Tussen Bazel en Stettin Pacifistische Duitsers - Puinruimsters Het Olympisch Stadion - Een volkswagen-proces WEERBERICHT Pleidooi voor aanstelling van gedemobiliseerden I 58ste Jaargang WOENSDAG 27 JULI 1949 00 No. #>753 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en fidm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 I (Van onze Berlijnse correspondent). I Ondanks alle geschoten bokken is de I methode van volksondervraging om de I publieke opinie te peilen ook in Duits I land nog altijd in zwang. Twee grote I ^stellingen, de „Emnid" en een bureau I te Stuttgart hebben naar het voorbeeld I van Gallup een onderzoek ingesteld I raar de politieke en militaire gevoelens, I die in het gemoed van het Duitse volk I sluimeren. Toegegeven, dat het resul- I taat van zulk een volksenquéte slechts I relatieve waarde heeft, blijft het toch I eomerkelijk, dat van de 3000 personen I uit alle kringen der Westduitse bevol- I king, die de slachtoffers van het expe- I rimer,! uitmaakten, 60 procent "onder I biikken of blozen op een desbetreffende I vraag verklaarden, nooit meer soidaat I te willen worden. Interessanter nog is de vaststelling, dat de afkeer jegens I het militarisme bij de mannen sterker I i; dan bi) de vrouwen. Slechts 8 8 procent van de betrokke- I nen waren voor een herstel van de I weerplicht, terwijl 18.9 procent him I adhaesiebetuiging ten gunste van de I opstelling ener nieuwe Duitse armee I afhankelijk maakten van bepaalde I voorwaarden en ruim 12 procent een I blanco stem afgaven. De categorie der I „ja-zeggérs onder voorbehoud" was wel I bereid soldaat te spelen, maar niet ten behoeve van de huidige staat, waarte gen zij allerlei bezwaren opperen. De I vrees is niet ongegrond, dat ook een I deel van de „pacifisten" onder andere j omstandigheden, d.w.z. na een vertrek van de bezettingstroepen zijn vrede- lievend standpunt zou verlaten. Ook na 1918 kon men alom in de Duitse landen de leuze vernemen „nie wieder Krieg" en 5 jaar later zongen dezelfde stem- i men, zij het ook op enigszins benepen j toon: ..Siegreich wollen wir Frankrelch I schlagcn". Een van de interessantste verschij- I ningen in het Berlijnse stadsbeeld, de „Trümmerfrau" is bedreigd. Toen na afloop van de tweede wereldoorlog j Berlijn op een chaotische puinhoop ge- I leek waren het vooral de vrouwen, die I de handen uit de mouwen staken en met het opruimingswerk begonnen. I Voor een dagloon, dat nauwelijks vol- I o'oen-de was om er een Amerikaanse I sigaret voor te kopen, maakten zij de I straten en trottoirs schoon, bikten zij I stenen en redden zü aanmerkelijke hoe- j veelheden materiaal voor de wede^op- I bouw. Het is verbluffend, wat deze [puinruimsters in de afgelopen.4 jaren hebben gepresteerd. Het lichtzinnig fi- nancieel beleid van de Berlijnse ma- I pistraat heeft er thans toe geleid, dat I do geallieerden de burgemeester van 1 West-Berliin, prof. Reuter, het bevel I hebben gegeven, de uitgaven ook voor I het opruimingswerk radicaal te be snoeien en de beschikbare gelden voor- loDig uitsluitend te gebruiken voor de oDbouw. Het slopingswerk zal in de I naaste toekomst beperkt moeten blij- I ven tot het afbreken van zulke ruïnes, I die een gevaar voor de omgeving oo- I leveren. Reeds na de opheffing der I blokkade moesten vele puinruimsters I worden ontslagen. Terwiil in April nog I 25.000 personen, hoofdzaüeHjk vrouwen. In aanwezigheid van Koningin Juliana, rins Bernhard en Prinses Irene, hield «nnses Beatrix de Engelse baby Robin Fawa[d Furber ten doop. De baby is hT *^pd van de heer en mevrouw Fur- hitiidens de oorlog met het Ko- n-nkluk paar bevriend werden. PLAATSELIJK REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: nalf tot zwaar bewolkt met morgen in ae Noordwestelijke helft op de meeste hipr en in de Zuidoostelijke helft u en daar enige regen en daarna iets 7„r1er- Matige wind tussen Zuid en i^-West. 