Goederentrein op lijn Utrecht-Arnhem ontspoord Grote brandschade nabij station Ede Uitreiking Vaas Veilig Verkeer te Voorscholen RECHTZAKEN Met een enkel woord VRIJDAG 29 JULI Oorzaak vermoedelijk asbreuk Vannacht om tien minuten voor vier is in de omgeving van het station EdeWageningen, een goederentrein van 60 wagons, getrokken door een electrische locomotief, op de lijn UtrechtArnhem ontspoord en in brand gevlogen. De omwonenden wer den opgeschrikt door een vervaarlijk gekraak en een aanhoudend gerom mel, dat deed denken aan een losbar stend onweer. Vlak voor de kruising met de grote verkeersweg te Wageningen was de 24ste wagon van de goederentrein waarvan aangenomen wordt,, dat een der assen is gebroken i£it de rails gelopen, waardoor een groot aantal wa gons uit het middelste gedeelte van de trein in en over elkaar scboof, terwijl een vijftal wagons in braaad geraakte. De locomotief was intussen, met de eerste 23 wagons, nog een -zestigtal me ters doorgereden en kwam vervolgens tot stilstand, omdat de stroom wegviel. Het mag als een gelu'fc worden be schouwd, dat de koppeling van de trein juist achter enkele tankwagens, waarin zich zestig ton benzine bevond, werd verbroken. De ravage op de lijn is groot; het bovennet is gedeeltelijk vernield. Het treinverkeer ondervinat vertraging in Geen Zondagsrijverbod op 7 en 14 Augustus Naar het ANP van de KNAC ver neemt, zal het Zondagsrijverbod ook voor de Zondagc/n 7 en 14 Augustus a.s. niet gelden. FELLE BRANT> OP CRAILOOSE HJSIDE. 15 a 20 ELA. verbrand. Gistermiddag 'heeft een zeer felle brand gewoed op de Cralloose Heide tussen Hilversum en Laren. De brand, die om één u>ar uitbrak, nam direct zo in omvang toe, dajt behalve de brandweer uit Daren, ook die van Hil versum en Bvzssum ter assistentie uit rukten. Met gprote snelheid, aangewak kerd door de, sterke wind, greep het vuur om zicll heen. Manschappen van de Palmkazrirne verleenden bij 't blus- singswerk assistentie. Later voegden zich ook e en honderdtal soldaten uit Den Haag, die op de heide aan het oefenen w&ren, bij hen. Om halfdrie was men tiet vuur meester. Naar schat ting is ongeveer 15 20 H.A. heide verbrand Omtrent de oorzaak tast men in het duister. NIEUWE DIENSTEN VOOR DE V.N. VOORGESTELD. Een commissie, bestaande uit verte genwoordigers van veertien landen, welke hét, voorstel besprak om een veld dienst van de VN te vormen, heeft de algemene vergadering verzocht de vor ming goed te keuren van een technische mac'ht van driehonderd man ter be scherming van personeel der VN. De commissie verzocht de algemene vergadering tevens Lie's verzoek om de vovmine van een veldreserve, welke per soneel zou verschaffen voor toezicht op df; nakoming van een wapenstilstand en toezicht op volksstemmingen, goed te keuren. De Sovjet-Unie en Polen waren tegen deze beide voorstellen, daar deze lan den van mening waren, dat de Veilig heidsraad het enige bevoegde orgaan is over deze zaak te beslissen. Franse kabinetscrisis voorlopig afgewend IN HERFST NIEUW GEVAAR. Een dreigende Franse kabinetscrisis soheen gisteravond afgewend, nadat de vier rechtse ministers door premier Queuille zijn overgehaald om een ont slagaanvraag in te trekken. Deze ministers hadden zich gekeerd tegen het decreet van de socialistische minister van Arbeid. Mayer, waarbij aan het personeel van de sociale-ver- zekeringsdienst een vacantiegratificatie werd toegestaan. Het bericht, dat de rechtse ministers hun ontslag-aanvraag hadden Inge trokken, werd bekend gemaakt na een bijzondere ka-binetszittiiig, waarin een compromisregeling werd besproken. Volgens deze regeling dient de gratifi catie in kleine bedragen over een aan tal maanden te worden terugbetaald. Deze oplossing werd ook vorig jaar toegepast, toen de bankbed lenden een vacantie-gratificatie kregen. Tot dus verre heeft men hen echter nooit om terugbetaling verzocht. Het gevonden compromis wordt ech ter algemeen beschouwd als tijdelijk en voornamelijk aanvaard met de bedoeling het parlement het eerste