Gebrekkig beheer bij het Militair Gezag Indonesië-debat in Tweede Kamer ingezet De keer Schouten: „Wij zijn niet op de goede weg" „Ander beleid alleen mogelijk met ander kabinet" WEERBERICHT Rekenkamer constateert ernstige tekortkomingen „Zij zullen moeten worden aanvaard" 58ste Jaargang WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949 00 No. 26771 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Olro no 67055 Een grapje van Gerbrandy (Van onze parlementaire redacteur; Bij de voortgezette vergadering, toen ook de ministers Van Schaik en Joekes aanwezig waren, ontspon zich eerst een gedachtenwlsseling over de vraag, of men nu wel tot een openbaar debat zou overgaan. Nadat verschillende sprekerè het woord gevoerd hadden, constateerde de voor- j sitter: aangezien er geen stemming is I gevraagd over mijn voorstel öm een openbare gedachtenwisseling te houden, ls dit voorstel aangenomen. De heer Schouten (A.-R.) krijgt dan eerst het woord. Hij wil vooraf opmer ken, dat het de gewoonste zaak ter we- reld is thans een openbaar debat over het Indonesisch beleid der regering te houden. Komende tot het onderwerp zelf wijst de heer Schouten er op. dat de regering in haar nota zegt, dat aan de souverei- niteitsoverdracht de beginselen ten grondslag zullen liggen, die in onze grondwet zijn verankerd. De rest is evenwel niet in overeenstemming met die mededeling. Hetgeen daari-n over de Unie wordt gezegd, verschilt ten zeerste met het 14de hoofdstuk der Grondwet, in het bijzonder met art 209 lid 3 en 4. De overdracht der souvereiniteit zal moeten plaats hebben aan een staat kundige organisatie. De deelstaten moe ten zijn gevormd De bevolking moet zich vrijelijk hebben uitgesproken en de Ver. Staten van Indonesië moeten staatsrechtelijk en staatkundig geor dend zijn. Op die voorwarde alleen heeft (althans een deel van) de Kamer in 1948 mpt de grondwetswijziging Inge stemd. Spr. wil een positieve verklaring van de regering, dat z\j niets zal doen wat in strijd is met de Grondwet. De Unci, aldus spr., treedt op over eenkomstig de voorwaarden en richt lijnen, door de Ver. Naties opgesteld, „Ónder voorbehoud" interrumpeert mi nister Van Maarseveen. „Het staat zo in het memorandum zelf. en dat is door de regering aanvaard," aldus de heer Schouten. De positie der Republiek is die van een doodgewone deelstaat. Die is ech ter door toedoen van onze regering een bijzondere geworden. Spr. licht dit toe en zegt, dat het ons met de grootste zorg vervult, vooral ten aan zien van de troepen der Republiek, die nu de troepen van de Ver. Staten van Indonesië zullen worden. Feite lijk is dus oniuist wat te dien aanzien in de nota staat. I Voorts oefent spr. critiek op de verte genwoordiging ter R.T.C. van Indonesië. I Gebieden als Ambon, Menado, Timor ed. zjjn daar niet bij. als „behorend" tot een B.F.O -deelstaat. Ook gebieden die niet tot een deelstaat behoren, val len buiten de delegaties. Die alle moe ten hun stem kunnen laten horen. Het mag niet wordenZonder u en over u" 'volgens het berucht woord van de Po- lignac). Ook wil de heer Schouten iets horen I over de positie der negen mannen. Hij zou er tegen zijn, dat deze als verte genwoordigers der regering zouden op treden. Dit is tegen de verdeling der I bevoegdheden van regering en volksver tegenwoordiging en tegen de verhou ding van Kamerleden tot Kamer. Niet alleen volgens Linggadjati. maar geografisch, ethnologlsch en historisch Mioort Nieuw-Guinea niet tot Indone sië Het mag hier niet aan worden toe