Troepenschip Grote 25 Aug. in Beer vermoedelijk Amsterdam Wederom R.T.C. deelnemers gearriveerd Een Katholiek-Liberale regering in België gevormd Herriot opent assemblee van de Europese Raad weer bericht J 88ste Jaargang DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1949 UO No. 26766 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Een tijdelijke noodsprong Gaston E.vskens deelde gisteravond mede, dat hy een nieuwe katholiek- liberale regering heeft gevormd. Hier mede is een einde gekomen aan de Belgische regeringscrisis, die 45 dagen heeft geduurd en een der langste was in de Belgische geschiedenis. De samenstelling van de nieuwe ka tholiek-liberale regering is als volgt: Eerste minister: Gaston Eyskens. Plaatsvervangend eerste minister en minister van landsverdediging: Albert Devèze (liberaal). Minister van staat zonder portefeuille: Carton de Wiart (kath.). Minister van staat zonder portefeuille: Octave Dierckx (lib.). Minister van buitenlandse zaken en buitenlandse handel: Paul van Zeeland (kath.). Verkeerswezen: P. W. Segers (kath.). Minister van economische zaken en middenstand: Jean Duvieusart (kath.). Minister van arbeid: Oscar Behogne (kath) Minister van binnenlandse zaken: Albert de Vleeschauwer (kath.). Minister van landbouw: Maurice Or- ban (kath.). Minister van koloniën: Pierre Wigny (kath.). Minister van financiën: Henri Lie- baert (lib.). Minister van justitie: Albert Lilar (lib.). Minister van openbaar onderwijs: Leo Mundeleer (lib.). Minister van publieke werken: Buis Seret (lib.). Minister van volksgezondheid en ge zin: Adolphe van Glabbeke (lib.). Minister van wederopbouw: Jean Rey (lib.). Dus 9 R.K. en 8 liberale ministers, v.v. 7 Vlamingen, 5 Walen en 5 Brusse laren. Hedenmiddag zullen de nieuwe mi nisters de eed afleggen. De Kamers zul len Dinsdag bijeenkomen. De liberale permanente commissie, besloot met 70 tegen 51 stemmen defi nitief een regering te vormen met de C VJP. Het blijkt, dat de liberalen het standpunt innemen, dat de konings kwestie in het regeringsprogram niet als voornaamste punt mag worden op genomen en de nadruk gelegd moet worden op de sociale, economische en financiële problemen De meeste liberalen zijn de over tuiging toegedaan, dat èen oplossing van de koningskwestie in nationale zin slechts door een drieledige rege ring bereikt kan worden en zyn van oordeel, dat de katholiek-liberale coalitie slechts een tijdelijk karakter (men spreekt van een drietal maan den) mag dragen. Hoe de houding van de nieuwe twee ledige regering ten aanzien van de volksraadpleging zal zijn ls nog niet ge heel duidelijk, aangezien de liberalen, evenals de socialisten verlangen dat een bepaald percentage wordt vastge steld. Op het stuk van de koningskwes tie zijn katholieken en liberalen dus nog steeds verdeeld en het heeft er alle schijn van. dat de koningskwestie voor lopig weer op de achtergrond is gedron gen. Ook Eyskens zou hebben verklaard, flat de nieuwe regering geen enkel ini tiatief inzake de koningskwestie zal ne men en slechts zal trachten de natio nale verstandhouding tussen de drie grote partijen te bevorderen. De dag. waarop ingevolge een parlementair ini tiatief de wetgevende Kamers zich over het voorstel inzake de volksraadpleging zullen hebben uit te spreken, zou de regering Eyskens aftreden. Het program der financiële en econo mische politiek der regering zal zonder al te veel moeite opgesteld kunnen wor den. In het bijzonder zal getracht wor den belastingen te verlagen en men spreekt reeds van een vermindering der directe belastingen met 16 procent. In het algemeen heeft men in poli tieke kringen te Brussel de indruk, dat katholieken en liberalen, nadat het land 44 dagen zonder regering is geweest, meer gelaten dan enthousiast tot deze coalitie hebben besloten. Binnenlands K.L.M.