Vernietigende brand aan de Oude Schans fe Amsterdam Belg rado geeft Moskou antwoord Wederom zware bres in bet stadsschool! Met een enkel woord Tuberculose is bezig epidemie te worden WOENSDAF 24 AUGUSTUS Zelfstandigheid zal worden gehandhaafd Joego-Slajvië heeft aan de Sovjet unie een nota gezonden, waarin wordt gezegd, dat Joego-Slavië bereid is aan de Sovjet-Unie alle Sovjetrussische burgers uit te leveren, die dooor de Joegoslavische regering worden vastge houden. Dit zou worden gedaan om een op lossing te vinden voor de geschillen tussen beide landen. De Sovjet-burgers zouden „op zo kort mogelijke termijn" worden uitgeleverd, aldus de nota, die een antwoord is op de Sovjetrussische nota van 18 Augustus. Joego-Slavie verklaarde zioh ook be reid onmiddellijk aan de Sovjet-bur gers, die permanent in het land wonen, alle faciliteiten te verschaffen om het land onverwijld te kunnen verlaten, in dien zij er om zouden vragen. „De Joegoslavische regering spreekt haar verwondering er over uit, dat de arrestatie van enkele witgardisti- sche Sovjet-burgers, mannen met een dubieus verleden, die de wetten van de Joegoslavische republiek hebben overtreden, aanleiding kon zün tot een dergelijke ongefundeerde en be ledigende nota van de Sovjet-rege ring." „Deze verwondering is nog vergroot door het feit. dat de Sovjet-regering tezelfdertijd het stilzwijgen bewaart over de repatriëring van Joegoslavische kinderen, die in de Sovjet-Unie zijn en wier terugkeer herhaalde malen door de Joegoslavische regering is gevraagd. In de nota spreekt de Joegoslavische regering verder haar verwondering er over uit, dat het stilzwijgen wordt be waard over de Joegoslavische burgers in de Sovjet-Unie, aan wie geen uit reisvisa werden verstrekt, ondanks alle verzoeken, „hoewel zij de wetten van de Sovjet-Unie niet hebben overtreden en vrijheid van bweging genieten." In de nota wordt gezegd, dat de be weringen betreffende optreden van de Jogoslavische autoriteiten tegen zekere Sovjet-burgers, meest witgardisten en vooormalige emigranten, geheel ver draaid. leugenachtig en beledigend zijn voor de Joegoslavische autoriteiten. Deze personen werden gearresteerd, omdat zij ernstig de wetten van de Joegoslavische republiek overtraden. Joego-Sla/vië is niet voornemens, zich tc laten verleiden tot een controverse met de Sovjet-regering over de aard var. het regiem in Joego-Slavie. Joego slavië wil niet discussiëren over de be wering, dat zijn economie een aan hangsel is geworden van die van de kapitalistische landen. De Joegoslavische regering acht het haar plicht er de nadruk op te leg gen, dat Joego-Slavie een souvereine en onafhankelijke staat is en dat zijn volk onder geen beding bereid is toe tc laten, dat iemand, wie ook, zich mengt in zijn binnenlandse aangele genheden. De Joegoslavische regering legt er de nadruk op. dat tot nog toe geen druk invloed heeft gehad op haar bin nenlandse politiek. Het is ook niet waarschijnlijk, dat dit in de toekomst zal gebeuren. Joego-Slaviës buitenlandse politiek, aldus de nota, was in overeenstemming met de onafhankelijkheid van het land en in overeenstemming met de pro gressieve beginselen van vrede en sa menwerking tussen de volkeren en de staten, op grondslag van gelijkheid van rechten en wederzijds respect. Joego slavië was onder geen beding bereid onder vreemde druk van deze beginse len afstand te doen. De nota besluit: „De Joegoslavische regering en haar verantwoordelijke vertegenwoordigers hebben zich altijd bereid verklaard te zoeken naar een Advies inzake de sigaretten-automaten WEER ONHOUDBARE TOESTANDEN? Het bestuur van het Ned. Verbond van Middenst&nasverenigingen heeft 'n schrijven tot de minister van Econ. Zaken geridit naar aanleiding van be richten, dat binnen enkele weken de sigaretten-automaten weer bij de de tailhandel in gebruik genomen worden. Afgezien van het feit, dat vele siga renwinkeliers niet ten onrechte vre zen dat met het ingebruiknemen van deze automaten dezelfde onhoudbare toestanden zullen onstaan als vóór 1940, aldus het schrijven, is het zo, dat de