I WE E R BERICHT Moskou verldaart thans Belgrado „de koude oorlog" De bosbranden in Frankrijk thans gestuit BtJste Jaargang MAANDAG 22 AUGUSTUS 00 No. 26775 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie. B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEJDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singe) l. Lelden - Giro no.: 67055 Dreigementen tegen Tito Joego-Slavië heeft het antwoord ge publiceerd op de Russische nota van 11 Augutus waarin de regering van Tito een vijand en een tegenstander van de Sovjet-Unie" wordt genoemd. Rusland beschuldigde Joego-Slavië van onder handelingen met Engeland over de Joe goslavische eisen ten aanzien van Oos tenrijk ..achter de rug van de Sovjet- Unie om". Belgrado geeft in deze laatst,e nota toe, dat het zich terzake tot de 'Weste lijke mogendheden heeft gewend, doch verklaart dat zulks geschiedde od voor stel van Molotof en Wysjinsky, destijds minister en plaatsvervangend minister yan buitenlandse zaken. „Omdat er toch geen kans was de Sloveense Ka- rinthiers te bevrijden" hadden de beide Russen voorgesteld, dat Joego-Slavië contact met de Westelijke mogendhe- ;n zou onnemen om te trachten hen toe te krijgen, dat zij afzagen van het orinciDe der onveranderlijkheid van de Oostenrijkse grenzen. Joego-Slavië beschuldigt thans de Sovjet-Unie van dubbelhartigheid in deze kwestie, daar. zo wordt in de nota gezegd, de Spv.jet-regering Oostenrijk heeft beloofd de onveranderlijkheid van de Oostenrijkse grenzen te zullen ver dedigen. Ter ondersteuning van deze be wering wordt een brief aangehaald, die i Mei 1945 door maarschalk Stalin aan Karl Renner, de Oostenrijkse president, is gezonden. Daarin wordt gezegd, aldus de nota: ..Ik dank u. beste kameraad, voor uw brief van 15 April. U kunt er zeker van zijn. dat uw bezorgdheid voor de onafhankelijkheid en ontwikkeling van Oostenrijk ook de mijne is. Ik ben bereid u alle hulp te bieden, binnen de grenzen van het mogelijke, die Oosten rijk nodie zou kunnen hebben." De on dertekening luidde J. V. Stalin. „Dit is de waarheid", zo wordt in de Joegoslavische nota gezegd, „over onze onderhandelingen achter de schermen en over de verkoop in ,het geheim van Karinthie aan de Westerse imperialis- ten." De' Roemeense minister van buiten landse zaken. Anna Pauker. heeft in een Dersartikel verklaard: ..De dag is niet I ver meer. dat de Tito-bandieten reken- fc'naD zullen afleggen aan het volk van Joego-Slavië. De Tito-bandieten zullen niet lang meer ongestraft zaken doen." Intussen is een nieuwe Sovjetrussi- sche nota aan Joego-Slavië. die op 18 Augustus verzonden is, gepubliceerd. De nieuwe nota. die handelt over ar restaties van Sovjet-burgers in Joego- Slavië is een antwoord op de Joegosla vische nota van 30 Juli. die zij vals en I ongegrond noemt. De nieuwe Sovjet-nota merkt op. dat ce Joegoslavische note het zwilgen-be waart over de Russische bechuldiging betreffende de ..ondragelijke en onmen selijke gevangenschap, die de gearres teerde Sovjet-burger moeten ondergaan en de martelingen die deze gevangenen tot de rand van de dood hebben ge- bracht." De Sovjetrussische nota concludeert I uit het Joegoslavische antwoord, dat de Joegoslavische regering blijkbaar haar houding tegenover de Sovjetrussische Gevangenen niet wil wijzigen en dege nen. die voor de tegen hen uitgeoefende Dractiiken verantwoordelijk zijn, niet wil I straffen". ..Indien dit zo is. acht de Sovjet- reeerine het nodig te verklaren, dat zii niet in een dergeliike situatie zal berusten", aldus