Generaal De Lattre de Tassigny enthousiast over Vierdaagse FOTOTIJD James Fuchs verbetert wereldrecord kogelstoten EEN VAGE HERINNERING I ötiste Jaargang NIJMEGEN: HET RIJK DER WANDELAARS In Groesbeek vierde gastvrijheid hoogtij Vacantietijd fin ULIoiPSipq Panda en de Radio-programma LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 29 Juli 1949 Tweede Blad No. 26755 daagse groot genoegen. De Nijmeegse garnizoenscommandant, overste Moe- lenaar, die zich by het gevolg van de beide generaals bevond, zeide het ons later: generaal De Lattre de Tassigny had zich enthousiast uitgelaten over dit evenement. IDEAAL WANDELWEER. De 6979 gistermorgen gestarte deelne mers tin totaal waren er sinds de eerste dag 225 uitvallers) hebben het buiten gewoon getroffen met het weer. Het (Van onze speciale verslaggever) Het rijk van Nümegen, het gebied rondom Groesbeek, was op de derde dag het uitgestrekte domein van de tippelaars. Groesbeek was het gezelligste oord van Europa deze dag. Het Gelderse grensplaatsje had de wandelaars een grandioze ontvangst bereid. Hier vierde de gastvryheid hoogty, hier had het medeleven een schier bruisend karakter. Doortrekkenden werden onthaald, naar binnen genood en zoals dit trouwens ook elders gebeurt, er werden vriendschapsbanden gelegd, die vaak duurzaam biyken te zün. Want hoe dikwyls hoort men niet van wandelclubs, die ergens langs het parcours een vast adres hebben, waar ze hun rust genieten. De mensen daar kijken uit naar het gebruikeiyk bezoek, houden de koffie gereed. En als dan het clubje komt, is er de vreugde van het weerzien. Maar niet alleen in de huiskamers van Groesbeek. ook in de gezellige ca- fétjes langs het parcours was het een prettig geroezemoes. Overal uitblazende wandelaars, liefst twee stoelen gebrui kend, met rode gezichten genietend van melk of vruchtensap. Een schitterende bijdrage tot de uit stekende stemming leverde sous-lieute- nant Morel en zün mannen. Zy speel den onvermoeid marsen in de Groes- beekse muziektempel en stonden nu en dan op, om de heuvel naar de kerk op te marcheren en de wandelaar op te halen om ze een elndweegs in de rich ting Nijmegen muzikaal te begeleiden. Daar de derde dag van de Vierdaagse niet alleen Groesbeekse dag is. maar ook de dag van de pers. want dan doet de leiding van de afstandsmarsen al het mogelüke om de pers te fêteren, waren alle journalisten, die over de Vierdaagse schrijven, te Groesbeek aan wezig. De Belgische kapel speelde ter ere van de Nederlandse pers een spe ciaal nummer en daarna stelde het korps zich op om met de journalisten er achter een mars door Groesbeek te maken. Het moet gezegd, dat de pers mensen de kunst van het wandelen goed van de tippelaars hadden afge keken, want zü liepen allen zeker min stens vier maal 55 meter achter de mu ziek en de meesten vertoonden nauwe lijks enige sporen van vermoeidheid Ook de pastoor van Groesbeek re kende het zich tot een eer de pers te ontvangen. En daar zaten dan in de ruime huiskamer van de pastorie kran tenmannen van alle mogelüke schake ringen van .De Waarheid" tot „Trouw", van „Het Vrüe Volk" tot „De Volks krant" toe, om enkele exponenten te noemen. En allen zaten met dezelfde smaak te genieten van de herderlüke biertjes en sigaren. FRANSE STAFCHEF KEEK GEBOEID TOE. Het was misschien geen toevallige samenloop van omstandigheden, dat het bezoek van generaal De