MAPLE LEAF J EEN VAGE HERINNERING „Nut en Vermaak" verovert Gent PSYCHOLOGISCHE PROBLEMEN der demobiliserenden kcU+WfyOVH-f J Panda en de Radio-programma 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 26 Juli 1949 Tweede Blad No. 26752 Groot succes en een uiterst warme ontvangst De morgenstond heeft goud in de mond. Zaterdagmorgen om halfzeven kwamen de leden van Nut en Vermaak op het Stadhuisplein bijeen om zich per auto-car naar Gent te begeven. Zoals bekend was op 23 April de Kon. Mij de Melomanen uit Gent hier voor het eerst op bezoek geweest, de band leggend voor een culturele uitwisseling op het gebied van het toneel tussen Leiden en de juist dit jaar het duizend jarig bestaand vierende Gent. Op sport gebied bestonden de connecties reeds, evenals op het terrein van de schilder kunst, maar op toneelgebied lag de grond nog braak. Met de komst der Melomanen werd voor het eerst de grond beploegd voor een nauwe samen werking en men zal zich herinneren, hoezepr dit eerste contact niet alleen slaarde, doch uitgroeide tot een succes. cusses in de vrijwel geheel bezette schouwburg, waar burgemeester en schepenen van Gent o.m. aanwezig wa ren evenals een vertegenwoordiger van de Nederlandse consul. Het applaus nam ten slotte de vorm van een warme ovatie aan, hetgeen wel duidelijk de monstreerde, hoezeer de komst der Leidenaren op prijs werd gesteld. Wij willen volstaan met te constate ren, dat Nut en Vermaak een zeer goede opvoering heeft gegeven en dat alle executanten zonder één uitzonde ring hebben bijgedragen tot het evi dente succes, dat in deze op toneel-ge bied verwende Vlaamse stad werd be reikt. Bij de aanvang had de voorzitter der Melomanen er op gewezen, hoe deze uitvoering boven al was een demonstra tie van innige Nederlands-Belgische vriendschap, terwijl de voorzitter van Nut en Vermaak, de heer P. Boom, bloemen aanbood in de Leidse kleuren. Na afloop was het de heer A. de waarbij de volksliederen werden ge speeld. Op het oude, fraaie stadhuis met zijn historische zalen, had een officiële ont vangst plaats door het volledige college van burgemeester en schepenen, waar bij ook de consul, de heer Hamerling en de heer Koch. kanselier der Neder landse delegatie aanwezig waren even als de heer v. Houwaert, voorzitter van het Willemsfonds en lid van de Gentse raad. Het officiële gedeelte droeg een vol komen protocolair karakter, later ge volgd dcor een ongedwongen samen zijn, waarbij de erewijn werd aangebo den. Ds burgemeester, de heer Claeys, verweikomde de Nederlandse gasten, die door hun komst de vriendschaps banden tussen beide landen bezegelden en verstrekten. Terloops memoreerde hij het succes, dat de vorige avond was bereikt, waarvoor hij de regisseur, de heer De Bruyn dank bracht, onder wiens leiding zeker nog meerdere zul len volgen om te eindigen met de wens dat de meest aangename herinneringen de gasten zouden bijblijven aan hun bezoek aan de stad. De heer Boom dankte voor de offi- De officiële ontvangst op het Gentse historisch stadhuis. In het midden de burgemeester en schepen, rechts de be sturen der beide verenigingen. Het was nu aan Nut en Vermaak ofri Lelden waardig te Gent te vertegen woordigen Iets later aankomend in de oude Vlaamse stad dan aanvankelijk in de bedoeling had gelegen, had terstond een warme ontvangst plaats door de Melomanen, Oude vriendschapsbanden werden opnieuw aangeknoopt, nieuwe gelegd. POLLY PERKINS. Des avonds werd in de Vlaamse Schouwburg te Gent, die met de Ne derlandse en Belgische kleuren was versierd, door Nut en Vermaak een op voering gegeven van het spel van liefde en list .Polly Perkins", dat ook hier reeds ten tonele was gebracht. De avond werd geopend met het spelen óet volksliederen. Na slechts enkele minuten van aar zelend spel, gevolgd van het niet ge woon zijn zich te bewegen op een zo ruim toneel als de