FOTOTIJD EEN VAGE HERINNERING Tentoonstelling „De Veenstreek" in Roelofarendsveen Zorgen voor bloembollenkwekers, ondanks voorspoedige oogst Vacantietijd Panda en de meesterwereldverbeteraar Radio-programma 88ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Vrijdag 5 Augustus 1949 Tweede Blad No. 26761 lage prijzen en een groot surplus. Reeds meer dan vijftien jaren is men bezig het bloembollenvak te „saneren", en minstens even lang duurt de heftige stryd van een groot deel der bloembol lenkwekers tegen de daarmede in ver band staande maatregelen. Het ziet er niet naar uit, dat die strijd zal luwen, veeleer zal hij toenemen, vooral door de ontwikkeling in dit sei zoen Ondanks sombere voorspellingen, waaraan men zo langzamerhand wel is gewend geraakt,.blijkt de oogst dit jaar zeer voorspoedig. Het is echter een voorspoed, die geen reden geeft tot on verdeelde dankbaarheid. De kwekers kregen de mededeling, dat het Surplusfonds dit jaar 45% zal heffen hetgeen hierop neerkomt, dat, voor zover men het nu al kan be kijken, zo ongeveer de helft van de oogst onverkoopbaar is en door dit fonds zal moeten worden opgenomen. De kwekers ontvangen hiervoor een ver goeding, die zij ten slotte zelf moeten betalen. Bü de veilingen is de aanvoer gewel dig. Een der grote veilingen uit de Bol lenstreek stuurde een vrachtauto ce i weg op met het doel, overal de ledige manden op te halen, omdat men de bollen niet meer kon bergen Dag op dag draait de grote veiling- klok, maar ook dag aan dag ziet men de wijzer het fatale punt voorbij schie ten, zonder dat het groene lichtje aan- glansdedan is er weer een partij I doorgedraaid". En dat is geen zeld zaamheid. Op een grote bloembollen- velling in het Noorden ging zowat de helft van de aanvoer op die manier weg...- dat klopt wel zowat met de surplus-berekening van het Bedrijf schap voor Sierteeltproducten! Op de bloembollenbeurs, zowel op de Maandagse in het Krelagehuis te Lisse als op de Donderdagmorgen-beurs te Hillegom, is het thans hoogspanning. De exporteurs zitten aan hun tafeltjes en hebben het vragenlijstje bij zich liggen en/of op het grote mededelin- delingenbord geprikt. De kwekers heb ben hun aanbiedingen en trachten hun voorraad kwijt te worden. ,Je vraagt duizend Korneforussen, Jan?" „Heb je ze?" „Wat geef je?" ,,'k heb maar één prijsde mini mumprijs." De kweker aarzelt niet eens. .Schrijf op!" En hij is nog blij, dat hij ze kwijt Er zijn natuurlijk soorten, die altijd een goede prijs maken, maar met de gewone handelssoorten kan men de gracht dempen. Er zijn er zelfs, zoals de „Bartigonnen", die „voor 't surplus geteeld worden" volgens sommige vak lui, die ervan ovrtuigd zijn, dat als deze regeling niet bestond, dergelijke soorten niét meer zouden worden gekweekt. Door dit alles wordt de neiging steeds sterker om te zeggen: wég met de hele sanering! Ongetwijfeld zal het kraken, wanneer dit gebeurt, en in de strijd om het leven, welke hierdoor zal ont staan, zullen velen het bijltje er bij neerleggen. Zelfs is het gevaar groot, dat juist de kleine kwekers, die over het algemeen zulke bittere tegenstan ders der saneringsmaatregelen zijn, er het eerst onderdoor gaan. Maar men kan aan de indruk niet ontkomen, dat hier eenzelfde psychose zich doet gel den als op het oorlogsveldniemand realiseert zich dat hij vallen .kan; een leder is ervan overtuigd, dat hij het nog wel redden zal. De geweldige pa pierwinkel en de onoverzichtelijkheid en ingewikkeldheid der maatregelen dragen tot die gemoedsstemming nog het hunne bij. De voorstanders van handhaving der maatregelen echter vrezen een afbraak- politiek en willen tot elke prijs de „bo dem in de markt" handhaven. De surplusheffing van 45% is echter als een bliksemstraal in het bloembol lenvak ingeslagen. Dit is geen normaal cijfer meer. Het geeft aan. dat de tem peratuur van de patiënt zo ongeveer dodelijk is. Want wat moet er