Op zoek naar een president Duitsland is arm aan grote figuren Met een enkel v/oord PHILIPS RADIO VRIJDAG 12 AUGUSTUS onze Berlijnse correspondent). Op 9 September zal de Westduitse bondsrepubliek haar president moeten kiezen. In afwijking van een vroeger toegepaste methode zal de eerste repre sentant van de nieuwe staat niet voor de duur van 7, doch van slechts 5 jaar worden gekozen. Hij zal slechts twee maal achter elkaar, dus hoogstens on afgebroken 10 jaar het ambt mogen be kleden. Hij wordt niet direct door het volk, maar door de bondsvergadering gekozen. De keuze van geschikte candidaten bereidt de politieke partijen thans reeds grote zorgen. De huidige Duitse generatie schijnt waarlijk arm te zijn aan politieke per soonlijkheden, die „van haar schouderen opwaarts" boven haar omgeving uitste ken, Instituten tot onderzoek van de openbare mening hebben in de afgelo pen weken een grootscheepse volkson dervraging gehouden, waarvan het re sultaat niet bijster bemoedigend ge noemd kan worden. Bijna twee derden bondgenoot Moskou beschouwt Joego slavië niet meer als De Sovjet-Russische regering heeft in een nota aan Joego-Slavië, waarvan de tekst door* radio-Moskou werd om geroepen, aangekondigd, dat zij „de Joegoslavische regering niet langer als geallieerde van de Sovjet-Unie kan beschouwen". Zij beschuldigt de Joego- slaven van „lasterlijke verzinsels" te gen de Sovjet-Unie in de kortgeleden door Joego-Slavië aan Rusland gerich te nota over de onderhandelingen over het vredesverdrag met Oostenrijk, In de Sovjetnota wordt er aan toegevoegd, dat de Sovjet-Unie „niet langer de aanspraken van de Joegoslavische rege ring kan ondersteunen speciaal wat betreft de aanspraken, die de Joego slavische regering zelf heeft opgege ven, ofschoon zij dit feit voor het Joe goslavische volk verborgen houdt". In de Sovjetnota worden verder de beschuldigingen herhaald, dat Joego- Slavië achter de rug van de Sovjet- Unie om met Britse vertegenwoordigers onderhandeld zou hebben en zou heb ben afgezien van zijn aanspraken op Slovenisch Karinthië. In de Russische nota wordt nog ge zegd, dat de Joegoslavische regering twee jaar geleden poogde „de Sovjet- regering er toe te krijgen, de verant woordelijkheid op zich te nemen voor het afzien door Joego-Slavië van ter ritoriale aanspraken, waarbij de Joego slavische regering dan afzijdig zou blijven om een valse indruk te wekken bij het Joegoslavische volk". „De Joego slavische regering veronderstelde m haar naïvieteit, dat de Sovjetregering zich met deze politieke chicanes zou inlaten", aldus de nota. OPZIENBARENDE DEENSE UITVINDING OP FILMGEBIED. Binnenkort zal, aldus de „Copenha gen Review", een nieuwe ontwikkeling op photografisch gebied, de Deense Plastic Film, in Kopenhagen aan de wereld worden gedemonstreerd. De uitvinder, een Deens ingenieur, is er namelijk in geslaagd de plastic film practlsch te doen gebruiken voor het vervaardigen van drie-dimensionale kleurenfilms en ook gewone foto's kun nen direct drie-dimensionaal worden gemaakt. Voor de bioscoopbezoeker zal deze uitvinding een revolutie betekenen, al dus bovengenoemde Review. Pe uitvinder, die op zijn vinding nog geen patent heeft aangevraagd, houdt de details van zijn nieuwe methode nog geheim. De bestaande projectie-apparaten zul len voor de Deense plastic film slechts van andere lenzen behoeven te worden voorzien, zo besluit het artikel. JAPAN EN HET COMMUNISME. Een door het Japanse parlement in gestelde commissie van onderzoek heeft gerapporteerd dat de communisten ver antwoordelijk zijn voor de recente wan ordelijkheden in Japan, welke, naar de commissie opmerkt, slechts schermut selingen zijn die voorafgaan aan een volledige revolutie door geweld. De commissie beweert, dat de com munisten daden van sabotage en spion- nage bedreven in een poging „een zo genaamde, volksregering" te vestigen. De communisten willen hun doelstel lingen bereiken door middel van ge welddadige revolutie, druk op het pu bliek en andere onwettige handelingen. Het rapport stelt ook vast dat: 1. De bestaande politiemacht voldoende per- sonèel en materiaal mist om zulke wan ordelijkheden het hoofd te bieden. 