Optimistische klanken over de invloed der Verenigde Naties Een schijn-oplossing van de Belgische crisis Dr Van Royen en Rum in Nederland De garantieverklaring voor de ambtenaren in Indonesië WEERBERICHT Stijgend aantal doden in Ecuador Ö8ste Jaargang DINSDAG 9 AUGUSTUS 1949 00 No. 26764 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adra.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Beiden zijn optimistisch gestemd. Om kwart over vier gistermiddag landde op Schiphol de Constellation „Cura?ao" met aan boord een groot aantal deelnemers aan de Ronde-Tafel conferentie. Onder andere arriveerden met dit toestel dr Van Royen en de heren Rum en Cochran. Dr Van Royen deelde de wachtende journalisten mede, dat hij binnenkort een persconferentie zal houden. Het zelfde zei de heer Rum. Dr Van Royen verklaarde alleen: „Ik ben bijzonder verheugd wederom op Nederlandse bodem te zijn. Na bijna vier maanden onderhandelen hebben wij, zo meen ik, een gezonde basis ge legd voor een permanente samenwer king tussen Nederland en Indonesië. De structuur van die samenwerking zullen wij nu moeten optrekken op de Ronde-Tafelconferentie. Op dit ogen blik ziin aller ogen gericht op de uit voering van de order tot staken van de vijandelijkheden. Ik ben van mening dit deze order zal worden uitgevoerd. De ogen van de wereld zijn op ons ge richt Ook de Republiek heeft alle be lang bij een strikte naleving van deze order. Mij dunkt dat de resultaten zul len meevallen. Nederland heeft bewe zen. dat het de aanwijzingen van de Veiligheidsraad wil volgen. De Repu bliek moet thans tonen dat zij werke lijk tot samenwerking wil komen". Mr Moh. Rum zeide: „Wij Republi keinen zijn blij, dat het zover is, dat de R.TC. staat te beginnen. Voor ons betekent de R.T.C. de voltooiing van ons ideaal: de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. Ik maak mij geen illusies over het verloop van de conferentie. Er zullen harde noten moe ten worden gekraakt, maar het succes van de preliminaire besprekingen te Batavia geeft ons goede hoop. De ver eiste atmosfeer voor onderhandelen is thans aanwezig, zodat de conferentie een succes kan zijn". Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Unci, bepaalde zioh t>ot de Het rode China en Moskou. meningverschil onder de CHINESE communisten? Volgens berichten uit Peiping bestaat er onder twijfel een ernstig menings verschil onder de hoogste communisti sche Chinese leiders, aldus meldt de correspondent van de „Times" uit Hong kong. Een fractie van deze leiders be pleit- een tijdelijke samenwerking met het Westen op zuiver economische basis, terwijl de andere groep een verbond door dik en dun met de Sovjet-unie voorstaat, zelfs indien cjit ten koste van China's economisch welzijn zou gaan. Aan het hoofd van de eerste fractie staat generaal Tsjoe en lai, de vroegere communistische vertegenwoordiger te Tsoengking en de voornaamste commu nistische onderhandelaar bij de bemid delingspogingen van generaal Marshall. De andere groep, welker aanhangers minder contact met de buitenwereld hebben gehad, wordt geleid door Lioe sjao-tsji, die, ofschoon weinig bekend buiten China, tot de „grote vijf" van de partij behoort. Men neemt aan, dat Mao tse-toeng sympathie koestert voor de ideeen van generaal Tsjoe's fractie, doch zich voor alsnog boven de partijen stelt; moge lijk om te zien, welke groep als de sterkste uit het geschil te voorschijn komt, De correspondent v. d. „Times" merkt hierbij op, dat dit meningsverschil geen beuijs van zwakheid hoeft te zijn, daar het een regel van de communistische interne tactiek is om discussie aan te moedigen in de verwachting, dat de juiste politiek ten slotte zal blijken. Een belangrijke en invloedrijke groep zijn verder de communistische generaals. Men weet, dat