Lattre de Tassigny op de „dag van Groesbeek" viel. De Franse stafchef en generaal Kruis sloegen midden in Groesbeek op het hoogtepunt van de £ag het voor bijtrekken van het Vierdaagse leger gade. Een eindeloze, zeer afwisselende stoet. Marechaussées met hun witte ban den, stevig doorzettende mariniers, pit tige Belgen en Luxemburgers, politie mannen uit alle delen van het land: hun formaties werden onderbroken door energiek voortstappende meisjes in flatteuze pakjes, stoere mannen in witte, groene of blauwe shorts, maar ook krasse ouderen, heren met grüze baarden en voorts schommelende huis moeders. Deze eindeloze, veelkleurige optocht gaf de Franse generaal een prachtig beeld van de opbouwende kracht van deze afstandsmarsen. Geboeid keek hü naar dit merkwaardige defile en zichtbaar beleefde hy aan de Vier- pechvogels worden door de medische dienst (de staf van dr Avenarius telt thans honderd en tien Rode Kruis men sen, dertig masseuses en masseurs en tien doctoren, die allen vrijwillig een deel van hun vacantie voor dit werk hebben opgeofferd) omringd met goede zorgen. 10 K.M. PLEISTER. Hoeveel kilometers pleister op zo'n vierdaagse wel wordt verbruikt? vroe gen wü aan de fourier, die belast is met de uitgifte der medische hulpmiddelen. Dat wordt na vier dagen wel een tien kilometer, zei de fourier. Dit lange eind moet worden toegeschreven aan de „dakpannen" die worden gelegd, „dak pannen", dat zün pleisters, die ter ge nezing van gewonde hielen „als dak pannen" over elkaar heen worden ge legd. Dank zij het goede weer blüft het aantal uitvallers ver beneden het aan tal van vorig jaar, toen de wandelaars plotseling met warm weer te maken hadden, terwül er in de maanden voor de Vierdaagse practisch geen mooi weer was geweest. Hedenmorgen vertrokken voor de laatste tocht6905 wandelaars, zodat er gisteren 74 uitvallers waren. Naar wy nader vernemen, staat het thans reeds vast, dat het volgend jaar een groot contingent Franse troepen aan do Vierdaagse zal deelnemen. TURNEN. De Lingiade te Stockholm Indien het Linglade-program van gisteren niet hoofdzakelük uit indoor- nummers had bestaan zou het in 't water zün gevallen, want in de och tenduren kwam er plotseling een einde aan de hittegolf, die dagenlang geduurd had. en de ene stortbui na de andere ontlastte zich boven Stockholm. Tegen zevenen, juist toen de eerste oefenin gen in de open lucht zouden beginnen, werd het gelukkig droog. De meest ge slaagde nummers waren een sierlijke demonstratie van een damesgroep uic India en knotsoefeningen door Finse turners en turnsters. Achthonderd gymnasten werden gis teren in het koninklük paleis ontvan gen door kroonprins Gustaaf Adolf, die als gastheer optrad bü afwezigheid van de beschermheer der Lingiade. ko ning Gustaaf. Prins Bertil en de leden van het Corps Diplomatique waren hier eveneens bü tegenwoordig. GOLF. INTERNATIONALE OPEN KAMPIOENSCHAPPEN TE WASSENAAR. Op Zondag 7 en Maandag 8 Augustus a.s. zal het internationale open golf- kampioenschap gehouden worden op de baan der Haagse Golf en Country Club te Wassenaar. Dit kampioenschap be looft een groots evenement te worden, want nooit te voren telde dit tournooi zovele sterke deelnemers als dit jaar Onder de ruim 30 deelnemers, die tot nu toe inschreven, noemen wü naast vooraanstaande amateurs de profes sionals James Adams, Cecil Denny, Max Faulkner en Harry Weetman, die met de Belg Floor van Donck en onze nationale kampioen Gerard de Wit, professional der Haagse G. en C C., als de favorieten beschouwd mogen wor den. Beide dagen van dit open kampioen schap zal het publiek vrij toegang tot de baan hebben. Een marechaussée en een V.H.K.