'Opgemaakt te 10 uur). 28 JULI. Zon op; 4 54 uur; onder: 20 37 uur. Aiian op. 8.03 uur; onder: 22.10 uur Rnnn, <N. M.) «oogwater te Katwijk te 4.51 en 17.20 u. met dit ruwe en gevaarlijke werk een schrale boterham verdienden, waren het er eind Juni nog sleohts 14.000. Het zal thans nodig zijn, de uitgaven der stad voor opruimingswerkzaamheden, die in het tweede kwartaal maandelijks nog gemiddeld 13 millloen mark bedroe gen, tot de helft te reduceren, hetgeen een ontslag van nogmaals duizenden ten gevolge zal hebben. Het imposante Berlijnse stadion, waar in 1936 de Olympische Spelen werden gehouden, verkeert in gevaar. Een deel van het uit staal en beton opgetrokken sport forum werd tijdens de oorlog in gericht als luchtsohuilkelder. Onder de Zuidelijke tribune werd over een op pervlakte van 2000 vierkante meter een plafond aangebracht van 1.20 M. breed te. De vertrekken daaronder boden aan duizenden gedurende de bomaanvallen een veilige schuilplaats. In het kader van de demllitarisatie gaf de Britse militaire regering in 1947 de opdracht dit plafond te verwijderen. Terwijl men aanvankelijk van plan was de beton- laag met electrische boorwerktuigen te lijf te gaan, besloot men naderhand met behulp van vloeibare zuurstof al leen de onderste laag van 40 c.M. te verwijderen en daardoor de kelder van elke militaire betekenis te beroven. Toen evenwel de Engelsen het stadion zelf in gebruik namen, werden de werkzaamheden gestaakt. Onlangs is het bouwwerk op plechtige wijze aan de stad Berlijn teruggegeven, maar te gelijkertijd werd verordend, dat de af braak van de schuilkelder moest wor den hervat en wel in die zin, dat het gehele plafond moest worden wegge ruimd Het opblazen van de laag ijzer- beton betekent volgens de mening van Berlijnse deskundigen evenwel, dat niet alleen de tribunes boven de kelder, doch ook het gecompliceerde stelsel van buizen voor water-, gas- en stroom voorziening zullen worden vernield. De Berlijnse sportgemeente wacht angst vallig af, of Britse bezettingsautori teiten niet op het laatste ogenblik nog grootmoedig het vernielingswerk zullen aflasten. 270.000 Duitsers onder leiding van advocaat Richter uit Lindau aan het meer van Konstanz, hebben zich aan eengesloten tot een werkgemeenschap, van voormalige volkswagenspaarders, met het doel een proces te beginnen tegen de volkswagenfabriek. Zij zijn weliswaar gedupeerd door Hitier en zijn „Kracht door vreugde", die hen met mooie beloften paaiden, maar zij hopen desondanks ook onder de veran derde omstandigheden aanspraak te kunnen maken op terugbetaling van hun gestorte gelden of op levering van een auto. Zoals men zich zal herinne ren, stelde het Duitse arbeidsfront in de jaren voor de oorlog zijn leden in de gelegenheid wekelijks of maandelijks een bepaald bedrag te storten in een fonds, dat er toe bijdroeg de bouw van de volkswagenfabriek bij Fallersleben en de constructie van volkswagens te financieren. Toen de oorlog uitbrak, werd de gehele productie ter beschik king gesteld van de militaire autoritei ten. maar de spaarders ontvingen de verzekering, dat zü na afloop van de oorlog voor een volgestort bedrag van nog geen 1000 mark een volkswagen zouden krijgen. De nederlaag van het derde rijk haalde een streep door de hele