behoorlijke zo merreces sinds vier jaar te verschaffen. In parlementaire kringen acht men het zeker, dat de rechtse en onafhan- kelijk-conservatieve groepen, mogelijk met steun van de radicalen en ande ren, in de herfst onverbiddelijk een nieuwe regering willen. Men gelooft, dat zij dan het ontslag van de socialistische minister van ar beid, Daniel Mayer, zullen eisen. Britse spoormannen kondigen staking aan OVER 3 WEKEN. De Britse spoormannen hebben beslo ten de regering aan te zeggen, dat zij over drie weken het werk zullen neer leggen als een loongeschil, waarbij 95.000 arbeiders zijn betrokken, voor die tijd niet is bijgelegd. Volgens de Britse wet moet een vak vereniging 21 dagen tevoren kennis ge ven van een staking, om deze wettig te doen zijn. Als de minister van Arbeid in die periode niet intervenieert, is de vakvereniging gerechtigd, de staking te beginnen. In de practijk is het nog nim mer voorgekomen, dat de minister niet tussenbeide kwam. Het besluit van de nationale bond van spoorwegpersoneel is genomen ter on dersteuning van de looneisen van die genen van zijn leden, die werkzaam zijn in de constructie- en reparatie-werk- plaatsen. Dit zijn er 95.000. De minister van Arbeid, George Isaacs, heeft eerder de eis van de vak vereniging, dat de looneisen van het werkplaatspersoneel zouden worden be schouwd als een deel van een algemene eis tot loonsverhoging voor al het spoor wegpersoneel, van de hand gewezen. Men wil een loonsverhoging van tien shilling per week. Door het besluis van de vakvereniging is in feite *n langzaam-aan actie, waardoor de spoorwegen met algehele desorgani satie werden bedreigd, voorlopig afge wend. beide richtingen, al hoopt men spoedig het verkeer over enkel spoor te kunnen hervatten. De dienst van tractie uit Arnhem, de brandweer uit Ede en enkele autoritei ten waren spoedig ter plaatse. Het blussen van de brand nam gerui me tijd in beslag. In de brandende wa gons, die van Tsjechische en Hongaarse origine waren, bevond zich een lading lompen en oud papier. Aanzienlijke daling der eierenprijs? OVER EEN JAAR 250 MILLIOEN STUKS NAAR DUITSLAND. Op do alg. vergadering te Apeldoorn der Ver. van Broedcrijen en Pluimveefok bedrijven in Nederland (V.B.N.) heeft ir J. G. Tukker Inspecteur van Land bouw en hoofd van het Bedrijfschap, verklaard te venvachten, dat i.v.m. de betrekkelijk geringe export op het ogenblik de eierenprijs binnen 14 da gen aanzienlijk zal zakken. De export van eieren naar Duitsland zal over een jaar op ongeveer 250 mil- lioen stuks gesteld kunnen worden, hetgeen dan toch nog altijd lager zal zijn dan voor de oorlog. „Liever meer winst met wat regle mentering. dan een onvoldoende inko men met volledige vrijheid". Met deze uitspraak van de voorzitter van bovengenoemde Ver. bleek men zich vrijwel geheel to kunnen verenigen. De resultaten van het afgelopen sei zoen waren vrii behoorlijk. De wensen inzake de teeltregeling 1950 werden zonder stemming ondersteund. Als voornaamste punten daarvan noemen wij: dat het pluimvee zoveel mogelijk moet komen op die bedrijven, die togen de laagst, mogelijke kostprijs kunnen pro duceren: er in 1950 minstens 20.000.000 kuikens gebroed moeten worden; dat de export van eieren sterk bevorderd dient to worden; dat de heffing van 5 cent per kuiken voor de pluimvee houders wordt afgeschaft en de hef fing per broedei wordt verlaagd; dat het percentage voor de berekening van de foroedvergunningen weer vastge steld wordt op 65%, echter dat voor broedeieren ingelegd voor 11 Maart een extra broedvergunning wordt ver leend van 5% met het oog op de min der goede uitkomsten in het vroege voorjaar. Ir J. G. Tukker sprak nog over ,.De pluimveehouderij in België, Luxemburg en Nederland, l.v m. de Benelux" en be toogde. dat. wanneer het tot een Econo mische Unie, zonder tolgrenzen komL het noodzakelijk zal zd1n, ook op pluim- veeeebied de regelingen in de betrokken landen ongeveer gelijkluidend te doen worden. De „C. A. Banck" is los! GIGANTISCH SCHOUWSPEL AAN