Ronde Tafel-conferentie wordt voorbereid De Raad van Europa te Straatsburg Samenstelling Nederlandse delegatie nog niet bekend WEER B ERICHT Ecuador heeft tenten nodig 86ste Jaargang WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949 No. 26765 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Wordt dr Drees voorzitter? (Van onze Parlementaire redacteur). Omtrent de samenstelling der delega te van het Koninkrijk in Europa naar de aanstaande Ronde-Tafelconferentie kan officieel nog niets worden mede gedeeld. daar de benoeming bij K.B. geschiedt en dit nog niet is verschenen. De geruchten, als zou premier Drees de algehele leiding der conferentie krijgen, moeten voorbarig worden ge noemd, daar hierover de conferentie zelve zal moeten beslissen. Zou een beslissing in deze geest vallen, dan dames, zonder de deskundigen en zon der de hulpstaven zullen pl.m. 120 leden tellen. Tenminste, in de Ridder zaal, waar de plenaire vergaderingen zullen worden gehouden, bouwt men momenteel een ovale ..ronde tafel", die plaats biedt aan 120 k 150 gedelegeer den. Deze plenaire vergaderingen zullen deels openbaar zijn. Wij denken hierbij aan de plechtige openings- en slotbij eenkomsten. De commissie-vergaderingen zijn na tuurlijk uit den aard der zaak vertrou welijk. Voertalen ter conferentie zijn het ligt het in de bedoeling, naar wij van Nederlands en Indonesisch, welingelichte zijde vernemen, dat de minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer Van Maarseveen, zal optre den als Nederlands delegatieleider, met minister Stikker en ambassadeur Van Royen als waarnemend voorzit ters. De zogenaamde negen mannen, die sinds geruime tijd reeds in 'het Indone- i sisch probleem zijn ingeschakeld en in gewerkt. zullen hoogstwaarschijnlijk 'n speciale positie in onze delegatie in nemen. Naar bekend, zijn zij te beschouwen als de vertrouwensmannen der diverse politieke groeperingen. Hun deelneming aan de conferentie en hun eventuele instemming met de te nemen beslis singen kunnen dus beschouwd worden als een soort garantie voor de regering, dat de Kamers mettertijd ook haar sanctie aan de conferentieresultaten zullen geven. Deze werkwijze past ge heel in het kader van het regerings- jsteven, om haar politiek op het stuk van Indonesië, dat van vitaal belang is voor ons Koninkrijk, te doen steunen op de inzichten en gevoelens' van een 2o groot mogelijke meerderheid der volksvertegenwoordiging. Omtrent het aantal van de delegatie leden valt nog niets met zekerheid te zeggen. Wel kan als vaststaand wor den aangenomen, dat er zeer vele des kundigen zullen worden aangetrokken, die als het ware een reservoir zullen vormen, waaruit de delegatie naar be hoeven en naar hartelust zal kunnen jutten om zich in alle détails grondig laten voorlichten. Ook omtrent de Indonesische delega ties vallen nog geen nauwkeurige ge gevens te verkrijgen. Niet alleen dient afgewacht te worden, of inderdaad al len zullen komen van wie zulks bereids uit Batavia werd bericht, doch ook lopen er nog aanvragen om deelneming van verschillende landschappen en be volkingsgroepen, die een autonome sta tus verlangen. Verwacht wordt, dat de Indonesische delegaties eveneens van talrijke des kundigen vergezeld zullen gaan. DESKUNDIGEN ZIJN GEMEEN SCHAPPELIJK BEZIT! Intussen is het een teken v^n de oorspronkelijke eenheid, welke men na de staatkundige hervorming zo veel mogelijk wil trachten te bewa ren. dat de deskundigen gelijkelijk voor alle delegaties ter beschikking zullen staan. De Indonesisohe gedelegeerden zijn uitgenodigd, zich door hun dames te [laten vergezellen. In kringen van de organisatoren re sent men op ae aanwezigheid van mis schien wel 50 Indonesische dames. Alle delegaties tezamen zonder de Nasleep van berlijnse staking De arbitragerechtbank voor arbeids conflicten in de Westelijke sectoren