rekening. De fabriek kwam onder beheer en thans vechten de vakver enigingen en het land Neder-Saksen om het bezit ervan. De opgerichte ge meenschap laat als derde in de bond haar rechten gelden. Om te beginnen moet elk lid 5.Westmark betalen, met welk geld advocaat Richter zijn proces aanhangig wil maken. Het volk vil zijn volkswagen hebben, maar zo eenvoudig als het lijkt, zal het wel niet zón: men rekent er op. dat het proces minstens 2 jaar zal duren. De voormalige chef van de rijkskanselarij tijdens de regering Benesj, Jaromir Smutny, heeft met zijn familie Tsjecho-Slowakije verlaten. Smutny is onmiddel lijk na de daod van Benesj met pensioen gegaan. Hij wil zich nu in Engeland vestigen. Smutny (rechts) tildens een persconferentie in Frankfort. Ondernemingsraden in België Overeenstemming te Berlijn Het Belgische staatsblad publiceert een besluit van de regent tot instelling van ondernemingsraden, waarin direc tie en werknemers vertegenwoordigd zullen zijn. De vertegenwoordigers der werkne mers bestaan uit vertegenwoordigers der arbeiders en der employe's naar verhouding van hun getalsterkte in de ondernemingen te kiezen door het per soneel. De delegatie der directie mag niet sterker zijn, dan die der werkne mers. In een onderneming van 50 tot 100 werknemers bestaat de werknemersde legatie uit 3 leden, in een van 101 tot 500 werknemers uit 4 leden, in een van 501 tot 1000 werknemers uit 6 leden, in een van 1001 tot 2000 werknemers uit 8 leden, in een van 2001 tot 3000 werk nemers uit 10 leden, in een van 3001 tot 4000 werknemers uit 12 leden. In een onderneming met meer dan 4000 werknemers uit 14 leden. Voorts wor den er plaatsvervangende leden aan gewezen tot de helft van het aantal afgevaardigden. De raad moet tenminste eens per maand vergaderen. Hij wordt bijeenge roepen door de directeur, die dat ook# moet doen. als tenminste de helft der werknemersgedelegeerden daarom ver zoekt. De raad kan worden onderver deeld in afdelingen. Onder bepaalde voorwaarden kan hij de functie van commissie voor veiligheid en hygiene vervullen, Het besluit moet worden uitgevoerd binnen zes maanden voor ondernemin gen met meer dan 200 werknemers, binnen anderhalf jaar voor onderne mingen met 100 tot 200 werknemers, en binnen twee jaar voor ondernemingen met 50 tot 100 werknemers. Door de koning aangewezen ambte naren, en in het bijzonder de ..sociale inspecteurs" oefenen toezicht op de uitvoering van het besluit. Het staatsblad publiceert tevens een advies van de Raad van State, waarin gezegd wordt, dat het besluit niet be paalt. hoe de besluiten van de onder nemingsraad worden genomen. De ra den hebben niet alleen adviserende be voegdheid. maar kunnen in zekere ge vallen ook besluiten nemen. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. SHAW VIERT VERJAARDAG ALS GEVANGENE IN EIGEN HUIS. George Bernhard Shaw, de bekende toneelschrijver, vierde gisteren zijn 93ste verjaardag als gevangene In eigen huis. G. B. S., die een hekel aan verjaarda gen heeft, weigerde zeer beslist inter views toe te staan aan de drommen journalisten en persfotografen, die zijn huis belegerden. „Hij kan geen bezoek brengen aan zijn vriend en biograaf de heer Winsten, die iets verder heuvelaf woont en een chocoladetaart voor hem heeft", aldus verklaarde Shaw's secretaris. „Daarom heeft hij de dag maar door gebracht met het lezen van felicitaties, die hij van heinde en ver ontvangen heeft". DE BRITSE STAALBEDRIJVEN. Even voor middernacht is gisteren het debat over de nationalisatie van de staalbedrijven in het Britse Lagerhuis