BLOEMENDAAL'S STRAND. Precies 150 dagen heeft het Zweedse vrachtschip „C. A. Banck" op het strand vlak voor de Rloemendaalse Zeeweg vastgezeten, doch gisteravond is het bü hoog water dank zjj kundig vakmanschap en taai geduld de on fortuinlijke Zweed weer in het natte clement teruggevoerd. De Banck was het eerste schip, dat in de vroege morgen van de beruchte stormdag, 1 Maart j.l., voor onze kust in nood kwam te verkeren. Om halfvijf werden de ankerkabels opgetrokken en losgebrand. Vervolgens begonnen de sleepboten „Blankenberg" en „Maas" het schip uiterst langzaam in het gegraven gat te trekken en werd de Banck zeer behoedzaam omgetrok ken, zodat de steven zeewaarts kwam te liggen. Om kwart voor zes was de derde zeebank gepasseerd en vijftien minuten later speelden de goLven rond de achtersteven. Honderden sloegen van het strand af en op de duinen dit gi gantische schouwspel gade. De sleepboten „Stentor" en „Nestor" van Wijsmüller namen voor IJmuiden de Banck over en sleepten de Zweed de Noordersluis binnen, waar om half- tien werd gemeerd. Twee sleepboten van Goedkoop brachten de Zweed in de late avond naar Amsterdam, waar de Banck, die geen water maakt., bij de A'damse Droogdokmaatschappij in het dok ging. HONDERDEN TROPISCHE VISSEN VLOGEN NAAR LONDEN. 500 tropische vissen, inclusief een „Siamese vechter", die zo groot was, dat hij' een privé tank kreeg, zijn gis teren door de KLM naaf Engeland ge vlogen ter opluistering van de „National Garden Show", die zojuist te Londen is geopend. Zo zorgvuldig moeten deze vissen be handeld worden dat voor hun vervoer speciale tanks met verwarmd water ge bruikt werden. Door hun grote waaTde worden ze dag en nacht bewaakt. De vissen komen van verschillende tropische landen en werden zo lang in een verwarmd Amsterdams aquarium „bewaard" totdat zij hun reis konden vervolgen. Men verwacht, dat nog voor het einde van de week een 1500 vissen naar Engeland zullen vliegen. „Het Ambacht" roept de gedemobiliseerden KEUS VOOR DE ONDERNEMENDE JONGEMAN! (Van onze Haagse redacteur). De hoofdgroep Ambacht heeft in samenwerking met de Legervoorlich- tingsdienst een voortreffelijke folder het licht doen zien ter uitreiking aan de gedemobiliseerden. Hierin wordt de gerepatrieerden op korte en pak kende wjjze, aanknopend aan hun prestaties in Indonesië, voorgehouden hoe begerenswaardig een werkkring in het ambacht voor hen moet zijn, terwijl omgekeerd het ambacht be hoefte heeft aan flinke zelfstandige kerels. Niet alleen zij, die voor hun militaire dienst reeds als vakman m enig am- bachtsbedrijf hebben gewerkt of een opleiding daartoe hebben genoten, zijn welkom, zo schrijft dr Vermaas, de se cretaris van genoemde hoofdgroep, doch ook alle anderen kunnen zich melden. Voor hen staat de gelegenheid open tot plaatsing op een opleidings contract voor scholing of herscholing bij een ambachtsbedrijf hunner keuze. Ook kunnen zij op een Rijkswerkplaats te werk worden gesteld, al dan niet ge volgd door een opleidingscontract. Zulks vergt een vrij lange tijd van opleiding en men geniet tijdelijk een lager inkomen dan wie plaatsing vindt in een groot industrieel bedrijf. Maar als de gedemobiliseerde niet die weg van de minste weerstand kiest, geniet hij na enige tijd de voordelen van meer ge varieerde arbeid, meer arbeidsvreugde, grotere bestaanszekerheid, een sterkere positie op de arbeidsmarkt, groter zelf standigheid bil de uitoefening van het vak en een hogere beloning, na ziin op leiding. dan de arbeider in grote be drijven. Om een geschikte patroon te vinden, die bereid en in staat is een perfecte opleiding te verzorgen, wordt alle hulp door genoemde hoofdgroep en de Le- gervoorlichtingsdienst gegeven. De folder geeft de opleidingsadressen van liefst 32 vakgroepen, variërend van het consumptie-ijsbereidersbedrijf tot goud- en zilversmederij toeEr is werkelijk keus voor iedere ondernemen de jongeman OPENING TENTOONSTELLING „GOUDEN HANDEN". „Gouden Handen", de eerste nationale tentoonstelling op het gebied der