Economische toestand van Nederland zorgelijk Recht in naam der Koningin Voor de Vrouiv Het kind en de misdaad De wijzigingen in berechting en bestraffing gaven een gunstig resultaat UIT DE RIJNSTREEK Beurs van Amsterdam dinsdag -6 „uli Zegt C.N.V.-voorzitter op algemene vergadering In het tweede gedeelte van de ope ningsrede heeft de heer M. Ruppert op de algemene vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond gisteren te Utrecht gehouden, over economische as pecten gesproken, De economische toestand van ons land is, het heeft geen zin om dat te verbloemen, zorgelijk, zo zeide de heer Ruppert o.m. Beter dan door enig an der gegeven blijkt deze toestand uit het enorme tekort op onze betalings balans over 1948. I In de practijk blijven slechts twee middelen over, die kunnen bijdragen I tot herstel van het evenwicht op onze betalingsbalans: A. vermindering van onze import: B. toeneming van onze export. Onze ultvoet in 1948 bedroeg slechts 54 van onze import. Gelukkig, aldus de heer Ruppert, zijn er evenwel een aantal lichtpunten te noemen: in de eerste plaats de althans tot dusver waarneembare tendenz van de stijging van onze ex port. Voorts het verblijdende verschijn sel van de toeneming onzer productie. De ontwikkeling van de arbeidsproduc- j tiviteit. de verbetering in de monetaire toestand, tot uiting komende o.m. in de vermindering van de gedetailleerde maatregelen inzake voortbrenging, ver deling en prijsvorming, de budgetaire vooruitgang en het beëindigen van de verontrustende toenemig der geldclrc-u- la tie en de daarmede verband houdende tendenz tot prijsverlaging. Verder ves- tigde spr. de aandacht op de sociale I rust, die tot dus ver in Nederland is bewaard gebleven. Het voornaamste lichtpunt komt ech- ter uit het buitenland, n 1. het Europees herselprogramma. De betekenis van dit I program is intussen zo groot geworden, 1 dat het nog nauwelijks mogelijk is. die betekenis exact weer te geven. Hoezeer het economisch herstel van Europa ook een Amerikaans belang is het bUjft de eer van het Ameri kaanse vol dat het voor dit herstel offers wil brengen. Er zijn dus ongetwijfeld lichtpunten. Maar deze lichtpunten mogen ons het oog niet doen sluiten voor het nog steeds zorgelijke algemene beeld van ons economisch leven. Onze uitvoer naar de V.S. is echter uiterst gering n.l.' sleOhts 74 millioen gulden. Deze uitvoer is in 1948 ten op zichte van 1947 met "bijna 50% gestegen, maar wat is. ondanks de stijging, verge leken met het verleden, nu een cilfer van 4 millioen gulden in dit verband? j Die 74 millioen gulden is slechts 8%% J van de totaile Nederlandse invoer uit de V.S. Een droevig figuur. Op dit. punt is de toestand dus zonder meer ernstig. Helaas kan spr. niet zeggen, de over tuiging te hebben, dat er op dit voor onze nationale economie zo zeer beteke nisvolle punt alles is gebeurd, wat had behoren te geschieden. Noch door de I overheid, noch door het bedrijfsleven, j Wij hebben in de V.S. behoefte aan een consulaire dienst.-die een net vormt ever dit uitgestrekt gebied. Deze- ..sales Dromotlon".moge daarom de bijzondere aandacht, van onzp regering hebben, Niet minder gewichtig is het handels verkeer in Europa. Helaas wordt dat verkeer thans beperkt door de moeilijk heden van het inter-Europese betalings verkeer. Een andere zaak. die onze bijzondere aandacht vordert, is het vraagstuk der industrialisatie. Spr. kan zich. niet. onttrekken aan de Indruk, dat het meer bii woorden blijft, j dan dat het tot daden komt. Wij zullen namelijk niet alleen onze betalingsbalans veer in evenwicht moeten brengen voor dat de Marshall-hulp eindigt., wil zullen bovendien elk jaar arbeid moeten vinden voor 40 50.000 nieuwe arbeiders. Het is zonder meer duidelijk, dat onze I landbouw hier niet de reddende engel kan zijn. Natuurlijk moet zo mogelijk f in een wat sneller tempo dan thans 1 worden voortgegaan met de winning van nieuw land. om. in het IJsselmeer. maar daarin ligt niet het grootste deel van de oölossing. Ook de emigratie zal sterker bever ig derd moeten worden dan thans het ge- val is. Maar het is duidelijk, dat ook de emigratie voorshands slechts enkele dnmpels vormt van de emmer, die ge- I vuïd moet worden. De nijverheid blijft daarom het ter rein waar een oplossing gezocht, moet worden voor de zo dringend nodige uit breiding der werk'oosheid. Vier dingen ziin daartoe nodig: 1. De scholen uit te breiden, het leerlingstelsel te bevorderen en wellicht ook er aan moeten medewerken dat de geschoolden een relatiëf hoger loon ontvangen, dan thans veelal het geval is. Bil de factoren die het aantal geschoolde arbeiders kun nen doen toenemen rekent spr. ook het vraagstuk van het 8e leerjaar en de voorbereidende klas voor de technische school. 