Matige belangstelling voor verkiezingen in West-Duitsland Kleine overwinning der Christen-democraten - Nederlaag der Communisten Wederom R.T.C. deelnemers op Schiphol Nieuwe staatsgreep in Syrië WEERBERICHT Dr Mansur is zeer optimistisch Een gesprek met Rep. en B.F.O.- gedelegeerden ter R.T.C. 88ste Jaargang MAANDAG 15 AUGUSTUS 1949 00 No. 26769 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Enkele kleine incidenten I Bondsdag. Vjjf van hen zijn sociaal-de- 1 moer a ten. die de meerderheid hebben in de gemeenteraad, twee anderen zijn christelük-democraten en een afgevaar digde is een vrije democraat (liberaal). Slechts twee derden van de West duitse bevolking vond het de moeito waard om naar de stembus te gaan voor de verkiezing van de eerste vrije Duitse regering sinds 1933. De stembureaufunctionarissen in de Irie Westelijke zones schatten, dat 60 i 70 procent van de 29.500.000 West- luitse kiesgerechtigden hun stem heb- ten uitgebracht In de Britse zone, waar twee extreem- ■echtse partijen de Duitse partij en ie Duitse rechtse partij aan de ver- demigen deelnamen, werd drukker ge- ierad dan in de Amerikaanse en Fran- e zone, waar geen „openlijke" rechtst andidaten waren gesteld. Volgens berichten uit geheel West- )uitsland zijn de vluchtelingen uit de 'oormalige Duitse Oostelijke gebieden n grotere getale ter stembus gegaan jan enige andere bevolkingsgroep. In erschillende stemdistricten in Beieren adden 90 procent van de vluchtelingen [estemd tegen 50 procent van de gebo- en en getogen Beleren. De voorlopige eindcijfers luiden: Chrlstelijk-democraten 7.305.241; so ciaal-democraten 6.869.991; vrije de mocraten 2.802.388; communisten 1.353579Beierse partij 977.150; Duitse partij 842.590; centrum-partij 726.941; economische wederopbouw partij 687.226; Duitse rechtse partü 412.081; Zuid-Sleeswijkse vereniging 75.387; ra dicaal-socialisten 206.032; onafhanke lijke en kleine plaatselijke groepen 12226.109. jij de verkiezingen voor de Westduit- provinciale parlementen in i9*6 er 947 waren er 26.162.743 kiezers, van wie 8.429.439 hun stem uitbrachten. De ihristendemocraten (de christeiljk-so iale unie inbegrepen) kregen toen .560377 stemmen of 37.7 procent van et aantal geldige stemmen, de sociaal- emocraten 6.089541 (35 procent), de ommunisten 1.634,545 (9.4 procent) en vrije democraten (liberalen» 1.584.346 temmen of 9.1 procent. Van de andere arttfen kreeg er geen meer dan 3.5 rocent De ruim 400 afgevaardigden van de Bundestag" komen begin September te onn bijeen om een regering te vormen samen met vertegenwoordigers van provinciale parlementen de president an de nieuwe republiek te kiezen. De Christen-democraten hebben dus jet een neuslengte de wedren om de laats van grootste partij in het eerste larlement van de nieuwe Westduitse re- rabliek gewonnen. De communistische partij, waarop bij orige provinciale verkiezingen van na e oorlog door een op de tien Duitsers 'erd gestemd, is in stemmenaantal sterk ohteniitgegaan. Gisteren stemden echts een op de negentien Duitsers op eze partij. De voorlopige zetelverdeling is als olgt: hristen-democraten 139 zetels lociaal-democraten 131 'rije democraten 52 ommunisten 13 hitse party 17 herse partij 16 »nom. reconstructie partij 11 i'Mieke centrumpartij 10 hiL=e rechtse partij 5 uldsleeswijks verbond 1 taafhankelijken 3 403 zetels Totaal Van het totaal aantal zetels worden 240 toegewezen bü directe verkiezing de rest volgens een systeem van enredige vertegenwoordiging middels emming op partijlijsten. Dr Kurt Schumacher, de sociaal-de- uocratische leider, werd in Hannover [et een meerderheid van ipeer dan stemmen verkozen voor zijnnaas- concurrent, een christen-democraat. De communistische