Vlaamse Schouw burg te Gent biedt, was Nut en Ver maak er volkomen in en werd een knappe uitvoering gegeven aan dit Engelse oeuvre van lichte makelij- Nut en Vermaak deed zich van haar beste zijde kennen en bereikte een overgroot Frenne, de voorzitter der Melomanen, die in warme bewoordingen dankte voor het gebodene. Hjj herinnerde aan de aardige vergelijking, te Leiden door de heer Boom gemaakt, dat de moeder het 120 jarig bestaande ge zelschap der Melomanen aan de dochter, het 75-jarig bestaande Nut en Vermaak een lesje had gegeven, maar nu had de dochter blijk gegeven ook de moeder te kunnen eren! Aan de heer Boom werd een schilderij van Gent aangeboden, terwijl de regisseur, de heer H. de Bruyn, een copie van het bekende drieluik van van Eyck in ontvangst mocht nemen. De dames werden in de bloemen gezet en alle exe cutanten ontvingefi een souvenir. De avond eindigde met een gezellig samenzijn in het repetitie-lokaal der Melomanen. OFFICIËLE ONTVANGST. Zondag was het de dag van de offi ciële waardering voor de komst der Leidenaren. Met muziek van de fanfare voorop en de vaandels breed ontplooid, werd naar het Stadhuis gemarcheerd- Onderweg werd bij het standbeeld van koning Albert door beide zustervereni gingen een bloemenhulde neergelegd, ciële ontvangst. Hij juichte het toe, dat op het gebied van het amateur toneel contact was gelegd tussen Gent en Leiden, welk contact reeds was uit gegroeid tot een ware vriendschap en bood het Gemeentebestuur als herinne ring aan een getrouwe copie van de in de Leidse Lakenhal bewaarde hutspot uit het jaar 1574. Op het orgel werden beide volkslie deren gespeeld. Een traditie verbrekend, n.l. dat de burgemeester niet twee maal het woord voert, dankte de burgemeester voor deze bijzonder gewaardeerde geste her innerend aan de strijd door beide lan den samen gestreden voor de vrijheid. Ten slotte dankte de heer De Frenne 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Maar, als ge niet dadelijk Uw maatre gelen neemt, voelt ge U met Rheumati- sche pijnen allengs tot lamheid gesla gen en gedoemd tot eindeloze pijn. sla peloze nachten en een ongenietbaar humeur. Kruschen Salts stimuleert op weldadige wijze de natuurlijke werking Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun func ties verrichten, nemen Uw pijnen al lengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen proberen? Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander - herboren - mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten, (Advertentie) voor deze officiële ontvangst, de ver zekering gevend, dat de Melomanen zouden blijven medewerken aan de in ternationale sa men wei king en werd het gulden boek der stad getekend. VRIENDSCHAPSUITINGEN Daarop had voor het officiële diner nog een korte plechtigheid plaats. Bij monde van de heer De Frenne werd aan Nut en Vermaak een oorkonde aangeboden als bewijs, dat de moeder de dochter aannam, gepaard met. de overhandiging van een kostelijk ge schenk in de vorm van een blazoen, ge lijk aan dat der Melomanen, maar na tuurlijk aangepast aan de naam Nut en Vermaak. De heer Boom braoht in warme bewoordingen dank voor dit buitengewone bewijs van vriendschap in zo korte tijd gelegd en overhandigde, ln opdracht van de vereniging, aan de heer De Frenne oorkonde, bestuurslint en lidmaatschapsspeld van buitenge woon erelidmaatschap van Nut en Vermaak. Hiermee was het officiële gedeelte af gelopen. 