de nota. ..Zij zal gedwongen ziin haar toe vlucht te nemen tot andere, doeltref fender maatregelen, die nodig ziin om de rechten en de belangen van de Sovjetburgers in Joe^o-Slavië tc ver dedigen en de arrogante Joegoslavi sche leiders tot de orde te roeoen. I De Sovjet-nota gaat voort met een re- I solutie van de Kominform te citeren, i daarin wordt verklaard, dat er „onge- I twjjfeld in de Joegoslavische communis tische partij eerzame elementen zijn, die loyaal zijn aan het Marxisme. Leninis me e.n de internationale tradities van de Joegoslavische communistischepar tij". ..Het is de taak van deze gezonde krachten, om hun huidige leiders te dwingen" hun fouten cerliik en Quen- liik te erkennen, de weg van het na tionalisme te verlaten en terug te ke ren tot het internationalisme om al dus btt verenigde front van het so cialisme tegen het imperialisme te versterken". ..Als hefc leiderschap van de Joegosla vische Dartij hiertoe niet in staat mocht blijken, dan is het de plicht van deze gezonde elementen om dit leiderschap te verwisselen voor een ander, dat meer Internationaal gezind is" „De Kominform twilfelt er niet aan, dat de Joegoslavische communistische vartii weet hoe zii deze eerzame taak moet uitvoeren", aldus de Sovjet-nota. Jn marxistische partijen met een In terne democratie ziin dergelijke veran deringen van leiderschap volkomen na tuurlijk". BLANKE VROUW ALS ECHTGENOTE VAN STAMHOOFD IN AFRIKA. Ruth Khama, de voormalige Londense typiste, van haar meisjesnaam Williams geheten, die in het huwelijk trad met Seretse Khama, opperhoofd van de Ba mangwato-stam in Betsjoeanaland, i te Francistown in Betsjoeanaland aan gekomen, waar zij door haar echtge noot werd opgewacht. Zoals bekend, deed het huwelijk van Seretse, destijds student te Oxford, onder zijn stamgeno ten een strijdvraag dntstaan over de aanvaardbaarheid van een opperhoofd met een blanke vrouw. Ruth Khama is onopgemerkt uit Engeland vertrokken en arriveerde .Vrijdag per vliegtuig in Livingston in Noord-Rhodesia, vanwaar zij per chartervliegtuig doorreisde naar Franoistown, de zetel van de districts commissaris in Betsjoeanaland aan de grens van Zuid-Rhodesia. Seretse had zich per auto naar deze plaats begeven om zijn vrouw te ontvangen. Het paar wilde zich niet laten fotograferen of in terviewen. Zij waren van plan later op de dag naar Serowe te gaan, de primi tieve hoofdstad van de Bamangwato's, honderdzestig kilometer dieper het land in. De woningen hier zijn lemen hut ten met uitzondering van enkele huizen van Britse functionarissen, het stam hoofd, missionarissen en anderen. De stam der bamangwato's staat echter be kend als de meest vooruitstrevende van Afrika, vreedzaam en ordelievend en telt vele Christenen. Tunnelramp in Zuid-Korea 48 DODEN. Volgens de laatste berichten zijn eer gisteren 48 personen in een vier km. knge tunnel ten Zuiden van Seoel in Zuid-Korea de verstikkingsdood gestor- J Een trein, die door de tunnel reed, I verloor 6 rijtuigen en reed terug om zs weer aan te haken. Toen de trein sch opnieuw in beweging zette, vulde Qe tunnel zich met dichte rookwolken, zodat gebrek aan verse lucht in de ry- j^gen ontstond. Onder de reizigers wak een paniek uit, verschillenden I stikten, anderen werden onder de voet I Sdopen, daar tussen de trein en de I vand van de tunnel slechts een halve I ®ster ruimte was. De kreten van de I :;ervenden droegen tot de paniek bij, «sn vele reizigers trachtten door de ;on£ere tunnel twee kilometer ver naar Qs frisse buitenlucht te strompelen. rustig warm weer. Bilt verwacht tot morgenavond: i „i e1^ koele nacht met op enkele I „ats®n tüuelijk mist. Morgen overdag 1 algemeen zonnig warm en I on ^eer' ^titer met een geringe kans I enkele verspreide onweersbuien in i -e namiddag. Weinig wind. (Opgemaakt te 10 uur). 