beëindigd. Van de 60 door de lords in gediende amendementen zijn er 32 van de hand gewezen en 28 goedgekeurd. Het wetsontwerp z?.l rv aar het Hogerhuis worden teruggezonden. De plaatsvervangende militaire gou verneurs van de vier bezettende mo gendheden te Berlijn hebben in een bespreking volledige overeenstemming bereikt over de werkwijze van de toe komstige besprekingen der vier bezet tingsautoriteiten. De militaire gouverneurs of hun plaatsvervangers zullen bijeenkomen wanneer een van hen daarom verzoekt, Zij zullen algemene richtlijnen aan hun deskundigen geven op basis van het communiqué der Parijse vergadering van de raad van ministers van buiten landse zaken en de vorderingen, die de deskundigen hebben gemaakt, in ogen schouw nemen. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat de plaatsvervangende militaire gou verneurs ook volledige overeenstemming bereikten over de voorstellen tot verbe tering van de economische samenwer king tussen Oost- en West-Duitsland, die onlangs door de deskundigen waren opgesteld. SOVJET-NOTA AAN ZUID-SLAVIË. Volgens radio-Moskou heeft de Sovjet regering een nota aan Joego-Slavië ge zonden, waarin zij verklaart, dat vele Sovjetrussische burgers in Joego-Slavië zijn gearresteerd en reeds vele maanden zonder te zijn berecht, gevangen gehou den worden. Voorts wordt verklaard, dat aan een vertegenwoordiger van de Sovjetambas sade geen toestemming is verleend om hen te bezoeken of voorzieningen te treffen voor hun verdediging. De eis wordt gesteld, dat alle Sovjet russische burgers, die zich nog in hech tenis bevinden, onmiddellijk op vrije voeten zullen worden gesteld. MOEILIJKHEDEN IN DE FRANSE REGERING OPGELOST. Het Franse kabinet heeft gisteren een eind gemaakt aan de crisis, welke het gevolg was van de goedkeuring door de minister van arbeid, Daniël Mayer, van vacan tie-toeslagen voor de employé's van de dienst sociale zekerheid. Het kabinet bereikte overeenstemming over deze kwestie. Dit werd officieel medegedeeld na een speciale bijeenkomst van het kabinet, gehouden ter bespreking van het ge schil. DE TIENDE PANCHEN LAMA. In de loop van de volgende week zal een twaalfjarige jongen plechtig worden uitgeroepen tot panchen lama, de eerste godsdienstig leider van de naar schat ting drie millioen zielen 'tellende bevol king van Tibet. De jongen wordt be schouwd als de tiende incarnatie van de onsterfelijke panchen lama. De negende panchen lama is in 1937 overleden. Na zijn dood volgde het tra ditionele zoeken van zijn opvolger, een kind, dat in het stervensuur van de panohen lama is geboren en waarvan men aanneemt, dat hierin de geest van de overledene is overgegaan Toen dit kind gevonden was, werd het naar een klooster te Koemboem gezonden; hier bracht het zijn kindsheid in strikte af zondering door. zonder speelkameraad jes van zijn eigen leeftijd te mogen heb ben. De jongen heeft het grootste ge deelte van zijn kinderjaren besteed met het kennis nemen van de inhoud der Tibetaanse heilige geschriften. Franse Nationale Vergadering ratificeert Atlantisch Pact De Franse Nationale Vergadering heeft hedenmorgen te halfnegen het Atlantisch pact geratificeerd. Er werden 398 stemmen voor ratifi catie en 187 stemmen er tegen uitge bracht. De debatten waren zeer opwindend en enige malen raakte men zelfs slaags! De uiteindelijke stemming nam slechts zes minuten in beslag. De tegenstem mers waren 182 communisten, vier Al gerijnse autonomistische Mohammeda nen en een centrum-afgevaardigde. Een twintigtal afgevaardigden ont hield zich van stemming, o.a. de veer tien afgevaardigden