Scherp contrast tussen papieren overeenkomsten en rauwe practijk In zonnebrand door Betuweland EEN VAGE HERINNERING Nog slechts één ding: „naar huis" «st«5 106 uitvallers op eerste dag Panda en de meesterwereldverbeteraar Radio-programma B8ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 27 Juli 1949 Tweede Blad No. 26753 Alleen snelheid betekent redding Men is moe (Van onze correspondent te Batavia) De wee naar Garut is noe altlid even prachtie. sedert de kolonel hem twee jaar eeleden uit de puinhopen van Republikeinse vernielzucht heeft doen herrijzen. Ik herinner me noe de tiid, dat er kraters in de wee zaten, zo diep dat de vijf tonners elkaar om en om er uit moesten trekken. Nu is het reizen bepaald veel aan genamer geworden. Wii eliiden in een limousine over het gladde wegdek, en wanneer we niet de vier vuurlopen bi] ons hadden, gereed om te schieten bu het geringste gevaar, zou men het voor een plezierreisje kunnen houden! Het is maar goed dat de weg zo glad is. want de chauffeur legt er graag een schepje op. omdat op deze wegen snel heid de beste garantie voor veiligheid is. Bii Leles moten we even stoppen om enkele auto's mee te nemen, die daar od gewapend geleide staan te wachten WAAROM EIGENLIJK? Dit is de wüze, waarop men convooien improviseert. Veel meer dan morele «teun kunnen we ze echter niet geven, want de bendes, die langs de rand van de weeen in West-Java op de loer lig gen ziin uitgerust met de modernste Amerikaanse snelvuurwapenen en vor men gewoonlijk een grote overmacht. Hier is dus ook snelheid.-het enige wat je redden kanDus geeft onze chauffeur zoveel mogelijk gas en zo zeilen we in een halsbrekend tempo over de Nagrek- pas Rechts boven in de bergtoppen schlint .-het" te zitten, tenminste die plaats werd ons gewezen als de plek waar we voor uit moesten kijken, wat is het toch een mooi landmaar met een scheef oog kijk Ie toch eventjes over al dat moois heen naar die verraderliike ton Waarom êigenliik? Het kan ie op ieder andere plaats toon even goed gebeuren, dat Ie kleine rook wolkjes ziet. die uit geweerlopen te voorschijn komen en een gerede aanlei ding ziin om de gaspedalen nog iets die per in te drukken. ,.Ik heb geen 60.000 man sluipschut ters nodig", zegt een KNIL-sergeant ..geef mij maar twee. oude KNIL-solda- ten en ik kurk iedere weg dicht Maar ja. dit is nu eenmaal een over bevolkt land. er ziin zoveel mensen die een hapje rijst willen verdienen. Waar om zou men met drie man doen. wat men ook met 60 000 kan bereiken? Zonder incidenten bereiken we Garut Het valt me op. hoeveel nieuwe gebou wen er verrezen ziin. vooral scholen. Met enig sarcasme herinner Jk mii de 23 millioen gulden deficit van het eerste iaar van Pasundan's zelfstandigheid. Uit dit negatieve getal schijnen alle on kosten te worden bestreden. BRANDSTICHTER OP FLUWEEL. We slaan bii de derde tweesprong links af, daar waar twee Jaar eeleden dc huizen zijn platgebrand- Ze ziin nu herbouwd en de brandstichter zit in Bandung op een post, die zo hoog is. en zo invloedrijk, dat iedereen maar het liefst vergeet, wie in die histori sche dagen de stad in brand heeft ee- stoken. En dat is maar goed ook. omdat hu destijds bii ziin vlucht reeds beloofd heeft om af te rekenen met allen, die niet hebben willen doorgaan met hun eigen bezittingen aan de vlammen priis te geven. Ook de militairen ver geten het maar liever, onn*-* het zo ergerlijk is. dat ze hem in Bandung od ziin fluwelen kussen niet kunnen bereiken Nog steeds ziin de jongens in dezelfde huizen gelegerd en noe steeds dient het zelfde luchtige Chinese huis