LAAT UW MOND VERZORGEN! 25 Jubilarissen bij 45-jarige Arnoud Kamers van Koophandel verzoeken afschaffing ondernemings-belasfing r AMERIKAANS PLASTIC KUNSTGEBIT EEN VAGE HERINNERING Aardbeving in Ecuador een nationale ramp De Perponcherstraat 107 - DEN HAAG - Telefoon 392090 PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Radio-programma MAANDAG t AUGUSTUS Duizenden doden en enorme schade. De aardbeving die Ecuador heeft getroffen, blijkt een ware nationale ramp te zijn. Bij het aanbreken van de dag bood Ambato Zaterdag een bijna onbeschrij felijk beeld van troosteloosheid. Een groot gedeelte der hulzen, waaronder vele van hechte bouw, werd volledig ver woest. In andere gebouwen vertoonden zich grote scheuren en puin bedekte de straten. De spitsen van kerktorens zijn omlaag gestort en hebben honderden tonnen marmer bedolven. Zaterdagavond had men reeds het stoffelijk overschot van 250 slachtoffers uit de puinhopen van Ambato te voor schijn gehaald. 60 kinderen, die Juist een kerkdienst bijwoonden, werden on der het vallende gesteente begraven. Na 10 uur hard werken werd een vrouw uit de puinhopen gered. Volgens bericht uit Rlobamba is de gemeente Guano bijna van de aardbodem weggevaagd. 50% der huizen is volkomen verwoest. 407o gedeeltelijk. Latacunga en Rlobam ba, die evenals Ambato ten Zuiden van Quito aan de spoorweg liggen, die de hoofdstad met de haven Guayaquil ver bindt, hebben aanzienlijke schade gele den evenals Pelileo, Guamote, Plllaro en Patate. Het gehele getroffen gebied ligt tussen de twee grote vulcanen Chim- borazo en Cotapaxi. Eerstgenoemde werkt niet meer, maar de Cotapaxi heeft nog een grote werkende krater. Zaterdag is een vliegtuig, waarin zich een grote reddingsploeg bevond, bij een poging om in een van de geteisterde ge bieden te landen verongelukt. De ploeg was door de Shell maatschappij van Ambato uitgezonden. Hierbij gingen 34 mensenlevens verloren. Geheel Ecuador heeft hulp gezonden naar de getroffen gebieden. De presi dent, die persoonlijk de leiding van t red dingswerk op zich genomen heeft, heeft de opbrengst van zijn plantages beschik baar gesteld ten bate van degenen, die alles verloren hebben. Officieren van de Amerikaanse lucht macht, die de dringendst nodige ver band- en penicillinevoorraden naar Ecu ador hebben gebracht, seinden gister avond naar Washington, dat de toestand veel erger was dan gemeld. President Truman zond heden een condoleantie-boodschap aan prseident Plaza Lasso van Ecuador. Boven verschillende dorpen, die door de aardbeving geheel geïsoleerd zijn, werden aan parachutes voedselpaketten uitgeworpen. Door de aardbeving veroorzaakte ver schuivingen van aarde en stenen van de Andes, die de bergstromen afdamden, zijn met dynamiet opgeblazen, zodat het gevaar voor overstromingen gekeerd is. In Ambato is de avondklok afgekon- ^'ongeveer 70 procent van de huizen in Ambato zijn onbewoonbaar. Het leven in de stad is geheel verlamd en de men sen slapen in tuinen en op pleinen, de voornaamste openbare diensten zijn echter hersteld. In het stadje Pelileo dat op 30 kro. afstand van Ambato ligt, is de toestand nog ernstiger. Nauwelijks één huls is blijven staan en degenen van de 2.000 inwoners, die konden ontsnappen, AMERIKAANSE STAFCHEFS NAAR WENEN. De Amerikaanse stafchefs zijn giste ren met het vliegtuig van president Truman, de „Independence", uit Parijs naar Wenen vertrokken. Zij werden uitgeleide gedaan door de Franse staf chefs en de Amerikaanse ambassadeur. T evoren legden zij een krans op het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe. Bij aankomstte Wenen stonden op het wegdek van het vliegveld naar de stad talrijke communistischt leuzen ge schilderd. zoals: „Bradley, maak dat je weg komt. Er