Dollarprobleem komt in accuuf stadium EENVAGE HERINNERING Toch naar devaluatie van pond en gulden! Met de tijd meegaan K 5 pleegt mensenroof Een proces, dat de methodes van de N.V.D. onthult Voor de Vrouw Totale aanvoer blijft steeds meer bij 1948 ten achter PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 20 Augustus 1949 Tweede Blad No. 2677 *'1 Alvast koersstijging te Amsterdam (Van onze financiële medewerker). Het valutaprobleem schijnt zich voor Europa toe te spitsen. De vry scherpe koersstijging» welke deze week op de Amsterdamse aandelenmarkt tut stand kwam. kan geen andere oorzaak heb ben dan de verwachtingr, dat de „her ziening" van de verhouding; tussen de Dollar en de meeste Europese valuta op komst is. Paul Hoffman, de leider van het Marshall-plan, heeft met zyn recente uitlatingen over Europa vermoedelijk voet gegeven aan de gedachte dat het Engelse Pond zal devalueren. Europa, zo zegt hij, moet het dollartekort niet overbruggen door zfjn Import uit Ame- rifca te "beperken, maar het moet dol lars verdienen. Amerika kan veel meer Europese goederen gebruiken dan thans worden geïmporteerd, maar als die goederen te duur zijn, worden ze uiter aard niet gekooht en elk land zal voor zich moeten uitmaken, waarom zijn goederen niet verkoopbaar zijn. Hier spreekt de Amerikaanse zaken man, die van inperking van de Ameri kaanse export niets wil weten en die ooi: met Amerikaanse zelfvoldaanheid ovêrtulgd is. dat, wanneer de Europese Import naar de V.S. te klein is, dit natuurlijk niet aan de VJ3. kan liggen. Dat de Amerikaanse invoerrechten een beletsel zouden zijn, zoals meer dan eens van Europese zijde wordt gezegd, Is natuurlijk niet waar. Die invcerrech- I ten, zo antwoordt Paul Hoffman, zijn ongeveer gelijk met die van 19194 en lager dan die van 1939, hetgeen op zichzelf juist kan zijn, doch waarmee nog niet vast staat dat ze onder de huidige omstandigheden voor de Eu- i ropese export geen bezwaar zijn. En dat zij een belemmering vormen, kan, dunkt ons. moeilijk worden ontkend. En wanneer de leider van 't Marshall plan zegt dat in elk land van Europoa slechts een klein percentage van de fabrikanten belang stelt in de export en van hen weer slechts een klein per centage in export naar de V-S., dan zou de machtige dollarfoning beschei- denlljk mogen worden opgemerkt, dat die export voor de fabrikanten, ook van Amerikaanse zijde, zoveel admini stratieve rompslomp met zich brengt, dat inderdaad vele fabrikanten er maar liever van afzien. Niettemin, dat Europa, bU een natio nale productie in de V.S. van S 254 milliard slechts 1 milliard naar de V.S. exporteert bij een totale Ameri kaanse import van 7 milliard, is wel opvallend weinig, hoewel hier te genover kan worden gesteld dat de export der E.R.P.-landen in 194S met 20% is gestegen. Het tweede kwartaal van 1949 geeft helaas een belangrijke achteruitgang te zien. Hoe het zij, het dollarprobleem is accuut. En het is duidelijk dat de V.S. tenslotte beslissen hoe het zal moeten worden opgelost, ook al staat niet vast dat men het daar op de beste wijze zal doen. Want weliswaar verdient het de voorkeur dollars te verdienen, zoals Paul Hoffman wil, maar wanneer dit, cm welke reden dan ook, niet mogelijk blijkt, is beperking van import uit de VS. het enig alternatief. Door deva luatie in Europa zal, althans voorlopig, de import uit de V.S. ook worden be perkt. want de dollar wordt dan voor Europa duurder. Engeland, althans Stafford Cripps, ziet blijkbaar geen kans de kostprijs van zijn artikelen te verlagen. Vermin- het Ponden- en dollartegoed van India en Pakistan vrijgegeven, wat dus wil zeggen dat voorlopig geëxporteerd wordt zonder dat er nieuw geld voor binnen komt. De lijn van de zwakste weer stand die tenslotte de positie van het land tegenover de V.S. verder zal ver zwakken. Alles dringt dus blijkbaar naar een valutacrisis, die ln vele opzichten ook beter is dan de nijpende onzekerheid, welke thans aan de