tot staf- mess. Op enkele na die zijn inmid dels eedemobiliseerd zie ik weer de zelfde bekende gezichten als bii de eer ste politionele actie, en evenals toen is de kolonel weer net op toip-née en komt de rest van de officieren moe en honge rig van een inspectietocht, tegen etens- tild. binnenwaaien. Deze tochten maken zij over honderden kilometers, want het garnizoen is uitgebreid en ligt overal ver spreid om in deze uiterst moeilijke streek toch nog zoveel mogelijk bescherming aan de geteisterde bevolking te kunnen geven. AMBTENAREN MET HELDENMOED Om inheems bestuursambtenaar in deze streken te ziin moet men helden moed bezitten! Alleen wanneer zil bin nen de enge gordel der militaire bevei liging wonen, kunnen zij min of meer rustig slapen, en toch is bestuur ook bui ten deze gordel noodzakelijk. Daar sla- Den de bestuursambtenaren dus aller minst rustig maar slapen doen ze. want slaap heeft nu eenmaal de heldhaftig ste bestuursambtenaar nodig. Wat hun tijdens die slaap kan gebeuren, daar den ken zii bij het Inslapen maar liever niet aan: „Wat er straks moet gebeuren, als er troepen van hier worden weggetrok ken voor demobilisatie, duft niemand uit te spreken, maar de kapitein, die mij begeleidde, opperde: „De politici, die de verantwoording voor het wegtrekken van de Neder- PREMIEREGELING WONING VERBETERING EN WONING SPLITSING. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n ontwerp van wet tot wijziging van de premieregeling woningverbetering en woningsplitsing. Aan de Memorie van Toelichting ont lenen wij, dat ten laste van het dienst jaar 1949 voor bijdragen aan gemeenten naar verwachting rond f. 5.400.000 zal dienen te worden betaald. Voorts zal op basis van in de practijk gebleken behoeften voor splitsing van bestaande woningen en het voor bewo ning geschikt maken van niet-in-ge- bruik-zijnde bedrijfsruimten in 1949 ge middeld per maand f. 425.000 of in to taal f. 5.100.000 nodig zijn. Derhalve wordt voorgesteld dit arti kel door een verhoging met f. 2.500.000 te brengen op f. 10.500.000. DOOFSTOMMEN BEHAALDEN MIDDENSTANDSDIPLOMA, De oud-leerlingen H. Terpstra. A Bloem en de leerling G. Westefveld van het Kon. Instituut voor Doofstom men te Groningen, zijn geslaagd voor het middenstandsdiploma, waarmee het bewijs is geleverd, dat doofgeborenen, indien zij een goede opleiding genieten, tot prestaties in staat zijn, gelijkwaar dig aan die van horenden. Het is de eerste maal, dat doofgeborenen voor dit diploma slagen Zij zijn met mede werking van het instituut K.I.M. aan het Doofstommeninstituut opgeleid door de heer H. Sissing. lands* bescherming durven dragen, zou men eerst eens 1* dagen bii een van de overgebleven inheemse bestuurs ambtenaren te logeren moeten sturen. Misschien dat dit hun inzicht zal ge ven in het hemelsbrede verschil tussen Dapieren overeenkomsten en de rauwe praktijk!" Onze militairen liggen hier niet twee weken, maar twee jaren. Ze kennen de streek en de bevolking door en door. Onder alle omstandigheden hebben ze hun patrouilles gelopen. Maar drie tropenjaren, doorgebracht onder ze nuwspanningen en zware vermoeienis sen tellen dubbel. Men is moe, lichamelijk en geestelijk moe. Drie jaar geleden kwam men hier met een doel voor ogen. Thans ziet men dat doel niet meer. Men heeft oPge_ geven te begrijpen, waar de regering naar toe wil, maar men ziet waar het 'and naar toe gaat en daar men er toch niets aan mag veranderen, wil men nog maar slechts één ding: ..naar huis!" OOST-NEDERLANDSE OPERA OPGERICHT. Te Nijmegen is bU notariële acte opgericht de Stichting Oost-Nederland se