Nieuwe Belgische regering voor het parlement koningskwestie blijft op de voorgrond staan Amerika en de Raad van Europa De Europese Raad debatteert EEN VAGE HERINNERING PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Kerkelijk Leven Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 17 Augustus 1949 Tweede Blad No. 26771 De Belgische Kamer en Senaat zijn*, Wat op fisoaal gebied tot stand zal gisteren in vergadering bijeen geweest i komen zal voor de middenstand een teneinde de regeringsverklaring aan te i niet te onderschatten aanmoediging horen. I betekenen. Eerste minister Eyskens wees er al- j Bi,nnen het kader van haar streven lereerst op, dat de nieuwe regering i Paar c-pheffen van de economische eerst na 44 dagen is tot stand geko- helemmeringen en van haar algemene ccl iex ,.-x ..-j"eoonrmiv.hp rvOiHoir ^oi Het stelsel der sociale verzekering i nuchter od. dat men geen illusies mocht zal oen nieuwe grondslag krijgen, daar koesteren ten aanzien van de bereidheid de kosten hiervan te hoog zijn. van naties en arbeiders om de eigen eco nomische oroblemen s,an een vreemde Tijdens de debatten over de regc- - - ---- ----- rinesverklarme heeft de voorzitter autoriteit toe te vertrouwen. Geen land der socialistische parttf. Max Buset, instruct es wensen te ontvangen met betrekking tot de koningskwestie verklaard, dat de Belgische socialis tische partij alle mogelijkheden on der ogen heeft gezien en op iedere gebeurtenis is voorbereid. „Ook in het ergste geval spreker zinspeelde ensen te ontvangen van een Europees minister van econo mische zaken, zeide hij. Het was volgens hem beter zich niet te verdiepen in il lusies en een nieuw Europees economisch olan uit te werken. Zijn toon verschilde niet veel van die van de conservatief hier op de mogelijkheid dat koning Boothbv. die een waarschuwing tegen Een gunstige wisselwerking (Van onze oorr. ter conferentie). Het is opvallend, dat vele Straats- ^f^neK,VSndee^ende EujopaTunnïh worte'^esl«ht aan de Raad van Europa deelnemende landen ook de Amerikaanse stars and stripes hebben uitgestoken en ofsohoon mem Deze crisis heeft het land aan zienlijke schade berokkend, zo ver klaarde hij verder, een schade, die op den duur onherstelbaar had kun nen worden, indien niet onmiddellijk krachtdadige maatregelen getroffen werden. Om de door de omstandighe den geëiste maatregelen te treffen was het raadzaam geweest een drie ledige regering te vormen, doch de koningskwestie heeft de vorming van een katholiek-liberaal-socialistische coalitie onmogelijk gemaakt. De regering erkent evenwel 't drin gende karakter van een nationale oplossing voor dit fundamentele vraagstuk. Zij zal trachten deze op lossing te zoeken in een geest van ruime verstandhouding onder de drie nationale partijen. Wat de voor stellen tot het houden van 'n volks raadpleging betreft, die bU het par lement aanhangig zijn, zullen de leden der nieuwe regering dienen te beslis sen of zij de samenwerking in de regering wensen voort te zetten, in dien zij van oordeel mochten zijn, dat de gewenste oplossing niet gevonden kan worden. Naar Eyskens verder mededeelde, zal ce regeringapolitiek op economisch ge bied in de eerste plaats de bestrij-ding der werkloosheid ter hand nemen. Bin nen het kader van het evenwicht der volkshuishouding en inzonderheid van de betalingsbalans zal de regering te dien einde alle middelen aanwenden. De buitengewone begroting van 1949, die het programma der openbare wer ken bepaalt, zal op ongeveer 11 milli ard frank worden gebracht. De woning bouw zal worden aangemoedigd door een totaal van 2.450.000.000 frs aan crediet, ongeacht de 850.000.000 frs, die thans reeds in de buitengewone be groting zijn voorzien. Voor de eerste keer sedert