Leiden krijgt nog dit jaar schooltandverzorging Aarzelen der V. St. dreigt een gevaar te worden Controle zal zich over plm. 10.000 schoolkinderen uitstrekken Nederlands-Surinaams plan voor boerenbedrijven Slichting voor Ontwikkeling Gemechaniseerde Landbouw Generaal Bradley over militaire kracht van liet Atlantisch Pact IWEER BERICHT Talrijke problemen maken „Raad van de Waterstaat" nodig 88ste Jaargang ZATERDAG 30 JULI 1949 No. 26756 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en *xdm.: 25041: Bed 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Het Atlantisch pact is bijna in staat R van wezen. Nog slechts één officiële ratificatie is nodig om dit te bereiken t en deze is spoedig te verwachten, want I beide Kamers van het Franse parle- I ment hebben haar goedkeuring aan I het pact gehecht, zodat nog slechts de ondertekening van president Auriol I moet afkomen, die wel niet lang op zich zal laten wachten. Daarmede is I het aantal staten, dat tot ratificatie I overging gestegen tot acht, het aantal, I dat vereist is om het pact in werking te doen treden. Overblijven nog maar I Italië, Portugal en Nederland, waar nog slechts een der Kamers haar goed- keuring gaf Zoals niet anders te venvachten viel, heeft president Truman, die zelf zijn I handtekening onder het pact heeft ge- I zet, er geen gras over doen groeien om I nu te komen met voorstellen om de I deelnemende landen voldoende te be- I wapenen. Dat is een onmisbaar onder deel van het pact, dat immers zonder behoorlijke bewapening geen recht van bestaan zou hebben. Wat zou toch be- I tekenen een Atlantisch pact zonder de I macht achter zich om zich te kunnen doen gelden? De vraag is het antwoord I tevens. Het stemt dientengevolge wel enigs zins droevig te moeten waarnemen, hoe in Amerika, het land, dat de be wapening zal moeten leveren, tal van bezwaren worden geopperd om de voor- I stellen van de president te aanvaarden, daar deze veel te ver zouden gaan. Zowel finantieel als in verhouding tot de bevoegdheden van regering en par- f lement! Zie, dat is weinig geschikt, om aan het pact dat gezag te verlenen, dat in I de eerste plaats nodig is om het ge- I stelde doel te bereiken. Het Atlantisch pact is immers bedoeld als een ernstige waarschuwing voor iedere staat, welke I dan ook. om niet tot agressie over te I gaan Het bestaan moet op zich self al doen terugschrikken De Verenigde Staten hebben met een i overgrote meerderheid het pact aan- vaard. waarmede zij a zeiden. Nu daar op het van tevoren bekende b moet I volgen, komen tal van bezwaren naar voren, zodat ernstig de vraag rijst, of de president wel een meerderheid voor zijn voorstellen zal weten te verwerven. Dat moet een terugslag hebben en wel een allesbehalve gunstige! Voor de communisten is het koren op hun molen, waar zij toch altijd voor spelden, dat' het pact in werkelijkheid weinig te betekenen zou hebben ten gevolge van de bestaande onenigheid, al werd die nog zo handig gehuld in 1 een beeld van uiterlijke eenheid. De Amerikaanse aarzeling dreigt het pact te ontdoen van zijn waarde: te zijn een boeman voor iedere agressor! Alle landen, die deelgenoot zijn aan het pact, hebben er steevast opgere kend en dat volkomen terecht 1 dat zij door Amerika op ruime schaal de bewapening zouden erlangen, no- 1 dig, om het gevormde blok de kracht te seven, die als conditie sine qua non nodig is, om aan de gestelde doelstel lingen te beantwoorden. Zelf kunnen zij daarin niet voorzien, hoezeer zij zich zouden inspannen. Alleen Amerika is bij machte, om de gebalde vuist de kracht en macht te schenken, die deze vuist maakt tot meer dan een leeg ge baar. En, nu puntje bii paaltje komt, ziet men aan de overzijde van de haring- vijver weer aarzeling en terugkrabbe- len. waarbij speciaal de kwestie van vrees voor verlies aan invloed op het terrein der buitenlandse politiek het Congres parten schijnt te spelen. Dit lijkt ons in wezen de diepere onder- I grond voor het gerezen verzet tot zelfs uit Truman's eigen partij toe Meer nog dan het