2, Stappen dienen genomen te worden om het systeem van verbindingen der natie te beveiligen tegen spionnen en sabo teurs. (U.P.) MEER VRIJHEID VOOR DE DUITSERS. McCloy, hoge commissaris in Duits land voor de V.S., heeft te Washing ton verklaard, dat hij niet al te be zorgd was over het schijnsel van een „stelliger" houding van het Duitse volk en de pers, „In zekere zin is dit een gezonder teken dan in het geheel geen reactie", zo zeide hij na een bespreking met pre sident Truman. McCloy verkaarde, dat de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten de licen ties, die Duitse bladen van de bezet ting nodig hebben om te kunnen ver schijnen. afschaffen om de pers meer vrijheid van meningsuiting te geven. De autoriteiten zullen echter de con- tröle behouden en zouden niet toela ten, dat in daad of geschrift het ge zag van de bezettinesfunctionarissen zou worden ondermijnd. DE INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN HET RODE KRUIS. De Internationale Conferentie van het Rode Kruis te Genève, waar 60 lan den vertegenwoordigd zijn, heeft haar goedkeuring gehecht aan nieuwe „oor- logsregels" voor het atoomtijdperk. De Sovjet-Unie. Engeland en de V.S. gaven hun steun aan de vier nieuwe Rr.de Kruisconventies: behandeling der krijgsgevangenen, bescherming der burgers en twee conventies betreffende de zorg voor gewonde en zieke solda ten en zeelieden Hierover heerste geen verschil van mening. Alleen Israël ont hield zich van stemming inzake drie der conventies (niet die van krijgs gevangenen) en Birma inzake de con- venf'e be'reffr. Me de burgers. Wel maakten enkele delegaties enig voor behoud. van alle deelnemers aai^ deze enquête gaven blijk van volslagen ongeïnteres seerdheid en noemden in het geheel geen naam. De overige antwoorden be perkten zich tot het aanwijzen van de bekende partijleiders, die in West-Duits- land in de laatste tijd een rol hebben gespeeld of tot het noemen van 'perso nen, die geen schijn van kans hebben. Een conglomeraat van figuren, die slechts in begrensde kring aanspraak kunnen maken op populariteit, duikt op: Hugo Eckener, de pionier der Duitse luchtscheepvaart, graaf Luckner, bij ge naamd de „Seeteufel", Martin Niemöl- ler, de strijdvaardige dominee, Frank Thiess, de schrijver van een reeks psy choanalytische romans, Victor de Kowa de comediespelende Duitse wereldbur ger nummer een. Bruno Groening, de wonderdokter van Herford en nog vele andere kleinere goden. Het is mogelijk, dat er onder stillen in den lande Duitse mannen zijn, be hept met het genie van de geboren lei der, maar zij zijn onbekend en bloeien In het verborgen. Er schijnt niets an ders op te zitten dan een keuze te doen uit de 5, die sedert geruime tijd reeds In de organen van hun politieke par tijen worden genoemd: Schumacher, Adenauer, Heuss. Schmid en last not least Louise Schröder. Geen van hen Is buiten de kring der eigen partijleden bemind, met uitzondering misschien van de Berlijnse burgermoeder, die blijk leeft gegeven in haai>hart ook plaats te hebben voor niet-sociaaldemocraten, Dr Kurt. Schumacher, de energieke en welbespraakte leider der SPD. heeft niet alleen bulten zijn partij en bij de be- zettingsautoritelten, doch ook in zijn naaste omgeving felle tegenstanders en vijanden. Hij weet het er ook wel naar te maken. Hij is er de man niet naar om een blad voor de mond te nemen en in de laatste dagen heeft hij zelfs ern stige terechtwijzingen van Britse zijde moeten incasseren. Hij is een biologisch wonder: in de eerste wereldoorlog ver loor hij zijn rechterarm en enkele maanden geleden moest zijn linkerbeen worden geamputeerd, maar dit mense lijk wrak herbergt een sproeiende geest. Schumacher blaakt van vechtlust. HIJ is een en al activiteit, zijn temperament is zonder weerga. Als hij op partijverga deringen verschijnt, verstomt de critiek en na enkele woorden heeft hij elke zweem van oppositie weggevaagd. Schumacher is een geroutineerd de magoog, maar of hij de capaciteiten be zit, die nodig zijn, om de hoofdrol te spelen op het parlementair toneel van de nieuwe Westduitse