is hier niets voor je te doen". Na de bespreking met de Belgen ont vingen de Amerikaanse stafchefs Za terdag de Nederlandse militaire leiders, namelijk generaal mr H. J Kruis (le ger). vice-admiraal E. J. van Holthe (vloot) en luitenant-generaal C. Giebel (luchtmacht). De conferentie met de Nederlanders duurde zeventig minuten. Na de con ferentie zeide generaal Kruis, dat de besprekingen gegaan waren over een groot aantal problemen, die zich in de toekomst zouden kunnen voordoen. Er was niet speciaal gesproken over de plaats van Nederland in het Europese militaire plan. Admiraal Denfeld, stafchef van de Amerikaanse vloot, heeft medegedeeld, dat. naar verwaoht wordt, politieke en militaire vertegenwoordigers van de twaalf landen van het Atlantisch pact later deze maand te Washington bijeen zullen komen. NIEUWE HONGAARSE GRONDWET Krachtens een nieuwe grondwet van de Hongaarse volksrepubliek zal het opperste staatsgezag worden uitge oefend door het parlement, dat onder zijn leden een praesidium zal kiezen, waarvan de ambtsduur niet bepaald is. Dit praesidium zal belast worden met de functies, die tot dusver door de pre sident van de republiek werden uitge oefend. Hongarije wordt in deze nieuwe grondwet genoemd een ..volksrepu bliek" en „een staat van arbeiders en werkende boeren". De plaatselijke pre fecten en gouverneurs worden doorge kozen raden vervangen, kerk en staat streng gescheiden. De grondwet ga randeert „alle werkende mensen" de volledige burgerlijke vrijheden, zoals persoonlijke onschendbaarheid, post geheim. eerbiediging van de woning, vrijheid van vergadering, spreken en pers, gewetens- en godsdienstvrijheid. Op papierMaar de werkelijkheid! Alle burgers worden „gelijk voor de wet" verklaard, vrouwen hebben ge lijke rechten als mannen. Iedere burger heeft ..recht op werk en betaling", be taalde vacanties, ontspanning, sociale zekerheid, vrije medische verzorging en toegang tot alle terreinen van cultuur en opvoeding. De grondwet bevat een clausule, die asyl garandeert aan alle buitenlanders, „die om hun werkzaamheid in het be lang van de bevrijding van hun volk vervolgd worden". Natuurlijke bronnen, banken, ver voer. openbare Instellingen en in dustrie worden tot eigendom van de staat verklaard. De Hongaarse nationale vlag zal in de toekomst het volgende embleem in het midden dragen: korenschoven, ha mer. rode ster en de Hongaarse natio nale kleuren. a. »-»-*5POOBLIJN *N A I VULKANEN u 'barpa^r~~ gL f Quit° j ^"^OLVacunga f [AMBATO Q J 1 IOBAMBA X nn, 7 /CUCNC A y "~r— vluchtten de bergen in, waar zij een dag en een nacht in de stromende regen ronddwaalden, alvorens zij door Rode- Kruisploegen naar Ambato konden wor den gebracht. In Pelileo kwamen ongeveer 200 per sonen, meest Indianen, om het leven. Het aardbevingsgebied. dat zich van Quito tot de Quayayuilspoorweg uit strekt, is een breed dal van 30 tot 50 km. wijd. en ligt 2.800 meter boven de zeespiegel. Het wordt begrensd door de Ooste lijke en de Westelijke Cordilleras, de be roemde „straat der Vulcanen". Boven de eeuwige sneeuw zenden de vulcanen as- wolken omhoog. In 1868 werden Ecuador en Peru even eens door een verschrikkelijke aardbe ving geteisterd, die aan 70.000 mensen het leven kostte. Een andere aardbeving kwam voor in 1797, waarbij 40.000 mensen levend be graven werden. Quito werd toen ver woest Men schat het aantal levens, dat bij de aardbeving in Ecuador verloren is gegaan, op 4.600, aldus radioberichten in New York. Dc schade wordt op 20 rnilliocn dollar geschat De Amerikaanse ambassade te Quito meldt, dat vele steden, die door de aard beving zijn getroffen, nog niet bereik baar zijn, omdat de wegen er heen vol komen zijn vernield. Volgens berichten uit Quito worden de doden voor het merendeel in lange loopgraven ter aarde besteld of ver brand. In Ambato werkt men met alle macht om de lijken zo spoedig mogelijk te begraven omdat men bevreesd is voor epidemieën. Haringuitvoer tweede kwartaal 1949. TWEE MAAL ZO GROOT ALS IN TWEEDE KWARTAAL 1948. Volgens de Dienst der Nederlandse Haringcontröle werden gedurende het tweede kwartaal 1949 6.613.450 kg. pe kel- cn steurharing ter waarde van f. 3.461.281.