gevoegd. I Hierover kan niet ter R.T C. worden gebroken. Vervolgens ontwikkelt de heer Schou ten bezwaar tegen het aan de T NI. toewijzen van natrouillegebleden buiten de residentie Djokja. De overeenkomst tot staken van het vnren moet worden nageleefd en de Kamer dient hierover periodiek te worden ingelicht. Met of zonder de toestemming van de centrale commis sie te Batavia. Spr. wijst ieder ver band tussen de vorderingen ter R.T.C. en de nakoming tot staken van het vuren met beslistheid van de hand. Eerlijk gezegd ben ik er niet zeker van. aldus de heer Schouten, dat de bewindsman zich zal gedragen naar din woord „niet praten en schieten tegelijk". De R.T.C. mag niet aanvangen vóór 4e order tot „staken van het vuren" in te'angrtjke mate is nagekomen, e'st spr. WISSELEND BEWOLKT. B? Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met in het Noor den van het land een enkele regenbui *n in het Zuiden overwegend droog *cer. Meest matige wind tussen Noord- west en Zuid-West. Weinig verande- van temperatuur. 'Opgemaakt te 10 uur). 18 AUGUSTUS. I J,on op: 5.28 uur; onder: 19 59 uur. M*an op: 23.15 uur; onder: 16.25 uur w (L.K.) oogwater te Katwijk te 9.19 en 21.49 u. (Doodtij) Naar aanleiding van Critchley's uit lating terzake zegt spr., dat deze Australiër nog niet op het peil staat, vereist voor het lidmaatschap van zulk een commissie. De heer Schouten komt tot de con clusie. dat wij niet op de goede weg zijn. Een ander beleid lijkt hem ech ter alleen mogelijk bü een ander ka binet. En het kabinet blijft zitten tot de Kamer haar tot heengaan noopt. Hij heeft geen verwachtingen in die geest, doch misschien brengt dit de bat een beslissing. Zo niet, moge de regering bii haar verkeerde beleid toch de funeste ge volgen zoveecl mogelijk weten te voor komen. De heer Schouten roept de regering ten s'otte toe: „Wat gij ook devieert, handhaaft de Grondwet Dan is het woord aan de heer Welter (Nat. Kath Hij sluit zich geheel aan bij de heer Schouten. Meer in het bij zonder wraakt hij het woord „uncondi tional" (onvoorwaardelijk) over de sou- vereinlteitsoverdracht en bespreekt de Renville-overeenkomst en de Van Royen -Rum Statements, die spr. in strijd acht met onze Grondwet. Spr. heeft het in Lake Success laten nagaan en daar bleek, dat Nederland onvoorwaardelijk had ingestemd met de zes additionele artikelen der Renville-overeenkomst. De Rpubliek daarentegen met vier punten van voorbehoud. Indonesië biedt het beeld van een klas. waar de onderwijzer geen orde kan houden. Indien gü niet als ware regenten uw wil weet op te leggen, aldus voegt spr. de regering toe, gaat dan heen en maakt plaats voor an deren. Zo is het ook met onze diplomaten Er is een sterke kentering in Amerika, waar men beseft, een verkeerde politiek in Oost-Azië te hebben gevolgd. Indië is niet goed meer voor de zeker 8 milliard goudguldens, die wij er in hebben gestoken. Spr. vraagt schrifte lijke opgave van de financiële en econo mische consequenties van de Souverei- niteits-overdracht. en wil dat er geen toezeggingen worden gedaan voor de Kamer ter zake heeft beslist. Wil men een zakelijke verhouding, goed. Maar in zaken moet men waar borgen hebben. Ook bepleit spr. de belangen van de Indische Nederlanders. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Onder wat minder belangstelling dan 's middags werd de vergadering 's avonds voortgezet met een rede van de heer Oud (V.V.D.). Spr. vond een debat van zelfsprekend. Ook onze militairen in In donesië hebben recht op uitleg. Wat de wapenstilstand betreft meent spr., dat de regering heeft willen zeg gen: „Als gedurende de R.T.C. blijkt dat de order tot het staken van het vuren niet voldoende wordt nageleefd, kunnen wij niet doorgaan met confereren." Ten aanzien van de vertegenwoordi ging ter conferentie leest spr. uit de nota, dat de gebieden buiten de residen tie Djokja niet door de Republiek ver tegenwoordigd kunnen worden. Maar door wie dan wel? „De regering zal over de vertegenwoordiging waken" leest spi. verder en citeert dan uit art. 208 van de Grondwet, dat zulks behoort te ge schieden „in overleg met de bevolkin gen". Tapanuli, de Lampongs etc. hebben het recht zelfstandig in het overleg te worden betrokken. Inzake de Unci meent spr. dat het gelijk aan minister Van Maarseveen is en niet aan de heer Schouten. De vaststelling der Indonesische con stitutie kan men niet overlaten aan voorlopige organen. De eigen vrijheid In de vaststelling der constitutie komt pas. als eerst een rechtsorde is geves tigd. Er zullen dus waarborgen moeten zijn, dat deze geschiedt op werkelijk democratische wijze en volgens het zelf beschikkingsrecht. De souvereiniteitsoverdracht geschiedt niet in het volkenrechtelijk vlak, doch bij de wet, waarbij de Kroon optreedt namens het Rijk in Europa. In art. 211 van de Grondwet staat de Kroon echter bedoeld als Unie-Kroon, Dit bewijst dat alles volkomen binnen de perken Van het staatsrecht blijft. De instelling van de Ver. Staten van Indonesië en van de Unie geschiedt dus gelijktijdig, in één proces. Of die Unie „zwaar of licht" zal zijn, zal de R.T.C. beslissen. Doch in ieder geval moeten daarby de grondrechten en vrijheden van de mens, evenals een deugdelijk bestuur verzekerd zijn. De Kroon moge men daarbij een symbool noemen, doch ook een sym bool kan en moet reële betekenis heb ben. Is er geen eenheid, dan is de kroon geen symbool m^cr, doch orna ment. „De Kroon is," zo citeert spr. met instemming wijlen de grote staats man-dichter Schaepman, „de sluit steen in het gewelf, die het sieraad is, maar tevens het constructieve lid, dat het hele bouwwerk te zamen houdt." Wordt dit uitgesloten door de zin snede „de Unie wordt geen superstaat"? Neen, want de regering zegt ook, dat haar einddoel is de verwezenlijking van art 214 der Grondwet Maar dan moet de regering nu ook uitleggen, wat zü met die zinsnede bedoelt. De regering moet. aldus spr., bij de vestiging der Unie voorkomen, dat er naast elkaar afzonderlijke soorten van burgerschap komen voor Indonesië Ne- derland-nieuwe-stijl. en Unie. Ten aanzien van de economische cn financiële gevolgen wijst de heer Oud er op. dat ook de Ver .Staten van In donesië „buitenlands kapitaal" nodig zullen hebben. En het Fox-contract leert dat het Amerikaanse kapitaal zulks niet zonder profijt zal verschaffen. Nieuw Guinea is in staat zijn eigen lot te bepalen, en dan moet het dit ook kunnen doen, of het is hiertoe niet in staat en dan moet Nederland zijn sou vereiniteit doen gelden. Nieuw Guinea mag niet een kolonie van Indonesië worden, want het kolonialisme is afge schaft. De heer Oud besloot met te zeggen, dat de regering ter R.T.C. moet vast houden aan art 214 van de Grondwet. Indien dit onmogelijk mocht blijken, zal zij zich eerst tot de Staten Generaal moeten wenden, om samen een nieuwe weg te zoeken. De heer v. d. Wetering (C.