Maarschalk Tito wekt op tot waakzaamheid Yacantiespreiding dringende noodzaak De heropvoeding van de ontspoorde jongens Met een enkel woord Kerkelijk Leven STADSNIEUWS J V-ivjlJuAU 5 A JO JcTUSj Vooral in Macedonië. Maarschalk Tito heeft tot troepen in Joegoslavisch-Macedonië verklaard, dat zij zich thans ..in een staat van paraat heid bevinden, welke ten doel heeft het vreedzame werk van de wederopbouw in ons land te beschermen". In de laatste tiid hebben Joegoslavi sche leiders verklaard, dat de Komin- form-staten.voornemens zouden zün dit gedeelte van Joegoslavië in te lliven bii een nieuwe Macedon'sche Balkanstaat waarvart de andere bestandsdelen zouden worden gevormd door Bulgaars Grieks-Maceaonië. Gii bevindt u thans in een gedeelte van ons land. waarin zich In de laat ste tüd herhaa'delilk provocaties heb ben voorsedaan. Wil hebben hier onze beste soldaten gelegerd, omdat wif we ten. dat eii. indien er iets zou gebeu ren. in staat zoudt ziin de eerste aan val af te slaan. Wii moeten een sterk leger hebben; wii moeten ons voorbe reiden. Het zou een illusie ziin te den ken. dat er geen oorlog meer zal ko men, aldus maarschalk Tito. De maarschalk noemde de bewering, dat Joego-Slavië's ontwikkeling gaat in de richting van het kapitalisme ..dwaas heid". ..De industrie en handel ziin geheel in onze handen en wii maken snelle vor deringen met de liquidatie van het ka pitalisme in de dorpen", zo zeide hii. Maarschalk Tito zeide tüdens een lunch te Skoplje tot 300 officieren, dat Jocgo-Slavië, hoewel het ..vast in het socialistische kamp bliift, ieder als zün viiand zal beschouwen die zich zou mengen in ziin „vreedzame socialis tische opbouw", onverschillig wie hü zou ziin. Het Joegoslavische leger zou terug slaan bii elke provocatie tegen de ter ritoriale onschendbaarheid van het land. Het was. aldus Tlto. niet waar. dat Joego-Slavië geheel geïsoleerd was. Hij was er echter niet zeker van. dat som migen eeen bepaalde bedoelingen t.a.v. Joego-Slavië hadden. Het Westen had geruchten rondgestrooid over een aan val van het rode leger op Joego-Slavië in de hoop ..dat wil hals over kop in hun armen zouden lopen om ons te red den". Ofschoon Tito overtuigd was. dat het Italië en het Atlantisch pact. FELLE CJRITIEK VAN ORLANDO. Onze Romeinse correspondent meldt: Tijdens de discussies over de ratifi catie van het Atlantisch pact in de Ita liaanse Senaat is weer een duideliik ge bleken, dat in Italië allerminst alleen de communisten en Nennl-socialisten tegen het pact ziin. Een der sprekers, die het meest indruk maakte groot pathe tisch redenaar als hü Is was de nestor der vergadering, de meer dan negentig jarige Victor Emanuel Orlando, minis ter-president van 1918/1919. Hii viel de regering aan wegens haar geringe trots. De geallieerden hebben Italië gedwon gen tot onvoorwaardeliike overgave, daarna de cobelllgerentie erkend en het een vredesverdrag opgedrongen, dat hii ..infaam" noemde. Vervolgens beloften: Triëst. de koloniën, doch niets is verwer- keliikt. Italië dat gestreden heeft naast Engeland en Amerika, wordt behandeld al een nulliteit, als een vüand. Onder de meest primitieve volkeren is het bloedpact heilig, doch Bevin stelt Duits land boven Italië, dat hii bil elke voor komende gelegenheid beledigt Asmara, een Italiaanse stad in Erythrea. te wil len afstaan aan de Negus, staat Keliik met Italië in het gezicht spuwen. Zich verenigen met landen, die op deze wiize Italië behandelen, is het werk van een rearing, die de eer van Italië niet acht. De heftige phllllppica van de grijze staatsman heeft natu,,"1','k geen invloed oo tie beslissing der meerderheid, maar wii vragen ons af. hoe Orlando zou spre ken. wanneer hii een Nederlands parle