Opera, welke haar invloed niet al leen zal doen uitstrekken tot Zuid- Oost-Gelderland, maar ook pogingen in het werk zal stellen haar invloeds sfeer te doen gaan naar Twenthe en Noord-Oost-Brabant. Binnenkort zul len de plannen van het bestuur worden bekend gemaakt. LEIDEKKER VALT OP WASVROUW. Van 25 meter hoogte. Gistermiddag is een leidekker, die bezig was op het dak van de RK kerk „De Zaaier" aan de Rozengracht te Amsterdam naar beneden gevallen, om dat de ladder welke hij in de dakgoot had gezet, wegschoof. De man brak zijn val door twee keer op een platje terecht te komen en viel daarna op de bewoonster van het perceel A. Colijn- straat 1, die op de binnenplaats van haar woning bezig was met de was. De vrouw brak een arm. de leidekker en kele ribben; beiden zijn eerst naar een ziekenhuis en later weer naar huis vervoerd. COMPENSATIE-TRANSACTIE MET RUSSISCHE ZONE. Export van groenten en fruit. Op vragen van het Tweede Kamerlid Borst (CPN) betreffende het voeren van onderhandelineen om te komen tot een compensatie-overeenkomst voor Neder land met de Russische zone in Duitsland heeft de heer Mansholt. minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning het volgende geantwoord: 1. Inderdaad worden reeds enig? tijd door het bedrijfsleven pogingen aange wend om met de Russische zone van Duitsland tot een compensatie-transac tie te komen, waarin tot een bedrag van ca f. 2.500.000 aan groenten en fruit is opgenomen. 2. De tegenleveringen betreffen hoofd zakelijk gebruiksartikelen, welke slechts van beperkte economische waardp zijn. 3. Deze onderhandelingen zijn thans zover gevorderd dat de onder Dunt 1 bedoelde transactie op 12 Juli door de Nederlands* instanties is goedgekeurd. Bovendien is op dezelfde datum nog een transactie, waarin voor f. 1.500.000 aan groenten is opgenomen, goedgekeurd. Dat niet eerder groenten konden wor den geëxporteerd, is eüi gevolg van het feit. dat zonder deze compensatie-trans acties geen invoervergunning voor groen ten en fruit van de autoriteiten der Rus sische zone van Duitsland kon worden verkregen. Het vierdaagse leger marcheert (Van onze speciale verslaggever) De zon blijkt een gloeiend verbond met de vierdaagse te hebben ge sloten. althans de eerste dag. Oorspronkelijk moet vier dagen wandelen en vier dagen zonneschijn de bezegeling ziin geweest van ergens met of zon der De Bilt gehouden besprekingen. Want sinds de hervatting van de vierdaagse wandelmarsen ziin de omstandigheden steeds stralend ge weest. Er mag dan wel eens een dag tussen door hebben eclopen. waar in wat wolken een tijdje de zonnestralen tegenhielden, er is sinds 1946 nog geen dag geweest, of de zon verleende haar medewerking aan het grote wandelfestiin. Haast mag nimmer het kenmerk zijn van de goede vierdaagse wandelaar, maar degenen, die zich beijverden, zo veel kilometers mogelijk te hebben ver slonden in de uren. voordat de zon op haar hoogste punt stond, behoren toch niet tot de onverstandigen. Wil troffen ze aan omstreeks negen uur in het wan delsportcentrum van deze dag. Eist. In één ruk waren ze in de prille ochtend over Huissen. Elden en Driel naar de Betuwse „hoofdplaats" gekuierd en ge noten nu een korte rust. om zich met hernieuwde energie te kunnen storten in het gewoel van de stoffige wegen langs Homoet en Valburg en over de diik bij Oosterhout. waar de zonnestra len op hun onbarmhartigst werden ver wacht Gewoel, inderdaad want tussen Eist en Valburg waren de smalle wegen overbelast: hier trokken de wandelaars van alle vier categorieën onafgebroken achter elkaar voorbij en vaak. waar