r Iedere vijfde Duitser een vluchteling FOTOTIJD 1 In Zufphen wordt op eergevoel gewerkt EEN VAGE HERINNERING Geestelijke verzorgers wijzen op het tekort van vele ouders Radio-programma PIENEERTJE v Een politiek en sociaal probleem van de eerste rang Vacantietijd UITVINDER Kerkelijk Leven 58ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 12 Augustus 1949 Tweede Blad No. 26767 (Van onze bijzondere medewerker), in. WU hebben er op gewezen dat in de Jeugdgevangenis in Zutphen geen misdadigers in de dop" zitten, maar maatschappelijk ontspoorden, die een goede kans bieden voor heropvoeding. Het opvoedingssysteem in Zutphen is gebaseerd op het opwekken van het eergevoel. Reeds op het uur Waarop de jonge man voor het eerst de poort binnenkomt, wordt hem voor ogen gesteld dat bü op een wegkruising staat. Het moet anders met hem gaan dan tot nu toe. Er wordt hem nu de hand toegestoken en als hij zelf wil meewerken zal hij geholpen wor den een eerlijke weg door het leven te vinden. Maar hij moet het zelf doen! De jongeman komt in een sfeer waar ieder streeft een trapje hoger te komen. De bevorderingen (overgaan in een ho gere klasse) worden als een eer be schouwd, zij geschieden dan ook steeds in tegenwoordigheid van het personeel en alle jongens. Als er jongens zijn die him straf ach ter de rug hebben of met een „VJ." (voorlopig© invrijheidsstelling bij goed gedrag, die in de Jeugdgevangenis al mogelijk is indien de helft van de straf achter de rug is) naar huis gaan is er zelfs feest. Dat wekt de eerzucht van allen op, om ook te trachten 20 gauw mogelijk dat blijde ogenblik voor zich zelf te doen aanbreken. De derde klasse is het voorportaal voor de terugkeer in de vrije maat schappij. De jongens, die eenmaal zijn waardig gekeurd om daarin te worden opgenomen, hebben hun heropvoeding al voor een groot deel achter de rug. Zij genieten dan ook al verschillende vrijheden. Velen werken zoals wy reeds sohreven zelfs buiten de in richting. zodat zij zich geen „gevange nen" meer voelen. Er bestaat voorts een sterk ontwikkeld clubleven voor de be oefening van vele takken yan sport. In het gesticht is een goed-ingerichte gymnastiekzaal. In groepsverband wordt zélfs meegedaan aan de Avondvier daagse in Zutphen e.o. Maar ook ande ren gaan af en toe wandelen. De direc tie gaat er elke Zondag met een groep op uit om de jongens te leren hoe heerlijk het in de vrije natuur is. Natuurlijk is er ook een zangvereni ging, terwijl velen ook de muziek be oefenen. Zelfs voor de bevoorrechte 3de klas- sers is er alleen een tijd voor ontspan ning en verpozing als er eerst voldoen de gewerkt en gestudeerd is. Want werken en leren blijft hoofdzaak. Daar bij komen dan slechts als aanvulling sport, spel en vermaak. Maar het is ook goed als men de jongens leert hoe zij hun vrije tijd moeten besteden, want het werd voor velen in het verleden, het ongeluk dat zij daarvan geen juist besef hadden. ELKE JONGEN HEEFT EEN VOOGD. De directeur was zeer tevreden over de medewerking die hij van het gehele personeel ondervindt. Ieder, van hoog tot laag, begrijpt zijn taak en werkt naar krachten mede om een goede sfeer in de inrichting te verkrijgen. Elk wordt aangesteld tot voogd van ongeveer 5 jongens. Zo'n voogd houdt ia het bijzonder contact met de pupil len die aan zijn zorg zijn toevertrouwd, zodat die weten waar zij met hun moeilijkheden en bezwaren in eerste instantie kunnen komen. DE GEESTELIJKE VER ZORGERS. Ook de geestelijke verzorgers hebben in Zutphen een belangrijke taak. Er werken geregeld een aalmoezenier en een dominee. Wie niet RK. is wordt als Protestant beschouwd. Ds Vermeu len, zelf behorend tot de Ned. Herv. Kerk, treedt op namens alle kerken. Toen wij in Zutphen waren, troffen wjj er alleen Ds. Vermeulen. Het is zo beschamend te ontdekken, zo zeide hij, dat in veel gevallen de ouders de schuld dragen voor het ontsporen