finantiële gedeelte, alhoewel dat toch ook een woordje meespreekt. Men zie toch, hoe telkens weer ge- I poogd wordt te tornen aan de Mar shallhulp. Geregeld komen er voorstel- I ten om daarop te beknibbelen, waar door zelfs ernstige stagnatie dreigt te ontstaan. Gelukkig behoeft men ech ter aan de goede afloop niet te twij- I felon. Intussen is de huidige houding der Verenigde Staten een ernstiee tegen slag voor de overige deelnemers aan het Atlantisch pact en speciaal dan voor de Europese landen. De regering te Washington is van goeden wille, zie ook de reis der Amerikaanse leiders I van land-, zee- en luchtmacht naar ons oude werelddeel, doch de aarzeling van het Congres doet veel kwaad. Spe ciaal de Noorse minister van Buiten landse Zaken, Lange, schijnt reeds In moeilijkheden te geraken, want het is j bekend, hoe in Noorwegen aanvankelijk nog al wat tegenstand was tegen toe treding. vooral waar Zweden afzijdig bleef. De communisten spreken reeds van ..beetnemen door oom Shylook"! Laat ons hopen, dat ten slotte ook n Amerika zal worden ingezien, dat de I meidagen weg volledig moet worden afgelegd en niet half Al'cen zo kan het gestelde doel wor den bereikt. Er mag geen reden tot twijfelen zijn, anders herleeft voor een dictator als van zelf de zucht het er op te wagen, zoals eens Hitler deed. „Indien de thans aan de gang zijnde besprekingen inderdaad met succes worden bekroond en dit heeft er alle schijn van zal nog dit jaar op alle openbare cn bijzondere lagere scholen in Leiden de schooltandverzor ging worden ingevoerd", met deze in het belang van de Lcidse schooljeugd zo betekenisvolle uitspraak opende een dezer dagen wethouder S. Menken ons onderhoud toen wij hem vroegen hoe of het staat met deze speciale tak van gezondheidszorg. Voorbereidende besprekingen vlotten goed De heer Menken, die reeds kort na zijn optreden als wethouder dit vraag stuk heeft aangevat, vertelde ons, dat op zijn verzoek in 1946 de directeur van de Gem. Geneesk. en Gezondheids dienst, drC R. Zijerveld, over deze ma terie al een uitvoerig rapport had op gesteld, waarmede B. en W. zich in grote lijnen konden verenigen. Aan de hand van dit rapport en het overleg, dat sindsdien met velerlei instanties heeft plaats gevonden, zijn 'momenteel drukke besprekingen gaande met de diverse r- Wethouder S. Menken, die Leiden aan een stichting ter bevordering van schooltandverzorging wil helpen. ziekenfondsen, kruisverenigingen en schoolbesturen. Deze besprekingen, die ben doel hebben om nog dit jaar met de schooltandverzorging te beginnen, hebben een uiterst vlot verloop waarbij ook alle mogelijke medewerking wordt ondervonden van de Sociale Raad voor Tandheelkunde in Nederland. Tegelij kertijd Is aan diverse gemeenten, waar deze schooltandverzorging reeds func- tionneert, een bezoek gebracht, waarbij men tot de conclusie is gekomen, dat deze in een grote behoefte voorziet en haar praeventieve werking reeds heeft bewezen. De kinderen, die zich in deze gemeente aan controle en tandverzor- ging onderwerpen, worden als het ware spelenderwijze met dit stuk gezondheids zorg vertrouwd gemaakt en hebben hun angst voor watte jas en instrumenten reeds lang overwonnen. Bovendien heeft men in deze gemeenten de ervaring op gedaan, dat de kinderen, hebben zij de lagere school verlaten, zelf de weg naar de tandarts weten te vinden. Zo ergens, dan geldt hier het spreekwoord: „Jong geleerd oud gedaan". Dit nu vooral acht wethouder Menken van groot belang. PLM. 10.000 LEIDSE KINDEKEN VALLEN ONDER DE CONTROLE Zal eenmaal de schooltandverzor ging ook in Leiden in het leven ge roepen zijn hiervoor wordt de vorm van een stichting gekozen dan zullen pl.m. 10.000 leerlingen, die momenteel een openbare of bijzondere lagere school bezoeken, onder deze permanente controle vallen. Het ligt in de bedoeling, dat het al lereerste onderzoek op de scholen zelf zal plaats vinden. Mocht dit onderzoek uitwijzen, dat met een eenvoudige be handeling kart worden volstaan, dan worden de daarvoor ln aanmerking komende kinderen klasse-gewijze opge roepen naar een centraal punt, waar voor zo mogelijk één der lokalen van de G.G. en GJD. zal worden aangewezen. Kinderen, wier gebit een zeer langdu rige behandeling behoeft, zullen via de tussenkomst van de ouders naar een tandarts worden verwezeh. 