vrije tijdsbesteding, is gistermorgen te Ede door mr A. M. Joekes, minister van So ciale Zaken, officieel geopend. Nadat de heer A. Belonje, voorzitter der organiserende Stichting, het doel en de opzet der tentoonstelling had uit eengezet, wees minister Joekes op de grote betekenis der vrije tijdsbesteding in verband met de maatschappelijke ontwikkeling der laatste decennia. De minister verheugde zich bijzonder over de inzendingen van de militairen over zee, van de militaire oorlogsslacht offers uit de hospitalen en van de mi litairen uit het herstellings- en trai ningsoord Aardenburg te Doorn, De burgemeester van Ede, de heer J. J. G, Boot, voerde daarna nog het woord en nadat een vlaggenparade was gehou den en duizenden postduiven het lucht ruim wai-en ingezonden, begaven de ge nodigden zich voor het maken van een rondgang naar deze belangrijke ten toonstelling. VERDRINKINGSGEVALLEN Gistermiddag verdronk ln de Maas bij Grave de 30-jar?gë B. Overkemping uit Groenlo. die te Grave met vacantle was. Hij was de zwemkunst niet meester, maar gleed bil het water waarschijnlijk van de gladde talud in het diepe water. Pas na drie kwartier dreggen kon men ziin stoffelijk overschot ophalen. Op de Maas nabij Blerick is gister middag het 10-jarig zoontje van de fa milie D. uit Blerick van een vlot. waarop hij met enige vriendjes aan het spelen was. in de rivier gevallen en verdron ken Reddingspogingen faalden. De po litie ondernam dreggingswerk en met be hulp van de wichelroedeloper W. v. d Ven uit Baarlo gelukte het om het slachtoffer te vinden. KAMERPLANTEN NAAR ENGELAND. Het Britse ministerie vatn Handel heeft bekend gemaakt, dat bloemenhandelaars thans vergunningen kunnen aanvragen \oor de invoer van volwassen bloem planten in potten uit Nederland in de periode van 1 December 1949 tot 30 April 1950. De volgende soorten vallen onder deze regeling', begonia, calceolaria, gloxinia, azalea mollis, sansevlera, bromelia, ficus, euphorbia, kalanchoe, bougaiivdllea, im- patiens, fuchsia, campanula, St, Paulia en ixora. VANAVOND RADIOTOESPRAKEN OVER UjNAC-ACTIE 1948. Vanavond te kwart over zeven zullen over de zender Hilversum II toespra ken worden uitgezonden van de secre taris-generaal van de Ver. Naties, de heer Trygve Lie, de minister van Socia le Zaken, mr A. M, Joekes en de voor zitter van het Nederlands UNAC-comi- té, prof. mr R. Kranenburg, met als onderwerp de Unac-actle 1948. De heer Trygve Lie zal een dankwoord spreken lot het Nederlandse volk voor de grote steun, die ons land aan de actie heeft gegeven. Postzegelactie „Vergeet hen niet" ZIJ VERDIENT ALLER STEUN! (Speciale berichtgeving) Van 1 Augustus t/m 30 September zal de PTT, zoals bekend, een serie speciale postzegels met toeslag uitgeven, welke ten goede komt aan het Ned. Rode Kruis, de Niwln en de Stichting „Neder land helpt Indië". De drie instellingen voeren hun gezamenlijke postzegelactie onder het motto .Vergeet hen niet", en zij zullen de opbrengst er van gebruiken om in de ruimste zin te trachten leed ln Nederland en Indonesië te verzachten. Men hoopt bij deze actie, die aller sympathie al bij voorbaat heeft, door middel van de macht van het kleine, iets en hopelijk meer dan dat te kunnen bereiken. Wanneer b.v. de helft van de tien millioen Nederlan ders in elk van de maanden Augustus en September een brief of een brief kaart met „Vergeet hen niet"-postze- "s frankeert, zal reeds het niet on aanzienlijke bedrag van f. 400.000 in de kas van het actie-comité terecht komen. De toeslagen op de zegels ziin beschei den, Er komt een zegel van 2 cent fran- keerwaarde met een toeslae van drie cent. een zegel van 6 cent met een toe slag van vier. een tiencentszegel met een toeslag van vijf. en een postzegel van dertig cent met een toeslag van tien cent. De „Vergeet hen niet"-zegels be houden hun geldigheid tot 1 Januari 1951, De zegels zijn ontworpen door Chr. de Moor. Zij dragen als beeltenis een zon nebloem. die zich naar de zon keert, een symbool, dat geen nadere toelichting be