ontwikkeling van de internationale handel in de weg staat. Dat het tenslotte tot een vrij inter nationaal betalingsverkeer moet komen, lijdt geen twijfel. België heeft dezer dagen het voorbeeld gegeven en alle beperkingen te dien aanzien opgeheven. Maar België kan dit. gelet op zijn eyen- wiohtige betalingsbalans doen. Nederland is er nog lang niet. Het tekort voor 1949 wordt nog op ca. f. 12, milliard geschat. Minister Llef- tlnck heeft een betere begroting voor 1950 in uitzicht gesteld, maar er op gewezen dat twee derde van de be lastingopbrengst in ons iand nodig is voor de dienst der leningen, de oor logsschadeverplichtingen en de mili taire verplichtingen inzake Indonesië en de Westerse Unie. In- en uitvoer, zo zegt Minister Lief- tinck, moeten zich aanpassen bij de beëindiging van de Marshall-hulp in 1953. En dat dit niet gemakkelijk zal gaan, blijkt wel uit het feit, dat er ln de eerste 7 maanden van dit Jaar nog een Importoverschot was van f. 1.089 4 millioen. ook al is dit dan bijna f. 300 millioen kleiner dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Er is dus vooruit gang en wanneer men Amerikaanse be schouwingen over Nederland leest, dan is men vol lof en hulde over de ma nier, waarop wij de Marshall-gelden be steden en overtuigd, dat we er zullen komen. Natuurlek zal de Gulden het Pond moeten volgen, als dit wordt ge. devalueerd. En we zullen moeten af wachten of het dan zoveel beter zal gaan. Maar de Amsterdamse beurs is in elk geval reeds begonnen de te verwachten koopkrachtvermindering van het geld in de koersen der In dustriële aandelen te verdisconteren. giiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii^ Natuurlijk tracht Ik bij voortdu ring met m'n tijd mee te gaan! Toch bleek ik nog niet modern genoeg, om te weten wat in het anglophiel getinte Nederlands der jongere generatie het woord „tan ning" betekende. 't Kwam er, na uitvoerige expli catie, op neer, dat 't zo iets als „de huid door de zon laten bruin bak ken" is, een zeer belangrijke zaak, waaraan men tegenwoordig z'n hart verpand heeft. Behalve uit gezondheids- en schoonheidsoverwegingen wel licht komt 't my voor, dat hier bij ook het zelfbewuste gevoel voor een rykaard aangezien te worden, die de hele dag niets anders heeft te doen, dan in de brandende zon te liggen soezen, een woord mee spreekt. Het is waariyk verbazingwek kend, zj „getand", of in zuiver Ne derlands overgebracht, „getaand" tegenwoordig Jong en overigens veelal ook oud, er uit ziet. De tyd, waarin de dames zich achter parasolletjes angstvallig ver borgen hielden, om toch maar niet met zonnestralen in contact te ko men, ligt allang achter de rug. Maar er moet voor dat „rooste ren" hard en intensief gewerkt worden: meestal In snipperuren tussen zware kantooruren door. Er zijn immers maar weinigen, die zich nog de weelde veroorloven kunnen, dagen achtereen in een zonnebad te luieren en dan precies uit te kienen, wanneer het juiste ogenblik van „omdraaien" gekomen is, opdat die taankleur zich geiy- kelijk over 't ganse lichaam ver spreidt, Myn bewondering voor de scho nen, die daarin slagen, is grenze loos, want het is bepaald een kunst apart, om zich telkens op ingenieuse wijze op 't juiste mo ment in versohillende standen of liggingen naar de zon te keren, zó dat 't meest attractieve effect be reikt wordt. Intussen hebben de „tanners" zowel dié van de korte of de lange periode het deze zomer héél moeilijk gehad. De zon bleef dikwyis dagen lang weg en dan was er geen mogeiyk- heid, haar weldadige invloed te ondergaan. Het langzaam opvoeren van de mahoniehouten kleur een abso luut vereiste, om niet onmiddeliyk al op de eerste dag van de „tan"- kuur een zonnesteek op te lopen leek uitgesloten en daarom heb lk met te groter verbazing gekeken naar al die gelooide mensenhuiden, die er tóch zo meesteriyk Indiaans uitzagen. Zelfs zag ik al ln het begin van 't seizoen exemplaren, wier prach tig egaal bruine kleur myn diepste