leider Max Rei- ismn leed in zijn kiesdistrict Dortmund grote nederlaag. De christen-democraat dr Ludwig Er- tórd, leider van het bizonale economi- bestuur, werd met grote meerder- te Ulm gekozen. Carlo Schmid, leider van de sociaal- tmocraten ln de constituerende verga- tring van Bonn, werd te Mannheim een meerderheid van ruim 13.000 tmmen gekozen; Konrad Adenauer.de ;der van de christen-democraten, werd 'eneens met grote meerderheid te Bonn, hoofdstad van de nieuwe Duitse misstaat, gekozen. westberlijnse „WAARNEMERS" gekozen. Westberlijnse gemeenteraad heeft afgevaardigden gekozen, die Berlijn ;0*ten vertegenwoordigen in de func- e van „waarnemers" bij de Westduitse WEINIG VERANDERING. Bilt verwacht tot morgenavond *n de nanacht en ochtend plaatselijk 'el of mist. Overdag droog en over zend zonnig weer met ongeveer de- Jf temperatuur als vandaag. Zwakke <•1 en toe matige wind uit uiteenlo- ae "chtingen. Opgemaakt te 10 uur) ENKELE INCIDENTEN. De verkiezingsstrijd is niet zonder in cidenten gebleven. Reimann, de Westduitse communisti sche leider, moest een verkiezingsrede voering staken, omdat iemand uit zijn toehoorders een traangasbom naar zijn podium gooide. Toen de bom tegen het spreekgestoelte ontplofte, ontstond er een paniek, doch Reimann, die na de explosie zijn handen voor het gezicht hield, drong er bij zijn toehoorders op aan rustig te blijven. Hij kon zijn rede echter niet voortzetten. In Heidelberg verschenen voor het eerst sinds de bezetting weer affiches met foto's van Hitier op de muren. De aanplakbiljetten toonden levensgrote foto's, waarop Hitler en dr Schumacher in oratorische pose naast elkaar ston den. Het onderschrift luidde: „Wat is het verschil tussen beiden?" Het is niet bekend door welke partij of groep deze biljetten zijn aangeplakt. In Frankfort waren verschillende ver kiezingsbiljetten overplakt met leu zen. waarin de kiezers werden aange spoord de verkiezingen te boycotten. Te Ulm in de Amerikaanse zone trok ken 1.000 Oekrainers, Wit-Russen en Kaukasiërs uit een kamp voor vluchte- lingeh door de straten en spoorden de kiezers aan niet op de communisten te stemmen. Een Amerikaanse woordvoer der verklaarde, dat de organisatoren van de demonstratie vervolgd zullen worden, daar zij geen goedkeuring hiervoor ge kregen hadden. Een 80-jarige man te Neuhaus (Brit se zone), die óp weg was naar het stem bureau kwam in zijn haast onder een trein terecht en werd gedood. Te Flensburg (Britse zone) moest de politie tussenbeide komen bü relletjes tussen dé" Deense bevolking en Duitsers. Biljetten van de Duitse partijen wer den door Denen afgerukt. Er werden stenen geworpen naar de politie. Uitverschillende streken van West- Duitsland werd bericht, dat in katho lieke kerken de kiezers gisterochtend werden aangespoord hun stem op „chris- telükgezinde" partijen uit te brengen. In Essen werd van een preekstoel tot katholieken de waarschuwing gericht, op hun hoede te zün voor „de listen van de sociaal-democraten". Een verklaring van katholieke socialisten, dat katholie ken zonder gewetensbezwaar sociaal democratisch konden stemmen werd „opzettelük misleidend" genoemd. Te Frankfort moesten 180.000 stembil jetten enkele uren voor de opening der stembureaux met de meeste spoed her drukt worden, omdat de naam van een der candidaten verkeerd gespeld was. Elkaar zien als vrienden: „Nieuw Guinea bij Indonesië Gistermorgen ls wederom een aantal deelnemers aan de R.T.C. op Schiphol gearriveerd. Het waren Gde Anak Agung Gde Agung. minister-president van Oost-Indonesië en vice-voorzitter van de B.F.O. met echtgenote, dr R Sudjilo leider van de Midden Java delegatie dr Edon, mr S. A. Hakim, dr R. Roestamadji, J. E. Tatengkeng, minisser