23 augustus. op: 5.36 uur; onder 19.48 uur. •naan op: 4.01 uur; onder: 19.59 uur I (L.K.) I ö*>Swater te Katwijk te 2.22 en 14.53 u. 1 nummer bestaat uit zes pagina's. Sprekende cijfers VERGELIJKING TUSSEN AMERIKA EN DE SOVJET-UNIE. Een Russische arbeider moet naar schatting 25 maal zo lang als een Ame rikaanse arbeider werken om een ge lijke hoeveelheid brood te verdienen, zo blijkt uit een door de ECA gepubliceerd onderzoek. Het onderzoek is gebaseerd op bevin dingen van twee delegaties van het Noorse verbond van vakverenigingen, waarvan er een de Sovjet-unie en de and-ere de USA heeft bezocht. In het vergelijkend rapport wordt de Amerikaanse arbeider de best betaalde ter wereld genoemd. De koopkracht van de Amerikaanse arbeidende massa noemt het rapport een klasse op zioh zelf. Ui-t het rapport blijkt dat een Ame rikaanse arbeider een wollen costuum kan kopen voor drie dagen arbeidsloon en dat een Russische arbeider een half wollen pak kan krijgen voor twee maan den arbeidsloon. Voor een kilo rund vlees moet een Rus vijf dagen werken, een Amerikaan daarentegen maar één uur en twaalf minuten. Het rapport oordeelde voorts, dat de Amerikaanse arbeiders verenigd zijn in vakbonden, die zowel politiek als eco- nomisoh in hoge mate onafhankelijk zijn. In Rusland daarentegen worden de fabriekscommissies bij geheime verkie zing samengesteld en vertegenwoordi gers van de commissies kiezen op hun beurt weer gedelegeerden voor de dis tricts-, federale en nationale vakver enigingscongressen. De samenstellers van het rapport zijn tot de conclusie gekomen, dat het Russische toonstelsel is gebaseerd op het principe der indi viduele arbeidsprestatie, en dat een ver doorgevoerd premiestelsel tot grote loonverschillen heeft geleid. In een fa briek waar het gemiddelde maandloon 600 roetoel bedraagt komen ook maand lonen voor van 2000 A 3000 roebel en zelfs toplonen van 10 A 14.000 roebel, aldus het rapport. Niettemin is de le vensstandaard lager dan In Noorwegen en elders. Foukje Dillema wint in Londen. In het Londense White City Stadion hebben Zaterdag internationale dames atle tiekwedstrijden plaats gevonden. Ér wa ren damesploegen uit Frankrijk. Neder land en Engeland. De Nederlandse ath lete Foukje Dillema won zowel op de 100 als op de 200 meter. Wij zien haar hier (rechts) met een kleine voorsprong win nen op de 200 meter van de Engelse athlete S. Cheeseman. Verbetering in Finse stakingen MAAR NOG NIET BEDWONGEN. Een woordvoerder der Finse regering verklaarde gisteren, dat de golf van door communisten georganiseerde sta kingen in Finland aan het verlopen was. De regering ontving ieder uur be richten, dat meer stakers het werk her vatten. Het communistische stakingscomité maakte bekend, dat de stakingen wer den voortgezet en „de strijd om brood verder zal gaan." Het merendeel van de havenarbeiders was gisteren nog in staking en slechts drie van de 23 Finse havens waren in bedrijf. Schepen in Han-goe, dat de regering tot open haven heeft ver klaard, werden door gereduceerde ploe gen vijwilligers geladen en gelost. In Kemi, het centrum van de pulpindus trie in het Westen, waar de stakingen begonnen, waren slechts 200 houtvlot ters aan het werk, terwijl 500 soldaten de werkwilligen