mentariër was en moest aanzien, hoe een der meest trouwe bondgenoten van de Engelsaksische mogendheden wordt behandeld in de Indonesische kwestie cn bii de handelsbetrekkingen met ons cen tra al-Europese achterland. Het corps diplomatiqué dat biina vol tallig tegenwoordig was bii de rede van Orlando een zo meeslepend redenaar, dat hii ook de andersdenkenden steeds boeit luisterde met gespannen aan dacht toe. Om de Belgische troon DE HOUDING DER LIBERALEN. De nota, die namens de liberale partij aan koning Leopold is overhandigd is gepubliceerd. De voornaamste punten uit deze nota zijn de volgende: Het is niet twijfelachtig, dat de libe rale partij in grote meerderheid tegen stander blijft van het opnieuw uit oefenen der koninklijke prerogatieven door Leopold III. In 1945 wenste de partij troonsaf stand door de koning ten behoeve van zijn zoon. Ongetwijfeld staan de liberalen thans deze oplossing niet meer eenstemmig voor, maar een grote meerderheid wenst nog een dergelijke regeling. Als de koning er van overtuigd blijft, dat alleen een volksraadpleging hem van zijn grondwettelijke verplichtingen zou kunnen ontheffen, dan moet een dergelijke volksraadpleging ten minste een beslissend karakter hebben. Als de koning en het land met een eenvoudige meerderheid genoegen zou den nemen, zou het resultaat zijn, dat Leopold, indien hij die meerderheid be haalde, slechts de koning der katholie ken of de koning der Vlamingen zou ziin. Het ls daarom nodig, dat hij ten minste twee derden der stemmen op zich verenigt en dat hij bovendien in Wallonië zowel als in Vlaanderen ten minste de helft van het stemmenaantal verwerft. De liberale delegatie is van mening, dat het aan de koning staat niet te steunen op een beslissing van het par lement. doch zijn eigen bedoelingen duidelijk uiteen te zetten, opdat par lement en volk op de hoogte zün van de draagwüdte en gevolgen van een eventuele volksraadpleging. Een verklaring van de koning is aan slaande. Zijn secretaris is er reeds aaede te Brussel gearriveerd. rode leger een socialistisch land niet zou kunnen aanvallen, daar zulks het einde van het socialisme in de wereld zou be tekenen. verklaarde hii echter, dat het Oosten Joego-Slavië trachtte te intimi deren door van tüd tot tiid geruchten te verspreiden over Sovietrussische troeoen- concentrat'es op een of ander punt. „Maar kameraden", zo vervolede hii, „wii zün eeen mensen, die met derge- lüke dinecn bane eemaakt kunnen worden. Wij vrezen slechts het geweld der elementen, zoals drooetc en hagel, maar eeen andere dingen. Niettemin blijven wij waakzaam". Tito drukte de officieren op het hart. dat zii zich in een verdedigingssector be vonden die ..van eroot belang was en waar dikwiils verschalende provocaties waren vooreevallen. die waarschiinliik door andere zouden worden gevolgd. „Doelend op incidenten aan de Joego- slavische-Griekse grens zeide Tito: Er hebben zich gevallen voorgedaan, waar- bii gii de viiand tegemoet moest treden. Er ls hier reeds bloed vergoten voor de verdediging van ons socialistisch vader land." DE PASSAGIERS VAN DE „GROTE BEER". Met het troepentransportschip „Grote i Beer", dat Zaterdag 30 Juli uit Tand jong Priok is vertrokken, komen op- nieuw OVW-ers naar huis en wel 3-15 R.I., het zogenaamde „overschotjes- bataljon". Evenals 1 en 2-15 R.I. werd 3-15 R.I. ruim een jaar geleden samen gesteld uit die OVW-ers, die nog te kort in Indonesië waren om reeds toen met hun onderdeel te repatriëren. Zij zouden in het najaar van 1948 naar Ne derland terugkeren, maar de stopzetting van de demobilisatie stak een soaak in het wiel. Vooral de stoottrospers, af komstig van 9 Reg, Stoottroepen, vor men een belangrijk contingent in 3-15 R.I Het bataljon