van hun kinderen. Wat heeft vooral de oorlogstijd een ellen de gebracht in zedelijk opzicht. Dat de ouders toch niet meer doordron gen zijn van hun verantwoordelijk heid tegenover de kinderen! Mannen en vrouwen komen, vooral in deze tijd, zo gemakkelijk tot scheiding, maar zij beseffen niet welk een leed zij daardoor over him kinderen bren gen. Als een jongen mij zijn vertrouwen eenmaal gegeven heeft, dan hoor ik dkwüls hoe bedroevend het soms met de verhoudingen thuis gesteld was, waardoor het geheel verklaarbaar werd waardoor een jongen tot misdaad kwam. Geen gezellig thuis, dan maar de straat op, vertier zoekeh met vrien den. Maar biertjes, bioscopen en siga retten en andere dingen kesten vaak meer geld dan zij verdienden of kregen. Wij ik weet dat mijn RK. ambt genoot er precies zo over denkt zijn gelukkig als wij bemerken dat er in de jongens toch nog een goede ondergrond is, waarop nadat er eerst wat gesloopt is. opnieuw kan worden opgebouwd. De gestichtsraad (waarin de direc teur, alle hoofdambtenaren en ook be wakers zitten) beslist over de bevorde ringen- Elke maand passeert elke jongen de revue, waarbij op al zijn 'belangen gelet wordt. Geen enkele gaat dus in de massa verloren. In een laatste artikel nog iets over het succes van de heropvoeding in Zutphen. WIELRENNEN. Spannende wedstrijden in Stadion VAN VLIET DE SNELSTE SPRINTER. In het Olympisch Stadion zijn gister avond internationale wedstrijden gehou den, waarvan de voornaamste uitslagen waren: Sprint voor professionals: eindklasse ment 1. v. Vliet (Ned.) 4 p.; 2. Derksen (Ned.) 7 p.; 3. Harris (Eng.) 7 p.; 4. Plattner (Zwitserland) 10 p. 50 K.M. met motorgangmakinglste rit: 1. Pronk (Ned.) 40 min. 32 sec.; 2. Bakker (Ned.) op 25 M.; 3. Clautier (Belg) op 80 M.; 4. Prosio (It.) op 970 M.; 5. De Best (Ned.) op 1675 M.; 6. Besson (Zwitserland); 7. Lamboley (Frankrijk) op 2625 M. 2de rit: 1. Clautier 40 min. 54 sec.; 2. Frosio op 35 meter; 3 De Best op 225 meter; 4. Bakker op 560 meter; 5. Lam boley op 700 meter; 6. Besson op 880 meter; 7. Pronk op 1250 meter. Klassement: 1. Clautier 4 pnt.; 2. Bak ker 6 p.; 3. Frosio 6 p.; 4. Pronk 8 pnt; 5. De Best 8 pnt; 6. Lamboley 12 pnt; 7. Besson 12 pnt Arie van Vliet bleek in de sprint- match voor professionals de snelste te zijn. Zijn drie ritten deux won hij gemakkelijk en slechts zijn overwinning in de rit A quatre was aanvechtbaar. De jury besloot echter, dat Van Vliet en niet Harris winnaar was van deze rit, maar een omgekeerde uitslag kon niet van invloed zijn geweest op de totaal uitslag. Van Vliet won van kop van Plattner. In zijn rit tegen Harris spurtte de wereldkampioen na 275 meter plot seling weg en nam een grote voorsprong, die de Engelsman niet meer kon inlo pen. In de rit tegen Derksen kroop de laatste bij het ingaan van de laatste bocht omhoog. Van Vliet schoof onder door en Derksen was een geslagen man. Derksen won uit tweede positie bij het uitkomen van de laatste bocht van Har- ris. Evenzo werd Plattner geslagen. De rit tussen Harris en Plattner leverde een overwinning op voor de Engelsman, die resoluut de kop had genomen. De stayerwedstrijd is zowel wat bezet ting als strijdgehalte betreft de beste geweest, die dit seizoen op de Stadion- baan werd gereden* VOOR ZATERDAG 13 AUGUSTUS Hilversum (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7,30: Maria ter ere; 7.45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: plano- Quo; 9.20: gedeelten uit Franse opera's; 10-00: klein, klein kleutertje; 10.15: mu ziek houdt fit; 11.00: de zonnebloem; 11-45: gram.pl.; 12.00: angelus; 12.03: zang recital; 12.30: mededelingen; 12.33: dans- orkest; 12.55: zonnewijzer; 1.00: Ned. strijdkrachten; 1.30: Symphonette orkest; 1-50film en toneel; 2.10: Omroepkamer- orkest: 2.50. boekennieuws; 3.00: gram.