tegen molestatie be schermden. Een communistische delegatie voerde besprekingen met de commissaris van politie te Kemi over de arrestatie van communisten. In totaal zijn 22 com munisten gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd een vuurgevecht, dat zioh de vorige week tussen politie en stakers voordeed, te hebben uitgelokt. De delegatie protesteerde tegen het in beslagnemen van communistische ar chieven. In de meeste steden hebben de bak kers het werk hervat. De voormalige chef van de geheime politie, Eero Hautojaervi, die de vorige week werd gearresteerd, is in honger staking gegaan. Unto Varjonen" de minister, die de staking te bestrijden heeft, verklaarde: „Wij zullen de' communisten laten toe slaan en zien wat zij kunnen doen. Zij hebben hun actie een jaar lang voor bereid, maar zij zal op hun eigen hoofd neerkomen." „Als zij denken, dat zij de regering omver kunnen werpen, lopen zy met hun hoofd tegen de muur. De oorlog tegen de communisten zal de regering versterken, niet verzwakken." DE VLIEGENDE SCHOTELS. Men meent in een boerderij in Mary land modellen te hebben aangetroffen van de „vliedende schotels", waardoor enige tijd geiden in de V.S. zoveel be roering werd verwekt. Deze „vliegende schotels" zouden, naar men uit het voorkomen van de modellen meent te moeten opmaken, een soort hefschroef- vliegtuigen geweest zijn met een scho- telvormig draagvlak in zeildoek van on geveer vijf meter doorsnede en boven en beneden horizontaal geplaatste schroeven. POOLSE CHEF VAN HET PROTOCOL AFGETREDEN. Arthur Bliss Lane, voormalig Ame rikaans ambassadeur in Polen, heeft bekend gemaakt, dat Adam Gubrino- wicz. de Poolse chef van het protocol, hem telegrafisch uit Zwitserland had medegedeeld te zijn afgetreden, omdat hij als katholiek een door de commu nisten beheerst land niet langer kon dienen. Gubrinowicz was verbindings man tussen het corps diplomatique in Warschau en de Poolse regering. Onderhoud ministers Van Zeeland-Stikker De Belgische minister van Buit. Za- 'ken. de heer Paul van Zeeland, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan ziin Nederlandse ambtgenoot, mr D U. Stikker. Het bezoek droeg een niet-officieel karakter. Na het onderhoud van de beide ministers gebruikten zij met de Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe. het noenmaal ten huizen van mr Stikker De „Gazet van Antwerpen" schrijft, dat het onderhoud zou gelopen hebben over alle kwesties in verband met de Nederlands-Belgische betrekkingen O.m. zou volgens het blad de kanalen- kwestie ziin onderzocht. RAPPORT VAN HET BRITSE VAKVERBOND. De algemene raad van het Britse con gres van vakverenigingen (TUC) heeft een rapport opgesteld voor het jaarlijkse congres van deze vakbond, dat op 5 Sep tember te Bridlington in Yorkshire be gint. In dit rapport wordt gezegd dat „wan orde op het gebied van financiën en valuta" alleen oorzaak is van de hui dige economische moeilijkheden van Engeland. Hot afgelopen jaar waren „ondanks ernstge moelijkheden en te genslagen, vorderingen gemaakt op de weg naar interne stabiliteit". De pro ductie en de export waren toegenomen. De raad blijft de loonstop-politiek van de regering steunen. De efficiency van de industrieën moet worden ver groot. Door verhoogde productiviteit moeten de productiekosten worden ge drukt. Tevens moet de vergroting der persoonlijke inkomens worden beperkt. Het ledental van het TUC is niet ver van de negen millioen. Vele slachtoffers en grote schade Het Franse ministerie van Binnen- landse