van te recht komen, wanneer men jaar op jaar grote overschotten teelt,... wanneer die overschotten zo ongeveer de helft der productie gaan bedragen? Uitbreiding van de export? Ook daar mee moet men voorzichtig zijn. De meeste landen zijn gecontingenteerd. Amerika en Canada wensen geen agres sieve handelspolitiek en 't woord „dum ping" ligt de lieden daar al spoedig vóór in de mond. Inderdaad, een sanering van het bloembollenvak is dringend noodzake lijk. Het is echter zeer de vraag of men met en planmatige sanering van boven af, zoals die nu al zovele jaren wordt gehandhaafd, op den duur iets bereikt. Wanneer men meer dan vijftien jaar de dokter over de vloer heeft, is dat zéker geen testimonium voor de ge zondheidstoestand van de patiënt! Het ziet er naar uit, hoe betreurens waardig het ook zou zfjn dat men met tertijd de toevlucht zal nemen tot het wanhoopsmiddel: het geval te laten „uitzieken" met als gevolg dat alleen de sterksten het overleven. De bloembollenteelt heeft zich gewel dig uitgebreid, vooral sinds men ook in „De Noord" daarmee is begonnen. Het zijn de kwekers uit „De Zuid", die de bloembollen daar hebben geïntrodu ceerd nu is er in die streken prac- tisch geen groententeler. die ook nog niet z'n partijtje bollen heeft staan en vanzelfsprekend zijn dit bijna alle de gewone handelssoorten, want veel risico kan men niet lopen Dag in, dag uit, rijden de vrachtwa gens, hoog opgeladen met bloembollen, de brede deuren der veilinggebouwen binnen en draait de wijzer van de vei- lingklok. En in de smalle houten ban ken zitten de kopers en wachten zo lang mogelijk met op 't knopje te druk ken, of laten onverschillig de partij voorbijgaan. Ter zilde zitten de kwe kers, de belanghebbenden, met span ning afwachtend wat het resultaat zal zijn van hun werken, een heel jaar lang. Velen zijn er bij. die reeds voor schot hebben moeten nemen op hun oogst. Hoe die mensen de winter uit komen? „We houden ieder jaar een bidstond voor een overvloedige oogst" zegt bit ter een oude kweker. „Maar je vraagt je af of je niet beter bidden mocht, of ze maar mislukte." Maar een ander zegt: „De fout ziet niet Hierboven, maar benedenWij moeten telen in verhouding tot de vraag en niet twee maal zoveel!" En met deze aanloop is het zoveelste uitzichtloze debat over de saneringsmaatregelen tussen de bloem bollenmensen gestart Voor toestel, film en afdruk: "ofö - cine flfl UÜOLPSLQq tylenbeeL^ BREESTROOT 79 LElOE n-TEi. 2'651 (Adv.) VOETBAL. JEUGD-VOETBALTOURNOOI GROENOORD. Op het terrein van Oranje Groen werd gisteren het door de Buurt- en Speel tuinvereniging „Groenoord" in het ka der van de Vacantiebezigheid georgani seerde jeugd-voetbaltournooi voortgezet met de volgende wedstrijden: Winnaarsronde: Noorderkwartier A De Demping A 21, Groenoord A—Wes terkwartier A 30, Groenoord BNoor derkwartier B 50. Verliezersronde: afd. A: Morschkwar- tier AVogelwijk A 12 (Vogelwijk lf prijs); afd. B: Morschkwartier BDe Demping B 31 (Morschkwartier B le prijs). Op Donderdag a.s. zullen de volgende wedstrijden worden gespeeld: Finale afd. A: Groenoord AWester kwartier A: om de derde prijs: De Dem ping AWesterkwartier A; Finale afd. B: Groenoord BVogelwijk B. Noor derkwartier behaalde in de B-afdeling de derde prijs. WATERPOLO. Officieuze Europese kampioenschappen. NEDERLANDSE SPELERS AANGEWEZEN. Van 6 t/m 11 September worden te Milaan en Genua de officieuze Europese kampioenschappen waterpolo gehouden. De deelnemende landen zijn Italië, Hon garije, Nederland, België, Zweden en Frankrijk. Van Nederlandse ziide zijn de volgen de spelers uitgenodigd aan de tocht deel te nemen: Rohner (Robben), Braasem (Zian), Stam (HZ en PC), Keetelaar (Robben), Bijlsma (Haarlem), Van Feg- gelen (Meeuwen), Smol (Zian), Cabout (Goudse Zwemclub) en Van Gelderen (HZ en PC). Het is niet zeker dat alle spelers de invitatie zullen kunnen aan vaarden. De trainer, Frans Kuiper, zal de ploeg vergezellen. DAMMEN. Zware straf voor wereld kampioen Roozenburg. EEN JAAR SCHORSING EN f.125.