's Middags werd de fraaie, oude stad bekeken en 's avonds werd no^ een voorstelling bijgewoond, van ..Zesde étage", de bekende Franse comedie. door de Melomanen. die zich wederom lieten kennen als uitstekende amateurs, al werd niet de uitzonderlijke erote hoogte van de Leidse opvoering bereikt. Maandagochtend werd via Brussel de thuisreis aanvaard, waarbij de Leidena ren uitgeleide werd gedaan door de Gentse gastvrouwen en gastheren. Om 10 uur des avonds werd de Sleutelstad weer bereikt. De Gentse trip die begunstigd werd door het fraaiste zomerweer de zon brandde soms wel eens te fel! is een waardie slot geweest van de viering van het 75-jarig bestaan van Nut en Ver maak. dat als het ware Gent stormen- •»r-hand heeft veroverd en banden heeft geslagen voor het leven Dit is geen ge meenplaats, maar puur waarheid. Het contact zal niet verbroken worden. De wijze, waarop de Gentenaren de Leidenaren hebben ontvangen, grenst aan het wonderbaarlijke, zo hartelijk en gul De in dit opzicht eeuite waardering men begrijpt dat nog vele hartelijke dankwoorden ziin gesproken, waarbij speciaal de heer G. v. d. Lelie als secre taris-organisator van de tocht ten slotte werd betrokken 6 kon slechts een zwak ke afschildering ziin der gevoelens, waar van de Sleutelstadbewoners waren ver vuld. M. Men is bang voor Holland (Van onze correspondent te Batavia). „Het grote probleem der demobili satie ligt niet op het materiële ter rein. Het is een psychologische factor in het bestaan van hen, die drie jaar geen binding meer met hun milieu hebben gehad. Het is het probleem van hoog en laag in de rangen der demobiliserenden". Zo vertelde my kapitein Michiels van de dienst So ciale zorg van de 7 December divisie. „Men is bang voor Holland. Er be staat een werkelijke angst voor Hol land". Toen ik even ongelovig keek als u, vaders en mordevs van deze jongens, vrouwen, zusters en broers van hen, die drie jaar geleden weggingen, werd het mij uitgelegd: „Deze jongens hebben de oorlog mee gemaakt. toen zij 13 tot 15 jaar oud waren. Zij hebbeii in die tijd weinig of geen gezinsleven gehad, evenmin als opleiding smogelu kheden Door het eeuwig opgejaagd zijn werd hun opleiding voorzover daar sprake van was ten zeerste belemmerd. Nu zijn ze heel wat ouder; geworden, en willen ze niet meer terug naar school, liefst ook niet de ambachtsschool. De bestbedeelden hebben een paar klas sen HBS gehad. Allemaal zijn ze bang, benauwd voor de stabiliteit van een schoolleven. Misschien zullen hun reac ties anders worden, als de oude omge ving weer om hen heen is. Maar men verge te niet. dat ze de omstandigheden hier ook niet hebben meegehad. Het was een leven zoals de dag het ingaf. Het enige stabiele wa ren de plunjezak en het veldbed, maar waar deze werden opgeslagen wist men nooit. Diegenen hebben geboft, die ka meraden uit eigen milieu om zich heen hadden, wat een steun betekende. Maar zoals het in ieder leger gaat. de wer kelijke moeilijkheden hadden ook zij toch zelf te verwerken. En hoevelen waren daar rijp voor? Er zijn op deze manier wonden geslagen, waarvan va der en moeder de littekens wel zullen ontdekken. Maar laat ze niet denken, dat ze een gcestelyk onevenwichtige zoon thuis krijgen. Verre van dat. HU heeft uit eigen kracht een eigen evenwicht gevonden, en daarop is hU voort gaan leven en bouwen. Men vergete in Holland vooral niet. dat men ook daar niet stil is blyven staan. Ook daar heeft men drie jaar ervaringen opgedaan, andere evenwel dan de zoon die in het Verre Oosten vertoefde. De zoon zal bij zyn thuis komst naar dit vernieuwde oude milieu moeten tbegroeein, maar ook dat milieu zal moeten groeien naar de teruggekeerde zoon. En men is hier bang. dat men toch niet begrepen zal worden. Het schrifte lijk contact is immers lang niet vol doende. vaak juist een aanleiding tot misverstanden. Legio zijn de gevallen, die een welwillende compagniescom- AJ'een^verkoop yoor .Nederland E. G. BOUWER'j Handelivereenlging Amjterdam-Z (Adv.) FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 20) De dingen heffen elkaar nu eenmaal op. Als je jong bent, geloof je in sprookjes. Maar als je bijna zeventig bent, dan zie je dat er voor ales een reden is. Wat was het ook weer, dat we in de natuurkundeles leerden? .Energie wordt nooit