detailhandel op het ogenblik by de aanschaffing van deze appara ten in het ongewisse verkeert over de wettelijke regeling, die op dit punt in voorbereiding is. Daar in het voorontwerp van de nieuwe winkelsluitingswet ook de ver koop door middel van automaten ge regeld wordt, dringt adressant er op aan. de nieuwe winkelsluitingswet thans bij de Staten-Generaal aanhangig te maken, of, indien dat niet mogelijk is. te bewerkstelligen dat de verkoop door middel van automaten, in een afzon derlijke wet direct aan de orde wordt gesteld, zedat de detailhandel zo spoe dig mogelijk weet waar hij, in verband met de aankoop van deze dure appara ten. aan toe is. Wij vernemen echter dat de kans. dat de kwestie der automaten afzon derlijk geregeld wordt, zeer gering is, omdat het te bevoegder plaatse niet wel mogelijk geacht wordt, een bepaald onderdeel uit de ingewikkelde materie los te maken. GENERAAL KRULS TEGEN TE LANG EN GEPERMANENT HAAR. Misnoegd over vele soldaten. Generaal mr H. J. Kruis heeft tegen over Nederlandse journalisten, die 'in verband met oefeningen van Neder landse legeronderdelen in Luxemburg vertoeven, zijn misnoegen te kennen gegeven over de wüze. waarop vele Ne derlandse soldaten het haar dragen. Hij heeft bezwaar tegen te lang en tegen gepermanent haar. Het „voorlopig reglement op de in wendige dienst der Koninklijke Land macht" bevat een artikel, dat gewijd is aan hoofdhaar, knevel en b^ard, zome de' aan scheren en haarknippen in de kazerne. Het luidt aldus: 1. hoofdhaar, knevel en baard mogen naar verkiezing worden gedragen, mits daarbij ter beoordeling van de compagniescom mandant de zindelijkheid en het goede voorkomen niet uit het oog wor den verloren. 2. De regimentscomman dant bepaalt de wijze, waarop 't sche ren en haarknippen in de kazerne wordt geregeld. 3. De officier van ge zondheid. belast met het ziekenrapport, zal van tijd tot tijd contróle uitoefenen op de hygiëne bij het scheren en haar knippen. Hij is bevoegd maatregelen te gelasten tot het weren van besmette lijke huidziekten. overeenkomst met de regering van de Sovjet-Unie om oplossingen te vin den voor alle geschillen tussen de beide landen. Zij verklaren zich opnieuw bereid een discussie te beginnen over de oplos sing van alle geschillen met de Sov jet-regering in overeenstemming met de geest van de internationale ver bintenissen, die door beide regeringen zijn aangegaan." RADIO-OORLOG. De Kominform is een radio-oorlog tegen de Joegoslavische leiders begon nen. Tussen de uitzendingen van radio- Belgrado door wordt critiek op Tito geleverd. „Tito heeft u tot verschoppelingen gemaakt," zegt b.v. een „apookstem" tussen de^, uitzendingen door. of „Tito heeft u in ellende gestort" of „Tito heeft de toorn van de machtige Sov jet-Unie en van al uw buurtstatsn te gen u opgewekt." Radio-Boedapest, de krachtigste zen der in Centraal-Europa, is een nieuwe serie uitzendingen in de Joegoslavische talen begonnen. Radio-Belgrado heeft gistravond zijn zendtijd bijna een kwartier verlaat om de Interrupties door de „spookstem" te ontgaan. Zware branden aan Ned.-Belgische grens 500 H.A. BOS EN HEI PROOI DER VLAMMEN. Zondag woedde in de bossen onder de gemeente Calmï-hout op Belgisch grondgebied een grote brand, waarvan de rookontwikkeling in het Z.W. van Brabant duidelijk waarneembaar was. Het vuur vond gretig voedsel !n de bos sen en heidecomplexen en eerst tegen het vallen van de avond slaagde men er In het vuur tegen te houden, waar door kon worden voorkomen, dat de brand ook op Nederlands gebied over sloeg. Het vuur kon wel worden tegen gehouden. doch niet worden gedoofd. Maandagmiddag laaide het wedorom op. doch verdere uitbreiding kon door spoedig ingrijpen worden voorkomen. Gisteren brak wederom de brand uit. nu in groter omvang dan Maandag het geval was geweest. De brandwe ren van Ossendrecht, Woensdrecht en Bergen op Zoom. namen aan de bestrijding deel. Het vuur naderde gistermiddag de Nederlandse grens. Een 100-tal Belgische militairen was eveneens voor de blussing aanwezig. Men slaaede er na onvermoeid wer ken