straatsburg over het Duitse probleem Nieuwe veevoederregeling naar verdeling op toewijzing De man van „Gross Brüssel" weer vrij Films van deze weeks Met een enkel woord ZATERDAG 20 AUGUSTUS En de mensenrechten Doltslands toelating tot Raad van Europa heeft de gemoederen te Straatsburg gisteren sterker bezig ge houden dan het debat over de hand having van de mensenrechten, dat in de conferentiezaal van de assemblee voor slecht gevulde banken is gevoerd. Het waren de Franse MRP-afgevaar- digden, Bidault en Schuman, die de kwestie opnieuw deden rijzen in een persconferentie, waarin Bidault op nieuw zjjn standpunt uiteenzette. Volgens Bidault is het onmogelijk zich Duitslands toelating voor te stel len zonder tegeijkerttjd het Saargebied ■als afzonderlijke eenheid en met gelijke status op te nemen. De overeenkomsten, waarin de Wes telijke mogendheden betrokken waren, maakten het volgens Bidault duidelijk, dat deze het Saargebied juridisch als een afzonderlijke eenheid beschouwen. Daarom had volgens hem het Saarge bied recht op een afzonderlijke verte genwoordiging, Schuman noemde het een eis van de democratie, dat Duits land zou erkennen, dat het Saargebied door de vrije wilsuiting van zijn inwo ners tot de huidige status gevoerd was. Hij doelde daarmee op de verkiezingen van December 1949. Het wordt mogeijk geacht, dat de assemblee volgende week dit in het centrum der belangstelling staande punt zal gaan bespreken. Bij de thans in de commissie in behandeling zijnde voorstellen, die tijdens het debat van dsze week zijn ingediend, is er slechts één. dat over Duitsland spreekt. Dit is de aanbeveling van de heer Van der Goes van Naters om de toelating van Duitsland tot de volgende zitting voor te bereiden. 1 Wanneer dit voorstel volgende week in de assemblee in behandeling komt, kan het debat over Duitsland erdoor ontvlammen. Churchill heeft zijn plei dooi voor een onmiddellijke toelating niet in de vorm van een concreet voor stel gedaan, doch hij heeft slechts de voorzitter verzocht de kwestie onmid dellijk met het comité van ministers te behandelen, dat immers alleen bevoegd is tot het nemen van beslissingen. Totnogtoe is niet bekend of Spaak deze suggestie heeft uitgevoerd, doch in elk geval is het zeker, dat Churchill zijn pressie zo nodig zal versterken, zodra hij van zijn huidige verblijf aan de Rivièra terug is. Het is niet duide lijk op hoeveel steun Churchill bij zijn voortvarendheid zal kunnen rekenen, temeer daar de assemblee zich er uiter aard van bewust is. dat het practisch niets anders kan doen dan aanbeve lingen tot de ministers richten. Er waren twee zere plekken in de Europese betrekkingen, dis onmlddel lijk beroerd werden toen de grote be ginselen van de mensenrechten in het geding kwamen. Daar was op de eerste plaats weer de Iers-Britse controverse inzake Noord-Ierland, waarover thans alle vier Ierse leden van de assemblee hun licht hebben doen schijnen. Gis teren was het MacEntee, die vlijm scherpe woorden zocht, en hij werd op even scherpe wijze door de Brit Ross te woord gestaan. Spaak moest tussen beide komen om eraan te herinneren, .dat het Ierse probleem niet aan de orde was. In veel rustiger, doch evenzeer be sliste woorden kwamen de Denen op voor de rechten van hun minderheid in Zuid-Sleeswijk. Zil vroegen in deze kwestie steun van hun Scandinavische collega's en zij kregen die ongevraagd van de Neder lander mi* Schmal, die zijn maiden speech in de assemblee aan dit pro bleem wijdde. De strijd der Denen in Zuid-Slees wijk voor autonomie moet, aldus mr Schmal. niet alleen de Noordelijke lan den interesseren, doch allen in Europa, die de ..heroïeke strijd van de Denen in Zuid-Sleeswijk van nabij gevolgd hebben". Er waren twintig sprekers over de maatregelen, die genomen dienen te worden- tot handhaving van de men senrechten. Daarbij waren de Frans man Teitgen en de Brit Maxwell-Fyfe de voornaamste verdedigers van de ontwerp-conventie. die stamt uit gele deren der Europese beweging. Zij kon den zich in hoofdzaak beperken tot een toelichting. Vrijwel alle woordvoerders waren warm gestemd jegens dit werkstuk en de practische werkwijze, voorgesteld in de reeds eerder gepubliceerde resolutie. Reserves kwamen alleen van de Britse Labourzirde, wier vertegenwoordiger Thomas contact met experts der Ver enigde Naties vroeg teneinde tot een duidelijker definitie van verschillende