- muzlek; 3.30: mannenkoor; 4.00: de vlie gende Hollander; 4.10: harmonie muziek; de schoonheid van het Gregoriaans; 500: de wigwam; 6.00; gram.pl.; 6.05: actualiteiten; 6.15: Journalistiek week overzicht; 6.30: Ned. strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7.15: Kath. thuisfront overal; 7 25: yause chansons; 7.45: voor de Nederlan ders ln Duitsland; 8 00: nieuws; 8.05: de F^one man; 8.12: Slavische dansen; 8.20: lichtbaken: 8.45: het zwanenmeer; 9.00: inPioe: 945: zomersproeten; 10.30: wfi 10 de Zondag ln: 11-00: nieuws; 11.20 12 00: Kamermuziek. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: selecties; 8.00: nieuws; 8.18: U,aJ?s Programma; 9 00: populair concert; ïnnc 100°t ..tijdelijk uitgeschakeld"; u.05: morgenwijding door ds W. Muil- •vf: vara 10.20: radlofeullleton; 10.35: i?V-de arbeiders ln de continubedrijven; vi'i A. son Eddv zingt; 11.45: muziek Richard Strauss: 12.00: Jan Vogel en pot? a,«cordeon_orkest; 12.30: mededelin- i2-33: orgelspel; 1.00: nieuws: 1.15: er: 120: Pianospel; 1.30: Arbeiders f^ngKoor uit Kopenhagen: 2.00: als een v°Selvlucht; 2.20: Kon. Militaire hliïÜ' 00: streekultzendlng; 3 25: Phil- P"®onla Orkest: 4.00: komt u even bln- ni~.V 4J5: gevarieerd programma; 4.45* ;^"PJaatJe; 5.00: Vincentlno; 5.30: om kar* i de twintig; 5.50: nationale zwem- rS"^happen; 6 00: nieuws; 6.15' sthJIi ,re bedjes en melodietjes; 7.00: rustieke staalkaart; VPRO 7.30; causerie; Rn*: passepartout; VARA 8.00: nieuws; nnn.'.i gen van de dag; 8.12: varia; 8.15: ™uialre melodieën; 8.45: de bonte bal; socialistisch commentaar; 10.00: sextet; 10.25: is de maan be- cond? 10 40: kwartet Jan Corduwener: larijü' nleuws: 11.15—12.00: André Koste- 'anetz en zijn orkest. AGENDA DAGELIJKS: reJ?„e p H a a g (Scala): Hoofdstad Ope- walsdroom", 8 uur nam. ('s Zondags 2 uur nam.). ATHLETIEK. FANNY EN SLIJKHUIS WONNEN IN TILBURG. In het gemeentelijk sportpark te Til burg zijn athletiekwedstrljden gehou den, waaraan behalve Nederlandse ook enkele Amerikaanse en Zweedse athlt- ten deelnamen. De lage temperatuur had in het algemeen een ongunstige uit werking op de prestaties, alhoewel Fanny BlankersKoen toch op de 80 m. hor den een goede tijd kon maken. De voornaamste uitslagen luiden: 3000 m.: 1. Slijkhuis. Trekvogels, 8 min. 40 sec.; 2. Blixt (Zweden) 8 min. 55 sec.; 3. Jansen, Hollanr, 9 min. 11 sec. 80 m. horden dames: 1. Fanny Blan kersKoen, Sagitta, 11.6 sec.; 2. Nel Vos, PSV, 12.4 sec.; 3. D. Hendriks, GAV 13 sec. 400 m.: 1. Brown (VS) 49.2 sec.; 2. H. de Kroon. AAC, 50.2 sec.; 3. Van Son, PSV, 52 sec. 100 m.: 1. Work (V.St.) 10.8 sec.; 2. Zwaan, AAC, 11.1 sec.; 3. De Rooy, K en K, 11.2 sec. 200 m.: 1. Nusse, AAC, 22,4 sec.; 2. Bakels, AAC, 22.7 sec.; 3. Smeldiger, V en L 23 sec. 100 m. dames: 1. Fanny Blankers— Koen, Sagitta. 12.2 sec.; 2. Nel Vos, PSV 12.4 sec.; 3. D. Ryshouwer, GAV, 13.5 s. Estafette 4 x 100 m.: 1. AAC 44.6 sec.; 2. Amerikaanse ploeg 45.2 sec.; 3. K en K 46.1 sec.; 4. Zweedse ploeg 46 8 sec. VOETBAL. HET TOOURNOOI VAN „GROENOORD". De uitslagen van de wedstrijden in het tournooi van gisteren luiden: Afd. A: Groenoord ANoorderkwar tier A 90, Demping AWesterkwartier 32. Afd. B: Groenoord BVogelwijk B 3—1. De prijswinnaars zijn: Afd. A: lste prijs: Groenoord, wissel beker Nieuwe Leidsohe Courant: 2de pr.: Noorderkwartier, Verzilverde Krans. 3de prijs Demping, Vianda medaille. Afd. B: lste prijs: Groenoord, Wissel beker Voortmans Cafétaria; 2de prijs: Vogelwijk, Verzilverde Krans: 3de prijs: Noorderkwartier, Redeko-medaille. Alle prijzen worden uitgereikt op het tuin feest pp 25 Augustus a.s. ZWEMMEN. EEN TOCHT MET HINDERNISSEN. Temidden van haaien! De Italiaan Gianni Gambi is van Na pels naar Capri gezwommen, een tocht die hem lang zal heugen. Onderweg raakte hy twee maal bijna uitgeput van het zwoegen tegen stroom en gety en bovendien werd hij aangevallen door een zwerm kleine haaien, die echter door de volgboot op de vlucht werden gedreven. Gambi