150.000 leden mogen een mooi cijfer zijn. het blijft voor Nederland veel en i veel te laag. Het CNV telt slechts onge- ondernemerslust. om het risico te dor- 1 5 van he(. totaal georganiseerde Vf,nK.".Tln' "n.J!e werknemers. Naar schattine ls In Neder- uitbreiding van bestaande onderne mingen en de vestiging van nieuwe. 2. Risico-dragend kapitaal. 3. Een gun stig „industrialisatie-klimaat". 4. Ge schoolde arbeiders. Ten aanzien van de laatsten is er een directe taak voor de Christelilke Vakbe weging. Wij zullen onze uiterste best moeten doen om het aantal technische op elk levensgebied. land slechts 40% der arbeiders georga niseerd. Er is dus nog arbeid in over vloed en voor voldaanheid nog een aan aanleiding, "aldus de heer Ruppert. Welnu, geve God ons. dat wii op welke plaats Hij ons ook stelde in de beweging een hart welks lust het is. Hem te dienen met al wat in ons is en Proces Lages voortgezet Nadat het Amsterdams Bijzonder Hof verleden week 3 dagen lang het proces tegen Willy Lages, de 48-jarige v.m. chef der Sicherheitspolizei te Amsterdam, had gevoerd, werd de zitting vanmorgen voortgezet. President, prof mr J. A .van Hamel, opende deze vierde zitting met de vol gende verklaring: „Van verschillende zijden hebben de genen, die aan de leiding van dit proces deelnemen, smaadbrieven en dreigbrie ven ontvangen, die van verschillende geestessympathieën getuigen al naar gelang zij zijn gericht tot het Hof. de verdediging, misschien ook tot de advo caat-fiscaal. Voor zover het ons zelf, de leden van het hof, aangaat, zal Ik daarover niets zeggen, want iedereen be grijpt, dat wü onze plicht moeten doen en dat dit een zware plicht is." Op dit punt pausseerde de president een ogenblik en vervolgde toen met veel nadruk: „Maar voor zover het de dreigbrie ven aan de verdediging betreft, wil ik dit zeggen: deze twee verdedigers hebben ten deze slechts een zeer zware plicht te vervullen, die ze zelf niet ge zocht hebben Ze zijn door my, krach tens de wet, aangewezen om als toe gevoegde raadslieden deze verdachte ter zijde te staan. Ik heb hen deze taak op hun schouders gelegd en zij zyn verplicht zich hiervan te kwyten met alle bekwaamheid, waarover zij als advocaten beschikken. Zij zouden te kort schieten, wanneer zij hun taak als verdedigers niet zo goed en nauw gezet mogelijk zouden vervullen." Opnieuw hield de president en ogen blik de adem in. alvorens hij niet zonder ontroering de verklaring besloot met de woorden „Wij doen hier recht in naam van de Koningin en het is, in strijd met de Nederlandse rechtspraak, wanneer iemand de verdediging lastig valt." GRUWELIJKE MISHANDELINGEN. Een volle publieke tribune, luisterde aandachtig toe naar de eerste getuigen. Dat waren om D. G. Wakker en J. van Putten, beiden bewakers bij de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam. Zy werden gehoord over een nieuw punt van de dagvaarding. De mishandelingen, die de Duitsers op weerloze gevangenen toepasten. Belden gaven een uiteenzetting van wat hen uit eigen waarneming bekend was, betreffende verschrikkelijke Jodenmis- handelingen. Verdachte Lages verweerde zich hier tegen. Vervolgens kwamen getuigen, die zelf mishandeld waren. Een er van was de Zaandammer P. J van Bremen, die vertelde dat Rtihl, Viebahn, Molles en Maarten Kuiper, allen ondergeschikten van Lages. hem urenlang hadden .Jcromgesloten" om hem aan het pra ten te krijgen. Met zwepen en knuppels hadden de SD.-beambten hem „niet tientallen, maar in de diverse dagen duizenden slagen" op de gekromde rug toegebracht. De thans geëxecuteerde Maarten Kuiper had een naald van zijn revers getrokken, deze in zijn bran dende sigaar gestoken en de gloeiende naald onder de nagel van de getuige geprikt Later deed hij dat nog vele malen, waarbij hij de naald echter in getuige's zit-vlak stak. Een andere maal hadden de S.D.