heeft dit laatste jaar dienst gedaan op Noord-Sumatra. aan de grens van Atjeh. met als centrum Tandjong Poera. Daar werd begin Mei het eenjarig bestaan van het bataljon en het driejarig verblüf der militairen zelf in Indonesië herdacht. De mannen van 3-15 R.I. hebben het in Noord-Sumatra niet gemakkeüjk ge had. Intensieve patrouillegang langs de demarkatielün in het Atjehse was hun dagelijks werk en helaas moesten daar enkele kameraden het offer van hun leven brengen. De commandant van het bataljon, de luitenant-kolonel H. A. W. Rutgers, blijft voorlopig nog in Indo nesië. Gevoerde actie had reeds gunstig resultaat. (Speciale berichtgeving). Zij, die reeds met vacantie zün ge weest, zullen de noodzaak van vacantie- spreiding aan den lijve ondervonden hebben. Overvolle treinen en bussen, nergens meer een rustig hoekje, om van de extra hoge „seizoen-prüzen" nog maar niet te spreken. Bovendien speelt de meteorologische factor ook nog een woordje mee. De eerste helft van Augustus staat qua weersgesteldheid in de annalen van De Bilt als zeer ongunstig te boek. Op een gisteren te Amsterdam gehou den persconferentie werden vanwege het „Centraal Werkcomité Vacantie", waarin o.m. de ministers van Sociale Zaken, Onderwüs, Kunsten en Weten schappen, de vakbeweging, de verenigin gen voor vreemdelingenverkeer en de onderwüzers organisaties, zitting heb ben, enige mededelingen betreffende de vacantiespreiding gedaan. De opeenhoping der vacantiegangers brengt de bevolking schade zowel van sociaal-economische als van sociaal cul turele aard. Statistisch liggen de top- Finlcmd door grote stakingen bedreigd. ONDER LEIDING DER COMMUNISTEN. De door communisten beheerste Fin se unie van transportarbeiders heeft gedreigd met ingang van 18 Augustus a.s, een staking te zullen uitroepen, waardoor alle scheepvaartverkeer In de Finse havens en het gehele treinver keer zouden worden verlamd, terwül ook geen enkel warenhuis meer open zou kunnen blüven. De unie eist tien procent loonsverhoging voor haar leden. Ook andere, onder communistische leiding staande vakbonden, waaronder de vakvereniging van arbeiders, werk zaam in de bosbouw en ln de houtvlot- Industrie wier werkzaamheden van vitaal belang zijn voor de Finse export bedrijven hebben voor deze maand stakingen uitgeschreven. De federatie van vakverenigingen, die onder leiding staat van gematigde sociaal-democraten, heeft een beroep op de vakverenigingen gedaan de sta kingen af te gelasten, totdat het ge hele vraagstuk van lonen en prijzen kan worden bestudeerd. In de afgelopen maand heeft een de- valuta van de Finse mark plaats gevonden; de uit communisten en link se socialisten bestaande volksdemocra- tische partij heeft daarop bekendge maakt dat zij op hoger lonen voor de arbeiders zou aandringen, die volgens haar nodig waren om de verwachte stüging van de kosten voor levenson derhoud op te vangen. Door functionarissen van de Finse staatsbank is echter verklaard dat de devaluatie geen noemenswaardige in vloed zou hebben od de kosten van le vensonderhoud ln Finland. Zii gronden deze verwachting op de dalende prlizen op de wereldmarkten, waardoor Fin land minder geld behoeft te besteden voor zün aankopen van buitenlandse goederen. MÏDINETTES ZIJN HET ONEENS. Het centraal stakingscomité van de midinettes te Parüs heeft bevel gege ven tot hervatting van het werk in alle Parüse modehuizen met ingang van gistermiddag 12 uur. De stakende „midinettes" hebben de ze opdracht echter niet opgevolgd. De stakende meisjes hebben een vergade ring gehouden ter bespreking van de te volgen gedragslijn, die echter werd verdaagd, in afwachting van het re sultaat der besprekingen, welke een de legatie der meisjes met de werkgevers