bewondering opriep. Welke kunstmiddelen daartoe ge bruikt waren, is my een raadsel. Of was 't misschien „hoogte"- zon, jodium of een geheimzinnig zalfje In ieder geval is 't een bewijs, dat de cultuur van het „tan-nen" ook ln ons volk reeds diep inge vreten is. En tevens een bewys, dat het blanke ras graag bereid is, het roze-wlt te laten varen voor een rood-bruine kleur, wanneer Koning Mode voorschryft, dat daarmee het uiteriyk schoon verhoogd wordt. Men weet, dat Tarzan en de ge bruinde athletische helden op de omslagen der Amerkaanse magazl- 1 nes tot de grootste idolen van deze eeuw behoren. Daarom is het begrijpelijk, dat man en vrouw graag ln hun voet stappen lopen. Daarom ga ook (k me vóór 't ts laat is nog even gauw laten „tannen" en hoop dus voor dit week-end op brandend-zonnig weer. Een mens moet toch met z'n tyd meegaan, nietwaar? FANTASIO. dcring van export betekent werkloos heid, lagere lonen. etc. en teneinde dit te voorkomen, heeft het een deel van I ||||l||ll|l||ll||llilllll!lllll!lllll!lllllllllll!lllllllllll[lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllll]||||llllllillll|l!!lll[||||lllllll!|,i|||lrn (Van onze Berlynse correspondent) Veertien dagen lang hebben de repor ters der West-Beriynse bladen ln geuren en kleuren verslag kunnen leveren over het Droces teeen Wilke Henke en zeven (van wie drie vrouwelijke) beambten der Oost-Berlijnse Dolitie. die o.a. waren be schuldigd. gezamenliik een complot te hebben gesmeed om een boekhandelaar uit de Amerikaanse sector te lokken en hem in de handen van de Russische ge heime Dolitie te spelen. .,K 5 pleegt men senroof" Dlachten zij boven hun berich ten te schrijven. Intussen zijn de von nissen geveld. De hoofdschuldige. Henke, kreeg drie jaar gevangenisstraf, de ove rigen kwamen er met enkele maanden af. De verwachte sensatie is uitgebleven. Niettemin werpen de gebeurtenissen, die aan dit Droces ten grondslag liggen, zulk een schem licht op de toestanden, die in het gesplitste Berlijn heersen, dat wy er enige bijzonderheden van willen mee delen. Vooreerst het relaas der feiten: op de hoek van de Florastrasse en Schlos- strasse in Steglitz staat een boekenkar- retje. De koopman, een zekere Schütt hli heeft een hout been strompelt heen en weer om zijn klanten te bedie nen. Een doodgewoon ventertje, zoals men ze in alle Berlilnse straten ziet. Niemand zal op de idee komen in deze man een aanvoerder te vermoeden van een ondererondsp verzetsbeweging die tegen de Russische bezetters conspireert en van plan is een Russische militaire trein ln de lucht te laten vliegen. Op zekere dag. het is Mei. verschijnt aan het boekenstalletje iemand, die Schütt boeken te koop aanbiedt, 'n Paar dagen later komtdezelfde persoon Schütt in ziin woning in Lichterfelde op zoeken en vertelt hem tot diens grote verbazing, dat hii van de K 5. de Oost- Beriynse crimine'e politie, opdracht heeft Schütt te vermoorden. Krause. zo heet de bezoeker, vertelt, dat hij op 29 April bij de Russische majoor Bajaba- jeff van de Comtravedka (spionnageaf- weerdienst der NVD) te Dresden Is ge roepen en daar het bevel heeft gekregen zich onmiddellijk naar Berlijn te bege ven en zich te melden bij Erich Jamin. de chef van de afdeline K 5. Jamin geeft hem de opdracht Schütt met een hamer de schedel in te slaan en het Hik In het Teltowkanaal te werpen. Krause. die inmiddels kans heeft ge zien ziin vrouw en kinderen uit Dresden naar West-Berlijn te smokkelen, voert het bevel niet uit- waarschuwt 2ajn slachtoffer en stelt zich later onder de bescherming van de Amerikaanse mili taire politie. Inmiddels heeft de NVD In Amerika richtten motten voor f 500.000. 