-ers hem aan een mede-gevangene geboeid, wièns gezicht tot bloedens toe kapot was geslagen. Gebogen moest deze man ten slotte naar het vertrek lopen, waar zijn kwel geesten zaten, de deur openen en de rokende en lachende S.D.-ers beleefd toeroepen: „Heren, ik dank u voor de gezellige avond". Een andere gevangene. M. Arends. was in gebogen kromgesloten houding aan een touw opgehesen en had een regen van slagen moeten verduren, ter wijl hij met 'het hoofd naar beneden hing. Deze getuige, kon evenmin als de anderen, licht werpen op de vraag of Lages van deze mishandelingen op de hoogte was geweest. Lages zelf zeide stomverbaasd te zijn over deze verklaringen over de mishan delingen. Hij achtte ze welhaast onge looflijk. Voorstellen Commissie voor T uberculose-bestrijding AANVULLENDE UITKERINGEN EN TEGEMOETKOMINGEN. Verleden jaar heeft het Bestuur van de Stichting van den Arbeid, in het bijzonder op verzoek van de Vakcentra- len. een commissie ingesteld om de stand van zaken op het terrein der tu- berculöse-bestrijding te bestuderen en na te gaan in hoeverre hieraan meer aandacht en zorg kan worden geschon ken. Deze commissie staat onder voorat- terschap van de heer J. Schipper .en heeft thans een eerste rapport over dit onderwerp aan het bestuur van de Stichting van den Arbeid uitgebracht, De commissie heeft in de eerste plaats aandacht geschonken aan de sociaal-economische gevolgen van de tu berculose en is tot een drietal conclu sies gekomen betreffende enkele voor zieningen. welks er toe kunnen bijdra gen deze gevolgen voor de betrokkenen in het algemeen en voor de TBC-fond- sen der Vakcentralen in het bijzonder te verlichten. De commissie doet voorstellen om trent r (a) aanvullende uitkeringen vanwege de uitvoeringsorganen der Ziektewet. Met grote belangstelling heeft de, commissie kennis genomen van een plari tot het verstrekken van aanvullende bovenwettelijke uitkeringen vanwege de uitvoeringsorganen der ziektewet ten behoeve van TBC-patiënten. Volgens dit plan zullen door de uit- voerings-organen van de ziektewet aan tuberculose-lijders die ziekengeld gedu rende de maximum-termijn hebben ont vangen .na afloop van die termijn en In aansluiting daarop aanvullende uit keringen worden verstrekt en wel tot zodanige bedragen, dat tezamen met hetgeen krachtens wettelijke voorzienin gen inzake invaliditeit wordt verleend (invadiditeitsrente4- toeslagen) 80% van het loon wordt bereikt. (b) Tegemoetkoming in de kosten van extra-voeding bü thuisverpleging uit de reserve van het vereveningsfonds van de verplichte verzekering. «Thuis verpleegden ontvangen geen tegemoetkoming vanwege de Zieken fondsen. Zijn zij bij de TBC-fondsen der Vakcentralen aangesloten, dan ontvan gen zij wekelijks een tegemoetkoming in de kosten van extra-voeding van maxi maal f, 5, De uit de reserve van het vereve ningsfonds te verlenen bijdrage zal 3/4 van de kosten der voorgeschreven ex tra-voedingsmiddelen moeten bedra gen. Hiermede zal jaalrijks ca. f. 1.6 millioen gemoeid zijn. (c) Tegemoetkoming in de kosten van Sanatoriumverpleging. Overeenkomstig de conclusie van de commissie zal. wanneer een tarief van f.8 per dag door een sanatorium bere kend wordt vanwege het Verevfenings- fonds een tegemoetkoming van per dag door de Ziekenfondsen verleend moeten worden. Vertrek leden B.F.O.-delegatie naar Den Haag VASTGESTELD OP 6. 7, 8 EN 9 AUG. Door het secretariaat van de B.F.O. is medegedeeld, dat heden de,negara- resp. daerah-hoofden telegrafisch er van in kennis zijn gesteld, dat het vertrek per vliegtuig van het vliegveld Kema- joran (bij Batavia) naar de Ronde Ta fel-conferentie te Den Haag is vastge steld op 6, 7, 8 en 9 Aug. a.s. DE AUSTRALISCHE MIJNWERKERS STAKING De Australische Zeelieden-Unie heeft alle schepen, die buitenlandse steenkool naar Australië brengen, besmet ver klaard. DE f 10.000 ER UIT! Bij de 6e trekking, 5e klasse van de 507ste Staatsloterij is de prijs - van f 10.000 gevallen op lot 18104. Zuinigheid met verstand Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad schrijft ons: Voor ,cen gezonde voeding is het niet beslist noodzakelilk dat in elke warme maaltijd vlees voorkomt. Verschillende