-ster onder het „mes" van de en plak"-ploeg. „prik was zelfs ideaal te noemen. De zon hield zich gedurende het grootste deel van de dag vriendelijk schuil en de wind bleef de wandelaars gunstig ge zind. Nu de meldingsplaatsen niet meer alle aan „De Vereniging" zün, doch voor de groepen ook aan de meisjes- H.B.S., aan de Wedren, is ook de be langstelling verdeeld. Er is nog niet die geweldige drukte van de vierde dag, maar ontegenzeggelijk was er een stü- gende lün in de hartelijkheid, waar mede de Nümeegse bevolking de succes vollen van de derde dag ontving. De vierde dag wordt de onvergetelüke cli max. de grote triomfale intocht der duizenden door de tienduizenden. In het als ambulance ingerichte school gebouw van de meisjes HBS liggen en kelen, die helaas deze triomftocht niet zullen meemaken. Onder hen een der Noren, die een ernstige beenontsteking heeft opgelopen. En nog enkele dames en heren, wier voeten door onoordeel kundige behandeling bü niet-officiële posten langs de weg verknoeid zün. Deze WATERPOLO. L.Z.C. HEEFT KAMPIOENSCHAP VOOR HET GRIJPEN. Een wedstrü'd waarin veel werd ge zwommen. DZV heeft het eerst succes als een fraaie boogbal de Leidse doel man te machtig bhjkt (01). Het plaatsen van de Delftenaren is soms slecht, hetgeen oorzaak is, dat Butse- laar de partüen op gelüke voet kan brengen en nog voor de rust geeft Brak met een achterwaarts schot LZC de leiding. Een boogbal van Tegelaar ver hoogde hierna de Leidse voorsprong (31). Een strafworp wordt door DZV slecht genomen, doch even later maakt zü toch 3—2. Tegelaar brengt ten slot te de eindstand op 42. Door deze zege hoeft LZC morgen tegen Forel slechts gelük te spelen om zich kampioen te noemen. Voor toestel, film en afdruk: foföl ciné eylenbeel^ I BREESTR««T 79 1 IE10£H-TEl. 2'651 (Adv.) SCHAKEN. KATWIJKSE SCHAKERS CONTRA BADGASTEN. De schaakclub „Katwük" hield in Casa Cara een wedstrijd tegen bad gasten, waarvoor grote belangstelling bestond. De uitslagen luiden: Ensink (Badgasten)Th. Admiraal („Katwük") VzM; VersnelE. van Galen 10; BosschaartA. Poot 10; Van As—J. C. Admiraal 0—1: A. Vol- bedaW. Houwaard VjIA; Abercrom- bieC. Taat 01: G. PouwL. Kreft xhVan der HoogD Baalbergen 0—1; J. A. W. Hommer—W. Breukel- man 10; Dikker—A. Haasnoot 01; Van der VoordeBavelaar 0—1; Pon tierdr Akkerhuis 10; A. BlomP. Rous 1—0: Van Nes—F. Haas V>— Van EgmondHazenbroek 10: Van StaalduinenTeewstra 01; Kerkhelde Schriek 10; Van GorselW de Jong 0—1; H. W. Kok—J. Kruithof 10: A. HammerL. Haasnoot 10. De badgasten wonnen met 119 Ongeveer half Augustus zal een twee de wedstrü'd gehouden worden. WIELRENNEN Amateurploeg voor Kopenhagen gekozen JAC. DE GROOT RESERVE. Naar wij vernemen zullen de volgénde amateur-wegrenners naar de wereld- kamploenschapDen te Kopenhagen wor den uitgezonden: W Wagtmans (Breda). L J. Dekkers (Eindhoven). H. Vinken (Geleen). H. Faanhof (Amsterdam). F. Vos (Den Bosch). J. C. la Grouw (Amsterdam). Eerste reserve is J de Groot (Leiden), tweede reserve H. van Breenen (Amster dam). MERKWAARDIGE BRANDSTICHTER! Een inwoner van Heerlen werd door de politie gearresteerd