- uitgevoerd, tegen 2.910.657 kg. voor f. 1.743.226.- in het tweede kwartaal 1948. De voornaamste afnemers waren Rus land (3.055.100 kg.), België (1.101 669 kg.) Duitsland (927.804 kg), Polen (500.000 kg) Israël (433.865 kg) en Tsjecho-Slowaküe (389.812 kg). Scheveningse exporteurs verzorgden met bijna 3 millioen kg 43 Tg van de export. De exporteurs in Kat wijk aan Zee en Vlaardingen namen 31 resp. 17% van de uitvoer voor hun re kening. BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK TE AMSTERDAM. Vanmorgen evtn voor zes uur bleek dat rook opsteeg uit de achterzijde van het perceel Geldersekade 92 te Am sterdam. In dit perceel is een chemi sche fabriek voor geneesmiddelen ge vestigd. De brandweer was snel ter plaatse en vatte de strijd tegen de ver stikkende rook vlammen waren niet te zien energiek aan Met rookmas- kers op drongen de brandweermannen het gebouw binnen waar het vuur in een opslagplaatse op de tweede verdie ping woedde. Het kon niet voorkomen worden, dat de brand naar de bovcn- gelegen zolderruimte oversloeg, maar omstreeks kwart over zeven had de brandweer het vuur onder de knie. Op slagplaats en zolder waren toer. uit gebrand. De totaal schade is vril ern stig. mede doordat er veel waterscha de is. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. LAATSTE GANG VAN DRIE BEMANNINGLEDEN „ROERMOND". Dezelfde brandende zon, die op 23 Juni j.l. getuige was van de ramp met de „Roermond" bij Barl, zond Zater dagmiddag haar verzengende stralen over de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam, waar de twee boordwerktuig kundigen van de „Roermond" naar hun laatste rustplaats werden gebracht. Het stoffelijk overschot van de 39-jarige eer ste boordwerktuigkundige Dick Gran- dia werd om 1 uur onder grote belang stelling aan de aarde toevertrouwd. Een uur later werd het stoffelijk over schot van de tweede boordwerktuigkun dige. Han van der Meer, ter aarde be steld. Een grote schare familieleden, vrien den en leden van het personeel van de KLM, had reeds Zaterdagochtend het stoffelijk overschot van de tweede pi loot J. van Kuyk uit Haarlem van de „Roermond" naar zijn laatste rustplaats in het crematorium te Velsen vergezeld. HAAGSE POLITIERECHTER.. OP Z'N 76STE JAAR DE CEL IN! De Haagse Politierechter had hevig getoornd cp de 76-jarige J. van Vliet uit Bodegraven, en bij verstek legde hij twee maanden gevangenisstraf op met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. Van dat alles wist de bejaarde boos doener niets af. toen hij zich even later bij de deurwaarder kwam melden, want „hij had niet op tijd kunnen zijn." Dus kwam hij na het vonnis voor het hekje bij de rechter, waar zijn kwaad op nieuw werd besproken. Deze verdachte knoeide in de eieren. Hij vervoerde ze clandestien en ook met de stempels zat het niet goed. „Ik ben al zo oud, dus heb ik alles niet zo gauw doóór," verkondigde ver dachte, doch de rechter constateerde: „Maar U weet wel hoe je eieren moet verstoppen!" En toen vertelde de rech ter waartoe hij verdachte zo juist had veroordeeld. Dat viel verdachte lelijk tegen, maar de rechter, herinnerde er aan dat verdachte al eerder veroor deeld is voor dergelijke feiten. En zo ging verdachte meteen mee naar de cel, waar hij ook z'n verjaar dag zal vieren! Jaarproductie tot 300 millioen opgevoerd. Op verzoek van de regering hebben zowel de Kunstzandsteenfabriek „Ar noud" to Hillegom als de zuster-on- derneming, de Katwijkse Kalkzand- steenfabriek. besloten weer in conti- nu-bedrüf tc gaan werken. Dit bete kent. dat de jaarproductie van de „Ar noud" tot 200 millioen cn die van Kat wijk tot 100 millioen stuks zal worden opgevoerd. Dit Is niet slechts van be lang voor de werkverruiming, maar ook voor de versnelling van de weder opbouw en besparing van kostbare deviezen. Deze mededeling van de heer J. G. J. Verhey van Wijk. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden, toonde duidelijk aan. dat de medewerkers van de jubilerende „Ar noud", de grote kalkzandsteenfabriek te Hillegom, nog iets anders kunnen dan feestvieren, hoewel ze een proeve van Handhaving dividendstop overbodig en schadelijk geacht. De Kamers van Koophandel en Fa brieken voor Noord Holland, Zuid-Hol land, Noord-Brabant en Utrecht hebben een aantal overwegingen aan de Twee de Kamer kenbaar gemaakt naar aan leiding van de onlangs ingediende wets ontwerpen inzake belastingherziening 1949. wijziging van de ondernemingsbe lasting en wet op de dividend-beperking 1949. De Kamers spreken haar teleur stelling uit over het feit, dat de tege moetkomingen aan het bedrijfsleven zo ongelijk over de verschillende sectoren daarvan zijn verdeeld. Het valt haar op, dat de handelsondernemingen aanzien lijk minder bij de voorstellen gebaat zijn dan de industrie. Voor de toekomstige positie van de handel blijkt deze ont wikkeling de Kamers uitermate beden kelijk, aangezien de handelsondernemin gen als gevolg van de belastingtarieven vrijwel geen gelegenheid hebben om re serves voor slechtere jaren te vormen. Tegen het ontwerp belastingherzie ning 1949 hebben de Kamers de volgen de tien bezwaren: Principieel leidt het stelsel der wet tot belasting van schijn winsten. Het nuttig effect der herwaar- N Wanneer U 's morgens Uw slechte tanden bij ons laat trekken, plaatsen wij nog dezelfde dag een MUURVAST IN DE MOND. Volledig© garantie. Trekken desgewenst in Evipanslaap. Behandeling door Tandartsen. Spreekuur van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. (Adv.) dering is onvoldoende. De multiplicator is te laag. Verrekening van verlies met de nieuwe onbelaste reserve is niet ver dedigbaar. Het ontwerp bevat geen bij zondere tegemoetkoming voor de oor logsslachtoffers. De extra afschrijving van eenderde van de kostprijs van nieu we objecten dient nader te worden uit gewerkt. Retrograde verliescompensatie voor een jaar verdient de voorkeur bo ven uitbreiding van de bestaande ver liescompensatie met een jaar. Ten on rechte worden de naamloze vennoot schappen inzake de uitdeling van de herleide overgangsreserve in een on gunstiger positie gebracht. Boekwinsten bij verkoop van bedrijfsmiddelen dienen in een vervangingsreserve te kunnen worden opgenomen. De nieuwe regeling, die bij vererving van bedrijfsvermogen zal gelden, drukt zo zwaar, dat zij het voortbestaan van een onderneming in gevaar brengt. Ten aanzien van de wijziging van de ondernemingsbelasting constateren de Kamers, dat voor deze belasting geen redelijke rechtsgrond is aan to wijzen, dat zij voor de regeling van de gemeentelijke financiën geen nuttig of noodzakelijk element vormt, dat zU economisch onjuist werkt en dat zij technisch een zeer bedenkelijke heffing is. zodat de Kamers het par lement verzoeken zich voor algehele afschaffing van deze belasting uit te spreken. Handhaving van do dividendstop achten dc Kamers eensdeels overbo dig en anderdeels schadelijk. Overbodig is zij in zoverre de leiding van grote vennootschappen in het al gemeen gerekend mag worden in staat te zijn de belangen van de vennootschap (gelegen in de