de be vrijding werd in 1948 een sluitende be groting verkregen. Sohikkingen zijn ge troffen om het begrotingsevenwicht in 1950 niet alleen te verstevigen, doch ook de begrotingslast te verminderen. De regering is er van overtuigd dat een politiek van soberheid op begro- tingsgebied tot aanzienlijke besparin gen kan leiden. In verhouding tot de bezuiniging zal kunnen worden overgegaan tot een verlaging der belastingen. Als eerste maatregel zal het wetsontwerp inzake de belasting op het inkomen, dat door oe ontbinding der Kamers niet meer ter sprake is gekomen, onverwijld be handeld worden. Om de lasten van de Staat te ver minderen heeft de nieuwe regering als eerste daad het aantal ministeries ver minderd tot de hoogstnodige. In alle sectoren der regeringsinstellingen zal bezuinigd worden. Deze bezuinigingen van administratieve aard zullen ge paard gaan met een fundamentele her ziening van de politiek der economi sche toelagen. Eyskens wees er in dit verband nadrukkelijk op, dat deze be- zuinlgingspoiitiek de levensstandaard van de werkende klasse niet in het gedrang mag brengen en geen achter uitgang op sociaal gebied mag beteke nen. De regering verklaart voorts de handhaving en ontwikkeling te beogen van een geheel van sociale wetten en ">an sociale instellingen, welke België een eerste plaats zullen doen innemen onder de democratische landen. De regering zegt in het bijzonder belangstellend te zijn voor het lot van de middenstand en zij zal deze in de algemene organisatie van de economie ce plaats inruimen, die hem toekomt. parlement naar België zou terugke ren zouden de socialisten niet on voorbereid zün," zo betoogde Buset. Overigens critiseerde hij de rege ringsverklaring. De Belgische senaat heeft besloten het voorstel tot het houden van een volksraadpleging na de parlementaire vacantie, welke tot 18 October zal duren, in overweging te zullen nemen. Voor stemden katholieken en libera len, tegen socialisten en communis ten. Onze Brusselse correspondent tele foneerde ons hedenmorgen nog: De nieuwe liberale-kabholieke rege- ring is zelfs door de parlementaire de schoolrede en zal trachten een meerderheidsgroepen koeltjes ontvan- Leopold zonder goedkeuring van het overmatige centralisatie liet horen en djt in de meeste gevallen wel niet be- eccnomische politiek zal de regering op landbouwgebied een politiek van rendabiliteit nastreven. De buitenlandse politiek zal worden voortgezet, zoals tot nu toe het ge val was en met algemene instemming van de drie nationale partijen. In het bijzonder zal de regering er zich op toeleggen de economische unie met Nederland te verwezenlijken. Dit zal geschieden met inachtneming van de wederzijdse economische belangen. De voorbereidende maatregelen tot verwezenlijkin| van de voor-unie zul len met spoed worden doorgevoerd. De regering zal blijven ijveren voor grondige hervorming van het tegen woordige stelsel voor te bereiden. Hierbij zal evenwel rekening worden gehouden met de eerbiediging der rechtmatige eisen en verlangens. De regering zal voorts de hand houden aan de van kracht zijn-de taalwetten. gen. En toen minister-president Eys kens gisternamiddag in de beide Ka mers üe regeringsverklaring eerst in het Nederlands en daarna pas in het Frans voorlas, gaven een aantal Brus selse en Waalse liberale mandatarissen van hun ongenoegen blijk. Voortvarendheids- en matigingsstreven Een Nederlands voorstel tot bestude ring der toelat ne van West-Duitsland en een scherpe Ierse aanval op de „Brit se bezetting van Noord-Ierland" waren de twee Dunten die naar voren traden uit het algemeen debat van gisteren, dat in hoofdzaak gewijd was aan de rol, die de leden aan de beide organen van de Raad van Europa willen toevertrouwen. Er was