verschillende van hen van mening zijn, dat zij niet 20 jaar iang tegen het buitenlands imperialisme gevochten hebben om thans een com promis te sluiten met het Russische im perialisme, aldus de correspondent. Reizigers uit Peiping merken op, dat jnen verrassend weinig tekenen van Sov- jetrussische invloed in Peiping ziet. Het Ru&sische consulaat-generaal te Peiping bI'Jft gesloten en de consul-generaal ac cepteert nog steeds geen uitnodigingen. Welke verbindingskanalen er tussen Moskou en Peiping ook bestaan, zij gorden goed voor de buitenwereld ver borgen gehouden, zo meldt de corres pondent. de marshall-hulp. De Amerikaanse Senaat heeft de Marshall-hulp voor de komende twaalf S.fen ten bedrage van 3 milliard oz3.380.000 dollar na een vermoeiend oebat van twee weken goedgekeurd. Al eerder heeft het Huis van Afgevaar- ïo een bedrag van 3 milliard oo3.470.000 dollar goedgekeurd. Dit mag echter, zonodig', in tien en een halve mynd worden verbruikt. Het wetsontwerp zal nu in een con ventie van Senaat en Huis worden oehandeld en verwacht wordt, dat een compromis tussen beide standpunten «l»worden gevonden. volgende woorden: „Ik ben verheugd, dat we zover zijn, dat de Haagse con ferentie kan beginnen. Wij hopen, dat deze een volledig succes zal worden" Talrijke autoriteiten waren ter ver welkoming aanwezig Wij noemen slechts: minister v. Maarseveen. dr H. Boon. secr. generaal van Met ministerie van Buitenlandse Zaken namens de minister van Buitenlandse Zaken, mr C. L. W. Fock namens de minister-pre sident. dr M. J. Prinsen, secretaris generaal van de R.T.C. en mr A. K. Pringgodigdo, lid van de Republikeinse delegatie, die reeds eerder in Neder land arriveerde. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllH Wordt Ronde-Tafelconferentie 22 Augustus geopend? Naar wij uit goede bron verne men. ligt het in het voornemen van de regering, de Ronde-Tafel conferentie op Maandag 22 Aug. a.s_ te doen aanvangen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllï amerikaanse stafchefs uit wenen vertrokken. Generaal Bradley, admiraal Denfeld en generaal Vandenberg hebben Wenen weer verlaten met rechtstreekse be stemming naar Washington. In 1947 bood een deputatie van alle strijdkrachten, in 1948 een deputatie van de Koninklijke Marine en dit maal een afvaardiging van de Landmacht aan Drinses Irene op haar verjaardag een cassette met tafelzilver aan. De Koningin, de vier prinsesjes en het hoofd van de deputatie, de eerste lui tenant J. F. C. Tooien, drager van de militaire Willemsorde, rond de cassette. ZWAKKE WIND. Bilt verwacht tot Woensdagavond: Overwegend droog weer met wisselende /fwolking Meest zwakke wind uit uit- v opende - richtingen. Dezelfde of iets »oIere,temr)eraturen dan vandaag. (Op- «emaakt te 10 uur). 10 AUGUSTUS. Zon op: 5.15 uur; onder: 20.15 uur. Maan op: 21.13 uur; onder: 6.42 Uur (v.m.) Hoogwater te Katwijk te 4.15 en 11.41 uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Hoe het overheidspersoneel er over denkt. (Van onze Haagse redacteur). Naar aanleiding van de de vorige week door de Ned. regering afgelegde garan tieverklaring voor de ambtenaren in In donesië. belegden de gedelegeerden der samenwerkende vakorganisaties van overheidspersoneel in Indonesië (S.V.O.) gisteren in Den Haag een persconferen tie. In een heldere uiteenzetting van deze even ingewikkelde als belangrijke kwestie uitte voorzitter Lichtveld zijn voldoening over het feit. dat de regering zich thans financieel verantwoordelijk heeft gesteld voor de eventuele conse quenties der machtsoverdracht voor de in Indonesië arbeidende ambtenaren. Spr. betrok in zijn dank de Kamer fracties van bijna alle partijen en de leiding der Ned. Vakbeweging en wees er op. dat ook de praefederale Indone sische regering ten deze od een verkla