mogelijkheid tot zelffi nanciering) te beschermen tegen de ogenblikkelijke belangen van de aan deelhouders (gelegen in een hoog di vidend). Schadelijk is zij binnen net ka der van de Beneluxgedachte en omdat het bestaan van een dividendstop in een bepaald land de Investering aldaar af schrikt. De Kamers menen dan ook, dat de vennootschappen in ieder geval inde gelegenheid moeten worden gesteld de primaire dividenden op haar preferen te aandelen op gelijke wijze als andere winstverplichtingen uit te keren zonder beperking en dat de dividendbeperking alleen betrekking mag hebben op de uitdelingen op de gewone aandelen en op de superdividenden op preferente winstdelende aandelen. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 31) Alden merkte op: Zo is het vol maakt. Het is nog geen zomer die moet nog komen, maar alles beweegt zich al in die richting en komt als een golf opzetten. Die golf zal spoedig over slaan en Juni ls dan weer voorbij. Het is altijd te kort van duur. De wagen rolde een lange heuvel af, reed door een stadje en begon een flau we helling te beklimmen. Weet je, ging zy voort, dit land is net als Engeland. Niet op die manier, bedoel lk zij keek even naar het wa ter, dat over de dam van het ene reser voir in het andere stroomde maar in ieder ander opzicht. Het is helemaal niet zoals het Midden Westen. Ik weet niet meer op wat voor deel van Engeland het lijkt ik was nog zo jong, toen ik daar heen ging. Hoe oud was je toen? Hij zorgde er voor, om de vraag op onverschillige toon te stellen. Laat eens kijken het was in 1925. Ik was zeven jaar. Hij dacht:—Dat klopt dat zou dus aanduiden, dat zij de Juiste leeftijd heeft! En weer voelde hij dat gevoel van op winding. Maar zij keek niet naar hem. Zij zat te kijken naar de laurierbomen, die vaag glinsterden in het donkere bos en naar twee gestalten, die te paard aan de fngang van een ruiterpad ver- j schenen. Zij zei: Heb jij ooit gere- den, Jim? Nauwelijks. Jij wel? Alleen toen ik nog erg klein was. Niet genoeg, om er nu nog rekening mee te houden. Niet op die manier van Tony. Die heeft mij op die avond ver teld, dat zij ongeveer te paard leefde. Ja. zei hij, toen zij getrouwd was. En hij voegde er nadenkend aan toe: Het was ongeveer het enige deel van haar huwelijk, waar zij werkelijk mee Ingenomen was. Was het zo erg? Nog al. Het was net als vele Ame rikaanse huwelijken tussen twee bedor ven mensen ijiet te veel geld. Stormach tig en nogal onaangenaam. Waarom hield zij het zo lang vol? Ik geloof, dat zij onder een soort betovering leefde. Haar man was een knappe bruut en 't leven, dat zij leidde, was geheel verschillend aan dat, wat zij tot ausver gekend had. Tony had er een hekel aan, maar het was als een verdovingsmiddel zij scheen er niet af te kunnen blijven. Zij vertelde mij eens, dat zij gewoon was, om te veel te drinken voor zij ging jachtrijden, in de hoop. dat zij er af zou vallen en gedood worden. Zij sprak niet onmiddellijk, maar zei even later zachtjes: Arme Tony. Wees maar vriendelijk tegen haar, Jim. zy is zo wanhopig verliefd op je. Een ogenblik wist hij niet, hoe hij i Hij lachte. Zij is juist het tegen- het had. Het was niets voor haar, om overgestelde zo gemakkelijk als een dat te zeggen of was het dat juist wel? Toen zei hij: Dat is zij in wer kelijkheid niet, maar ik vrees, dat ik niet altijd vriendelijk tegen haar ben. Ik was nogal scheip tegen haar die avond, dat Jij en Ricky er bij waren. Maar zij Hy kon haar niet uitleggen, waarom hij zo scherp tegen Tony was geweest, dat het was. omdat hij in angst geze ten had, dat zij zeggen zou: De zaak Snyder—Gray de zaak Leighclif Brayle. Hij ging voort: zy is ge neigd een beetje dramatisch te doen. zy is zo lang het enfant terrible