andere eiwitrijke spijzen kunnen het vlees uitstekend vervangen namelijk: vis. garnalen, mosselen, ei. kaas, peul-, vruchten of een melkgerecht (bijv. pap voor toe). Zonder een van deze gerech ten is echter geen maaltijd voldoende. Vet spek kan vlees niet vervangen, om dat het bijna eeheel uit vet bestaat en bijna geen eiwitten bevat. Wanneer men dus spek geeft in plaats van vlees, moet er in die maaltijd ook nog een van de bovengenoemde voedingsmiddelen voor komen. (Bijv.: stimpstamp van rauwe andijvie met spek en pap toe. of: bruine bonen met aardappelen en spek en ra barber of vruchten toe.) Geen maaltijd is compleet zonder groenten of vruchten. Van groente en (riip) fruit krijgt men niet licht tp veel. Het voordeligst en gezondst is het. ze rauw te gebruiken (groente in de vorm van sla of rauw in stamppot verwerkt.) Bii een peulvruchtenmaaltiid hoort altijd ook wat échte groente of fruit op tafel te komen (bijv bruine bonen met sla of appelmoes, witte bonen met toma- tensla. erwtensoep met veel verse sel derij en peterselie). Geef ook geen peul vruchten zonder aardaDDelen: zonder het eiwit uit de aardappelen is het peul vruchten-eiwit niet volwaardig. (In plaats van aardappelen kan., bijv. in erwtensoep, ook melk of vlees dienst doen.) Melk is Het goedkoopste eiwitrijke voedingsmiddel, dat wii kennen: 6 dl (dus ruim een halve liter) melk bevat onceveer evenveel eiwit als 100 g vlees of vis en nog meer van andere voedings stoffen. Daarom heeft bilv. een bord pap voor toe zeker evenveel waarde als een stukje vlees bii de maalfciid. Vis is aJs voedingsmiddel gelijkwaar dig aan vlees, alleen verteert ze sneller. Daarom is het ook goed om bil eeri vis- maaltifd een stevig nagerecht te geven (bijv. gort of pannekoeken)Gebakken vis is voedzamer dan gekookte of ge stoofde. Door die lichtverteerbaarheid is vis uitstekend voor kinderen en zieken. maardenk aan de graten Met het oog daarop kunt u de vis laten fileren of dit zelf proberen. De meeste goed kope vissoorten staan in voedingswaar de bij de duurdere niet achter! Is er een restje aardappelen en groen ten (bijv. worteltjes, peultjes, doperwten, bloemkool, sla- of snijbonen, bietjes enz.) van de warme maaltijd overgebleven? Daarvan valt een heerlijk slaatje bii de boterham te maken, vooral, wanneer u twee of meer soorten groenten hebt. aie bij elkaar passen (zoals worteltjes en peulen of doppers). Aardappelen en wortels snijden we daarvoor in plakjes en voor een frisse smaak voegen we er wat in stukles ge sneden tomaten, komkommer of blaad jes sla of andere verse bladgroente aan toe. Bijzonder lekker wordt zo'n slaatje met kleingesneden vleesrestjes er door. Alle bestanddelen worden dooreenge- roerd. vermengd met een slasaus je en versierd met wat mayonnaise, plakjes tomaat of ei of wat takjes peterselie ALPHEN GEMEENTELIJKE AANBESTEDING. Gistermorgen werd door de gemeente I aanbesteed de onderhoudswerken aan 139 woningwetwoningen in 8 percelen. Voor het schilderswerk werd inge- rl schreven: perceel I, laagste: fa. Bleijs leiden f.5673,hoogste: fa. Ju, Voor schoten f 6600,—: perceel II, laagste: I fa. v. d. Wiel, Noordwijk, f5325, I hoogste: fa. v. d. Voort, Leiden f.7344, Perceel III. laagste: fa. Bleijs. Leiden j f. 3042.hoogste: fa. v. d. Wiel, Noord- wijk f.5397,perceel IV, laagste: H. J. Geertman, Alphen f1530,hoogste fa- Bleys. Leiden f.3122.—. Voor het J timmer-, metsel- en loodgieterswerk: Perc. I/a, laagste: fa. J. Vriesekoop te Alphsn f. 1563.—. hoogste: fa. S. Tromp. Alphen f.1766,—; perc. Il/a, laagste: i Ja. S Tromp. Alphen f.2375—, hoogste: fa. Van Beijeren, Alphen f.2535. J Perc. Ill a, laagste: fa. J. Vriesekoop. Alphen f.650,hoogste: fa. Snel en Henry .Alphen f. 1080.