Geweldig hoge steekvlam uit aangevaren gasbuis weer bericht Opening Tentoonstelling „Jeugd van Nederland" Vrijwel alle jeugdorganisaties vertegenwoordigd De stakingsgolf over Finland Zes stralen doofden het vuur Óböte Jaargang ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949 No. 26774 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Europa m wording Te Straatsburg blijft voorlopig de party van de meeste voortvarendheid de toon aangeven. Het is alsof de Raad van Europa in een handomdraai in staat zal blijken om een wezenlijk Eu ropees parlement in het leven te roe pen. Men mag in zeker opzicht bewon dering koesteren voor een dergelijk op timisme, maar we blijven vrezen, dat Êen te hard van stapel loopt. Zolang het om theoretisohe aangelegenheden t, kan men zich die luxe veroorlo ven, doch op de theorie zal de practijk moéten volgen, wil men in werkelijk heid inderdaad iets bereiken. En of die voortvarendheid dan nog zo groot zal blijken te zijn? In dit opzicht zijn we niet zo erg gerust. Men vergete toch vooral niet, dat om tot daden te ko men, straks offers gevraagd zullen wor den, vooral wat betreft de geldende gevoelens van nationalisme en zelfbe- scaikkingsreóht. En wanneer dan de confrontatie met de geëiste opofferin gen plaats zal vinden? Neen, voorlopig houden wij het, juist uit een oogpunt van practische moge lijkheden, meer op een gematigd voor waarts sohrijden, dat o.i. op den duur nuttiger zal blijken dan de heden aan ce dag gelegde onstuimigheid, ook al is deze nog zo goed bedoeld. Neem b.v. de voorstellen om Duits land, wel te verstaan natuurlijk de Westduitse federatie, zo spoedig moge lijk, liefst binnen het half jaar, toe te laten tot de Raad van Europa. Onge twijfeld zal niemand durven ontkennen, dat West-Duitsland daarin thuis hoort, maar tussen thuis-horen en direct op nemen ligt nogal enig verschil. Er zijn omstandigheden denkbaar, dat, trots alle erkenning van 'het feit, dat West- I Duitsland bij West-Europa behoort als een linker schoen bij een rechter, op neming eerder een gevaar zou beteke nen dan een winstpunt. Hoe liggen nu deze omstandigheden na de juist gehouden verkiezingen bij onze buren? Het antwoord daarop is al zeer moeilijk te geven, omdat te veel nog ligt verborgen aohter lege leuzen. En nu mogen leuzen in een verkie- elngscampagne haar nut afwerpen, daarna kunnen zij wel eens ernstige struikelblokken blijken te zijn. Zo zien wij het ook, wat de jongste verkiezin gen in West-Duitsland aanbelangt,. Al die leuzen waren in feite negatief, ter wijl juist meer dan ooit positieve daden i zullen worden gevorderd. De Christen democraten zijn als sterkste partij uit de bus gekomen mede doordat Ber lijn niet mocht mee stemmen en dientengevolge komt de leider van deze partij, dr Adenauer, natuurlijk als van zelf in aanmerking voor het premier schap. Doch nu komen de moeilijkhe den direct naar voren! Alleen kan hij het niet klaren, zelfs niet met de hulp aer liberalen, al wonnen deze pijn. 100 pCt. aan stemmen, hetgeen een op merkelijk succes mag worden genoemd. Vooral waar deze winst verre die bij verkiezingen in West-Europa elders aan de dag kwam, overtreft. En daar mede komt de Westduitse federatie al bij haar geboorte op het hellend vlak. Een solide basis voor een regering zou kunnen worden gelegd, wanneer een combinatie met de socialisten tot stand zou kunnen komen, die slechts even op de voortzetting van de oude Centrum- partij achter zijn gebleven. Maar de kans lijkt gering, dat de socialisten met Christen-democraten èn liberalen sa men zullen werken. Misschien zouden j dj een combinatie met de katholieken van Adenauer nog wel willen aanvaar- den, doen ook met de liberalen? Het hjat wel erg optimistisch om dat als mogelijk aan te nemen. Weigeren de socialisten, dan staat j Adenauer, die van zijn kant de libera len niet gaarne zal laten schieten, voor een uiterst moeilyk geval, want dan san hy slechts een meerderheid voor eikaar