van de onafhanke lijke fractie der overzeese gebiedsdelen. Voor stemden de regeringspartijen (MRP, socialisten en radicalen), recht- sen. Gaullisten en gematigden. Na de stemming werd een door de Gaullist René Capitant ingediend amen dement om de ratificatie uit te stellen totdat de Franse regering „de nodige nadere bijzonderheden" over het Franse aandeel in de op te richten militaire organisaties en de bevoorrading met wapenen zou hebben ontvangen, ver worpen met 348 tegen 66 stemmen, waarbij de communisten niet aan de stemming deelnamen. Men- vernacht thans ratificatie van het pact door de Raad van de Repu bliek nog voor het einde van deze week. KABINET VAN NATIONALE EENHEID IN EGYPTE. Sirry pasja, de Egyptische kabinets formateur, is er in geslaagd een kabi net van nationale eenheid te vormen. Op uitdrukkelijke wens van koning Faroek bestaat het nieuwe kabinet uit Saadisten, Waf-disten, liberalen, natio nalisten en onafhankelijken om „de huidige spanning tussen de partijen onderling te verliohten en de weg te effenen voor vrije en gezonde verkie zingen". De koning heeft bü decreet bepaald, dat de nieuwe regering een zakenkabi net zal zijn tot de algemene verkiezin gen, die later dit Jaar zullen worden gehouden. STERKE TOENEMING DER BRITSE JEUGD-CRIMINALITEIT. Uit statistieken, gepubliceerd door het Britse ministerie van binnenlandse zaken, blijkt dat de criminaliteit onder jeugdige personen in Engeland en Wales gedurende 1948 sterk is toegenomen. De misdadigheid onder personen, ouder dan 17 jaar, is, in vergelijking met de cijfers van 1947, met zes procent gestegen, doch wat betreft de crimina liteit onder personen beneden de 17 jaar bedraagt de stijging 24 procent. De stijging vond plaats in alle takken van bedrijven, doch speciaal in de cate gorie diefstal, die 65 pet. van de jeug dige misdadigers omvatte. Er werden 128 moorden gepleegd; 34 moordenaars of van het plegen van moord verdachten pleegden zelfmoord, terwijl 79 anderen werden gearresteerd. Er vonden tien terechtstellingen plaats. ONTPLOFFING IN SPAANS MUNITIEMAGAZIJN. Het nabij Madrid gelegen stadje Ta- rancon is getroffen door de ontploffing van een munitiemagazijn van het Spaanse leger, gelijk in een deel van onze oplage gisteren nog is vermeld. 30 personen vonden hierbij de dood en 60 gewonden worden thans in zieken huizen verpleegd. Grote rotsblokken van mesr dan 400 pond werden meer dan een kilometer ver door de lucht geslin gerd en kwamen neer op het stadje, waar zij grote schade veroorzaakten. Een kleine heuvel, waaronder het munitiemagazijn was gelegen, verdween geheel en ver in het rond was geen teken van plantengroei meer te be speuren. Men meent, dat de 200 ton hoog- explosieve granaten, die het magazijn bevatte, door de hitte van de 'laatste dagen ontbrand is. Het stadje, dat 7000 inwoners telt, toonde na de ontploffing hetzelfde beeld als na het zware bombardement, dat het in de burgeroorlog heeft door staan. Het herstel van de toen aange richte schade was eerst kort geleden voltooid. VOORSTELLEN TOT WIJZIGING VERENIGDE NATIES. Amerikaanse senatoren hebben twee plannen om de wereldvrede te waar borgen opgesteld, die als resoluties aan de Senaat zullen worden voorgelegd. De republikeinse senator Toby en 13 anderen steunen een resolutie, waarin wordt verklaard, dat de Verenigde Sta ten zullen pogen de Verenigde Naties tot een beperkte organisatie te maken, die over een gewapende maoht beschikt om de vrede af te dwingen. Zestien andere senatoren onder lei ding van de democraat Kefauver steu nen een voorstel om uit de landen