van Berlyn heeft de klacht erkend van ce met-communistische vakbond UGO F®en de directie der Duitse spoorwe- |en onder Russische controle, be tref- pnde de afdanking zonder voorafgaan de opzegging van verscheidene spoor- Kiannen. die aan de staking hebben «eigenomen. De rechtbank verklaarde de ontsla- 6-1 ongeldig. Tn verband met de weigering van de ■Poorwegairectie de nodige betalingen verrichten, heeft de rechtbank be- en haar vonnis te doen uitvoeren coor beslaglegging op een deel der goe- g1®. waarvan de spoorwegen in de lijn 6 sec^°ren van Berlijn eigenaar EISEN van de c.g.t. Afgevaardigden van het onder com- pumstische leiding staande Franse al- j*mene vakverbond (C.G.T.) hebben van a )ei£ Sebracht aan het ministerie an Arbeid en aangedrongen op een ^-unge werkweek in geheel Frankrijk. Jj gaven uitdrukking aan de wens. dat "e leiders vijf dagen in de week 6 uur per dag zouden werken, en vooral voor de leden van de Unci, het Engels en het Frans. Al het gesprokene wordt terstond in deze vier talen vertaald, waarvoor uitgebreide vertaalbureau* worden ingericht. Nevens de Ridderzaal zijn vele van de andere historische zalen voor de komende conferentie ter beschikking gesteld. „De Witte Sociëteit" verleent even eens veel ruimte en accommodatie, ter wijl zij de gedelegeerden voor de duur der conferentie als leden introduceert. De Nederlandse Spoorwegen verlenen aan de delegatieleden vrij vervoer door het gehele land. Een uitgebreid auto park zorgt voor het vervoer binnen de Residentie. In de beste hotels is voor de deel nemers der conferentie voor logies met volledig pension verzorgd. De Unci zal in hotel kasteel „Oud Wassenaar" lo geren. Een uitgebreid programma voor cul turele ontspanning wordt ontworpen, waarbij gerekend wordt cp eens per week. bij voorkeur Woensdags, 'n grote excursie, en voor de weekeinden op in formele bezoeken en uitstapjes. Voor de excursies der.kt men aan de Utrechtse Jaarbeurs, de Philipsfabrie- ken, de Staatsmijnen, de Afsluitdijk, industriecentra als Twente etc. Tenslotte zij vermeld, dat wordt ge rekend op circa 100 journalisten, ra dio- en filmmensen, voor wie vele fa ciliteiten worden geschapen. loonsverhoging voor cntarbeiü en 75% voor werk op Zon- ^en zouden krijgen. nog vrij koel. L* But verwacht tot Donderdag- Ifcolti. de nacht met weinig be- bvn!!2' borgen overdag geleidelijk Bami?? .e bewolking met later voor- hpt wj ln de Noordelijke helft van ïeran? enige Uohte regen. Weinig wrS. g in temperatuur. "Pgemaakt te 10 uur). P® op: 5.16 uur Wai; '1.°s>: 21.23 'V.M.I 11 AUGUSTUS onder: 20.13 uur. uur; onder: 7,56 uur Het boerenleven is een leven van hard werken. Wanneer het koren rijp is, worden alle arbeidskrachten ingeschakeld om de oogst in zo kort mo gelijke tijd binnen te halen. Een tafreeltje zoals men ze dagelijks in het gehele land kan waarnemen. .^uurwater te Katwijk te 4.49 en 17.15 Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Beeld van ellende Een Noord-Amerikaanse diplomaat, die zo juist was teruggekeerd van de streek in Ecuador, waar de rampzalige aardbeving heeft gewoed, verklaarde, dat het aantal slachtoffers veel groter is dan tot dusver officieel is opgegeven. Hij zeide, dat de volledige opgave wel aan de 10.000 doden zal toekomen. De helft van de verwoeste stad Pe- lileo glijdt, volgens hem, langzaam naar beneden een dal in Vele overle venden van de ramp sterven nog aan koudvuur. De Noord-Amerikaanse hulpmissie, die uit Panama in Ecuador is aange komen meldt, dat thans genoeg medi sche voorraden aanwezig zijn. Het grootste gevaar, dat de overle venden nog bedreigt. Is longontsteking, omdat veel mensen de nacht zonder de kens in de open lucht moeten door brengen. Heden vertrekken vier viermotorige vliegtuigen uit Buenos Aires naar Ecua dor met 20 ton eerste-hulpgoederen, die verstrekt zijn uit het