hoeft Jaarverslag 1948 Ned. Beheersinstituut CONCENTRATIE VAN HET APPARAAT. Aan het jaarverslag van het Ned. Be heersinstituut over het jaar 1948, ont lenen wij, dat het is gekomen tot een sterk gerationaliseerde formatie van zijn apparaat. Op verschillende belang rijke gebieden is de liquidatie van het vermogensbeheer reeds tot stand ge bracht. De concentratie van het apparaat werd verder doorgevoerd, Het aantal onder beheer staande ver mogens daalde belangrijk. Het beheer over 35.211 vermogens ln eigen beheer en over 3612 vermogens in vreemd be heer werd opgeheven. Bovendien werden 2444 vermogens vreemd beheer overge nomen in eigen beheer. Ook de liquidatie van het vijandelijk vermogen vorderde gestadig. Per ultimo 1948 waren 1153 vermogens volledig ge liquideerd. Bovendien waren per ge noemde datum nog 332 bedrijven tot een bedrag van plus minus f35-000.000. verkocht. Auto verdween in Noord Hollands Kanaal VIER INZITTENDEN GERED. Woensdagavond laat is een uit 't Zand afkomstige personen-auto aan de Rijksweg AlkmaarDen Helder nabü de Stolpen tegen een langs de weg geparkeerde personenwagen ge reden en vervolgens in het ter plaatse zeer diepe Noordhollands Kanaal verdwenen. Even tevoren waren hier een motor rijder met duopassagiere uit Noordwijk tengevolge van heb springen van een band tegen de grond gesmakt, waarbij medische hulp noodzakelijk bleek. Dr Verheul.uit 't Zand, die bezig was de duopassagiere te verzorgen, begaf zich met de landbouwer Sohoen onmiddel lijk te water. Met zeer veel moeite slaagden de mannen er in de vier in zittenden uit de geheel onder water verdwenen auto, de bestuurder Doe- nens uit 't Zand en drie vrouwelijke familieleden, op de wal te brengen, waar zij werden overgenomen door de cihauffiljr van een ziekenwagen uit Schagen. Inbreuk op Suriname's autonomie Het College van Algemeen Bestuur in Suriname heeft gisteren een commu niqué uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat- het college het eens is met de Staten, dat door de amendering en de nalatigheid van de regering inbreuk is gemaakt op de autonomie van Su riname in inwendige aangelegenheden en op het budgetrecht. Het College meent aan de interimregs'hng in de hui dige vorm instemming te moeten ont houden en is bereid alle uit deze hou ding voortvloeiende consequenties te aanvaarden. NEKKRAMP TE BERGEN OP ZOOM. Te Bergen op Zoom is wederom een geval van nekkramp geconstateerd, thans in de Oranje Nassau kazerne bij de dienstplichtige soldaat V. uit Ouden dijk (Z.H.). De patiënt Is onmiddellijk naar de ba rakken van het algemeen burgergast huis overgebracht Ziin kamergenoten zijn in quarantaine geplaatst. Door de chef van de geneeskundige dienst zijn alle maatregelen getroffen om uitbrei ding te voorkomen. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Burgemeester v. d Boeven dankt de heer Middelberg voor de aan de meente uitgereikte prijs. Vele glunderende gezichten In het gebouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan te Voorschoten heeft gisteravond de uitreiking plaats gevonden van de priis, die door de Com missaris der Koningin in Zuid-Holland was uitgeloofd voor die gemeente, welke op de meest attractieve wiize de actie voor veilig verkeer had gevoerd. Namens de Commissaris reikte mr G. A, A. Mid- delberg de prijs uit. De vertegenwoordi ger van de Commissaris werd bij de in gang van het gebouw verwelkomd door burgemeester C. J. v .d. Hoeven en de heer J. Aten. Aanwezig waren het ge meentebestuur. het bestuur van Veilig Verkeer en vele belangstellenden. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven las allereerst de brief voor van de Commis saris. waarin werd medegedeeld dat de gemeente Voorschoten een kristallen vaas had gewonnen en waarin hij tevens uiting gaf van ziin bijzondere waarde ring voor het opgevoerde openluchtspel. De brief werd besloten met de wens dat vele gemeenten het goede voorbeeld van Voorschoten zouden volgen De «.irge- meester verzocht de heer Middelberg de bijzondere dank van de gemeente aan de Commissaris te willen overbrengen. Toen enkele dagen geleden werd be kend gemaakt dat men een tentoonstel ling wilde organiseren van de tekenin gen door de jeugd vervaardigd en van foto's, aldus spr.. vroeg ik mij af of dit wel juist zou zijn, maar ik moet hier miin bijzondere waardering uitspreken tot de heren Aten en Jansen, want ik kan met een trots hart zeggen: „Het is geslaagd" Vanavond zal ik ook de prijzen uitrei ken van de gehouden speurtocht. Spr. dankte de burgerij voor de medewerking en de jeugd voor de actie. Vele jongeren hebben platte neuzen gekregen van tegen de ruiten aanleunen en vele win- 1 JAAR VOORWAARDELIJK VOOR ROOFOVERVAL TE SCHAGEN. In de zaak tegen de 28-jarige J Schoorl uit Wieringerwerf, die in Fe bruari van dit jaar een roofoverval pleegde op het postkantoor te Schagen en daarbij met f. 10.500 verdween, is te Alkmaar uitspraak gedaan. Hij werd veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaar. Vorige week was 15 maanden gevangenisstraf geëist, waarbij in het requisitoir reeds overwogen werd, dat S. zeer gunstig, bekend stond, maar tot zijn daad gekomen was, omdat hii geen uitweg meer zag en in de bezettings tijd voortreffelijk gewerkt had. S. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. scheepsberichten. ALHENA. pass. 28/7 Madeira Buenos Aires—R'dam; ALPHARD, pass. 28/7 Ma deira AntwerpenPernambuco; ANNEN- KERK 29/7 te Karachi R'damBrisbane: CORADY (T), pass. 28/7 Ceylon Casa blanca—Mlri; ESSO AMSTERDAM (T), 29/7. te Aruba van R'dam, ESSO ROTTER DAM (T), 29/7 20 uur of 30/7 8 uur van Aruba te R'dam verw GADILA (T), 29/7 van Abadan te Colombo; GROOTE BEER, 28/7 van Surabaya te Semarang; HESTIA, 28/7 van Le Havre ChrlstobalA'dam, LOMBOK 28/7 van Bombay naar Cal cutta; LUTTERKERK, 28/7 te Port Said Bombay—R'dam, MAPESSA (T), 29/7 te Larnaca AbadanBelruth; MIRZA (T), 29/7 van Mirl naar Singapore; MODJO- KERTO. 29/7 te Port Said R'damJava; MOLENKERK, 28/7 van Marseille Japan vla AntwerpenR'dam; MIJDRECHT (T). 28/7 te Londen van Liverpool; MUIDER- KERK, 28/7 van Port Gentll n. Polnte- nolre; ROEBIAH, 28/7 te Suez Batavia A'dam; SALLAND, 28/7 dwars van Light house Buenos AiresA'dam; SAMARINDA. 29/7 CochinColombo; SINGKEP. pass. 28/7 Gibraltar A'damJava; VOLENDAM 29/7 van R'dam te Quebec; WILLEM RUYS. pass. 28/7 Sabang JavaR'dam. binnenland De Eerste Kamer zal Woensdag a.s. om 13.30 uur met voortzetting, zo nodig, des avonds, ln openbare vergadering bij eenkomen. O.a, zal behandeld worden: vaststelling van' de begroting van het Landbouw- Egallsatlefonds voor het dienstjaar 1949 en goedkeuring van het Noord-Atlantisch verdrag Indien het eindverslag alsdan zal zijn vastgesteld. Begin September zal een der mede werkers van het Centraal Instituut ter bevordering van de buitenlandse handel, te 's-Gravenhage, wederom naar het nabije Oosten vertrekken. HIJ zal daar. In op dracht en voor rekening van een aantal Nederlandse 'bedrijven, eën onderzoek In stellen naar de voor Nederlandse produc ten bestaande afzetmogelijkheden. Naar Indonesië vertrekt 3 Augustus a.s. het m s. „Kota Intcn" en op 6 Aug. het s.s. „Polyphemus". Post kan met deze schepen worden verzonden, mits ze uiter lijk op resp. 29 Juli en 4 Aug. op de bus wordt gedaan. Naar de Ned. Antillen ver trekt op 12 Aug het s.s. „Boskoop"; hier voor uiterlijk 10 Augustus posten, Tijdens de centrale keuring van Gelderse stamboekmerrlën op het land goed Hoekelom te Bennekom gehouden, kreeg de expediteur Th. J J. ter Heerdt uit Oud-Zevenaar van een achteruitslaand paard een trap ln de borst, waardoor hij vrijwel direct overleed. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. De prijzen voor fineer, triplex, meu belplaat, sigarenkisten en andere artikelen geheel of grotendeels vervaardigd van fineer, alsmede board zijn met Ingang van heden vrijgelaten. Gisteravond brak brand uit in de kapitale boerderij van de landbouwer Bus te Garmerwolde (Gr.), vermoedelijk ten gevolge van hoolbroei. Het vuur vond gretig voedsel ln de aanwezige voorraad hooi en ln het kurkdroge rieten dak. Spoedig stond de boerderij dan ook ln lichter laa'.e. De Groninger brandweer be streed het vuur met zes stralen, doch kon slechts het woonhuis gedeeltelijk redden. De veestallen en de grote voorraadschuur Werden een prooi der vlammen. Verschenen ls het voorlopig verslag van de oommissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de wettelijke bepalingen betreffende de subsidiëring van Bijzondere scholen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs. De Nederlandse duikboten O 27 en Tijgerhaai zijn vanmorgen te zamen met de Noorss onderzeeërs Ula en Utslra te Trondheim binnengelopen. De Nederlandse bezoekers werden officieel ontvangen, Ia het Voedselvoorzieningsblad ls een aantal eikennlngsreglementen en erken- nlngseisen gepubliceerd, welke betrekking heeft op de groothandel ln kruideniers waren, de groothandel ln zoetwaren en de groothandel ln wijn. Het erkennings reglement grossiers ln consumptlepeul- vruchten ls Ingetrokken, daar deze materie opgenomen ls ln het nieuwe erkennings reglement grossiers ln kruidenierswaren. BIJ het oversteken van de Provinciale weg te Koog aan de Zaan ls de 70-Jarige G. Spijker door een uit de richting Wor- merveer komende auto gegrepen. De man werd met een beenbreuk en een hersen schudding naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij overleden ls, Het Bedrijfsschap voor groenten en fruit deelt mee, dat de export van groenten naar Duitsland ook vandaag doorgang kon vinden. buitenland Koning Haakon van Noorwegen heeft het storting (parlement) officieel ont bonden. Op 10 October zullen nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Het parle ment komt eerst volgend Jaar weer bijeen. President Truman heeft Henry Park- man. een 55-jarlge advocaat uit Boston, benoemd tot Amerikaans vertegenwoor diger in de raad van het Internationaal gezagsorgaan voor het Ruhrgebled, Dit orgaan, dat 28 April ls Ingesteld, bestaat uit vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk. België, Nederland, Luxem burg en de V.S. - De driekwart millioen Italiaanse bouwvakarbeiders, die twee weken lang gestaakt hebben, besloten het werk te hervatten, nadat een compromis ten aan zien van hun eisen tot hoger loon was gevoDden. De Britse regering heeft het rapport van de commissie, die een onderzoek naar het peil en het werk van de Britse pers heeft ingesteld, aanvaard. Dit werd door de plaatsvervangende premier, Morrison, bij de opening van het debat over het rapport ln het Lagerhuis meegedeeld Behalve de Manchester Guardian keren alle Engelse persorganen zich tegen deze regeling. De Canadese regering heeft meege deeld, dat de beperkingen van de uitvoer van grondstoffen, die nodig zijn voor de opwekking van atoomenergie, op verzoek van de Amerikaanse regering zijn uitge breid. De Westdultse autoriteiten hebben een communistisch voorstel om over te gaan tot een gemeenschappelijke econo mische commissie voor geheel Duitsland van de hand gewezen. (U.P.). President Truman heeft medege deeld, dat met Britse en Canadese auto riteiten besprekingen zullen worden ge voerd over fundamentele kwesties, die ver band houden met de politiek op lange termijn op het gebied van de atoom energie. Murray, de voorzitter van het C I.O., verbond van arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie, heeft meegedeeld, dat zijn vakverbond in het huidige geschil met de staalmaatschappljen een loonsverhoging over de gehele linie van 30 cent per uur eist. De chef van het protoeol van het Roemeense ministerie van buitenlandse zaken en het hoofd van de geheime politie hebben Snrrell, do Britse zaakgelastigde, die 2 uur werd vastgehouden wegens medeplichtigheid aan mensensmokkel, hun excuus aangeboden De minister voor Industrie en be voorrading van India heeft op een bijeen- .komst van de centrale raad van advies voor de Industrie medegedeeld, dat de Indische regering gaarne zou zien, dat buicenlands kapitaaf voor de Industriali satie van India