van Craigford geweest, dat zy die rol niet graag wil laten schieten. Ja, maar het gaat verder daii dat. Zij houdt werkelyk van Jë en daarom is zy zo bitter tegen je. Zy heeft blykbaar een heftige natuur. Haar stem klonk zacht, maar er lag een lichte klank van afkeer ln en nog meer vanvrees. Snel zei hy: Ik ben ook niet op heftigheid gesteld. Zy heeft te veel energie, dat is alles, zy moest die in een fabriek voor oorlogs materiaal afreageren. zy sprak niet onmlddellyk en hij vroeg zich af, of zy meende, dat hy over Tony te hard oordeelde. Toen zei zy: Vertel my eens wat van Mrs. Hasketh. ouderwetse pantoffel. Je zult het best met haar kunnen vinden. Hij ging door met praten, maar in werkelijkheid was zijn geest niet bij Helens moeder. Met één oog keek hy naar de weg en met het andere zag hy het meisje, dat naast hem zat, slank en koel ln haar groen linnen jurk en kleine witte hoed, denkend, dat zij even bekoorlijk was als de dag met zyn verschuivende scha duwen. in plekken warm zonlicht en frisse bries. Hij hoopte maar, dat Emily Hasketh haar net zo zou zien als hy deed Een half uur later zag hij de ontmoe ting tussen die twee en wist, dat het in orde was. Mrs. Hasketh kwam over 't grasveld aanlopen, een stevige, gezette figuur ln haar flanellen refc en grijze sweater, terwyl zy haar tuinhandschoe- nen uittrok. Ik ben laat, zei zy, of jullie bent erg vroeg. Ik ben biy, dat Jullie er bent, maar ik ben nog niet presentabel. Alden glimlachte tegen haar. U bent volkomen presentabel, en wat is dit een heerlyke plaats! Jims kus miste de wang van zijn schoonmoeder en kwam op de rand van haar strooien tuinhoed neer. Hoe is het er mee en waar zyn de kinde ren? Terwijl hy nog sprak, kwamen Emily en Mark uit het# huis rennen. We hebben de pan met roomijs uitgetikt, gilde Emily. Het is aardbeienijs. Dad dy! Hello. Miss Blanshaw. Heeft u ooit de pan uitgetikt? Ja. zeker. Dikwyls, toen ik nog klein was. Wilt u het nu ook doen? Oh. neen, we hebben de rest aan Walter gegeven! De spaniel kwam naast Mark aan lopen, die zyn gezicht naar ztin vader ophief en een klein handje naar Alden uitstak. Mark, berispte Emily hem, je bent vreselyk kleverig Maar Mark glimlachte op een engel achtige manier en ging op het gras niet de oren van de spaniel zitten spe len, terwyl hij zonder veel resultaat ook probeerde er de bek van de hond mee af te vegen. Wel, zei Mrs. Hasketh, wat wilden jullie eigeniyk gaan doen? Niets waar- schyntijk. Goed. doe dat dan, terwyl ik me ga kleden. Maar de kinderen wilden de boerderij rondwandelen, om het nieuwe kalf te zien en de tien biggen en daarna wil den zij badminton spelen, hetgeen ten gevolge van de wind eindigde in een hopeloze verwarring van rackets, vo lants en hygende spelers. (Wordt vervolgd) bekwaamheid in het laatste op ondub- belzinnige wyze aflegden. Zaterdag stond voor al wat met de „Arnoud" te maken had in het teken van het 45-jarig jubileum, dat met bij. zondere nadruk werd gevierd, daar het 40-jarig bestaan wegens de tydsomstaa. digheden onopgemerkt voorbijging. 's Morgens in de vroegte was men er met twaalf autobussen op uit getrokken naar de Maasstad, waar men via tun. nel en havencomplex ln de diergaarde „Blijdorp" belandde. Nadat de dier- gaarde was bezichtigd, verenigden zich allen aan een lunch in de RIvièra-hal 's Middags was het hele gezelschap weer in Hillegom terug, waar de Hille- gomse Harmoniekapel de feestvierden verwelkomde. Op het Hilllnen-terrein werd een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen het Arnoud-elftal en een ploeg van de Katwykse Kalkzandsteenfabriek. Hll. legom won. De heer J. A. van Herwaar den, president-directeur reikte aan de aanvoerder van „Arnoud" een zilveren wisselbeker uit. daarmee een