— perc. IV/a, Jaagste: fa. v. d. Zwam. Alphen f.956. hoogste: fa. Snel en Henry, Alphen 1.1405, raadsvergadering. Woensdag 3 Augustus zal de gemeente- Iraad in openbare vergadering bijeenkomen het behandelen van o.m. de vol- ffi1 punten. Dit zal de laatste vergade ring zijn van de Raad In de huidige samenstelling. herzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden; voorstel van vD V'. inzake: het verdagen van de I i omtrent het plan tot herziening en m J ultbreldingsplan;. voorstel van B. rienï, lnzake verkoop van het pand Lln- M»straat no- 2 de heer H. waarnms; verkoop van een strook grond kr^Qe Steekterweg aan het Rijk; aan- !n,P van een perceeltje openbare straat rundenhovestraat) van mevrouw A. Ha- eW??a~Goebel te Utrecht; ruiling van Ril». vmmen met de heer W. G. van 't veri^.f^^f^n van een regeling tot het Vetienen --- van een tegemoetkoming aan het bil personeel en aan de onderwijzers wii- ff ?ew°on en uitgebreid lager onder- lit-il de door hen te maken noodzake- anriori voortvloeiende uit een ver andering van standplaats. dat viel tegen. telTaf.ni?nl^e weken geleden een gemeen- TerUI^rWng werd gehouden voor de toouwing en splitsing van het pand splitsing van het pandvoor kinderuitzending. Lindenhovestraat 2, bleek bil het openen van de Inschrijfformulieren, dat de laagste inschrijver nog f. 14.660 hoger was, dan de geraamde begroting van f. 12.000.B. en W. vinden hierin aanleiding om de raad voor te stellen het gehele pand maar te verkopen aan de huurder, de heer h. Maarhuls, voor de somma van f. 3500. (De gemeente heeft het In '46 gekocht voor f,3600). De heer Maarhuls "zal tot verbetering van de woning over gaan ten einde zijn zoon ln de gelegenheid te stel len bij hem te komen inwonen. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN 1949. Naar B. en W. de raad mededelen, zijn er een zestal verschillende bezwaarschrif ten ingekomen tegen het uitbreidings plan 1949 Bovendien, zo zeggen B. en W., hebben zich sedert 13 April enkele nieuwe gezichtspunten voorgedaan, welke met de bezwaarschriften bestudeerd zul len worden. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. de raad voor de beslissing Inzake aan neming van het uitbreidingsplan voor lopig voor drie maanden uit te stellen. Onze plaatsgenoot, de heer K. van Leeuwen, slaagde voor het examen hoofd- acte onderwijs A en B. MeJ. M. van Leeuwen Is geslaagd voor het diploma maatschappelijk verzorgster. BOSKOOP WEGVERBETERING. De toestand van het trottoir en de rij weg aan de Zuidzijde van de ZiJdeweg tussen de percelen 66 en 86 ls verre van bevredigend te noemen. Het trottoir ls opgesloten met opslult- banden en versterkt met palen. Deze primitieve opsluiting biedt niet voldoende weerstand, zodat trottoir en rijweg steeds meer uitzakken in de richting van de sloot. Deze doodlopende sloot ls een ver gaarplaats van vuil en onkruid. In deze toestand, aldus B. en W.. kan verbetering worden gebracht door demping. Het trottoir kan dan met 50 c.m. worden verbreed. De eigenaren van de sloot. mevr. A. Koster en C. S. en M. Koster D. Az.. zijn bereid gevonden over de gehele lengte de grond om niet aan de gemeente af te staan en deze verbetering mogelijk te maken. B. en W. vragen de raad het nodige credlet. KINDER UITZENDING. Teneinde aan het bezwaar van Ged. Staten tegemoet te komen, stellen B. en W. de raad voor om te besluiten ln de subsidie voor het ..Het Groene Kruis" tot uitdrukking te brengen, dat ln het alge meen ln de subsidie ls begrepen een bedrag van f. 0 40 per dag en per kind, bestemd iltzc BODEGRAVEN In de vacature J. H. F. Rcmme bij de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam-Z. ls beroepen ds H. Jonker alhier. KOUDEKERK DE RAAD OVER DE BRUGSLUITING. Gisteravond vond onder voorzitter schap van burgemeester Verheul delaat- ste vergadering plaats van de raad in haar huidige samenstelling, onvoorziene omstandigheden niet meegerekend. Na de gebruikelijke opening deed de voor- z'tter de mededeling, dat thans een of ficieel afschrift betreffende de brug- sluiting op Zondag van Ged. Staten werd ontvangen. De brug zal gesloten ziin voor het scheepvaartverkeer van 06. 9.45— 13.202/4, evenals een kwartier voor het begin der kerkdiensten. Een en an der geldt ook voor de Leiderdropsebrug. Het besluit werd met kennisgeving aan genomen. Vervolgens werd besloten om het ge meente-personeel over 1949 een gratifi catie van 2% toe te kennen. Tevens werd de verordening toekenning tüdeliike bij slag en tüdeliike kinder toelage voor het gemeente-personeel aangenomen. Bij monde van de heer Wille bracht de commissie tot onderzoek van de ge- 'oofsbrieven der nieuw gekozen raads leden verslag uit. Na de rondvraag, welke niets opleverde, richtte de voorzitter een enkel woord tot de scheidende raadsleden t.w. de heren