gebruikt zou worden. De Westelijke geallieerde mogend heden maakten bekend dat alle censuur- beperkingen op het Duitse post- en tele foonverkeer opgeheven zijn In de Ameri kaanse zone van Duitsland werden deze beperkingen reeds in October 1947 opge heven. (U.P.). Naar geschat wordt, zal de graan oogst van dit Jaar plus het overschot van de ougsl van 1948 de totale graanvoor raad van de Verenigde Staten brengen op 1 600.000.000 schepel. Dit betekent dat er ln de Verenigde Staten op de eerste October van. dit Jaar meer graan zal zijn dan er ooit ln de ge schiedenis geweest Is. (U.P.). kelruiten waren er vet van. maar het was de juiste manier om de jongeren de betekenis bij te brengen van de ver keerstekens. Spr. wilde geen namen noemen, maar wilde een uitzondering maken voor de Zusters van Bijdorp en wenste in het openbaar te zeggen dat hun bijzondere medewerking, o.a aan het openluchtspel, doorslaggevend is geweest. Vervolgens ging mr Middelberg over tot de uitreiking van de kristallen vaas. Spr. noemde dit een bijzonder feit voor de gehele gemeente. De beslissing was niet gemakkelijk geweest, want Gouda was een ernstige concurrente. Spr. hoop te dat „Bob" en zijn wijze lessen een plaatsje zou krijgen in het hart van de gemeente, het Gemeentehuis. Burgemeester Van der Hoeven dankte voor de prijs en sprak de hoop uit. dat de verkeersactie ziin vruchten zou werpen en het devies zal blijven uitdra gen: „Die zwarte vlek moet weg". Hierna werd overgegaan tot de uitrei- ving van de prijzen van de speurtocht. Het was vermakelijk de verheugde i zichten te zien van de jongens en meis- 1es, die met de prijzen, geschonken door de winkeliers huiswaarts trokken. De tentoonstelling mocht zich ook bisteren in een grote belangstelling ver heugen. Lof aan de organisatoren! Lou Bandy 'heeft filmplarinen In Casino te Noordwijk trad gister avond Lou Bandy op, die ons na de voorstelling een en ander vertelde over zijn plannen Voor de toekomst en zjjn ervaringen voor het voetlicht. Er bestaan plannen voor een film, waarin Lou Bandy de hoofdrol zal spe len. Titel: „Struggle for life", hetgeen volgens vrije vertaling van de humorist betekent „Een kruiwagen moet je heb ben". Overigens staat omtrent een en ander nog niets vast, b.v. niet wie even tueel medespelers en -speelsters zullen zijn. Foto LD—Van Vliet Kalf Augustus vinden Hollands grote komiek en George Formby elkaar op de planken van Casino in Scheveningen Over het algemeen heerst er, volgens Lou Bandy, een ontstellend gebrek aan korte schetsen, eenacters, liedjes en goede moppen. Het werk voor het voet licht is er niet. eenvoudiger op gewor den na de bevrijding. Het publiek ls minder bevattelijk voor een programma waar ln luimige stijl de ernst wordt be tracht Heintje Davids is naar Amerika geweest om daar nieuwe lauweren te oogsten, maar ook om eens rond te kij ken wat er voor aanvullingen voor het Nederlandse cabaret repertoire te vin den waren. In de nieuwe wereld blees echter eveneens een soortgelijk gebrek aan mogelijkheden tot vernieuwing te bestaan en wat dit tweede aspect van haar reis betrof is zij met vrijwel lege handen teruggekeerd. Nadat wij nog even hadden gespro ken over het probleem of het „ij^ren gordijn" van de tegenstelling Oost-West ook binnen de Nederlandse kunstenaars wereld moet '-'allen, moesten wij L°u Bandv in zijn auto laten vertrekken naar het volgende toneel en viel het doek voor de laatste acte van ons on derhoud. Ons Distributiehoekje LEVERT REGELMATIG UW VLEESBONNEN IN! De Slagersorganisaties verzoeken ons op het volgende de aandacht te vesti gen: Niemand weet nog precies te zeggen wanneer de vleesdistributie zal worden beëindigd Zolan? deze voortduurt ^or" den de slagers uitsluitend bevoorraad OP de door hen ingeleverde bonnen. Het 15 dus voor het publiek van het grootste belang dat de vleesbonnen ook inder daad worden verstrekt daar de slager door minder bonnen te verantwoorden zim toewijzing in gevaar brengt.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2