was hierdoor uit de koers geraakt, met het gevolg dat hij in totaal een kleine veertig kilometer heeft gezwommen. Toen hij voet aan wal zette was hij vrijwel aan het eind van zijn krachten gekomen. DUIVENSPORT. DE RHIJNMONDERS (Katwijk a. Zee) Uitslag van de wedstrijd van Mons: KI, Schaap 1; J. Heemskerk 2, 8; N. Verkalk 3, 10; J. Aanhane 4, 11; A. Grimbergen 5; D. Bamhoom 6; A. J. Degens 7; J. Ravensbergen 9. TAFELTENNIS. BADGASTEN VERSUS NOORDWIJKERS. Noordwijk§e Tafeltennisclub heeft Woensdag 17, De voor Woensdag 17, Donderdag 18 Augus tus en wanneer zulks wegens het aan tal inschrijvingen nodig is ook de vol gende dag wedstrijden Badgasten— Noordwjjkers georganiseerd in Hotel Café-Restaurant „Seinpost" te Noord- wijk aan Zee. Dit tafeltennis-tournooi, dat elk jaar veel belangstelling trekt, zal worden be sloten met demonstraties door Cor du Buy, de kampioen van Nederland, in een party met Willy van Zoelen. ZEILEN. DE FASTNET-RACE. De Fastnet-race is gewonnen door „Myth of Malham", het jacht van cap tain Illingworth (Gr.-Br.). Zijn gecor rigeerde tyd bedroeg 85 uur 30 min. 23 sec. Capt. Illingworth heeft hiermede voor de tweede maal de Fastnet-race gewonnen. De bemanning van de „Myth of Malham" bestond uit negen koppen, onder wie twee dames. Het eerste jacht, dat de finish te Ply mouth passeerde, was de „Latifa" van Mason (Gr.-Br.). doch de gecorrigeerde tyd van dit jacht bedroeg 94 uur 58 min. 15 sec. Het Nederlandse jacht van mr J. Kars „Olivier van Noort" is nog steeds niet in Plymouth aangekomen. VIJFENZEVENTIGJARIG BESTAAN VAN DE TONEELSCHOOL TE AMSTERDAM In November as. zal het 75 jaar gele den zyn, dat d©> Toneelschool, thans Academie voor Dramatische Kunst, te Amsterdam werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zullen er in de Stadsschouwburg o.a. een historische tentoonstelling en een herdenkings avond worden georganiseerd. Op deze avond welke op 3 December zal claats vinden, zal een spectacle coupé worden opgevoerd, waaraan oud-leerlingen van de oudste tot de huidige generatie zul len medewerken en dat tevens een over zicht van de diverse styiperioden hoopt te geven. Meneertje" was 't allerwonder- ïykste katje, dat nie ooit onder ogen kwam. zyn naam had hy te danken aan een manneke van drie, dat geen „meneertje", maar wel „Pie- neertje" zeggen kon. Wonderiyke kronkeling in de kinderlyke taalontwikkeling. .Pieneertje" zag er als een écht „meneertje" uit: een wit befje bo ven zyn zwarte rok, witte voetjes en een wlt-gevimd pluimpje aan z'n staart. Overigens was hy een échte zwerver. Toen ik hem voor 't eerst zag, kroop hy net, mager tot op 't ge beente, uit een hooischelf en stoof als een terrier tegen een takshond met een bulldoggenkop op: er leek een gevecht op leven en dood te ontstaan, maar de buitenissige hond smeerde 'm en „pieneertje" stond daar maar, hoogopgericht en blazend, met felle, schichtige oog jes en styve haartjes. Mafcr hy had 't pleit gewonnen en keek ten slotte triomf erend in 't rond. Toen ..pieneertje" m'n boot zag, sprong hy er in en was er niet meer uit te krygen. Hy leunde met z'n voorpootjes over de rand en keek pienter uit over 't water! Iedereen zei „Wat een enig, par mantig katje. Niks bang voor wa ter". En de man van de hooischelf zei: „Neem 'm mee. Hy zwerft hier al dagen en ik kan 'm de kost niet geven". Zó kwam 't, dat Pieneertje mee ging en enige dagen m'n gast was. Hy at zich al de eerste dag bol rond aan melk en wittebrood, pa linghuid en koekjes, spinde als een bromtol, sliep als een roos aan m'n voeteneind, wipte bomen in en uit en was verder niet van me weg te slaan. Iedereen vond Pieneertje een schat en ikzelf had niet gedacht, nog eens ooit zó'n gezellige vriend te zullen vinden. Zyn vachtje glansde als schoen smeer, zyn verrukkingen weer een eigen home te hebben, kenden geen grenzen en ons aller gedach ten draaiden om dat