H. Wille, K. Groen en T, van Eg- mond. De laatste was wegens ziekte niet aanwezig Hij herinnerde er aan. dat ge durende drie jaar dat zil zitting hadden, veel werk ln de gemeente is verzet, zo als de straatverlichting, de bouw van 14 woningen, de verbreding van weggedeel ten. de uitbreiding der begraafplaats en de brugverbreding. Spr. bracht een woord van hulde en dank aan het adres van de Raad voor de goede samenwer king. in het biizonder werden de drie scheidende leden bedankt- De burgemeester memoreerde dat. de naam Van Egmond reeds van 1851 af voorkomt in de raadsverslagen. En nu zal de heer T. van Egmond. die als wet houder fungeerde, niet meer terugkeren, hem komt in 't bijzonder een woord van De heer H. Wille die met krukken liep ijv.m. een voetverstuiking, bracht namens de scheidende raadsleden- dank voor het vertrouwen dat ln hen was ge steld. Hierna sluiting. HULDIGING GEREPATRIEERDE SOLDATEN. Daar gisteren weer drie soldaten uit Indonesië terugkeerden, ligt het in de bedoeling hedenavond een 5-tal terug gekeerden- ten raadhuizen te hyldigen. De burgémeester en de voorzitter van Pro Rege en de V.O.M.O. zullen het woord voeren. Het fanfarecorps .Kunst na Arbeid" verleent haar medewerking. De gemeentelijke oorkonde zal worden aangeboden. Gisteravond reeds bracht het muziek corps een serenade bil het teruggekeerd lid an der Berg in de Lagewaard WADDINXVEEN ZO MOET HET NIET. De woningzoekende Z., alhier, is onte vreden over de wonlngverdellng. HIJ meende zijn misnoegen te moeten uiten door Zondag, ln het holst van de nacht, de deur van de woning van de voorzitter der Advles-Commlssle voor Woonruimte, de heer M. Schouten, te moeten intrappen. De onverlaat drong al scheldende de woning binnen, doch toen de heer Schou ten. die uit zijn nachtrust werd opge schrikt. kwam kijken wat er gaande was, nam" hi) de benen. Reeds eerder had deze huizen-klant des nachts na zijn bezoek aan de Goudse café's bedreigingen aan het adres van de voorzitter geuit. Het Waddinxveens' vrouwenkoor be haalde te Rozenburg onder leiding van haar dirigent, de heer J. J. C. Masten broek. bij een concours de eerste prijs ln de Superieuren afdeling. Burgerlilke Stand Geboren: Wllhel- mlna Catharlna Maria. d. van E, L. Rijn beek en C. C. Campfens; Dirk Jan. z. van J van Offeren en P. C. Broer: Adrlanus Hendrlkus, z. van A. H. VerklelJ en H. G. van Dijk Albertus. z. van G. van Bruggen en T. 'Altlng. Ondertrouwd: A. O. Boot en J. M. de BooljH. Bras en A. de Vries, P. Beken- kamp en P. R. J. T. Mol; A. Schoon- ackers en M. Verblaauw; W. Verblaauw en C. J. Assenberg Getrouwd: H. van der Weijde en H. J. (Speciale reportage) I. „Jong eewend. oud gedaan". „Geef mij de jeugd en ik heb de toekomst". Beide uitdrukkingen er ziin er nog veel meer wiizen od de grote invloed die de jeugdjaren hebben op het ver dere leven. Ook bii de misdadigheid. Een kind dat on het Dad van de misdaad wan delt al zijn het slechts lichte vergrij pen. loopt tenzij het een object van „zorg" wordt veel kans van kwaad tot erger tr> komen. Daarbij behoeft nog niet altijd van misdadige aanleg sprake te ziin. Niet zelden ziin het on gunstige omstandigheden of het slech te milieu die de jeugdige zondaar de verkeerde kant ondrliven en hem ook verder doen afzakken. HOE HET VROEGER WAS. Tot 1901 stonden kinderen die ouder waren dan 10 jaar voor de gewone recht bank terecht. Tot 16 jaar gold de bepa ling dat de rechters moesten onderzoeken of een beklaagde ..met oordeel des on- dersche!ds" gehandeld had. Werd dit aangenomen, dan werden deze kinderen behandeld als volwassenen, alleen met dit verschil dat het maximum op een strafbaar feit gesteld met één derde ver minderd werd en dat geen langere straf dan 15 jaar mocht worden opgelegd. Een kind van 101® jaar kon dus in die tijd veroordeeld worden tot 15 jaar gevangenisstraf! En het allerergste was dat zulke kin deren die straf moesten uitziften in een gewone gevangenis. Zij kwamen et ih de regel slechter uit dan zij er- in gingen, want zij werden natuurlijk oogenomen in de sfeer der misdadigheid. De ge vangenissen waren toen (men herinnert zich onze artikelen-serie over de reor ganisatie van het- -gevangeniswezen) zo anders dan nu. Werken leerden deze kinderen er niet. hun enige bezigheid was zaklesplakken; louter onr de tijd te doden. 