ging voeren. Vertegenwoordigsters van stakende atelier-meisjes van twee Parüse mode hulzen deelden ter vergadering mede, dat haar medearbeidsters heden het werk zouden hervatten, in de verwach ting, dat de betrokken werkeevers haar eisen zullen inwilligen. Mocht dit niet het geval zün, dan zullen zü opnieuw het werk neerleggen. De atelier-meis.ies van een ander Parijs modehuis besloten de staking voort te zetten. pen der vacantie in de laatste week van Juli en de eerste 3 weken van Augustus. Hiervan steekt de eersto week van Augustus verre boven de andere weken uit. In het belang der vacantiegangers zo wel als de vacantie „exploitanten" (ho telhouders. vervoersondernemers etc.) is men sedert 1946 reeds bezig in Neder land. dat toch al weinig ruimte biedt-, te bewerken dat de vacantiegangers eerder of later dan de bovengenoemde periode van hun vacantie gaan genieten. BEGIN AUGUSTUS: UITGAANSWEEK NR. 1. Voor dit jaar heeft men het eerste resultaat reeds geboekt: de hoge top van de eerste week van Augustus is be duidend minder, doordat met de vak bonden in het bouwbedrüf is overeenge komen, dat de bouwvakarbeiders de tweede week van Augustus hun vacantie krijgen. Betreffende de vacantie-spreiding der verschillende bedrijfsgroepen wordt hecht samengewerkt met de Stichting van de Arbeid. Ouders van schoolgaan de kinderen zün met de Ujdskeuze hun ner vacanWe gebonden aan die van hun kroost. Om ook hierin een spreiding te kunnen toepassen werd een actie ingezet in de gemeenten boven 20.000 inwoners met het doel de lagere scholen onder ling een verdeling te laten maken. Het resultaat voor dit jaar is: van de 221.000 leerlingen der openbare lagere scholen gingen met vacantie: op 16 Juli 83.200 leerlingen, op 23 Juli 83.900 leerlingen, op 30 Juli 54.000 leerlingen. Voor de 465.100 leerlingen der bijzon dere lagere scholen ligt het beeld als volgt: op 16 Juli 37.400 leerlingen, op 23 Juli 146.100 leerlingen, op 30 Juli 232.200 leerlingen. In vergelüking met het buitenland, dat over het algemeen minded dicht be volkt ls dan. ons land en waar dezelfde problemen, zij het dan minder nüpend, zich ook voordoen, is het hier te lande behaalde resultaat zeker niet slecht. In October en November zal het co mité een grootscheepse aotie voor 1950 inzetten. Regime in Jeugdgevangenis te Zutplien is strengmaar humaan Het is geheel een sfeer van gezellige huiselykheid. DE JONGENS WORDT GE LEERD TE WERKEN. Er wordt in Zutphen veel aandacht gegeven aan een goede vakopleiding. De ervaring heeft geleerd, dat een jonge Een der gezellige zitkamers, waar gegeten, gestudeerd en verstrooiing gezocht wordt. Notitieboeken van omgekomen Amerikaanse journalisten gevonden. INHOUD ZEER GOED LEESBAAR. Naar het ANP uit betrouwbare bron verneemt is een eroot aantal notitie boeken van de bij de ramp met de „Franeker" omgekomen Amerikaanse journalisten gevonden. Deze aanteken boeken zijn vrijwel onbeschadigd ge borgen uit de bagage van de journa listen. die slechts ten dele is gehavend- Onder meer is een groot aantal aan tekeningen gevonden van Burton Heath, van wie reeds een aantal artikelen, die hii voor ziin dood naar Amerika zond. is geDubliceerd. De boeken zün niet door brand be schadigd. doch door de regen slechts enigszins verweekt. In de gevonden notities worden opi nies der journalisten gegeven over voor aanstaande autoriteiten in Indonesië alsmede inzichten over de situatie in Indonesië in het algemeen. De Amerikaanse consulaire autoritei ten in Bombav hebben de bezittingen der journalisten, inclusief de nótitieboe- ken onder hun beheer genomen. De persoonlijke bezittingen van de Amerikaanse journalisten ziin geliik met- de urnen waarin zich de as der omge komenen bevond, naar