een scherpe tegenstelling waarneembaar in het tempo, dat de con tinentale socialisten en de Engelse La bours willen geven aan de ontwikkeling van het comité der ministers tot wat door ettelijk esprekers genoemd werd ..een werkelijk ministerie". Terwijl de vertegenwoordigers van het continent, zoals de socialisten Philip (Frankrijk), Van der Goes (Nederland), Kristensen (Denemarken) en de katho liek Serrarens (Nederland), pleitten voor het met volle kracht stomen in de rich ting van een Europees ministerie onder contróle van een zelfstandige assemblee als directe vertegenwoordiging der vol ken. lieten Engelse Labourstemmen waarschuwingen horen tegen een voort varendheid. die gevaarlijke spanningen tussen beide organen van de Raad van Europa zou kunnen oproepen. Het was de Fransman Philip, die toon der continentalen aangaf door te zeggen, dat het comité der ministers niet langer een diplomatiek orgaan mocht zijn. dat er slechts op gericht was het veto uit te spreksn jegens de assemblee. Van der Goes formuleerde deze wens in meer concrete aanbevelingen voor een politieke commissie tot bestudering van de verhoudingen der toekomstige Inter nationale organen tot ministers en as semblee. Het Labour-lid Thomas leidde de tegenaanval, doch toonde de wil tot een compromis door het voorstel, om de stu die van de verhouding tussen de orga nen en van de groei naar een werkelijk Europees parlement aan een speciale commissie op te dragen. De Britten bepleitten practische stap pen, uitgaandp van datgene wat men in de vorm van de beide bestaande organen stevig in handen heeft. Thomas bezwoer ae assemblee te be denken. dat zii generlei macht heeft tot j uitvoering van besluiten, die vooreerst I geheel aan ministers en regeringen der diverse landen was toevertrouwd. De assemblee kan zich volgens hem niet aanmatigen een democratischer lichaam te ziin dan het comité der mi nisters. Hii betreurde alle pogingen om tegënstellingen tussen de ministers en de assemblee te scheppen. Hoewel het debat gewiid was aan Europa's politieke eenheid, hadden de meeste redevoer ngen een ecovmiische inslag. Zowel de Britse liberaal Layton als het Labour-lid Thomas betoogden, dat de economische integratie van Euro pa aan de politieke moest voorafgaan. Ook (Philip legde veel nadruk op de noodzaak van economische samenwer king. zonder welke volgens hem voor Europa een economische catastrophe dreigde. Ook in deze klonk de me2St ge reserveerde toon van Britse zijde. De Britse Labourman Edelmann merkte betoogde, dat het Europese samengaan s echts vrijwillig kan zijn. Veertien sprekers verbruikten reeds hun spreekrantsoen van twintig minu ten. Heden volgen er nog 30, o.w. Chur chill en Morrison. Van der Goes' voorstel tot voorberei ding der toelating van Duitsland onder vond terstond steun, voornamelijk van Britse zijde. Er waren voorts talrijke vingerwijzingen naar het gebied ..achter de Elbe en achter de Pyreneeën" die cul mineerden in het pathetisch gebaar van Philip, beduidende, dat stoe'en worden opengehouden voor vertegenwoordigers dezer landen zodra zii in staat zijn aan de Raad deel te nemen. Eén speech werd niet met applaus begroet: het was de scheme Diil. die de Ier Norton afvuurde op Engeland, dat in z'ln terminologie de Ieren het zelf beschikkingsrecht ontzegde en aan een deel van hun land een bezetting op legde. Hii vroeg van de assemblee mo rele steun voor het Ierse standpunt, doch dit verzoek werd met ijzig stil zwijgen beantwoord. Jhr v d. Gees van Naters diende bij de vergadering een resolutie in. waarbij aan de politieke commissie wordt opge dragen: 1) Een advies aan de ministers voor te bereiden inzake een regeling voor de toelating van Duitsland tot de volgende zitting. 