sociale hulpfonds van Eva Peron, echtgenote van de Ar gentijnse president. Deze uitrusting zou meer dan 3 millioen pesos kosten. Het Argentijnse Rode Kruis heeft een spe ciaal fonds gevormd voor het zenden van verdere hulp naar het getroffen ge bied. Een United Press correspondent seint uit Ambato: De regen, die in stromen neervalt in het gehele gebied dat onder de aardbeving van Vrijdag te lijden heeft gehad, maakt het lot van de dui zenden daklozen en behoeftigen des te rampzaliger. Er is beschutting gezocht onder ieder mogelijk object: bomen, ge vallen daken en geïmproviseerde ten ten. De mensen zitten daaronder met hun pluimvee en andere dieren In een gebied van vele mijlen hangt overal een verpestende stank van de rottende lijken, die men niet uit de hoog opgestapelde puinhopen heeft kunnen halen. Het enige lichtpunt is. dat de kracht en het aantal der schokken thans gering is en dat de tussenpozen steeds groter worden. in contrast met de serie ernstige schok ken. die tijdens het weekeind nog ge voeld werd. De regering en het Rode Kruis doen hun uiterste best om tenten en tijde lijk onderdak te verschaften aan alle overlevenden en iedere tent. waarover het leger beschikte, is met spoed naar het rampgebied gezonden. De voorraad is nu echter uitgeput cn duizenden zit ten mistroostig bij elkaar op de pleinen en andere open ruimten Huiverend en doornat smeken de bewoners van de provincie Tungurahua, waarvan Am bato de hoofdstad is. om tenten. De staat van bèleg is afgekondigd voor het gehele door de aardbeving getroffen gebied. Op lieden, die zich vergrijpen aan de eigendom van aard bevingsslachtoffers, zal geschoten wor den. quirino belooft amerika trouw. President Quirino van dr Philippijnen die thans de Verenigde Staten bezoekt, heeft plechtig verklaard, dat zijn land in welke nieuwe wereldoorlog ook „tot de laatste man" aan de zijde van Ame rika zal vechten. Tegenstelling droogte en overstroming. Portugal heeft van de ernscigste droogteperiode uit zijn geschiedenis te lijden en de regering zal tussenbeide moeten komen om de boeren voor vol ledige ondergang te behoeden. De ge wassen te velde zijn practisch vernie tigd en de boeren hebben geen geld om de interest op leningen te betalen en kunnen geen nieuwe credieten krijgen. Intussen wordt uit Ankara gemeld dat als gevolg van zware regenval in de Turkse provincie Giresoen vier ri vieren buiten haar oevers zijn getreden, acht bruggen vernield hebben, dorpen hebben geteisterd en zelds landver schuivingen hebben veroorzaakt. Men vreest dat vooral in het gebied langs de kust der Zwarte Zee vele mensen om het leven zijn gekomen. (UP.). De Amerikaanse stafchefs zijn te Washington teruggekeerd. Zy zullen rap port over hun bezoek aan Europa uit brengen aan de senaatscommissie voor de strijdkrachten. Hedenmiddag assemblee bijeen De leden van de Nederlandse delega tie hebben een brief gericht aan de voorlopige president van de consulta tieve assemblee van de Raad van Euro pa met het verzoek om voor de ope ning van de eerste vergadering, heden middag, enkele ogenblikken stilte in acht te nemen opdat „de leden, die hieraan behoefte gevoelen in stilte de assemblee kunnen plaatsen onder de bescherming van Hem, Die het lot der naties bestemt." De raad der ministers heeft gister middag zijn voorbereidingen voor het werk van de assemblee beëindigd en een agenda opgesteld. De besprekingen der ministers, waaraan thans voor het eerst ook Turkije en Griekenland deel namen, gingen voornamelijk over de vraag of de mensenrechten en funda mentele vrijheden onderwerp van be raadslagingen der assemblee zouden moeten uitmaken. Slechts Engeland, Eire, Denemarken en Italië spraken zich voor behandeling van dit onder werp uit. De andere ministers, onder wie de Nederlandse, waren er tegen op grond van de overweging, dat de kwes tie