iumi Talloze getuigen spreken over gruwelijke mishandelingen Maar Lages was er zelf nooit bij De moeilijke taak van de Kinderrechter Redding van ontspoorde kinderen Met een enkel woord WOENSDAG 27 JULI Kinderen vonden vliegtuigbom BIJ SPOORBRUG OVER DE VECHT. Kleine kinderen, die in een ondiepe plek in de Vecht naby de spoorbrug van Weesp speelden, hebben gister middag een onontplofte vliegtuigbom opgegraven. Gelukkig ontdekte de overwegwachter van de Ned. Spoorwe gen tydig het gevaar. De kinderen waren nota bene heel plezierig bezig met hun schepjes op „dat gekke stuk yzer" te slaan! De gewaarschuwde politie constateer de, dat het een onontplofte Britse vlieg tuigbom was van naar schatting 100 kg, welke vermoedelijk in 1944, toen ver scheidene aanvallen op de spoorbrug zijn gedaan, werd afgeworpen. Er werd een hek om de bom geplaatst met een groot bord „levensgevaarlijk", waarbij een wachtmeester van de Rijkspolitie de wacht betrok om nieuwsgierigen of onvoorzichtiger! op een grote afstand te houden. De hulpverleningsdienst van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken zal nu zo spoedig mogelijk de bom onschade lijk maken en opruimen. Een nauwkeu rig onderzoek zal worden ingesteld of in de omgeving nog meer „blindgangers" onder het zand bedolven zijn. FRITS SCHUURMAN IN JOHANNESBURG. Gisteravond zijn de heer en mevrouw Schuurman te Palmietfonteln in Zuid- Afrika geland. Zij hebben de reis van Port Elizabeth per vliegtuig afgelegd, om tijdig in Johannesburg te zijn. Zij werden verwelkomd door verte genwoordigers van de gemeenteraad en van het muziekleven in Johannesburg. Mevr Schuurman is licht ongesteld en zal' enkele dagen het bed moeten houden. Dc heer cn mevr. Schuurman verblijven in het Grand National Hotel te Johannesburg. Ret eerste concert onder Schuurmans leiding wordt 9 Augustus in de Stads- zaal te Johannesburg gegeven. .DAG VAN ZWEEFVLIEGEN" OP YPENBURG. In het kader van de Ilsy. de eerste internationale luohtvaartshow YPfn" burg. werd gisteren de ..dag van het zweefvliegen" gehouden. Er werd gevlo gen met materiaal van de aweefvlieg- school Teuge van de Kon. Ver. voor Luchtvaart en met materiaal van de Zuid-Hollandse vliegclub. Sleepstarts werden gemaakt met de demonstratie toestellen Olympia (een product van Fokker) en Minimoa en met Grunau- babies van de Zuid-Hollandse Vliegclub. De sleepstarts werden gemaakt met be hulp van Tiger Moths van de Rijkslucht vaartschool Twee van deze machines maakten met de Minimoa en de Olympia een dubbele sleepstart. Verder werd een hoogteraadwedstma gehouden en gaven de vliegers een de monstratie ..bommenwerpen op een be paald doel met.... meelzakjes. Een ge zellige avond besloot de dag. ZONDERLING OP ZEE. De kanaalstomer „Isle of Jersey" draaide gisteren prompt bij. toen men op het schip halverwege tussen de Ka naaleilanden en Southampton een een zame figuur op een vlot had gezien. Het bleek een in shorts geklede jongeman te zijn, die dadelijk opsprong toen hij het schip zag naderen, zijn handen aan de mond bracht en riep: „Ga ik zo de goede kant uit naar Den Haag?" „Verkeert u in nood? Heeft U een noodsignaal gehesen?" brulde een scheepsofficier, daarbij op enige wappe rende witte lappen wijzend. Neen, waarachtig niet," klonk het van het vlot terug. „Ik heb alleen maar m'n kleren te drogen gehangen en wil mijn koers van u weten." De gezagvoerder verstrekte hem die en elk ging hierop zijns weegs. Volgens de passagiers van de ..Isle of Jersey" was deze zonderling een jonge man van even in de twintig. Hij had zijn vlot met een soort ^eil en roer uitge rust. (U.P.). FRIES. BLIJFT FRIES! De conservator van een Oudheid kamer in Friesland vroeg in een in de Friese taal gesteld schrijven Inlichtin gen bij het Fries Museum te Leeuwar den. Mr P. J. C. A. Boeles, conservator van de archaeologische verzameling van dit meseum liet in zijn antwoordschrij- ven mededelen, „dat hij de gewoonte heeft, Friese brieven onbeantwoord te laten". Dit geval heeft in Friese bewe gingskringen