2) De instelling te overwegen van su- pernationale diensten op economisch en technisch gebied onder contróle van de assemblee. 3) Rapport uit te brengen over de In stelling van een economische en sociale Europese Raad. ondergeschikt aan de assemblee. 4) De verhouding en de samenstelling van de assemblee en het comité der mi nisters te bestuderen met het oog op het verkrijgen van een zo groot mogelijke doelmatigheid. 5) Aandacht te wijden aan de creatie van een Europese politieke autoriteit met beperkte doeleinden maar met wer kelijke macht. EUROPA IN WORDING rrpT TIT T PTON hem met een geluk, dat hij in daigen rcuiLLLiwn niet gekerLd had Het was alsof al zijn redeneringen, in al zijn urgu- door NATALIE SHIPMAN 40) hy menten met ziohzelf, Akten zelf verge ten had. Hij dacht aan haar als aan de X uit de vierkantsvengelijking, die moet worden opgelost. Het enkele feit, dat hij er aan herinnerd werd, dat zij in de wereld was, dat zij Alden was, had alles voor hem veranderd. Alden, ging Mrs. Hasket/h <voort, heeft een gecompliceerd karakter. On geveer net zoals jij. Zij zit niet in zich zelf verward, zoals Tony, Zij is een essentieel iemand, van wie wat uit gaat. Zij is gereserveerd en nogal ver legen. maar dat iheeft niets te maken met 'haar binnenste. Hij was verheugd over hetgeen zij zei, maar wilde niet over Alden door praten en vroeg: Wat denk je in het algemeen over vrouwen, Em? Zij zei prompt: Vrouwen zijn veel beter dan zij zichzelf toestaan te zijn. Zij z(jn bedorven speciaal Ameri- de twintigste keer wilde hij het haar kaanse vrouwen. Maar dat is niet haar vertellen, om te zien, hoe zij reageerde. Maar haar zo gadeslaande dacht hij Ik kan het nu niet doen. En ik zal het nooit doen, tenzij ik het moet. Zij kan heel wat verdragen, maar zij is oud en zij weet niet, hoeveel zij ver dragen kan. Het is niet fair, om je Gedurende twee dagen speelde golf met zijn schoonvader én hield zich net de kinderen bezig. Mrs. Hasketh ïroeg hem naar Alden en toen hij (haar tamelijk kortaf ten antwoord gaf, dat 2ij uit de stad was, keek zij hem scherp aan, maar zei niets meer. Op Zondagmiddag lag hij in het gras te kijken naar de pogingen van Emily en Mark om badminton te spelen, ter- *ijl hun grootmoeder in een stoel zat te breien. Na enige tijd zei zij, zonder haar werk op te kijken: Je bent moe, Jim. H(j vroeg zich af, hoe zij dat weten feon. Hij dacht, dat hij er niet anders bitaag dan gewoonlijk, maar inwendig Tas hij geladen met een spanning, die geen slaap of luieren in de zon kon schuld. Do mannen hebben haar be- venninderen Hij voelde zioh. alsof hij dorven, daar zij het te druk hadden, op iets wachtte cm liaar 'behoorlijk te hanteren. Het - Ja, gaf hij'tóe, ik ben eng moe. stijgt vrouwen naar het hoofd, wan- - Waarom blijf ie hier nog niet een neer zij te veel onafhankelijkheid heb- paar dagen? ben, net als Emily, wanneer je haar Ik moet Dinsdag as. naar Wash- tojton. Voorrangorders, «J traohtte even te glimlachen. Ik '"rees, dat ik dit weekend maar slecht gezelschap geweest ben, Em. Maar ik \oel me als het ware iemand van mid- celbare leeftijd. - Dat is wat de meeste mannen inkeert, zei zij. - Ik dacht, dat vrouwen een voor- -eur hadden voor dat gevoel. 77 Misschien. Maar als mannen het «ijgen, weten zij ooit, wat zij er aan moeten. Vrouwen gaan naar de 6*J en kopen een nieuwe hoed. zy voegde er nadenkend aan toe: jk heb zo'n idee, dat de manlijke op lossing zou zijn, een nieuw meisje. H'J glimlachte. Wat klinkt dat te-ernl Wat bent u aan het lezen ge weest? - Niets, zei zij rustig. Na een mi nuut ging zij voort: Henrys oplossing voor dat gevoel ls het leren van het neim van perfecte swing met golfen. ]1 heeft die vandaag gevonden het eenvoudig het volkomen stijf -houden ,an zijn linkerarm. - Dat heeft hij vijf jaar geleden ook gevonden. Twintig jaar geleden, verbeterde [J Qem. maar dat is hij vergeten. Nu 7.