Amerika overge bracht. De notitieboeken ziin toen echter in Bombay achter gebleven. Het State Department in Wasrington heeft het Scripps Howard concern er van verwittigd, dat binnenkort een nak ie tegemoet gezien kan worden". Wat dit pakje bevat weet men niet. De redactie deelde het A.N.P. mede, dat zü in elk geval haar volle rechten zou doen eelden op deze documenten, wanneer blijkt, dat deze afkomstig 2iin van h?ar omgekomen medewerkers en het ontvangen daarvan zou beschouwen als uiterst waardevol, omdat dit zo mo gelijk nieuwe belangrilke publicaties mogelijk zou maken. BINNENLAND Minister Stikker heeft zijn reis naar Straateburg te Brussel onderbroken om een bezoek te brengen aan zün Belgische ambtsgenoot, Spaak, ter bespreking van vraagstukken betteffende de Raad van Europa. Een windhoos heeft te Pannlngen (L.) en omgeving, grote schade veroor zaakt. Honderden pannen werden van de hulzen gerukt, terwijl tientallen op het veld staande oogstmyten geheel of ge- deeltelük uit elkaar geblazen en verspreid werden. Veel fruit werd van de bomen gerukt. BUITENLAND Dr Ralph Bunche. de waarnemende bemiddelaar van het V.N. voor Palestina, heeft de Veiligheidsraad verzocht het em bargo op de invoer van wapens ln Palestina op te heffen. t De „Dallv Mali" heeft bekend ge maakt de Vikingboot „Hugln" te hebben aangekocht. Het blad zal een reis van het vaartuig langs do Britse badplaatsen or ganiseren. De verzending van postpakketten tussen Oost- en West-Dultslana zal van Maandag a.s. weer mogeiyk zijn, voor het eerst sedert het einde van de Berlijnse blokkade. Pakketten tot een gewicht van 30 kilo zullen worden geaccepteerd, Indien de waarde er van niet meer is dan 500 mark, Volgens het officiële Joegoslavische communistische blad „Borba" heeft het hoofd van de Hongaarse veiligheidspolitie, generaal Gabor, kortgeleden ln een gevan genis te Boedapest zelfmoord gepleegd. Op Iedere 4 5 blanke Inwoners van de Unie. van Zuld-Afrlka bezit er één een auto. Het is een natuuriyk gevolg van de schaarste aan andere communicatiemid delen en van de grote afstanden, die dit land kenmerken. Lloyds, by wie de gestolen juwelen van de echtgenote van de Aga khan waren verzekerd voor 213 mlllloen francs, heeft een beloning var 10 Drocent van de waarde uitgeloofd voor degenen, die nuttige aan- wyzingen aan de politie kan geven. Te Brussel ls officieel het aftreden bekend gemaakt van baron Georges Moens de Farnlg als minister van buitenlandse handel. Zün portefeuille zal „ad Interim' worden overgenomen door Spaak. (U,P.)I sociale rechtvaardigheid?" II. (Van een büzondere- medewerker) In ons eerste artikel over de Jeugd gevangenis in Zutphen hebben wü er reeds op gewezen* dat veel Jongens tot misdaad vervallen door een verkeerd milieu. Die omstandigheid maakt, dat er gelukkig goede kansen zijn voor het welslagen van hun reclassering. Naar Zutphen komen alleen de jon gens waarvan goede verwachtingen ge koesterd worden. Dus geen knapen met een uitgesproken misdadige aanleg, om dat gewaakt moet worden tegen ver keerde invloed op anderen. Een recht bank kan in haar vonnis bepalen, dat een veroordeelde zün tüd moet door brengen In Zutphen. maar daartoe wordt pas overgegaan na een reclas- seringsrapport; dit wordt bovendien nog om advies gezonden aan de direc teur der Jeugdgevangenis. Niettegen staande deze voorzorgen komt het nog wel voor dat een jongen bewüst dat hij niet in Zutphen thuis hoort. In zo'n geval wordt er .dan ook een einde aan gemaakt en gaat de mislukking (die dit geheel aan zich zelf te wyten heeft) naar een gewone gevangenis. HET RÉGIME. De Jeugdgevangenis is voor jon gens die veroordeeld worden tot min stens één jaar en hoogstens drie jaar. De nieuweling komt eerst 'n maand in observatie. Die tüd verblijft hy in afzondering. Officieel heet het cel, maar het zyn tot cellen verbouwde 'kamertjes. Het is om de afzondering te doen. Een kort verbluf ln de een zaamheid heeft in de regel een goede uitwerking, omdat het heilzaam voor bezinning is. Maar de jonge man wordt niet aan zün lot overgelaten. 