000,schade aan in 1947! Krachtdadige bestrijding noodzakeiyk! De schade, in Amerika door motten aangericht in 1947, beliep volgens offi ciële ramingen, f. 500.000.000—Een veelzeggend bedrag, dat duidehjk laat zien hoe dringend noodzakeiyk de ef fectieve bestryding van motten is. Daar om is het zo belangryk dat in Neder land thans een nieuw procédé wordt toegepast, dat textiel gegarandeerd mot-echt maakt. Tripion (zo heet dit procédé) verlengt bovendien de levens duur van alle stoffen tot minstens het drievoudige! Ook zUn getrlplonéerde stoffen water-afstotend, zodat zelfs de ergste stortbui Uw zomerjurk, costuum, enz. absoluut niet deert! Trlplon kost weinig. Vraagt inlichtingen aan ONE HOUR CLEANING SERVICE. Chem. wasserij - ververy, Breestraat 128, Lelden, telef. 25885. (Advertentie) FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 43) Zij keek verschrikt, maar zei toen: Dat zou ik graag willen. Wil je een ogenblik waohten? Ik heb een vriendin wven bjj my. Ik zal het haar uitleg- gen. Zij kwam naar beneden, gekleed in een liohte mantel, met een lint om naar donkere haar gebonden en volgde neoi zonder een woord te zeggen naar je wagen. Hy zei: Je bent een won derbaarlijk wezen. Niets sehynt Je te verbazen. En je vindt het niet erg, om Waden in de nacht meegenomen te morden. Dat is het niet, zei hij. Het is nog roaar halfelf. Ik ben om acht uur uit New-York gekomen. Dan ben je nóg wonderbaariyker. ik daoht, dat het later was. Er pin zoveel dingen gebeurd. Waar zul len we heengaan? Waar je maar wilt, zei zy. Het (toeter niet toe. En dus reed hy zonder te spreken hjpaam langs de verduisterde wegen. draaide de wagen een zdjweg in en stopte. Hy haalde diep adem en zei: jk had nogal een rumoerige avond e" ik wilde graag nog met je praten. Zaoht zei zy: Wat is er, Jim? -Tony had nogal een ernstig on geval juist buiten myn tuinhek. Zij reed e' te snel uit, zonder pit te kijken en wen er een wagen aankwam, begon •jaar paard te steigeren en viel. Hy vertelde haar niet, waarom Tony zo snel weggereden was; hy moest haar ln de war maken of verschrikken. - Zy is in het ziekenhuis en vry ern- J1} gewond, maar de doktoren denken, M ze er wel door zal komen. zy luisterde, terwyi haar ogen in duisternis staarden. Ik hoop het harte. Tony zou er nog veel meer j n hekel aan hebben, om een invalide Mn, dan wie oolc van mi^n kennis~ Ja. Na een minuut zei hy: is niet verliefd op my, weet Je. Is zy nooit geweest. Ik heb haar jarenlang gekend. ZU wil alleen maar jUaialisoh doen over Iemand en ik i het dichtst by de hand. Je moet geloven, Alden. -la, zei zy langzaam. Dat doe ik .purende enige tyd spraken zy niet hy voelde de vredigheid van haar ^enwoordigheid, zoals hy dat altyd -Na enkele ogenblikken zei hy: c - Ricky is vertrokken, nietwaar? Hy gwt my nog opgebeld, maar ik was ZJa- hy is w.;. JU sprak op effen loon en zyn hart Meen even stil te staan. Misschien had *oay gelijk gehad. Zij zou zo niet spre ken, als of ja, misschien zou zy dat toch wel doen. zy was onberekenbaar. Alden, zei hy, mag ik je een vraag doen? Zy aarzelde en zei toen met zachte stem: Wat is het, Jim? Ben je verliefd op Ricky? Hy hoorde haar snel ademhalen, als of zij een zucht van verlichting slaak te. Zy was bang geweest, dat het een andere vraag zou zyn geweest.... Ik mag hem heel graag. Ik heb hem lange tyd gekend. Maar ik ben niet verliefd op hem. Dat heb ik hem gezegd voor hy wegging. Ik had er een hekel aan om het te doen, maar ik meest het doen. zyn geluk sloeg als een golf door hem heen en verdreef met één slag al zijn vermoeidheid en de spanning van de laatste uren. Hy zei bedaard: Da-ar ben ik blij om. Alden, omdat ik je nu wat anders kan vragen. Haar stem klonk fluisterend, toen zy antwoordde: Ik vraag me af, of je dit werkeiyk doen kunt. Ik heb je lief, zei hy. Ik heb al veel langer van je gehouden dan Je zelf weet. Ik kan je niet vertellen, hoe lang. Eens zal ik het je zeggen. Alden... zy keerde zich tot hem en zijn ar men gingen om haar heen en trokken haar naar zich toe. Hy voelde haar slanke lichaam trillen, zoals het ge daan had op die avond zo lang geleden toen hy haar de trap afgedragen had met haar hoofdje tegen zyn schouder gedrukt. Maar nu was zy een vrouw, mooier dan hy ooit gedroomd