van het Atlantische pact een „verbond van vrije staten" te maken om de Verenigde Naties te hervormen. De Belgische crisis Frans van Cauwelaert is'met alge mene stemmen herkozen als president van het Huis van Afgevaardigden in België. De socialist Rolin is herkozen als voorzitter van de Senaat. De katholieke senator en voormalig minister van justitie Paul Struye diende een wetsontwerp in om een informele volksstemming te houden. Het ontwerp werd alleen maar voor gesteld en zal niet in behandeling ko men voordat een kabinet gevormd zal zijn. Het wetsontwerp is bedoeld als proef op de som of het Belgische volk de koning terugverlangt. Heden zullen voor de eerste maal sinds de regeringscrisis uitbrak de leiders van de socialistische, de katholieke en libe rale partij bijeenkomen onder presidium van Eyskens om te trachten een geza menlijk regeringsprogramma op te stellen. NOORMANNEN ZIJN TE VROEG. De vacantiegangers te Broadstairs, die de horizon aftuurden naar de „Hugin", het Vikingschip dat van Esbjerg onderweg is naar Engeland ter herdenking van de Noormanneninvasie uit' het grijs verleden, en dat dezer da gen en passant IJmulden veroverde, werden gisteren In hun verwachtingen teleurgesteld. De moderne Noormannen bleken namelijk op hun tijdschema vooruitgelopen te zijn en moeten nu, om de organisatie niet in de war te doen lopen, enkele dagen achter de horizon van Engeland op nonactief blijven dobberen. Zij verdoen intussen de tijd met zwemmen en vissen. De „Hugin" heeft de tocht over de Noordzee in negen dagen gedaan ln plaats van, zoals berekend was, in elf dagen. Richtlijnen voor werkgevers In aansluiting op besprekingen door Z.K.H. Prins Bernhard, gevoerd met het bestuur van de Stichting van de Arbeid, vraagt de Raad van bestuur in Arbeidszaken als gemeenschap pelijk orgaan van de Centrale Werk gevers Organisaties in een rond schrijven aller volle steun bü' de her plaatsing en plaatsing van de gede mobiliseerde militairen na hun te rugkeer uit Indonesië. Tussen Juli 1949 en Februari 1950 worden naar schatting 36.000 man gedemobiliseerd. Zü en de tiendui zenden die later volgen hebben recht op voorrang bü het verkrijgen van een werkkring, aldus dit rondschrij ven. De verwezcnlüking van dit recht berust bü de Nederlandse werkgevers. Aangenomen mag worden, dat van de te demobiliseren 36.000 man onge veer 10 thuis behoort in de land bouwsector, 60 als handarbeider in de Industrie, handel en transportbe drijf, 20 in administratieve functies bij bedrijfsleven en overheid, terwijl van de resterende 10 nog niet te zeggen valt, in welke sector zü zouden moeten worden ondergebracht. Zeer vele gedemobiliseerden kunnen zich beroepen op art. 5 lid 1 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945, dat de werkgever verplicht zün \Toegere werknemer, wiens ar beidsverhouding door militaire dienst is beëindigd, in zün oude positie te her stellen. Talloze anderen blü'ven over, die aan dit artikel geen rechten kun nen ontlenen, maar voor wie niettemin een plaats moet worden gevonden. Met name is dit het geval met velen van de circa 9000 oorlogsvrijwilligers, man nen van uiteenlopende leeftijd, die ter stond in 1945 op de bres gesprongen zijn, toen op het Nederlandse volk een beroep gedaan werd om zich beschik baar te stellen voor de bevrijding van onze Overzeese Gebiedsdelen. De raad van bestuur meent van alle werkgevers te mogen vragen aan de plaatsing van ~edemobiliseerden mede t* werken door naleving van de vol gende riohtlijnen. De werkgever neemt zijn vroegere werknemer bij aanmelding terstond in