— BOETE. Wegens het verstrekken van onjuiste gegevens in verband met de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland 1948 was door het bestuur van de Ne derlandse Dambond een voorlopig schor singsbesluit uitgevaardigd tegen P. Roo zenburg en D. van der Staay. Het bestuur van de Nederlandse Dam bond heeft thans besloten P. Roozen burg definitief te schorsen voor de t(jd van één jaar, eindigende op 22 Mei 1950 en legde hem tevens een boe te van f. 125.op. D. van der Staay kreeg eenzelfde strafmaat met een boete van f.50.J. H. de Kluijver werd een schorsing op gelegd tot 24 Juli 1950 en een boete van f 100.Aan W. Roozenburg werd een schorsing van dertig dagen opgelegd. J. L. G. van Dijck en J. H. Ansems kre gen een schriftelijke berisping. Gedurende de schorsingsperiode is het verboden, deel te nemen aan wed strijden, in welke vorm ook. Eveneens is het verboden simultaanseances te ge ven, blindpartfjen te spelen of lezingen te houden, in de ruimste zin en in wel ke vorm ook. OM HET PERSOONLIJK KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND. Op 10 September begint te Amster dam de eerste ronde van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland 1949. Er zijn 12 deelnemers, n.l. H, Laros (IJmuiden), R. C. Keiler (Amsterdam), J. Metz (Amsterdam), C. Suyk (IJmui den), B. Dukel (IJmuiden), A. Ligthart (IJmuiden), F. Gordijn (Den Haag), O. Drenth (Emmercompascum), J. Baas (Enschedé), P. Beers Noordscharwoude) J. H. Vos (Amsterdam) en Ph. J. Ham (Rotterdam). Sportsplimtcrs Quick Boys speelt morgen op haar terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen een sterke Xerxes-combinatie. De ontmoeting vangt aan om vijf uur. Aan de jaarlijkse Ronde van Den Bosch, op 4 September a.s., zal worden deelgenomen door Fauso Coppi, dewin- naai van ae Ronde van Frankrijk 1049. Ook Gerrit Schulte zal van de partij zijn. De zesde étappe van de Roncte van Zwitserland wexd gewonnen deer de Belg Verschueren. In het algemeen klas sement heeft Weilenmann nog steeds de leiding met een totaaltijd van 43.18.28 en Aeschlimann op de tweede plaats in 43.31.48. Prins Bernhard kwam gisteren op nieuw uit in een springconcours te Du blin. Hij reed met „Cool Star" en won de derde prijs. Het Belgische jacht „Wyvern", strm. W. Murdoch, heeft de zeilwedstrijd OostendeSolent gewonnen. Lugdunum organiseert Zondag a.s. een athletiekdag voor junioren en ad- spiranten op het terrein „Pomona". Op 14 Augustus a.s. zullen er wedstrijden worden gehouden tussen de jeugd van Lugdunum en die van Roodenburg. ATHLETIEK. Dames-athletiekploeg zonder Fanny naar Londen. De Nederlandse dames-athletiekploeg, welke op 20 Augustus a.s. in het White City stadion te Londen tegen Engeland en voorts tegen Frankrijk zal uitkomen, is als volgt samengesteld: 100 Meter: Foukje Dillema en Nel Karelse. 80 Meter horden: Gerda van der Kade Koudijs en Nel Vos. Vèrspringen. Gerda van der Kade Koudijs en Nel Vos. Speerwerpen: Ans Koning. Discuswerpen: Ans PanhorstNiesink en Cor Aafjes. 4 x 100 meter estafette: Tini Quick, Nel Vos, Gerda van der KadeKoudijs en Foukje Dillema. Een negende athlete zal nog worden aangewezen voor het hoogspringen. Fanny BlankersKoen heeft de uitno diging niet aanvaard, in verband met het feit, dat haar zoontje op de dag van de wedstrijd jarig is. BILJARTEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN TOG. Ook het Sassenheimse VIOS is het niet gelukt de jubilerende vereniging een nederlaag toe te brengen. De wed strijd was evenwel zeer spannend en eerst in de laatste party viel de beslis sing. TOG won met de zeer geringe voorsprong van 10 caramboles. DUIVENSPORT. P.V. NoordwUkerhout Wedvlucht met jonge duiven van uit Maastricht 178 km.) In concours 127 duiven. De eerste duif bereikte een snelheid van 