kleine, duike- lende, gekke „Pieneertje", dat met zyn bokkige capriolen een gans huis op stelten zette. Totdat t er na een dag of vyf op gewaagd kon worden. Katjes moeten immers 's avonds nog wat omlopen. En voor wéglopen hoeft niemand bang te zyn: ik had me laten wijs maken, dat een kat altyd weer naar 't huls terugkomt, waar hy eten en een warme stal vindt. ..Pieneertje" was evenwel niet zo. Hy ging en keerde niet terug Pieneertje was géén meneertje, maar deed z'n zwerversaard eer aan: hy verdween dansend in 't donker en al dat zoet gefluit en smekend geteem, om hem weer naar huis te lokken, heeft tot nu toe niets geholpen. Pieneertje is en blyft weg. want hy is en biyfteen zwerver. En géén „Pieneertje". Of heeft nü een ander hem mee genomen, omdat hy hem als ik zo'n leuk „meneertje" vond? FANTASIO. P.S. Pieneertje is vandaag na een zwerftocht van enkele dagen teruggebracht. Even haveloos als voorheen i onze correspondent te Berhjn). stemming der vreemdelingen van wel- (Van onze correspondent te Beriyn) Eén van de brandendste Duitse pro blemen, het vluchtelingenvraagstuk, heeft door de aanstaande verkiezingen voor het Westdtütse bondsparlement nieuwe actualiteit verkregen. Als men bedenkt, frat iedere vyfde Duitser tot de ontheemden behoort, zal men be grijpen, dat geen enkele politieke par ty zich de weelde kan veroorloven, deze millioenen tellende greep kiezers met onachtzaamheid te bejegenen. Sedert enkele weken overtroeven deze partyen en haar publiciteitsorganen elkaar dan ook in verzekeringen, dat zy de behar tiging van de belangen der vluchtelin gen als een van de eerste punten op haar programma hebben geschreven. Elke party van uiterst links tot uiterst rechts is er zich van bewust, dat de Voor toestel, film en afdruk: "ofö erné Rn UUoiFSLBq eyten Leel^ I ePEESTR««T 79I lElOEO TEL2'65I stemming der vreemdelingen van wel licht doorslaggevende invloed zal zyn op het resultaat der verkiezingen. Onder de verjaagden, uitgewekenen, gedeporteerden en slachtoffers der bom aanvallen heerst uit de aard der zaak niejt alleen een algemene ontevreden heid wegens de verre van ideale om standigheden, waaronder zy wonen, werken en leven, dooh ook een niet onder stoelen of banken geschoven ontstemming tegenover alle bestaande partyen, die er ondanks beloften tot nu toe niet in geslaagd zyn hun lot we zenlijk te verzachten. Het is daarom begrypelyk, dat in kringen der vluch telingen in alle drie Westelyke zones plannen zyn geopperd om een eigen party of eigen partyen op te richten, teneinde niet langer afhankelyk te zyn van de tekortgeschoten oude partyen. Over deze plannen is in de afgelopen weken hartstochteiyk gediscusleerd. In Noord-Hessen, in Württemberg- Baden en in Zuid-Baden, zyn de vluchtelingen er inderdaad toe overge gaan zich te organiseren. In Noord- Hessen hebben zij aan de laatste ge meenteraadsverkiezingen met eigen candidatenlysten deelgenomen en op- merkelyke successen behaald. In enkele plaatsen kwamen zy zelfs als sterkste party uit de verkiezingsstryd te voor- schyn. Tot een aaneensluiting van alle vluchtelingengroepen tot één grote par- FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 35) En toch was het tot op zekere hoog te nauwelijks te geloven. Zy was het kind, dat de vriend van haar moeder dood op de grond had zien liggen, ter wijl haar moeder als een verschrikt dier weggekropen was. Zy had haar va- dei een schot op die ineengedoken ge stalte zien lossen en toen zichzelf dood schieten. zy was 't kind, dat op haar bed gezeten had in die met afbeeldin gen van dieren behangen kinderkamer en ernstig tegen Jim Thurmar gezegd had: Hét was zijn bedoeling niet het te doen. zy had zich aan hem vastge klampt toen hy haar naar beneden droeg naar de ziekenauto en twee dagen later had zii slaperig: glimlachend ge- uisterd .toen hii haar van ziin leven op de boerderij vertelde. Daarna was