brengen door de meest gema- u&ae rechtse partij te betrekken in de te vormen regering. Welke gevaren varaan verbonden zijn, behoeft zeker na de leuzen, van die zyde ontwikkeld, weinig nader betoog! Het is daarom, dat wij de uitslag «f Westduitse verkiezingen, ook ai Lcmt deze in zoverre tot tevredenheid, jat zowel uiterst links als uiterst rechts «Ja verslagen en met de gevaren van me zyde geen rekening behoeft te wor- gehouden, weinig hoopgevend oor- aien. Wij vrezen een groot geharrewar, jat weimg zal bijdragen tot verheffing jan de Europese gedachte, hoezeer dat jmst nu meer dan gewenst zou zijn, gelet-op het feit, dat Amerika toegan- «lyk blijft voor de meest kleinzielige portiek. Welk laatste wel bijzonder erP tot uiting komt door de halve- [mg van het door president Truman j;raagde wapen-crediet voor West- auropa en enkele andere landen. Zulke '«scnijnselen kunnen slechts de poli- van Moskou bevorderen, he waarde en betekenis van het At- rinSi pact worden in Amerika nog MW niet gezien in de juiste verhou- jm§en. Zonder de daadwerkelijke steun i |.n. Amerika blijft dit pact een slag wa,r-,ht' misschien zelfs eerder ge- dan nuttig, gelet op de menta- Am i*yan dictatoren. Mogelijk zal de ^rikaanse Senaat het getij nog kun- n uen' d0Cl1'1 gerust zijn we niet bussing in 't Amerikaanse Huis an Algevaaroigden, gevallen tegen alle .„.^^dtlng m, doet 't Atlantisch pact k°men op drijfzand. En dat c"n i ent voor Europa een geduchte te- die het vertrouwen danig zal ti* hetgeen in de huidige sltua- weinig minder dan catastrophaal -^worQep genoemd. GELEIDELIJKE WEERS VERBETERING. Bilt verwacht tot morgenavond: r. naer bewolking dan vandaag, maar l* ^fdrijvende wolkenvelden. Droog ie j warm«r overdag. Meest zwak- aJind hoofdzakelijk tussen Noord en (Opgemaakt te 10 uur). (Speciale berichtgeving). Terwyl duizenden Amsterdamse schoolkinderen in de omgeving van het RAI-gcbouw in de motregen ston den te wachten, heeft H.M. de Ko ningin de grote tentoonstelling „Jeugd van Nederland" gisteren officieel ge opend. In een grote tent, opgesteld op de parkeerplaats naast het tentoonstellings gebouw werd H.M. officieel door dr G. C. J. Mettrop ontvangen. Daarna speel de het Jeugdorkest van de Volksmuziek school, bestaande uit 50 60 jongens en meisjes van 1218 jaar oud-Hollandse boerendansen op voortreffelijke wijze. Hierop nam HM. het woord om de tentoonstelling officieel te openen, waar na het gezelschap de tent verliet om via Nde hoofdingang de RAI en de tentoon stelling te betreden. De tentoonstelling zelf biedt reeds dadelijk bij het binnentreden een im posante, maar bovenal vriendelijke in druk, hetgeen te danken is aan de grote ruimtespreiding, waartussen zich veel groen van gazons en bloemgroepen slin gert, De eer, de achitectonische en sche matische opbouw van deze tentoonstel ling verzorgd te hebben met alle lof voor het slagen van dit gedeelte komt in hoofdzaak toe aan de helaas drie maan den voor de opening overleden architect Paul Bromberg, wièns pannen later door zijn naaste medewerkers Erna van Os- selen en Will Bertheux werden uitge voerd. De tentoonstelling is in vijf secties gehouden, welke zeer logisch in elkaar overvloeien, namelijk het gezin, dekin- derhygiëne, het onderwijs, de kinderbe scherming en de vorming bulten school verband. Bromberg hseft dit op ingenieuze wijze opgelost door de gehele tentoonstelling als het ware één grote wand te doen zijn, waarop de diverse voorstellingenen afbeeldingen, maar ook de huiskamers en klasselokalen, sportplaatsen en grote- stads-achterbuurthoekjes zijn geprojec teerd. De opzet van de tentoonstelling is op zo breed mogelijke basis. Vrijwel alle godsdienstige en. maatschappelij ke, evenals sportieve organisaties, die op enigerlei wijze met het kind, op voeding en jeugd te maken hebben, zijn vertegenwoordigd. Af en toe echter kan men niet aan de indruk ontkomen, dat die brede ba sis de tentoonstelling te wijdlopig, te vermoeiend maakt. Veel