1196 meter per minuut. De uitslag luidt: C. C. Broekhof 1-3-4-19-29. Rein Broek hof 2; Gebr. v. d. Mey 5; A Frank 6-8 -9-17-24-32; J. Duindam 7-10; St. Jan St. Bavo 11-21: K. Neelkens 12-15; Jac. Peters 12-28-29A. v. d. Burg 14; B. Ooms 16; J. v. Denzen 18-22-27-30; J. Mens 23; J. Plug 25-31; K. Heshof 26; A. Frank, overduif. PRODENTA - AMERSFOORT (Advert.) NIEUWE AANKOOPVERGUNNINGEN VOOR NEDERLAND. De E.C.A. heeft aankoopvergunnin gen voor Nederland bekend gemaakt tot een totaal bedrag van 578.000 dollar. Voor aankoop in het tweede kwartaal van 1950 van pulp, papier en papier producten in de Verenigde Staten werd een bedrag van 34.000 dollar toegewe zen en voor Oceaanvervoer In het eer ste kwartaal van 1952 een bedrag van 544.000 dollar. FEUILLETON door NATALIE SHDPMAN 29) Dat zal het zeker, stemde hij toe. En toen. omdat er zoveel was, dat hij had willen zeggen en zo weinig, dat hij kon zeggen, nam hi1 alleen maar af scheid. Od Vrijdagavond stopte hij voor Tony's huis. om haar mee te nemen. Hij had vergeefs getracht haar voor ziin vertrek od te bellen en had haar toen uit New- lork geschreven, haar voorstellend, om mee te gaan dineren. Toen hil kwam voorrijden ging haar voordeur open en kwam zij snel naar buiten en stapte in Qe wagen. Schiet op. zei zij. Moeder staat naar je te kijken. Ten slotte, eerst een telefonische boodschap en toen een briefje op papier van de University Club oh, ja. dat heeft zij wel degelijk opgemerkt zijn voldoende, om een liefhebbend ouderhart in opwinding te brengenom van haar opgewon den dochter nog niet eens te spreken. Waar gaat het allemaal over? Dat heb ik je gezegd, zei hii. Hij had er tweemaal over gedacht, of hij haar vragen zou. maar hu kon niemand anders bedenken, die er zo goed bii zou passen. Hij keek haar van terzijde eens aan en vroeg zich af, in welke stem ming zij vanavond was. Zij zag er vrij opvallend uit in een jurk van bedrukte ziide van een harde gele kleur, dat de meeste meisjes een ziekelijk voorkomen zou hebben gegeven, maar die zeer goed stond bij haar roodbruine haar en Weke. blanke huid. Waar gaat het allemaal over? herhaalde zij. Alleen maar een dinertje, zei hij, met Alden Blanshaw en een vriend van naar een jonge marinevlieger. Ah. zei zij, dus moet ik jou en Al- oen chaperonneren? Luister je nooit, als iemand wat zegt? ik zei, dat zij een vriend bii zich had luitenant St. Bede. Hii komt uit Texas. Oh, juist, knikte Tony met een wijs gezicht. Dus moet ik de bescher mende kleur leveren voor jou en Al ben. is dat het? Dat is het helemaal niet. Luister, Tony.... Zij klopte hem even op de knie. Maak je niet dik, ouwe jongen. Zal jk de luitenant ter hand nemen, terwijl JIJ en Alden in het maanlicht langs de bospaadjes wandelen? Of zullen jll en {k; als twee oude mensen zitten toe te kuken. hoe de jonge liefde ontplooit. wii de zonsondergang bewonde ren? Vertel het me eens even. Jim, op- Qat weet. wat mij te doen staat. Ik wil helemaal niet. dat je iets zei hij, lachend, ondanks zijn er- *ernis. Ik wil alleen maar.... Dat je je netjes gedraagt, zei Tony. Dat weet ik. Plotseling was zij weer ernstig en haar magere hand raakte zijn knie weer even aan. Ik zal het doen ook, Jim. Ik beloof het je. En enigszins tot zijn verbazing, ge droeg 2a,i zich inderdaad onberisneliik tenminste gedurende het grootste gedeelte van de avond. Zii was zeer vriendelijk tegenover Alden. vrolijk met Ricky en tegen Jim zelf vergat zij, om bitter te zijn, en was alleen maar vage lijk en niet onvermakelijk spottend. Hij sloeg de twee meisjes gade en bedacht bij zichzelf, welk een contrast zii vorm den. Alden In het licht grijs, haar don kere haar glad langs haar slanke hals met haar koele heldere ogen en Tony in haar chique, maar op>zichtige jurk, met haar hoofd met de rood-bruine krullen, haar grote mond, die ietwat scheef trok in haar magere gezichtje en haar ondeugende dansende