uiteindelijk in het vuur precies langs de grens een halt toe te roepen, nadat een K.M. lange brandgang was gegraven. De Belgen waren er ondertussen eveneens in geslaagd het vuur op eigen gebied te overmeesteren. Door de enor me rookontwikkeling werden de werk zaamheden ten zeerste bemoeililkt Naar schatting is meer dan 500 H A. bos en heide aan het vuur ten prooi gevallen. Rood-Witte vlag te Batavia Nadat de opening van de Ronde Ta fel Conferentie te Batavia was uitge zonden, deed de H.V.K. de heer Lovink mededeling van de beslissing der rege ring, dat de rood-wit<te vlag mag wor den gevoerd en dat het pand Pegang- saan 5S te Batavia aan de Republiek wordt teruggegeven. De voorzitter der Republikeinse dele gatie, de heer Susanto Tirtopricljo, be antwoordde de heer Lovink in zeer har telijke bewoordingen. Koningin nam afscheid van dr Baruch HM. Koningin Juliana heeft gister ochtend in afscheidsgehoor ontvangen dr H. B. Baruch, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur der Ver. Sta ten van Amerika. MATUUK AZIJN.OP. Z'N.BEST, (Adv.) MOLENAARS IN JAARVERGADERING BIJEEN. Vakcursussen en handelsonderwijs bepleit. Gisteren is te Deventer. In hotel „De Wereld", een algemene vergadering ge houden van de Algemene Nederlandse Molenaars-Bond, onder voorzitterschap van de heer C. A. Kameraad, uit Mid delburg. Nadat de heer A. F. Fakkert, uit Twel- lo, als voorzitter van de afd. Deventer van de A.N.MJB. een begroetingswoord had gesproken bracht de heer Kame raad hulde aan hen. die de stoot hebben gegeven tot de organisatie der molenaars. Hij overhandigde de bonds- medaille aan de heer H. J. Wansink, uit Holten, voor het vele. dat deze heeft verricht voor het bonds werk. Vervolgens heeft de heer F. W. Mor ren. accountant en afdelingschef van de Accountantsdienst van het Ministe rie van Landbouw, uit Den Haag, een rede uitgesproken onder de titel: „Eni ge aspecten van het goed geleide en economisch verantwoorde molenaars bedrijf". De voorzitter zeide. dat zeer binnen kort de bedrijfsvoering van bondswege wederom zal worden bezien, en betoog de. dat ook het probleem van het be houd der molens opnieuw aan de orde zal komen. Anderzijds werd betoogd, dat de re gering moet helpen, enkele molens te behouden en dat de overige molens aan de kant moeten worden gedaan, om dat ze economisch niet meer bruik baar zijn. Er werd op aangedrongen, dat het hoofdbestuur in deze geest stappen zal doen. Uit mededelingen van bestuurszijde bleek, dat spoedig de rogge uit de meel- melange zal verdwijnen en dat wordt overwogen, heffingen en subsidies te laten varen. Dr van der Lee, directeur van het Station voor Maalderij en Bakkerij, be pleitte het bevorderen van vakcursussen voor de molenaars Mr van Gulik, rechtskundig adviseur, ried aan, dat de molenaars en vooral de jongeren onder hen goed handelsonderwijs zullen vol gen. Enorme watermassa's op de panden Gisteravond om kwart voor elf werd De strijd van de brandweer was bij zonder fel. Wederom heeft een brand een diep gat geslagen in het Amster damse stadsschoon. Voor de brandweer was het oude pakhuis het pand 31 een zeer felle brand ontdekt in de een ernstige handicap, want de smalle Dropfabriek Wiereyn in het pand meeldragerstrapjes gaven weinig bewe- Oude Schans 33 te Amsterdam. De gingsvrijheid. Van dit pand is de eerste brand ontstond op de tweede etage en sloeg korte tyd later over op het pand 31, waarin een opslagplaats van lom pen, zakken en dergelijk materiaal van de heer De Ruiter is gevestigd. Vermoedelijk was het vuur te wijten aan een oververhitte rookafvoerbuis, van de droogmachine. welke op de eer ste etage van de dropfabriek stond op gesteld. Deze machine heeft namelijk de brand overleefd en was nog in wer king toen de brandweerlieden ten slotte omstreeks halfeen het pand konden binnendringen. Toen bleek ook. dat deze afvoerbuis zeer heet was. Een tragische bijzonderheid is. dat de fabriek gisteren voor het eerst werkte en gisteravond met een groot feest was ingewijd. Over al in het pand vond men dan ook nog bloemen, die ter gelegenheid van de opening