öe cirkel weer compleet. Zij lachte ,en- Hij is een zeer simpel mens, Jim. En ben ik dat dan niet? - neen- Jij bent veel meer ge dupliceerd. Dat is de reden, waarom «jen zo goed bij jou paste, Zij was s zeer simpel. Maar Alden maar laat begaan. Maar de oorlcg zal daar wel verandering in brengen. Nu wordt u ouderwets, plaagde Jim haar. Denkt u werkelijk, dat vrou wen discipline nodig he.bben? Zij knikte kalm. Natuurlijk, dat heeft iedereen. De mannen krijgen het in hun werk. En nu, door de oorlog, zullen de vrouwen het ock krijgen. Zij praatten door over de oorlog, over Tony en haar mogelijke toekomst, over de kinderen en boeken en hem bekroop weer dat oude gevoel van rus tig weübehagen, dat hij altijd ha'd, wan neer hij in gezelschap van zijn schoon moeder was. Hij rolde zich om, cp een elleboog en keek naar haar gezicht, ter wijl zij daar zat te breien; de dieplig gende bruine ogen, de sterke stompe neus en de grote vriendelijke mond. Zij was zo verstandig, zo verdraagzaam en had zoveel zin voer humor en toch, hoe zou zij het vinden, als hij inder daad eens -met Alden getrouwd was? En als zij Aldens geheim kende —voor problemen op andermans schouders te leggen, speciaal, als zij oud zijn en hun eigen problemen hebben. En tooh was het hem tot op zekere hoogte, of hij zender een woord te zeggen, zijn problemen op haar schou ders had gelegd. Hij reed die Maandag naar de stad terug, in de frisse mor genkoelte en zijn hart sprong op bij de gedachte, dat iedere bccht hem dich ter bij de stad en bij Alden bracht. Hij zou haar zien; hij zou horen, hoe het nu tussen haar en Rioky stond en hij voélde, dat hoe het antwoord ook lul den mocht, hij het vandaag onder ogen zou kunnen zien. Maar tot zijn verbazing en ook wel enige ongerustheid, was zij niet op het kantoor, toen hij opbelde. Was zij dan nog bij Rick, of was zij ziek? Hij beltie haar hospita op, die zei, dat zij in New-York was geweest en die avond terug verwacht werd. Ja, hij kon na tuurlijk een -boodschap achterlaten. De dag ging langzaam voorbij. Hij ging naar huis, dineerde vroeg en ging daar na, profiterend van het lange daglicht In de tuin werken, die Emily weken te veren al beplant had en die hij be leefd had te zullen onderhouden. Hij had er in de laatste tijd niet naar om gekeken (Wordt vervolgd) wust zal zijn gebeurd, zit hier toch een zekere betekenis achter. Een win kelier ln de Rue des' Arcades, die ove rigens weinig verstand had van Euro pese politiek, gaf cp onze vraag, waar om de Amerikaanse vlag van zijn gevel wapperde, dit opmerkelijk typische antwoord: „Maar Amerika en Europa zijn toch éen Dit antwoord is kenmerkend- voor ds in brede kringen in Europa heersende opvatting, dat Europa en de Ver. Sta ten door Marshall-plan en Atlantisch pact en niet in het minst door de ge meenschappelijke vrees voor het com munisme zo nauw met elkaar zijn ver bonden. dat een scheiding niet meer denkbaar is. Tooh heeft het uithangen van de Amerikaanse vlag voor de waarnemer een diepere symooliek dan alleen de manifestatie van de Europees-Ameri kaanse verbondenheid. Zijn immers niet de Ver. Staten een van ae grootste sti mulerende krachten geweest achter het Europese federalistische streven? De leuze: „Europa moet zioh verenigen" was ln de V.S. veel eerder gemeengoed dan in het oude werelddeel en het ls Sas 15 maanden geleden, dat Amenka's ekende columnist, Walter Lippmann, in de New York Herald Tribune de vereniging van Europa als voorwaarde stelde voor nieuwe Amerikaanse hulp. Een denkbeeld, dat kort daarna door de invloedrijke Amerikaanse senator Taft werd overgenomen. Weliswaar