ring had aangedrongen. Verzwakken en ontwrichten van het huidige ervaren In donesische ambtenarencorps zou immers funest zijn voor de komende jonge staat. Thans kan weer een zeker gevoel van veiligheid terugkeren in de gezinnen van duizenden ambtenaren, wier ar beidsprestaties daarvan ongetwijfeld de gunstige uitwerkine zullen tonen De S V.O. zal verder deelnemen aan de arbeid der commissie voor de rechts positie der ambtenaren in Indonesië (de commissle-Werner) en voorts als des kundige bij de Ronde-Tafelconferentie voor wat betreft het onderdeel der rechtspositie. Dit is van te meer belang, daar er na de jongstp garantieverkla ring nog heel wat te wensen overblijft. onvervulde wensen. Deze bestrijkt immers niet het hele complex van pensioenen, wachtgelden en onderstanden van alle ex-Neder- lands-Indische ambtenaren doch be perkt zich slechts tot hen. die n& de oorlog aan de wederoDbouw in Indo nesië hebben deelgenomen. De na de oorlog tijdelijk benoemden ontvangen geen garantie. De eis van vestiging in Nederland op straffe van verlies der rechten volgens de garan tie-verklaring is al heel onbilliik. vooral voor de Indische Nederlanders met kleine salarissen en grote gezin nen. De termijn van 5 jaar brengt het gevaar mee van ontijdige liquidatie van het huidige ambtenarencorps of gedwongen overgang tot het Indone sische staatsburgerschap. En tenslotte is het zaak. dat bii de eis van ..eervol ontslag" wordt vastgelegd, dat het verlenen van het praedicaat ..eervol" naar Nederlandse criteria z^l ge schieden. Uit de gevolgde geanimeerde gedach- tenwisseling bleek, dat er noe veel meer critiek op de garantie-verklaring valt te leveren. Ook de noe immer bestaande ..burgerdienstDlicht" in Indonesië volgens welke een ambtenaar niet In particuliere dienst mag overgaan op straffe van rechtsvervolging lokte bittere woorden uit. De heer Lichtveld besloot tie bijeen komst met de wens. dat de garantie verklaring nimmer eeëffectueerd zal be hoeven te worden: m.a.w. dat de Ver. Staten van Indonesië de bestaande rech ten der ambtenaren zullen honoreren. Dit zou immers z.i. inhouden dat de jongp federatie zal uitgroeien tot een gezonde democratische rechtsstaat. Was er opstand op Madagaskar 60.000 inheemsen zouden gedood zijn. „De wereldpers heeft het opzienba rendste verhaal van het jaar gemist,," zo hebben inheemse leiders in Afrika aan dr Listen Pope, deken van de Yale-universiteit in Connecticut, mee gedeeld. 60.000 bewoners van Madagas kar werden namelijk verleden jaar bij de onderdrukking van een opstand door Franse koloniale troepen vermoord, zo vertelden deze leiders dr Pope, een autoriteit van wereldnaam voor de ras senkunde. De meeste inboorlingen, die in op stand kwamen tegen het Frans koloni aal bestuur, werden door kolonialen gedood, terwijl een aantal door eigen eilandgenoten werd gedood, omdat zij zich niet bij de opstand wilden aan sluiten. Dr Pope, die dit tijdens een lezing te New Haven vertelde, noemde Afrika „een land van broeiende onrust achter een ebbenhouten gordijn". Hulp per luchtbrug. Volgens een officiële schatting is het aantal doden in Ecuador als gevolg van de aardbeving 9.241. Het aantal doden in de stad Ambato alleen zou de 5.000 hebben bereikt. Overal in 't aardbevingsgebied werkt men zo snel mogelijk om de lijken der slachtoffers op te delven en te begra ven of te verbranden, doch de toestand is reeds zodanig, dat men voor een epidemie moet vrezen. De reddingsploegen, die steeds meer doden uit de ruïnes te voorschijn bren gen, schatten, dat 70% van alle gebou wen in het getroffen gebied met de grond gelijk gemaakt zijn. Meer dan 20.000 personen zouden zijn gewond. Overlevenden van Pelileo, die per vliegtuig in Quayaquil aankwamen, ver klaarden, dat Pelileo verzonken is. Op de plaats van