van Onder wijs van Oost-Indonesië, mr Djelan tik, J. J. Hangel broek, secretaris-geneTaal van Alg. Zaken van Oost-Indonesië, K. H. M. Wllmers, lid van het oailement van Oost-Java en mr Teng Tjin Leng. Van de Republikeinse delegatie arri veerden prof. mr Supomo, ir Djuanda, mr Sujono Hadinoto, dr Somitro Djojo- hadi Koersomo, dr Sukiman AVirjo- sandjojo en mr Tan Po Goan, namens de Chinese groepen. Ter begroeting waren aanwezig, mi nister Van Maarseveen, Sultan Hamid II, voorzitter der B.F.O.de heer Rum, voorzitter van de Republikeinse delega tie, dr Prinsen, secretaris van de R.T.C., dr Banier, de heer Idenburg, de heer Vleer, mr A. Sastromidjojo en talrijke andere reeds gearriveerde deelnemers aan de R.T.C, en andere autoriteiten. Zon Ma*n 16 Augustus. op: 5.24 uur; onder: 20.03 uur. op: 22.30 uur; onder: 13.54 uur. (L. K.) Katwük te 7.33 en 19.56 Hoogwater te uur. Qummcr bestaat uit zes pagina's. Onder de passagiers bevond zich ook dr Mansur, Wali Negara van Sumatra Timur. Dr Mansur vertelde niet deel te zullen nemen aan de R.T.C., doch het verloop van nabü te zullen volgen. Op onze vraag hoe hü de resultaten van de inter-Indonesische conferentie beschouwde, antwoordde dr Mansur: „Ik ben over deze resultaten ze^r op timistisch gestemd, zü zullen leiden tot de volledige eenheid van Indonesië. Er ls uit gebleken dat men eikaars verlangens en noden wil begrypen en eerbiedigen. Er is een duidelijk begrip getoond voor de omstandigheden in de verschillende delen van het uitgestrekte eilandenrük. De geest was er een van werkelüke verbroedering en dat is ook de reden waarom deze conferentie zo vlot en snel is verlopen. Er is een basis gelegd voor een doeltreffende en pretti ge samenwerking tussen alle delen van Indonesië". „Ook wat betreft de R.T.C." zo ver volgde dr Mansur „ben ik zeer opti mistisch. Men zal reëel moeten zün en elkaar goed moeten begrüpen. Er zal een geest van geven en nemen moeten leven aan beide kanten maar ik geloof dat deze er ook zal zijn, want ik meen te hebben kunnen constateren, dat er een volkomen wederzijds begrip is tus sen de Nederlanders en de Indonesiërs. Belangrük is" ook, dat het wederzüds wantrouwen duidelük aan het verdwü- nen is. De enige basis van samenwer king, is wederzüds vertrouwen. Alle willekeurige Nederlanders en alle willekeurige Indonesiërs zullen elkaar in de toekomst als vrienden en nooit meer als vijanden moeten zien". Aan Anak Agung Gde Agung vroegen wü zün opinie over de status van Nieuw Guinea. Zeer pertinent zeidc hij: „Nieuw Guinea moet bü Indonesië blüven. Hoe het administratief zal worden ingedeeld is een tweede vraag, maar het moet een onderdeel van In donesië blüven. Op dit punt en trou wens sedert de inter-Indonesische conferentie op alle punten zijn de delegatie van de B.F.O. en de Repu bliek het met elkaar volkomen eens. Wü hebben een bepaald (Indonesisch) programma en wü hebben goede hoop dat men het op de R.T.C. hierover spoedig eens zal zün. Hoe sneller er een .oplossing is en hoe sneller de souverei- niteit wordt overgedragen, hoe eerder er met een definitieve opbouw in Indo nesië kan worden begonnen. Problemen zullen er heus naar voren komen op de R.T.C-, maar wij zün straks bü elkaar om deze de'baas te worden en ik heb goede hoop dat dat best zal lukken", zo besloot Gde Agung lachend I OOK DE HEER CRITCHLEY OPTIMISTISCH. Voorafgegaan door de witgehelmde motorrijders van de marechausee verliet eistermiddag het Australische lid van de Unci de heer F. K. Critchley het vlieg veld Schiphol op weg naar Den Haag, waar hü aan de RJF.C, zal deelnemen. Een half uur tevoren was hij met het KLM-hjntoestel uit Londen op de Am sterdamse vlieehaven geland. De heer Critchley zei, dat