za gen de meeste Amerikanen daarbij heel wat essentialia over het hoofd verschillen in taal, historie, rechtsvorm, etc., die het Amerikaanse unionisme in de 18de eeuw niet of slechts nauwe- liiks heeft gekend doch de idee als zodanig heeft ongetwijfeld bevruon- tend gewerkt op ae Europese gedach- tengang. In die zin heeft het uithan gen van de stars and stripes eenzelfde betekenis als het uithangen van de vlag van de Europese beweging. De belangstelling van de Amerika nen voor het Straatsburgse experiment is zeer groot. Talrijke Amerikaanse bla den zijn hier door hun beste correspon denten vertegenwoordigd, doch ook van diplomatieke zijde zijn er hoewei ofiicleus waarnemers ter conferen tie aanwezig. Trouwens omgekeerd grij pen vele gedelegeerden iedere dag het eerste naar de twee grote New Yorkse bladen, de N.Y. Times en de N.Y. Herald Tribune en eerst daarna naar „le Mende", de Londense „Times" of de „Neue Zürcher Zeityng". Indirect doen de Amerikanen aerha^-ve hun in vloed gelden op het werk van de as semblee en deze invloed is van een niet te onderschatten betekenis. Voor de V.S. is deze assemblee het eerste grote bewijs, dat de Europese mogend heden hun samenwerking niet willen beperken tot platonische verklaringen, doch dat zij bereid zijn te onderzoeken, tot hoever de nationale grenzen ln Zijn de Amerikanen dus doorgaans grote voorstanders van het Europees lederalisme, toch heelt de onlangs uit gesproken waarsohuwlng van de beken de Amerikaanse econoom aan aé Har vard University, prof. Haberler. dat de eenheid van Europa niet mag worden geforceerd ten gunste van enxele klei ne directe voordelen, haaf uitwerking niet gemist, want langzamerhand zijn ook de meeste Amerikanen, die hier te Straatsburg vertoeven, tot de overtui ging gekomen, dat Europese eenheid een tere en moeilijke kwestie is, d-e meer gediend wordt met een grondig onderzoek en een degelijke vouroerei- ding dan met overhaasting en door- drijverij. Op deze wijze is er een wis- sexwerking ontstaan tussen Amerika en Europa en helpt het Straatsburgse ex periment mede, de Europese en Ameri kaanse opvattingen over hot Europese lederalisme dichter tot eikander te brengen. Het beter begrip, dat Straats burg Amerika bijbrengt over Eurcpa, zou alleen al voldcenae grond zJjn om het houden van de Straatsburgse con ferentie te rechtvaardigen. Het neren van haar naam vervulde 10). „Wel", zei Ernest Klapper vol daan, toen hij Panda binnenliet in het loodsje, dat hij zijn laboratorium noem de, „nu betreedt je historische grond! Bedenk, dat de Klappers hier gewerkt hebben van vader op zoon en dan weer van vader op zoon! Hier is de grootste uitvinding aller eeuwen gedaan de uitvinding, waar ik nu even de laatste hand aan ga leggen....". Panda vond het heel indrukwekkend. Dat is dan ook een eer, die niet ieder een te beurt' valt! Maar voorlopig zag hij nog niets dan alleen een erg rom melige werkplaats, waar een hele mas sa losse machine-onderdelen en gereed schappen rommelig dooreen lagen en waar het er, eigenlijk ge- gd, een beetje vies uit zag. Maar dat mocht hem niet verbazen, vond hij, want dat hoort zo bij grote mannenEn toen kwam hij om een hoek en daar zag hij „Ziehier! Onze uitvinding!" riep Er- nest Klapper op hoge toon. „Hieraan hebben de Klappers gewerkt van vader op zoon! Aanschouwt dit wonder! De triomf der techniek!" Ja dat was een wonderlijk appa raat! Panda kon er geen kop of staart van maken. „Oja was alles wat hij zei. „Jaik zie hetmaarwat ls het?" „Wat datWat vraag Je toch veel! Altijd vragen! Altijd zeuren! Wét een assistent! Vreselijk! Je hebt geen aan leg, Pampa! Dat ziet toch iedereen? Dit is een mechanisch paard! Een paard) Dat is het! Een wonderlijke uitvinding!" De kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije BOEREN IN VERZET TEGEN DE REGERING. Dreigement van Slowaakse boeren. Kerkelijke autoriteiten te Praag heb ben verklaard, dat de Slowaakse boeren hebben gedreigd hun oogsten in brand te zullen steken als de communisten de R.K. geestelijkheid molesteren. Naar gemeld wordt, vormt de oppositie van de boeren in Slowakile een ernstige belemmering voor de communisten bii de uitvoering van hun politiek tegen de kerk. In Praag is meegedeeld, dat de boeren van Bohemen en Moravlë „niet zo fel zijn als de Slowaken". maar dat reeds talrijke branden in boerderijen en graan- opslagen zware schade hebben aange richt. MC CLOY HOUDT EERSTE PERSCONFERENTIE. Mc Cloy, de Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland, heeft op zijn eer ste persconferentie na de West-Duitse verkiezingen verklaard, dat het doen van stappen tot het toelaten van de nieuwe West-Duitse regering in de Raad van Europa „hoogst wenselijk" zou zijn. Mc Cloy deelde mede, dat hij te Washington gemachtigd is, de hulp ln het kader van het plan-Marshall ook tot Berlijn uit te strekken. Als aan- vangssom krijgt Berlijn 65 millioen Duitse marken. De eerste toewijzing zou bestemd worden voor de WesteBerliJnse electrische centrale. Mc Cloy zeide, dat hij 'thans van het nieuwe federale Duitse parlement ver wacht, dat -het zijn mening zal uitspre ken over socialisatie van de Ruhr- Industrie. De Duitsers zouden echter geen toestemming verkrijgen, de „decar- tellisatie" en „deconcentratie" van eco nomische macht, die door de geallieer den in het Ruhrgebled tot stand is ge bracht, ongedaan te maken. „Indien zij dat zouden proberen, hebben wij het recht op interventie, omdat decartelli- satie tot het terrein behoort, dat uit sluitend onder het bezettingsstatuut valt", aldus Mc doy. PREDIKBEURTEN. Katwijk aan Zee. Woensdagnam. 8 u., Chr. Geref. Kerk, ds P. v. d. Bijl; Don- derdagnam. 7.30 uur. Geref. Gem. (Re misestraat), ds K. de Gier van Llsse. NED. HERV. KERK. Beroepen te Lexmond J. J. Moll te Genderen; te Havelte (toez.) J. A. Poel stra te Surhulsterveen. Aangenomen naar Beekbergen (2e pred.pl.) A M. Llndenburg te NIJbroek, die bedankte voor Breukelen (vac. H, M. Cnossen). GEREF. KERKEN Beroepen te Reeuwijk B. G. Mees ten Oever, cand. te Rotterdam; te Bunscho ten-Spakenburg (vac. H. Torenbeek) P. Visser te Gorlnchem. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Ede G. Roukema te IJssel- mulden. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Nleuwerkerk J. W. Ker sten. cand. te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Middelburg M. Holtrop te Haarlem-C. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Beroepen te Kampen I. J. Vasseur voorh. legerpred. thans woonachtig te Groningen. Margaret Mitchell overleden Margaret Mitchell, schrijfster van „Gejaagd door de wind" (Gone with the wind) is overleden. Zij werd de vorige week Donderdag door een auto aange reden. De schrijfster is 43 jaar oud geworden. Zij is na het ongeluk niet meer geheel tot bewustzijn gekomen. Zij had een schedelfractuur opgelopen en enkele ledematen gebroken. De schrijfster heeft verscheidene ro mans geschreven, die niet ziin uitge geven, Alleen „Gone with the wind", waaraan zii 12 jaar had gewerkt, ver scheen in 1936. Het werk is in 30 ver schillende talen vertaald en heeft een oplage van oneeveer acht millioen ge had. Thans worden jaarlijks nog 60.000 exemplaren van dit werk in de VS ver kocht. Later is er een film van gemaakt. Margaret Munnerlyn Mitchell werd in 1906 in Atlanta geboren als de dochter van Eugene Muse en Belle (Stephens) Mitchell. Zij studeerde aan het Smith- college en kreeg in 1939 de titel van magister artium honoris causa. Zij huwde in 1925 