ogen. Én toch was Alden die avond bijna even vrolijk als zij. Haar stille gezichtje, zoals Emily Hasketh het noemde, werd door haar lach verlevendigd en haar stem klonk warm. Ji mzag, hoe Ricky St. Bede haar gadesloeg en zag, hoe hard het de jongen viel zijn ogen een ogen blik van haar af te wenden, als Tony tegen hem sprak en hoe snel zijn blik dan weer tot Alden terugkeerde met zijn langzame, ernstige glimlach. Hii was een aardige jongen, intelligent, op recht en even vriendelijk als knap. Hij was alles, wat een meisje maar kon verlangen en Jim vroeg zich af, of dat het niet was, wat Alden verlangde, want wanneer zij zich tot hem wendde, verzachtten zich haar ogen, gezichtje en stem. Na het diner zaten zij op de lange waranda, die zoals Tony zei, afgrijse lijke herinneringen uit haar jeugd op riep. Ik kwam hier altijd, als ik eens goed wilde uithuilen, zei zij, als ik het op partijtjes niet vinden kon en dat was bijna altijd het geval. Dan ging ik naar de kleedkamer, sloop de zijtrap af en kwam hier naar bulten. Op een Oudejaarsavond kreeg ik haast long ontsteking ik zou die zeker gekregen hebben, als mijn broer mij niet gevon den had. Hij was woedend en nood zaakte mij, om met rode ogen en al meteen naar binnen te gaan. Zij trok even een zuur gezicht. De afschuwe lijke crisis van het groot worden! Maar en hier wendde zij zich tot Alden ik geloof niet, dat jij daar ooit aan geleden hebt. Alden zei bedaard: Dat heb ik wel, maar niet op debutantenpartijtjes. Tony's rusteloze ogen zwierven over de waranda met de lange rijen rieten stoelen. Het ziet er uit als een on schuldig ouderwets zomerhotel, hè? Maar het heeft zijn herinneringen. Kus sen ik werd hier buiten voor het eerst gekust, Jim en borrels, die naar koperpoets smaakten. Herinner je het je nog? Neen, natuurlijk niet, jij was nog niet hier en deze kinderen werden te laat geboren, om nog herinneringen te hebben aan badkuipjenever en alles, wat daarmee annex was vanwege de drooglegging. Er viel even een kleine stilte en toen zei Alden: Ik kan er me nog wel Iets van .herinneren. Jim wierp haar een snelle blik toe, maar het was te donker om haar ge zicht te zien. Hij zag alleen een bleek ovaal tegen de donkere omlijsting van haar haar en boven de nog blekere glans van haar jurk. (Wordt vervolgd) DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie. WEDVLUCHT VANUIT WEERT. Concours met Jonge duiven op Zondag 24 Juli, vanuit Weert. Afstand plm. 130 K.M. Aantal vogels 1171, gelost te 8 uur met wind uit Noordelijke richtingen. Aan komst le duif te 9.55 uur (1142.35 M. per minuut): laatste duif te 10.21.14 uur (930.89 M.). De uitslag'luidt: J. Smit 1, 55. 66. 92, 116, 140, 169; W. Kapaan 2, 65 118, 152, 161, 175: D. de Romevn 3. 35. 39, 80, 124; R. de Graaf 4. 29.' 137. 138, 230, 231; J. Siera 5. 68. 202; P. Neuteboom 6: H. van Alphen Jr. 7. 8. 93. 97: M. Noordervllet 9, 82. 83. 209. 210: P Kramp 10. 87. 126, 128: J. van Alphen 11. 57. 86. 100. 123; J. Fasel 12. 37; N. v. d. Linden 13. 53. 127, 199: D. Nlevaart 14; H. Sterk 15. 168: J. van Seg- gelen 16, 43. 75: J. Mulder 17; W. v. d. Arend 18, 154; J. Neuteboom 19; N. Hllle- brand 20: C van Dijk 21, 227: H. de Haas 22. A Dubbelaar 23: J. Gobel 24. 62. 131, J36. 143. 228: N. Waasdorp 25: K. Boehlee 26; W. Harteveld 27; J. Truyers Jr 28. 73. 117, 132, 134. 170 gebr. de Groot 30. 72, 141, 142. 173, 197. 219, 220; P. Gfjsraan 31 49. 56. 88. 114, 133, 139. 151; J. Hof- kens 32, A. Krol 33, 122, 188: A. van Wee- ren 34, 222, C. Hoogeveen 36. 167; C. Kop 38. J. Ultendijk 40. 95: P. v. d. Leek 41: A. van Roven 42: W. van Os 44; F. Hof man 45. 96, J, NIJs 46, 98; G. Grebel 47; 5. Jansen 48: A. Kramp 50: P. Koenen 51. 164, 181. 201: M. Prins 52: Th. Uljee 54. 149. 150; B. Prins 58. 69. 208: A van Velzcn 59. 205. 218. 234: W, Baart 60; J..Tijl 61. 81. 85 115, 147; C. Onvlee 63; J. van Alphen 64' A v. d. Blom 67. 