-H.) kan zich geheel aansluiten bij de heer Oud, speciaal wat betreft de Unie. Oranje moet daarvan aan het hoofd staan. Dat betekent vrijheid ook voor de Indonesi sche volken. Hierover kan ter R.T.C. niet onderhandeld worden. Spr besloot met critiek op de uitlating van Critch- ley, die de R.TC. onder de dwang wil zetten en de dreiging van wapengeweld door onverantwoordelijke benden. De heer De Groot (Comm.) is tegen alles en allen, behalve tegen de (door Moskou) gepatenteerde communisten, die hy al heel Azië ziet veroveren. Hatta steunt, aldus spr., op de „feodale bloedzuigers" en er zullen nog veel meer offers vallen dan al is geschied Overi gens voorziet spreker ook nog een derde politionele actie in het „opmarsgebied" van de Amerikaanse imperialisten tegen het rode China en tegen de Sovjet- Unie. De heer Gerbrandy (A.R.) meent uit de lezing der stukken niet anders te kunnen opmaken, dan dat wij staan de minister antwoorden voor een ongrondwettig abandonnement van Indonesië. Ds oude Grondwet is geschonden, omdat de geschiedenis, naar het heette, niet meer toeliet haar te eerbiedigen. Maar dat kan men zeker niet na de nieuwe grondwetsherziening beweren. Wij hebben daarvoor vijf millioen kie zers naar de stembus gebracht. Ik heb met anderen die stembusstrijd verloren, maar heb des te meer het recht de eer biediging te eisen van die nieuwe grond wet, als de heren Van Maarseveen of Romme of Van der Goes van Naters zich er niet aan houden. Als de regering zich niet aan de Grondwet houdt, geeft zij de minderheid het recht te rebel leren. Dat is wijken voor de revolutie. Nederland is de mat geworden, waaraan Unci en Uno zich de voeten afvegen, aldus spr. De voorzitter kan deze woorden niet toelaten. „Dan trek ik dit cuphemisme in", aldus de heer Gerbrandy onder daverende hilariteit. Ik geloof, aldus de heer Gerbrandy, dat dit kabinet nog wel verder voort sukkelt en concessie op concessie zal doen. De Grondwet en Linggadjati en Ren ville stemmen alle drie voor 100over een, dat zij uitgaan van een souverei niteitsoverdracht aan een voltooide staat, aan een federatie met een defi nitieve, door een constituante vastge stelde grondwet. Gekozen in volledige vrijheid en met eerbiediging van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren. Dus niet alleen van de individuen, maar van de volkeren als gemeenschappen. Onder Sukarno echter, dat weten wy toch allemaal. is er slechts slaverny. Spr. besloot met er op te wyzen, dat de wereldmacht der slavernij, het com munisme. gretig zyn kans waarneemt, overal waar onrust en wanorde heersen. Daarom is het allereerst nodig, om rust en orde te herstellen en te handhaven. De luchtbrug naar Berlyn is een histo risch voorbeeld, dat de wil tot orde handhaving het vande destructie wint ,ende desespereert nimmer". Heden komen te é<»n uur de overige sprekers aan het woord. Vayavond zal FINSE REGERING DREIGT STAKING MET TROEPEN TE BREKEN. Het Finse ministerie van arbeid heeft bekend gemaakt, dat troepen zullen wor den gebruikt om de staking van hout vlotters langs de rivier de Kemi, in he<t Oosten van midden-Finland, te breken, indien de stakers hedenochtend niet aan het werk gaan. De staking is een maand oud en is door de communisten georganiseerd. De Kemi-rivier, de voornaamste aan- voerweg voor de vitale Finse houtpulp industrie, zou over een lengte van 100 km. met boomstammen geblok keerd zyn. 39 millioen extra! Ter publicatie is vrijgegeven een rapport van de Algemene Rekenkamer over het beheer van financiën en goe deren bij het Militair Gezag. Dit rap port was neergelegd op de griffie der Tweede Kamer, ter vertrouweiyke in zage van de leden. In het verslag wordt er de aandacht op