bepalingen te komen. De resolutie kan wel op voldoende meerderheid in de vergadering rekenen, doch getuige de matige belangstelling voor dit debat wordt dit deel van het werk door as semblee niet als het dringendste be schouwd. Dit ondanks het feit dat Churchills plaatsvervanger Foster uit riep: „de concentratiekampen in Oost- Europa zijn niet zo ver weg, dat we dit als een zuiver academische kwestie kunnen beschouwen". De assemblee zal twee dagen niet bijeenkomen. Voor Nederland zullen in de com missies plaats nemen: de commissie voor algemene zaken: de heren Van der Goes van Naters en Serrarens, voor het reglement: de heer Van de Kieft, voor economische zaken: de heren Ker- stens en Van de Kieft, voor sociale zaken: de heer Serrarens, voor cultu rele zaken: de heer Schmal. voor juri dische zaken: de heren BruinsSlot en Schmal Haagse woningnood het ergst HYGIËNISCH EN MOREEL ONHOUD BARE TOESTANDEN. (Van onze Haagse redacteur) Eerst thans bevatten de „Mededelin gen der gemeente 's-Gravenhage" enige conclusies uit de woning- en gezinstel ling van 31 Mei 1947. Hieruit blijkt, dat toen 35% der Haagse gezinnen hun wo ning met een ander gezin moesten de len. m.a.w. dat er 17 k 18% woning tekort heerste* In bepaalde stadswijken beiiep het percentage samenwoningen 50% of meer. Bovendien zijn er nog enige duizenden woningen met onvoldoende slaapgele genheid, zodat er hygiënisch en moreel onhoudbare toestanden bestaan. Sinds Mei 1947 is de woningnood nog gestegen door de bevolkingstoeneming en de verre van voldoende bouw-activi- teit. Hierin komt langzaam enige verbe tering, maar Den Haag maakt van heel het land het slechtste figuur inzake woningvoorziening. Wil men in 1955 een dragelijk peil hebben bereikt, dan zul len tot dat jaar 30.000 woningen moe ten zijn bijgebouwd. Bosbranden in Frankrijk duren voort Gisteren zijn opnieuw in verschillende gebieden van Frankrijk bosbranden ge meld. De zwaarste schijnen te woeden in het gebied van Toulon en bij Per- plgnan in de Oostelijke Pyreneeën. Het Franse kabinet heeft besloten tot de onmiddellijke instelling van 'n staats fonds voor het helpen van oersonen, die hun huis of oogst door de bosbranden hebben verloren. De meeste btnnden in de departemen ten de Landes, Gironde en Charcnte Inferieure was men gisteravond meester. De lange droogte en de hittegolf zijn voornamelijk oorzaak van de branden, maar men gelooft, dat er in sommige streken sprake is van brandstichting. Nabij Luxèy in de Landes zijn drie per sonen gearresteerd. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft een waarschuwing uitgege ven, dat men voor het opzettelijk in brand steken van bos en te velde staan de gewassen zou kunnen worden gestraft met levenslange dwangarbeid. R.T.C. zet stempel op Den Haag INTENSIEVE VOORBEREIDINGEN. (Speciale berichtgeving) Den Haag, dat al vele belangrijke congressen en confei»enties binnen zijn grenzen heeft gekend, is op het ogenblik het décor voor een conferen tie, welke Dinsdag a.s. zal aanvangen en ditmaal wel van zeer groot belang belooft te zijn voor ons Koninkrijk, n.l. de Ronde Tafel Conferentie. Natuurlijk drukt een conferentie als deze en ook de voorbereiding daartoe haar stempel op Den Haag en het eer ste, wat in" dit verband opvalt, is het straatbeeld. De enkele honderden Indo nesiërs, die naar de Hofstad zijn geko men, mogen nu, in vergelijking met het ruim half millioen Hagenaars, slechts een handjevol genoemd worden, al te zamen met adviseurs, secretarissen, echtgenoten en alles wat er verder mee samenhangt, is de delegatie een groep met enkele van de leden, waarvan men In de binnenstad telkenmale geconfron teerd wordt. Ook de auto's, welke met 't bordje R.T.C. op rijden en gereserveerd voor de conferentie-deelnemers, de parkeerplaatsen „gereserveerd voor de R.TC en vele andere tekenen wijzen er op dat Den Haag zich op iets be-" langrijks voorbereidt. Dag en nacht wordt er gewerkt door PTT en radio diensten. die vele verbindingen tot stand doen komen, waarover straks het nieuws van de conferentie naar alle delen van de wereld zal snellen. Kortom: als het eindresultaat van de conferentie oók maar op enige wijze zou kunnen worden beïnvloed door de In tensiteit van de voorbereidingen, wel. dan zouden we kunnen zeggen, dat op dit gebied alles in orde is. Een ter wijl de hamers nog kloppen en het ge piep van de zaag nog klinkt, ziet men voor de vele ruimten, die als voorcon ferentie-plaats dienst doen, auto's stop pen en haastige gedelegeerden naar bin nen schieten. IN HET PALACE-HOTEL. Onder de vele hotels, waarin de deel nemers aan de conferentie zfjn onder gebracht, neemt het Scheveningse Pa lace-hotel wel een heel bijzondere plaats in. Immers, het is hier, dat de voor naamste leden van de Republikeinse en GFO-delegaties hun intrede hebben ge daan. Wie de ruime hall van het hotel binnentreedt links is een speciaal vertrek ingericht voor „RT.C.