geschonken waren. VLIEGVUUR OVER DE BOMEN. Het vuur heeft bijzonder snel om zich heen "gegrepen en veroorzaakte een van de meest spectaculaire bran den van de laatste jaren. De gewel dige massa's vliegvuur, die door de bomen over het water vlogen, en evenals bij de brand in de Korendra ger enkele maanden geleden de over kant bereikten, gingen gepaard met dikke rookwolken, die op honderden meters van de brand de straten ver duisterden. verdieping totaal uitgebrand, van de dropfabriek bleef de eerste verdieping intact, al is hier de water- en rook schade vernietigend. Vannacht om kwart voor twee ston den de gevels nog, doch voor instorting wordt gevreesd. Uitgebreide voorzorgs maatregelen zijn dan ook getroffen. De dakspanten zijn namelijk alle doorge brand. zodat de gevels vrijwel los staan. 3200 LITER PER MINUUT. De 3200 liter grachtenwater per mi nuut, die de drijvende motorspuit Jan van der Heyden om goed kwart over elf in de brandende gebouwen begon te pompen, hebben de doorslag tot de uiteindelijke blussing gegeven. Toen ook werden de straatwaterkanons met hun capaciteit van ruim 1000 liter per minuut en tien losse slangen in de strijd gegooid. Deze enorme water massa's zyn beslissend gebleken, te gen de aanvankelijke verwachtingen in. In totaal waren tien verschillende brandweervoertuigen in de omgeving van de percelen samengetrokken. Omtrent het totaalbedrag der schade is nog niets bekend. Verscheidene auto riteiten sloegen met de duizenden, die door rook en vlammen naar de Oude Schans waren gelokt, het blusslngswerk gade. MARSHALL-LANDBOUWDAG TIJDENS DE KOMENDE JAARBEURS. Woensdag 7 September zal te Utrecht door de Kon. Ned. Jaarbeurs in over leg met de ECA-organisatie in Neder land een Marshall dag voor de Landbouw worden gehouden, tijdens welke o.m. enkele sprekers een overzicht zullen geven van de betekenis van het Mar shallplan voor de Nederlandse en West- Europese land- en tuinbouw. DE A.S. OPENING DER STATEN- GENERAAL. Wanneer op de derde Dinsdag van September, de 20e van die maand, H.M. de Koningin de Verenigde Vergadering der belde Kamers van de Staten-Gene raal gaat openen, zal de Koninklijke stoet, evenals het vorige Jaar uitrijden van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Na de plechtigheid zal H.M. zich wederom naar dat paleis be geven. De routes, welke daarbij gevolgd worden, zullen dezelfde zijn als ge woonlijk. TWEE POKKENLLJDERS VAN „KOTA INTEN" HERSTELD. De twee militairen, die op 27 Juli 1.1. van het troepentransport-schip „Kota Inten" te Aden werden ontscheept en aldaar in een hospitaal werden opge nomen, lijdende aan pokken, zijn thans hersteld en keren per „Johan van Ol- dembarnevelt" naar ons land terug. K.N.A.C. TEGEN NIEUW NUMMERSYSTEEM MOTOR RIJTUIGEN. Langzamerhand kan de invoering van de kortgeleden aangenomen we genverkeerswet worden tegemoet, ge zien Deze wet voorziet oa. in een ge heel gewijzigd systeem van nummering der motorrijtuigen. Het is n 1. de bedoe ling in het vervolg de nummers aan het motorrijtuig te verbinden in plaats van aan de eigenaar of houder. Indien dus een auto van eigenaar verwisselt, zal de laatste onder het aan die auto verbonden nummer moe'en gaan rijden Dit nieuwe systeem brengt met zich mede, dat voor ongeveer 250 000 motor rijtuigen nieuwe nummerplaten zullen moeten worden vervaardigd en wel tel kens twee per voertuig, waaraan voor het motorwegverkeer een uitgave van wellicht m a 2 millioen zal zijn ver bonden, zo zegt de KNAC. ZÜ ontkent niet dat aan dit systeem van nummering voordelen kunnen zijn verbonden, maar gezien de hui dige situatie in Nederland acht zij de invoering van deze kentckenreg?line. zowel uit financieel als economisch oogpunt, thans dermate onverant woord, dat van verspilling zou kun nen worden gesproken, temeer omdat de beoogde wijziging een niet te on derschatten versterking van het ambtelijk apparaat zal medebrengen. De KNAC heeft zich met een adres gewend tot de ministers van Verkeer en Waterstaat. Econ. Zaken en Finan ciën. in welk adres zij aan bovenge noemde bezwaren nog toevoegt, dat