geschapen, nodh te niet gedaan." Dateelfde is waar voor goedheid of slechtheid. Wij krijgen, wat wij verdienen. Er lag een uitdrukking op haar ver weerde gezicht, die hij er nooit op ge zien had een uitdrukking, die men haast meisjesachtig verlangend zou kunnen noemen. Haar zo ziende, vroeg hij each af, of zij gelukkig geweest was. Zij was zoveel verstandiger dan haar man. Misschien had zij de fout begaan verliefd te worden op zijn Romeinse profiel. Zij was een eenvoudig meisje geweest, twee of drie jaar ouder dan hij. Maar zij glimlachte om iets, wat zich achter hem bevond. Hij keerde zich om en zag zijn zoon worstelen met de klink van de gazen deur, die uit het huis naar het terras leidde. Emily ver scheen achter haar broertje. Hier, zei zij, dat kunt je niet j doen Maar ik wil het doen, hield Mark aan. ik kan. Er was even een kleine wrorsteling en i toen vloog de deur open en kwamen de twee kinderen naar buiten. Mark keek boos. ik kan hem wel open krijgen, 261 hij. Ik kan het weL Neen, dat kun je niet. Je bent te klein, is het niet, Daddy? Dat weet ik niet en hij ook niet voor hij het geprobeerd iheeft. Ga je 3&ng, jongeman. Maar Mark vertrok zijn gezicht alleen maar in een glimlach tegen zijn groot moeder. Toen kreeg hij de kleine vijver aan het einde van de tuin in het oog en rende er als een klem rónd ko- I nijntje op af. Ik zal de fontein aanzetten, zei Emily. Mag ik, Oma? Hij zou er in val- kn. als hij het probeerde Emily Hasketh knikte. Ga je gang. Emily rende achter hem aan, waarbij haar korte vlechten op en neer dansten. Mark, Mark. je zult er in vallen... Jim zag haar gaan. _,"7 Die arme Emzij kan ook niets op zijn beloop laten, wel? r Zij is net als ik, zei Mrs. Hasketh. K kon het ock rooit. techte Jim. Dat is juist, wat u kunt. Dat heb ik geleerd zei zijn schoon- moeder. Maar er is tijd voor nodig. Wanneer wilde je dat meisje hierheen brengen, om mij op te zoeken. Hoe heet zij ook weerAlden Blanshaw. HOOFDSTUK VII. Misschien was het zijn gesprek met I Emily Hasketh dat een andere wending aan de zaken gaf, of misschien was het het feit, dat door het verloop van tijd, zijn emoties zich beter oplosten als een accoord in de muziek. Maar wat de oorzaak ook geweest mocht zijn, naar mate de dagen verliepen, werden zijn gevoelens tegenover Alden kalmer, min der koortsachtig en gelukkiger. Op een Zaterdag, bijna een week nadat zy naar het theater geweest waren, belde hij haar op en stelde een wandeling buiten i de stad voor. ZU was die avond bij het j afsaheid nemen nogal vreemd geweest en als zij weigerde, moest hij ei* niet op aandringen, ^faar tot zUn vreugde I zei zü, dat zij het gaarne doen zou. Dat was dus alleen maar een stemming i geweest, iets korts en ondefinieerbaars, dat nu voorbij was. De lente was laat dat jaar en de bossen waren nog gedeeltelijk in winter tooi. Zij liep naast hem, slank en lieif in haar groene tweed rok en een zachte groene sweater. Toen hij naar haar blote, donkere hoofd keek, dat zo fraai tegen de heldere ihemel afstak, dacht hij. dat hij nog nooit iemand gezien had, die zo volkomen by deze dag en dat moment hoorde, als zij. De span ning tussen hen was voorby en zij praatten en lachten gedurende een ge hele verrukkelijke middag. Hij daoht. Ik moet de dingen op dit niveau houden. Ik moet haar niet weer ver schrikken als dat tenminste was, wat ik deed. En dus stelde hij het uit, om haar mee te nemen naar Emily Hasketh. Dat, dacht hij, kon later wel gebeuren. In Juni zou zijn schoonmoeder Mark en Emily meenemen naar de farm bij Litchfield en hy kon Alden op een middag daar heen rijden om te aineren. Het zou de zaak natuurlijker doen schijnen, als hij het excuus had, dat hij de kinderen ging opzoeken En terwijl de lentedagen ongemerkt in de zomer overgingen, realiseerde hij zich, dat zij op dezelfde manier zijn leven was binnen