-informa tie" behoeft niet vreemd op te kijken, plotseling voor Sultan Hamid van Pon- tlanak te staan, of ergens ln een stil hoekje mr Moh. Rum, dr Anak Agung of een der andere heren in druk ge sprek aan te treffen. De leider van de delegatie, dr Moh. Hatta is het meeste weg van allen, maar toch zal men ook hem wel van gedaohten kunnen zien wisselen met zijn secretaris, mr A. K. Prlnggodigdo. Het gehele Palace-hotel ademt „RTC-sfeer". Verhoging abonnement Radio-distributie MET INGANG VAN 1 OCTOBER. Met ingang van 1 October a.s. wordt het abonnement op de radiodistributie op f. 2 per maand gebracht. Dit bete kent, dat met inbegrip van de luister bijdrage f. 3 per maand zal moeten worden betaald. Deze maatregel moest worden geno men, omdat de zeer sterk gestegen ex ploitatiekosten door de ontvangsten niet konden worden gedekt. Hoewel het peil van deze kosten thans aanmerkelijk boven het vooroorlogse niveau ligt, be perkt de wijziging in het abonnement zich tot het herstel van de oude toe stand. Voor de aangeslotenen op een radio- distributienet, dat nog niet over een ontvangstmogelijkheid voor de 2 bin nenlandse omroepprogramma's beschikt, blyft het abonnement f. 1,25 plus f. 1 luisterbijdrage dus f. 2.25 per maand. Grote omvang van onderzoek „England-Spiel" Verschenen is het vierde verslag om trent de stand van werkzaamheden der Enquêtecommissie Regeringsbeleid 1940. 1945. Hieraan is het volgende ontleend: Tot nu toe zijn, zoals bekend, twee delen verschenen, bevattende de uit slagen van het onderzoek der commis sie op een aantal punten. Een derde deel, bevattende de resultaten van het onderzoek naar het financiële en econo mische beleid, w.o. de aankoop- en de scheepvaartpolitiek. is reeds voor een belangrijk gedeelte gereed. Dit deel zal in de loop van het najaar kunnen ver schijnen. Verdere delen zullen volgen. Het onderzoek betreffende de ver bindingen met het bezette Nederland se gebied, in het bijzonder de mili taire en civiele inlichtingendiensten, werd in de verslagperiode met kracht voortgezet, zowel ten aanzien van de verbindingen in het algemeen als ten aanzien van het England-Spiel in het bijzonder. Vooral dit laatste heeft, ge lijk bekend, de gemoederen in ens land sterk bezig gehouden.. Van allerlei zijden zijn hieromtrent de meest uiteenlopende theorieën ver kondigd. De commissie acht het haar plicht, deze zaak zo nauwkeurig mo gelijk te onderzoeken en aandacht te besteden aan elke aanwijzing, hoe fantastisch deze wellicht ook moge klinken. Mede hierdoor heeft het on derzoek een grote omvang aangeno men. De commissie had aanvankelijk ge hoopt in het vroege najaar van 1949 omtrent het gehele complex van vraag stukken, dat met de verbindingen sa menhangt, verslag te kunnen uitbren gen. Tot haar leedwezén is dit echter onmogelijk gebleken. Omtrent het tijd stip. waarop het verslag hierover zal kunnen verschijnen, kan zij thans nog geen nadere mededelingen doen. Het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening deelt mede, dat een nieuwe veevoederregeling thans haar beslag heeft gekregen. In het streven het bedrijfsleven meer armslag te geven is een regeling uitge werkt. die enerzijds rekening houdt met de productie- en de beperkte invoer- mogelijkheden en de voederbehoefte van de bedrijven en anderzijds belangrijke vrijheden laat aan landbouwer-veehou ders. handelaar en fabrikant. De nieuwe regeling houdt in, dat naast een vrije handel ln de hier te Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. lAdV.) TWEEDE TECHNISCHE HOGESCHOOL IN GELDERLAND Op verzoek van Gedeputeerde Staten van Gelderland heeft het Economisch Technologisch Instituut een onderzoek Ingesteld naar de mogelijkheid van een vestiging van een Technische Hoge school in de provincie Gelderland. Het resultaat van dit onderzoek is in de vorm van een rapport aan Gedeputeerde