Zaken heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat 40 burgers en 20 militairen het leven gelaten hebben tengevolge van de reusachtige bosbranden, die dagenlang rondom Bordeaux woedden. Er werden nog vier personen vermist en verscheidene anderen ernstig ver wond. Toen de branden slechts enkele kilo meters van Bordeaux verwijderd wa ren, luwde gisteren de wind en gister avond werd verklaard, dat de vlammen bijna overal onder contróle waren. Door de branden die voordien door de krachtige wind werden aangewakkerd, zijn duizenden hectaren bosland ver woest en duizenden personen geruï neerd. In dorpen ten Zuiden en Zuidwesten van Bordeaux werden gemeentehuizen in lijkenkamers veranderd, waar de be woners vermisten konden identificeren. Het merendeel der slachtoffers kwam om bij pogingen om de vlammenzeeën te stuiten. Het dorp Cestas werd dank zij versterking van de brandweer voor vernietiging behoed. De vlammen wa ren de plaats reeds tot minder dan 200 j meter afstand genaderd. In dit dorpje I alleen vielen 38 slachtoffers. Enkele duizenden brandweerlieden, militairen en vrijwilligers zijn drie dagen bezig geweest met de bestrijding van de branden. Honderden leden van 't Rode Kruis en hulpploegen zochten gisteren de geblakerde gebieden af naar slacht- offers, merendeels brandweerlieden, die I door de snelheid waarmede de vlam- j men zich verspreidden, verrast werden en geïsoleerd of door de zware rock- ontwikkeling werden bedwelmd of ver stikt. In het kreupelhout smeult het I vuur nog op enkele plaatsen. Het door de branden geteisterde gebied, waar slaohtoüers zijn gevallen, ligt van 12 tot 40 km ten Zuiden en Zuid-Westen van Bordeaux in een streek van wijn gaarden, heidevelden en den nebossen. De wijnstreken van Barsac en Sauter- nes. 'oekend om haar witte wijnen, ble ven gespaard. Van officiële zijde wordt het begin van de reusachtige branden bij Bor deaux geweten aan de onvoorzichtig heid van een boswachter, die in zijn •hut een vuurtje stookte. De branden in de omgeving van Bor deaux zijn de laatste in een reeks branden, die in vele streken van Zuid- West Frankrijk de afgelopen 2 maan den omvangrijke verwoestingen aan richtten. Volgens het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn alle branden in het departement Gironde thans on der oontröle. Een brand, die gisteren in het bos van Bussac, waar de vorige week op het vliegveld een munitiedepot in de lucht vloog, oplaaide, werd na vijf uur bedwongen 30 ha dennebos ging in vlammen op. Een vonk uit een loco motief veroorzaakte een brand in de buurt van Mussidan in het departe ment Dordogne, waardoor 40 ha bos en gewassen te velde verwoest werden. Nader wordt gemeld, dat volgens of ficiële cijfers minstens 73 personen het leven lieten in het door het vuur ver woeste woud van Gironde ten Zuidwes ten van Bordeaux. Men schat, dat de definitieve gegevens zullen aantonen, dat meer dan 100 personen zijn omge komen. Dennebomen en eiken zijn tot aan de wortels afgebrand. Een correspondent van Reuter, die een tocht maakte langs de weg van Bordeaux naar Bayonne, vroeger een bosrijke streek, zag tot zover het oog reikte slechts een troosteloze vlakte. By het dorpje le Puy lagen 31 ver- kooide lichamen, waaronder die van 2 ol drie kinaeren bij eikaar op de plaats waar zy door het vuur of de rook wer den verrast of verstikt; sommigen met ae nanden voor nun mona. Het platgebrande boslana zal de eer ste zes A zeven jaar ongeschikt zijn voor nerbeplanting In enkele dorpigeme en tehuizen zijn