gegleden. Hij had er mee opgehouden zichzelf en haar te analyseren en vreemd genoeg, was hij er ook mee opgehouden zich af te vra gen, of zij inderdaad Honora Brayle was> Wanneer hU hier ook over dacht, was -het net, of zijn geest de vraag wilde ontwijken. Het antwoord zou andere, moeilijker vragen naar voren brengen, die de stand van zaken tussen hen wel eens konden bederven. Neen, dacht hij, het is beter zo door te gaan, in deze heerlijke overgave, iedere dag latende brengen, wat hij wil zonder naar de toekomst te kijken. Hij ging voor zaken naar New-York en nu hij weg was. was de gedachte aan haar niet langer koortsachtig, maar een warme gloed in zijn hart, die een nieuwe betekenis gaf aan alles, v/at hij deed. Hy voelde zich levêndiger dan in maanden het geval was geweest en hy deed zijn werk snel en gced, zonder dat oude gevoel van rusteloos heid en ongeduld. En toen hij terug kwam en haar weer zag, was het beter dan ooit, want nu was haar schoon heid geen onbekende factor meer voor hem. Hij kende de manier, waarop zij zich met een ernstige glimlach tot hem wendde; hij kende haar stem met haar diepe tonen en haar zeldzame lach. (Wordt vervolgd) 31). Die Joris Goedbloed toch! Pan da begreep er niets van! Waarom was hij daar nu gaan staan in de plaats van het wassen beeld van Timoer de Vrese lijke? „Doe weer gewoon!" riep Panda boos. „Wat ben je nu weer van plan?" „Ssssst!" siste Joris nog eens. „Schreeuw niet zo, manneke! Dit is een museum! Hier spreekt men zachtjes, om niet te storen, begrijpt ge? En ga weer terug naar de geleerde heer Stoffer, dan kunt ge iets te weten komen. Luister goed toe en onthoud wat hij zegt. Ga nu, ventje, vlug, of ik word boos op u!" „Éérst moet je me vertellen" begon Panda maar toen zweeg hij en keek verschrikt om. Directeur Stoffer had een gil geslaakt! Deze ruim-ontwikkel- de man had steeds maar staan te ver tellen over Nimrod de Grote en diens horloge, zonder te merken dat er nu helemaal niemand meer naar hem luis terde, maar nu gaf hij plotseling een schreeuw en wees naar iets Panda rende naar hem toe. „Wat is er wat is er?" vroeg hij ademloos. ..Daar. daar zei directeur Stof fer en hij wees naar de onderkant van het kastje, waar het horloge op lag. Daar hing een gordijntje voor en achter dat gordijntje bewoog zich iets... en het bewoog nog eensen toen za gen zij, dat er zich achter dat gordijntje iemand had verstopt! „Ik zou me erg vergissen als dat Kas- sus niet is mompelde Panda. Want het zitvlak dat nu naar buiten stak. deed werkelUk sterk denken aan het on zindelijke huisbaasje, dat hen nu steeds al te vlug af was bij de Jacht op het horloge „EUROPEES FESTIVAL" TE SCHEVENINGEN. Ter gelegenheid van de eerste zitting der Raadgevende Vergadering van de door de regeringen van België, Dene marken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Zweden ingestelde Raad van Europa, welke op 10 Augustus a s. te Straatsburg zal aanvangen, wordt onder auspiciën van de Nederlandse Raad der Europese Beweging op Don derdagavond 4 Augustus a s. in het Kurhaus te Scheveningen door de Be weging van Europese Federalisten een Europees Festival gehouden. Dan zal het presidium van de Ned. R-aad der Europese Beweging, het da- I gelijks bestuur van het Uitvoerend Co- I mité van deze Raad het Corps Diplo- I matique ontvangen, benevens de Ne derlandse afgevaardigden en hun plaatsvervangers naar de Raadgevende Vergadering te Straatsburg. Daarbij zal het woord worden gevoerd door prof mr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en Vice-Voorzitter van de Ned. Raad der Europese Beweging. BUITENLANDSE AUTOMOBILISTEN EN ZONDAGSRIJVERBOD. Uitbreiding der rii-mogelykhcid. Zoals bekend, kan de houder van een R-nummer. die door overlegging van ziin Daspoort bewiist dat ziin domicilie in het buitenland is. een ontheffingsbewfjs van het Zondassrijverbod