- luchtverkeer wordt stopgezet met ingang van x september Overeenkomstig de aankondiging, ge daan bij het ingaan van de zomerdienst, zal de K.L.M. haar zomerdiensten f>p het binnenlandse luchtnet met ingang van 1 September stopzetten. De voortzetting van de exploitatie ge durende de wintermaanden stuit na melijk op ernstige practische bezwaren. Het vraagstuk van de exploitatie van het. binnenlandse luchtverkeer in het algemeen vormt nog een onderwerp van studie bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de K.L.M. Gistermiddag kwamen voor het eerst de tien ministers van Bui tenlandse Zaken, behorende tot de Europese Raad, in besloten bijeenkomst in het „Hotel de Ville" te Straatsburg bijeen, on der voorzitterschap van Herriot. Een overzicht van de bijeen komst. Russen plagen weer eens bij berlijn. Gistermiddag werd door de Russen *eer een halve blokkade toegepast op Je: truckverkeer van West-Duitsland Jaar Berlijn. Bij de interzonale con trolepost te Helmstedt begonnen de «ussen om twee uur in de namiddag opnieuw een halve blokkade, door iede re tien minuten slechts een truck door te laten Binnen een half uur stonden oertig trucks voor de slagboom te oh teil, en de rij groeide gestadig aan. Autoriteiten van het Britse contróle- dation kwamen door niemands land jaar de Russische post toe om met de Kussen te onderhandelen over de westie. Zij zeiden echter, dat de be- wee t on^evre^'^en^ waren ge- Om vier uur echter deelde de mili- aire politie van de Britten mede dat weer normaal doorgelaten »„Iefer,e minuten kwam weer een truck door Britse militaire politie gaf het d00r aan de militaire autori- «a,fDiln ?erIÜn« die de opdracht gaven auwkeurig op te letten of de Russen (up) Ve blokkade zouden herhalen. TRUMAN belooft steun aan quirino. ^President Truman heeft president vfuirmo van de Philippynen de verze- v'lag gegeven. dat hij niet „met lege «den van zijn bezoek aan de v.s. huis zal terugkeren, pon M.an maa,cte deze opmerking op officieel diner. Hij gaf geen nadere ririn5' uitlating heeft de speculatie Txn ?ntstaan. dat een of andere vorm n Amerikaanse steun aan de Phi- PPijnen in overweging is. aanhoudend koel. verwacht tot morgenavond Jt!?e'ende bewolking met enkele tij'.10,optredende buien. Meest ma- wel.™ tussen West en Noord. Koel j ucwuis, J optredende buien. Meest ma- illr iü? tussen West en Noc r- (Opgemaakt te 10 uur). 12 AUGUSTUS. ?°n op: 518 uur; onder: 20.11 uur. (VM)n °P; 21-33 uur; onder: 9.07 uur Katwijk te 5.22 en Ru nummer bestaat uit zes pagina's Vele repatriërenden uit Leiden en omgeving Het troepentransportschip Grote Beer, dat op 31 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken, zal vermoedelijk op 25 Augustus te Amsterdam arriveren. Aan boord bevinden zich tientallen demobiliserende militairen uit Leiden en omgeving. De volledige passagiers lijsten van het schip liggen ter inzage op onze bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Kon. Wilhelminastraat 15 te Katwtfk aan Zee. Blijkens deze lijsten bevinden zich de volgende per sonen uit Leiden en omgeving aan boord. Leiden: W. M. v. d. Berg, Anna Paulownastr. 3; J. E. Braakman, Utr. Jaagpad 54; J. J. Fakkel, Oranjegraoht 7; H. de Geus, Hogewoerd 113; P. de Groot, Gasstraat 8; W. A. de Grijs, Lange Mare 67 A; J. Th. van Hakvoort, Fr. v Mierisstraat 35; J. P. Janssen, G. Brandstraat 28; C. Jongeleen, Groen- hazengTacht 15; W. de Lange, Lage Rijndijk 104; J. v. d Linden. Nippon- straat 10; H. A. N. Rietkerken, Haven 9; L. C. W. v d. Voort, Zijlsingel 65; P. Kikkert, Anna v. Saksenstr. 7; P. H. Klinkenberg, Musschenbroekstr. 3; B. Munnik, Utr. Jaagpad 71; P. O. Montagne, Os en Paardenlaan 8; W. Pikaar, Nieuwe Rijn 49; M. S. Polanen, 4e Binnenvestgracht 13; B. C. Wijland, Hyacinthenstr. 18 AJ. I. Zirkzee, Oos terdwarsstraat 12; Th. W der Kinde ren, Oudesingel 138; Th. J. J. v. d. Pluym, Trompstr. 1; H. Piket, Tessel- sohadestr. 