goeds ligt hier ook in, getuige het gereelte reeds in het begin van de tentoonstelling „Hoe leren de ouders hun vak?", waarbij op zeer overzichtelijke wijze in beeld is gebracht welke instanties het ouderpaar bij moei lijkheden van allerlei aard ter zijde staan. Bepaald angstig is de voorstel ling betreffende de zo gestegen cijfers ran het aantal echtscheidingen, waar van de kinderen de dupe zijn. Dit bete kent voor ons kleine landje, dat niet minder dan 88.000 kinderen jaarlijks door echtscheiding van het normale ge zin worden losgeslagen. Gelukkig staan daar ook vrolijker za ken tegenover. De vlucht en de verbe tering van het kleuter-onderwijs, zo aar dig naar voren gebracht in popperige kleuterklasjes, is een van die verheugen de elementen. In de vorming buiten schoolverband is met name de Padvin derij uitmuntend vertegenwoordigd Jammer is, dat een wereldorganisatie als de YMCA zich niet meer moeite heeft getroost om krachtiger uit de hoek te komen. Van Katholieke zijde zijn er op elk gebied zeer vele en vaak ook goede in zendingen. Al met al is de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" voor wat betreft de opzet, een beeld te geven van de Ne derlandse jongeren op uitmuntende wijze geslaagd. Niet alleen ouderen, ook de jeugd lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Koningin en jeugd dansten! Op de vrolijke tonen van een har monica dansten gistermiddag op de tentoonstelling „Jeugd van Neder land" een groep jongeren de z,g. „zevensprong". Plotseling werd de kring verbroken en Koningin Ju liana, greep de hand van een Jon gen en een meisje en danste vrolijk mede. Haar voorbeeld werd ter stond door enkele dames gevolgd. •Dit ongedwongen deelnemen aan deze rijdans vormde wel het hoog tepunt van de ruim 2lfc uur lange rondwandeling der Koningin, die geen enkele afdeling der tentoon stelling oversloeg en zich vol be langstelling liet inlichten. Ook het kindercircus „Vrije Dres suur" o.l.v. mevr. Last werd met een koninklijk bezoek vereerd. De Koningin werd verzocht op een versierde stoel aan de rand van de piste plaats te nemen. Na een vlot welkomstspeechje van de 12-jarige directeur-pikeur werden in snel tempo enkele nummers afgewerkt, die alle een hartelijk applaus kre gen van de Landsvrouwe en de vele genodigden. Tijdens haar rondwandeling werd Koningin Juliana voor haar oudste dochter de maquette aangeboden van een houten landhuisje, de z.g. Beatrix-prijs van de loterij, die ten bate van de tentoonstelling was ge houden. MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII zelf kan zich verrijken door een bezoek aan deze tentoonstelling, welke voor jong en oud attracties biedt: sport en muziekdemonstraties van jeugd koren en -orkest, het scapinoballet en het alleraardigste jeugdcircus van mevr. Last, dat in een tent tussen de RAI en het echte circus van Frans Mikkenie optreedt. Vrijdagmiddag heeft H.M. Koningin Juliana te Amsterdam in het R.A.I. ge bouw de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" geopend. Direct na de opening woonde H.M. de eerste voorstelling in het Kindercircus bii Toen de jeugdige jongleur haar yroez een bal op te wer pen. deed H.M. dit met groot genoegen. Maan 21 AUGUSTUS °P: 5.32 uur; onder: 19.53 uur. «n op. io8 uur; onder: 19.10 uur. water te Katwijk te 034 en 13.14 ™r. (22/s t€ j 36 en 14 07 uur) Qufflmer bestaat uit zes pagina's. Dr Herman Baruch neemt ontslag DOOR PRESIDENT TRUMAN AANVAARD. Dr Herman B. Baruch heeft giste ren ontslag ingediend als ambassa deur van de Ver. Staten in Nederland. Hy heeft daarvoor geen reden opge geven. President Truman heeft het ont slag „met oprechte spijt" aanvaard. De datum van ingang zal worden vastgesteld na Baruchs terugkeer In de V. S. Dr Baruch Is thans 77 jaar oud. TWEE VLIEGTUIGONGELUKKEN IN ENGELAND. Bij twee vliegtuigongelukken in Noord- Engeland ziin 27 personen gedood. Een Dakota van de British European Airways, vliegend op de normale lijn dienst van Belfast