behoort tot de werkingssfeer van de Verenigde Naties. Er zijn thans slechts drie kwesties over, waaromtrent het comité van de ministers uitdrukkelijk advies van de assemblee gevraagd heeft. De eerste is de rol, die de Europese Raad kan spelen op economisch ter rein. rekening houdend met de reeds bestaande internationale organisaties. Voorts zal de assemblee studie moeten maken van het probleem, in hoever kwesties van sociale zekerheid door de Europese Raad kunnen worden behar tigd. Op cultureel gebied zal de as semblee moeten adviseren inzake de middelen om culturele samenwerking tussen de leden van de Raad te ont wikkelen. Alvorens de assemblee zich splitst voor de behandeling van deze vraag stukken, zal in de plenaire vergade ring nog een aantal punten moeten worden afgedaan, waarop zich de be langstelling in delegatiekringen thans in hoofdzaak spitst. Op de eerste plaats de samenstelling van het pre sidium, waarvoor men algemeen Spaak de aangewezen man acht, mits het verloop van de Belgische kabinets crisis zijn verkiezing mogelijk maakt. Als minister van Buitenlandse Zaken van de demissionnaire Belgische rege ring heeft hij zitting in het comité der ministers en kan dus niet tegelijkertijd voorzitter van de assemblee zijn. In verband hiermee is er een stroming onder de leden van de assemblee om de verkiezing van de voorzitter nog niet direct te houden, dit temeer, omdat men enig nader contact tussen de afge vaardigden nodig acht alvorens tot ver kiezingen, die immers ook voor de vicepresldenten gelden, wordt overge gaan. Sterk uiteenlopende gezichtspunten met betrekking tot de verhouding bus sen het comité van de ministers en de assemblee zullen voorts, naar verwacht' wordt, tot uiting komen bij de bespre kingen over het reglement van orde, over de doeleinden van de Raad en de beste middelen om deze te verwe zenlijken. Aangenomen wordt, dat een goed deel van de tijd, beschikbaar voor deze assemblee, zal worden besteed aan •ae bespreking van deze fundamentele kwestie. Daarbij bestaat een tegenstel ling tussen de Britse wens, die de in vloed van de assemblee liefst zo be perkt mogelijk wil houden, en die, voor al van de kleine naties om de assem blee tot een werkelijk Europees parle ment te doen uitgroeien. Ook in het comité van de ministers heeft, naar verluidt, deze tegenstelling reeds uit drukking gevonden. De ministers heb ben tenslotte oesloten aan de assemolee voor te stellen om een gemengde com missie te benoemen uit het comité van de ministers en uit de assemblee, die een regeling voor de verhouding tussen de beide organen van de Raad van Europa zou moeten uitwerken. Inzake een aantal kwesties op administratief en financieel terrein, verband houden de met de instelling van een ambtelijk orgaan van het secretariaat van de raad. konden de ministers in de afge lopen twee dagen volledige overeen stemming bereiken. Het apparaat zal ongeveer anderhalf millioen gulden kosten. churchill toegejuicht. Bij aankomst te Straatsburg is Win sten Churchill door een talrijke, geest driftige menigte t-oegejuicht. Toen de Britse staatsman aan het portier van zijn rijtuig verscheen en hij de menigte met een breed handgebaar begroette weerklonk een „hoera" en „le»ve Churohill" uit duizenden kelen. Op het stationsplein wachtte Chur chill een nog grotere ovatie. Zijn auto in de steek latend, stak Churchill de weg over en ging recht op de menigte af, die met moeite door de politie in bedwang werd gehouden. Hy maakte met de vingers het V-teken. Daarna reed Churohill per auto naar het hem door de gemeenteraad ter beschikking gestelde particulier hotel. Heden nieuwe Belgische regering? Kabinetsformateur Gaston Eyskens verklaarde tegenover de pers, dat vanavond wellicht een nieuwe Bel gische regering zal zijn gevormd. Eys kens deelde mee, dat hij besprekingen heeft gevoerd met