staat, is twijfel achtig. Hij is te zeer partijman om de scherpe tegenstellingen, die in 't kamp der Westduitse partijen bestaan, te kun nen overbruggen. Dr Konrad Adenauer, evenals Schu macher een dictator in eigen partij, overtreft alle andere figuren in de CDU door zijn vastberadenheid en wilskracht. Evenals Schumacher heeft hij een verre van beminnelijk uiterlijk. Zijn Mongool se gelaatstrekken verraden een onver biddelijk karakter en een hard gemoed. Hij is er zich van bewust, een macht achter zich te hebben, die sterker is dan de sterkste politieke partij: de kerk. Maar juist zijn confessionele gebonden heid maakt hem voor het niet-katho- lieke volksdeel moeilijk aanvaardbaar. Door zijn weinig tactische uitlatingen tijdens een bezoek aan Zwitserland, heeft hij bovendien veel sympathieën verloren. Niettemin maakt hij een kans. Prof. Carlo Schmid, is een man, die ons bevalt. Zijn vrolijk rond gezicht ge tuigt er van, dat hij een vriend is van goed eten en drinken en dat hij niet gauw zijn humeur laat bederven. Hij is een levend voorbeeld van de these, dat politiek ook in de keuken wordt ge maakt. Hij is bovendien een man van cultuur, wiens terminologie niet afdaalt In de sfeer van biertafel-debatten. Maar het is de vraag of zijn chef Schumacher hem de voorrang zal laten. Dr Theodor Heuss, de eandidaat der liberalen, ls een oud en bezadigd man, een wijsgeer, die na een lang en bewo gen leven ver boven het alledaagse ge harrewar der partijpolitici staat. Hij heeft een goede partijpolitieke scho ling achter de rug. Hij heeft smaak, tact en instinct. Hij is een politiek fi losoof. Misschien is hij de man van de toekomst, als hem de jaren vergund zijn. We vrezen evenwel, dat de tijden nog niet rijp zijn, waarin zijn liberale partij een sterk genoeg voetstuk vormt om hem als bondspresident te dragen, Louise Schröder, omgeven door een aureool van moederlijkheid, heeft haar sporen in de strijd om Berlijn verdiend, zy is niet op haar mond gevallen, maar ik herinner me geen enkel onbetamelijk woord uit haar mond, dat aan haar vrouwelijke waardigheid afbreuk heeft gedaan. Wellicht ware Louise Schröder de oplossing van het probleem. Hiermede hebben wij de bekende, In aanmerking komende candidaten de revue laten passeren. Nog altijd bestaat de mogelijkheid, dat plotseling uit de schemering der onbekendheid een stra lende gestalte naar voren treedt. Ge beurt dat niet, dan zal uit deze kleine groep een keuze moeten worden gedaan. AARDAPPELSMOKKEL NAAR BELGIË. Zes arrestaties. De douane te Baarle-Nassau heeft ontdekt, dat sedert 1948 180 ton aard appelen op listige wij zé uit ons land naar België zijn gesmokkeld. Landbou wers uit Baarle-Hertog zijn door de daar wonende Belgische commission- nalr J. B. omgekocht om te verklaren, dat grote hoeveelheden aardappelen die uitgevoerd werden van hun grond af komstig waren. Zekere J. van L. uit Turnhout,een aardappelhandelaar, be taalde deze boeren voor hun medewer king. Door de verklaringen van de boe ren gedekt, konden de aardappelen in België worden ingevoerd, zonder dé ver eiste vergunning. De aardappelen wer den geleverd door C. K. en P. K. uit Oudenbosah en P. van D. uit Haps. Er zijn tot dusver zes arrestaties véïricht. CENTRALISATIE RIJKSLUCHTVAARTDIENST, (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zal de technische dienst der afdeling Luchtverkeersbe veiliging van de Rijksluchtvaartdienst, welke sedert 27 jaar het laatst aan de Bankastraat te Den Haag gevestigd is geweest, in verband met centralisatie per 1 September a.s. overgeplaatst wor den naar de Riekerpolder, 5 km van Schiphol en 5 km. van Amsterdam. Het personeel zal worden ondergebracht in de barakken der voormalige drinkwa tervoorziening van de genietroepen. Het administratieve gedeelte van deze afde ling zal onderdak vinden in een flat gebouw aan de Kanaalweg te Den Haag. VERGADERING VERENIGING „ONS BELANG". Te Utrechlt vergadert thans „Ons Belang", de vereniging van onderoffi cieren der Kon. Landmacht. De voorzitter, de adjudant-onderof ficier-instructeur J. Th. M. Piederiet begroette de vele aanwezigen en bracht hulde aan de troepen