het opvol gen van de order ..staakt het vuren" in sterke mate afhankelijk is van de snel heid waarmede de agendapunten van de R.T.C. zullen worden afgehandeld. Hoe vlotter de R.T.C. verloopt, hoe beter de stemming in Indonesië wordt en hoe ge makkelijker de staakt het vuren"-order zal worden nageleefd. De heer Critchley meende, dat de R.T.C. een vlot verloop zal hebben en was dientengevolge optimistisch ge stemd ten aanzien van de order „staakt het vurtn". De kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije TWEE SLOWAAKSE BISSCHOPPEN GEWIJD. De Tsjechoslowaakse politie heeft gis teren alle wegen afgezet naar het Slo waakse stadje Trnava, waarheen tien duizend katholieken stroomden om de bisschopswüding bü te wonen van mgr Lazik en mgr Pobozny. Beide bisschop pen zün benoemd door het Vaticaan zonder dat de Tsjechoslowaakse rege ring hiervan in kennis was gesteld. De tienduizenden gelovigen, die zich te voet, per fiets, boerenwagen of trein naar Trnava begaven, moesten aan de gewapende politieposten hun naam op geven. Ook passeerden een aartsbis schop, negen bisschoppen en andere hoge geestelüken uit alle Tsjecho slowaakse diocesen door de contro leposten naar Trnava, waar zü in de 14de eeuwse Gothische kathedraal de mis zouden celebreren. De nieuwe bisscl^pppen zullen hun eigen diocees besturen, doch zullen te vens de opperste zielszorg uitoefenen in niet langer bestaande diocesen. Het gehele Tsjechoslowaakse episco paat was bü de wijdingsplechtigheid aanwezig, behalve de aartsbisschop van Praag, mgr Beran, en de 82-jarige mgr Kralove. de bisschop van Hradek, die wegens zijn hoge leeftijd niet op reis kon gaan. Volgens kerkelüke kringen kon mgr Beran zün paleis niet verlaten, omdat hü voortdurend bewaakt wordt. President en premier terechtgesteld President Hoesni Zaim van Syrië en zün minister-president, dr Mohscn Barazi, zün gistermorgen door de ko gel om het leven gebracht. Deze exe cutie werd uitgevoerd door de leiders van een contra-revolutie. In de nacht omsingelden manschap pen, die in drie pantserwagens gear riveerd waren, de particuliere woning van de president. Een hooggeplaatst of ficier drong met geweld het huis bin nen, nadat hü sohoten gelost had op de lüfgarde van de president, die be antwoord werden, en dwong Hoesni hem te volgen. Tegen minister-presi dent Barazi werd op gelüke wüze op getreden. Onmiddellijk werd een nieu we hoge oorlogsraad gevormd door ko lonel Sami Hinnawi, bevelhebber der eerste kolonne van het Syrische leger, die als leider optrad. Deze raad, waar in elf vooraanstaande officieren zitting hadden, voerde een proces tegen de president en de premier en veroor deelde beiden ter dood. Het doodvonnis werd onmiddellijk in het fort Mezza bü Damascus voltrok ken. In een reeks proclamaties, onderte kend dcor kolonel Hinnawi, worden de Dankbetuiging Van H.M. de Koningin IN VERBAND MET KOPEREN HUWELIJKSFEEST. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mocht van H.M. de Koningin een eigenhandig onderte kend schrijven ontvangen, waarin zü zü'n tussenkomst verzoekt om aan de bevolking van deze provincie de harte lijke dank van het Koninklük paar over te brengen voor de ter gelegenheid van hun koperen huwelüksfeest ontvangen gelukwensen. Door de talloze bhjken van belangstelling is het H.M. en de Prins der Nederlanden niet mogelük tot ieder een persoonlük woord van dank te richten. Pleidooi voor snel verloop der besprekingen (Van een onzer redacteuren). Een vijftigtal leden van dp Indonesi sche delegaties ter Ronde Tafel Confe rentie vertoefde Zaterdagmiddag als gast van het secretariaat van de R.T.C. in Huis ter Duin te Noordwük aan Zee, waar een gemeenschappelüke lunch werd genuttigd. Wü vonden sultan Hamid II van Pon- tianak bereid, met een aantal der aan wezigen, onder wie zowel leden en des kundigen van de Republikeinse als van de B.F.O.