chapeiles arden les ingericht. A.F.P. meldt, dat genaarmes te Saig- nes (Cantal) een iy-jarige orancbtica- ter heoben aangehouden, die oekende sedert April j.i. elf oranden te neooen veroorzaakt. Hij wera aangenouaen, toen hij een bos naofj de gemeente Antignac wilde aansteken. „Waterman" naar huis Het troepen transportschip „Wa terman", dat 11 Augustus uit Tandjong Priok is vertrokken en ongeveer 7 September in Rotter dam wordt verwacht, brengt o.a. de navolgende passagiers uit Lei den en naaste omgeving naar huis: Wachtmeester L. C. Eeckelaert, Paul Krugerstr. 13; Soldaat G. A. Hoogeveen, Haagweg 54; Sol daat C. de Ruiter, Genestetstr. 76; Soldaat J. Harteveldt, Caecilia- straat 69; Soldaat H, Kenbeek, P. de la Courtstr. 2 a en Soldaat G. J. Wind, Herengracht 39, allen te Leiden; Sergeant W. A. Snoeys, Torenstraat 14 en Soldaat O. C. van Hemesen, Velzenstr. 9, te Al phen aan den Rijn. Soldaat A. van Dam, Dorpsstr. D 55, te Ha- zerswoude. Sergeant J. G. van der Laan. Bethlehemslaan 3 te Hille- gom, Soldaat A. Klaassen, Weth. Ouwehandstr. 2, en Korporaal M. van Rijn, Adrlanastraat 75 te Katwijk aan Zee. Soldaat C. J. van der Beek, Narcissenstr. 15 te Lisse. Korp. C. J. v- Velzen, He- renw. 92. te Rijnzaterwouüe. Sold, per, Leidseweg 299 en Korporaal J. Berkhuizen, W. de Zwijgerlaan 20 te Voorsohoten. Soldaat M. C. Kool, Herenweg 63 te Warmond. Soldaat J. H. Voss, Dr Mansfelt- kade 32; Soldaat B. Moree, v. Zuilen v. Nijeveltstr. 100 en Ser geant A. Zegwaard, Barkerssa- genlaan 21 te Wassenaar. Soldaat A. Th. v. d. Helder, Dorpsstr. 68 te Zevenhoven. Huzaar C. M. van Gerven, Schenkelweg 12 en Ma rinier C. J. Redege.d, Hoge Rijn dijk 361 te Zoeterwoude, Korpo raal J. Kapteyn, Schoordijk 71 te Zwammerdam. De volledige passagierslijst ligt voor belangstellenden ter inzage aan onze Bureaux, Witte Singel 1 te Leiden en Kon. Wilhelmina- straat 15 te Katwijk aan Zee. A. J. Baak, Past. v. d. Plaatstr. 95 te Rypwet-ering; Serg. D. Stap- De nieuwe West-Duitse regering Leiders van de rechts georiënteerde Christelijk democratische unie hebben zich gisteren duidelijk uitgesproken te gen ieder compromis met de socialisten bij de vorming van een Westduitse re gering. Deze verklaring was afkomstig van een bijeenkomst van Christende- mocratlsohe leiders die gehouden werd in de woning van dr Adenauer, de waarschijnlijke kanselier van de nieu we Westduitse federale; regering. Zij verklaarden in een resolutie, de ver kiezingsoverwinning te beschouwen als een mandaat „niet alleen voor de christen-democratische filosofie, maar ook voor de vrije markt-politiek." Ter conferentie waren alle elf Westduitse staten vertegenwoordigd. De resolutie betekent een duidelijke overwinning voor Adenauer en Luawig Erhard, mi nister van Economische Zaken „in spe" op de „linkervleugel" van de party, die een brede coalitie, waarin ook de so cialisten zouden worden opgenomen, bepleit. De conferentie verklaarde de liberaal prof. Heuss als candidaat voor het pre- sidentsohap te zullen steunen. Robert Schuman. de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken heeitover de Duitsers verklaard, dat „wy hen zeer graag willen vergeven en zelfs al les willen vergeten ais zy zich in de toekomst aan vreedzame wetten wil len onderwerpen." Wy zullen de Duitsers daartoe op- reont de gelegenheid geven, zo zelde hy, maar wy zuilen voorzicntig blyven en ons niet opnieuw laten misleiden. Schuman zeide dit in een piechtig- hela, waar'oy hy het oorlogskruis ver leende aan het zwaar door de oorlog