nog al wat verontwaardi ging gewekt. Het bestuur van het Fries Genootschap en de directie van het Fries Museum hebben thans hierin aan leiding gevonden te verklaren, dat „zoals alle correspondenten reeds hebben er varen en ook zullen ervaren noch het bsStuur noch de directie enig bezwaar heeft tegen het beantwoorden van in het Fries gestelde brieven". VANDAAG WEER GROENTEN- EXPORT. Het Bedrijfsschap voor Groenten en Fruit deelt mee, dat de export van gro:nte naar Duitsland vandaag onder dezelfde voorwaarden voortgang heeft kunnen vinden. Aan de veilingen werd speciaal doorgegeven, dat de tomaten van heden af tot nader order vrij ge veild mogen worden. VOEDSELPAKKETTEN NAAR DUITSLAND. Het is sinds enige tijd voor particu lieren mogelijk, standaard-voedselpak ketten naar alle zones van Duitsland inclusief Berlijn, te doen zenden. De regering heeft namelijk toestemming gegeven aan de organisaties, aangeslo ten bij de contact-commissie culturele betrekkingen Duitsland, levensmiddelen aan zusterorganisaties in de Westelijke zones van Duitsland te zenden tot een gezamenlijk totaal van 2000 pakketten per maand. Men dient zich uitsluitend schriftelijk te wenden tot de organisaties aangeslo ten bij de contact-commissie culturele betrekkingen Duitsland, te weten het Inter-Kerkelijk Bureau voor Noodvoor ziening. Carnegielaan 9, Den Haag, de Ncd. Charitas-Missie, Peperstraat 4, 's-Hertogenboscli en de Duit sland- Missie van de Partij van de Arbeid, Tesselschadestraat 31, Amsterdam. EEN „GEZINSSTRAND" TE SCHEVENINGEN. Op voorstel van de commissie voor de strandverordeningen en met medewer king van de Mij. Zeebad Scheveningen hebben B. en W. van Den Haag beslo ten tot het nemen van een proef tot het aanwijzen van een gedeelte van het Scheveningse strand als „gezinsstrand". De proef zal binnenkort worden geno men en wel met het strandgedeelte tus sen de Zuidelijke vleugel van 't Grand- Hotel en Seinpost. Op dit strand zal speciaal gelegenheid zijn voor het spe len van kinderen onder toezicht van hun familie, voor het vertoeven van •uderen, enz. Ballonvaarder W. Pottum overleden WEKTE VEEL BELANGSTELLING VOOR LUCHTVAART. In een rusthuis te Den Haag is vrij onverwacht op 74-jarige leeftijd over leden de heer Willem Pottum, de eerste Nederlandse ballonvaarder met een bui tenlands brevet. De heer Pottum was voor de oorlog werkzaam als publicist, fotograaf en tekenaar. Hij gaf ongeveer 20 jaar ge leden een boek uit. getiteld „De verove ring van het luchtruim", waarin hij de geschiedenis en ontwikkeling der lucht vaart schetste. Door dit boek werd bij vele jongeren belangstelling voor de luchtvaart gewek.t Voorts was hij geruime tijd hoofdredacteur van het vroegere tijdschrift „Avia". Hij maakte tussen ae 200 en 300 ballonvaarten met een kleine ballon. De heer Pottum verloor bij het bom bardement van Rotterdam zijn verzame ling foto's, tekeningen en schetsen over eigen vaarten en tochten van anderen, welk feit hem erg heeft geschokt. HET OVERLEG INZAKE LONEN EN PRIJZEN. Nogmaals op spoed aangedrongen. Het bestuur van de Stiohtinc van de Arbeid heeft destiids met nadruk op de wenselijkheid gewezen het overleg tus sen de regering en de Stichting over diep ingrijpende vraagstukken, die daar voor in aanmerking komen, zo vroegtij dig mogelijk te ooenen. Daar in de loop van dit laar beslis singen op het eebled van de loonvor- mir>~ zullen moeten worden genomen en met de besprekingen tot nu toe nog nau- i - üks een begin is gemaakt, heeft de 1 Stichting van de Arbeid de voorzitter \an de Interdepartementale Commissie voor de loon- en orijs-pölitiek nogmaals op de wenselijkheid vroegtijdig over leg gewezen. Uit het hierop ontvangen antwoord blijkt, dat de regering voor nemens is met bovenstaande overwegin een rekening te houden. ONDERNEMENDE PEDDELAARS! Twee Nederlanders verlieten gisteren in een drie meter lange kajak, de haven van Calais, om een poging te doen het snelheidsrecord voor lichte vaartuigen voor het oversteken van het Kanaal te verbeteren. Dominee