zii bii haar neef en nicht gaan wonen en hii wist wel ongeveer wat de volgende tien laar geweest waren, of tenminste een deel er van. Toen kwam de werkelijke gaping in het beeld; hij had geen voorstelling van Honora op achttienjarige leeftijd, toen zii de boer derij verliet om naar Detroit en naar de school te gaan. Waar had zy gewoond? Was zii eenzaam geweest, of had zy vriendinnen gehad1, meisjes, die even hard werkten als zy? Andere vragen drongen zich aan ziin geest op Wat was er van haar moeder geworden? Had zy haar aan de Blanshaw-familieleden overgegeven en was zy toen verdwenen? Was zii dood of levend? En die groot moeder, van wie zij gesproken had, die in Virginia woonde en paarden hield, Misschien was zii het. die het meisje het geld nagelaten had, waarmee zii haar kantooroplelding betaald had. Hii voelde een bezorgdheid in zich, die veel meer was dan ij dele nieuwsgierigheid, want haar leven was nu het zilne en zou dat altijd blijven. Maar het verleden was niet het zyne. Dat was van haar, weggesloten achter haar ogen achter haar ernstige waar- digheid, haar rustige glimlach. En ziin hart zonk bii de gedachte in zijn schoenen misschien zou zii dat wel nooit willen ontsluiten, zelfs niet voor hem. Op de terugweg die dag. was zij weer Alden Blanshaw geworden en tijdens hun twee ontmoetingen sindsdien was zij Alden Blanshaw gebleven Met een plotselinge beweging stond hii op en liep naar het raam. Als zii dat eehelm niet weggesloten had willen houden, zou zii er toch wel met hem over gesproken hebben. Hii was er vol komen van overtuigd, dat zii zich herin nerde. wie hii was. Dat was in haar blik te lezen eeweest eedurende dat ene on vergetelijke ogenblik bij het meer; het was toen zo du'deliik eeweest als iets. Zii kon evengoed hardop p-ezevri hebbe" Natuurlijk jy was daar die avond; ie hebt met mij gepraat, ie hebt mü in de ziekenauto gebracht en miin hand vastgehouden. Ik kon het je niet eerder vertellen, maar nu Maar zii had die woorden niet gespro ken en had sindsdien evenmin op de ge dachte gezinspeeld en hii voelde, dat zii dat niet van Plan was ook Dat bete kende. dat zii besloten h*d. het ve^eden niet met hem te delen. Maar als zy een maal getrouwd waren, moest het wel gedeeld worden. Hii wilde trouwen met het meisje, dat Honora was, evengoed als Alden. Als hii met haar trouwde Hy fronste het voorhoofd, trachtend t probleem van alle kanten te bezien. Sa men konden zii het onder ogen zien, zonder dat het voor haar al te piinliik zou ziin. maar zii zoudeo niet alleen zyn. Daar was Helens familie die nu in feite ziin familie was en daar was verder heel Craigford. Misschien had Alden gelijk. Hoe voorzichtig zii het ook mochten aanleggen, het zou toch kun nen. dat iemand achter de waarheid kwam. Iemand mocht haar eens her kennen en zich het oude schandaal her ineren; Leighcliff Brayle was ryk ge weest en was algemeen bekend; iemand in deze stad kon hem zeer goed gekend hebben. Hii dacht: Dergelijke dingen komen altiid uit en de kans daarop is hier zelfs groter, daar Craigford nu eenmaal Craigford is. Hii kon de gefluis terde kletspraatjes al horen van de da- mJS, die mui het Rode Kruis werkten, I het geheimzinnige gedoe aan lunchtafels en op bridge-partyt.1 es: M'n beste, weet je wie zii is? Haar naam is hele maal niet Blanshaw! Zij is het kind uit die Brayle-zaak herinner je je niet, laren geleden. Het was in een. stadje achter Chicago een afschuweiyke zaak Hy ging terug naar ziin stoel en dronk ziin glas in één teue leeg. Kon hii dat Honora aandoen? Hii had zestien jaar eeleden#geweigerd. om dat tp doen. toen hii niet van plan was een kranten nieuwtje uit die schietpartü te maken waar zii bü betrokken was. Dit was bijna even ere: missclren was het noe wel enger. Zij was geen kind van acht jaar meer. zii was een vrouw, die ernsti" °,°- kiwetst kon worden. En een weer opge rakeld schandaal