Staten aangeboden. In het rapport spreekt het E.T.I. als zijn mening uit, dat Gelderland de aangewezen provincie is voor de vestiging van een tweede T.H.S. in Nederland. SPIONNAGE IN ZWITSERLAND. Voor de tweede maal in enkele weken tijds is in Zwitserland opzien verwekt door berichten over ontdekking van spionnage-activiteit binnen de lands grenzen. In het eerste geval was het een postbeambte, die gedurende vele jaren tegen betaling afschriften van geheime staatstelegrammen aan een „Westelijke mogendheid" zou hebben doen toekomen. Ook milit. geheimen zouden hierbij be trokken zijn, aangezien de kwestie aan de militaire autoriteiten in handen is gegeven. In krantenberichten werd Frankrijk genoemd als de betrokken Westelijke mogendheid. In het tweede geval, dat dezer dagen aan het licht zou zijn gekomen, zou het gaan om een functionaris van de staats- wapenfabrieken te Thun, die tegen be taling piilitaire geheimen verraden zou hebben. Dr L. J. M. Beel, hoogleraar te Nijmegen DOCENT IN BESTUURSRECHT. Dr L J. M. Beel, voormalig minister president en eerste Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon in Indonesië, is door het bestuur der Slnt-Radboud- stichting benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het bestuursrecht aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, aldus de „Volkskrant". Professor Beel zal zijn ambt vermoedelijk aanvaarden bij het begin van het nieuwe studiejaar in October. Twee pokkengevallen op de „Waterman" PATIËNTEN TE ADEN ONTSCHEEPT. Van militaire zijde wordt gemeld, dat zich op het troepen transportschip „Waterman", dat onderweg is van Indonesië naar Nederland, twee ge vallen an pokken hebben voorge daan. Dc patiënten worden te Aden ontscheept en opgenomen in een hos pitaal aldaar. De betrokken families zijn ingelicht. Vijf moorden te Magetan STADSBESTUUR DOOR ONTVOERINGEN ONTWRICHT. Uit berichten uit Tasikmalaja in West-Java blijkt, dat op 18 Augustus een Nederlandse patrouille in de omge ving van de stad tweemaal door een sterke bende werd besohoten, waardoor een Nederlandse mlitair werd gewond. In de nacht van 16 op 17 Augustus drongen strijdgroepen door tot in de onmiddellijke omgeving van Garut in West-Java, vanwaar zij de stadsrand beschoten. Uit Ngawi wordt gemeld, dat een Ne derlands militair zwaar werd getroffen en twee militairen lichtgewond worden, toen 16 Augustus ten Noorden ran de stad een patrouille met automatische wapens werd beschoten. De aanvallers werden verdreven naar het gebied ach ter de Kali Solo. De volgende dag werd de stad Ngawi zelf beschoten. Uit Surabaja wordt gemeld, dat in de nacht van 10 op 11 Augustus te Magetan 5 personen, o.w. een Chinees en een jongen van 13 jaar, werden vermoord. Bij de lijken werden pam fletten aangetroffen, die blijkbaar van communstlsche herkomst waren. Op 12 Augustus werd het bestuur vrij wel geheel ontwricht, daar, met uit zondering van de regent, bUna alle Indonesische ambtenaren ontvoerd werden of vertrokken waren. Van verschillenden, o.w. de assistent- wedana, staat vast, dat zij werden ontvoerd. Onder de ambtenaren heerst thans een soort angstpsychose. Het bezetten van opengekomen posten is vrijwel onmogelijk. Uit Surabaja wordt verder gemeld, dat nabij Malang in de streek Batu twee werklieden van de regentsohaps- werken door pseudo-militairen met een vrachtauto van hun werk gehaald en vermoord werden. lande geteelde granen (met uitzonde ring van tarwe, zaden en peulvruch ten), een verdeling volgens toewijzing zal worden gevoegd aan alle import- granen, alle soorten veekoeken, schil fers en schroot, dc dierlijke eiwitten en de tarwe-afvallen, welke producten alleen op toewijzing aan de fabrikan ten van mengvoeder ter beschikking worden gesteld. De aan de veehouder toe te wijzen hoeveelheden voeder zullen worden be rekend op basis van de sterkte van de veestapel en een voor het type van be drijf bepaalde norm voor de rantsoene ring. De voedernormen zyn zodanig, dat voor bedrijven, die onvoldoende moge lijkheden bieden en economisch nood zakelijke veestapel uit eigen bedrijf te voeden (het kleine gemengde en het zuivere weidebedrijf) een grotere hoe veelheid krachtvoeder beschikbaar wordt gesteld dan vpor bedrijven, waar wel op ruime schaal voeder gewonnen kan wor den. De voedernormen voor de verschil lende bedrijfstypen zijn vastgesteld on Een woord van bezinning. HET