-delegaties, enige vragen te be* antwoorden over de R.T.C en over In- donesisch-Nederlandse problemen. Op onze vraag, in hoeverre, de dele gatieleden sedert hun aankomst hier te lande in de afgelopen week gelegenheid hebben gehad de gedachten van de „ge wone man" over de R.T.C. en het Ne derlands-Indonesische probleem te pei len, luidde het antwoord, dat tot een ruim contact met de Hollanders bulten officiële kring tot dusverre weinig gele genheid had bestaan. Voor zover echter op dit gebied indrukken waren opge daan, bevestigden deze de verwachting, dat het officiële Nederlandse standpunt inderdaad, zoals in een democratische staat gebruikelük is, een vertolking is van de algemeen heersende opvattin gen over Indonesië en de verwachtingen ten aanzien van de resultaten der Ron de Tafel Conferentie. Over de begindatum van de R.T.C. konden ook de Indonesische gedelegeer den ons nog geen officiële gegevens verstrekken. Algemeen werd door de gedelegeer den de nadruk gelegd op de wenseiyk- heid van een snel verloop der bespre kingen in Den Haag. Een duur van zeven weken van do R.T.C. werd waarschünbjk geacht, indien zich geen onvoorziene verwikkelingen voordoen. Sultan Hamid II en onze andere zegs lieden achtten een snel verloop der besprekingen vooral van belang met het oog op een zo strikt mogelüke na leving van de thans afgekondigde or der tot staken van 't vuren. By een te lange duur van de besprekingen wordt de kans op incidenten groter en ont staat een zekere onverschilligheid ten aanzien van de handhaving van de wapenstilstand, welke na zo lang durige gewapende conflicten cn in af wezigheid van een definitieve overeen stemming vooralsnog toch een ge spannen karakter blyft dragen. Het zou voor de resultaten van de con ferentie niet bevorderlik zün, indien het slot van de besprekingen plaats zou vinden in een sfeer van herleven de gewapende activiteit en dit moet derhalve in het belang van alle be trokken partüen zo mogelijk worden voorkomen. Deze aandrang tot een snel verloop van de conferentie leidde ons tot de vraag, of de bevoegdheden der Indone sische delegaties daartoe de mogelük- heid openen, of dat eventueel de gede legeerden tussentijds nog naar Indone sië zouden moeten terugkeren voor rug gespraak, ond?r tijdelüke stopzetting van de besprekingen te Den Haag. De gedelegeerden verklaarden ons, dat zü met volledige volmacht tot het ne men van beslissingen ten aanzien van de te bespreken onderwerpen waren be kleed. Ruggespraak zal uiteraard voort durend plaats vinden langs telefoni sche of schriftelijke weg. Er kunnen zich natuurlyk tijdens de conferentie problemen voordoen en si tuaties ontwikkelen, die nu nog niet zyn te voorzien, doch het ligt zeker thans niet in de bedoeling, dat met stopzetting der besprekingen de gede legeerden voor ruggespraak naar In donesië terugkeren vóór het einde van dc conferentie. Ten slotte sneden wü het verband aan tussen de verhouding NederlandIndo nesië en de plaats van Nederland in Bepelux-verband. De gedelegeerden achtten dit buiten het kader der R.T.C. vallen, doch waren van mening, dat het optreden van an dere sterke internationale verbintenis sen van Nederland de problemen waar voor Indonesië en Nederland onderling en te zamen staan wel compliceert. Een -groot aantal deskundigen, een tien tal beiaardiers, o.w. de heer Staf H. Nees. directeur van de Beiaard School te Mechelen, was aanwezig bü de in wijding van de reizende beiaard welke geconstrueerd werd door de N.V. Eys- bouts-Lips Klokkengieterijen te Asten (N. Br.). De reizende beiaard heeft