had. Haar lippen waren koel en zaoht en haar wangen waren koel, haar haar, dat zyn handen van haar voorhoofd wegstreken, was zaoht als zyde en zyn vingers wisten, hoe het op haar voor hoofd groeide, evenals zyn ogen de blik in de hare kenden en haar ernstige glimlach. Maar het gevoel van haar lippen onder de zijne was nieuw en bedwelmend en verrukkelijker dan iets, wat hy ooit had gekend.... En toen, juist toen hy het begon te geloven, was het moment voorby. zy verstrakte in zyn armen en haar han den kwamen op zyn sohouders en duw den hem weg. Neen, zei zy en haar stem trilde. Neen, Jlm.... Alden Je moet niet van my houden. Je kunt het niet Maar dat doe ik wel, zei hy. Ik heb het al zo lang gedaan. Neen. Er lag een angstige toon in haar stem. die hU er nog nooit in gehoord had en die hem het hart samenkneep. Lieveling, laat ik je zeggen Neen, zei zij, neenneen En tot zyn grote schrik barstte zy in tranen uit. Zij wendde het hoofd af en huilde zachtjes. Hy durfde haar niet aan te raken, of zelfs maar haar hand te nemen. Hy kon daar alleen maar stil zitten, terwyi zyn geest in een wilde verwarring verkeerde. Wat was het? Toen zy hem gekust had, had zy van hem gehouden daar was hy zeker van. Al haar vrees, de gehele •barrière tussen hen was op dat mo ment weggevaagd. Én nu was het omdat hy Jim Thurmar was? Had zy haar vrees voor emotie op hem gecon centreerd de man, die daar die nacht geweest was en die al haar ver driet kende? Als dat zo was, moest hy 'haar -geruststellen; moest hij haar to nen, dat er niets was om bevreesd voor te zyn; dat zy het verleden samen on der ogen konden zien en het voor altyd aohterlaten. (Wordt vervolgd) haar plannen gewijzigd. Zy wil Schütt niet dood maar levend in handen heb ben, en Henke. een van haar agenten, wordt er od uitgestuurd het vertrouwen van Schütt te winnen en hem in de Russische sector te lokken, waar hii zal worden gearresteerd. Henke een 27- iarle* jongeman, vroeger groepsleider van de Hitler jeugd, lid van de SS. tijdens de oorloe officier. Is na aflooD van de oorlog in het net van de Russische ge heime Dolitie verstrikt geraakt. Hij had had een sollicitatiebrief geschreven aan de Amerikaanse bezettingsautorlteiten en d't schrijven was ln handen der NVD gevallen HU werd voor de keuze ge- Dlaatst of wegens sDionnaee ln een Rus sische gevangenis te verdwilnen of voor de Russische sDionnageafweer te werken. HU koos misschien tegen wil en dank het laatste. Ook Schütt ls officier ge weest en als Henke hem aanbiedt bii de ultvoer'ne van de aanslag od de Russi sche trein mee te helpen en hem zelfs de levering van de nodige springstoffen ln uitzicht stelt, denkt Schütt aanvan kelijk een betrouwbare bondgenoot te hebben gevonden. Weer ls het Krause, die hem een da? later komt waarschu wen. en als Henke op het afgesproken uur Schütt komt afhalen om samen met een motor ln de Russische sector te ry- den en de plaats, waar de aanslag zal worden cenleeed ln ogenschouw te ne men. wordt hii door Schütt en vijf leden van diens verzetseroeo onder bedre'ging met revolvers in een kamer ongesloten. Tegeliikertiid worden oo aanwijzing van Krause acht Oost-Berliinse rechercheurs, die rondom Schütt's woning op wacht staan om bii de gevangenneming de be- hulDzame hand te bieden, door Ameri kaanse politie in hechtenis genomen De vier mannelijke beambten ziin in het be zit van geladen pistolen Het proces vond Plaats voor de Amerikaanse militaire rechtbank in Lichterfelde De president. Sabo leidde de verhandeling met een bewonderenswaardige objectiviteit en za kelijkheid Elke zweem van sentiment en van politieke hartstocht wist hii uit te schakelen Wie sensaties had verwacht, werd te^urgesteld. De aanklacht wegens gemeenschappelijke samenzwering liet hii vallen. De beschuldigden hadden slechts bevelen uitgevoerd of pogen u't te voe ren. die zij van hoeerhand hadden ont- vancpn De ware schuldigen, de K. 5 en de NVD. konden niet voor de rechtbank