in Indonesië. Een telegram van hulde en trouw aan H.M. de Koningin en Haar Huis werd, onder grote instemming, verzon den. Vervolgens gaf hij een overzicht over het afgelopen jaqr, waarbij met vol doening melding werd gemaakt van het verschil nen van de voorlopige be zoldigingsregeling, welke met ingang van 1 Juni 1949 voor het personeel van de Kon. Landmacht in werking is ge treden. Geconstateerd werd. dat in verband met de nog steeds voortduren de stil ging van de levensstandaard de voorgestelde schalen niet toereikend zijn om de kosten van het algemeen levensonderhoud voldoende het hoofd te kunnen bieden Vele ongehuwden krijgen bil de nieuwe regeling een min der bedrag in handen dan voor Juni 1949. De bevordering is nog steeds een „brandend vraagstuk" voor de onder officieren. Vooral de afwijkingen van de bepalingen in het bevorderings voorschrift en het instellen van de tijdelijke rangen hebben een regelma tig en bevredigend bevorderingssysteem geremd. Voor de toekomst moet het oog ge richt blijven op periodieke bevordering voor allen, in de rangen die krach tens de organisatie voor de verschil lende wapens en dienstvakken zijn te bereiken. „Ons Belang" hecht, nog steeds de grootste waarde aan de aanneming en opleiding bij de kaderscholen, zoals men deze vroeger bezat in het instruc tie-bataljon enz. Het verslag van de seèretaris, de heer A. W. Schoenmaker, werd goed gekeurd evenals het verslag van de penningmeester, de heer C. Gij.se, over het financieel beheer over 1948. REDDINGSDEMONSTRATIES TE NOORDWIJK EN SCHEVENINGEN. Morgenmiddag zal voor het Kurhaus te Scheveningen door de Noord- en Zuid hollandse Reddingsmaatschappij worden gedemonstreerd hoe met een whipper- toestel schipbreukelingen van een wrak worden gehaald. De motorreddingsboot „Arthur" van het station Scheveningen zal een vlot naar zee slepen, dat als denkbeeldig wrak zal fungeren. De motorstrandreddingsboot van Zandvoort, de „Dudok de Wit" en de roeireddingsboot van Noordwijk nemen aan de demonstraties deel. Óm 8 uur 's morgens zal de „Arthur" de Noord- wijkse roeireddingsboot voor de kust van Noordwijk, op sleeptouw nemen naar Scheveningen, waarheen gezamenlijk met de „Dudok de Wit" wordt opge- stoomd. Bij slecht weer gaat de red dingsboot van Noordwijk op de wagen langs het strand naar Scheveningen. Te Scheveningen zal 's middags o.a. nog een korte mars langs de Boulevard worden gehouden, waarbij behalve de strandreddingsboten ook het nieuwe whippertoestel „Standloper no 1" zal worden medegevoerd,^waarna te 3 urn- de boten in zee zullen worden gereden. Er zal ook een vliegtuig aan de ver richtingen deel nemen. Op Woensdag 17 Augustus te 3 uur zal er op het strand te Noordwijk we der een demonstratie plaats vinden, waaraan de „Arthur" van Schevenin gen zal medewerken. Tijdens de demonstraties zal gecollec teerd worden. De N- en ZH RM hoopt op deze dagen ook vele donateurs te winnen, waardoor binnen afzienbare tijd op de nog resterende stations met roeireddingsboten een veiliger motor strandreddingsboot geplaatst zal kun nen worden. KASSIER WEGENS OPLICHTING GEARRESTEERD. De Arnhemse .politie heeft een juist van vacantie terugkerende kassier van een bekende bankinstelling te Arnhem gearresteerd, omdat hij er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting. Voordat de kassier met vacantie ging (had een loodgieter gedisponeerd over f. 16.000,de som van de eerste af leveringstermijn voor loodgieterswerk- za amheden. De kassier had de loodgie ter er toen opmerkzaam op gemaakt, dat dit geld reeds was uitbetaald. Hij legde een door de loodgieter onderte kende kwitantie over als bewijsstuk. De politie dacht aanvankelijk, dat deze handtekening echt was, maar by een voortgezet onderzoek rees echter twy- fèl. De omstandigheid, dat de kassier veel geld verteerde op uitstapjes met aller lei vrienden, versterkte het vermoeden, dat hij ander geld dan zyn salaris voor dit doel gebruikte. Terwijl de man met vacantie was, werd zyn 'huis bewaakt. Hy heeft inmiddels een volledige be kentenis afgelegd. STRAF VOOR ARNHEMSE CAFÉHOUDERS. Ofschoon burgemeester Matser her- haaldeiyk