uit delingen werden gehouden van verfris singen. ontstonden opstoppingen. Ge lukkig voor de wandelaars Is het auto verkeer tot een minimum teruggebracht. De wande!sport vaart bij deze maatregel ontegenzeggelijk wel. Intussen, waar op- 17171 TT! 1 CTHlSl aün ouders onderhouden in plaats van r lLUlLJ_.tL 1 (-/r* naar de universiteit te gaan en hij ein digde als winkelier. De mensen zeiden, dat hü mijn moeder aangebeden had en dat hij anders geweest was, voor zij stierf. Ikik kan mij niet goed voorstellen, hoe hij iemand aangebeden kan hebben. Hij zweeg even. Ik vraag mij wel eens af. hoevelen van ons onze ouders eigenlijk begrepen hebben. Niet veel, zei zij bedaard. Toen ging hij voort: Zijn jongste broer, mijn oom Fred, leek in het ge heel niet op hem. Hij was bijna een broer voor mij. Hij had een grote mel- kerij en zuivelbedrijf en ik vond het heerlijk daarheen te gaan. Zijn vrouw was een grote, blonde Zweedse zij was vroeger zijn huishoudster geweest. Het waren pracht-mensen. Als zü er niet geweest waren, zou ik misschien nog daarginds zitten als winkelier. Mijn vader wilde niet, dat ik naar de mid delbare school ging. Ik veronderstel, dat de psychologen zouden zeggen, dat hij zijn teleurstelling cp inij wreekte. Fred hielp mij om op de universiteit te komen en na het eerste jaar werkte ik daar voor mijn onderhoud en werkte in de zomer voor hem. Ik hield er van, Soms denk lk nog wel eens, dat ik in mijn hart eigenlijk nog altijd boer ben. Zij glimlachte, maar zei niets en door NATALIE SHIPMAN 21) Maar het mysterie was er nog steeds, hoeveel uren zij ook teeamen door brachten. Hij had nu geleerd dit te accepteren en niet te trachten haar reserve te doorbreken. Op een Zondag middag waren zij naar buiten gereden, om op forellen te gaan vissen. Er was te veel wind en tenslotte schroefde hij zi-n hengel uit elkaar en kwam naast haar zitten aan de oever, rokend en lijkend naar het water, dat snel over de stenen spoelde. Alden zat half van hem afgewend, haar hoofd gebogen ever een grashalm, die zij in haar vin gers heen en weer draaide. Er was zo'n uitdrukking van afgeslotenheid in haar profiel, dat hij plotseling weer overval len werd door dat oude gevoel, dat hij al in geen dagen gekend had. Ik ken haar niet. Een vreemde opwinding steeg in hem op. Misschien, als hü nu eens heel zacht met haar sprak, als hij nu haar eens iets over haarzelf vroeg, zonder de betovering te verbreken, zou zü hem wel antwoorden. Hij moest zeer voorzichtig zijn, want het zou zoiets zijn als het ondervragen van een slaapwandelaar. Hij keerde zich iets af en sprak rustig, terwijl hij naar de libellen keek, Qie links en rechts over het water vlogen. Ik vraag me dikwijls af, waarom een beek altijd zo iets opwindends heeft, zei hij. Er was er net zo een, op ce boerderij van-mijn oom. Zij was al leen wat breder, zoals het gehele land daar breder en ruimer is en waar schijnlijk was het een doodgewone beek, die zich door het bouwland slingerde, maar als jongen van tien jaar was het vo°r mij hetzelfde als het exploreren Van de oorsprong van de Amazone rivier. ZU glimlachte. Wat voor soort jon gen was je, toen je tien jaar was? Net zoals de meeste jongens. Fei telijk geen bepaalde büzondere eigen schappen, behalve eenzaamheid. Jon gens van tien jaar zajn gewoonlük niet eenzaam, is het wel? Ik was de jongste -- mijn moeder stierf, toen ik nog een baby was en mijn twee oudere zusters wachten mü groot. Mary, de Jongste jouwde, toen ik elf was en teen waren mijn vader en ik alleen. Zij wond het grassprietje om haar slanke vinger. Konden Jullie goed