21 AB. F. Brouwer, Coorn- hertstraat 45. Alphen: C. J. de Jong, Ruysdaelstraat 28; L. L. Beens, Vinkebuurt 36; J. B. Ver kerk, Herenweg 67. Boskoop: P. Groenendijk, Julianastraat 42; A. A Nljveldt, Laag Boskoop 2A; H. v. d. Wolf, Zuidkade 120. Hillegom: L. Korbee, Pr. Bernhardstraat 20; C. J. Zonneveld, Pastoorlaan 21; J. R. Reeuwijk, Dosdwarsstraat 4. Katwijk aan Zee: P. v. d. Plas, Louwestraat 12; J. van Rijn, Adrianastraat 75; K. v. d. Bent, Cattenstraat 14. Katwijk a. d. Rijn: W. G. van Paridon, Rijnstraat 3. Koudekerk: N. de Jong, Prinsensohouw 190. Leiderdorp: G. F. v. d. Zwan, Spanjaardslaan 3. Lisse: M. J. v. d. Aerdweg, Loosterweg 19. NoordwUk: F. K. van Bohemen, Voorstr, 33; F. E. Meier, Oude Zeeweg 42; W. Pas- sohier, Binnenweg 5; W. A. van Rhyn, Noordooulevard M; J. F. van Zuylen, Quarles van Uffordstraat 93; J, C. Ruigrok, Zandvoortsestraat 15. Noordwükerhout: T. A. v. d. Ploeg, Kerkstraat 81. Oegstgeest: C. H. Elberse, Duinzichtstraat 9; P. W. v. Leyden, Wyttenbaoliweg 3A; H. P. G. Bausch. Rijnsburg: M. van Delft, Burg. Meyboomstr. 9; T. Heemskerk, Vliet ZZ 37; N. Lind- horst. Brouwerstraat 37. Roelof arendsveen G. W. Spruy', Noordeinde 23. Ter Aar: J. L. Hoogenboom, Oude Kerkpad D 100. Voorhout: L. G. de Haan, Spoorlaan 13; J. v. d. Mey, Engelselaan 33; F. J. Geurts, Herenstraat 73; C. W. Kloek, Toren laan 17. Voorschoten: W. Meyer, Rijndijk 172; J. R. van Beek, v. Kempenstraat 14. Wad dinx veen: W. Hofman, 2e Blokweg 4; C. Stol- ker, Wilhelminakade 48. Wassenaar: C. Aartsen, Hertelaan 15; C. J. v. d. Berg, Z$ieweg 57; H. L. Salm, Oost- dorperweg 208; H. G. J, H. Levert, Buurtweg 10. Zoeterwoude: C. Visser, Schenkel weg 35; Z. C. van Wetter, Hoge Rijndijk 149. frankrijk wil chandernagore .aan india afstaan. Frankrijk heeft er in toegestemd, Chandernagore, een tot nog toe Frans gebied bij Calcutta, vóór 15 Augustus (India's onafhankelijkheidsdag) aan India af te staan. Ohandernagore stem de onlangs voor aansluiting bij India. De besprekingen on er procedure en da tum van overdracht duren voort. Spaak tot voorzitter gekozen Een uitbundig versierde nieuwe „hoofd stad van Europa" Straatsburg, begroet te gistermiddag honderden leden van de consultatieve vergadering van de Raad van Europa en de menigte, die voer het universiteitsgebouw was bij een gekomen, reserveerde al haar toe- Juichingen voor Winston Churchill. De Britse staatsman was zowel ln als voor het gebouw, waarin de Europese pro blemen thans een maand lang zullen worden besproken, het uitsluitend doel wit van de fotografen. Hij was ook de enige levende staatsman, wiens ener gieke werk voor tot stand komen van een Verenigd Europa door de voorlopige voorzitter Edouard Herriot werd ge waardeerd. De bejaarde Franse politi cus, die moeizaam de voorzitterszetel was beklommen en die zeer symbolisch de drie jongste leden van de vergadering als zijn assistenten naaét zich riep, be paalde zich in zijn openingsrede niet tot een overzicht van de groei van de Europese beweging. Hij aarzelde niet ook direct de punten aan te grijpen, die in de komende discussies zonder twijfel tot de punten van ver uiteenlopende in zichten zullen behoren. Zo trok hij reeds op deze openingsdag onmiddellijk de gedachten naar de zo omstreden kwes tie van de intrede van West-Duitsland in de Europese Raad. Het eerste Franse woord, dat in deze kwestie gesproken werd in de stad, waar de Marseillaise geboren werd en waar een goed deel van de bevolking nog Duits dialect spreekt, getuigde vrijuit van Franse be zorgdheid voor de opneming van het nieuwe West-Duitsland. Verwijzend naar Bevins Lagerhuisrede zeide Herriot, dat het beste was eerlijk te spreken en te constateren hoezeer „onze geesten ver deeld zijn". Herriot sprak zijn waardering uit voor Duitslands bijdrage aan de Euro pese cultuur, doch zei dat het tijdperk van gaskamers en massamoorden nog niet vergeten kan