LEVEN ALS VERHAAL. Van alle kunst is die van het „ver. haal" wellicht de oudste. Waar en in welke tijd ter wereld, overal vinden wij de begeerte naar het verhaal. Het verhaal is een poging een of ander deel van het leven te reproduce ren. Zoals een portret de menselijke trekken weergeeft of een landschap- sohildery een bepaald na tuur-tafereel vertoont, zo is het ook met het ver haal. Het kan humoristisch zijn of ont roerend, tragisch of romantisch. Een verhaal „behandelt" het leven. Het is geen fotografie. Het is het uitzoeken van bepaalde feiten en trekken tot een geheel. En wij hebben allen een meer of minder grote begeerte het verhaal te horen. Doch wij horen niet alleen een ver haal; wijzelf maken op onze beurt een verhaal. Sommigen verstaan die kuiut uitermate goed. Iemand, die een goed verhaal en een verhaal goed kan ver tellen, heeft een aandachtig gehoor. Zulk een verhaal is uiteraard nooit van een fotografische juistheid; er zit altijd iets meer of minder artistieks in. Wil het goed zijn, dan moet elk verhaal enkele trekken vertonen die onmisbaar zijn. Ten eerste: het moet legend zijn.Om dit te illustreren is te denken aan de verhalen (gelijkenissen) van Christus. En Hij heeft dit gedaan op een nog der voorbehoud, dat het importprogram- niet overtroffen wijze- Welke gelijkenis ma van wordt. voedergranen verwezenlijkt VOEDERBASIS OP EIGEN BEDRIJF Daar in het kader van de land bouwpolitiek de voederbasis voor de veestapel op eigen bedrijf gevonden zal moeten worden en de voedertoe wijzingen ook in de toekomst hierop zullen aansluiten, Is het voor de boer van belang, zoveel mogelijk voeder van eigen bedrijf te winnen en in meerdere mate tot verbouw van hak- vruchten over te gaan. Met name kan in dit verband worden gewezen op de aantrekkelijke verbouw van voeder- aardappelen as een productief en uit stekend voedergewas. Bij niet voldoende gebruik van eigen mogelijkheden tot voederwinning .zal de totale voedervoorziening op het bedrijf n.l. ontoereikend zijn, daar de aanvul lende krachtvoedertoewyzingen zijn in gesteld op zo groot mogelijke voeder- winning in eigen bedrijf. De veehouder kan op de vrije markt inlandse voergranen, peulvruchten, di verse afvalproducten van de industrie enz. betrekken, alsmede gedroogde pulp en het vitamine-rijke gedroogde gras- meel. u neemt, het is alles tot op de da? van vandaag na zovele eeuwen levend. Daarom sterven zo vele verhalen af, omdat ze niet vol leven waren. Ten tweede moet het goede verhaal goed verteld worden. Iemand die geen belangstelling heeft voor zijn'eigen ver haal zal weinig indruk maken. Ten derde (moet het goede verhaal een goed eind hebben. Vele verhalen beginnen met allerlei beloften, maar zakken als bomijs ln elkaar. Alles heeft zijn einde; ook het verhaal; de vraaj is: hoe dit wezen zal. En dan goed in deze zin: dat op de afloop het gehele verhaal is ingesteld. Men kan de vraag stellen of ons leven als een verhaal aan deze eisen voldoet. Zoals zeëven gezegd: Chris tus heeft deze kunst het best verstaan. Slechts op één punt is alles wat Hij als verhaal gezegd heeft overtroffen: dat is het verhaal van Zijn eigen leven! Het beste verhaal is niet altijd het langste en ook niet altijd het meest populaire. Doch wat ons betreft, zal ons leven als verhaal het best gesla zijn als wij dat laten vertellen door Christus en dus ook aan Hem de goede afloop overlaten. Het leven als verhaal, door Christus gezegd, en uitgegeven bij de Grote Uit gever zal dan alleen van een eeuwige betekenis zijn. W. H. K. De stad telt nog altijd 22 gemeenten (Van onze Brusselse correspondent). Het zeer pro-Engelse, maar Vlaams nationalistische ex-kamerlid Hendrik Borginon is enkele dagen geleden uit zijn Brusselse gc-vangenis ontslagen. Hij was eerst tot 20 jaren gevangenis ver oordeeld, welke al te strenge straf zo'n schandaal verwekte, dat de militaire krijgsraad het geval herzag en de hech tenis tot op 8 jaar terugbracht. De wet Lejeune bracht hem thans op vrije voe ten. Borginon was ervan beschuldigd on der de bezetting, zoals het ln al de vonnissen van politieke delinquenten heet de politiek van de vijand te heb ben gednnd en de trouw aan de koning te hebben doen wankelen", omdat hij de verschillende Brusselse gemeenten in een Groot-Brussel wou verenigen. En op het proces van „GrossBrssüssel" zo- Casino Joe Brown schijnt zijn va- cantie in de