omdat hü naar thans eerst is gebleken in 1947 met opzet brand heeft gesticht in zün huis om te voorkomen, dat mensen, die hij bij zich moest laten inwonen, bü hem in zouden trekken. Athletiek: Scandinavië—Amerika Amerikanen lopen achterstand bijna in Gisteravond werd in het Bislet sta dion te Oslo de groots opgezette ont moeting tussen de vertegenwoordi gende Scandinavische en Amerikaanse ploegen voortgezet. De fraaiste pres tatie van deze tweede avond kwam voor rekening van de Amerikaan James Fuchs, die er eindelyk In slaagde het wereldrecord kogelstoten van zijn landgenoot Fonville (17.86 m.) vdat hü in de laatste maanden her haaldelijk bedreigd had, ruim te ver beteren. Hy haalde 17.79 meter en kreeg een donderende ovatie van de geestdriftige Noorse toeschouwers. De Amerikanen hebben het er giste ren heel wat beter afgebracht dan op de eerste avond. Zü veroverden nu 80 punten tegen 60 voor de Soandinavlërs, zodat na twee dagen de stand luidt: Scandinavië 164»,'2 pnt., Verenigde Sta ten 158pnt. Op de 110 meter horden kwamen de Amerikanen uit met Dlxon, Attlesey en Ault. Het werd een drievoudige Ameri- FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 23) Het was op rrüjn verjaardag, zei Alden, en ik voelde mü erg ongelukkig. Ik was in de schuur er was een oude schuur, diê zij nauwelijks meer gebruikten, met een bouwvallige hooi zolder. Wü mochten daar niet spelen, omdat het gevaarlü'k was. maar Penny en ik deden het altijd. Wü waren licht en waren niet bang voor de gebroken ladder. Ik was daar boven alleen en zat te hullen. Tom hoorde mij en klom naar boven. Hij sloeg zijn armen om mil heen, maar het hielp niet ik builde alleen nog maar harder. Dat was alles, maar en hier spreidde zich oen diepe blos over haar gezicht een van de knechts zag ons samen naar beneden komen en vertelde het aan Nicht Callie. De rest was nogal erg. Dat kan ik mü indenken .zei Jim. Zy straften mij en Neef Jasper sloeg Tom. Hü wilde het niet doen, maar zü dwong hem er toe. Ik hoorde hen in hun kamer er over praten en argumenteren en dal was het ergste van alles. Zü zweeg even. Hü ^hf toe, zoals hij altüd deed. Hü gaf Tom een ontzettend pak slaag en Tom liep weg. Dat was het enige, wat hü doen kon. Maar het hielp hem niets. De remmer van de trein kende hem en bracht hem terug. Hij bleef nog büna twee jaar. tot hü de school in Leatherby afgelopen had. maar hij was een heel andere Jongen geworden. Hü haatte zijn vader en moeder meer dan ooit en hij haatte mü ook. Maar het was jouw schuld niet. Zü zeiden, dat het dat wel was. Ze vertelden mü de effen stem werd oven onzeker allerlei dingen. Maar tk weigerde ze te geloven. Ik lag vaak nachts wakker, alleen want zü nadden mü in een andere kamer ge bracht .weg van Penny en zei tel kens weer bü mijzelf: Het doet er niet toe. wat zaj zeggen, het kan mij niet deren, omdat het niet waar is. Niets er. van is ooit waar geweest. Niets wat zil kunnen doen. kan mü deren de werkeUike mij. Zü glimlachte flauwtjes. Dat hielp. En zelfs toen heb je ze niet gehaat en heb je niet willen weglopen? Gedurende korte tiid wel. zei zaj eenvoudig. Maar het meest om Tom. «te Je. ze hadden hem veel meer ge kwetst, dan ze het mü konden doen. omdat hli ze geloofde. Ik trachtte het hem uit te leggen ie zeggen, flat het niet waar was, maar hü wilde öiet luisteren. Jim vroeg: Wat is er met hem gebeurd? Hü