socialistische en libe rale afgevaardigden en dat de onder handelingen heden zullen worden voort gezet. Op een vraag of hy, indien de li beralen zich op het laatste ogenblik zou den terugtrekken, zijn taak als forma teur zou neerleggen, antwoordde Eys kens ontkennend. Aangenomenwordt, dat hij in een dergelijk geval aan de thans reeds 43 dagen durende crisis een einde zou wil len maken door de vorming van een homogeen-katholieke regering. In politieke kringen is men van me ning. dat in de nieuwe regering Spaak zijn post van minister van buitenlandse zaken zal afstaan aan Paul van Zee land. Onze Brusselse correspondent seint ons hedenmorgen Het is met duidelijke tegenzin, dat een aantal Brusselse en Waalse libera len de combinatie met de „clericalen" beginnen. Een van de hoofdredenen daarvan is wel het feit, dat zy moeten regeren met Eyskens als premier, ter wijl zij juist hem als minister van fi nanciën zo scherp hebben bestreden. Eyskens bleek echter zeer soepel te zijn inzake de liberale eis, de directe belas tingen met 25 procent te verminderen. De hoofdtaak van deze komende rege ring zal inderdaad zijn, het staatsbud get te saneren, o.a. door uitschakeling van de misstanden inzake de werkloos heidvergoedingen. Men heeft b.v. vast gesteld, dat er op de 150.000 zogenaam de volledige werklozen slechts 99.000 werkbekwame werklozen zijn. Het aantal werkloze vrouwen steeg tot het ongehoord hoge cijfer van 40.000. Verder zal de regering de subsidies aan de spoorwegen en kolenmijnen vermin deren en waarschijnlijk de compensatie vergoedingen geleidelijk afschaffen. De regering Eyskens zal 8 katholieken en liberalen tellen. de australische mijnwerkersstaking. De nationale mijnwerkersraad in Aus tralië zal Vrijdag bijeenkomen om or der te geven tot hervatting van het werk in het begin van de volgende week. Ook op enige vergaderingen in het Noorden van Nieuw-Zuid-Wales is, evenals in het Westen en het Zuiden, het voorstel van de raad om onder handelingen met de regering te begin nen, van de hand gewezen. Minister Johnson verdedigt Amerika's militaire hulpverlening De Amerikaanse minister van De fensie, Johnson, heeft op een gemeen schappelijke vergadering van de se naatscommissies voor de strijdkrachten en voor de buitenlandse betrekkingen aangedrongen op spoedige uitvoering van het program van Truman inzake militaire hulpverlening aan een aan tal landen. Het Amerikaanse volk moest nimmer meer voor de taak van de be vrijding van een bezet Europa komen te staan. Het militaire vacuum in West-Europa, dat een grote verleiding voor de Sovjet-Unie en het internatio nale communisme vormde, moest ver dwijnen De reeds voorradige uitrusting kon niet naar Europa worden verscheept binnen zes tot negen maanden na aan vaarding van het wetsontwerp inzake de wapenhulp en dan zouden het nog slechts „symbolische zendingen" zijn om de e.gste tekorten te dekken in Engeland, Frankrijk en de Benelux- landen, „die bij agressie de spits zou den moeten afbijten". Johnson verze kerde, dat de Westerse Unie geen „pa pieren organisatie" is. doch „een wer kende realiteit met een gemeenschap pelijke defensiepolitiek". Het gevraagde bedrag van 1.450 millioen dollar was een minimum. Tsjechoslowaakse kerk gereed voor strijd Naar Reuters correspondent van hoog geplaatste Tsjechoslowaakse katholieke geestelijken verneemt, is de katholieke kerk thans gereed om het hoofd te bie den aan de intensieve regeringscam pagne, die in September tegen de kerk venvacht wordt. Het Tsjechoslowaakse episcopaat en de overgrote meerderheid der lagere geestelijkheid in Tsjecho-Slowakye zijn trouw aan Rome en zouden liever de ge vangenis ingaan dan toegeven aan de eisen der regering. Zij vertrouwen er op, dat de kerk eveneens kan blijven reke nen op de steun van de Tsjechoslo waakse katholieke bevolking van 8 mil lioen