worden. Indien Duitsland trouw gebleven was aan de grote beginselen van Kant, Hcgel en Goethe, hoe graag zouden wü er dan mede samenwerken in een organisatie van vrij Europa, zeide Herriot. In de omstandigheden, waarin Duitsland zich thans geplaatst had, was het echter volgens Herriot aan dit land zelf „om antwoord te geven op de vraag, die voor ons eerder een moreel dan een politiek probleem betekent". Herriot dacht de Raad van Europa ook een grote rol 'toé in de behandeling van economische problemen en sneed daarmee het tweede der kernvraagstuk ken dezer assemblee^an. Het plan-Mar shall had Europa, aldus Herriot, een kunstmatig regiem opgelegd, dat slechts van tijdelijke aard kon zijn. Hij aarzelde niet de ervaringen, opgedaan met po gingen om de economie der verschillen de landen te harmoniëren, teleurstel lend te noemen. De oorzaak daarvan was volgens hem, dat men getracht heeft deze problemen to behandelen in het kader van de bestaande Instellingen. Hij herinnerde aan Briands uitspraak, dat deze problemen op een technisch niveau moeten worden geplaatst en vol gens politieke gezichtspunten moeten worden behandeld. Hij beval de assem blee dan ook aan om een aantal tech nische punten in studie te nemen zoals: organisatie van een Europees plan van openbare werken, reorganisatie van de handel en onderlinge erkenning van universitaire graden. Herriots openingsrede, waarin nog maals werd gezegd, dat de Raad tegen niemand gericht is, was het enige, dat in de korte openingszitting werd afge werkt De verkiezing van de voorzitter werd op voorstel van Paul Reynaud, zoals ver wacht werd, tot heden uitgesteld. Spaak bleef favoriet. Hij is bereid deze benoeming te aanvaarden „Europa waardeert mij meer dan België", voegde hjj er aan toe. Hedenmorgen is Spaak inderdaad bij handopsteken tot permanent voor zitter gekozen. De entourage dezer eerste zitting deed denken aan de Parijse zitting van de Verenigde Naties, doch alles leek iets huiselijker van aard: van de meisjes in Elzasser costumes, die voor de ingang stonden, tot de gemoedelijke groepering van leden rond de voorzltterstoel. De helft van de grote met gobelins beklede zaal was gevuld met toehoorders en een kwart met persvertegenwoordigers. De twaalf ministers der vertegenwoordi gende landen waren ook aanwezig. De zetels der afgevaardigden en de pers- zetels zijn voorzien van een apparatuur voor gelijktijdige vertaling, die evenwel tijdens de eerste zitting niet in gebruik was. De leden zaten in alphabetische vol gorde, zodat geen scheidingen tussen groeperingen naar landen of inzichten zijn waar te nemen. De brief van de Nederlandse delega tie aan de voorlopige president, waarin gevraagd werd om voor de zitting een ogenblik stilte in acht te nemen, is zon der effect gebleven. Herriot begon on middellijk nadat hU het podium was be klommen met zijn openingsrede. Churchill stelt motie voor INZAKE DE RECHTEN VAN DE MENS Winston Churchill en een groot aan tal andere afgevaardigden hebben he den bh de Europese assemblee een mo tie ingediend om bespreking van de rechten van de mens te verkrijgen. Dit punt was door het comité van ministers uit de ontwerpagenda geschrapt. De motie heeft de steun van de Europese beweging, waarvan meer dan de helft der afgevaardigden lid zou zijn In de motie wordt alleen een debat over de bescherming van de mensenrechten ge vraagd zonder nadere aanduiding van te nemen maatregelen. MOH. RUM AMBASSADEUR TE KARATSJI? Volgens de correspondent te Djokja van het Republikeinse blad „Pedoman" zal mr Rum benoemd worden tot Re publikeins ambassadeur te Karatsji, ter vervanging van de huidige graant, Idham. Slachtoffers van bende activiteit ADMINISTRATEUR EN ONDER NEMINGSWACHTERS GEDOOD. Dinsdagmiddag werden de admini strateur en twee ondernemingswach ter van de onderneming Tjimoteli, in een jeep rijdend op de weg van Tjiandjur