naar Manchester, stortte bil Oldham in Lancashire neer en explodeerde. Van de 29 passagiers en drie koppen bemanning kwamen 24 in de vlammen om, acht werden ernstig gewond. Onder de passag'ers bevonden zich drie kin deren en drie babys. In het nabijgelegen YÓrkshire explo deerde even later een proctor-vliegtuig. behorende aan de Lancashire Aircraft Corporation, in de lucht en stortte neer. Alle vier inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig maakte een proef vlucht. BRITSE COMMUNISTEN BIJ DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Palme Dutt de vlce-voorzitter van de Britse communistische partij, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de communistische partij bii de komende algemene verkiezingen in Engeland 100 candidaten zal stellen in plaats van 21 in 1945. De party zou de onafhankelijke la- bourpartii. waartoe Zilliacus behoort, steunen. Slechts in de districten, waar de communisten geen eigen candidaten heb ben. zullen zii de kiezers aanraden op de Labourpartii te stemmen om de con servatieven te verslaan, zo zelde Dutt. In het huidige Lagerhuis zitten twee communisten. Met een pot in de hand komt hij door leder land. Met de „Queen Mary" arri veerde in Engeland de Boeddhistische zendeling Lokanatha die gedurende zes tien jaar niet in een bed heeft geslapen. Tijdens de reis sliep hij öf op een stoel in de salon öf op een stoel in de bio scoopzaal. De 51-Jarige zendeling die in Italië werd geboren doch in Amerika werkt, rookt niet en is vegetariër. - Lo kanatha. eehuld in een geel kleed wan delt barrevoets met zijn etenspot in de hand. door de straten van Londen. Haarlem deels zonder licht Poncet als Frans hoge commissaris REDE TE MAINZ. Poncet, de pas aangekomen Franse hoge commissaris in Duitsland, heeft in een rede tijdens zijn inaugurele recep tie te Mainz de Duitsers gewaarschuwd tegen „demagogische aanvallen op loyale patriotten, dis met de geallieer den samenwerken". Poncet wees op de tijd, die hij in Duitsland had doorgebracht als student en ambassadeur en verklaarde, dat hij van zijn vroege jeugd af belang had gesteld ln Duitse aangelegenheden en steeds heeft gteracht om tot vriend schappelijke betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland bij te dragen. HU gaf een overzicht van de weg, die Duitsland sinds de oorlog was ge gaan. en van de taak der geallieerde hoge commissarissen, die „niets liever willen dan de Duitsers bijstaan als ad viseurs en helpers". Hij zeide daarom te hopen, dat de Duitsers de bepalingen van het bezet tingsstatuut loyaal zullen nakomen. Poncet betreurde het. dat er ondanks de vooruitgang in de politieke toestand nog vele Duitsers zijn, die er de na druk op leggen, dat Duitsland nog steeds terneer ligt. In het bijzonder ge waagde hii van hen, „die meest om demagogische redenen trachten met leuzen, de Duitsers zwart te maken, die in alle eerlijkheid en loyaliteit aan Duitslands eigen belangen met de ge allieerden samenwerken". „De oorlog is over en de uitslag er van kan niet meer worden gewijzigd. De beste patriotten zijn daarom zij. die moedig een gezonde realistische hou ding aannemen". „De huidige overgangsperiode zal eens een einde nemen", aldus Poncet, „Duitsland zal er daarom verstandig aan doen als het zijn herkregen vrij heid niet gebruikt voor voortdurende protesten en oppositie tegen de geal lieerden". Poncet sprak de hoop uit, dat Duits land de les der laatste 30 jaar zal heb ben begrepen en geen gebrek aan goede wil zal tonen. Hard tegen hard Houthakkers, houtvlotters en loodgie ters in Finland hebben zich bij de door de communisten georganiseerde stakin gen aangesloten. Volgens berichten uit verschillende delen van het land zou de loodgietersstaking algemeen ziin. In en kele belangrijke houtgebieden zou de be drijvigheid echter normaal zijn. In Kemi, centrum van de pulpindus trie in West-Finland, waar houtvlotters een maand geleden al in staking gingen, i* 50% van de arbeiders weer aan het werk gegaan. 