Philip Meerburg en Jan van der Linden, beiden afkomstig uit Maas tricht, hopen in Dover even voet aan wal te kunnen zetten en dan door te peddelen naar Londen. Zij verlieten 18 Juli Maastricht en zakten langs de kust via Gent en Duinkerken naar Calais. (U.P.) verfris II dan met Tijdens het proces Lages wees gis termiddag de Poolse joodse vrouw D. M. Wajnstock zonder aarzeling Blu- menthal en Kemper aan, als de twee Duitsers, die haar en haar oude moe der mishandeld hadden „Ze trapten en sloegen mijn arme oude moeder in Auschwitz zo zeide zij. Blumenthal hield haar een portret van Hitier voor en zei: „Dat is onze God en die heeft gezegd, dat jullie allemaal moeten wor den uitgemoord. Daar help ik graag aan mee. Jullie zijn allemaal zwijn- honden." Begeleid door een kennis werd ver volgens een 40-jarige man aan- de hand naar binnen gebracht, die door de Duit sers in het gebouw aan de Euterpe- straat zo geslagen is. dat hij als gevolg daarvan volslagen blind is geworden. Hij was W. A. Oostendorp uit Weesp. Mr van Rij, advocaat-fiscaal, merkte tot verdachte Lages op: „Kunt u zich nu begrijpen, als u dit zo ziet. waarom de Duitsers zo gehaat waren hier?" Lages: ..Het is diep te betreuren, en zij die zich daar aan schuldig hebben gemaakt, moeten er voor terecht staan." Advocaat-Fiscaal: „Maar u was hun commandant." Lages gaf daarop geen antwoord en ging zitten. De president: „Ik wil u toch zeg gen, verdachte, dat de orders, die u Besprekingen over „staakt het vuren" INSTELLING VAN EEN GEZAMENLIJK LICHAAM? Gisteren is te Djokja door Republi keinse en Nederlandse gedelegeerden, alsmede de leden der UNCI, bijgestaan door hun militaire adviseurs, een begin gemaakt met de besprekingen over het uitvaardigen van de order tot hèt „sta ken van het vuren". Alle drie leden der UNCI, de heren Cochran, Critchley en Herremans, nemen aan het overleg deel, evenals dr Van Royen, die de leiding der onderhandelaars van Nederlandse zijde heeft. De besprekingen gaan thans over een practisohe uitwerking van het in de overeenkomst tussen de heren Van Royen en Rum neergelegde beginsel, dat de Nederlandse en de Republikeinse troepen gebieden krijgen toegewezen, waarin zij de rust en orde zullen hand haven. Het is niet onmogelijk, dat in de een of andere vorm een gczamenlyk lichaam, waaraan de Nederlanders en de Republikeinen deel zullen hebben, zal worden ingesteld, dat zal werken met bystand van de Unci en dat de nodige leiding zal geven aan de plaatseiyke organen in de diverse streken. Indien het tot een dergelijke vorm van samenwerking komt .zal het vol gens waarnemers in Unci-kringen de vraag zUn, of het huidige aantal van 40 militaire waarnemers der Unci vol doende zal zün. zegt te hebben uitgevaardigd en vol gens welke het verboden was te mis handelen, niet zyn nageleefd. Dat zien we nu hier wel. Er is beestach tig; met gevangenen omgesprongen, blijkbaar in weenvil van uw instruc ties. Van de talloze andere getuigen, die voorkwamen was geen enkele door Lages zelf mshandeld, noch verklaar de ook maar één hunner, dat Lages by de mishandeling in persoon aan wezig was geweest. Lages zelf luisterde gespannen toe naar de troosteloze opeenvolging van bijna monotoon wordende verklaringen der mishandelde getuigen, die vrijwel allen destijds waren „kromgesloten" om hen tot de een of andere bekente nis te dwingen. Veelal ranselde men dan met gummistokken en zwepen op de rug van de gevangene, zodat deze bewusteloos neerviel. Dan werd hij ont daan van zijn boeien, in een stoel ge zet. en als hij bijkwam werd hem vrien delijk een clgaret aangeboden met het verzoek nu maar te bekennen, want anders ging het spel opnieuw beginnen. Vele getuigen weigerden, zelfs met die marteling voor ogen, niettemin hun kameraden te verraden. Kromsluiten was slechts één der me thodes bij de Sicherheltspolizei, maar zü was de geraffineerdste. Verre in de minderheid waren de getuigen, die al leen maar waren afgeranseld, maar niet kromgesloten. Lages zelf, die zich aanvankelijk