gevestigd, dat het nadelig saldo der uitgaven (123.8 millioen) en der inkomsten (27 mil lioen), ten bedrage van 96.7 millioen nog verhoogd dient te worden met een bedrag van 39 millioen. dat besteed ls aan verdere personeelsuitgaven. De militairen, die van het Militair Gezag deel uitmaakten, werden namelijk niet uit de eigen kas van het MG, doch door het ministerie van Oorlog betaald. Het ging hier om 850 officieren (a f. 6000 per jaar gemiddeld en 6700 onderofficieren en- minderen (a f.3000 per jaar gemiddeld). Daarnaast werd, behalve aan nog andere uitga ven, 15 millioen besteed voor vorde ring van gebouwen en inventarissen. „Hieruit volgt", zo zegt het verslag, „dat de totale kosten van het Mili tair Gezag gedurende de gehele pe riode van zyn bestaan, met inbegrip van de ontwikkeling, kunnen worden gesteld op rond 150 millioen. Bij het beheer van gelden en goede ren is een groot aantal ongeoorloofde afwijkingen voorgekomen, die voor de Rekenkamer een beletsel vormen, de rekening van het MG zonder meer goed te keuren. Het college heeft daar om dan ook voorgesteld, de ontvang sten en uitgaven in een afzonderliik wetsvoorstel ter vaststelling aan het parlement voor te leggen. De regering is daarmee accoord gegaan. Het goederenbeheer is vrijwel over de gehele lijn gebrekkig geweest. Ge gevens omtrent vermoedelijke fraude werden doorgegeven aan politie en jus titie. In enkele gevallen zijn veroorde lingen gevolgd, doch de onvoldoende administratie veroorzaakte ook meer malen moeilijkheden voor het leveren van bewijs. De nadelige verschillen by het commissariaat Noodvoorziening by- voorbeeld beliepen ruim f4500. Verre weg het grootste deel daarvan kwam voor by één kassier Deze werd 6 maan den gevangenisstraf opgelegd. Bij de technische dienst vliegvelden was een geldkist met ruim f5300 gestolen doch het politie-onderzoek heeft nog geen resultaten opgeleverd. Als „geheim" werden verantwoord een aantal bedragen van f. 200 tot f. 25.000. Hieromtrent, rapporteert de Rekenkamer echter: „Dez? uitgaafpos ten werden derhalve niet beoordeeld", Voorts werden ruim f 227.000 geboekt aan representatiekosten. Volgens de verantwoordelijke personen dienden deze veelal ter bezoldiging van onbe taalde hulpkrachten, welke met beta ling in geld veel duurder zouden zijn geweest Zo gaf het commissariaat Noodvoorziening ruim f. 25.000 uit aan chocolade en rookgerei en liet het 420 gedenkborden van f.25 per stuk ver vaardigen voor belangeloze medewer kers. Ook zouden deze uitgaven wel het karakter van overwerkvergoeding hebben gedragen. HET BUREAU NATIONALE VEILIGHEID. Een typisch voorbeeld van een orga nisatie, welke alle gebreken vertoonde van de na-oorlogse verwarring, vormt het Bureau Nationale Veiligheid, aldus het verslag. Een bijzondere moeilijkheid ten aan zien van de accountantscontrole bü dit bureau vormde begrypelükerwüs de om standlgheid, dat zyn werkzaamheden een geheim karakter hadden. Hetgeen in de financiële administra tie was geboekt, bleek bij de contróle de sporen van grote slordigheid te dra gen. Meer dan 2000 correctieposten zyn aangebracht. Dit wyst op onbekwaam heid van het uitvoerend personeel. De loonadministratie voldeed niet aan de eisen. Op een bedrag aan sala rissen van ruim f2.250.000 ontbraken kwijtingsbewyzen voor ruim f. 29.000. Tengevolge van onjuiste sterkte-op gaven van de afd. Intendance heeft het bureau voor een waarde van bijna f30.000 te veel aan levensmiddelen van het Dep. van Oorlog verkregen. Ver der werden te weinig maaltijdbonnen