gesononüen Lotharingse dorp Hottviller. De Ijzerbedevaart Gisteren heeft zich een groot aantal Vlamingen de schattingen schomme len tussen 10.00U en 20.000 naar het IJzermonument naby Dlksmuide bege ven. Behalve de Vlaamse deelnemers aan deze 22ste Ijzerbedevaart hadden zich een duizendtal oudstryders en ex- politieke gevangenen aangesloten, dié de oproep van het nationaal comité voor actie en waakzaamheid beantwoord haddén. zy waren door bereden politie van de hoofdgroep gescheiden. Er -was voor een sterke ordedienst ge zorgd en incidenten hebben zich niet voorgedaan. In de ochtenduren werd een heilige mis opgedragen. Talrijke senatoren en volksvertegenwoordigers waren aanwe zig, evenals de minister van verkeers wezen, Seghers. Afgewisseld door het zingen van Vlaamse liederen, voerden verscheidene sprekers het woord. De heer Sterekens verklaarde namens de Vlaamse oudstryders o.m. „Wij droomden van wereldvrede. We zyn misschien naïef geweest, maar we wa ren oprecht en idealistisch. Wy huive ren als we denken aan de dag van morgen. Maar moedeloosheid en pes simisme zyn slechte raadgevers. Laten we daarom alvast beginnen met vrede te stichten in eigen land en eigen volk". Aan de voet van het Christusbeeld, dat geschonden is doordat onbekenden na de bevrijding het IJzermonument hebben opgeblazen, werden bloemen gelegd. Het monument, dat na de oorlog 19141918 was opgericht ter nagedach tenis van gevallen Vlaamse soldaten, is men weer aan het herbouwen Een grootse poort, die de ingang van het nieuwe monument zal vormen, ls voltooid. TROEBELEN IN CHILI. De Chileense regering heeft oorlogs schepen gezonden om behulpzaam te zyn by de handhaving van de orde in de gebieden, die door ..een communis tische revolutionnaire beweging" wor den bedreigd. In verschillende gebieden heeft de regering de staat van nood uitgeroepen en opdracht gegeven voor de in be waring neming van alle communistl- j sche leiders in de roerige streken. Generaal Kruis reikte onderscheidingen uit GROTE VERBROEDERING IN LUXEMBURG. Generaal mr H J. Kruis heeft Za terdagmiddag op de Place de la Con stitution te Luxemburg voor het front der Nederlandse troepen, die op het ogenblik in Luxemburgse Ardennen oefeningen houden, onder grote offi ciële belangstelling, aan kolonel A. Jacobi, chef van de Generale Staf van het Luxemburgse leger, het Comman deurskruis en de Orde van Oranj e Nassau uitgereikt. Na de uitreiking der onderschei ding hield generaal Kruis een korte toespraak, waarin hy herinnerde aan de banden die de Nederlandse en Luxemburgse dynastie binden. Deze banden, zo zelde hy, zyn nog nau wer aangetrokken door de Benelux en de Europese Unie, welke de vre de en de vrijheid moeten waarbor gen. Generaal Kruis dankte de Luxemburgse regering ten slotte voor de gastvrijheid, die de Neder landse troepen in Luxemburg onder vinden. Na afloop van de plechtigheid defi leerden de Nederlandse troepen onder leiding van kapitein W. A. van Tiel voor de gedecoreerde. Hierna werd op de Nederlandse legatie een druk be zochte receptie gehouden en werd de •nieuw-benoemde commandeur en en kele Luxemburgse officieren door ge neraal Kruis een lunch aangeboden. Begunstigd door prachtig zomer- avondweer heeft het muziekkorps van het regiment huzaren van Boreel 's avonds op de Place d'Armes voor het Luxemburgse stadhuis te Luxemburg een muziekuitvoering gegeven, waar voor zeer veel belangstelling bestond van de zijde der Luxemburgse bevol king. De meer dan 700 Nederlandse sol daten, die op het ogenblik in