dienst, overeenkomstig het bestaande voorschrift. Men voorzie in het komende jaar nooit in een vacature zonder zich er van te hebben vergewist, dat er geen uit Indonesië teruggekeerde militai ren voor de vervulling van deze vaca ture beschikbaar zün. Indien voor aanstelling in een bepaalde functie een maximum leeftüdsgrens gesteld Is, is het redelük deze grens voor ge demobiliseerden tenminste met de door hen in militaire dienst doorge brachte tüd te verhogen. Verwacht wordt, dat iedere werkge ver, die 25 of meer mannelüke werk nemers in dienst heeft, binnen ze ven maanden op iedere 35 man ten minste een gedemobiliseerde in dienst neemt of herplaatst. Anders gefor muleerd: alle werkgevers met 25 man of meer personeel plaatsen vóór Fe bruari a.s. aan gedemobiliseerden 3 van hun personeelsbezetting. Voor werkgevers met minder dan 25 man personeel kan geen richtlijn in een percentage worden gegeven. Voor deze laatste werkgevers, even als voor de grotere, gelde dat bü iedere aanstelling van manlyk personeel slechts tot aanneming van anderen dan gedemobiliseerden wordt overgegaan, Indien vaststaat dat het bedrijfsbelang zulks onherroepelük eist. De raad is voornemens, mettertü'd mededelingen te doen over de wijze, waarop werkgevers in de verschillende bedrijfstakken en de overheidsorganen hun medewerking aan de plaatsing van gedemobiliseerden hebben verleend. SENAAT VERWERPT AMENDEMENT TOT BESNOEIING VAN ECA-GELDEN De Amerikaanse Senaat heeft met 41 tegen 37 stemmen het eerste van de zogenaamde „besnoeiings-amendemen-* ten" op het wetsvoorstel tot toewijzing der gelden voor de Eca verworpen. Dit amendement beoogde de tóewü- zing voor het vierde kwartaal van het eerste jaar van het plan Marshall met 74 millioen dollars te verminderen. Tij dens het debat verklaarde senator Van- denberg, dat de Eca haar uitgaven van tevoren moest vaststellen en zich reeds verplicht had tot een uitgave van 1.074 millioen dollars. De poging tot vermindering van de toewüzing ging uit van de toewijzings commissie van de senaat. GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY IN SCHEVEN ING EN EN NOORDWIJK, Gisteravond arriveerde te Schevenin- gen generaal De Lattre de Tassigny, de Franse opperbevelhebber van de land strijdkrachten der West-Europese Unie. Deze legt een van zün gewone routine- bezoeken af. Hy bezocht gisteravond de voorstelling in het circus Strassburger en heeft zijn intrek genomen in het Kurhaushotel te Scheveningen. Na zün bezoek aan de vierdaagse af standsmarsen in de omgeving van Ny- megen, zal de generaa- morgen een kort bezoek aan Noordwük brengen en zijn intrek nemen ln het „Huis ter Duin". Toen Mary Woodward, die tot Miss Nieuw-Zeeland 1949 was gekozen, op uit nodiging van de Royal Air Force Association op het vliegveld van Londen aankwam, werd zii door een groep padvinders uit Nieuw-Zeeland. gestoken in Maori costumes, met het traditionele Maori welkom .Hongi" begroet De 21- jarige Marv Woodward, die medicilnen studeert, verkreeg de titel ..Miss Nieuw- Zeeland". voor haar schoonhe d, ontwikkeling, charmes en „persoonlijkheid". ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat cot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zün geleden: Kon. Landmacht. Gesneuveld: sold. F. L. CUs, uit Amsterdam-W. Sold. J. v. d. Peppel. Wageningen. Korp. J. F. Woltman. Heino. Sold. J. J. Blox Eersel <N.-Br.). Sold 1ste kl. J. Hoeve. Nüeveen (Dr.). Sold P. H. van Venrooy. Heesch (N.-Br). Sold L. E. Jacobs Bleiswük. Sold. 1ste kl. G. D. Deen. Boven- karspel.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1