216: J. Staffleu 70. 148; P. Fasel 71. lil. 146: F. Compler 74: A. v. d. Blom 76, 89: J. v. Klaveren 77. 165; C. Cave 78; H, Trouwee 79; J. Krekelaar 84. 144: J. Sjardin 90; C. Vlaardingerbroek 91; A. Slera 94; J. v. d. Burg 97: J. van Duuren 101: P. de Klerk 102. 189, 190; A. Polak 103: A. de Kroon 104; C. v. d Pluym 105, 180. 204; H. Moenev. 10« 18T- J. Slernt 1«V7 u d. Lult 108. 178, 214: J. van Dort 109. 121; P. van Dilk 110. 135. 159. 213: P. de Graaff 112. 162. 172. 215. 221: H van Gelderen 113, 229; P. v. d. Berg 119; P. van Grlensveen 120; H Wegman 125: J. Otten 129, 174, 194, 214; B. Ginjaar 130: H. Oskam 145: J. Nlevaart 148. 160; P. Onderwater 153; C. Strik 155: N, Hoger- vorst 156: C- la Lau 157; J. Vozelenzang 158: L. Robbers 163: J de Wolf 166; F Bink 171; G. ten Braak 176, 211; G. A. van Albada 177: A. van Noort 179; J. Noorderman 182; P. van Leeuwen 183: P. Vogelenzang 184: H. Lepelaar 185, 186: M. v. d. Wetering 191: H. van Riet 192; D. Blok 193: M Jongeleen 195. 196. 223: B. Ahrends 200; H. SchoutPn Jr 203" L. Glls- man 206: H. Absooel 207; T. Platteel 212; J. V. d. Mark 217: W. van Tongeren 225; A. Vijl brief 226; J. Boon 232. KORFBAL. Aanvang competitie 11 September. Het bestuur van de K.N.K.B. heeft besloten de competitie op II September te laten beginnen. DE FINANCIERING VAN HOUTEN WONINGEN. Tot dusverre kon ook voor de bouw van houten woningen, krachtens de financieringsregeli-ng woningbouw 1948 een beroep worden gedaan op steun uit 's Rijks kas. Van deze mogelijkheid is in het bij zonder gebruik gemaakt ten behoeve van de bouw van de uit Oostenrijk in gevoerde houten woningen. De aanvan kelijke schaarste aan traditionele bouwmaterialen maakte het wenselijk het bouwen van deze houten woningen aan te moedigen. Hoewel zij, naar Ne derlandse verhoudingen, niet in alle opzichten ideaal zijn te achten. Thans is besloten, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting me de, dat in het vervolg voor de bouw van houten woningen in generlei vorm financiële steun van rijkswege zal worden verleend. Reeds verkregen toe stemmingen blijven uiteraard van kracht. RIJST EN KOFFIE BLIJVEN OP DE BON. De regering heeft overwogen, of de rantsoenering van rijst en koffie reeds thans beëindigd zou kunnen worden. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening meedeelt, is daarbij gebleken, dat de deviezen- situatie met betrekking tot beide im- portartikeien onvoldoende mogelijkhe den biedt, om de voorziening van kof fie en rijst bij vrije consumptie op be vredigende wijze te verzekeren. Rijst wordt bovendien nog steeds volgens in ternationaal verdelingssysteem gerant soeneerd. zodat Nederland afhankelijk blijft van de toewijzingen, temeer, om dat landen, waar rijst het hoofdvoed- sel is. voorgaan bij de Internationale verdeling van de beschikbare rijst. Rijst en koffie blijven derhalve gerantsoe neerd. NIEUWE NEDERLANDS-FRANSE HANDELSOVEREENKOMST. Te Parijs is een nieuv; Nederlands- Frans handelsverdrag ondertekend. Het zal van kracht zijn van 1 Augustus 1949 tot 31 Juli 1950 en voorziet in een goe derenverkeer van ongeveer dertig mil liard Franse francs. Volgens het nieuwe verdrag zal Frankrijk naar Nederland uitvoeren een aantal ruwe of half bewerkte pro ducten, als fosfaat, kali, soda, hout, kamwol en wolgaren, ijzerproducten, grote hoeveelheden landbouwproducten, o.a. wijn. alcoholhoudende dranken en eindproducten, als pharmaceutische pro ducten, kleurstoffen, reukwaren, papier, zijden en rayonweefsels, wollen weef sels. textielartikelen, glaswerk, diverse machines, auto's en fietsen. Nederland zal o.m. de volgende goe deren leveren: bindtouw, voor schoven, rubber, copra, cokes. Nederlandse en In donesische landbouwproducten, schepen en nijverheidsproducten. 