Luxem burg vertoeven, waar zy oefeningen houden, blijken zich snel populair ge maakt te hebben en verheugen zich in aller sympathie. Erheerste een grote verbroedering. Het Nederlandse detachement, dat in de nabyheid van Walferdange (onge veer 7 km ten Noorden van de stad Luxemburg) in tenten is gelegerd, zet zyn oefeningen, waarmede reeds op 18 Augustus in de provincie Namen een begin werd gemaakt, vandaag in de omgeving van de stad Luxemburg voort. Het betreft hier in het bijzonder terreinritten en seinoefeningen van het depot verbindingstroepen, uit Utrecht en het depot pioniers uit Vught. LADY BADEN POWELL WEER NAAR ENGELAND. Na een bezoek aan Wageningcn. aterdag bezocht Lady Baden Powell in «rezelschap van de Dresidente van de Na tionale Padvindstersraad mevr. Van den Bosch. Wagenlngen. Zij werd ontvangen in het clubhuis van de afd, Wagenlngen van het Ned. Padvindstersgilde, bracht vervolgens een bezoek aan de capitula tiezaal van hotel „De Wereld" waar zich een erewacht van meisjes van de afd. Wagenlngen van de Ned. Gidsenvereni- gine had opgesteld. Op ongedwongen wijze onderhield Lady Baden Powell zich met ieder meisje afzonderlijk en toonde erote belangstelling voor de historische gebeurten'ssen van 5 Mei 1945 in hotel „De Wereld". Door een haag van Nederlandse en Franse Dadvindsters begaf Lady Baden Powell na haar inspectiebezoek aan de Nederlandse Padvinderij, zich giste ren op het vliegveld Schiphol naar het liinvllestuig. dat haar weer terug zou brengen naar Engeland. Zy werd uit- eeleide eedaan door mevr. Van den Bosch. Nationaal Commissaresse van het Ned. Padvindersgilde. mevr. Peere boom. Internationaal Commissaresse van het Padvindersgilde en ds Van Hel den. aalmoezenier van de Nederlandse Gidsenbeweging. Illlllllllllllllllllllfilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll EIGENAARDIGE GOOCHELAARSVOORSPELLING En een ontgoocheling Op 10 Augustus Jl. voorspelde, ge lijk bekend, een jeugdig Amster dams amateur goochelaar, de heer R. A. M. Driebeek, de gebeurtenis sen. die op of omstreeks 20 Augus tus zouden geschieden. Die voor spelling werd op papier gezet en in een buisje gedaan. Het buisje werd vervolgens in een fles gestopt, die verzegeld werd. De fles stond gedu rende 10 dagen in een der étalages van de Bijenkorf te Amsterdam. Tijdens de galavoorstelling van Zaterdagavond in Krasnapolsky werd de fles door een Amsterdams journalist geopend, Hij verbrak het zegel van het glazen buisje en daar uit kwam een strookje papier te Voorschijn met de voorspellingen. Deze luiden: 1) dr Beel zal een belangrijke be noeming kunnen verwachten. 2) In Noord-Europa (Zweden. Fin land of Polen) zal een uitgebrei de stakine kunnen worden ver wacht. 3) De Amerikaanse gezant zal af treden. 4) Wederom zal een vl'eg tuig ver ongelukken in een eroot indus trie-centrum Westeiyk van Ne derland. 5) In West-Nederland zal een stad door brand worden geteisterd, vermoedelijk Haarlem, anders Leiden. Men begrijpt .dat het voorlezen van deze voorsDelline over de ge beurtenissen die Inderdaad allemaal ziin geschied een enorm annlaus in de zaal teweeg bracht, maar Niemand in de zaal had het onbemerkt, doch de verslaegever, die het buisje had ODeneemaakt en het een seconde in handen had weveil van de heer Drie- hppk. dpe'de later medp eezien te hebben, hoe deze blfk«emwlnsr een vo'kmnpn identiek b"'«;ie te voorsehün tovrdp en dit aan hem overhandiedc. Welk een ontgoocheling na deze goochelpartij! I!U

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1