1 De directeur en andere ambtenaren spréken met hem. Zün geestelijke, in tellectuele en physieke toestand wordt onderzocht, terwijl ook vastge steld wordt het sociale milieu, waar uit hü afkomstig is. Dit is het begin van de strafpaedago- glsohe behandeling. Die eerste maand NIEUW GERUCHT OM BORMANN EN GROOTVORSTIN ANASTASIA. Eens te meer doen geruchten over Martin Bormann de ronde. Volgens verklaringen van een Duitse portret schilder, Robert Mittes.ein geheten, cioet ae Italiaanse politie thans een on derzoek langs de grens tussen Italië en Oostenrük, in de hoop het spoor van de adjunct van Hitler te vin-den. Mitte- stein beweert Bormann in de streek van het Gardena-dal te hebben ont moet en zelf met hem te hebben ge sproken. De „Hamburger Freie Presse" is be gonnen met publicatie van een serie artikelen, waaruit' zou moeten blyken, dat de jongste dochter van de laatste Russische tsaar Nicolaas II, nog in leven is. Deze bewering steunt op de mededeling van een man, die deze dochter van de tsaar. Anastasia, reeds voor de eerste wereldoorlog zou hebben gekend en haar thans in Opper-Beieren teruggevonden zou hebben. Steeds de den reeds geruchten de ronde, dat grootvorstin Anastasia aan de moord op de tsarenfamilie ontkomen zou zün. is voor de jongens niet gemakkelijk, want het régime is vrü streng. Van si garetten roken is geen sprake. Dat is zo zei de directeur voor sommigen wel hard, maar het kan ook geen kwaad. Zeer veel jongens zün juist door het te veel sigaretten roken en andere verlangens naar genot, op het pad der misdaad gekomen, zodat het wel goed is, dat zy zich een tijdje wat ontzeggen moeten. Na een maand komt de jonge man in tweede klasse. Dat moet al gezien wor den als een bevordering, een belang rijke stap op de weg der reclassering. Hy komt dan in de beperkte gemeen schap, o.a. wat het werken betreft. Maar zün gunsten zün aanvankeüjk nog erg beperkt. Elke gunst (roken, eigen kop en schotel, boekenkeuze, bijwonen van recreatie-büeenkomsten) moet door goed gedrag verdiend worden. Met verlangen zien de jongens uit naar de overgang tot de derde klasse. Meestal kan daartoe na 5 of 6 maanden worden overgegaan. Dan komt hij in de volle gemeenschap, hü blijft echter afzonder lijk slapen. Wü geven hierbü een foto van een der vele zitkamers, waar de derde klas- sers vertoeven als er niet gewerkt wordt, of als er geen recreatie-büeenkomsten zün. Het zün heel gezellige kamers, die in niets herinneren aan een gevangenis. man, die geen vak verstaat, eerder tol misdaad komt. Vandaar dat ieder ver- oordeelde getost wordt om uit te maken' welke weg bewandeld moet worden om hem in staat te stellen later zün brood te verdienen. Er zün werkplaatsen voor timmeren, meubelmaken, stofferen, me- j taaibewerking, boekbinderü. herstellen van auto's en voor reparatie kleerma- kerü'. Overdag wordt practlsch gewerkt 's avonds zün er cursussen voor de tW rie. Wie geen voldoende schoolontwik keling heeft opgedaan krijgt nog on derricht om dit tekort aan te vullen. Daarvoor zijn behalve een hoofd ook twee klasse-onderwüzers. In de laatste tüd is de gelegenheid geopend om ook opgeleid te worden voor het boerenbedrüf en voor tuinbouwer Op een 8 km afstand van Zutphen is onder Warnsveld de boerderij „Werks*. veld" aangekocht. Daar werken nu 25 jongens. De gehele dag wordt daar ge- werkt met vrywel geen bewaking, maar nooit