ontmoette iemand, die hem een baan in Chicago bezorgde en hü trouw de en is weer gescheiden. Nu is hü in het leger. Penny is onderwüzeres en Seth, de kleinste, is op de boerderij. Zün hart bonsde, alsof hij hard ge lopen had. Hü kon zich die twee kin deren voorstellen, belast met een schuld, die zü niet behoefden te aan vaarden: een schaamte, die niet voort sproot uit iets. wat zü gedaan hadden, maar alleen uit de geest van een „goede" vrouw. Hij kon zich die Jon gen voorstellen, gemelijk en nors en het kleine meisje, dat met wijd openge sperde ogen luisterde naar beschuldi gingen onbegrepen toespelingen op erfelijke belasting en sombere voorspel lingen. Zijn keel kneep dicht bij de gedachte alleen. Het was genoeg meer dan genoeg om iedere natuur, die niet zo oprecht en helder was. als die van dit meisje, voor goed te beder ven. De vrouw had in haar pogen ge faald en haar falen had bewezen, dat het kind de moed. de eerlijkheid en de integriteit had, die hij bü haar gevoeld had, toen zü nog maar acht Jaar was Met een ruk kwamen zijn gedachten tot staan. Hü dacht aan haar, alsof zü Honora was. hetgeen helemaal verkeerd was; niets van wat zü gezegd had, be wees dat. Tientallen, honderden kinde ren hadden dezelfde achtergrond, had den dezelfde ervaring doorgemaakt en waren bewerkt door goedwillende gees ten. Hij keek eens naar haar, zoals zü daar naast hem zat, haar donkere hoofd achterover, haar ogen gevestigd op de drijvende wolken, die door de zonsondergang waren gekleurd en hü dacht: Hoeveel meisjes zouden deze jaren hebben kunnen doorkomen, zon der verwrongen en verkeerde opvattin gen te krijgen en misschien nog erger. Hoeveel zouden er onrecht, ge zond en lieflük gebleven zün, zoals zij? Het antwoord kwam onmiddellük: Niet een. behalve Honora Brayle. Niemand anders ter wereld Zü zag een beetje bleek, alsof de in spanning van het zich die dingen weer voor de geest halen en er over praten, haar vermoeid had. Maar zü glim lachte tegen hem. Ik was niet van plan, om het ge hele verhaal op te dissep. Vergeef me, dat ik je er mee verveeld heb. Je hebt me er niet mee verveeld. Je.... Maar hü kon haar niet zeggen, wat zii gedaan had. In de plaats daarvan zei hij: Maar Je hebt je verhaal niet af gemaakt. Hoe ben je daar weg geko men? Toen ik achttien jaar was erfde .ik een beetje geld niet, veel maar genoeg, om naar een handelsschool in Detroit te gaan. Toen kreeg ik een baan en eindelijk kwam ik naar New England, met een vriendin, een meisje, met wie ik' op die school was geweest. Zü is nu getrouwd en hier zit ik nu. En dat is alles. Zü glimlachte weer. Het is veel te veel. maar jij hebt de zaak aan de gang gemaakt met je schijnbaar onschuldige vraag naar mijn persoontje, toen ik tien jaar was. Zü keek even op haar horloge. Weet je wel. dat het büna zeven uur is? (Wordt vervolgd) kaanse zege met Craig Dixon op de eerste plaats in 14.2 sec.; Attlesey 14.8 en Ault 15.2. Ook bü het verspringen waren de drie eerste plaats voor de onderdanen van Oom Sam (Douglas 7.47 m„ Byrant 7.45 m., Aihara 7.10 m.), terwül. zoals te verwachten viel, de Amerikaanse ploeg onbedreigd de 4 x 100 meter esta fette won in de Ujd van 4)1.2. sec. Voor Scandinavië werd 42.3 genoteerd. Voor de 800 meter was uiteraard de Olympische kampioen Whitfield favo riet. De Amerikaan won ook inderdaad met een meter of zes voosprong, tüd 1.51.8, op nummer