naar Tjibcber. beschoten en gedood. De beroofde lijken werden enige uren later door een passerend militair convooi aangetroffen. D? ad ministrateur van de onderneming Hardjasari, die er van Sukabumi uit in een jeep heen reed, is daar nooit gearriveerd. Een employé van Gumung Rosa werd op de weg naar Lampegan door een bende beschoten. De jeep brandde uit, doch de employé en vier ondernemings wachters wisten te vluchten. Maandag werd de onderneming Hardjasari nabh Sukabumi aanbeval len; de aanval werd zonder verliezen door de ondernemingswacht afgeslagen. Ook werd een militaire auto. die van Sukabumi naar Djalindung reed. be schoten; hlerbh werd een militair ge dood. Op de trajecten Sukabumi-Tjiandiur en Sukabumi-Bultenzorg werden vrachtauto's en bussen door benden aangehouden, leeggeroofd en ln brand gestoken. Gisteren werd een emp'oyé van de onderneming Goalpara. dicht bh Suka bumi in een vrachtauto rijdend, be schoten en gedood. Drie ondernemings wachters werden zeer zwaar gewond. Aanvangsdatum R.T.C. nog niet bekend Van bevoegde zijde wordt ons naar aanleiding van het bericht, als zou de aanvangsdatum der Ronde-Tafelconfe rentie door de Nederlandse regering zhn vastgesteld op 22 Augustus a.s. het volgende medegedeeld: Vaststelling van de aanvangsdatum der RT.C. is geen aangelegenheid, waarover dopr de Nederlandse regering eenzijdig kan worden beslist. Overleg zal gepleegd moeten worden met de Republikeinse delegatie, de delegatie van de B.F.O. en de Unci. In verband daarmee verdient het op merking dat de voorzitter der Republi keinse delegatie eerst vandaag hier te lande wordt verwacht. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse regering om zodra mogelijk in de centrale com missie van de R.T.C. overleg te openen omtrent de naaste voorbereidingen en de aanvangsdatum van de R.T.C. jÉSi&K Te Apeldoorn heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina een tuinfeest met bazar geopend, dat ten bate van het Leger des Heils werd georganiseerd. De opbrengst is bestemd voor de oprichting van een kinderspeelplaats. H.K.H. Prinses Wilhelmina doet inkopen aan de bazar. Naast de Prinses Haar hofdame, mevr. L. Th. de Beaufort. Er heerst onder hen optimisme Gistermiddag is wëderom een aan tal deelnemers aan de R.T.C. op Schip hol aangekomen. Ter begroeting waren vele autoriteiten aanwezig. Kolonel A. A. J. J. Thompson, lid van de Nederlandse delegatie bh de voor bereidende besprekingen te Batavia en sous-chef van de Generale Staf in In donesië. deelde mede. dat hij geen ver klaringen kon afleggen alvorens hij met dr Van Royen had gesproken. Ook over de militaire situatie van dit ogen blik wilde hh zich niet uitlaten. De eerste minister van Pasundan (West-Java). Djumhana Wiriaatmadja, die lid is van de B.F.O.. antwoordde op de vraag hoe de samenwerking tussen de regering van Pasundan en de Slli- wangi-divisie verloopt: „Enige maan den geleden is de samenwerking be gonnen tussen de regering en twee ba taljons aan de divisie. Wegens politieke moelhkheden heeft de regering echter die samenwerking stopgezet, maar thans na order tot staken van de vij andelijkheden. is er weer contact opge nomen ditmaal met de gehele divisie, die uit tien tot twaalf bataljons be staat. Gehoopt en verwacht wordt dat het de regering van Pasundan zal ge lukken een vruchtbare samenwerking met de divisie te verkrijgen". De heer Djumhana verklaarde ver der goede hoop te hebben, dat de R.T.C. een gunstig resultaat zal ople veren. „Er worden moeilijkheden ver wacht. maar ze zullen niet onoverwin nelijk zijn. De Uniegedachte leeft nog steeds. Het zal geheel en al van de voorwaarden, op de R.T.C, te stellen, afhangen of deze gedachte werkelijk heid zal worden". 