fel verweerde, deed er later op de dag het zwijgen toe, toen hij bemerkte, dat geen der getuigen ooit hem bij die mishan delingen had aangetroffen. Hij ontkende ook ten stelligste er iets van af te hebben geweten en noemde ze „uiterst betreurenswaardig''. Verscheidene zijner ondergeschikten, van wie hem wel ter ore was gekomen, dat zij buiten hun boekje waren gegaan, waren volgens hem disciplinair gestraft of uit hun functie ontheven. De zitting werd gisteravond besloten met het horen van een vijftal Duitse Kriminal-sekretare, die volgens de ge- tulgen de mishandelingen hadden be gaan. De zitting werd tenslotte tot van daag geschorst. Doden van „Franeker" op Schiphol geëerd KRANSLEGGING DOOR DR BARUCH E.A. Met de Douglas DC 4 „Schiedam" zyn gistermiddag op Schiphol bin nengebracht de urnen en de kisten met de stoffelijke resten van 29 der slachtoffers van de by Bom bay verongelukte „Franeker". De Amerikaanse gezant dr Herman B. Baruch en onze ministers Stikker en Spitzen stonden temidden van de stille schare, die om vijf uur de mas sieve deuren van de hangar zich zagen openen, waardoor de „Schiedam" lang zaam binnenrolde. Vanmorgen vroeg werden de urnen met de as van tien omgekomen Jour nalisten naar Amerika overgebracht. De kisten, die langs mechanische weg het vliegtuig verlieten en de urnen, die de een na de ander uit de „Schie dam" werden gedragen, passeerden een by het vliegtuig opgestelde erebeman- ning van de K.L-M. Iedere kist en iedere urn werd bedekt met orchideeën. Het laatst werden de tien urnen van de Amerikaanse journalisten uit het toe stel gedragen en naast elkander op de catafalk gerangschikt. Dr Baruch was de eerste, die naar voren trad en zyn krans by de cata falk neerlegde. Secondenlang bleef hij onbeweeglijk staan. Dan boog hy diep. De ministers Stikker en Spitzen volvoerden dezelfde droeve handeling, dr Banier van Overzeese Gebiedsde len, de heer Dellaert, de directeur van Schiphol en de vertegenwoordi gers van de Nederlandse Journa- listcnorganisaties volgden hun voor beeld. De inzittenden van de „Franeker" zijn nu op enkelen na in ons land aan gekomen. In de komende dagen zullen de Nederlanders onder hen op onze be graafplaatsen ter ruste worden gelegd. DE KLM EN IIAAR BINNENLANDSE LIJNEN. Nog generlei beslissing. In de vergadering van de Prov. Staten van Limburg heeft een der leden ge vraagd naar de juistheid van geruchten als zou de KLM binnenkort haar binnen landse luchtlijnen eaan opheffen wegens exploitatiemoeilijkheden en dat ook het luchtvaartterrein Z.-Limburg niet meer door de KLM zou worden bevlogen. De Commissaris der Koningin heeft hierop medegedeeld, dat hij van de minister van Waterstaat de mededeling had ont vangen dat er een commissie is Ingesteld ter bestudering van het probleem der KLM-binnenlandlijnen". maar dat er nog geen enkele conclusie bekend is en dat het rapport dezer commissie nog moet verschijnen. Berichten over ophef fing van dergelijke luchtlijnen moeten dus op ziin minst als voorbarig worden beschouwd, zo werd hier aan toegevoegd. PROBLEMEN INZAKE DE HUURVERHOGING. Een geiyk percentage onbiliyk? (Van onze Haagse redacteur) Naast de compensatie op de lonen by de voorgenomen huurverhoging, is ook een punt van regerings-overleg de ver evening der huurprijzen, zo vernemen wy. Die verevening onivat niet slechts het zoveel mogeiyk gelijk maken van de huurprijzen van de dure nieuwbouw met die van de oudere huizen, doch ook van laatstgenoemde onderling. Ook hierin bestaan immers grote verschillen. Een automatische huurverhoging met een voor allen gelijk percentage wordt dus onbiliyk en ongewenst geacht, en het zoeken Is thans naar de eenvou digste. snelste en goedkoopste methode om hierin te voorzien. Het staat te bezien, of dit kan ge beuren, zonder de hulp van huurvast- stellingscommissies, tegen welke nog al bezwaren worden gekoesterd. DE ALGEMENE VERGADERING VAN HET CNV. De algemene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond heeft zich na de openingsrede van de