het stadje, waar de be roemde Ecuador-tapijten gemaakt wer den. ligt thans een groot meer, waar uit slechts de voornaamste .kerktoren van Pelileo boven water steekt. Van de 3500 inwoners van het stadje leven nog slechts 500. De regering van Ecuador heeft een luchtbrug georganiseerd, die water en voedsel naar 't getroffen gebied brengt. Iedere 10 minuten stijgt een vliegtuig van verschillende vliegvelden in het land op. Het Caribische commando van de Amerikaanse luchtmacht heeft vlieg tuigen gezonden om aan deze luchtbrug deel te nemen. verhalen van ooggetuigen Een in Bogota aangekomen oogge tuige van de ramp in Ambato heeft een dramatisch verslag gegeven van het gebeurde. Honderden mannen, vrouwen en kinderen werden naar hij zeide gedood toen grote uit beton en bazalt opgetrokken gebouwen boven hun hoofden als kaartenhuizen ineen stortten. Toen de aarde met donderend geweld begon te scheuren en te schud den, riepen kinderen en volwassenen in vertwijfeling de hemel aan om bijstand. Ik zag hoe grote gebouwen dreunend in elkaar zakten. Daarna was het ver schrikkelijk om te zien hoe al die men sen in doodsangst voortrenden om par ken of open plekken te bereiken of lamgeslagen van angst geknield bleven liggen. De Socavon brug was volgepropt met personenwagens en vrachtauto's die niet verder konden, omdat de brug op instorten stond. Vele inzittenden van die vervoermiddelen maakten zioh nog voor de brug instortte uit de voe ten en ontsnapten daardoor aan een gewisse dood. Ondertussen vielen grote steenblokken van kerktorens en grote gebouwen neer te midden van de op eengepakte mensen. In een van de kerken hadden honderden een toe vlucht gezocht. Zij hadden zelfs de hoofddeuren gesloten om te voorkomen dat nog meer vluchtelingen zich in de kerk zouden persen. Het had alles geen zin. Weinige ogenblikken later stortte het gehele gebouw in. Honderden von den een gruwelijke dood onder het puin van het Godshuls. Een correspondent van het blad „El Liberal", die met de eerste reddings ploeg van het Rode Kruis in de ge teisterde 'stad aankwam, berichtte dat zij daar honderden personen in ten ten en onder geïmproviseerde stroda ken aantroffen, allen vrijwel versuft De Europese raad te Straatsburg. Het ministerieel comité van de Euro pese Raad heeft gisteren onder voor zitterschap van Spaak besloten Grie kenland. Turkije en Usland tot de Europese Raad uit te nodigen. De ver tegenwoordigers van Griekenland en Turkij© zullen heden reeds deelnemen aan de werkzaamheden te Straatsburg. IJsland zal aan de huidige zitting nog niet deelnemen. Van Trygve Lie in zijn halfjaarlijks rapport. Trygve Lie. de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, verklaart in zijn heden gepubliceerd jaarlijks rapport, dat de Verenigde Naties hebben bijge dragen tot de verwezenlijking van een vreedzamer wereld door het voorkomen of beëindigen van oorlogen waarbij 500 millioen mensen zouden zijn betrokken. De vrees voor oorlog is afgenomen, aldus Trygve Lie. Het einde van de Berlijnse impasse is een der voornaam ste factoren, die hiertoe heeft bijge dragen. Toen drie grote mogendheden vorig jaar September de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad brachten door een aanklacht tegen een vierde, vrees den velen, dat deze crisis tot het uit eenslaan van de Verehigde Naties en tot een derde wereldoorlog zou leiden, In plaats hiervan, zo zeide Lie, kwa men onmiddellijk matigende en verzoe nende krachten in werking, die ten slotte tot gevolg hadden, dat de onder handelingen der grote mogendheden over de vredesverdragen werden hervat. Lie beschuldigt de grote mogendheden er van. dat zij haar pogingen voortzet ten „om haar posities te versterken voordat de toestand door de sluiting der vredesverdragen meer gestabiliseerd is." Hü voegde