riet elkaar opschieten? Niet erg. Ik heb hem nooit goed ^grepen ik vrees, dat ik er ook niet o- ,moeite voor deed. Hü was teleur gesteld en nogal verbitterd hij had tóraar willen worden, maar hü moest wendde zich ook niet om, en na een minuut zei hü zacht: Haar füne wenkbrauwen trokken zich samen. Het ls vreemd, zei zü aarzelend, omdat ik ook op een boerderü was en leerde op het platteland te teven. Toen ik nog niet ten volle negen Jaar was, ging ik naar een neef en nicht van mü, die dicht bij een stadje Leat- herby woonden, in Indiana en gedu rende het eerste jaar oh neen, nog wel langer had ik er een geweldige hekel aan. Ik was waarschünhjk be dorven ik was nooit ergens geweest zonder mün ouders, zonder mijn kin dermeid. Ik had over boerderijen ge lezen en gehoord en het idee leek mü heerlük. Ik dacht, dat alles schoon en groot en geurend zou zün zoals het bü je oom geweest moet zijn. In de kleine pauze, die hierop volgde, kon hü zün eigen stem horen over de tüdsipanne van zestien jaren: Het gras en de klaver zullen zoe tig ruiken in de zon. De schuren rui ken op dezelfde manier, omdat de koeien die dingen gegeten hebben. De melkerü zal ruim en koel zün Door het kloppen van zün hart heen, hoorde hü haar verder spreken. Maar het was klein en smerig en 'bedompt. Mün neef en nicht waren erg arm, weet je. Dat was de enige reden, waarom zü mü namen, omdat zü het geld nodig hadden. De kinderen waren helemaal niet van het soort, waaraan ik gewend was. Daar had je Tom, die een grote jongen was, vier Jaar ouder dan ik en Penny, een meisje, dat een jaar ouder was en Seth, die practisch nog een baby was, maar hü was een betere hulp ln het bedrüf dan ik. Zij glimlachte flauwtjes. Als ik nog denk aan die eerste dag, dat ik kwam. Ik stapte uit de wagen en stond hen allen aan te küken, of het dieren uit Artis waren. En zü staarden mij aan. Ik geloof ook niet, dat ze ooit zo iemand als ik gezien hadden. Ik had nogal mooie kleren aan en ze durfden niet tegen mü te spreken voor hun moeder mij mün kleren had uitgetrokken en mü evenals Penny in overalls had gekleed. Zü sprak verder en in zün geest vorm de zich een beeld van het toneeltje: Het slanke, ernstige kleine meisje in haar keurige kleren, met haar Engelse overjas van Michigan Avenue, staande 'midden op een rommélig boerenerf, terwül een paar schuwe, smerige kinderen haar stonden aan te staren. En daarna hun onhandige vragen en haar reserve, haar eigenaardige manier van küken Ho- nora's manier van küken. (Wordt vervolgd) 32). Watwat moeten we doen?" stotterde Directeur Stoffer. Hü was er helemaal *ontdaan over, dat er zich een inbreker in zijn museum bevond. „We zulten hem pakken", stelde Pan da voor. „Tegehjk. Enetweeë drie!" En bij „drie" stortten ze zich te- gelük op het gordijntje, waar de inbre ker achter zat. Maar deze wachtte dat niet af. Met een behendige sprong wist hij aan hun handen te ontkomen en meteen rende hü de zaal in. En jawel het wés Kassus! Niemand minder dan Kassus, de huisbaas! Die had na- tuurlük het horloge willen stelen en daarom was hü in het museum ingebro ken en had hü zich onder dat kastje verstopt. Wie weet wat er gebeurd zou zün, als Directeur Chr. Stoffer niet ge zien had, dat hü zich achter het gor- dü'ntje bewoog. „Grijp hem! Houd de dief!" riep de directeuren samen met Panda zet te hij de vluchtende kamerverhuurder na. Wat doet zo'n persoon ook in een museum? Dat gaat niet! „Hü heeft niet eens entree betaald 1" gromde de heer Stoffer, terwijl hü achter de vluchte ling aan door de zaal sprong. Dat werd een opwindende jacht, maar je