naar haar mening de huidige regeling ta v. de indentiflcatie van motorrij tuigen niet zodanige moeilijkheden heeft opgeleverd, dat een perfectionne- ring, als in het voornemen ligt, thans is gewettigd. Zij verzoekt daarom het huidige svsteem van nummering te handhaven totdat de tijdsomstandighe den het toelaten om op het nieuwe systeem over te gaan. ONDERHOUD GENERAAL MAJOOR BAAY—KOLONEL SUNGKONO. Nauwgezette uitvoering „Staakt het vuren". Maandag is te Kediri op uitnodiging van de commandant van Oost-Java generaal-majoor Baay, een informele bespreking gehouden tussen gen. majoor Baay en kolonel Sungkono, onder lei ding van de Amerikaanse militaire waarnemer captain Cole. Van beide zij den werd de wens te kennen gegeven de order tot staken der vijandelijkheden volledig en nauwgezet uit te voeren. De telefoonverbindingen tussen het hoofd kwartier van Sungkono en de Neder landse posten zullen uitgebreid worden. Overeengekomen werd, dat de door de plaatselijke wederzijdse commandanten getroffen afspraken alleen gewijzigd kunnen worden na contact met de over eenkomstige hogere commandanten van de andere zijde. GRATIS REIS NAAR KAMPEN. Iemand uit Kampen wist geen betere plaats om zijn moede hoofd neer te leggen dan het wachthuisje van de Autobusmaatschappij „Sa-Hand" in Zwol le en Zondagmorgen, eenmaal uitgesla pen, geen beter vervoermiddel om hem naar zijn woonplaats terug te brengen dan een grote autobus, die blijkbaar zo maar voor het grijpen stond. Omdat er geen chauffeur bij de hand was. trad hij zelf maar in die functie op en maakte meteen het traject Zwol leKampen wat langer en gezelliger. Eerst ging het naar Amersfoort, toen naar Apeldoorn, daarna maakte hij een trip door de Noordoostpolder, om ten slotte via Genemuiden in Kampen te belanden. Dat „belanden" dient aldus te worden opgevat, dat het achterstuk van de bus ergens tegen de Kamper huizen aansohuurde en behoorlijk be schadigd werd, zodat de amateur- chauffeur het maar beter vond de reis hier te beëindigen. Zodoende trof de Kamper politie Zondagochtend op de nieuwe markt een onbeheerde, bescha digde autobus aan en even later ook de chauffeur, die achter een borreltje in een café zat. Thans is zijn tijdelijk adres vanzelfsprekend: „Politiebureau Kampen". BINNENLAND - De markiezenfabrlek „Nezofa" aan de Könlglaan ie Naarden ls gisteravond ge heel uitgebrand. In hetzelfde gebouw wa ren ook gevestigd een schoonmaakbedrijf en een fabriek voor radlotafeltjes. De vuurzee had op een gegeven ogen blik zulk een omvang aangenomen, dat ernstig gevaar bestond voor enige aan grenzende villa's. De schade ls zeer aan zienlijk: de fabriek was tegen brandschade verzekerd. Door onbekende oorzaak ontstond brand ln de woning van de familie Llgt- hart aan de Krankhoorn te Warmenhul- zen. De brandweer kon weinig uitrichten tegen de vlammenzee, die de woningen en een nabi) gelegen boerderij verteerde. Een deel der Inboedel werd door om wonenden bij de aanvang der brand gered De 6-jarlge A H. van Keulen, uit de Bingleystraat te Rotterdam, ls nabij de mond van de Waalhaven verdronken. HU speelde op een plank en bleek plotse ling verdwenen. Met Ingang van 1 September 1949 ls dr J. G. ten Houten, thans chef van de Biologische afdeling van het Konink lijke Shell Laboratorium te Amsterdam, benoemd tot directeur van het onlangs opgerichte Instituut voor Plantenziekten- kundig Onderzoek tc Wagenlngen. Te Frankfurt zUn handelsbesprekin gen geopend tussen een Nederlandse han delsdelegatie onder leiding van dr Van Blankensteln en de Brlts-Amerlkaanse autoriteiten over een nieuwe handelsover eenkomst met West-Dultsland. Mr Maarten de Niet, ondervoorzitter van de Adviesraad voor Suriname, tevens eerst-aangewezen vervanger van de gou verneur. ls beëedlgd als waarnemend •gouverneur Mr de Niet ls sedert 1926 ln Suriname werkzaam bij het Departement van Justitie. 