500 soldaten en politie mannen beschermen de werkwilligen. Ook vele arbeiders van brouwerijen en bakkerijen d.ie staakten, ziin weer op hun werk verschenen. Alle Finse havens, met uitzondering van Frederikshamn en Borea aan de Zuid-kust zijn nog door de stakine stilgelegd, ook Hangoe. De bouwvakarbeiders zijn bijna allen ln staking. De politie heeft een inval gedaan in het hoofdkwartier van de communisti sche partij te Kemi. Er werden 17 per sonen gearresteerd, onder wie de burge meester. Zii worden beschuldigd van het uit lokken van de schietpartij die eergiste ren plaats vond. waarbij een staker werd gedood. In Helsinki werd de oud-commissaris van politie Hauto.jaervi gearresteerd op grond van de beschuldiging, de leiding te hebben van de stakingen. Hauto.jaervi werd het vorige jaar van ziin Post ontheven, toen men een wa- -,ennosl3f-nlaats in de kelder van ziin hoofdkwartier ontdekte. Hij studeerde aan de militaire academie te Leningrad. Stak:ngsvergaderingen en andere ver gaderineen zowel in de openlucht als binnenshuis, ziin verboden. Er kwamen namelijk berichten binnen dat commu nisten hun gezinsleden mede lieten stem men teeen werkhervatting Het verbond van vakverenigingen heeft vier aange sloten door communisten geleide' vakver enigingen met uitstoting bedreigd, in dien de stakende leden Woensdag het werk niet zouden hebben hervat. Het ziin o.a. de vakverenigingen van de ver- voersarbeiders en de houtvlotters. In sociaal-democratische kringen te Kemi verklaart men. dat de wanorde lijkheden door „Sovjet-burgers" werden geleid. Men bedoelde hiermede Finse onderdanen, die na de Russische revo lutie naar de Sovjet-Unie gingen en na de wapenstilstand in 1944 terug kwamen. Posters te Kemi hebben vijf vrouwen en een meisje van 15 jaar gegrepen, die zich als vrijwilligers hadden opgegeven voor houtsorteringswerk. Zij werden ge schopt en in het gezicht geslagen en de mannen persten haar modder in de keel. Ten slotte werden zij door troepen be vrijd en naar het ziekenhuis overge bracht. Dr Paasikivi. de 79-jarige Finse pre sident. heeft het gehele kabinet in zijn zomerverblijf bijeengeroepen. Naar ge meld. heeft er bij de premier, Fager- holm. op aangedrongen met vaste hand tegen de staking on tp treden, doch on nodig bloedvergieten te voorkomen. Fa- gerholm verzocht Paasikivi een radio rede te houden. Inmiddels heeft ook de vakvereniging van zeelieden eedreied in staking te zul len eaan indien dé eisen tot loonsverho ging niet tegen Woensdag ziin ingewil ligd. Aimo Altonen, de communistisch^ par tijvoorzitter, die kort geleden van een be zoek aan Moskou is teruggekeerd, ver klaarde. dat op een vergadering op de Sovjet-legatie maatregelen besproken ziin voor het verlenen van materiële steun aan ..arbeiders, die vredelievend staken voor verbetering van hun levens voorwaarden". Eerder heeft ^Altonen. die een vroeger chef van de geheime politie is, ver klaard. dat de botsingen te Kemi „bur- Zowel brandweer als ingenieurs van de Haarlemse Gasfabriek stonden gister avond geruime tijd machteloos tegenover een 10-tallen meters hoge steek vlam, die loeiend uit een gebroken dikke hoofdleidingsgasbuis naar boven schoot. Men durfde de buis niet af te sluiten op de zich op flinke afstand van de vlam bevindende afsluit punten, omdat het gevaar van ontplof fing ergens in de buis daardoor te groot werd geacht, wanneer de buiten lucht zich met de restjes gas zou vermengen. De brandweer kreeg derhalve geen schijn van kans de geweldige steekvlam te doven en Haarlem was gisteravond van gas verstoken. „TEERSCHIP VAN BREDA". De buis was gebroken bij de Catha- rijnenibrug aan het Noorder Bulten Spaarne. Een sohip, dat grondstoffen voor teer vervoerde, genaamd 't „Teer- sohip van Breda", die de opengedraaide brug om 8 uur gisteravond passeerde, kwam door een verkeerde manoeuvre in aanvaring met de hoofdleiclingsbuis, die op deze plaats door het Spaarne loopt. De