twee, de Zweed Bengtsson, die met 1.52.2 zün beste tüd van dit jaar evenaarde. Het kogelslingeren werd een Scandi navische triomf en een Amerikaanse debacle. Montgomery (V.S.) bleef een stuk beneden de 50 meter en Felton, die in dit seizoen toch ruim 55 meter ge haald heeft, kwam nu niet eens tot 35 meter. De derde Amerikaan deed niets anders dan acte de presence geven. Wat de Scandinaviërs betreft leverden Ericsson (Zw.) met 52.46 m. en de Fin Tamminen met 51.47 m. voor hun doen normale prestaties. De 5000 meter kon de Scandinaviërs natuurlük niet ontgaan met hun trio Koskela - Maekelae - Ahlden, dat ook dit seizoen reeds indrukwekkende tüden heeft gemaakt. Maar de Amerikaan Fred Wilt zorgde voor een grote verras sing door in de laatste ronden Ahlden en Maekelae voorbü te lopen en met een formidabele eindsprint zelfs Kos kela te bedreigen. Uitslag: 1. Koskela (F.) 14.35.6; 2. Wilt 14.38.2, 3. Ahlden (Zw.) 14.48.6, 4. Aschenfelter (VB.) 14.49.4, 5. Maekelae (F.)6. Dreutzler (V.S.). Voor deze avond werden tevens vüf nummers van de tienkamp afgewerkt. Voor Amerika komt op dit nummer uit de Olympische kampioen Robert Ma- thias. Na de 100 meter, ver- en hoog springen, kogelstoten en 400 meter luidt de stand: 1. Clausen (IJsland) 3977 pnt„ 2. Mondschein (V.S.) 3974 pnt., 3. Ma- thias 3855 pnt., 4 Albans (V.S.) 3790 pt„ 5-Toander (Zw.) 3601 pnt., 6. Ericsson (Zw.) 3559 pnt. DAMMEN. JAARVERGADERING DAMCLUB „LEIDEN". De voorzitter, de heer W. F. Olivier, opende de vergadering met een kort welkomstwoord. Het Jaarverslag van de secretaris gewaagde van een goed ver enigingsjaar, hoewel het ledental iets terugliep. In de hoofdklasse van de N.DB. eindigde DCL I op de 4e plaats, wat, gezien de sterke afdeling waar zü in uitkwam, niet slecht is. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat de vereniging er finan cieel goed voorstaat, terwül de com missaris van materiaal kon melden, dat ook het speelmateriaal ln goede conditie is. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: W. F. Olivier, le voorzitter; S. v. d. Reek, 2e voorzitter; Joh. Tol. le secretaris, de Genestetstraat 7: P. Zee- gers, 2e secretaris, tevens wedstrüdlei- der; C J. Koree, le penningmeester; J. Vink, 2e penningmeester; N. Wassenaar comm. v. materiaal. Clubkampioen '48'49 werd de heer J. Mertens. die door de voorzitter met dit behaalde resultaat werd gelukge wenst. In de a s. competitie zal DCL zeer waarschünlük met 3 tientallen uitko men. terwül op 31 Aug. begonnen wordt met de bordenwedstrüden voor het clubkampioenschap '49—'50. De vergadering werd om plm. half- twee door de voorzitter met een slot woord gesloten. PAARDENSPORT. KORTE BAAN DRAVERIJEN TE VOORSCHOTEN. Ter gelegenheid van de historische paardenmarkt werden gistermiddag te Voorschoten korte baan draverüen ge houden voor geregistreerde paarden. Er was veel belangstelling en niet minder dan 21 paarden waren inge schreven. Deze eerste draverüen zullen misschien door meerdere worden ge volgd en wanneer het aantal paarden, op de markt aangevoerd, daalt, blüft door de drafsport toch de Interesse voor het paard bewaard. De uitslag was: 1. Limbus. 5 j. vos. ruin. eigenaar G. A. Koning, Voorschoten, rijder J. Wage naar; 2. Jay MC Gregor, 7 j. br. ruin, eigenaar stal I.L.E.X., rijder H. C. ten Hagen; 3. Klazina Axkit, 6 j. br. m„ eigenaar L J. v. Harlingen, rijder M. Vergay: 4. Integrity Scott. 