heer Ruppert, uit sluitend bezig gehouden met huishou delijke zaken, met name met de finan ciën der Vakcentrale, waaraan in deze tijd van groeiend werk steeds hogere eisen worden gesteld. De tevoren in druk rondgezonden fi nanciële verslagen van het CNV het tuberculosefonds „Draagt elkanders lasten" en de verschillende Instellingen van het verbond over 1948 werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. M. Wemsen, werd gedechargeerd voor zijn beheer. Weinig' „misdadige" aanleg n. (Speciale Reportage). In ons eerste artikel hebben wy uit eengezet hoe vroeger de berechting en bestraffing van kinderen geschiedde. Daarin bracht de komst van de kin derrechter (wet van 1921) grote ver andering. De straffen waartoe de Kinderrechter veroordelen kan, zyn: le. berisping (een vermaning, die evenwel alleen kan gegeven worden als een verdachte nog geen 14 jaar is) 2e. geldboete (ten hoogste 90 gul den) 3e. tuchtschool (eventueel voor waardelijk). Daarnaast staan maatregelen. le. Teruggave aan de ouders zon der toepassing van straf. (Dit geldt alleen voor kinderen beneden de 16 jaar) 2e. ter beschikking stellen van de regering, (deze maatregel kan ook voorwaardclyk uitgesproken worden) 3e. onder toezichtsteliing van een gezinsvoogd. EEN ZITTING VAN DE KINDERRECHTER. Op de zittingen die ik bywoonde, wer den enige belangrijke zaken behandeld. O.m. kwamen drie jongens voor die een „bende" gevormd hadden en niet min der dan 18 inbraken hadden gepleegd. Het was geen „kwajongenswerk". want er was een geval by waarbti ze een brandkast openden en f. 10.000 buit- maakten. Toen de politie indertyd dit geval op het politierapport vermeldde, werd er bij gezegd dat deze 15-jarige jongens blykbaar op het pad der misdaad ge komen waren door het lezen van veel beeldromans en het zien van gangster films. Vroeger zou men ongetwijfeld ge zegd hebben: dit zijn al misdadigers en zü zullen het ook wel blijven. Nu krygen ze nog een kans door plaatsing in een opvoedingskamp. De andere zaken waren van minder ernstige aard Jongens en meisjes die zich aan fabrieksdiefstallen hadden schuldig gemaakt.. HOE EEN LEVEN TE REDDEN? Zo'n zitting van de Kinderrechter Is heel andP"s dan een gewone rechtbank zitting. Uiterlijk lijkt het geheel op een berechting door de Politierechter: cok drie heren met toga: de rechter, de of ficier en de griffier, omgeven door een verdediger en deurwaarder en een par ketwacht. Maar de sfeer is zo sterk contrasterend. De ernst is er gebleven, maar ie voelt als toeschouwer dat. het niet allereerst gaat om de bestraffing, maar dat op de voorgrond staat: hoe is dit ieugdige leven te redden? Af en roe deed de Kinderrechter heel sterk denken aan een weliswaar teleur gestelde en vertoornde vader, maar wiens hart tooh sterk bewogen blijft door oprechte vaderliefde, die gelukkig ls als er wat naar voren komt dat de verdachte in wat gunstiger licht, stelt en de verwachtingen voor de toekomst doet toenemen. Ook de officier „speelt" (wij bedoe len dit woord in goede zin) mee. In een rechtbankzitting voelt een vertegen woordiger van het Ooenbare Ministerie zich in de regel allereerst aanklager maar hier niet. Ook uit zijn gehele op treden komt naar voren dat. al moet natuurlyk aan de gerechtigheid voldaan worden, alles er op gericht, dient te ziin om het aan de beschuldigde mogelijk te maken te zeggen: dat was eens, maar nooit meer! Van te voren had ik een gesprek met deze officier. Hij zei: „Mijn liefste werk is de ziftingen van de Kinder rechter, want. hier voel je sterk dat je een mooie taak hebt. namelijk mee te helDen om jonge levens te redden. Het eigenaardige is, dat je ot> zo'n zitting zo weinig over het. misdrijf zelf hoort. Natuurlilk sfaan de feiten in de dagvaarding, maar getuigen, anders nodig om het bewijs te construeren, worden niet, of zelden, gehoord Het dossier is meestal voldoende om een veroordeling mogeiyk te maken. Het gaat voomamedyk om de persoon van de verdachte. "toch blijkt uit alles dat de berech ting op de jeugdige