's Avonds werd brand ontdekt op de steenfabriek Fortmond ten Noorden van Olst. Het vuur dat snel om zich heen- greep kon na een uur geblust worden De schade ls aanzlenlUk. De politie te Vllsslngen heeft een complot opgerold, dat bestond uit Jongelui van 1618 Jaar. die zich bezig hielden met het plegen van Inbraken De op brengst gebruikten zij om feest te vieren ln Bergen op Zoom. BUITENLAND Vier van de zes grote Britse vak verbonden hebben krachtiger actie voor verlaging van de kosten van levensonder houd geëist. In vUf van de elf Westduitse staten Hamburg. Bremen, Sleeswhk-Holsteln, Beleren en Hessen heeft de oppositie op grond van de federale verkiezingen van een week geleden herziening van ae rege ring geëist. Het Hongaarse parlement heeft Ar- pad Szakaslts, een vroegere socialist en tot dusver piesldent van Hongarije, ge kozen als voorzitter van het presidium van de Hongaarse volksrepubliek. Volgens de nieuwe grondwet vervangt het presidium de vroegere functie van president. Er bevonden zich geen overlevenden onder de passagiers van een vllegboot van de Canadese luchtmacht, welke 400 K.M. ten Noord-Oosten van Winnipeg was neer gestort. Het toestel werd sedert Zondag vermist. Het toestel vervoerde zeven Eskimo's die aan kinderverlamming leden, naar een ziekenhuis. In het hoofdkwartier van de Ame rika» ase strijdkrachten ln Europa 16 officieel de benoeming van generaal Frank Wllburn, de gewezen bevelhebber van de eerste infanteriedivisie, tot opperbevelheb ber van het Amerikaanse leger ln Europa bekend gemaakt Senor Domingo Dlaz Arosemena. li beraal president van Panama sedert Augustus van het vorig Jaar. ls in een ziekenhuis te Panama ln de leeftijd van 75 Jaar overleden. De leden van de Ku Klux Klan uit zes staten hebben zich te Montgomery (Alabama! tot één organisatie verenigd en alle andere groepen van de Klan uit genodigd toe te treden tot één organisa tie. die het gehele land zou bestrijken. Meer dan 500 onderwijzers en onder wijzeressen uit Vlaanderen nemen thans deel aan de Nederlandse vacantlelessen te Leuven. DE „GROTE BEER" DONDERDAG IN AMSTERDAM. Het troepantransportschip „Grote Beer" komt Donderdag a.s in de haven van Amsterdam aan. De ontscheping begint 's morgens te 9 uur. DRIELING TEGEN VERWACHTING IN! Zondag zou het met reeds vijf kinderen gezegende gezin van de rechtskundige adviseur de heer Nederkoorn en echtgenote, mevr. NederkoornDe Boer, wonende aan de Rooseveltlaan 106 te Am sterdam worden uitgebreid met een nieuwe telg. Tenminste dat daoht de dokter, die bij de bevalling as sisteerde. Hij had getwijfeld of er een tweeling zou kamen, maar op de dag van de bevalling was hij er bijna zeker van, dat hier van een normale bevalling sprake was. Hoe groot was echter zijn verbazing, toen eerst een meisje, daarna een jongen en vervolgens nog een meisje ter wereld kwamen. In allerijl werden moeder en de drie kinderen naar het Anna-pavil- joen te Amsterdam overgebracht. Het eerste meisje, Joke, woog bij de geboorte 1940 gram, de jongen, Theo, toonde dat hij tot het sterke geslacht behoort, want hij woog 6 pond en het derde meisje, Treesje, woog 1840 gram. De beide meisjes, die in een couveuse vertoeven, de jongen en de moeder maken het op het ogenblik zeer goed. Dit is de eerste maal. volgens de heer Nederkoorn, dat in zijn fami lie een meervoudige geboorte voor komt. Zijn eerste vijf kinderen, al len eenlingen, waren drie meisjes en twee jongens, zodat het gezin thans vijf meisjes en drie jongens telt. DIEFJES UIT BEHOORLIJKE MILIEU'S. Zonder enig berouw. De Amsterdamse kinderpolitie heeft vijf jongens aangehouden, die reeds sinds de bevrijding regelmatig uit grote magazijnen allerlei voor jongens zeer aantrekkelijke artikelen hadden gesto len. Een controleur van een der grote warenhuizen in het centrum had een der knaapjes op heterdaad betrapt en hem overgegeven aan de kinderpolitie waardoor het groepje tegen de lamp li gelopen. Zij stalen o.a. vulpennen en potloden, zakmessen, mondharmonica's, leesboekjes en pistooltjes. Zelfs zagen zij kans een gouden horloge te ont vreemden, dat de moeder van een van de jongens voor f. 12.50 kocht. De politie heeft een deel van hetgeen de laatste tijd was gestolen bij marktkooplieden kunnen achterhalen. Ook het gouden horloge kon ln beslag