hieraan toe, flat „ten ge volge van de geschillen tussen de grote mogendheden geen vorderingen zijn gemaakt bü het ter beschikking stellen van strijdkrachten aan de Veiligheidsraad om zün acties kracht bij te zetten." Ook zijn er weinig vorderingen ge maakt inzake overeenstemming over de contróle op atoomenergie en andere wapenen. Schikkingen voor regionale veiligheid kunnen volgens Lie soms het machts evenwicht herstellen, „doch collectieve veiligheid kan sleohts worden bereikt door de wijze te bepalen, waarop alle grote mogendheden vreedzaam volgens het Handvest kunnen samenleven." „Een der meest bemoedigende ge beurtenissen van het jaar" noemt Lie „de stuwkracht van het Amerikaanse initiatief tot 'n veelomvattend program van technische hulp aan de minder ont wikkelde gebieden." „De morele macht van de Verenigde Naties en haar overredingskracht ten bate van een redelijke compromis en een vreedzame regeling" hadden in Pa lestina. Indonesië en Kasjmir tot de vrede geleid. De stichting van de staat Israël in Palestina zonder een grote oorlog acht Lie een der grootste gebeurtenissen van de geschiedenis. „In Indonesië hebben de Verenigde Naties een beslissende rol gespeeld bij de pogingen om een vreedzame re geling te verkrijgen en 70 millioen mensen op vreedzame wijze tot na tionale onafhankelijkheid te leiden." „Toen India en Pakistan de opdracht van de Verenigde Naties tot het staken van het vuren in Kasjmir inwilligden, werd ae 400 millioen zielen tellende bevolking van deze twee landed de ergste van alle rampen-godsdienstoor log en burgerstrjjd bespaard." Lie verklaarde, dat de V.N. voorberei dingen treffen om nieuwe krachtige pogingen aan te wenden teneinde de Griekse kwestie op te lossen. Het was niet voldoende de gevolgen van dit conflict te beperken, doch dit behoorde geheel tot een einde te komen. De taak van de economische en so ciale raad was even belangrijk zo niet belangrijker als die van de Vei ligheidsraad. Drie kwart van de wereldbevolking I leefde In armoede en men diende zich tot taak te stellen de wereld zodanig op te bouwen, dat men de volgende eeuw met een zuiver geweten kon la- gaan. van angst. Duizenden anderen zoch ten bepakt en beladen met voorwerpen van waarde een goed heenkomen uit de tot een ruïne herschapen stad. De stad had een zo macabere aanblik dat geen pen die zou kunnen beschrijven, zo meldde hij. Honderdduizenden ton nen beton en staal lagen als trooste loze resten overal verspreid. Straten waren nauwelijks terug te vinden. Kleinere gebouwen waren onder het neerstortende puin van aangrenzende grotere gebouwen verpletterd. Vrouwen met huilende babies op de arm zochten met tranen in de ogen tussen het puin naar lijken van familieleden en ver wanten. Op een straathoek werden tien lijken gevonden. Iets verder, op een plëln, hadden reddingsploegen vijftig lijken op een hoop gelegd Vele huizen blokken waren volkomen weggevaagd. Overal zag men het zelfde beeld van vertwijfeld naar overlevenden of lijken zoekende mensen. In de verwoeste stad was het vreemd stil, een stilte van een graf, die slechts af en toe werd onder broken door de gil van iemand die een ontzield lichaam had gevonden. Ook hoorde men af en toe kreten van nog onder het puin bedolven gewonden. Wigberto Duenas van de krant El Comercio uit Quito was de eerste per soon die Pelileo bereikte nadat deze stad door de aardbeving met de grond gelijk was gemaakt. Hij veltelt: „De aardbeving heeft radicaal de bekende omgeving van Pelileo veranderd. Een hele heuvel reeks rondom de stad is als door een reusachtige hand ingedrukt, daarbij de boerderijen begravend en vermoedelijk honderden plattelandsbewoners dodend. In de stad zelf trof ik geen enkel huis aan dat niet totaal vernield is. Zelfs de funderingen, waren in vele