18 jaar geleden was de heer Djum hana voor het laatst in ons land; hij studeerde nl. in Leiden. Dr Ali Sastro Amidjojo, voormalig Republikeins Minister van Onderwijs, thans lid van de Republikeinse delega tie, onderstreepte de verklaring van Mohammed Rum. dat er harde noten gekraakt zullen worden. „Hier is de gehele Republikeinse delegatie het wel over eens. Die harde noten zullen in het bijzonder liggen op het gebied van economie en financiën". Toch was hij optimistisch gestemd. Over het onder wijs verklaarde de minister nog dat de Bahasa Indonesia de officiële voertaal zal worden. „Het Nederlands zal op de duur als een vreemde taal worden be schouwd. Trouwens de jongere genera tie spreekt al bijna geen Nederlands meer". De leider van de delegatie van Oost- Java, dr Ateng Kartanahardja, deelde mede dat Oost-Java op het ogenblik als veilig gebied kan worden be schouwd. Hij is voor het eerst in Ne derland en voornemens zijn vrije tijd te besteden aan het bezoeken van Ne derlandse medische inrichtingen. Dr Ateng is nl. geneesheer. DR MANSUR C.S. VERTROKKEN. Hedenmorgen zijn per Constellation de volgende personen uit Batavia naar Nederland vertrokken: de Wali Negara van Oost-Sumatra dr Mansur en echt genote, de premier van Oos:-Indonesië Anak Agung Gde Agung en echtgenote en de republikeinse delegatieleden prof: Supomo, ir DJuanda. dr Sukiman. de minister van Onderwijs Tatengkeng Entengku Dham.ah, vertegenwoordiger van Oost-Sumatra. Goodwillmissie naar Djokja VERTEGENWOORDIGERS VAN HET XVESTERSE BEDRIJFSLEVEN. Per chartervliegtuig is hedenmorgen een uit 16 personen bestaande good willmissie van het Westerse bedrijfs leven in Indonesië op uitnodiging van de Republikeinse regering naar Djokja uit Batavia vertrokken. Van Nederlandse zijde maken o.a. van deze missie deel uit: de heer K. F. Zee man, president van de Ned. Handels Maatschappij prof. Koningsbergen van het Alg. Suikersyndicaat, de heer Van 't Oever van het Alg. Landbouw Syn dicaat en ir K. Scholten, algemeen ver tegenwoordiger van de B.PM. Voorts bestaat de missie uit Engelsen en Amerikanen. Verklaringen van Moh. Hatta „R.T.C. MAG NIET LANGER DAN 2 MAANDEN DUREN". Moh. Hatta heeft te Karatsji een persconferentie gehouden, waarbij hU aandrong op de noodzaak voor alle Aziatische volken om samen te werken. Hij bracht in herinnering, dat Pandit Nehru hem bevestigd had. dat India in het geheel niet de bedoeling had de leiding van de Aziatische landen te nemen. Ook herhaaldei hij dat buiten landse investeringen zonder onder scheid ln Indonesië welkom zullen zijn. over de Konde larei-eonterentie verklaarde Hatta. dat, als deze er met Dinnen twee maanden in zou slagen de toekomst van Indonesië te regelen, de kwestie aan dc Veilig heidsraad zou worden voorgelegd. H(j zeide niet te weten, wat dan in Indonesië zou gebeuren. De Repu bliek eist volledige en onvoorwaarde lijke overdracht van de snuvereiniteit en zal zien mot gebonden achten door enige verbintenis, zo zeide hy. Over het communisme in Indonesië zeide Hatta. dat dit zich in Indonesië zou uitbreiden, zolang de economische toestanden er slecht zouden blilven „Wij kunnen onze economische toe stand echter niet verbeteren", zo zeide hij. „als wij niet vrij ziln om onze eco nomische plannen uit te voeren". Gistermiddag heeft dr Hatta een on derhoud gehad met de Pakistani pre mier Liaquat Ali Khan. Ook ontmoette hij Pakistanse ministers en leden van het corps diplomatique. TREIN OP TREKBOM GELOPEN. 4 Doden en vele gewonden. Vier personen werden gedood, acht zwaar gewond en yelen licht gewond, toen Maandagmiddag de trein van Ma- lang naar Surabaja ter hoogte van Wonokerto op een trekbom liep en ontspoorde. DE TOESTAND IN EN ROND SURAKARTA. Aanvallen werden voortgezet. Te Batavia ontvangen berichten uit Su.akarta melden, dat de situatie in en rond de stad na de groo scheepse aanval van Zondag onrustig is geble ven. Maandag. Dinsdag en Woensdag werden de aanvallen op de stad voort gezet.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1