is vaak erger dan het schandaal zelf. Hy keek de prettige, gemakkelijke kamer rond Helens kamer. Het feit, dat hy haar moest vragen om in He- lens huls te leven, compliceerde het probleem alleen nog maar. Als hij niet eerder getrouwd was geweest, zou de zaak veel eenvoudiger zyn. De kwestie van de kinderen was simpel genoeg, want Emily aanbad haar reeds en Emi ly was degeen, waar het op aan kwam. Maar was het wel fair om haar te vragen, zijn vrouw te willen worden, zelfs als zij zou willen? Als zy zou willen. Hy had gerede neerd, alsof zy met hem zou trouwen, terwyl hy er eigeniyk nog helemaal geen idee van had, of zy van hem hield of niet. Zy mocht hem graag, zij was misschien zelfs op hem gesteld, maar wat betreft liefdeZy was be vreesd voor de liefde, want zij had ge zien welk een ellende die in het leven van de mensen kon brengen. Maar misschien was hij eenvoudig maar aan het redeneren, om zioh te troosten over het feit, dat zy niet ver liefd op hem was. Tenslotte waarom zou zy dat wel zyn? Hy was bijna vyf- tien jaar ouder dan zy. Hij was geen romantische figuur, zoals Ricky St. Be de. Het was veel waarschyniyker dat zij op die jongen verliefd was, al zei Tony dan ook, dat dit niet zo was Hy zette zijn glas op zijn bureau, waar een kleine foto yan Helen stond in een klein leren lijstje. Hy nam de foto op en bestudeerde die onder het lamplicht, zy stond daar in het zon licht en glimlachte tegen Emily, die juist leerde lopen. Hy vroe^ zich af, hoe Alden er uit zou zien, als zy naar haar eigen kind keek. Zyn hart zwol bij de gedachte en hy staarde strakker naar de foto. Wat denk je er van, Helen? zei hij hardop. Is 't goed? Ben ik volkomen fair tegenover jou? en tegenover haar? Maar het knappe glimlachende gezicht gaf hem geen antwoord en hy ging naar boven naar bed. (Wordt vervolgd) G), Ernest Klapper, de uitvinder, ren de alsof zyn leven er van af hing. Pan da kon hem maar nauwelyks bijhouden, laat staan inhalen. „Mynheer Klapper!" riep hy intussen steeds.,, Mynheer Klap per! Uw schroefsleutelU vergeet iets!" Maar de uitvinder scheen hem niet te horen en stoof het park uit en een straat in. Natuurlijk trachtte Agent le klasse P. Zooisleper hem nog in te halen, maar helaas sukkelde de toegewyde diender in de laatste tyd een beetje met de voeten, zodat het hem onmogelyk was om het rennende tweetal nog te pakken tu krijgen. „Mynheer Klapper! Wacht nu toch even!" riep Panda nog eens. „U vergeet iets!" En werjteiyk toen zy drie stra ten verder waren scheen Ernest Klap per hem te verstaan. Hy remde ten minste plotseling en riep over zyn schouder: „Wat was er? Wanneer je myn assistent wilt zyn, moet je min der tegen me praten! Dat eeuwige ge praat! Wat vergeet ik dan?" „Uwuw schroefsleutelzei Panda. „Mijn schroefsleutel? Bah! Wat kan die schroefsleutel me schelen! Maar waar zyn myn schroeven? Ai die mooie schroeven die ik uit de banken gehaald heb?" „O - died-d-d-die hebt u óók ver getenstotterde Panda. „Wat een assistent!" jammerde Er- nest Klapper „Vergeten! Die vergeet alles! Zelfs myn schroeven vergeet hy! O - o!" Ja, dat zou geen gemakkelyke betrek king worden voor Panda. Maar men moet uitvinders natuurlyk wel iets toe geven. ty is het daarentegen nog niet geko men. By de verkiezingen van 14 Aug. zullen de vluchtelingen dus hun stem geven aan die party, waarvan zy het meeste heil verwachten. De uitslag van de aanstaande verkiezingen zal derhal ve moeten worden beoordeeld vanuit het gezichtspunt, dat een aanziehhjk deel van de kiezers van elke party uit lieden bestaat, die zich minder heb ben laten leiden door hun sympathieën voor party-dogma's en ideologieën, dan wel door de hoop. dat de party hunner keuze met byzondere yver voor de be langen der vluchtelingen zal stryden. Van de mate, waarin de partyen haar gedane beloften zullen kunnen vervul len, zal het afhangen of deze categorie van op