70 TOT 80 DER KINDEREN KOMT VOOR BEHANDELING IN AANMERKING. Wethouder Menken wees er ons ver volgens op, dat uit een onderzoek, dat in verscheidene plaatsen in ons land is gehouden, is gebleken, dat 70 tot 80 der kinderen van het zesde leer jaar deze kinderen hebben dus al gewisseld voor een behandeling in aanmerking komt. In Dordrecht, een gemeente waar de schooltandverzorging reeds jaren is in gevoerd, hebben de resultaten uitgewe zen, dat door het aanbrengen van vul lingen 90 der kinderen met een gaaf gebit de school verlaat. GEMEENTE ZAL SUBSIDIËREN. Ten slotte deelde wethouder Menken ons mede, dat hij de overtuiging is toe gedaan, dat B. en W. zeer zeker de ver wezenlijking van deze plannen zullen steunen en met een subsidie-voorstel zullen komen. Moge straks ook het ge meentebestuur zijn taak in deze ver staan! Hier wacht een stuk gezond heidszorg en gemeenschapsplicht waar aan niemand voorbij mag gaan! PÉTAIN'S TOESTAND ZORGELIJK. Mr Isorni, advocaat van ex-maar schalk Philippe Pétain, verklaarde, dat de gezondheidstoestand van Pétain zeer slecht was en dat hij langzaam verkwijnde. Mr Isorni zeide dit naar aanleiding van geruchten over de ge zondheidstoestand van de' 93 jaar oude gevangene van het fort op het eiland Yeu, aan de Westkust van Frankrijk. Volgens mr Isorni waren Pétain's gees telijke vermogens „voorgoed verdwe nen". Hij zou niemand meer herken nen, niet meer lezen en urenlang in zijn leunstoel zitten. Ook zou hij niet meer in staat zijn te spreken. De laatste twee dagen was hij echter nog in staat geweest om des avonds, toen het niet meer zo warm was, op de binnenplaats van het fort wat te lopen. Nog geringe emigraHe- verwachtingen Op het Dep. van Overzeese Gebieds delen is de Stichtingsacte gepasseerd van de Stichting voor de ontwikkeling van de mechanische landbouw in Su riname. Naar aanleiding hiervan heeft een des kundige medewerker aan de voorberei dende Dlannen een uiteenzetting geee- Vijftienhonderd iaar geleden, toen de oorlogshandelingen romantischer toe gingen dan nu. landden de Noorse Vikings met speren gewapend in Engeland. Het was een leuk idee om ter herdenking hiervan de invasie te herhalen. Onge veer honderdduizend mensen begroetten hen uitbundig. De Vikings bii aankomst in Engeland. Een plan van 5 punten De stafchef van het Amerikaanse le ger, generaal Bradley, heeft in een ge tuigenis voor de commissie voor Bui tenlandse Zaken van het Huis van Af gevaardigden over het wapenprogram, een uiteenzetting gegeven van een uit vijf punten bestaand plan voor de ver dediging van het Noordatlantisch ge bied. Generaal Bradley zei, dat de in het plan vervatte aanbevelingen gebaseerd waren op het principe, dat de man in de beste positie het werk zou doen, waarvoor hij het meest geschikt was. Het plan luidt: TIJDELIJK REGEN. De Eilt verwacht tot morgenavond: I vanavond opklarend; vannacht weer I 'Opnemende bewolking gevolgd door I i®Fen'. e?rst in het Noord-Westen, I m het Zuid-Oostcn van het land. I vl?1^ ln de loop van de das enkele I dp reide °P^arln?en- Weinig veran- I afn in temperatuur. Aanvankelijk I Pnniemende ^ter matige tot krachtige I de waddenkust mogelijk harde J tussen Zuid-West en West. 31 JULI. Zon op: 4.59 uur: I(nann" °P" 12-25 uur' onc*er onder: 20.33 uur. 22.48 uur *u?t?F?,er te Katwyk te 6 59 en 19 28 <1 Aug. te 7.47 en 2016 uur). Bil nummer bestaat uit zes pagina's. De Amerikaanse zware kruiser „Colum bus", die een standaard-waterverplaat- sine heeft van 13.600 ton. is voor een bezoek, dat tot 2 Augustus zal duren, in de hoofdstad aangekomen. De machtige oorlogsbodem in het IJ. Luchtbrug wordt geleidelijk ingekrompen PARADE TER ERE DER GEVALLENEN. Officieel is meegedeeld, dat de Wes telijke autoriteiten in Duitsland met in