verdachten een sterke indruk maakt zy zullen deze dag nooit meer vergeten! IJDELE HOOP. Voor de rechter is het natuurlyk van groot belang hoe de verdachten rea geren. Voor de gewone rechter heb ben beschuldigden vaak de gewoonte alle schuld te ontkennen, in de hoop daardoor aan een veroordeling te ontkomen. Vaak een ydele hoop. die in veel gevallen alleen uitwerkt dat de rechter uit de halsstarrige houding consequenties trekt by het bepalen van de straf. Hier spreken de Kinderrechter en de Officier zo vertrouwelyk met de be schuldigden over hetgeen misdreven is. Daardoor worden de dry f veren belicht, wat van groot belang is om de vraag te beantwoorden: wat nu? Verder worden de ouders van de ver dachten in zo'n zitting gehoord. Ook dat verheldert in veel gevallen nog het inzicht van de Kinderrechter en de Officier. Net als in gewone rechtbankzittingen stelt de Officier een eis. Het viel ons op in de zaken die wij bijwoonden, dat er practisch geen verschil was in de eisen en vonnissen die daarna door de Kinderrechter werden uitgesproken Dit is trouwens verklaarbaar, daar beiden het beste voor de betrokken verdachten oo het oog hebben. In elke zaak treedt een verdediger op In de regel is dit natuurlyk een toege voegde. Opvallend was dat in de zittin gen weinig werk voor de advocaten te doen was, omdat het weinig zin heeft „een open deur in te trappen" Dat is trouwens te verklaren, want waar èn kinderrechter èn officier èn advocaat het beste voor de verdachte zoeken, is er meestal weinig principieel verschil van mening. GOEDE RESULTATEN. Ten slotte hadden wy een onderhoud met de Kinderrechter. Hy vertelde ons dat zyn overtuiging is, dat door de tegenwoordige wijze van berechting en bestraffing goede resul taten bereikt worden. Er zyn natuurlijk geen statistieken die het bewijzen, want er is immers niet vast te stellen welke kinderen, die nu behouden worden, het pad vandemlsdrilf zouden ziin opgegaan als zy geen onderwerp van bijzondere zorg waren geweest, wy weten dat het nu gelukt een zeer groot deel van de kinderen voor verdere afdwalingen te behoeden en te helpen zich te ontwik kelen tot bruikbare mannen en vrouwen in de samenleving. Dat op zich zelf is al bewys genoeg I Waardoor komen de kinderen in het algemeen tot misdryf? zo vroegen wy. Het antwoord was: Het onderzoek toont aan, dat slechts in zeer weinig gevallen van misdadige aanleg gespro ken kan worden. Daarentegen blykt wel in zeer veel gevallen dat de hui selijke omstandigheden en het milieu de verklaring geven. Echtscheidingen zijn in vele gevallen funest voor de kinderen, ernstige huiselijke conflic ten niet minder. De kinderen missen dan immers de leiding die zy nodig hebben. Ook slappe ouders kunnen een funeste invloed uitoefenen. De oorlogsjaren hebben veel kwaad ge daan. Hoe is het te verwachten dat opgroeiende jongens en meisjes ge zonde begrippen krygen over het ze- delyk leven als zy thuis verkeerde dingen zien en er ook zonder reserve over zulke dingen gepraat wordt?..,. WEG UIT „ONGEZONDE" OMGEVING. Verscheidene kinderen zyn slechts te redden als zij aan de ongezonde omge ving onttrokken worden. Dit to bewer ken is onze grootste zorg. Gelukkig zUn er in de laatste jaren vele inrichtingen en kampen gekomen waarin die be dreigde jeugd kan worden opgenomen om een gezonde opvoeding te krygen. In bijna alle gevallen waarin de ouders willen medewerken, gelukt die nerop- voeding, maar daartegenover staat, dat in de meeste gevallen waarin de ouders onverstandig zyn en alles doen om hun kind terug te trekken in het schadelijke milieu, van een fiasco gesproken moet worden. GEZINSVOOGDEN. De Kinderrechter vertelde verder: Onze grootste zorg is voor de kinderen de juiste weg te vinden. Practisch geef ik geen vonnis voor wij weten wat wij met de jongen of het meisje moeten aanvangen. Daarvoor is soms veel voor bereiding nodig, want daarvan hangt het welslagen immers af. Van veel belang is het werk van de gezinsvoogden. Niet alleen voor de na zorg als de jeugdige delinquent