gietijzeren leiding, die een doorsnee heeft van een halve meter, werd Juist op de knik, waarmede zij in het water duikt verbrijzeld en grote hoeveelheden gas stroomden onmiddel lijk naar buiten. Een gewone gaslan taarn. die daar in de buurt staat, was de oorzaak van de ontploffing. Buurt bewoners werden opgeschrikt door een kraohtige ontploffing. Het uitstromen de gas had vlam gevat toen het do gaslantaarn bereikte. De zandhopper slaagde er tijdig in uit de buurt te komen, doch werd aan één zijde deerlijk verschroeid. De Haar lemse brandweer rukte met groot ma terieel uit en politieversterkingen ver schenen spoedig om de duizenden' nieuwsgierigen op een afstand te hou den. terwijl ingenieurs van de Gasfa briek zich verdiepten in het probleem hoe de vlam in kracht kon worden ver minderd. De brandweer gaf al spoedig de strijd tegen de steekvlam op, dcoh hield met 6 stralen de Cabharijnenbrug DE VORMING VAN EEN DUITSE REGERING. De sociaaldemocraten „zullen nooit deelnemen" aan een coalitie met de Christendemocraten, aldus heeft Heine, de perschef der Duitse sociaaldemocra tische partij, te Hannover meegedeeld. Heine verklaarde, dat de socialisten de economische politiek van de Chris tendemocraten „categorisch verwer pen". DE TOESTAND IN CHINA. Van nationalistische zijde is de val toegegeven van Tajoe, in Zuid-West- Kiangsi, ongeveer 250 km. van Kanton en Hongkong gelegen. Tajoe bewaakt de toegang tot Kwantoeng. De nationalis ten verklaarden een geordende terug tocht op een punt ten Noorden van Nan- heioeng te hebben uitgevoerd. In West-Hoenan zouden de nationa listen de communistische generaal Lin Lao een zware nederlaag hebben toege bracht, de zwaarste sinds het offensief in Centraal China werd begonnen, thans meer dan een maand geleden. nat, opdat deze door de vlam zo min mogelijk zou worden aangetast. GEDOOFD. Om 11 uur slaagde de brandweer er vrij onverwacht in de steekvlam te overmeesteren. Het was het ei van Columbus: alle 6 stralen werden in de gebroken buis gericht en de vlam gaf de geest: zjj verminderde gelei delijk aan. De steekvlam had enkele uren ang stig dicht langs de brug omhoog ge loeid en daarbij de omgeving, de brug en' het Spaarne in een fantastlsohe gloed gezet. De vele duizenden spoedden zich daarna door de duisternis van de on verlichte straten -huiswaarts, want Haarlem gebruikt voor de straatver lichting nog zeer vele gaslantaarns. Het draai-mechanisme van de Ca- tharijnenbrug is door de hitte van de steekvlam ontzet, zodat de brug niet dichtgedraaid kan worden en het ver keer moest worden omgelegd. Ook de ijzeren steunbalken hebben onder het vuur te lijden gehad. Gehoopt wordt, dat de brug binnen enkele dagen weer gerepareerd zal zijn. zeroorlo? tegen de werkende klasse van Finland" betekenen Aarre Simonen de minister van bin nenlandse zaken, beschreef de botslnsen als ..het eerste stadium van een open lijke communistische aanval". ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen ln Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Landmacht: Serg. E. J. ten Hulzen, Doesburg. Serg. J. Goedemans, Amsterdam- West. Sold. M. J. J. Ohms, Heino. Sold. Chr. Wijnstra, Maastricht. Sold. J. Dikken, Enschedé. Sold. G. van Dijk, Maassluis. Sold. G. Geurts, Dodewaard. Sold.-J. H. X. Bruis Schinnen (L.) Sold. J. Jonker. Zaandam. Sold. R. Spreij, Abkoude. Sold. H. Nijholt, Oldemarkt (O.). Korp. J. J. H Peerbooms, Geleen. Kqrp. A. N. J. v. d. Berg, Schie dam. Sold. 1ste kl. G. J. van Krevel, Ede. Sold. 1ste kl. P. A. v. d. Putten, Haarlem. Kon. Ned.-Ind. Leger: Jav. sold. 2de kl. Moeljawikarja, Indonesië. Amb. serg. 2de kl. m.p. E. Telapary, idem. Amb. sold. 2de kl. inf. J. Bakar- bessy, idem. Men. sold. 2de kl. art. R. Anton, Idem. Chin. sold. 2de kl. lnf. Ho Boen Hok, idem. Men. sold. 2de kl. inf. W. Kumen- tas, idem. lste lult. A. K. Frenks. 's-Graven- hage. Serg. inf. J. A. van Overmaire, Zuiddorpe (Z.).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1