zielen. Daar de kerk in het bijzonder op de boeren steunt, zou de regering wachten tot de oogst is binnengehaald om daar na toe te slaan. De invloed van de kerk op de boeren zou geneutraliseerd moe ten worden, voordat de regering haar plannen tot collectivisatie van het boe renbedrijf ten uitvoer zou kunnen leg gen. De afwachtende houding, die de regering intussen inneemt, heeft de kerk de gelegenheid gegeven om een onder-r gronds verbindingssysteem op te bou wen. Er zijn maatregelen getroffen om priesters, die door de burgerlijke over heid onbetrouwbaar geacht worden en geen salaris meer ontvangen, te voeden en te kleden. De kerk zou loyale priesters in de plaats stellen van de geestelijken, die wegens samenwerking met de commu nisten geëxcommuniceerd zijn. Als de politie deze priesters zou beletten de kerken te betreden, zouden de gelovigen andere kerken bezoeken. Limburg behoort tot de provincies, welke het meest tt lijden hebben ^enaa axi ^.uuacUAjgen ale aan de bevrijding van ons land voorafgingen. Hoewel er hard wordt gewerkt, zal het nog wel enige jaren vorderen voordat alle oorlogslidtekens zijn verdwenen. In Venlo werden hele wijken weggevaagd. Een overzicht van de opbouwwerkzaamheden. Twee Florence Nightingale- medailles voor Nederlandse verpleegsters uitreiking zal plechtig karakter dragen. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zal Vrijdag a.s. op het Hoofdbestuursbureau van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag de uitreiking plaats hebben van de Flo rence Nightingale-medaille aan zuster Sjouk Hoiting uit Arnhem. Een tweede Florence Nightingale-medaille is toege kend aan zuster Eike Flikkema. thans deel uitmakende van een mobiele co lonne in Indonesië. De Florence Nightingale-medaille wordt slechts eens in de twee jaar aan ten hoogste 36 verpleegsters uitgereikt. Deze verpleegsters moeten zich grote verdiensten hebben verworven ten aan zien van de haar toevertrouwde patiën ten. De medaille wordt aan zuster Flik kema uitgereikt door dr A. Fischer van Rossem, de hoogste vertegenwoordiger van het Rode Kruis in Indonesië. Wie de medaille aan zuster Hoiting zal uit reiken. is nog niet bo1"»nd. maar vol gens de statuten, die voor de uitreiking gelden, moet dit geschieden door het staatshoofd of de Dresident van het Rode Kruis in het betrokken land. Vast staat, dat talrüke delep^Mes van buitenlandse mogendheden de uitrei king in Den Haag zullen bijwonen. k.n.a.c. bepleit handhaving van voorrangsregeling. De K.N.A.C. heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat verzocht by het binnenkort te Genève te houden inter nationaal verkeerscongres te doen plei ten voor behoud van de thans in ons land geldende regeling, waarby het snelverkeer voorrang heeft op het lang zame verkeer, met uitzondering van de voorrangswegregeling. De K.N.A.C. is van mening, dat de practijk heeft uitgewezen, dat deze be paling in het belang is van de veilig heid van het verkeer en dat wijziging daarvan in ons land met zyn oneven redig groot aantal fietsers een lang jarige zeer gevaarlijke overgangs toestand met funeste onzekerheden in het wegverkeer ten gevolge zou hebben. Ook heeft de K.N.AC, afschaffing van de verouderde en onpractische maximum snelheidsbepalingen bepleit. staakt het vuren. In de eerste formele byeenkomst heeft de centrale gemengde commissie (ingesteld voor het waarnemen van de uitvoering van het „staakt de vyande- lijkheden) 13 plaatselijke gemengde commissies op Java en Sumatra inge steld. De centrale gemengde commissie be staat uit de plaatsvervangende Unci- led.-n. de voornaamste militaire advi seurs. vier Nederlandse vertegenwoor digers vier Republikeinse verte genwoordigers en vier vertegenwoor digers van de B.F O Zij vergaderde oOp der voorzitterschap van de Unci.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1