met John Robert Marsh, De R.K. Kerk en het communisme BEPALINGEN INZAKE HUWELIJKEN Het Heilig Officie van het Vaticaan heef-t bekend gemaakt, dat communis ten ln het algemeen ln een katholieke kerk door een priester ln de echt ver- vonden kunnen worden „wegens de bij zondere aard van het sacrament des Huwelijks". De Osservatore Romano, het orgaan van het Vaticaan, zegt in de motivering van de aankondiging, dat het decreet van het Heilig Officie van 1 Juli slechts die communisten excommuniceerde, „die de materialistische en anti-chris telijke leer van het communisme belij den en verbreiden". Het decreet hield een mindere straf onthouding van de sacramenten in voor de commu nistische aanhangers in het algemeen. Volgens de thans gepubliceerde mede deling van het Heilig Officie kunnen twee geëxcommuniceerde communisten niet door een katholieke priester ge trouwd worden, evenmin als hij twee protestanten zou kunnen trouwen. Com munisten, die van'de sacramenten zijn uitgesloten zonder geëxcommuniceerd te zijn, kunnen echter nog wel het sacra ment des huwelijks ontvangen. De Osservatore Romano voegt er aan toe, dat zelfs een geëxcommuniceerde communist ln de kerk zou kunnen trou wen met een katholiek onder de gebrui kelijke voorwaarde aangaande de op voeding van de kinderen in het katho lieke geloof. Voor een dergelijk huwe lijk was, gelijk voor alle gemengde hu welijken, dispensatie vereist. VOOR DONDERDAG 18 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: muziek houdt fit; 9.35: gram.pl.; NCRV 10.00: muziek van Mozart; 10.15: morgendienst door ds G. A. Hoekstra; 10.45: gram.pl.; KRO 11.00: de zonnebloem; 11.45: uit de zilvervloot, 12.00: angelus; 12.03; klein omroepkoor; 12.30: mededelingen; 12.33: de zevenklapper; 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.20; septet Johnny Ombach; 1.45: roeromme; NCRV 2.00: Slavische dansen; 2.40: even onder ons; 3.00: kamerorkest; 4.00: bijbellezing; 4.45: gram.pl.; 5.00: onze zingende en voordragende 5.30: trio Fantasia; 6.00: Leger des voordragende Jeugd; 'ger des Heils- kwartler; 6.15: land- en tuinbouw; 6.30; Ned. strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7.15: Nederlandse organisten; 7.30: actueel ge luld; 7.45: RVD antwoordt; 8.00: nieuws; 8.05: proloog; 8.15: zingende schooljeugd; 9.10: plaatsnamen en nun geschiedenis; 9.30: tulnconcert; 10.15: de vaart der vol ken; 10.35: BBC Theatre Orchestra; 10.45: avondoverdenking; 11.00: nieuws; 11.15: beroemde concert; 11.5012.00: gram.pl. Hilversum II (415 M AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.50: (VPRO) dagopening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: ochtendvarla-; 8.55.: van vrouw tot vrouw; 9.00: operette concert; 9.30: waterstanden; 9.35: soft and sweet; 10.00; morgenwijding door ds H. van den Elskamp; 10.15: arbeidsvitaminen; 10.50: kleutertje luister; 11.00: voordracht; 11.15: Muslcorda; 12.00: The Rhythm Club; 12.30: mededelingen; 12.33: ln 't spionne tje; 12 38: Lyra trio; 1.00: nieuws; 1.15: Skymasters; 1.45: Hawaiian Serenaders; 2.00: van de hak op de tak; 2.15: solisten- concert; 3.00: klimop; 4.00: Elgars Enlgma- varlatles; 4.45: Paris musette; 4.55: cau serie; 5.00: reizen en trekken. 5.30: Ne derlandse tenniskampioenschappen; 5.40: gram.pl.; 5.50: wat wil Ie weten?, 6.00: nieuws; 6.15: sportpraatje; 6.30: les gars de Paris: 7.00- klankbeeld; 7.20: Amster dams strijkkwartet; 8.00: nieuws; 8.05: ln het radio zoeklicht; 8.15: Omroeporkest; 9.00- Sam en zijn schat, hoorspel; 10.10: Mldsummer-cocktall; 11.00: nieuws; 11.15 12.00: Engels concert. AGENDA DAGELIJKS: Den Haag (Scala): Hoofdstad Ope rette „Walsdroom". 8 uur nam. 's Zondag» ook 2 uur nam.).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5