Sleutelstad te slijten. Nau welijks is zijn ene rol uitgespeeld, of hij staat elders klaar om zich in een nieuwe vermommins tot doelwit van lachsalvo's van het bioscoopDubliek tp laten bevor deren. Ditmaal figureert hij als slacht offer van een bandietenoverval. maar het eeuwige ..geluk bij een ongeluk" dat Joe begeleidt maakt kort na de overval de bandiet tot slachtoffer en Joe tot held. Dan begint eigenlijk de gehele ge schiedenis, Joe wordt er op uitgestuurd om de ontsnapte bandiet te kortwieken en daarbij raakt hil natuurliik op dui zend en één manieren in de knoei. Niet dat hij er zich veel van aantrekt, want zlln mond is groot genoeg, en For tuna kan haar beschermeling, ook al voor de bioscooprecette, moeilijk ln de steek la ten. Verkleed als vrouw, zichzelf scal perend bij de Indianen, ronddolend als ridder zonder vrees of blaam en redder van schone jongedochters. zo dwaalt Joe zi1n nieuwe avonturen door naar een uiteraard verheugend slot waarbij de Trianon Schreven wil verleden week bij de eerste prolongatie over „De Onsterfelijke Wals": „De muziek van Strauss heeft dus de leeftijd van de film verslagen", thans bij de derde week. mag zeker het woord ..overtuigend" inge voegd worden na ,.film". Maar begrijpen doen wij dit niet. Rex Er zullen weinigen zijn die de beroemde Wiener Sangerknaben nog nooit hebben gehoord, hetzij door de radio, hetzij op een gramofoonplaat. Maar deze week krijgen zij de kans deze jeugdige kunstenaars in levenden lijve te aanschouwen, niet op het con certpodium, maar in hun eigen dage lijkse omgeving temidden van hun se rieuze studie en hun ontspanning. Om het geheel nog aantrekkelijker te ma ken is er een verhaaltje om heen ge sponnen dat er ook nog wat spanning in brengt. Hoofdzaak is en blijft na tuurlijk de reine zuivere zang van dit streng geselecteerde jongenskoor, dat over de gehele wereld een uitstekende deuad beland en de misdaad gestraft reputatie geniet en zijns gelijke niet wordt. Een verdienstelijke vacantiefllm. I vindt. Want terwijl andere knapenko- BINNENLAND Een convalr van de KLM ls gisteren bij een landing op het vliegveld van Rome even naast de landingsbaan terecht gekomen. De machine werd licht bescha digd. Het toestel zal zo spoedig mogelijk weer naar ons land worden gevlogen. Gistermiddag opende de Sultan van Pontlanak de grote Haagse aquarium- en terrariumtentoonstelling, waarop ook een prachtlnzendlng uit West-Borneo te be wonderen valt. Men ziet er bv een IJ meter lange wrattenslang ,dle nog nooit ln Europa werd geëxposeerd, een z g. wa terdoos schildpad, gavlalen en de schit terendste exotische vissen. Prins Bernhard, Sultan Hamld en het Haagse gemeentebestuur hebben tal van medailles voor de beste Inzendingen uit geloofd. - De delegatie van het Britse parle ment, die van 19 tot 23 September een bezoek aan ons land zal brengen, zal de opening van de Staten-Qencraal bijwo nen. Voorts zal de delegatie een bezoek brengen aan verschillende slagvelden. De groep zal bestaan uit vijf Labour-leden en drie conservatieve leden en onder lei ding staan van lord Samuel (liberaal). In de plaats van de onlangs over leden violist H. van der Vet. die gedu rende meer dan 40 jaar ln het Residentie Orkest heeft meegespeeld .ls benoemd de Amsterdamse violist Manuel Steuer. Deze zal 1 September zijn functie aanvaarden. Vijf proef-torpedobootjag^rs van de vroegere Duitse Marine .variërend van 200 tot 800 ton. zijn door de Amerikaanse bezettlngsautoritelten als oud roest aan een Nederlandse firma verkocht. Dr M. Hille Ris Lambers. ls be noemd tot hoogleraar ln de Tropische Plantenteelt aan de faculteit van Land bouwwetenschappen te Buitenzorg. BUITENLAND NabU Palermo zijn gisteren leden van de bende van Salvatore Gluliano slaags geraakt met een afdeling carabi nieri. Een polltlc-auto, die versterking aanbracht, werd door de bandieten met een antitankmijn opgeblazen, zodat zes carabinieri gedood werden en elf gewond. Sir Stafford Crlpps .de Britse mi nister van financiën, ls na een verblijf van vier weken ln Zwitserland te Londen teCifppsf6die ln Zürlch een medische be handeling heeft ondergaan, zag er veel beter uit dan bij zijn vertrek. Men verwacht, dat hij thuis nog een week vacantle zal nemen alvorens naar de Verenigde Staten te vertrekken voor dc besprekingen over Engelands dollar moeilijkheden. n Reizigers naar Frankrijk mogen met ingang van heden 