8 Jaar d br. r., eigenaresse mevr. E. Ruben, rijder J. M. v. d. Berg; 5 Dutch Hanovpr, 13 j. vos r.. eigenaar M P. W. van Rens- woud, rüder L. Ensingh; 6. Allouez. 16 j. vosr.. eigenaar J. de Vlieger, rüder J. de Vlieger. HET INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE LONDEN. Kapitein Boulangeat (Frankrijk) won met „Keplar" het springconcours, dat uitsluitend oDen stond voor hen die nog geen eerste of tweedp prils hadden ge wonnen op het concours van dit laar. Zender fouten ging de Franse ruiter over de hindernissen in 1 min. 0.6 sec. Onze landgenoot, de heer M. van Lnon (Tilburg) werd tweede met Saint Hu- bert". eveneens foutloos, maar met een tüd van 1 min. 1,6 sec. De heer P. G Vos (Valkenswaard) met .Franklin D" maakte 4 fouten, rit meester Grupoelaar (Ede) met „Alver- stoke Peter" 12 fouten en Prins Bern- hard met „Veronique" 24 fouten. VOETBAL JEUGDVOETBALTOURNOOI „GROENOORD". Voor dit tournooi werden gistermiddag nog de volgende wedstrüden eesneeld: De Demping BGroenoord B 14; Morschkwartier B—Vogelenwük B O—2: Morschkwartier AGroenoord A 0—5. Daar de twee ingeschreven ploegen van de Professorenwiik zonder kennis geving verstek lieten gaan. wonnen De Demping A en Westerkwartier B regle mentair met 50. 34). „Wel heb ik ooit!" riep Direc teur Chr. Stoffer. „Het kanon gaat af! Wanneer dit vier eeuwen eerder was gebeurd, dan zou dit een wending heb ben gebracht in de slag om Grotebroek- seveer en de gehele geschiedenis zou een andere loop hebben gehad! Dan had ik alles anders moeten leren dan ik het nu geleerd heb. Wat een geluk dat het nu pas gebeurt! En wat een be zienswaardigheid Maar niemand luisterde naar wat hü zeien zeker Panda niet, want die volgde met angstige blikken de onvrij willige luchtreis van de arme heer De Blaet die goede man. die tóch al zo veel onaangenaams had meegemaakt! Nu, Jeroen de Blaet suisde door de lucht en ik weet niet waar hü terecht gekomen zou zün wanneer er niet een lichtkroon in de zaal had gehangen. Daar kwam hy in terecht en gelukkig bleef hü haken.... maar de kroon zat niet zó vast aan het plafond bevestigd dat hü een dergelüke schok kon ver dragen en dus viel hü nu met veel ge rinkel naar beneden. En waar zou hü anders op vallen dan juist op de har nassen van Karei de Nare en Cornells de Kloeke? Dat brak de val, die anders ook al weer niet aangenaam geweest zou zün voor de heer De Blaet, De har nassen zaten klem onder het gevaarte en door de schok vielen de vizieren van de helmen open. Nu, je had natuurlük al lang begrepen dat dit geen lege har nassen waren. Toen de vizieren open vielen kwamen de gezichten te zien vanFokko Flopke, de boef >n Loetje de Heler. Juist, die! Die hadden ook al ingebroken en voor de veiligheid had den ze zich in de harnassen verstopt! „Dit wordt te gek!" riep Directeur Chr. Stoffer. „Ik ken mün eigen mu seum niet meer!" BILJARTEN. EUROPEES KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN IN NEDERLAND. Te Zürich is een congres gehouden van de Internationale Unie van Biljart Federaties, waarop Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, de Ver. Sta ten en Zwitserland waren vertegen woordigd. Voor Nederland woonde de heer A. W, H. van Haaren, adminis trateur van de N B.B., het congres bü- De internationale kalender voor 1950 werd als volgt samengesteld: Europese kampioenschappen 1950: 5—8 Januari: België, plaats nader aan te wijzen, cadre 71/2. 