permanent karakter verlenend aan deze wedstrli- den. Onder luid gezang trok des avonds een stoet van meer dan vyfhonderd feest vierende „Arnoud"-mensen de gemeen- telyke concertzaal tc Haarlem binnen waar de feestviering werd besloten met 'n cabaret-programma, waaraan €en helaas wel wat langgerekte officiële huldiging voorafging. Nadat de adjunct- directeur, de heer D. M. N. Bakker, de feestavond had geopend, reikte de heer J. A. van Herwaarden aan de 25 jubila rissen elk een gedenkbord en e*n ge schenk onder couvert uit, waarbij hll herinnerde aan de eerste jaren van zijn werkzaamheid als correspondenr-relzl- ger by de „Arnoud". De jubilarissen wa ren de heren W. D. Oudolf, C. Kleyne A. Griekspoor, M. v. d. Voet, D. Vijfhul zen, H. Romeyn, J. C. Elderbrock. H. v. Kooten, J. Krabbers. G. de Vries. A. Faas, M. Janse, P. v. d. Vlist, J. S van Til, G. H. Kelderman, J. W. Bons. H de Lange. A. Bons, K. de Jonge, S P. Bu- walda, A. de Regt, J. B. Fyma, A.Wes- terlaken en S. J. J. van Til. Hierna reikte ir C. A. Doets, secreta ris van het departement Haarlem der Ned. Maatschappy voor Nyverheld en Handel, de gouden legpenning der Maatschappy met oorkende uit aan de president-directeur, de heer J. A. van Herwaarden, de zilveren legpenning aan de adjunct-directeur, de heer J. S. van Til en de procuratiehouder, de heer W. D. Qudolf en de bronzen legpenning aan de overige jubilarissen. De Burgemeester van Hillegom, jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, deelde mede, dat hij HM. de Koningin had verzocht een aantal der jubilarissen in aanmerking te doen ko men voor een Koninklyke Onderschei ding. Helaas was de beslissing hierop nog niet gevallen, zodat hy hoopte deze onderscheidingen te zijner tyd Jn c-en Intieme byeenkomst te kunnen uitrei ken. De burgemeester van Noordwykerhoui de heer J. J. C. van Iersel, gewaagde van de samenwerking doch ook var. de conflicten tussen de gemeente Noord- wykerhout, welke haar natuurschoon wilde behouden en de „Arnoud", die zand nodig had, welke verschillen ech ter de goede verstandhouding niet ver mochten te schaden. De heer Verhey van Wyk, die met de heren N. Parlevliet, vlce-voorzitter en mr dr P. G. Knibbe, secretaris, de Leid- se Kamer van Koophandel en Fabrieken vertegenwoordigde, verklaarde trots te zyn op het „Arnoud"-bedryf binnen het ressort der Kamer; een bedryf, dat on getwijfeld het grootste van die aard in Europa, ja wellicht ter wereld was en de helft van de Nederlandse jaarpro ductie van kalkzandsteen verzorgt. HU bood de president-directeur de legpen ning van de Kamer als biyk van waar dering aan. Jhr mr dr J. F. Clifford Kocq van Breugel sprak als voorzitter van de Raad van Beheer en de heer D. J. van Her waarden namens het zusterbedryf te Katwijk, waarby hy zyn vader, Rotter dammer in hart en nieren, een schil derij met een Rotterdams havengezicht aanbood. De heer P. G. A. Hofkes, voorzitter van het Jubileum-comité, onder wiens leiding deze feestavond stond, gaf ver volgens de heer J. C. Elderbroek namens dit comité gelegenheid tot het aanbie den van de tekening van een monumen tale lichtkroon voor het directie-kan toor, als huldeblyk namens het geza menlijk personeel. De heer J. A. van Herwaarden sprak zyn dank uit voor de aanwezigheid der verschillende autoriteiten. Een cabaret-gezelschap bracht de aanwezigen in een feestelyke stemming, welke tot in de nacht voortduurde en eerst eindigde toen de heer B. van Veen namens het Jubileum-comité met een dankwoord de byeenkomst sloot. 