gang van 1 Augustus de luchtbrug naar Berlijn op progressieve wijze zullen in krimpen. De installaties en een reserve van vliegtuigen zullen echter in gereedheid worden gehouden om zo nodig de lucht transporten onmiddellijk te kunnen hervatten. De luchtbrug is ingesteld op 28 Juni 1948 nadat twee weken eerder Berlijn door de Russen werd geblokkeerd Na een jaar was door de lucht bijna twee mlllioen ton goederen naar Berlijn ver voerd. Aanvankelijk vervoerde men slechts 2000 ton per dag Later werd een record van 11.018 ton bereikt. De eerste zeven maanden kostten Engeland on geveer vier millioen pond sterling en de eerste tien maanden aan de Amerika nen 149.664 200 dollar. Ofschoon geen officiële cijfers over de voorraden voedsel en steenkool, die thans te Berlijn liggen opgestapeld, ge geven zijn, is men van mening dat, wanneer de luchtbrug-operatie geheel wordt stopgezet, er genoeg voorraden voor drie maanden zullen zijn. Voor de luchtbrug werkten in Berlijn 10.000 Duitse arbeiders aan lossen en vervoer. Men vreest, dat zij dan het le ger van de 194.000 geheel werklozen in West-Berlijn zullen vergroten. Tweeduizend man elitetroepen van de Britse, Franse en Amerikaanse lucht strijdkrachten hebben gisteren deelge nomen aan de grootste sinds de oorlog in West-Duitsland gehouden militaire parade op het vliegveld Faszberg bij Hannover, ter herdenking van 61 man van het personeel van de luchtbrug, die bij de vervulling van hun taak het leven lieten. 1. De V.S. zouden worden belast met het bombarderen van strategische doe len. 2. De Amerikaanse marine en de zee mogendheden van de Westeuropese unie zouden de belangrijkste operaties ter zee uitvoeren, met inbegrip van het schoonhouden van de zeewegen. De landen van de Westeuropese unie en de andere landen zouden zelf hun havens en kusten verdedigen. 3. Erkend werd, dat de kern van de luchtmacht zou komen uit Europa, ge holpen door andere landen, naarmate zij in staat zijn te mobiliseren. 4. Engeland en Frankrijk en nabijge legen landen zouden voor het grootste deel aanvallen en bombardementen op korte afstand en hun luchtverdediging voor hun rekening nemen. De V.S. zou den de „tactische" luchtmacht voor hun eigen groot- en marinestrijdkrachten en voor de Amerikaanse verdediging be houden. 5. Andere landen zouden voornamelijk bijzondere missies vervullen, naar ge lang van hun ligging ten opzichte van het mogelijke strijdtoneel. Naar aanleiding van de verantwoor delijkheid der V. S voor bombardemen ten op strategische doelen, zei Bradley nog: „Wij hebben in dit land herhaal delijk erkend, dat in de gemeenschap pelijke verdediging voorop moet staan ons vermogen om de atoombom af te leveren". Het belangrijkste van de algehele stra tegie was, dat wanneer elk land in staat was zichzelf te verdedigen, als onder deel van een collectief strategisch plan, er een formidabele macht was en een duidelijk economisch gebruik van krach ten, hulpbronnen en mensen-materiaal. Pleidooi van Minister Johnson De Amerikaanse minister van Delen, sie, Johnson, heeft voor de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat het militaire-hulpprogram ook zonder Noord-Atlantisch verdrag van essentieel belang zou zijn geweest voor de mili taire veiligheid van Amerika. De veiligheid van bepaalde landen bulten West-Europa was ook van vitaal belang voor de veiligheid van de V. S. en voor de vrede en vrijheid in de we reld. „Daarom dient ook de militaire hulp aan de vrije volken van deze lan den. die zich, met onze hulp, bereid en in staat hebben getoond weerstand te bieden aan aanvallen op hun grenzen, te worden voortgezet", aldus Johnson. „Ik ben van mening dat de bevoegdhe den van de president om onze midde len te gebruiken bU de gemeenschappe lijke verdediging ,van de wereldvrede, thans moeten worden aangevuld". Wij dienen voorrang te blijven geven aan het Europees herstelplan. Tegelij kertijd moeten wij echter onze vrienden voorzien van de noodzakelijkste behoef ten op het gebied van militaire uitrus- tÜDe' minister legde er de