verantwoord voor meer dan 7000 dag rantsoenen. By de afd. Sociale Zaken waren knoeierijen in de administratie gecon stateerd. welke moesten dienen om bij een contróle vanwege de textielinspec- tie aan- en verkopen van textielgoede- ren zonder vergunning van het rijks bureau „Distex" te verheimelijken. Ten laste van het Ryk zyn ook ge boekt een vordering van het M.G. op de H.A.R.K. ten bedrage van f. 1.216.090.38 en op Ned. Volksherstel van f. 14.010,89, welke door genoemde organisaties niet werden geaccepteerd. COMMIS SARI ATEN. Enkele voorbeelden over de Commis sariaten: Bij het Commissariaat Noord-Bra bant was een adviseur werkzaam op een beloning (salaris, toelage en ver zekeringspremie) van f. 844 per maand. Het Commissariaat Gelderland had 3 functionarissen in dienst op belonin gen van resp. f900, f774 en f. 541 per maand. Bij het districtscommissariaat En schedé hadden 12 adviseurs over het tydvak van 15 April t/m. 31 Aug. 1945 te zamen meer dan f. 11.000 genoten. Het districtscommissariaat Eindho ven maakte gebruik van personeel van de grootste werkgever daar ter plaatse. Deze berekende de salarissen, welke hij tijdens de detachering had betaald aan dit personeel, in één post, groot f79.990,54, aan het Commissariaat door. De regels, welke bij zijn bedrijf bestaan, verzetten er zich namelijk te gen. dat in ruimer kring bekend wordt hoeveel elke medewerker verdient. Het Provinciaal Commissariaat te Amsterdam maakte voor de legering en voeding van zijn personeel gebruik van het American Hotel aldaar. Het betaalde f. 52.923.31 voor het legeren (w.o. f. 4.287,25 voor het reserveren van kamers, welke niet gebruikt zijn) en voor het bereiden van maaltijden en bediening in totaal f. 357.00. Het districtscommissariaat te Am sterdam heeft voor het verstrekken van nachtverblijf de beschikking gehad over het Victoria-hotel aldaar, de kosten hiervan hebben f26.600 bedragen, in welk bedrag f. 13.079 is begrepen voor onhezrite kamers. De Rekenkamer heeft er zich toe moeten beperken slechts in enkele bij zonder buitensporige gevallen op te treden. Voor het gratis verspreiden van sigaren in Noord-Nederland werd f. 25.800 besteed. Voor 15.000 aan Fran se francs werd in Frankrijk cognac aangekocht, welke echter door de Fran se douane in beslag werd genomen we gens overtreding der deviezenbppalin- gen. ..Deze uitgaaf was dus volkomen nutteloos". Bij de staf werd f.2500 be steed voor een gedenkplaat. Een on- Een Amerikaanse Skymaster. die met 58 inzittenden van Rome op weg was naar Venezuela, kon ten gevolge van de mist, die boven Ierland hing. niet op het vliegveld Shannon landen. Het vliegtuig keerde terug en maakte een noodlanding op zee. De inzittenden, die op vlotten gingen, werden door de Britse trawler „Stalberg" aan land gebracht. Van de 58 inzittenden werden er 51 gered. Eén der gewonden wordt aan land ge bracht. Mac Arthur niet naar V.S. Generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft offi cieel de uitnodiging van het Congres, naar de VS te komen om rapport uit te brengen over de toestand in het Verre Oosten van de hand gewezen. „In deze periode van critieke gebeurtenissen in het Verre Oosten is het Amerikaanse volk er meer mee gediend, wanneer lk hier op miin post blijf", aldus Mac Ar thurs antwoord. VROEGERE JOEGOSLAVISCHE REGENTEN VEROORDEELD. Twee vroegere regenten ln Joego-Sla- vië, Radenko Stankowitsj en dr Ivo Pe- rowitsj, zyn tot 12 en 11 jaar gevange nisstraf veroordeeld, respectievelijk we gens „terreur" en „fascisme". De