worden gebracht. Henke en de politie agenten konden slechts worden veroor deeld weeens noging tot ontvoering en ongeoorloofd bezit van vuurwapenen. In een tweede proces zal de boekhandelaar zich eveneens hebben te verantwoorden, wegens het bezit van een revolver en bü die gelegenheH zal waarschijnlijk ook meer licht vallen on zjjn illegale orga nisatie en ziin plannen inzake de aan slag op de Russische tréin. Wie het proces heeft biigewoond, heeft zich niet kunnen onttrekken aan de in druk. dat alle betrokken figuren, zowel beklaagden als getuigen, tot de politieke Haring voor koken en bakken Het Voorlichtingsbureau van de Voo- dingsraad meldt: Al smaakt de Hollandse Nieuwe nog zo goed bii de boterham of als voorge recht daarvoor behoeven we de verse haring, die nu weer aan wal wordt ge bracht. niet te verwaarlozen. Immers ook ln eebakken. eekookte of gestoomde vorm blijft haring altlid haring: een vis met een bijzondere smaak en van een bij zondere voedingswaarde! Behalve vitamine D bevat deze goed kope vissoort vet en voedinaszonten en kan ze door haar rijkdom aan eiwit het vlees ln onze warme maaltijd vervangen. Gebakken of gestoofde verse haring smaakt onder andere uitstekend bij al lerlei zomersla's. bil b'etles. rode kool en worteltjes. Voor de bereiding volgen hier enkele recepten. HARING KOKEN. 8 haringen water. zout. De haringen schoonmaken en opzetten met zovéél kokend water, dat zij juist onderstaan en 15 e zout per liter water. Ze in 5 minuten gaar koken. Ze met een schu'mspaan uit het vocht scheppen en opdienen met een zure saus, een mosterd- of een peterseliesaus. GESTOOFDE HARING. 8 haringen, wat boter of margarine, zout, (azijn), aardappelmeel De haringen schoonmaken, inwrijven met zout en in een vuurvaste schaal of een oan leggen. Een weinig water, een klontje boter of margarine en ev* scheutje azijn toevoegen. De( vis boven oo het Vuur of in een oven gaarstoven. Stooftiid 7 10 minuten op het vuur. 10 15 minuten ln de oven. Het vocht naar verkiezing biiblnden met aange mengd aardappelmeel en als saus bii de vis geven. GEBAKKEN HARING. 8 haringen, boter of margarine of olie, zout. ipeper). De haringen schoonmaken, openvou wen en met zout (en peper) inwrijven. De haringen door bloem wentelen en in de koekenpan in hete olie. boter of mar- earine aan beide zilden bruin bakken in 7 minuten. De vis by voorkeur warm opdienen. onderwereld behoren, tot een categorie van mensen, die in het verborgene spion en samenzweerder spelen, mensen met een zonderling* opvatting van de be grippen recht en plicht, levend ln een sfeer, die zich kenmerkt door wederzüds wantrouwen. De grote betekenis van het proces moet daarin worden gezocht, dat door zijn nuchter en koel verloop een tip van de sluier is opgelicht, waarach ter zich de duistere manipulaties van de NVD verbergen en dat een op dwang en bedreiging berustend systeem van een niets ontziende politiestaat aan de kaak is gesteld. Kalme visserij (Van onze deskundige medewerker). De resultaten der trawlvlsserlj op verse vis zyn de laatste weken redeiyk, althans voor de kleine vaart en de log gers. De vangsten zyn weliswaar niet overvloedig, maar de prijzen kunnen zich op een behoorlijk niveau handha ven, met uitzondering van de kleine schol, die nogal eens erg laag liep. By diverse grote boten is het nog steeds een probleem om tot een sluitende ex ploitatie-rekening te geraken. De be- dryfskosten zijn van dien aard, dat de toekomst voor deze categorie sohepen niet al te rooskleurig wordt ingezien, tenzy er een drastische prysverlaging der bedryfsmiddelen komt. De aanvoe len bestonden voornamelyk uit rondvis, d.w.z. schelvis en makreel. De versharingvissery is weer in volle gang en de vangsten zyn bevredigend. Minstens driekwart gedeelte der dag- aanvoeren bestaait uit verse haring. Het is tot nog toe noodzakeiyk gebleken om de beperkingsregeling strikt door te voeren, daar de markt weinig weerstand bleek te bezitten. De