na zyn opvoeding in een inrichting zich een plaats in de maatschappij moet verove ren, maar ook in de gevallen waarineen voorwaardelijke tuchtschoolstraf wordt uitgesproken, of waarin de „ter beschik kingstelling"4 voorwaardeiyk is, als een stok achter de deur. Gelukkig slagen wij er vrywel altijd in om gezinsvoogden te krijgen die zich niet alleen met liefde, maar ook met verstand aan dit werk geven, zy hou den geregeld contact met de Kinder rechter, zodat die als het ware de op- pervoogdy over alle kinderen houdt. BINNENLAND In verband met het feit, dat een aantal oorlogsvrywllllgers niet ls opge nomen ln het demoblllsatle-schema. heeft het dagelijks bestuur van het thuisfront „Band NederlandIndonesië", dat dit aantal op ongeveer 300 schat, een telegram gericht tot de Minister van Oorlog met het verzoek alsnog te trachten de repa triëring van deze groep OVW'ers mogelijk te maken. Na een week van grote successen hebben de Amerikaanse negerdanseres Katherine Dunham en haar medewerkers en medewerksters aan de „Caralblsche Rhapsodle" afscheid van Den Haag ge nomen. Ruim 10.000 toeschouwers hebben warmte en verlokkende zee getrotseerd om deze show te gaan zien. Gisteravond was het Haagse Gebouw voor K. en W. zoals tydens de meeste voorstellingen uitverkocht. Aan het einde van de voorstelling vond een enthousiaste huldiging plaats Het Dunham-ballet ver trekt thans naar Monte Carlo. Een geallieerde commissie voor de controle van de grenscorrecties, die de veranderingen ln de Nederlands-Duitse grens ln ogenschouw heeft genomen, ls van oordeel, dat een weg, die op 23 April j.l. bij ons land werd gevoegd, beter weer Duits gebied kan worden, omdat deze temidden van Duitse landerijen ls gelegen en alleen Duitsers er van gebruik maken- Het betreft hier een weg. die sinds de grenscorrecties onder de gemeente Dene kamp valt. De Staatssecretaris van Oorlog mr W. H. Fockema Andreae, zal Maandag a s. een bezoek brengen aan de vliegbasis te Leeuwarden, waar hij de lunch zal gebrui ken met de vliegers, die deelnamen aan de ..Operation Foil", die onlangs boven Engeland gehouden werd. De Ned. Antillen en Suriname zullen deelnemen aan de Caraïblsche lnterim- commlssle voor tourisme. De heer L F. Bouman, vertegenwoordiger van de West- Indlscht commissie voor tourisme te New York. ls aangewezen om de eerste bijeen komst van de lnterim-commlssle. die ge durende de eerste week van Augustus ln Trinidad gehouden wordt, by te wonen. Meer dan 70 padvinders, afkomstig uit verschillende Europese landen, worden op een Internationaal Padvinderscongres verwacht, dat van 29 tot 31 Juli a.s. te Kopenhagen gehouden zal worden. Drie katholieke Nederlandse padvinders zullen ons land op deze by eenkomst vertegen woordigen. Met ingang van heden zijn de pry- zen vrygelaten van verf ln Iedere vorm en samenstelling, verfafbytmlddelen en verf verdunningsmiddelen, met uitzonde ring van natuurterpentljn, terpentlna en de bij het verven van textlelgoederen toe gepaste kleurstoffen. BUITENLAND Will Kopf, de zoon van de minister president van de Westdultse staat Neder- Saksen, ls naar de Sovjet-zone gevlucht, Militaire vertegenwoordigers van In dia en Pakistan hebben volledige over eenstemming bereikt over de linies die na het staken van het vuren zullen worden Ingenomen ln de staten DJammoe en Kasjmier. Het accoord laat de deur open voor een gemengde commissie van de V.N. om de besprekingen over een bestandsovereen komst te hervatten. In het Britse Hogerhuis ls een bood schap van de koning voorgelezen, waarby de noodtoestand officieel wordt opge heven. °Pge- De Duitse schrijver Thomas Mann, die ln Frankfort vertoeft, heeft politie bescherming gekregen, omdat hl| dreig brieven heeft ontvangen. Gisteren ls te Washington een derde Amerikaanse conferentie op hoog niveau gehouden over atoomgeheimen. John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris voor Duitsland, heeft ver klaard dat het grootste deel van het per soneel van het Amerikaanse militaire be stuur te