1 - - - Werd aangenomen, d^t zonder ..oordeel des onderscheids"' gehandeld was. dan werd de jeugdige kwaaddoener gelijk ge steld met kinderen-beneden de 10 jaaï. Zij konden yprjJeij oogezonden naar een ^nvoedinessestlcht tot zij 18 laar waren. In naam waren dit opvoedingsgestich ten. maar in feite was. opsluiten hoofd zaak. De tegenwoordige tuchtscholen en de jeugdgevangenis te Zutphen ziin ge lukkig veel beter. Niét alleen ls het re giem milder. maar er wordt alles op ge zet om de veroordeelden een vak te leren en hen weer geschikt te maken voor de maatschaooii. De rechtzaken tegen de kinderen wer den vroeger door de rechtbank in een oninbare zetting behandeld. Het was in de regel een sombere ver toning Ieder voelde: dit worden vaste klanten voor de rechters, zelfs de plech tige omeevine. de stemmige rechtszaal, met de ernst'^e rechters in zwarte toga met witte bef maakten gepn indruk. Met de hardnekkigheid van doortronte boe ven soeelden zti hun rol meestal de fei ten ontkennend een air aannemend: howii<* het nu maar!" Blijkbaar voelden de réchtere; 7/ch ook bü zulke zaken onwennig kinderen die zii moesten behandelen of het volwas senen waren. NIEUWE WEGEN. In 1901 kwam er een belangrijke wij ziging in de berecht1 ng en bestraffing van jeugdige misdadigers. Dat was de tijd waarin men aandacht ging wijden aan de opvoeding van het kind en dat leidde er toe. dat men óók belangstelling elng 'tonen voor de jeugd die misdadige neigingpn toonde in de overtuiging dat het toch moeeliik moest ziin een deel van de ontspoorden te redden. Daartoe werden de wetten gewijzigd. 18 jaar werd aangenomen als grens van Hierbij kan men ziin fantasie aan het werk zetten Probeert u het eens dit is beter dan de restles op te warmen! Moet U dikwijls zuurgeworden melk wegdoen? Maar denkt u dan wel steeds aan de volgende voorzorgsmaatregelen: 1. Zodra de melkboer geweest is. de melk koken (totdat ze tweemaal om hoog gekomen is). 2. Ze dan dadelijk op een koele, don kere plaats zetten, of. als u die niet hebt. ze eerst afkoelen door de pan in een bak met koud water te plaatsen; liefst stromend water, anders moet men het water telkens verversen om te voor komen dat het lauw wordt, waardoor de melk nog sneller zou bederven. 3. Altild na een dag de oude melk nog eens opkoken 4. Zorgen, dat de pan waarin u de verse melk neemt, brandschoon is. Daar voor moet men hem niet met metalen pansponsjes te lijf gaan. maar korstjes even loskoken met wat soda- of zeep water. In een lege melkpan dadelijk wa ter zetten om de melkrestjes los te weken. 5. Voorkomen, dat vliegen bil de melk komen, door ze luchtig (niet met een deksel) af té dekken, bilv. door een schone .doek over de pan te leggen. 6. Melk in flessen, wanneer de flessen eenmaal geopend zijn. luist zo behande len als losse melk (koel bewaren, na een dag koken). de kinderleeftijd. De behandeling der strafzaken geschiedde in het vervol? met gesloten deuren. Het criterium van het „oordeel des onderschcids" werd oogeeeven. A'Ie kinderen werden nu inderdaad als kinderen gezien. Alleen in bijzondere gevallen zeer ernstige zaken kon de rechtbank be- - slissen dat 1618 jarieen behandeld werden als volwassenèn. Het bleef daar door mogelijk aan deze leugdige misda digers gevangenisstraf op te leggen. Maar voor een misdaad waarop voor volwas- Na onze uitvoerige reportage over de gevangenissen wilden wij thans aan dacht aan de berechtine en bestraf fing van kinderen. Onze medewerker kreeg, om kennis te nemen van de sfeer waarin "de Kinderrechter werkt, toestemming enige zittingen met ge sloten deuren bii te wonen. senen levenslang staat, kon niet meer dan 10 jaar worden gegeven. Kinderen beneden de 16 jaar konden tot „uitgestelde" gevangenisstraf veroor deeld worden, maar alleen als zli meteen ter beschikking van de regering gesteld werden. Dat betekende dat ze nas in de gevangenis kwamen als zii hun opvoe ding ln een gesticht achter de rue had den. Voor de ginder ernstige gevallen kwam de Tuchtschool, de gevangenis vervangen Daarmee was de eerste stap-op de weg ter verbetering gezet! tweede; nog belangrijker, volgde in 1921. Daartoe behoorde de instelling van de functie van Kinderrechter. DE KINDERRECHTER