prijzen liepen van f. 10.50, de minlmumprys, tot f. 14.50 per kist. De dagaanvoeren bleven beperkt van 2000 tot 4000 klsten. Wekeiyks markten er 5 boten in Engeland, waar iets betere pryzen worden gemaakt. De export naar Tsjecho-Slowakye heeft In tussen een aanvang genomen, hoewel op beperkte schaal. De haringtrekkers, welke hun vangst op zee zouten, meldden behooriyke re- sulbaten. Deze vissen Zuidelijker en de vangst bestaat nog voornamelyk uit maatjes. De pryzen van de trawlharlng bewegen zich in dalende lijn, doch lig gen boven die van de vleetharing. De trawlmaatjes doen thans om de f.40.- per kantje. By de vleetvissers ls een lichte ver betering in de vangsten te bespeuren. De vissery biykt echter zeer ongehjk te zyn. De achterstand in de totale aan voer ten opzichte van 1948 groeit nog steeds aan. Tot 6 Aug. jJ. werden in totaal 114.600 kantjes haring geland tegen 166.000 in 1948. Het percentage maatjes wordt geleidelik kleiner en in verband daarmede lopen ook de pryzen achteruit. De vleet-haring brengt thans van f.30.tot f.35.per kantje op, de steurharing van f.24.— tot f.26.—. De handel is kalm. Het binnenland vraagt nog weinig en export is er. nog byna niet. Dë~ koelhuizen raken zo lang zamerhand bezet .vandaar dat de stem ming over het algemeen wat afge- flauwd is. 13). Nadat Ernest Klapper geduren de enkele uren het gehele apparaat had uitgelegd, belandde hy bij de staart en nadat hy toen nog gezegd had dat daar een byzondece perihelische permanent- kwispel-aandryving by was aangebracht sloeg hy de achterzijde van het metalen dier met een luide klap dicht. Het was door die klap, dat Panda wakker werd. Nu, hy voelde zich lekker opgefrist na zyn slaapje en luisterde dus vol belang stelling toe, toen Ernest Klapper als be sluit van zijn les zei: „Goed, asslstentl Nu heb je voldoende gehoord! Je weet nu dus, hoe vernuftig deze uitvinding in elkaar is gezet. Je bent nu dus ver vuld van bewondering. Uitstekend! Het zal je duideiyk zyn, dat dit apparaat eenvoudig en bevredigend moet werken. Ik kan me voorstellen hoe je my be wondert! Dit moét werken! Ja... eh..." En hier zweeg de goede man plotseling verlegen. Hij raakte de draad van zyn verhaal kwijt. Hy tastte zoekend om zich heen en ten slotte zonk hy op een krukje neer. „Het moet werken..mom pelde hy... „maar het werkt niet! Dat begryp ik maar niet - assistent. Het moetmaar het doet het nietEn daar hebben wy, Klappers, nu aan ge werkt, van vader op zoonen nu heb ik geen cent meer, nietsalles ver geefsik ben geruïneerd, assistent... Eeuwen werken het werkt niet,... en ik ben geruïneerd Het was heel verdrietig om hem zo aan te horen en Panda had dus diep medeiyden- met hem. Hy dacht eens na. Door zyn slaapje stond hij er nu weer een beetje frisser tegenover en hy vroeg dus: „Ja - dat is erg naar, me neer Klappermaar hebt u niets ver geten Mankeert er niet ergens een din getje?". „Hè? Wat?" vroeg Ernest Klapper, terwyi hy woedend weer overeind sprong. „Vragen! Altyd vragen! jy met je eeuwi ge vragen! Watmaar wat vroeg je? Ietsiets vergetenhmik weet nietmisschien...." VOOR ZONDAG 21 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) KRO 8.00: nieuws; 8.16: symphonle orkest; 8.26: In leiding hoogmis; 8.30: hoogmis; NCRV 9.30: nieuws; 9,45: gramofoonmuzlek; 10.00: kerkdienst van de Doopsgezinde Gemeente te Enkhuizen: 11.30: na de kerkdienst; KRO 12.15: apologie; 12.35: gramofoonplaat; 12.40: KRO amusements orkest; 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws: I.30: KRO amusementsorkest; 1.45: „uit het boek der boeken"; 2.00: kamermuziek concert; 2.25: „rondom de EHBO-Zon- dag": 2 35: omroepkamerorkest; 3.15: waarheen met onze agrarische Jeugd; 3.25: kamerorkest (vervolg); 3.45: de ge schiedenis van het olifantje „Babar"; 4.10: de wereldkampioenschappen wiel rennen; 4.25: vespers; NCRV 5.00: (IKOR) ..de Jonge kerk noort het Oude Woord": 6.30: voor de strydkrachten; 7.00: psal men; 7.15: „zonen ln battledress"; 7.30: nieuws; KRO 7.45: muz. v. Felix Mendels sohn; 7.50: ln 't boeckhuys; 8.05: de ge wone man; 8.12: Ital. opéra fragmenten; 9 15: symphonette orkest; 9 30: „de man die zichzelf ontmoette": 10.35: actuali teiten; 10.45: avondgebed; 11.00: nieuws; II.15: cabaret francais; 12.