eigen voordeel bedachte kiezers trouw zal blyven, dan ttel by een vol gende gelegenheid afvallig zal worden. Daarvan zal het ook in hoge mate af hangen of het streven naar de vorming van een eigen party zal worden voort gezet of niet. Wanneer wy als buitenstaanders pogen de politieke situatie in West- Duitsland in verband met het vluch telingenvraagstuk objectief te zien. dan moeten wy constaterer). dat noch de burgerlyke partyen (christeiyk-demo- cratlsche unie en democratische party) noch de sociaal-democraten en commu nisten in het belang van de vluchtelin gen veel hebben bereikt, maar tegeiy- kertyd moeten wij toegeven, 43at dit vluchtelingenprobleem zulk een byzon- der en tot dusverre ongekend karakter draagt, dat het zo gecompliceerd en omvangryk Is, dat een ernstige poging cm het grootmoedig en offervaardig op te lossen, een omwenteling in de con stellatie van het bestaande party wezen teweeg zou brengen. De burgerly ke par tyen, wier traditie het nu eenmaal is, de belangen der bezittende klasse te verdedigen, zyn in haar beginselen te vast verankerd om het erkende recht op een biliyke verdeling der oorlogs verliezen onder alle kringen der bevol king door radicale maatregelen (Las- tenausgleioh) te verwerkelijken. Maar ook de sociaaldemocraten hebben het niet verstaan hun kans waar te nemen. Een halsstarrig vasthouden aan party- doctrines deed hen een nooit weerke rende gelegenheid verzuimen. En de communisten hebben zioh met de ydele hoop gevleid, dat de gunst der bezit loos gewordenen hun als een gemakke lyke prooi in de schoot zou vallen. Zy speculeerden op de verbittering der vluchtelingen en op de uitwerking van hun daverende leuzen, doch vergisten zich, toen zij dachten, dat de ontheem den zouden hebben vergeten, wie de oorzaak van al hun ellende is geweest. In een beschouwing van Günter Woll- ny in „Die neue Zeitung" wordt de tragische waarheid verkondigd,' dat eigendom voor de vluchteling noch diefstal noch heilig is, maar dat het voor hem toeval is geworden. „Noch Marx, noch de Bijbel, noch het libera lisme bieden het recept om voor dit onvoorziene unieke probleem de oplos sing te vinden." In weerwil van het feit, dat de \luohtelingen van de bestaande party- en geen 100% bevrediging kunnen ver wachten. zyn velen van hen tot de con clusie gekomen, dat de vorming van een vluchtelingenparty evenmin aan de gestelde verachtingen zal voldoen en dat vooral moet worden vermeden door zulk een ontwikkeling in het reeds zo tragisch verdeelde Duitsland een nieu we scheiding teweeg te brengen door het scheppen van twee onverzoenlijke groepen van inheemsen en vreemdelin gen, van bezittenden en eisenden Het ongeluk der uitgewekenen en oor logsslachtoffers zou in een soort we reldbeschouwing worden gestabiliseerd en de politieke en sociale chaos zou slechts worden vergroot. De toon, die nu reeds door plaatselijke organisaties van vluchtelingen wordt aangeslagen, zou steeds radicaler worden en de tra ditionele partyen zouden zich noodge dwongen aaneensluiten tot een een heidsfront tegen de vluchtelingenparty. De oplossing van het probleem zou nog moeilyker worden dan het nu reeds is. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Oppen- hulzen-Uitwelllngerga (toez.) D. C. C. Stap te Bovensmllde. Geref. Kerken Bedankt voor Anjum Keyser te Zwartebroek. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Mlldam H. D. v. Herksen, cand. te Er- melo; te Tiel-Zaltbommel C. v. Leeuwen, cand. te Utrecht, die dit beroep ook heeft aangenomen. C'lir. Geref. Kerken Beroepen te Pa- pendrecht P. Op' den Velde, cand. te Wormer. Aangenomen naar Murmerwoude P. Op den Velde. cand. te Wormer, die bedankte voor Aalsmeer. Arnhem. Baarn. Drogeham, Gouda. 's-Gravendeel. 'S-Gravenzande, Noordeloos Oosterbeek. Opperdoes, Ouder kerk a&a de Amstel en voor Vllsslngen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5