KWAM. Ingezien werd. dat de gewone recht bank minder geschikt was om kinder zaken te behandelen. Juister werd ge- .acht daarmee een rechter te belastéh die bijzondere eigenschappen voor deze taak bezit. Meestal was -het mogelijk uit ,elk college yan rechters de geschikte aan te wijzen. Hij moet in het algemeen na tuurlijk voelep.voor dit speciale werk, .maar iemand die het, kind. lief heeft, raakt gauw daarin, thujs waardoor het hem mogelijk wordt steeds beter (io'or te dringen in de raadselen van de kinder ziel. -- Vroger wisten de rechters weinig over de leugdige beklaagden die voor "hén stonden. Hek dossier bevatte alleen de gegevens over de misdaad, maar niets over de persoon van de beschuldigde. Ook ter zitting kwam daarover weinig aan het licht. Een enkele keer interes- seerdp een toegevoegde verdediger zich wel eens in meer dan gewone mate voor ziin jeugdige cliënt en dan werd er wel eens 'n bijzonder licht op hem geworpen, maar dat behoorde toch tot de uitzon deringen. RAPPORT VAN PRO JITVENTUTE Dadelijk nadat de Kinderrechter in functie kwam werd ingesteld dat over elke verdachte een rapport gevraagd werd aan Pro Juventute. De ambtena ren kwijten zich op loffelijke wijze van die taak. Het gehele leven van de jeug dige zondaar wordt nagegaan, waarbij vooral veel aandacht gegeven wordt aan de gezinsomstandigheden. Er wordt ook gesproken met onderwllzers en werkge vers. Bovendien wordt een advies gege ven over de wijze van bestraffing, waar bij alle mogelijkheden om hem in het vervolg van het pad der,misdaad te hou den, onder ogen gezien worden. Door dit voorbereidende werk kriïgt de Kinderrechter reeds een duidelijk beeld van de jongen of het meisje dat hij berechten moet. Hoehet dan verder met het proces gaat vertellen wij in een volgend artikel. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 25 JULI. De stemming op de beurs was bij het begin van deze nieuwe week licht ver deeld. waarbij de internationale waar den voor olies en.unllever wat teleur stelden en de Indonesische cultures meevielen. Misschien is de binnenkort te verwachten order „staakt het vuren" van invloed op de cultuurfondsen. Olies kwamen beneden de zo moei zaam bereikte „brug van 300". Bij ope ning golden ze 299%; tegen slot werd 300 1/4 betaald .hetgeen ruim twee pun ten lager is dan Vrijdag. Unilevers ver loren vier punten, Aku's en Philips goed prijshoudend. De overige industriëlen licht verdeeld, doch Koninklijke Zout had enige verkooporders, waardoor de koers zich 7 punten lager stelde. Voor de leidende Indonesische fond sen werden kleine verbeteringen geno teerd. Vandaag werden stockdividenden Escompto bank verhandeld. De prijs varieerde van f34 tot f. 34.70. hetgeen vrijwel overeenkomt met de laatste koers van 781/4 voor de aandelen. De Scheepvaartmarkt was traag met kleine verschillen naar belde zijden. De staatsfondsenmarkt was weinig veran derd. De beide dollarleningen boekten een kwarto punt winst. dank toe-voor wat hii als loco-burge- Kersbergen; P. C. Bostelaar err M. A. van meester en wethouder heeft gedaan. 'der Krans. Dinsdag 26 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige O. K. koers v. heden 99^ 97 107 98f* 99 V* 95% 97% ACTIEVE AANDELEN Ned. '48 3% Ned. '47 3% 3 Dollar-Ing. '47 3 Investeringscert. 3 Ned p. 1962/4 m.b. 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 N. Ind. H bank 77K 108% Ned Handelmy. 148% 173% 174 X 258% 259 X 231 231% Wilton Feyenoord 163% Kon Olie 300 X 302 129% Deli-Bat Rubber 90 Holl Amer lijn 150 X Kon N Stoomboot 123 125 Ned Scheepv Onle 1623/g 153 H VA 153 154% 78 126X 144 X 147 X 128 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen 100 101% 101 103% 104% A'dam 1947 (3%) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam *37 I. II 3% lndustr. Obligaties Lever's Zeep MU 3% Kon. Petr. MU 3% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Amsterd Bank 170% Rotterd Bank 170 Twentsche Bank Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr 324% - Rott. Droogd Mij 352 Zwanenb Organon 183% Handelsondernemingen Bom. Sum. H_ Mi] Internatio 168^ Albert Heyn Ned Mij Walv Vrt. Spoorwegen Dell Spoorw 141 Mij Amerik. fnndseD Anaconda Shell öqIod 110% 56 27% 35%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3