zult nu intussen al wel gemerkt hebben, dat er die nacht allerlei akeligheden in het museum gebeurden Want terwül Panda en de directeur nu al hun aandacht nodig hadden voor Kassus, begonnen de beide harnassen weer te wandelen. Met rustige, bedaar de schreden gingen zij naar het kastje toe, waarin het horloge lagy stoppingen waren, werden deze altijd op een ordenteliike manier weer tot op lossing gebracht. De vierdaagse tippe laar is een tippelaar met gevoel voor discipline. Zelfs nationale ondeugden als „douwen bil ieder gedrang" worden op de vierdaagse buiten werking gesteld. Dit is ontegenzeggelük toe te schriiven aan de sfeer, aan het algemeen gevoel van kameraadschap, dat allen in en qm de vierdaagse bezielt. Het heeft de Belgen ook reeds aan gestoken. Onderluitenant Mor^L de dirigent van het Belgische militaire muziekkorps dat te Eist met pittige marsen letterliik de eane er ln hield, zei het ons met schitterende ogen: „Wü gaan propaganda maken voor de vierdaagse ln België, het is prachtig". Hfi vertelde, dat ziin mannen opgeto gen waren over de manier, waarop de „Ollanders" zijn orkest bil het door hen ^egeven concert in ..De Vereniging" had den gevierd. Zulk een hulde van zoveel mensen had ziin korps in de twee jaren van ziin bestaan (het is gevormd door het bezettingsleger in Duitsland en be staat uit uitsluitend beroepsmusici) nog nimmer meegemaakt. „Wat zegt u wel van. dat u Belgen zoals nu aan het hoofd van Hollandse Jantjes en Hol landse marechaussee's door een Hollands dorp marcheert?" Een feestelijke samenwerking, zo moet het zijn," riep de Belg uit. De Bénelux-gedachte, deze bezielde ook majoor Breunesse. toen hii de har- teliike welkomstwoorden van burge meester Klijn op het Elster gemeen tehuis beantwoordde. „U hebt hier aan de wand de drie vlaggen van België. Luxemburg en Nederland. Moge Het zo worden, dat hier hangen de vlag gen van heel Europa als bewiis. dat eindelijk wordt begrepen, dat men el kaar beter de hand kan reiken dan elkaar het leven zuur maken." Hier op de vierdaagse wordt dat be grepen. In een klein café'tle zitten Hol landers en Beleen biieen en vertellen el kaar van de beleefde avonturen en wis selen raadgevingen uit en zii trekken ge- zamenliik verder naar een eemeenschaD- oe'iik doel. zingend elkanders liederen. ..Hier gaat iets van uit", riep de als steeds geestdriftige heer Breunesse uit. ENTHOUSIASME EN BLAREN Hier g&it iets van uit: een kniesoor, die niet tot deze conclusie komt De Be- tuwenaren ziin stellig er van doordron gen. overal toonden zii hartelijk mede leven. zelfs in het zeer vroege ochtend uur. toen de 55-ers Huissen. Bemmel. Lent passeerden. Men moet wel zeer enthousiast ziin om omstreeks het nog zeer nevelachtige uur tussen vijf en zes speciaal zich op te maken om passerende wandelaars met handgeklap te begroe ten. In deze Betuwse dorpen gebeurde dat In Huissen werden de eerste blaren <»*oogst". wel wat vroeg .vonden wii Zeker nieuwelingen? Nee. zei de ver- oleegster. er waren getrainde wandelaars bii. maar dat eaat soms heel raar met die blaren. In Eist op de Rode Kruis oost was er al meer belangstelling van de ziide van hulpbehoevenden. Zelfs werden viif gevallen van flauwtes ge meld. En ontelbare blaren. .Wat zün mannen toch kinderachtig", vertelde een zuster ons vertrouwelijk ..Zil kermen het uit bii de behandeling van blaren Maar de vrouwen geven eeen kik" Beschaamd ziin we wegeeslooen. ons herinnerend eleen reacties bil de behandeling van eieen zere tenen. De Belgische parachutisten troffen we enkele malen lanes de weg. ..Jullie rus ten noeal eens" .Wii