grootste na druk op, dat geen Amerikaanse troepen naar het buitenland zouden worden ge zonden op grond van het militaire- hulpprogram. Slechts een zeer beperkt aantal technici en deskundigen op het gebied van de opleiding zou naar het buitenland gaan om de betrokken lan den te helpen en van advies te dienen. Johnson zei, dat het program tot een minimum was beperkt. Er was rekening gehouden met de sterkte van de strijd krachten die de betrokken landen ln het fiscale jaar 1949—'50 op de been konden houden zonder dat het econo misch herstel in gevaar werd gebracht. Johnson verzekerde de commissie, dat een bevredigende regeling voor de sa menwerking tussen de militaire com mandanten van West-Europa zou wor den gemaakt alvorens de V. S. tot ver zending van wapens overgaan. Zal adviezen aan Minister verstrekken ven over doel en werkwijze dezer Stich ting. Een daarvoor ingesteld? commissie kwam tot de conclusie, dat het moeeliik is de Surinaamse landbouw te ontwik kelen en de mogelijkheid te scheDnen tot stichting van een aantal landbouw bedrijven, zowel voor Nederlanders als ^urinamers en wellicht ook Indo-Euro- Deanen. Een uitvoerig plan werd opgesteld: Dit voorzag ln stichting van verschi1- lende typen boerderijen. De optimale bedriifsgrootte werd beDaald op 80 HA voor vestiging van boeren in gezinsver band en voor een gemechaniseerd be drijf. Daarnaast worden ook bedrijven geDrojecteerd van resp. 25. 15 en 8 HA (dit laatste tyue niet gemechaniseerd). De bedrijven zouden dan gesnlltst moe ten worden in twee delen: een landbouw en een veeteelt gedeelte, hetgeen nood- zakeliik was voor het behoud van do vruchtbaarheid van de grond. KUSTSTROOK VAN 1 MIL LIOEN HA. De commissie heeft gezocht naar geschikte gronden voor deze land bouwbedrijven en kwam tot dc con clusie. dat alleen de kuststrook hier voor geschikt was. Het betreft hier een noocrvlakte van ongeveer een millioen HA. De gewassen welke voor deze bedrij ven in aanmerking zullen komen, ziin riist. voorts nog mais. sojabonen cn andere peulvruchten. Begonnen zal moeten worden met zo veel mogeliik gemechaniseerde bedrll- ven van 80 HA. De voor dit Plan beraamde kosten be dragen 10 millioen Surinaamsp gulden voor het eerste deel (een Dolder van 5000 HA met 64 bedrijven van bruto 80 HA). Hierbij is niet inbegrepen de uit gaven voor de bouw van kerken en scho len. ontsDanninesgelegenheden e.d.. Dit plan is door minister Götzen voorgelegd ter advies aan een Com missie ad hoc. die speciaal de finan ciering cn organisatie van de uitvoe ring moest bezien. Deze commissie onder leiding van ir Staf achtte het plan uitvoerbaar. Boerderijen van 80 HA werden als eerste project geno men. waardoor dus gelegenheid zou komen tot vestiging van 64 Neder landse boeren in Suriname. KOSTEN 16'/£ MILLIOEN. Dc kosten voor dit eerste project (van 5.000 H.A.) waren beraamd op 16'/2 millioen gulden. Van dit bedrag komt 2Vi millioen uit het Welvaartsfonds. De boeren zelf zullen kapitaal van f. 50.000 per boer derij moeten verschaffen (voor be huizing, machines enz.). De overige gelden zullen moeten worden ver schaft door leningen bij internatio nale banken (in dollars^ waarover al besprekingen zijn gevoerd. 5.7 millioen gulden zal in Nederland moeten worden geleend, waartoe men o.m. de Boerenleenbanken bereid hoopt te vinden. Suriname en Nederland nemen ge zamenlijk deel in de stichting. De ge- exploiteerde gronden komen in erf pacht aan de Stichting, totdat de over dracht zal plaatsvinden aan het Gou vernement van Suriname. In beginsel treedt dus de Stichting terug wanneer de bedrijven gereed zijn en financieel marcheren. Een eerste proefpolder van 280 H.A. is in uitvoering en zal waarschijnlijk in October gedeeltelijk in bedrijf komen. RAAD VAN BEHEER. De Stichting heeft een Raad van Beheer die als volgt ls samengesteld: voorzitter: ir C. Staf (plaatsvervan ger id. prof. Ir W. F. Eijsvoogel); leden: mr H. L. de Vries, (pi id. mr H. Klei ne), J. W. Gongrijp (pl. ld. dr Van Lier). A. Jonkers (pl. id. S. Nijdam). J. Bakker 'pl. id. drs T H. Haantjes). De Stichting zetelt in Den Haag. De Raad van Beheer zal de directie be noemen. Hiernaast zal de stichting dan noe een raad van advies hebben. De emigratie-mogelijkheden zijn krachtens dit plan voor Nederlandse boeren voorlopig nog zeer gering. De uitvoering van het gehele plan (tot 200.000 H.A zal lopen over een pe riode van 30 tot 40 jaren. Met nadruk wees men er op. dat de Nederlandse boeren goed doen geen grote verwach tingen te koesteren ten aanzien van de mogelijkheid tot vestiging in Suri name. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot „Wijziging van de Waterstaatswet 1900 (Instelling Raad van de Waterstaat)" Aan de Memorie van Toelichting ont lenen wij: De samenstelling der maatschappij wordt steeds ingewikkelder en het ver langen om een waterstaatsprobleem van hoe langer hoe meer zijden te be lichten steeds groter, de onderlinge sa menhang van verschillende vraagstuk ken treedt voortdurend meer aan de dag. Dit maakt, dat de behoefte aan een gezaghebbende, centrale adviesinstan tie, die het gehele gebied van de Waterstaat kan overzien en de ge differentieerde organen bestrijkt, thans sterker wordt gevoeld. De omstandigheid, dat zich thans op het gebied van de Waterstaat een sa menstel van uitermate belangrijke vraagstukken voordoet, dat in de nabije toekomst om oplossing vraagt, maakt de instelling van een dergelijk orgaan meer aan voorheen, nodig. Als voorbeeld dlene het vraagstuk van de zoetwatervoorziening, dat door schriftelijke en mondelinge gedachten- wisseling reeds bekendheid heeft ge kregen. Enerzijds zullen werken moeten wor den uitgevoerd ter verdeling van de be perkte hoeveelheid zoet water, die ons land van Rijn en Maas ontvangt. Beiderzijds moet de toenemende verzilting van de benedenloop der rivieren in Zuid-Holland worden tot staan gebracht en zo mogelijk terug gedrongen. willen niet land- en tuin bouw aldaar de noodlottige gevolgen der verzilting ondervinden. Ook de winning van drinkwater speelt hier een rol. Bij dc maatregelen voor het verkrijgen van een goede verdeling van het zoete water en het tegengaan van verzilting mogen derde pro bleem uiteraard de scheepvaartbe- langen niet uit het oog worden ver loren. Getracht moet worden de som tijds tegenstrijdig schijnende belan gen tegeliikertijd te dienen. Verder brengen de door afzetting van sedi menten steeds voortgaande verande ringen in bet deltagebied van Rijn. Maas en Schelde, met als gevolg daar van Inpoldering cn Wijzigingen In het regime der rivi«r*»n. de noodzaak van dijksverzwaiing tegen de hoger oplo pende stormvloeden met zich. Ook andere factoren ziin hier in het spel, die verhoging van de waterkerin gen wenselijk maken. Met diep ingrijpende plannen zijn veel en uiteenlopende belangen op het gebied van land- en tuinbouw, scheep vaart, landverkeer, handel, Industrie, stedebouw, drinkwatervoorziening en defensie gemoeid. Daarnaast doet zich het vraagstuk voor van de winning van ophoogzand ten behoeve van stads uitbreiding, landwegen, spoorwegen, vliegvelden en van zand voor metsel en betonwerk, en voor de Industrie, landaanwinning, oever- en strandverde- diglng, normalisering en organische in deling van scheepvaartwegen en ha vens, samenstelling van het net van primaire secondaire en tertiaire wegen, bestrijding van de verontreiniging van openbare wateren, mede ln verband met de Industrialisatie alle onderwer pen. die dikwerf onderling samenhangen en waarvoor het van groot nut kan zijn, dat zij bezien worden door vertegen woordigers van verschillende overheids lichamen en belangengroepen. Het ls nodig, dat tussen de nieuw te vormen Raad van de Waterstaat en de Zuiderzeeraad nauw onderling con tact bestaat, naar welk contact aan ook zal worden gestreefd. De Raad is tc zien als het lichaam, dat, de commissie overkoepelend, de adviezen aan de minister verstrekt en er voor zorgt dat de verschillende zUden van een vraagstuk door de meent bevoegde instanties worden bestak

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1