een omvang van 3 octaven chromatisch en is een volledig carrillon met 35 klokken. Hetgehele carrillon, speeltafel incluis, kan op een wagen gepaatst worden, zo dat het naar elke willekeurige plaats te vervoeren en direct bespeelbaar is. De heer Staf H. Nees bespeelt de rei zende beiaard. Groot Grieks offensief WORDT NU HET EINDDOEL BEREIKT? Het Griekse regeringsleger voert thans zün grootste offensief van dit jaar uit tegen de guerilla-troepen in Noord-West-Griekenland. In de buurt van het Presba-meer. waar de grenzen van Joego-Slavië, Albanië en Grieken land samenkomen, hebben de rebellen hun hoofdkwartier en voornaamste de pots. Zü vormden hier een „front" na de ineenstorting van hun linies in het Grammos-gebergte, in de zomer van het vorig jaar. Er zouden Üch hier een 7.000 opstandelingen bevinden. Volgens een speciaal communiqué van de. Griekse generale staf, hebben for maties van het Griekse leger de Oos telijke oever van het Presbameer be reikt. Onder de voortdurende druk van de regeringstroepen zouden de kleine gefortificeerde posities van de partisa- nen wègbrokkelen. De generale staf meldt, dat de weer stand der partisanen in een groot in gesloten gebied ten Zuidoosten van de berg Witsi, uiteengeslagen is en dat de partisanen in kleine groepen zich vechtend op de Albanese grens terug trekken met achterlating van hun zwa re wapens. Het zal er nu van afhangen, hoeveel rebellen Albanië zullen weten te berei ken Albanië meldt natuurlük grensover schrijdingen. MIJNWERKERSSTAKING IN NIEUW ZUID-WALES TEN EINDE. Gisteren te middernacht werden de militairen uit de dagbouwmünen in Nieuw Zuid-Wales teruggetrokken. 25.000 stakende münwerkers hebben van hun leiders bevel gekregen vandaag het werk te hervatten. Volgens legerautori- teiten hebben de militairen in 13 dagen meer dan 100.000 ton steenkool gedolven. Het kan uiteraard voor Indonesië aan- trekkelüker zy'n, een nauwe samenwer king te verkrügen met de economisch en politiek sterkere macht van de Be nelux, dan met Nederland afzonderlik, maar zulks is niet onder alle omstan digheden het geval. Een en ander zal slechts beoordeeld kunnen worden wan neer de resultaten van de Ronde Tafel Conferentie vaststaan en wanneer ge bleken is, hoe de Benelux-gedachte in de practijk wordt verwezenlükt. redenen voor de nieuwe staatsgreep aangegeven. De president heeft mis bruik gemaakt van zün gezag door staatsgelden te verkwisten, wetten te vervalsen en de persooniüke vrijheid te beperken in strijd met de eerste begin selen, waar de eerste staatsgreep naar streefde, aldus deze proclamaties. „Het Syrisohe leger besloot handelend cp te treden om het land te bevrüden van de tyran. Het leger neemt de macht slechts tijdelük over en zal deze later overdragen aan oprechte en loy ale politieke leiders". Alle demonstraties werden verboden, regeringsfunctionarissen kregen bevel in functie te blüven op straffe van onmid- dellyk ontslag. 30 Maart 1949 kreeg kolonel Hoesni de macht in handen door een staats greep zonder bloedvergieten. HU trad als voorlopige minister-president cp. totdat hü 25 Juni op grond van een nationaal referendum president werd en dr Bai%zi, voormalig gezant in Egypte en Saoedi-Arabië. tot premier benoemde. Kolonel Hoesni was 52 jaar oud en werd te Aleppo in Noord-Syrié geboren. Tussen 1917 en 1919 diende hü op het Arabisoh schiereiland in het Turkse leger. Na de bezetting van Syrië door Frankryk in 1920 was hü de eerste Sy risohe Arabier, die een Frans regiment aanvoerde In de tweede wereldoorlog voerde hü het bevel over' de Vichy- brigade, die Damascus verdedigde te gen de „binnenvallende" Engeise en vrije Franse legers onder leiding van veldmaarschalk Maitland Wilson. Na enige tüd