60.000 Franse francs meenemen ln plaats van 40.000, zo heeft het Franse ministerie van financiën mee gedeeld. Kinderen beneden 15 Jaar en personen die op een collectief paspoort reizen, mogen 10.000 ln plaats van 5.000 francs meenemen. De toewijzing voor reizigers die Frank rijk verlaten, zal worden verhoogd van 4.000 tot 20.000 francs. Op 29 Augustus begint een confe rentie waarop drie socialistische partijen in Italië de socialistische arbeiders partij met aan het hoofd vice-premier Saragat, de socialistische autonomisten van senator Romlta en de socialistische unie van Silome opnieuw zullen trachten tot een eenheid te geraken. In een 1600 meter lange tunnel bij Tsjoekiong ln Zuld-Korea zijn gisteren 24 personen de verstikkingsdood gestor ven en anderen ernstig ziek geworden. Van een trein raakten zes wagens ln de tunnel los. Toen de machinist achter uit reed om de verloren waeens weer aan de trein te koppelen werd ae tunnel met dichte rook van de locomotief gevuld, zodat de passagiers geen verse lucht meer konden krijgen. William Clayton .de Amerikaanse plaatsvervangende gouverneur van de wereldbank en van het Internationale monetaire fonds heeft zijn ontslag aange vraagd. President Truman heeft dit ver leend Joegoslavië heeft bij Albanië gepro testeerd wegens „provocaties" door Al banese grenswachten. Verder heeft Joego slavië geprotesteerd by Griekenland tegen „de vervolgingen, waaraan Joegoslaven ln Griekenland blootstaan". Te Ternl ln Italië ls ln een che mische fabriek een Inrichting ontdekt om bommen te maken. Verscheidene perso nen zijn in verband hiermede gearres teerd. 200 bommen zijn ln beslag geno men. BH overstromingen ln het gebied van Saga 'ln West-Japan zijn 59 personen omgekomen en 29 ernstig gewoncf. Zeven tien personen worden vermist. In een telegram aan de drie geal lieerde hoge commissarissen voor Duits land heeft dr Kurt Schumacher, voorzit ter van de Duitse sociaal-democratische partij, opnieuw om de onmiddellijke stop zetting verzocht van de ontmanteling. Op een onbewaakte overweg naby Celle ln de Britse zone ls een personen trein ln botsing gekomen met een j vrachtauto. Het ongeluk eiste vyf doden en .vier ernstig gewonden (U P.). ren als het Dresdener Kreuzchor en de Sixtijnse Kapel vrywel uitsluitend geestelijke liederen ten gehore brengen, vertolken de Weners by 'uitstek het wereldse lied en daarin betonen zij zich kleine grootmeesters. Men hoort hen o.a. Strausz' beroemde Donau-wals zin gen en men zou het niet beter kunnen wensen 1 Luxor Wie nog eens gaarne enige uren wil vertoeven ln de voor-oorlogse sfeer van Weense vroiykheid en gemoe delijkheid, die kunnen we de film „Een kleine melodie uit Wenen" van harte aanbevelen. Paul Hörbiger toont de Weense vrijgezel ten voeten uit in een milieu vervuld van ..Wcln, Weib und Gesang", compleet met Sohrammel-or- kest en al. Er komen verscheidene kes- teiyke types in voor, waarmee men zioh opperbest zal vermaken. Het ls geen film v/elke uitmunt door kostbare mon tering. maar er wordt voortreffelykspel in te zien gegeven en het verhaal is amusant en boeiend. Maria Andergast is Hörbigers voornaamste tegenspeel ster en de scènes van dit tweetal zijn van een weldadige humor. Er zyn legio films met groter pretenties, dooh min der verdiensten! Lido Vicky Baum heeft eens een verhaal geschreven: „De Bruidegom was zoek". RK.O. maakte er een film van, Warren Duff trad als producer op en William Keighley regisseerde het vroiyke geheel. Franohot Tone mag zich in dit filmwerk een jong diplo maat noemen. Lina Romay een schone Mexicaanse met de welluidende naam Raquel Mendoza Shirley Temple is een verliefd, geraffineerd en tevens dom meisje noem haar Barbara Ohm- stedt haar uitverkorene heet in de filmwereld Guy Madison en op de film Phil Vaughn. De namen van de overige spelers zullen wij maar niet opsom men: te veel van het goede anders! Vlcky Baum schrijft meestal boeken, welke men het beste op een heel lange treinreis kan lezen; „De Bruidegom was zoek" is daarentegen wel te verwerken tussen Amsterdam en Brussel: 'n luch tig geheel. Verwikkelingen te over, Bar- ba-ra raakt haar hoofd kwijt. William bijna enz,, enz. Een huwelijk ziet men nog op het witte doek, het tweede kan men zich zeer wel denken! Een film zonder proolemen, alleen grappig, soms geestig. Het spel is dienovereenkomstig: het heeft niet veel om het lijf. Ieder