Berlijn ln de naaste toekomst naar Frankfort en Bonn zal worden over gebracht. Er ls geen sprake van dat de Amerika nen Berlyn gaan vorlaten. Drie Engelse regimenten gevechts wagens zullen ln de komende herfst naar Duitsland worden gezonden, waar zij deel zullen uitmaken va'n het Britse Rynleger. Een brigade valschermtroepen zal. na omdat hij er van overtuigd was. dat het j aankomst VRn de regimenten gevechts in West-Dultsland gevoerde beleid de ver- wagens, naar Engeland terugkeren, kwanseling en verdeling van Duitsland tot Dc Boliviaanse regering ls gister- gevolg zou hebben. avond afgetreden. Volgens mededeling van het Ameri kaanse bureau voor de statistiek bedroeg het bevolkingscijfer der V S. op 1 Juni 148.902.000 Inwoners. De regering van het Saargebied heeft de editie van Maandag van het blad der communistische party ln het Saargebied. ..Neue Zeit", ln beslag genomen. 40 Hamburgse studenten, die hun collegegelden verdienden als klnder-op- passers kunnen thans de cipiers vervangen van de gevangenis van Hamburg, die met vacantle zijn. Te New York hebben zich, sinds 1 Juli J.l. 200 gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Een particulier vliegtuig heeft ln het Zwarte Woud. ln de nabijheid van het in de Franse zone van Duitsland gelegen Freiburg, een noodlanding moeten maken. De driejarige zoon van de bestuurder werd gedood, terwijl v(Jf andere Inzittenden ernstig zijn gewond. Drie Engelsen hebben op de stelle hellingen van de Matterhorn de dood gevonden. De Britse luchtvaartpionier Hum phrey Verdon Roe ls op 71-Jarige leeftyd te Londen overleden. De Beierse vice-premier Josef Muel ler ls afgetreden als minister van Justitie uit protest tegen een order van het Amerikaanse bestuur ter opschorting van de berechting van Alfred Lorltz, de voor malige Beierse minister van zuivering. SCHEEPSBERICHTEN. ALCINOUS, 26/7 v. Liverpool naar Port Said; ALCOR, 26/7 van Vlttorla naar St. Vincent Rlo Grande do SulR'dam; AL- DABI, 27/7 van Antwerpen te R'dam. ALDERAMIN, 26/7 R'dam Lulca; ALM- DIJK. 27/7 v. Houston te Galveston: AM- STELDIJK, 26/7 v. Manilla—Singapore Kobe—R'dam; AMSTELLAND, 26/7 Montevideo te Santos Buenos Aires— A'dam; DELFSHAVEN. 26/7 v. Dakar naar Casablanca; DELFTDIJK. 24/7 van San Francisco VancouverR'dam; GAASTEK- KERK. 27/7 van Hamburg te Bremen. HERMES. 26/7 van Rlo de Janeiro naar Barbados; HYDRA. 26/7 van Curacao naar A'dam; JOHAN v. OLDENBARNEVELT. 27/7 te Sabang verwacht; LEERDAM. P&-c' 26/7 3 uur Bishop Rock New YorkAnt werpen. LEMSTERKERK. 26/7 van Co lombo naar Aden CalcuttaR'dam; LIE* VEVROUWEKERK, 26/7 van Colombo n- Madras Gothenburg—Calcutta: MAAS. 26/7 ParamariboA'dam pass. Azoren, MALVINA (T). 26/7 van Suez naar Aba- dan; MATARAM, 26/7 pass. Ouessant D uur. MakassarR'dam; MERWEDE. 26/' v, Bremen te Hamburg; MODJOKERTO, pass 26/7 om 19 uur Kaap del Arml R'dam —Java; MOLENKERK. 26/7 van Genua n. Marseille YokohamaR'dam; MUIDER- KERK, 25/7 van Lagos naar Port Gentll: MIJDRECHT (T). 26/7 van Liverpool naar Londen; NESTOR. 26/7 pass Cape Mata- pan v. R'dam n Piraeus: OVERIJSSEL, 26/7 van Batavia naar Singapore Ba'lk- papanR'dam; RAKI, 26/7 van Singa pore naar Pankal Pinang A'damMakas sar; ROEBIAH, 26/7 van Port Sudan naar Suez Batavia—A'dam: RUYS. 26/7 van Manilla te Kobe; STAD HAARLEM. 26/7 van Emden n. Lulea: STENTOR. 26/7 van Alexandria te Kluluk: TJIPANAS. 26/7 v. Hongkong naar Laboean: WATERMAN. Dass. 27/7 (1 uur) Guardafui R'dam-- Batavla WILLEM RUYS. 26/7 v. Batavia naar R'dam AALSUM. 26/7 van Alexandrlë R'dam— Calcutta- ALPHARD. pass. 27/7 Lissabon R'dam—Porto Alegre: BLOMMERSnl-TK. 26/7 V Baltimore te Phlladolnhla: DETFT. 26/7 vap Balboa naar Buenaventura- D^LFTDTJK 2-5'7 van Frisco te Los An gelos: FAPMSUM. 27/7 van Lulea naar R'dam; MOLENKERK. 26/7 te Marseille JapanR'dam: PERTOLES 27/7 van Arlca te Valparaiso: RUNT,and. 26/7 van Ham- hurq naar A'dam- SARPEDON 27/7 van New York te Aruba: STAD VT.AARDlN' GEN, 27/7 ran 8avona naar Safl.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2