een beroep deed op de Arn hemse caféhouders om mee te werken aan de beteugeling van het drankmis bruik, mocht dit toch niet altyd het ge wenste effect sorteren. Gedurende de laatste maanden lieten verschillende ca féhouders de zaken maar op hun be loop met het gevolg, dat er heel wat dronken mannen onderdak kregen in het hoofdbureau van politie. Gistermiddag werd een kjrasse maat regel van de politie bekend gemaakt: zeven Arnhemse café's zullen voor een termijn variërende van 7 tot 14 dagen 's avonds om zes uur moeten sluiten. gmg van De voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer J. G. J. Verheij van Wijk, biedt de heer Sweris de gelukwensen aan, waarbij hem de zil veren legpenning van de K. van K. werd overhandigd. voor een grote en verantwoordelijke taak geplaatst. Ondanks vele tegensla gen, o.a. de afbraak van de fabriek te Oegstgeest in 1942, hebt gy, aldus spre ker, met onverzetteiyke wil en doorzet tingsvermogen het bedryf gaande we ten te houden. Talryke uitbreidingen vonden er onder uw directie plaatst en thans staan wij op uw jubileumdag aan de vooravond van de ingebruikneming van een nieuwe fabriek. Nadat.de heer Van der Voort de beste wensen" voor de toekomst had uitgesproken, bood hij namens het personeel een blijvende herinnering aan. Als directeur van de C.V. Ouderzorg- De Ridder en Co. De heer C. Sweris, directeur van de C.V. Ouderzorg-De Ridder en Co., te Leiderdorp, die gisteren het feit mocht herdenken, dat hy voor 25 jaar als bedrijfsleider en kort daarop als directeur in dienst trad bij de N.V. v.h. De Ridder en Co. te Oegst geest ls gistermiddag tijdens een in „Het Gulden Vlies" gehouden receptie van verschillende zijden hartelijk ge huldigd. Vooraf vond op het bedryf te Leider dorp een huldiging plaats namens het personeel. De bedrijfsleider, de heer P. v. d. Voort, die hier de woordvoerder was, zette in een sympathiek speech je de grote verdiensten van de heer Swe ris voor het bedryf uiteen. Vooral by het overlijden van de directeur, de heer B L. de Ridder, zag de heer Sweris zich DE PREMIE VAN F. 30.000 GEVALLEN Bij de 507de staatslotery, 5de klasse, 17de hjst is op nummer 10867 gevallen: f. 1000 en de premie van f. 30.000. DE „WATERMAN" EN „JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT" ZIJN ONDERWEG. Woensdag en gistermiddag zyn resp. de „Waterman" en de „Johan van Ol- denbarneveldt" uit Indonesië vertrokken. H.M. DE KONINGIN ONTVING DELEGATIE VAN COMITÉ RIJKSEENHEID. H.M. de Koningin heeft gisteren een delegatie van het Comité Rykseenheid, bestaande uit de heren mr P. S. Ger- brandy, Ch. J. I. M. Welter, H. G. Win kelman en dr J. W. Meyer Ranneft in audiëntie ontvangen. INDONESISCH WAPENSCHILD WORDT EEN „SURYACHANDRA". Symbool der souvereiniteit. De correspondent van Aneta te Djokja verneemt, dat de Republikeinse dele gatie naar de RTC een aantal „wor- kingpapers" heeft opgesteld over de economische en financiële aangelegen heden en betreffende de interimgrond- wet van de Republik Indonesia Seri- kat. Wat betreft het symbool van de sou vereiniteit is naast de vlag en het volkslied mede vastgesteld de vorm van het wapenschild. Hieraan kan dezelfde betekenis worden toegekend als aan de adelaar van de V.S., de Britse leeuw en de Nederlandse leeuw. Volgens het ontwerp zal het wapenschild de vorm hebben van een cirkel, het symbool van de volmaaktheid. In de oirkel bevindt zich de kop van een banten (stier) het symbool van de volkskracht, Beide horens van deze stier vormen een maansikkel als symbool van de Islam, Tussen beide horejis staat een klap perboom aan de zeekust: het tafereel van de Indonesiscne eilanden, die het territoir van de R.I.S. vormen. Hier boven is een zon met zeven stralen aangebracht,» c'.ie de grete gebieden van de R.I.S. voorstellen: n.l. Java, Suma tra, Borneo, Celebes, ae kleine Sunda- eilanden, de Molukken en Nieuw-Gui- neéi. Het roodwit is in het wapenschild uitgebeeld door de rode zon en de witte horens, waaruoor net wapenschild een „Suryachandra" genoemd kan wor den. (Surya en Chandra zyn twee Sanskritwoorden, door 't Javaans over genomen, voor .zon" en „maan". De zon wordt volgens net oude Javaanse classifies tie-systeem geïdentificeerd met de kleur „rood" en de maan met de kleur „wit", zodat zon en maan tevens symbolen zyn voor de nationale vlag: rood-wit. Deze Suryachandra zal voorkomen op alle staatsstukken, openbare gebouwen en ambassades, terwyl de Suryachan- dra-orde zal worden ingesteld als orde voor- speciale verdiensten. AVONDKLOK TE SURABAJA. Te Surabaja is Woensdag officieel medegedeeld, dat naar aanleiding van het feit, dat onverantwoordeiyke ele menten 's nachts gewapend in Surabaja zyn geïnfiltreerd, kenneiyk met het oogmerk de tussen de Nederlandse en Republikeinse strydkrachten overeen gekomen staking der vy'andeiyklieden te saboteren, tot nader order opnieuw de avondklok ingesteld is. Een correspondent van Aneta ver nam, dat deze infiltratie geschiedde, nadat de order tot het staken der vyandelijkheden was ingegaan. Dank zy van militaire zijde genomen maatre gelen konden de infiltranten worden opgevangen en een aantal van hen worden gearresteerd. Over de infiltraties in Surabaja is nog te vermelden, dat een groep be staande uit 175 man met comman dant en staf werd gearresteerd en BINNENLAND - In de Staatscourant ls gepubliceerd de „Beschikking tot vrijlating van de prij zen voor behangers- en electrotechnlsche werkzaamheden". De burgemeester van Doesburg, de heer R. W. Kelser, heeft gistermiddag de heuglijke mededeling kunnen doen, dat Doesburg zijn vaste oeververbinding over de IJssel zal krygen. - Het Bedryfschap voor groenten en fruit deelt mede, dat de export van groen ten en fruit naar Duitsland vandaag doorgang kon vinden. Door een aantal vrye ondernemers organisaties ls opgericht een „Comité van overleg midden- en klelnbedryf", dat be oogt een samenwerking tot stand te bren gen tussen de op het terrein van detail handel, ambacht en Horecabedrijf be staande vrije organisaties, die niet bij een der landelijke middenstandsbonden zijn aangesloten. In de gisteren gehouden vergadering van de Utrechtse gemeenteraad heeft de voorzitter, wnd. burgemeester-wethouder H. A. Bekker, een redevoering gehouden ter nagedachtenis van de onlangs over leden oud-burgemeester dr J. P. Fockema Andreae. Do raad hoorde dit herdenkings woord staande aan. Naar wij vernemen ligt het ln de bedoeling van de Rijkswaterstaat over enige tyd een aantal wrakken ln de Wie lingen op te ruimen. De bedoeling hiervan ls de vaargeul tot de Belgische grens voor de scheepvaart vrij te maken. Jan de Hartog's drama „Schipper naast God" wordt nu ln Hollywood ver filmd en zal ook ln Duitsland worden op gevoerd Verschenen is het voorlopig verslag over het ontwerp van wet houdende een interim-regeling voor Suriname. BUITENLAND Zondag zullen ongeveer 29^ mlllloen bewoners van West-Dultsland hun stem mogen uitbrengen in de eerste algemene verkiezingen na de oorlog. Voor de 400 zetels in het federale parlement zijn 2297 candidaten. Drie vijfden van het aantal kiezers zal uit vrouwen bestaan doch het aantal vrouwelijke candidaten ls slechts 202. De vyf-larige Ronald Faran heeft een petitie Ingediend ter nietig verklaring van de scheidingsultspraak van zijn ouders en een schadevergoeding van 50.000 dollar geëeist. ,'i President Truman heeft, zoals' ver wacht, generaal Bradley, de Amerikaans^ stafchef van het leger, benoemd tot voor zitter der gezamenlijke Amerikaanse staf chefs. De interimcommissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties de kleine assemblee heeft met 32 tegen nul stemmen en 9 onthoudingen besloten hastr bestaan voor onbepaalde tyd te verlen gen. De Sovjet-Unie en de vllf andere Oost- europese leden der Verenigde Naties er kennen de commissie niet. De Joodse gemeenschap van Beieren ls thans een gerechteiyke actie begonnen tegen de Sueddeutsche Zeltung, die on langs een Ingezonden stuk van zeer sterk antlsemietlsche strekking geplaatst heeft De arbeiders van de Fordfabrieken ln de staat Michigan hebben met zeer grote meerderheid besloten zo nodig te gaan staken ter verkrijging van pensioenrech ten, ziekteverzekering en loonsverhoging. Dit betekent echter niet, dat de arbeiders onmiddellijk