stukken geslagen en uit elkaar gegooid. Ik vond verscheidene lange spleten In de aarde die een halve meter breed waren. Een deel van de stad viel in een kloof die zich over een lengte van min stens achthonderd meter tot de Pelileo rivier uitstrêkt. De stad is één begraaf plaats. Vele lijken liggen halfbegraven in het puin en zijn reeds in vergevor derde staat van ontbinding. Het was onmogelijk om lang te blij ven. De stank maakte je onpasselijk. Het is een beeld van de wildste nacht merrie. Een van de heuvels bij het stadje stortte in en heeft de Pelileo rivier afgedamd. Thans wordt er een meer gevormd dat al vierhonderd me ter breed is en nog steeds groter wordt. Als dat zo doorgaat zal het gebied over stroomd worden en andere nabijgelegen steden bedreigen. Bijna even zwaer getroffen werden Pillero en Guano, stadjes van elk acht duizend inwoners. Opbouw lijkt een hopeloze taak. Een gebied van minstens J500 vier kante kilometer is tot een woestenij gebracht, waarvan men niet kan gelo ven dat het nog in cultuur kan worden gebracht. Erg vruchtbaar was het er nooit, doch zestigduizend boerenmen sen vonden er een bestaan en werkten op eigen grond. De stad Patate met drieduizend in woners, is practiscli verdwenen. Mis schien zullen we .nooit het juiste aan tal doden weten. Dozijnen kleine dorp jes en gehüchten zijn eenvoudigweg verdwenen". (United Press) MIJNWERKERSSTAKING IN AUSTRALIË WORDT VOORTGEZET. Op massavergaderingen van stakende Australische mijnwerkers in het Westen en het Zuiden van het land is de aan beveling van de vakterenigingsraad tot het beginnen van onderhandelingen met de regering van de hand gewezen. Een voorlopig katholiek liberaal bewind. Na afloop van de gistermiddag ge houden vergadering van liberale parle mentsleden heeft Motz, de voorzitter van de liberale partij, aan journalisten verklaard, dat de liberalen bereid zijn deel te nemen aan een katholiek-libe rale regering. Allereerst zal echter nog een laatste poging worden gedaan tot vorming van een drieledige regering. Naar Motz verder mededeelde, zal een eventuele katholiek-liberale regering in de allereerste plaats streven naar Od 9 Augustus 1945 werd de Japanse stad Nagasaki door een atoombom ge troffen. Kort daarna was ook voor de Japanners de oorlog ten einde. Versla gen keerden de Japanse soldaten naar hun woonsteden terug. De soldaten dikomst g uit Nagasaki, vonden een stad. die grotendeels in een puinhoop was herschapen. Hele families waren verdwenen of wanhopig verminkt. Kin deren, die kort na de atoom-aanval werden geboren, waren volkomen mis maakt. Een meisje, dat bij de aanval haar ouders en broertje had verloren, zet bloemen bij het monument, ter nage dachtenis diergenen, die bii het bombar dement hun leven lieten. Acheson verdedigt Truman's militaire hulp-program. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson. heeft er nog eens op aangedrongen het program van pre sident Truman tot militaire hulp aan een aantal landen tot een bedrag van 1450 millioen dollar goed te keuren. Hü verklaarde, dat de veiligheid van Ame rika en die van West-Europa feitelijk onscheidbaar waren. Ondervraagd door de republikeinse se nator Vandenberg verklaarde Acheson, dat het wapenprogram onmogelijk kon blijven liggen tot de volgende zitting van het Congres. Tot die tijd kon niet wor den volstaan met een of andere tijde lijke maatregel. ,#Een kleiner program zou zichzelf verslaan", aldus de minister. „Hoe eerder wij het militaire vacuum vullen, hoe eerder wij veilig zijn." Acheson gaf de voorzitter van de com missie. Tom Conally, als zijn mening te kennen, dat het bedrag van de hulp, dat voor de periode tot Juni 1950 be stemd is, in de daaropvolgende jaren zou worden verlaagd. De beveiligingsplannen van West- Europa schetsend, zei Acheson