40). Zo sprak Joris Goedbloed nog ge ruime tijd over het nut van Goede Wer ken. tot Jeroen de Biaet bijna helemaal vergeten was, dat hij géén hoofdprijs had gekregen. „Ach ja, ach ja", zei de goede man, nog enigszins versuft. „Dat zijn verstandige woorden, héél verstan dige woorden. Ja, dat zal ik onthou denen het liep er mee af, dat hij Joris nog hartelijk de hand schudde. „Ik dank u voor alles wat u voor me gedaan hebt", stamelde hij, met tranen in zijn ogen en een brok in zijn keel. „Geen dank, geen dank", weerde Joris eenvoudig af. „Het genoegen was aan mijn kant" Jeroen de Blaet ging heen en Panda en Joris bleven weer alleen op die stoep staan. „Wel", sprak Joris, „alles bijeen geno men mag Ik zeggen, dat de Goede Wer ken mij niet langer bevallen. Het levert niet zulke vruchten op als ik gehoopt had. Ik ontbind de Maatschap dus en Ik ontsla je eervol als secretaris. Salaris krijg je niet, maar Je hebt veel geleerd. En nu heb ik, als Ik me niet vergis, een dringende afspraakMet die woor den haalde hü het horloge uit zijn zak en keek hoe laat het was. Het horloge! „Dat horloge is van Meneer de Blaet!" riep Panda. Joris antwoordde: „Weineen die heeft het mij gegeven". „Dan is het van Kassus!" „Kom toch die heeft het beleend!" „Dan ls het van de Bank van Lening!" „Maar daar werd het toch uit gestolen?" „Dan is het van Fokko Flopke, de dief!" hield Panda vol. „Foei", antwoordde Joris, „die verkocht het immers aan Loetje de Heler? En deze verkocht het weer aan Directeur Stoffer, maar die heeft zich vergist want hij dacht dat het van Nimrod de Grote was, wat niet waar is, omdat het van mij ls. Ge moet scherper leren denken, vriendje. En bedenk wel: eerlijk duurt het langst!" Joris liet het horloge in zijn zak glijden en wandelde weg en Panda ging alleen de andere kant op. „Ik bemoei me toch nooit weer met Joris", dacht hij. „Ik geloof nooit dat hij helemaal eerlijk is. En dit was geen goede betrekking; ik ga nu een echte goede zoeken!" schijnlijkheid zal minister Mansholt de opening verrichten. Verschillende toe zeggingen voor het beschikbaar stellen van prijzen zijn reeds dankbaar aan vaard. Wij zijn er van overuigd, dat deze tentoonstelling ten volle aan het gestelde doel zal beantwoorden. De voorbereidende werkzaamheden getui gen van een grootse opzet. Nog nim mer heeft de veenstreek iets dergelijks, op een zo grote leest gesohoeld, aange durfd. Daarom stemt het tot dankbaar heid. dat eindelijk de noodzaak vaneen doeltreffende propaganda voor dc Veen- streekproducten is ingezien, en men het hoogst bereikbare op dit gebied naar voren wil brengen. Uit alle windstreken werden reeds belangstellende klanken vernomen. Aan de Veenstreek thans 't woord om deze belangstelling niet te leur te stellen. Grootse plannen voor begin September. Veelvuldig horen wij de vraag stellen „Hoe zit het nu met de tentoonstel ling"? En terecht, want tot nog toe is er zeer weinig bekend geworden over de gTOOtse plannen, welke de actieve tuinders in de Veenstreek smeden. WU waren in de gelegenheid een vergade ring van de commissie voor deze ten> toopstelling bij te wonen, en tevens mochten wij, een onderhoud hebben met de voorzitter, de heer C. Huigsloot, Wat wij te horen kregen, getuigt van een gewaagd plan. Gp de commissie vergadering, waar mede aanwezig wa ren de burgemeester van Alkemade, J. H. M. L Hoijnck van Papendrecht en de Rijkstuinbouwconsulent, ir G. W. v. a. Helm, werd het doel van de ten toonstelling duidelijk uitgestippeld. Alle tuinbouwproducten, die in de Veen streek van het vroege voorjaar tot in de late winter worden aangevoerd, zul len op deze tentoonstelling aanwezig zijn. De aandacht moet ten volle val len op de specifieke Veense tuinbouw producten. Vooral aardbeien zullen in volle pracht met haar speciale verpak king rijkelijk de aandacht vragen. Naast groenten en fruit nemen bloe men een grote plaats ln. Een en ander wordt door veiling en bloemistenver enigingen verzorgd, terwijl ook parti culieren met hun bijzondere Inzendin gen op overtuigende