beide mannen, die in 1934 deel uitmaakten van de regentenraad, wer den door een volksrechtbank te Bel grado veroordeeld. Een voormalige hof- dignitaris", Milan Antitsj, kreeg 15 Jaar en een journalist, Danilo Gregorltsj 13 jaar. Allen werden sohuldig bevonden aan „invoering van het fascisme in Joego slavië en het brengen van het land on der Duitse overheersing". „Gedeelteiyke bekentenissen" werden als verzachtende omstandigheid aangemerkt. GUERILLA'S IN JOEGO-SLAVIE GEÏNTERNEERD. Radio-Athene meldt van bevoegde zyde, dat Griekse guerillastrijders, die naar Joego-Slavië waren gevlucht, daar zijn ontwapend en geïnterneerd. Volgens de radio der rebellen zouden Joegoslavische troepen de guerilla-stry- ders hebben aangevallen, doch dit past in de propagandastryd tussen de Kom- lnform en maarschalk Tito. De .Roepiah" van de tSoomvaart My „Nederland" arriveerde in Amsterdam met de eerste na-oorloese vracht Djati hout die uit 50 dolken- .bestond. Deze vracht die door meerdere wordt gevolgd, wordt in houthandelkringen met Yreug- le begroet. Door een langdurige groei periode op kalkachtige bodem, waarby le jaarringen dicht od elkaar komen te Tegen, zlin de Djatibomen pas na 90 !aar kapriiD Maar dan beschikt het hout iok over specifieke eigenschappen, die 'iet vriiwel onaantastbaar maken voor /erschillende Invloeden. De levensduur zodoende vriiwel onbeperkt Het Dja- i-areaal od Java. dat een oppervlakte 'an ruim 800 000 ha heeft, ls van zeer •ud* oorsprong: vermoedelijk dateert het uit de Hindoe-tiid. Een dolk Djati-hout van 3 ton wordt uitgeladen. derdeel van de Landmacht heeft kans gezien de kosten van een feestavond ruim een half jaar. nadat het MG be moeienis met dit onderdeel had gehad op rekening van dit apparaat te schui ven. Een der districtscommissarissen liet voor f.700 een geschiedkundig verslag samenstellen, dat volgens het hoofd der afdeling Geschiedschrijving van het Afwikkelingsbureau dat bedrag niet waard is. De lading van een geheel stoom schip met benzine, olie cn smeervet- ten ter waarde van ruim f. 154.000, is in Mei 1945 ten laste van de staf ge boekt. Er is evenwel geen zekerheid te krugen, welke bestemming aan deze lading is gegeven. Zelfs in Aug, 1945 nog moest een hoeveelheid olie ter waarde van bijna f. 15.000 worden betaald „zonder dat vaststond, bij welk onderdeel deze olie was afge leverd". In 1948 waren er van de 13.410 te verantwoorden motorvoertuigen nog 329 onverantwoord. Het aan- en ver koopbureau van Akkerbouwproducten heeft ruim f. 28.000 ln rekening ge bracht voor geleverde levensmiddelen en f. 8800 voor emballage daarvan, ter wijl niet is komen vast te staan, aan wie deze goederen ten nutte zijn geko men. „Hierin zal moeten worden berust", zo verzucht de Rekenkamer in pijn- ïyke onmacht. In Eindhoven was de administratie van autobanden zo onvoldoende, dat 1152 buiten- en 511 binnenbanden aan verantwoording zijn ontsnapt, zo eaat de klaagzang van de Rekenkamer voort'. Zij bezigt achtereenvolgens nog termen als: onnutte uitgaven voor de bouw van een kamp aan de Nieuwendam- merdijk te Amsterdam, hoge huren voor kampen, ongeoorloofde uitgaven (in kamp Vught, b.v. ruim f. 10.000 aan si garetten). onvoldoende Interne con trole en camoufleren van de werkelijk heid Zy besluit met als haar mening uit te spreken, dat dq geschetste ernstige tekortkomingen, evenals alle tekort komingen in het beheer van gelden en goederen bij het **G „zullen moe ten worden aanvaard".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1