2—5 Februari: Frankrijk, St. Etien- ne, cadre 47/2. 25 Maart: Nederland, plaats nader aan te wüzen, driebanden. 30 Maart2 April: Frankrük, Parijs, tentalsie classique. 2730 April: Oostenrijk, Wenen, libre. 1821 Mei: Spanje, Barcelona, ca dre 47/1. Wereldkampioenschap 1950: 28 October: Venezuela, Caracas, driebanden. ZWEMMEN VALLERY VERBETERT WEER EEN EUROPEES RECORD. Gisteravond heeft George Vallery te Casablanca het Europees record 200 meter rueslae verbeterd door deze af stand af te leeeen ln 2 min 22.7 sec. Het oude record overigens noe niet er kend. stond on naam van Rene Ptrolley (Frankrijk), die od 1 Juli van dit laar te Marseüle een tiid noteerde van 2 min 24.2 sec. (Advert.) VOOR ZATERDAG 30 JÜLI Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: muziek van W. A. Mozart; 7.45: morgenge bed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor do vrouw; 9.05: sopraan en plano; 9.30: muzlek- sprookje; 10.00: klein, klein kleutertje; 10.15: muziek houdt fit; 11.00: de zonne bloem: 11.45: Radio Phllh. Sextet; 12.00: angelus; 12.03: pianorecital; 12.30: mede delingen; 12.33: Amusementsorkest; 12.55: zonnewijzer; 1.00: Ned. strijdkrachten; 1.30: Amusementsorkest; 1.50: film en toneel; 2.10: Omroep Kamerorkest; 2 50: boekennieuws; 3.00: Silvester trio; 3 30: harmonle-mxizlek; 4".00: een Nederlands record; 4.10: Omroep a capella koor; 4.30: de schoonheid van het Gregoriaans: 5.00: de wigwam; 6.00: Phllh. Orkest; 6.05: ac tualiteiten: 6.15: Journalistiek weekover zicht: 6.30: voor de strijdkrachten: 7 00: nieuws; 7.15: de boelen van St. Pleter; 7.25: de zevenklapper: 7.45: voor de Neder landers ln Duitsland: 8.00: nieuws; 8.05: reportage; 8.20: lichtbaken; 8.45: lente; 9.00: zomersproeten; 9.45- krulsklank- puzzle; 10.00: Omroeporkest: 10.30: wij lulden de Zondag ln: 11.00: nieuws; 11.20 12.00: Phllharmonlsch Orkest. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.18: gram.muzlek; 8 00: nieuws; 8.18: gevarieerd programma: 9.00: gram. muzlek: 9.30: waterstanden; 9.35: gezangen uit de Russische kerk: VPRO 10.00: „tijde lijk uitgeschakeld"; 10.05: morgenwijding door ds D, G. van Vreumlngen; VARA 10.20: radlofeuilleton: 10.35: voor de arbei ders ln de continubedrijven; 11.35: heden- daaese muziek: 12.00: BBC-theaterorkest; 12.30: mededelingen; 12.33: Accordeola; 1.00: nieuws; 1.15: kalender: 1.20: instru mentale fraementen uit Franse opera's 2.00: als een bonte voeelvlucht; 2.20: Kon. Militaire kapel; 2.50: streekultzen- ding; 3.15: oratorium van Robert Schu mann: 4.10: komt u binnen: 4.25: Victor Silvester en zijn orkest: 4.45: sportpraatje; 5.00: de top-hlts van 1949; 5.30: om en nabil de twintig: 6.00: nieuws: 6.15: po pulaire liedjes en melodletles; 7.00: artis tieke staalkaart: VPRO 7.30: Soesterberg; VARA 8.00: nieuws: 8 05: dingen van do dag; 8.12: varia: 8.15: zo midden ln de zomer: 8 20- Cor Stevn's oreelensemble; 8.45: de golfbreker: 9.45: socialistisch com mentaar; 10.00: Stradlva-Sextet: 10.25: mensen die wij wel eens ontmoeten; 10.40: 20 minuten Parijs ln uw hulska mer: 11.00: nieuws; 11.1512.00: gram. muzlek. AGENDA DAOKI.IJKS: Schevenlngen (Casino): Cabaret Joss Wind 8 uur nam (fc/m 28 Juli) ZATERDAG Aandeelhoudersvergadering Leidse On- derwllsineteiiinvn Laan van Oud Poel geest 13 te 11.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5