verkrijgen. Thans is, naar de K.N.A.C meldt, nog een verdere uitbreidinz hieraan gegeven, n.l. in die vorm. dat een niet-ingezetene, die een auto te leen of in gebruik kriigt van een ingezetene op welke wagen zich dus een normaal provinciaal num mer bevindt ook een ontheffingsbe- wiis kan verkriigen voor deze auto. Als regel zal de Rijksverkeersinspectie, waar het betreffende verzoek wordt ingediend, de mede-eebruiksclausule op de be staande rijvergunning van de eigenaar vermeld-en en de niet-ingezetene het ontheffingsbewiis uitreiken, dat dus uit sluitend door deze mag worden gebruikt. „ENGELAND. HIER IS UW GROENTEBOER". Nederlandsetuinders exposeren te Londen. Mede in verband met de steeds toe nemende concurrentie op de wereld markt ook op de Engelse markt, mag ons land zich gelukkig priizen, aldus de heer H. M. Velder. directeur van het aan- en verkoopbureau van Tuinbouw- en Sierteeltproducten in een gisteravond gehouden radiopraatje voor Hilversum L dat het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen met een grote inzending groenten en fruit in een ruimte van niet minder dan 300 m2 zal deelnemen aan de National Gardens Show, welke mor gen in „Olympia" te Londen zal worden geopend Deze tentoonstelling, een van de grootste demonstraties on dit gebied, zal tot 5 Augustus worden gehouden. Menig oog zal dan met waardering blij ven rusten op de producten van Europa's tuin, die in de Grand Hall zijn onder gebracht. De edelste voortbrengselen van onze tuinbouw, zo goed mogelijk eresrroe- oeerd. zodat een bont en toch harmo nisch eeheel van fleurige kleuren is ver kregen. zullen hier worden tentoonge steld. De heer Velders sprak de over- ungine uit. dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland zal morgen, dat onze n^n met ere zal wor den genoemd, en dat wij van deze ex- Dositie met recht kunnen zeggen: „En geland, hier 13 uw ci'oentenboerJ" mandant weer recht heeft moeten trek ken. Men is ook angstig voor de mcei- lijkhzden. die men nog in de herinne ring heeft van de tijd voor de opbouw, van 1945 en 1946. Deze jongens kennen immers die hele opbouw niet en uiter aard veronderstellen zii. dat er nog wel niet zo erg veel veranderd zal zijn. vooral gezien hun ervaringen in Indo nesië en de houding van de Neder landse regering daar. In Indonesië pre valeert het gevoel, dat men hen na alle gedane beloften helemaal heeft laten stikken. Van de beloofde rechten is nooit iets terecht gekomen. Wel heeft men hier van hen meer dan het volle pond der plichten geëist. Hoe zouden zii dan ook kunnen veronderstellen, dat „hogerhand" in Nederland plotse ling niet meer lets is, waar men ten alle tiide op stuit en tegen vastloopt. Als deze „hogerhand" straks meevalt, dan is alvast een beangriike factor verdwenen, waarop hst angstgevoel zich grondvest .dat men ook in Holland wel weer het slachtoffer zal zijn De strijd om de Coupe Andries Blitz VERSCHILLENDE VEILIGE LANDINGEN. Bij de Kon. Ver. voor Luchtvaart is bericht binnengekomen, dat de „Dr Cannegieter", onder commando van de heer J. Boesman gisternacht om streeks twee uur is geland iets ten Zui den van IJzendUke. 7 k.m. ten Z.O. van OostGurg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Mevrouw N. BoesmanVisser is eveneens in Zeeuwsch-Vlaanderen met haar ballon geland, niet ver van de plaats waar haar echtgenoot landde. De Fransman A. Dollfus kwam met zyn ballon terecht in de omgeving van Hellevoetsluis. De heer C. de Vos Klootwijk, die als eerste startte in de wedstrijd om de Coupe Andries Blitz, is na een vaart van ruim vijf uur in het donker be houden geland te Somergem Beke bij Gent in België; afstand 120 km. GROOTSTE AFSTAND 150 K.M. De Fransman Cormier, die in de kleinste deelnemende ballon voer, is geland od de plaats Roeselare. Hierdoor is, voor zover thans be kend, door Cormier de grootste af stand afgelegd. Hy maakte een vlucht van ongeveer 150 kilometer. Er is alleen nog geen bericht van Cormiers landgenoot Pierre Jacquet, ctte een van de grootste ballons van deze wedstrijd bestuurde. KONINGIN EN PRINSESJES ZAGEN GRAND BALLET DE MONTE CARLO Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix en Irene woonden gisteren in Covent Garden een voorstelling bij van het Grand Ballet de Monte Carlo, dat .