lonen vijftig minuten en ru°ten dan tien minuten, ons systeem", zei de commandant. „Dus uitvallen hoort er niet bii". .,Wü vallen wel eens ergens uit. maar uitvallen, nooit", lachte de parachutist. COPPI IN DE VIERDAAGSE? De buitenlanders hebben het er de eer ste dag kranig afgebracht, want tot heel laat in de middag waren er nog geen uitvallers onder hen. Naar de Ita liaan. die vorig iaar na een dag van het parcours verdween, hebben we vergeefs gezocht. Wel zagen we een snelle jonge man met de naam „Coppi" op ziin rug. We zullen nader onderzoeken of we hier te maken hebben met de beroemde Fausto of alleen maar met een propa gandist voor hem. een Coppiaan. Nu Bartali in ieder eeval niet op het par cours zit. is er geen aanleiding tot de haast, die hii in Eist demonstreerde. Van de op de eerste dag vertrokken deelnemers keerden er des avonds 7160 in Ny'megen terug. Hedenmorgen ver trokken 7098 personen, zodat tot nu toe 106 wandelaars opgaven. JE VIERDAAGSE 3eMARSDA6 28 JULI - rwi| VOOK DONDERDAG 28 JULI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: muziek van Mozart; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws: 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: symphonle fantastlque; NCRV 10.00: gram.pl.; 10.15: morgendienst door ds A. Dercksen; 10.45: NCRV-koor; KRO 1100: de zonnebloem; 11.45: gram.pl.; 12.00: angelus; 12.03: planoduo; 12.30: mede delingen; 12.33: Promenade Orkest; 12 55: zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.20: Sympho- nette Orkest; 1.45: roeromme; NCRV 2.00: bekende ouvertures; 2 40: even onder ons; 3.00: sextet Jonny Kroon; 3.30: Lelds studenten zangkoor; 4.00: bijbellezing; 4.45: symphonlsche variaties; 5.00: radio jeugdjournaal; 5.30: onze zingende en voordragende Jeugd; 5.50: variaties; 6.00: Leger des Hellskwartler; 0 15: CMV-kwar- tler; 6.30: Ned. strijdkrachten: 7.00: nieuws; 7.15: Nederlandse organisten; 7.30 actueel geluld; 7.45: RVD antwoordt; 8.00: nieuws; 8.05: proloog: 8.15: plaat- varla; 9.00: lezing: 9.20: gram.pl; 9.30: Je rugzak om; 10.15: de vaart der volken; 10.35: gram.pl.; 10.45: avondoverdenking; 11.00: nieuws; 11.1512.00: cyclus be roemde concerten. Hilversum II (415 M AVRO 7 00: nieuws; 7.15: gram.pl.; 7.50: (VPRO) dag opening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws: 8.15: ochtendvaria; 8.55: van vrouw tot vrouw; 9 00: gram.pl.; 9 30: waterstanden; 9.35: soft and sweet; 10.00: morgenwijding door ds E. E. de Looze; 10.15: arbeids vitaminen; 10.50: kleutertje luister, 11.00: actrice worden; 11.15: Muslcorda; 12.00: van haven lot haven; 12.30: mededelingen; 12.33 ln 'tfsplonnetje: 12 38: orgelmuziek: I.00: nieuws: 1.15: het orkest van Plet van Dijk; 1.45: The Rlo Grande: 2.00: Neder land bouwt op; 2.15: sollstenprogramma: 3 00: klimop: 4.00: colorlet: 5 00: reizen en trekken; 5.20: welk dier deze week: 5.30: Ethel Smith. Hammondorgel; 5.50- kijkjes ln zonneland: 6.00: nieuws: 6.15: repor tage; 6.25: sportpraatje: 6.30: Wenen her dacht Johann Strauss; 7.00: de Limburgse schutterij: 7.10: de speeldoos: 7 30: fluit en nlano; 8.00- nieuws; 8.05: ln het radio zoeklicht: 8.15: zilte en zanderige klan ken: 9.00: Europa ln bewogen tijden; 9.15: Promenade -concert: 9.55: de Franse revuester Mlstlnguett; 10.25: de Engelse harpvirtuoos Carl Ames; 10.40: Hongaarse vreugde en sentiment; 11.00: nieuws; II.1512 00: de twee Amerika's. AGENDA DAGELIJKS: Schevenlngen (Casino): Cabaret Joss Wind. 8 uur nam. (t/m 28 Juli), DONDERDAG: Den Buxcht: Prop vergadering V.O.M.Q. I uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5