ln staking zullen gaan. De vakvereniging ls bereid de onderhandelin gen met de Ford Motor Company voort te zetten. Van gezaghebbende kerkeiyke zijde ln Tsjecho-Slowakye ls medegedeeld, dat de R.K. kerk aanstaande Zondag twee bisschoppen wil wijden zonder de gebrui kelijke goedkeuring van de Tsjechoslo- waakse regering. De twee nieuwe bisschop pen werden enkele weken geleden door Rome aangewezen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken deelt mede, dat aan Bul garije ls verzocht Boris Temkov, pers attaché aan de Bulgaarse legatie te Lon den, terug te roepen, zulks als vergelding voor de Bulgaarse els tot terugroeping van de eerste secretaris van de Britse legatie te Sofia, Blakeway, „waarvoor geen reden werd opgegeven". Binnenkort vertrekt een missie van de F.A.O., de voedsel- en landbouworga nisatie, naar Joego-Slavië om op verzoek van de regering van dat land overleg te plegen en eventueel een rapport op te stellen over mogelijkheden tot verbetering van landbouw en Veeteelt aldaar. Acosta, directeur' van het Mercedes- observatorlum ln Uruguay, die de aard beving In Ecuador heeft voorspeld, heeft gewaarschuwd, dat er tot 15 Augustus nieuw gevaar dreigt. Hij baseert zijn voor spellingen op „geweldige storingen" aan het oppervlak der zon. Margaret Mitchell, de schryfster van „Gone with the wind", is bij een auto ongeluk te Atlanta ln Georgia (V. St.) ernstig gewond. Een vier en twintig Jarige New Yorker. Sam Goppelberg. had geen geluk kige Inval toen hy besloot gisternacht zijn bed voor het open venster te zetten, om zoveel mogelijk var) de frisse nachtlucht te profiteren, In zijn slaap draalde hij zich om en rolde uit het raam. Hij viel van de vyfde verdieping naar beneden en was op slag dood. (U.P.). hun wapens in beslag werden geno men. Van een groep, bestaande uit 65 man onder bevel van twee onder-luitenants van de T NI. is bekend, dat zy circa 10 K.M. van de stad een personeelstruck van de B.P M. aanhielden en de chauf feur dwongen naar de stad te ryden. Even voor middernacht bereikten zij de stad en werd de groep in het Ooste- ïyk deel van de stad verspreid. De eerste nacht (Woensdag op Donderdag) werden 10 man gearresteerd. Deze groep is afkomstig van het concentra tiepunt ten zuiden van Surabaja, waar in verband met de „staakt het vuren"- order, welke die nacht inging, de guerillatroepen waren samengetrokken. OVERVAL OP ONDERNEMING NABIJ MALANG. Vuurgevecht met bende. In het Blimbingse naby Malang zijn tien ondernemingswachters slaags ge raakt met een grote bende en hebben een uur lang een vuurgevecht geleverd, waarbij de bende automatische wapens gebruikte. Nadat militaire assistentie was opgedaagd, vluchtte de bende. Van de zyde van de ondememingswaoht werden twee personen gedood en een ontvoerd De verliezen, die de bende heeft geleden, zyn onbekend. DISTRICTEN MIDDEN-JAVA POKKEN-BESMET VERKLAARD. Met ingang van 6 Augustus zyn de districten Salatiga, Reksosari, Ambara- wa, Weleri en Kaliwungu, allen gelegen in de residentie Semarang, pokken- besmet verklaard. De inwoners en per sonen, in dezedistricten verblijf hou dende, zijn verpüoht een vaccinatiebe- wys te bezitten, dat is afgegeven na 22 Juli J.l. Gezien de snelle uitbreiding van de pokkenepidemie in Midden-Java kan een besmetverklaring van meer ge bieden binnenkort worden verwacht. KEMPETAI-LEDEN TE MALANG BERECHT. De temporaire krygsraad te Batavia onder presidium van majoor mr L. F. de Groot heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een tiental leden van de Kempetai Malang. Zij waren beschul digd van systematische terreur en fol tering van burgers. Dit laatste punt werd evenwel niet bewezen geacht en de beklaagden werden veroordeeld we gens systematische terreur en slechte behandeling van gevangenen. Gebleken is, dat leden van de Kem petai Malang dikwyls door getuigen beschuldigd zijn van mishandelingen, welke in werkeiykheid gepleegd waren door Japans personeel van de Pfolitie- ke)' I(nlichtingen) D(ienst). De vonnissen luidden: majoor Hara- da Hachiro, commandanft van April 1943 tot de Japanse capitulatie: 10 j. (eis 15 jaar), 2de luit