denkt een er aan om te vluchten. GUNSTIGE ERVARINGEN Dit zijn niet allen jongens, die in de derde klasse zitten, of die op de nomi- I natie staan om er over enige tijd te ko- j men. Integendeel; er zün er onder die hier slechts drie maanden vertoeven, doch op grond van hun betere instel ling, goed gedrag, milieu of beroep, daarvoor in aanmerking komen. Diezelfde vrijheid genieten ook jongens, die bü particuliere werkgevers in of bü Zutphen werken, 's Morgens gaan ze met hun twaalfuurtje onder de arm naar hun baas en 's avonds komen zij terug. Zij zün dus alleen 's avonds en 's nachts en natuurlijk ook Zondags in het gesticht. Voor die jongens wordt de overgang naar de vrije maatschappij wel heel gemakkeiyk! De burgerü van Zutphen werkt ln deze mee. De ervaringen, die met zulke werkkrachten worden opgedaan, zijn gelukkig gunstig, slechts in zeer wei nig gevallen stelt een pupil, die een maal zo'n voorrecht kreeg, tc leur. Verscheidene jongens die op die wijze bij een baas in Zutphen of omgevbig kwamen, zijn er na hun straftyd blij ven werken. De ervaring is, dat voor vele jongens de tijd tekort is om een vak behoorlijk te leren. Maar zü leren in elk geval „werken" en als dan hun invrijheids- stelling komt worden er wel wegen ge vonden om hen in staat te stellen in het vak, waarvan zü zich de grondbe ginselen eigen gemaakt hebben, verder te leren. Voor leder, dje naar huis gaat wordt een baas gezocht. De jongens, die werken krijgen een maximum loon van 50 cents per dag, plus een toeslag voor goede prestatie. Er zün er die meer verdienen, maar dat overschot wordt in een potje gedaan om aan ieder, die met ontslag gaat, een behoorlü'ke uitzet te geven, kleding, schoenen, enz. In een volgend artikel nog iets over andere détails van de heropvoeding. Ned. Herv. Kerken Beroepen te Ge- mert (toez.) C. Mulder, em. pred hulp bed- te Amsterdam; te Terhorne J. A. v. )uyne cand. en hulppred. te Dell- Enspyk. Aangenomen naar Ede (vac. K. v. d. Pol) J. v. Sliedregt te Hulzen (N.H.). Bedankt voor Ede J. J. Poot te Barne- veld en voor Montfoort. Geref. Kerken Beroepen te Goënga J. E. Visser te Schermerhorn; te Mont foort A. C Hofland, cand. te Naaldwijk: te De Gllnd (2e maal) P. Uidam te Holy- sloot en Zunderdorp. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nleuw-Vennep D. Coppoolse, cand. te Oudenrijn; te Gouda P. Op den Velde, c-and, te Wormer. Geref. Gemeenten Tweetal te Rot terdam-C.. (vac. willen G. H. Kersten) D Aangeenbrug te Dordrecht en Chr. v, d. Woestïjne te Ridderkerk. BEWEGING VOOR CHRISTENDOM EN VREDE. In het gisteren te Baarn voortgezette internationale Jeugdcongres van de „be weging voor christendom en vrede" sprak pasteur P. Poutaln uit Frankrijk over het onderwerp Wat kan ik voor de vrede doen". Aan de hand van publicaties ln een Frans blad. waarin de vraag bespro ken werd wat de enkeling voor de vrede kan doen, gaf spr een beeld van de ver schillende opvattingen hieromtrent. De esperantisten veren voor de vrede door een uniforme taal andere voor Inter nationale sportverbroedering en interna tionale conferenties, terwijl sommigen zeggen, dat er niets gedaan moet worden. Spr. kwam tot de slotsom dat de ware vredesarbeid slechts uit Christus kan zijn. In de middaguren maakten de congres sisten een rondvaart door de Amsterdamse grachten en havens, 's Avonds werd ^eon studioconcert van de N.C.R.V. bijgewoond. Heden sprak de heer P. P. Fuykschot, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond over het onderwerp „Wat doe ik voor de Op.de boerderii „Werkseveld" onder Warnsveld, waar 25 jongens voor boe renarbeider of tuinder worden opgeleid. Dr C. Nooteboom BENOEMD TOT DIRECTEUR VAN HET MUSEUM VOOR LAND- EN VOLKENKUNDE EN HET MARITIEM MUSEUM. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad te Rot terdam is dr C. Nooteboom, conser vator aan het Rijksmuseum voor Vol kenkunde te dezer stede, benoemd tot directeur van het museum voor Land en Volkenkunde en het Maritiem mu seum „Prins Hendrik" te Rotterdam. Dr Nooteboom. die ln 1906 te Rotter dam werd geboren studeerde aan de Rijksuniversiteit alhier en promoveerde in 1932 op een proefschrift, getiteld: „De boomstamkans in Indonesië". Kort daar op vertrok dr Nooteboom als bestuurs ambtenaar naar Indonesië, waar hii tot 1939 werkzaam is geweest. In Nederland teruggekeerd, werden er voorbereidingen getroffen voor een opdracht tot ethno- log'sch onderzoek oo de kleine Soenda- eilanden. In verband met de politieke omstandigheden en het dreigend oor logsgevaar werd deze opdracht ingetrok ken en het verblijf van dr Nooteboom in Nederland verlengd. Tijdens de oor log is dr Nooteboom als Indisch ambte naar door de bezetters geïnterneerd. Direct na de bevrijding werd hii werk zaam gesteld oo het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen In October 1946 werd hii benoemd a7s canservator aan de afdeling Indonesië van het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steen straat. WIELERWEDSTRIJD VOGELENWIJK In het kader der Vaeantiebezlgheden organiseerde de Ver. Vogelenwyk wie lerwedstrijden op de gewone fiets voor A- en B-klassers. De 8 KM. wedstrijd werd in de A- klasse gewonnen door: 1. Henny Kan bier; 2. Jaap Broere; 3. Victor Wiessing; 4. Paul Wiessing; 5. Gerard Nieuwen - huizen. B-klasse: 1. Karei Wiessing; 2 Aad van Noort; 3. Atie Kiel; 4. Bennie Mekking. 300 Meter sprintwedstrijd A-klasse: 1 Henny Kanbier; 2. Victor Wiessing; 3. Paul Wiessing. B-klasse: 1. At Kiel; 2 B, Mekking. Gisteren slaagde te Rotterdam, de heer C. L. Warnecke Jr. alhier voor het examen algemeen manufacturen-, corsetten- en herenmodevak. Lezers schrijven IS DIT JUIST? Naar aanleiding van het stukje ln het „Leidsch Dagblad" van gisteren, onder het hoofd „Deelnemers R.T.C. op weg' naar Den Haag" zou ik het vol gende willen opmerken. „Ik kan mij niet Indenken, - dat de heer Van Roy en in het interview met „Merdeka" gezegd zou hebben, dat hU president Scekarno „een zeer charman te persooniykheid" vond en Moh. Haüs ,.een groot staatsman met een vérzien de blik". Niets is tegenwoordig gek genoeg, maar dit wil er by mü niet in. Dit zou werkelyk „al te gek" zün. Hce het óoï zij: zou het niet mogelijk zün de heer Van Roy en te vragen of hü dit werke- lük gezegd heeft. Mocht het antwoori ontkennend luiden, dan komt het mij gewenst voor in het belang van h:t weinige prestige, dat wij nog hebben, zulks te publiceren." VAN DANSZAAL TOT EVANGELISATIEGEBOUW. De Geref. Kerk te dezer stede, die reeds aan de Morsweg over een evar.- gelisatiegebouw beschikt, zal met in gang van 1 September a.s. de beschik king krijgen over een tweede evangel.- satiegebouw en wel aan de Lage Rijn dijk 64. Voorheen deed dit pand dienst als café en danszaal. VLIEGERWEDSTRIJDEN I> „GROENOORD". De Buurt- en Speeltuinvereniging „Groenoord" organiseerde vliegerwed strijden op het V. en A. terrein. Vt volgende prijzen werden toegekend: lste prijs Wim Neuteboom; 2de prijs Dick de Bruin; 3de prys Wim van Egmond; 4de prü's Joop van der KraaD; 5de prys Mathi Kallenberg. Extra prüs voor de vlieger die het mooiste stond: Corry Bos. Hedenmorgen hebben de jonSe"5 deelgenomen aan een hengelwedstnJQ in de Trekvaart. Voetgangers, wist U, dat U op kruispunten met aangegeven oversteekplaatsen van deze oversteeK- plaatsen gebruik moet maken, indien v naar de overzüde wilt U mag dus niet doen alsof er geen oversteekplaatsen zün

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2