dat de operaties van de grondstrijdkrachten in hoofdzaak voor rekening zouden komen voor Frankrijk, met de hulp van andere landen van het Atlantisch pact Frank rijk zou Engeland en de V. S. helpen bij de marine-operaties en de strategi sche luchtoperaties zouden voor reke ning van de V, S. komen. een oplossing van de koningskwestie. Mocht blijken, dat onder de huidige omstandigheden het koningsprobleem niet op te lossen valt. dan zouden de liberale ministers zich uit het kabinet terugtrekken, voordat een der wetge vende Kamers een beslissing heeft ge nomen. Naar verder verluidt, zou de socia listen 24 uur de tijd zijn gelaten om te beslissen, of zij alsnog aan een drie- partij enregering willen deelnemen. In katholieke en liberale kringen maakt men zich evenwel geen illusies over het antwoord der socialisten en kabi netsformateur* Eyskens zou maatrege len getroffen hebben om binnen 48 uur een katholiek-liberale regering te vormen. In het nieuwe kabinet zouden zowel aan de katholieken als aan de liberalen zeven zetels worden toegewe zen. Wat de economische politiek be treft, zou in hoofdzaak het liberale programma worden gevolgd. Zoals be kend, zijn de liberalen sterk tegen ge leide economie gekant en zij zün voor standers van een drastische belasting verlaging. Tijdens de onderhandelin gen zouden de liberalen het voorbehoud hebben gemaakt zich uit de regering terug te trekken. Indien mocht blijken, dat een oplossing van de koningskwes tie niet mogelijk is. In linkse politieke kringen is men van oordeel, dat een definitief accoord op het stuk van de koningskwestie tussen katholieken en liberalen bij voorbaat is uitgesloten en verwacht men. dat een katholiek-liberale coalitie een kort leven beschoren zal zün. „Groote Beer" waarschijn lijk niet in quarantaine. De inspecteur geneeskundige dienst dqr Kon. Landmacht, generaal-majoor dr J. T. Wilkens, heeft gisteravond voor 't strijdkrachten-programma aan dacht gewyd aan het geval van pokken op de „Groote Beer". Indien zich geen nieuwe gevallen voordoen, zal. naar het zich laat aan zien, een quarantaine waarschünlük niet nodig zijn. Veiligheidshalve wor den een arts--hygiënist en een aantal verpleegsters per vliegtuig naar Caïro gestuurd, om de medische staf van de „Groote Beer" bij te staan, wanneer dit nodig mocht zün. Spr. sloot zich aan bij de Zaterdag jongstleden door de geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, dr Banning, gegeven raad: „Laat een leder, die reeds in zijn leven eenmaal gevaccineerd is, zich laten herinentcn en laat alle kin deren beneden 2 jaar de inenting ondergaan." Ned. gezant in Australië naar herdenking stichting Republiek. De Nederlandse gezant te Canberra, de heer P. E. Teppema, heeft een uit nodiging aanvaard van de Republikein se zaakgelastigde, de heer Randit Us- man, om de viering van de vierde ver jaardag van de stichting der Indone sische Republiek op 17 Augustus bij te wonen. De Nederlandse delegatie te Canberra had tot dusver geweigerd de status van de heer Usman als Republi keins diplomaat te erkennen. Dit is de eerste officiële Nederlandse diploma tieke erkenning van zün aanwezigheid in Australië. H.V.K. PRIJST DELI-PLANTERS. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon heeft Zaterdag en Zondag een informeel bezoek gebracht aan Oost- Sumatra om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de omstandighe den van de Dellsche cultuuronderne mingen. Zowel in het Siantarse als in het Medanse stelde hü zich op de hoogte van de veiligheid en de levens omstandigheden van de planters. Bü zün afscheid zeide hü: „In Sumatera Timur hebben de planters fantastisch veel werk verzet, dank zü het feit, dat zü bereid bleken tot de gtoootete of fers." tAneta).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1