£Les Sylphides", „Del Amor y de la Muerte en „The enchanted mill" uit voerde. Eerder op de dag hebben de Ko ningin, Prins Bernhard en de Prin sesjes. als gasten van Koning George en Koningin Elizabeth, op Buckingham Palace de lunch gebruikt. HET IDEALE HORLOGE? Opwinden door middel van bewegingen. Een bekende Zwitserse horlogefabriek vervaardigde reeds ruim 10 jaren auto matische polshorloges, d.w.z. horloges, die men niet behoeft op te winden. De armbewegingen van de drager of draagster worden benut om het hor loge zichzelf te doen opwinden. Thans heeft deze fabriek een nieuw automatisch damespolshorloge gecon strueerd, dat ook bij een vrij gering aantal armbewegingen van de draag ster steeds voldoenae gangreserve heeft. Dit horloge is het eerste met een kogellager. In deze kogellager draait een rotor vrij naar beide richtingen geheel rond. Deze rotor reageert op de geringste armbewegingen van de draag ster en windt het horloge in belde draairichtingen op. Op zo'n kogellager- tje zitten vijf microscopisch kleine kogeltjes, waarvan er 1000 in 1,1 gram gaan. Binnenkort zal dit horloge ook in ons land op de markt verschijnen. VOOR WOENSDAG 27 JULI. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30: Roemeense rhapsodle; 7.45: een woord voor de dag: 8.00: nieuws 8.15: Te Deum Laudamus; 8.45: muziek van Franz Llszt; 9.00: ziekenbezoek, 9.30: muziek bij het werk: 9.55: Radio Phllh. Orkest; 10.30: morgendienst door A. C. Beekhuls: 11.00: flultrecltal; 11.30: opgewekte klanken: 1200: werken van Jules Massenet; 12.30: mededelingen; 12.33: trio Fantasia; 1.00: nieuws; 1.15: zangrecital; 1.35: populair middagconcert; 2.30: concert; 3.00: orgel concert; 3 45: Busch strijkorkest; 4.15: voor onze Jongens en meisjes; 5.30: plano duo; 5.45: dc vijf Zapakara's; 6.00: Neder landse koren en korpseh; 6.30: Ned. stryd- krachten; 7.00: Westeuropese commentaar; 7.30; actueel geluld; 7.45: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8.05: proloog; 8.15: Resl- entie-orkest; 10.30: NCRV-kwartet; 10.45: avondoverdenking; 11.00; nieuws; 11.15 12.00: slotaccoord. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: selecties; 8.00; nieuws; 8 18: orgelspel: 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: Boston Symphonic Orkest; VPRO 10.00: moeder en kind; 10.05: morgenwijding door ds H. A Enklaar; VARA 10.20: onze keuken; 10.35: als de stofzuiger zwygt; 11.00: populair nonstop programma; 12.00: van water, wind en wolken; 12.30: mede delingen; 12.33: voor het platteland; 12 38: Miller-sextet: 1.00: nieuws; 1.15: kalender; 1.20: Malando en zyn orkest; 2.00: gespro ken portretten: 2.15: Wladlmlr Horowitz, piano; 3.00: de regenboog; 3 30: gram pi.; 3.50: waar zwerven wy?; 4.00" het orkest van de week: 4.15: voor de kleuters: 4.30: gram.pl.; 4 55: zo de oude zongen piepen de Jongen; 5.15: Rotterdams Phlln. Or kest; 5.45: een Surinaams probleem; 6.00: nieuws: 6.15: varia; 6.20: Jan Vogel en zijn accordeon-orkest; 6.40: klein vrouwen koor; 7.00: lezing; 7,15: het nieuws uit Indonesië; VPRO 7.30: Soesterberg; 7 45: van alle dag: VARA 8.00: nieuws; 8.05: Salzburger Festsplele 1949; 9.25: wanneer zingt een kanarie?: 10 40: gram.pl.; 10.45: er zijn maar weinig: 11.00: nieuws; 11.15 12.00: dansmuziek. AGENDA DAGEMJK8: Scheveningen (Casino): Cabaret Joss Wind. 8 uur nam. (t/m 28 Juli). DONDERDAG: Den Bcmbt: Prop. vergadering V.O.M.O, 0 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5