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00 nieuws: 8.15 postdulvenberlchten; 8.17: soc. strydlled; 8.20: NBC orkest; 8.30: rusten zonder roesten; 8.40: orgelspel; 9.00: gramofoonmuz.; 9.10: postdulvenbe rlchten; 9.15: men vraagten wij draalen; 9.45: geesteiyk leven; 10.00: Meester-trlo: 10.30: ln de tuin der poëzie; 10.50: de Jonge Flierefluiters; 11.15 trian gel; AVRO 12.00: Muslcorda; 12.30: de Zondagclub; 12 40: Deens gemengd koor; 1.00. nieuws; 1.15: mededelingen; 1.20: „Les gars de Paris"; 1.50 „even afrekenen heren"; 2.00: rhapsodie voor alt-saxo foon; 2.05: boekenhalfuur; 2.30: „Dldo en Aeneas"; 3.45: fllmpraatje, 4 00: The Skymasters; 4.30: sportrevue; VARA 5.00: Enkhulzer accordeon orkest; 5.20: arbei ders zangveren. „Onze Stem"; 5.40 kwar tet Jan Cnrduwener; 6.00: nieuws; 6.15: sport: VPRO 6.30: studlodlen6t; 7.30: (IKOR) lulsterclubs opgelet; 7.30 (IKOR) het woord spreekt ons aan: AVRO 8.00: nieuws: 8.05: actualiteiten; 8.15: „waltz- tlme; 8.40: concert: 9.20: ..dat kun Je be- rrrllnen": 9.30: ontmo^tlne ln de nacht; .10.20: operpt.teconcert: H.00- nieuws; 111.15: gramofoonmuzlek; 12.00: sluiting. VOOR MAANDAG 22 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30: reveille; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: te deum laudamus; 8.45: planoduo; 9.15: ochtendbezoek; 9.30: commentaar op het kussengevecht; 9.40: muziek bij het werk; 10.05: symphonle- ln D van Mozart; 10.30; morgendienst door dr G. J. Streeder; 11.00: suite voor fluit en stryker8; 11.20: van oude en nieuwe schrijvers: 11.40 Sam Trop, viool en Marlnus Voorberg, plano; 12.10: or gelmuziek; 12.30: mededelingen; 12.33: promenade-orkest; 1.00: nieuws; 1.15: Mandollnata; 1.45: gramofoonmuzlek; 2.00: uitzending voor de schooljeugd; 2.35: BBC symphonie-orkest; 3.30: gem. koor „Apollo"; 4.00 bbbellezlng; 4.45J symphonie-orkest; 5.00: het kleuterklokje klingelt; 5.15: Slavische dansen; 5.45: overzeese kroniek; 6.00: de vyf Zapa- kara's; 6.15: ver van moeders pappot; 6.30: voor de strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7.15: onder de NCRV-leeslamp; 7 30: het actueel geluld; 7.45: demobilisatie en vakopleiding; 8.00: nieuws; 8.05; pro gramma-proloog; 8.15: kerkconcert; 9.00: een snuf Ie land, een lepel water; 9.30: met band en plaat voor u paraat; 9.45: lezing; 10.00: met band en plaat voor u paraat; 10.20: Sweellnck-kwartet; 10.45: avondoverdenking; 11.00: nieuws; 11.15 ensemble „Celesta"; 12.00: 6lulting. Hilversum II (416 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.18: gramofoonmuzlek; 8.00: nieuws; 8 18: musette-klanken; 3.40: or gelspel; 9.00 philharmonlsch orkest; VPRO 10.00: voor de ouden van dagen; 10.05: morgenwijding door ds S. van der Woude; VARA 10.20: gramofoonmuzlek; 10.30: voor de vrouw; 10.45: de regenboog; 11.20: muziek van Beethoven; 11.40: voor dracht; 12.00: Cor Steyn; 12.30 mede delingen; 12.33: voor het platteland; 12.38: Enrico Madrlguera en zijn orkest; 1 00 nieuws: 1.15: kalender; 1.20: me- tropole orkest: 2.00: Amsterdams stryk- kwartet; 2.30: lezing; 2.45: gramofoon muzlek; 3.10 Marlandel .hoorspel; 4.25: Gem. arbeiderszangvereniging; 5 00: voor de kleuters. 5.30 gramofoonmuzlek; 6.00: nieuws; 6.15: VARA-varla; 6.20: Malando en zyn orkest: 645: parlementair over zicht; 7.00: blaaskwartet: 7.15: 35 Jaar dierenbescherming; 7.30: promenade-con cert; 8 00: nleu\V6; 8.05: dingen van de dag; 8.15: gramofoonmuzlek; 8.50: een aanzoek, hoorspel: 9.10: P.S.. actuele kanttekeningen; 9.45: nieuws; 1000: Carmen; 10.65: wereldkampioenschappen wielrennen; 11.00: nieuws; 11.15: dans muziek; 12.00: sluiting.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5