2). „Hier is iets aan de hand", dacht Panda scherpzinnig. „Hier ls Iets vreemds in het spel". Nu, dat was duidelyk. Er kan 's avonds in een park van alles gebeuren, vooral als er geen wandelaars meer zyn, maar dat alle bankjes uit elkaar vallen neen, dat is geen gewoon verschynsel! Panda besloot eens op onderzoek uit te gaan. „Misschien is het houtwurm", dacht hy, „en dan moet ik de park wachter waarschuwen!" Maar het was hem al heel spoedig duidelyk, dat het geen houtwurm was. Alle onderdelen van de bankjes waren nog heel ze waren alleen maar uit ekaar gehaald. Zo'n bankje zit met schroeven in el kaar en wat er hier nu gebeurd was, dat was dat de schroeven er gewoon maar uit gedraaid waren. Vreemd, niet waar? Dat vond Panda ten minste ook. „Hier is boos opzet in het spel", mom pelde hy en wanneer hy daar mis schien nog aan getwyfeld had, dan kreeg hy nu al spoedig het bewys, By een van de bankjes lag een stuk gereed schap! „Hier is iemand aan het werk geweest!" mompelde hy dus ja, dat mompelde hy, want als er niemand inde buurt Is om tegen te praten, dan geeft het toch nog een soort gezelligheid om het woord tegen jezelf te richten. Maar hoe dan ook dat stuk gereedschap was een bewysstuk, dat de aandacht ten volle waard was. Panda bukte zich dus en raapte het op.en toen, juist op dat moment, kwam er van onder de bank een hand te voorschijn, die naar het gereedschap tastte... en toen klonk er een woeste schreeuw: „Aaaaaah! Myn gereedschap! Dieven!" „Hee," dacht Panda verschrikt, „er schynt iemand onder die bank te zitten! Misschien is, dat wel degene, die hier alles kapot maakt!" Nu dat wis zo. En er zat iemand on der de bank en wat voor iemand! VOOR DINSDAG 9 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) KR° J*®?: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek, gram.pl.; 7.45. morgengebed en HtUj-giscne kalender: 8.00: nieuws; 8.15: pluk de öag, 9.00: lichtbaken; 9.25: Symphonettes or kest; 10.00: wie komt er ln myn hokje£ 10.15: Symphonlsch morgenconcert; u w. met de accordeon er op uit; 11.30: ais ar ziele luistert; 11.40: concert; 12.00: ange lus; 12 03: orkest zonder naam; W-*"; mededelingen 12.33: orkest zonder naam. 12.55: zonnewyzer; 1.00: nieuws; -lanorecltal; 1.40: harmonlemuzlek; a.iu; la Damolselle Élue; 2.30: onder ons; Amusementsorkest; 3.20: dlsco-tbe-com; plet; 4.00: de zonnebloem; 4.30: zlekenK». 5 00: vacantle-tljd; 5.15: lang zullen leven; 5.45 volkeren ln de Molukken, 6W Metropole orkest; 6 20: sportpraatje; 6.du Ned. strijdkrachten; 7 00: nieuws; 7.i3 Henk Orthmann's Rhythm Sextet; 7-3"; dit ls leven; 7 45: voor de scheepvaan. 7.50: voor de wederopbouw; 8.00: nieuw»- 8.05de gewone man; 8 12liederen vaa J Brahms; 8.20: Promenade cobJ*.«'. 10 00: de Europeese raad vergadert; Km" Nederlands kamerkoor; 10.45: avondgeDF| en liturgische kalender; 11.00: nieuw* 11,1512 00: populair zomeravondconcen- Hilversum 'II (415 M.) AVKO■1.00' nieuws; 7.15; gram.pl.; 7.50: (VPRDI dagopening door dr J. C- A. Fetter; nieuws, 8 15: ochtendvarla; 855:CI5» vrouw tot vrouw; 9.00: werken van se^ Prokoflef; 9 30: waterstanden; 9.35: au bade; 10.00: morgenwydtng door ds L»; Vasseur; 10.15: arbeidsvitaminen; 1J> kleutertje luister; 11.00: Cornells v. D>J** tenor; 11.30: de wekker: 12 00: Patlst. plano: 12.30; mededelingen; 12-«- voor ons platteland; 12.40: the Soutnse hawailans; 1 00: nieuws; 1.15: Skymastw»- 145: causerie; 1.50: sollstenconcert; radio matinee; 4.25: honderd beroema componisten; 4.40: hiep hoy! we zijn me- vacantie; 5.30: Maria Zamora: ow, nieuws; 6.15: Tom Erlch, plano; 6.30: ee*j dagje op Schevenlngen; 6.45: PercU?! Mackey en zijn orkest; 7.45: Tante tussen de wielen; 8.00: nieuws; 8.05: Europese commentaar; 8.15- de bruuw van Figaro; 9.45 buitenlands overzien* 10.00: Italiaanse en Spaanse muziek; lOfj; Circusmensen, hoorspel; 11.00: nieuw» 11.15: dansmuziek aoor het Lcedy Tri"» 11.35—13.00: gram.pl.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2