een is op zijn t-Ud hef of woedend, ver baasd of begrypend, verslagen of win nend. Enkele kwartieren speels vacan- tie-genoegenl In het voorprogramma een gooi- en smijtfilm op geesteiyk terrein. Men weet wel: steeds enkele seconden te laat reageren. Al is alles erg dom en oud: een lach kan er wel af. Verder ook nog een film met veel daverende jaaz-muziek van de drum-maniak Gene Krupa. Die man mag technisch won derbaarlijk goed zijn, de zangeres is veel beter, dooh men hoort haar maareven tjes. Jammer! als de Franse kranten schreven mocht het niet baten, dat zijn vriend, de so cialist Kamlel Huysmans en zijn poli tieke tegenstrever Frans van Cauwe- laert. voorzitter van de Tweede Kamer„ van hem kwamen getuigen, dat hij een uitstekend vaderlander was. Kamiel verklaarde, dat de grote agglomeratie de enig Juiste en aldoende oplossing was om de deficitaire gemeenten te vervan gen. Maarin België predikt hij in de woestyn. De gemeentelijke autonomie is het stokpaardje van vele politici, die en gemeenteraadslid, wethouder of zelfs burgemeester zajn, en lid van de Tweede Kamer of Senaat, Zo komt het dat de Brusselse agglo meratie 22 gemeenten telt, wier grenzen op de grilligste wyze door elkaar lopen, die elk een eigen burgemeester, raad, politie, verschillende reglementen, etc. hebben. In Jette betaalt men zyn gas en stroom duurder dan in Schaerbeek, alwaar men dan weer meer belastingen heft. Het meest spectaculaire beeld van deze verdeeldheid krijgt men dezer da gen te zien. Namelyk alle gemeenten besloten hun politie-agenten in een nieuwe uniform te steken. Zo treft het je plots als een jeep met Amerikaanse M.P.'s erin, door de drukke straten van de Naamse poort circuleert. Maar neen, dat kan niet. De bevrijders zijn er niet meer. Alleen vond de gemeenteraad van Elsene deze uniform nou „het leukst". De muts met de martiale stormband onder de kin en zelfs de lange witte matrak werd niet vergeten. Enkele honderden meters verder, na bij het koninklijk paleis en het palcis der Akademieèn (dat eigenUjk palais d'Orangs heet, omdat de prins van Oranje er 6 maanden per jaar placht te wonen) staan de politiemannen van de gemeente Brussel op post. Die zien er weer heel anders uit. Witte helm, blinkende zilveren knopen en rijbroek met laarzen hadden hier de voorkeur der vroede vaderen. Onvergetelijk is het schouwspel aan het Noordstation- Wie Brussel kent, weet wel waar de Nieuwstraat of de Rue Neuve ligt. Daar ls de politiek van burgemeester van de Meulebroeck. van de populaire „Jef" <hij heet Josef) almachtig. Het grote Rogier- plein hoort echter onder Sint-Joostrten Noode. En daar regeert een stel politie- kerels met grote open kragen en blauw hemd, zwarte mutsen en een zware re volver. Andere gemeenten hadden de aardige idee. hun dienaren met een zo- mertenuetie te bedenken, o.a. een blau we muts met witte randen. Er zlin er ook, die in hun vuistje la chen, nl. de uniformenfabrikanten, die te Brussel 22 verschillende pry zen kun nen maken en op grond van de gemeen telijke zelfstandigheid hun fantasie bot vieren. AGENDA DE BIOSCOPEN. Trlnnon „De onsterfeiyke wals" U4 jr), Zat. en Zon. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Met muziek door 't leV®". (alle leeft.). Zon. 2.15. 4.15. 7.15 en uur, overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uu Casino „De lachende Vreemdeling (alle leeft Zon. 2 30. 4.45. 7 en 9.w uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lltlo „De bruidegom was zoek" (»11® leeft.) Zat. en Zon 2.30, 4.45, 7 en s,w uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Kleine melodie uit WeJ}e° (alle leeft.), Zat. en Zon. 2.30, 4-45- 7, 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9-io Ui De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur v» Maandagmorgen 8 uur waargenomen de doktoren Lahr, Langezaal. Meyboom en Nleuwzwaag Te Ocgstgeest door dr v. d. Vliet—-u* Vries .tel 22331 en dr Lanen—Baron, tel. 21610. De dienst der dierenartsen door de heren Van Oostrom en Stol. De avond-, nacht- en Zondagsdienst door der apotheken te Lelden wordt van_ Za terdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waar* genomen door; de Apotheek Duystw, Nieuwe Rijn 18. tel 20523 en de Doel*' Apotheek .Doezastraat 31 .tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeesre. Apotheek, Wllhelminapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2