Monki Mitsu: 2 j. (eis 5 j.), 2de luit. Tateishl Yoshit- sugo: 10 j. (eis 20 j.), adj. ond-officier Usaml Ichiro 3 j (eis 5 j Serg. Maj Jitsumacsu Sakao: 5 J (eis 20 j.), serg- maj, Kashima Masami: vryspraak (eis vryspraak), Serg. Niida Masuzo: 3 j. (eis vryspraak), Serg. Sato Kakuzo: 3 j. (eis 5 j.), Serg. Usui Hlroshi: 4 j. (eis 10 j.) en Serg. Watanabo Fumio: 3 j. (eis 15 jaar)). Tientallen bloemstukken en prachtige geschenken vormden in de middaguren de stille getuigen van de hoogachting en sympathie, welke men de heer Swe ris van verschillende zfrden toedraagt. Van de vele sprekers, die op de receptie het woord voerden, noemen wij o.a. de heer Van Ginneken, wnd. voorzitter van de Ondervakgroep Metselsteen, ir W. A van Berne, voorzitter van de Ondervakgroep Straatstenen, de heer F. H. Terwindt van het Sociaal Federatief Verbond, de heer O. C. Huisman, voor zitter van de Vakgroep Baksteenin dustrie. die mede de gelukwensen over bracht van de Hoofdgroep Industrie en de Bedrijfsgroep Steen-. Cement-, Glas- en Fyn Keramische Industrie en voorts de heer J. G J Verheij van Wijk, die met mr dr P. G. Knibbe ter receptie verscheen en de heer Sweris de zilveren legpenning van de Kamer van Koop handel aanbood en de heer C. C. J. Wernink, die de zilveren gedenkpen ning met lauwerkrans en bijbehorend diploma van de Ver van Handelaren ln. Bouwmaterialen in Nederland over handigde. Alle sprekers wezen op de bijzondere plaats, welke de jubilaris ln het organisatieleven inneemt en pre zen hem om zyn uitstekende gaven van hoofd en hart. Onder de velen, die de?s middag van him belangstelling blijk gaven, noemen wij o.a. de burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepe- ningen, die vergezeld was door de beide wethouders, de heren M. P. Splinter en L. Snel en de gemeente-secretaris, -de heer B. G. Corts, ir A. F C. de Pon', voorzitter van de sectie Ovenbouw, de heren Jonker, Reitsma en Oosterhuis, die de gelukwensen van de Bedriifsunie voor Fabriekmatige bedryven, afdeling Baksteenindustrie, aanboden, de he?r Hackau, secretaris van de Alg. Werk geversvereniging, dr mr Barbas, secre taris van de Alg. Ver. van Baksteen fabrikanten. mr F. J. J. Trapman, se cretaris van de Leidse Ver. van Indus triëlen, dT W. J. M. v. d. Weyden. hoofd van het bureau Bouwindustrie van het Deoartement van Wederonbouw en Volkshuisvesting, de heer P. A Wer nink Jr., plv. voorzitter van de Be- d-ijfsgroep Steen-, Cement-, Glas en Fijn Keramische Industrie, ir D. Boo- gerd, directeur van Gemeente-Werken, de heer Ot-tevaneer, voorzitter van de Ver. van Cementhandelaren in Neder land en voorts tal van zakenrelaties, directeuren van bedrijven en vele ande ren. Talrijke geschenken, w.o. een cas sette tafelzilver; werden aangeboden. Ook kwamen vele telegrammen en schriftelijke gelukwensen binnen. Na afloop van deze receptie volgde een intiem diner, waarop de heer Hugo van Poelgeest namens commissarissen de heer Sweris een gouden horloge-ket ting heeft aangeboden. Mej. J. L. van Hoorn alhier is her benoemd tot lid van de Onderwijsraad. HET PRACHTIGE TOESTEL BX 462a ad f. 230,— VOLOP uit VOORRAAD leverbaar BETALING IN OVERLEG. H. G. v. LUYKEN, BREESTRAAT 97. (Adv.) Lezers schrijven PLAATSBESPREKING IN BIOSCOPEN, Een lezer, die deze week het Trianon- theater bezocht, klaagt er over. dat hij, zich om 20 55 uur aan het loket ver voegende, een dubbeltje extra voor zt|jj toegangsbewijs meest betalen, terwijl 5 minuten later de kaartles voor d< normale pry's werden verkocht. By navraag deelde de directie van het Trianon-theater ons mede, dat tot een half uur vóór de aanvang van elke voorstelling aan de cassa gelegenheid bestaat besproken plaatsbewijzen te kopen, waarvoor men 10 cents extra betaalt. In het laatste halfuur, voora 'gaande aan elke voorstelling, worden geen gereserveerde plaatsen verkocht en betaalt men deze toeslag dus niet- Voor de laatste voorstelling, die van 9 1/4 uur. betaalt men dus van uur af, de gewone prys. Deze re??'10» geldt voor alle Leidse bioscooptheaters. Aan deze tyden wordt stipt de hand gehouden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2