door de Fransen gevangen gehouden te zün, werd hü ln Januari 1948 tot inspecteur-generaal van poli tie benoemd en kreeg in Mei iy48 het bevel over de gewapende strüdkrachten van Syrië. Kolonel Hoesni was gehuwd, doch had geen kinderen. Het Syrisohe leger ls door hem ge heel opnieuw opgeleid en georganiseerd, terwül de sterkte verdubbeld werd. De betrekkingen tussen Syrië en Irak wer den veel slechter tengevolge van het feit, dat kolonel Hoesni het plan van Irak tot vereniging van Irak, Syrië en het HasjemietLsoh koninkrük van de Jordaan verwierp. Minister-president Noeri es Said pasja van Irak weigerde de uitslag van het referendum in Syrië te erkennen. Bü dit referendum stemde 60% der 762.000 stemgerechtigden op de enige candidaat voor het president schap. Ook een aantal off eieren en burgers van Zalms bestiiur is gearresteerd, on der wie majoor Ibrahim Hoesseini, hoofd van de militaire politie, en Nazir Fansa, zwager van Hoesni, die in Maart aan de staatsgreep deelnam. Vele tekenen wüzen er cp, dat de contra-revolutie van heden niet onder buitenlandse invloed is opgezet. Ook gelooft men niet, dat zü is aangestient door ex-president Sjoekri bey el Koeat- ly, die door Hoesni Zaim is afgezet en eerst op 27 April uit de gevangenis is vrijgelaten. Blükbaar is de revolutie georgani seerd door Hoesni's aanhangers in de revolutie van Maart, omdat Hoesni ln gebreke zou zün gebleven de doelein den van deze revolutie in practük te brengen. De nieuwe machthebber, de 55-jarige kolonel Sami Hinnawi, die evenais Hoesni Zalm te Aleppo geboren is, ver klaarde op vragen van Reuters corres pondent, dat tot de coup werd besloten, „toen de meerderheid van het volk te gen de onderdrukking van het bestaan de bewind begon te morren." De coup zou door het gehele Syrische leger worden gesteund. Hinnawi heeft in een schreven aan de Britse regering een uiteenzetting ge geven van de contra-revolutie en ver zekerd, dat het nieuwe bewind al Sy- rië's internationale verplichtingen zal eerbiedigen. Atassi pasja is later benoemd tot Sy- risoh kabinetsformateur. Hü was pre sident van Syrië in 1936, De eerste van een reets besprekingen met het doel te komen tot de over schakeling naar een burgerlük bestuur in Syrië werd gisteravond op het mi nisterie van Oorlog gehouden. Er wer den enkele besluiten genomen ter óp- heffing van Zaims decreten. Deze be treffen o.m.: 1. de opheffing van het verbod van merendeels politieke bladen, waartoe Zaim gelast had en 2. het we- deraanstellen van personen, die door Zaim uit hun officiële functies waren gezet. De hoge militaire raad verklaarde, dat Syrië ten volle zou samenwerken met de ledenstaten van de Arabische liga. De revolutlonnaire partij van Hinnawi heeft de avondklok voor geheel Syrië afgekondigd van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. HOFROUW IN EGYPTE AANGEKONDIGD. Koning Faroek van Egypte heeft een hofrouw van drie dagen afgekondigd ln verband met de executies van de Syri sche president, Hoesni Zaim. Zaim had met Egypte de meest vriendschappelüke betrekkingen aange knoopt en de vorige week nog koning Faroek de hoogste Syrische onder scheiding verleend. Egypte zal om verdaging van de bij eenkomst van de politieke commissie der Arabisohe liga, die voor a.s. Zater dag is vastgesteld, verzoeken. UITNODIGING VAN KONING LEOPOLD AAN EYSKENS. Volgens gewoonhjk welingelichte krin gen te Brussel heeft koning Leopold de nieuwe Belgische premier, Gaston Eys- kens, uitgenodigd voor een onderhoud in Zwitserland. Eyskens heeft geant woord, dat hü deze uitnodiging niet kon aanvaarden voordat zün coalitie-rege ring een vertrouwensvotum van Jmé parifment zou hebben ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1