wijze haar kwali teit en apartheid zullen demonstreren. Ter Aar, Vinkeveen, Uithoorn en Roe lofarendsveen vragen de aandacht voor hun ^producten. Kosten nog moeiten worden gespaard om deze tentoonstel ling met een grandioze opzet tot iets bijzonders in den lande te maken. Daar Roelofarendsveen met haar gebouwen en terreinen de beste outillage heeft, is besloten dat de tentoonstelling al daar op 7, 8 en 9 September gehouden zal worden. I.v.m. de vele aanvragen om een stand van handelszijde op ge bied van mechanische werktuigen, tuin- bouwmateriaen e.d., heeft men zelfs het gebouwencomplex moeten uitbrei den. Naast de bestaande veilinggebou wen zal getracht worden om met een. tent van 400 m2 het tentoonstellings oppervlak tot ruim 1600 m2 uit te brei den. Voorts zullen o.m. aanwezig zijn de Voorlichtingsdienst van het Rijks- tuinbouwconsulentschap, de L.T.B. en de Stichting Sociale Zorg. Bereids wordt een ere-comité gevormd, waarin diverse persoonlijkheden op tuinbouw gebied zitting zullen hebben. Een vak kundige keuringscommissie ls aange zocht, en de beste tentoonstellings arrangeurs op gebied van bloemen, groenten en fruit zullen de tentoon stelling opbouwen. De tekening, welke voor de tentoonstelling speciaal werd ontworpen, geeft reeds een bescheiden inzioht van de opzet, welke een verras sende aanblik en een bijzondere mon- Strauss-programma: 9.45: socialistische tage verzekert. De officiële opening is commentaar; 10.00: Johann Strausa- bepaald op Woensdag 7 September des avond: 10.45: mensen die we wel een» morgens om 11 uur; de openstelling ontmoeten; 11.00: nieuws; 11.15: kwartet voor publiek cp 1 uur. Naar Eer waar? POt! VOOR ZATERDAG 6 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.16: ochtendgymnastiek; 7.30: Maria ter ere; 7.45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: Radio Phllharmonlsch Orkest; 9.65: gram.pl.; 10.00: klein, klein kleutertje; 10.15: mu ziek houdt fit; 11.00: de zonnebloem: 11.45: muziek van Mozart; 12.00: angelus; 12.03: zangrecital; 12.30: mededelingen; 12.33: septet Johnny Ombach; 12.55: zon newijzer; 1.00: Ned. strijdkrachten; 1.30: de zevenklapper; 1.50: film en toneel; 2.10: Omroep orkest; 2,50: boekennieuws; 3.00: strijkkwartet; 3.30: kerkkoor; 4.00: vakbeweging, gebed en boete: 4.10: har- monlemuzlek; 4.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 5.00: de wigwam; 6.00: gram.- muzlek; 6.05: actualiteiten: 6.15: Journa listiek weekoverzicht; 6.30: Ned. strijd krachten; 7,00: nieuws; 7.15: lezing; 7.30: Zuidzee- en prairie-klanken; 7.45: voor de Nederlanders ln Duitsland; 8.00: nieuws; 8,05; de gewone man; 8.12: gram.- muzlek; 8.20: lichtbaken; 8.45: werken van G. Rossini; 9.15: zomersproeten; 10.00: Metropole Orkest; 10.30: wij lulden de Zondag ln; 11.00: nieuws; 11.2012,00: avondconcert. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws: 7 18: muziek bij het ontbijt; 8.00: nieuws; 0.18: Frans programma: 9.00: populair concert; VPRO 10.00: „tij delijk uitgeschakeld"; 10.05: morgenwij ding door ds S. Gosses; VARA 10.20: radlo- feullleton; 10.35: voor de arbeiders ln de continubedrijven; 11.05: het Squire Celeste octet; 11.40: Frledrich Gulda, plano; 12.00: Malando en zijn orkest; 12.30: medede lingen: 12.33: Gregor Serban en zijn or kest; 1.00: nieuws; 1.15: kalender; 1.20: Jan Vogel en zijn accordeon orkest; 1.50: "ram.pl.; 2,00: Nederlands Kamerkoor; .20: A'damse politlekapel; 3.00: streekult- zendlng; 3.25: viool-concert: 4.00: komt u binnen; 4.15: de rophlts van 1949; 4.45: sportpraatje; 5 00: nieuws van de platen- markt; 5.30: om en nabij de twintig; 6 00: nieuws; 6.15: populaire liedjes en melo dietjes: 7.00: artistieke staalkaart VPRO 7.30: vier vrouwengestalten: 7.45: grote heiligen; VARA 8.00: nieuws; 8.05: dingen van de dag; 8.12: varia: 8.15: Johann Strauss-programma: ------

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5