worden genomen. Uit het verhoor bleek, dat zij zich ln ae Canadese tijd reeds bezig hadden gehouden met het stelen van levens middelen e.d. uit legerwagens. Een ern stig feit is tevens, dat de knapen, die allen uit zeer behoorlijke milieu's ko men, volstrekt geen berouw toonden toen zij werden verhoord. DE „QUEEN WILHELMINA" NAAR GRONINGEN. Van morgen km. Maandag 29 Augus tus a.s. zal de stad Groningen haar be vrijdingsfeest vieren. Als bijzonderheid zij vermeld, dat voor het eerst na de oorlog een van H.M.'s oorlogsbodems e... bezoek zal brengen aan deze stad. Ge durende de feestdagen zal H M.'s onder zeebootjager „Queen Wilhelmina" on der commando van luitenant ter zee I. K. de Jong ln de wateren van de stad Groningen meren. C.N.V. „Draagt elkanders lasten" vraagt financiële steun (Speciale berichtgeving). Van 5 tot 17 September a.s. zullen in ongeveer 50G gemeenten in ons iand medewerkers van „Draagt elkanders lasten" in de straten met een collecte bus iammelen om een bijdrage voor de tuberculosebestrijding. Deze instelling doet op alle Nederlanders een beroep. Dit is niet de enige reden waarvoor wij uw aandacht vragen. Het voornaamste is dat de tuberculo se nog steeis een der ergste volksziek ten is en dat deskundigen zelfs vrezen dat zij zal uitgroeien tot een epidemie. Het aantal TBC.-lijders wordt op 90.000 a 100.000 geschat, hetgeen onge veer 2J/2 maal zoveel zou zijn als voor de oorlog. Wel is daarentegen het sterf tecijfer van TBC-patiënten gedaald van 4.3 per tienduizend op 3.7. De drie vakcentrales (de R.K.. het CNV en het NWI hebben voor hulp aan georgani seerde arbeidersgezinnen in 1948 alleen al f. 1.300.000uitgegeven. Slechts een klein gedeelte van de patiënten kan in sanatoria worden opgenomen, omdat er een tekort aan ruimte is. Dit is des te erger, nu met het bevolkingsonderzoek steeds meer TBC-gevallen aan het licht komen. VEEL „OPEN" T.B.C. Uit een onderzoek, ingesteld door do Ned. Centr. Ver. tot Bestrijding der Tuberculose blepk. dat in een vijftal plaatsen Eindhoven, Den Haag, Maastricht, Nijmegen en Vcnray een groot aantal patiënten met open TBC thuis worden verpleegd. In deze vijf gemeenten werden 819 TBC--gezin- nen bezocht en trof men 299 perso nen met open TBC aan. In deze ge zinnen waren 140 kinderen beneden de 15 jaar. 99 natiënten wrden niet in een aparie kamer verpleegd, ter wij! 72 natiënten niet over een eigen slaapkamer beschikten. „Draagt elkanders lasten", dat- 10 laar bestaat, heeft gedurende deze oe- riode aan de gezinnen van de leden Ond-rsteunin? vluchtelingen 30 Juni 1950 beëindigd BESCHERMING DUURT VOORT. Een publicatiè van de gedelegeerd* voor Nederland van de Internationale Vluchtelingen Organisatie der Ver. Na ties. heeft nog eens in herinnering ge bracht, dat de ondersteunincswerk- zaamheden dezer organisatie op 30 Juni 1950 een einde nemen. Personen in ons land woonachtig, die menen recht te hebben op bescher ming van deze organisatie (vluchte lingen en verplaatste personen, die zich nog niet eerder hebben aamre- m*ld) zullen -rich voor 1 September lq19 schriftelijk moeten doen re gistreren bij h*t Bureau van de ge- delegeerde voor ons land. 't Hoen- straat 1 te 's-Gravenhage. Men kan deze maatregel beschouwen als een algemene inventarisatie door de I R O. (International Refugee Organi sation!, welke organisatie op 1 Juli 1947 een begin maakte met haar werkzaam heden. waarin eigenlijk alle bemoeiin gen van tijdens en na de eerste wereld oorlog ontstane lichamen op dit terrein uitliepen. Als de I.R.O. in ons land on 30 Juni 1950 haar werkzaamheden beëindigt, die slechts een tiidriijk karakter kon den hebben, hoont men dat vele refugees, dip in ons land vertoeven, hier een d°nnitie*-p be-temming ge vonden hebben. Voor AJ-» gevallen, ^aarin -»ulks noodzake'ljk ls. wil men dan oolc een afdoende regeling ge troffen hebben voor finanejolp cteun. D° bescherming zal echter moeten voortduren. POLITIEKE C-FV A VGENF.N TE MEDAN. 381 politieke gevangenen uit Nusakan Banean zijn te Medan aangekomen, vanwaar zil zullen worden doorgezon den naar hun woon-nlaatsen. Ifi van hen ziin afkomstig uit Diokla en de overigen komen uit Noord- en Midden- Java. STJCCES VOOR FA NT A CHAPIRO. De 21-jarige Nederlandse nianlste Fanla Chaplro. die ook in onze sfad ontrad. heeft een tournee door het Westen van de Ver. Staten gemaakt, waarbij zij groot succes hp*ft geoogst Ook haar optreden in New York ls zeer geprezen. van de Chr. Vakvereniging f. 1.575.000 uitgekeerd en. meer dan 4000 patiënten geholpen. Daar nu de TBC, mede door de oor logsomstandigheden nog zo groot is en deze volksziekte mét alle kracht me disch en sociaal moet worden bestre den omdat hier een volkszaak van de eerste orde in het geding is doet het bestuur van D.E.L. in de eerste twee weken van September een beroep het Nederlandse volk! SJAFRUDDIN IN MEDAN GEARRIVEERD. Per boot naar Sabang. De Republikeinse vice-premier fruddin Prawiranegara is op doorreis naar Atjeh in Medan aangekomen in gezelschap van de Republikeinse minis ter van Godsdienstzaken en een staf van 20 man. Op het vliegveld herhaal de hij zijn te Batavia afgelegde verkla ring over het terugtrekken van de Ne derlandse troepen in Bukit Tinggi Hij verklaarde, dat hij verantwoording ver schuldigd is aan het Republikeinse ka binet en dat hü te Kotaradja zal wor den bijgestaan door een adviserende raad. waarin zitting zullen hebben de destijds voor Noord-, Midden- en Zold- Sumatra benoemde commissarissen. Op een vraag of de cultuurmaat schappijen met belangen in Atjeh spoe dig weer aan het werk zullen kunnen gaan, antwoord/de Sjafruddin, dat deze kwestie ter R.T.C. bekeken dient te worden. Hij was optimistisch over de R.T.C. en was van mening, dat deze conferentie niet kan mislukken, „want indien de oplossing nu niet komt, komt zij nooit". Over het bevel tot staking der vijan delijkheden weigerde hij zich uit te la ten, „anders maak ik dezelfde fouten als minister Van Maarseveen", aldus Sjafruddin. Het gezelschap is vervolgens naar Sabang vertrokken, van waar het per boot naar Atjeh zal oversteken De burgerluchtvaartautoriteiten hebben ge weigerd toestemming te verlenen voor het landen van het vliegtuig op Ko taradja. WERPERS VAN HANDGRANATEN TER DOOD VEROORDEELD. De Militaire Krijgsraad te Surabaja heeft, uitspraak doend tegen de wer pers van handgranaten op het Kebou^ der A.M.J.V. te Surabaja, beiden ter dood veroordeeld. DE BEURZEN VOOR A.S. LERAREN. De beurzen voor de universitaire op leiding van leraren bij het v00™®!,," dend hoger en middelbaar onderwijs blijken in grote behoefte te voon^ Ruim 1500 ^gegadigden meldden om hiervoor bij het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Daa het aantal beschikbare beurzen bepe" is. aal een scherpe selectie onder candidaten worden gehouden. Burgerlijke Stand van Leifkn GEBOREN: Berth.is Adrlaan Daan. z. van C. Ver hoop en A L. 'T. Crasselt: LauremsAan aan, z. van A. van Tol en W. G. Zltm Clara Catharlna, d. van H. J. wltk®m_jn A. M. F. Peeren: Neeltje Cornelia, al. J. Singerling en W. M. Borsboom; Aai» nus z. van A. Durleux en T. Guljt; Aren z. van A. Durleux en T. Guljt; Jo-m Antonla Neellje. d. van G. de Rooi] Dol; Maartje Petronella Wilhelmina. van G de RoolJ en A. Dol; JanDetlCTiE5 van W. GravekamD en M. van Rijn: Marinus, z. van J. H. Brarna en J terhout; Cornells Aloyslus Maria. z. C. F. M. Langezaal en C M. L. WUtenoun- OVERLEDEN: M. P. C. Wljtenburg, huisvr. van P- B Plouvler. 66 Jaar. GETROUWD: J. den Holder jm en C. C. Vlasveld FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN: Bevallen: PlateVerhazen d. Dylf*®®' DleperlnkWegener Sleeswijk. z- Ada-- Bred lusMoerkercken van der Meulen. - A'dam; Van OverzeeBurmelster, Santpoort; Van HeekVentham. z- terdam; SchabergJas. z. R'dam: lioeffAlbada Jelgersma. z., R'dem- Gehuwd: A M Lceflane en A, M. Leeuvipt) R'dam: S. Levy en M. E- Arnhem; H. Jonker en P. G. Wuite. A sterasm; J. A Nelte en J. M J- kamü. Curacao; A. H. van Dijk eD Blom. Hilversum. i Overleden: Ph. H. Sluyter. m.. Den Haag: C. L. W. Brandt, nv. e« A'dam: M. Vredenrijk van Aardenne, 64 j„ R'd&sa.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2