Truman's plannen voor militaire hulp 1450 millioen gevraagd-Geen atoombommen WEERBERICHT I |aN.M?D: 632 UUr: 0Dder; 2156 De koude oorlog TUSSEN KERK EN COMMUNISME Noodroute Mauritius-Batavia was van groot belang Plannen voor luchlverbinding Batavia-Australië 88ste Jaargang DINSDAG 26 JULI 1949 00 No. 26752 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 President Truman heeft gisteren het millitaire hulpprogramma voor 1450 mil lioen dollar bü het Amerikaanse Congr es ingediend, met de aanbeveling deze noodzakelijke ruggesteun van het Atlan tisch pakt met spoed goed te keuren om de vrees voor agressie en internatio naai geweld uit te bannen. nieuw worden gefabriceerd of met Amerikaanse steun worden vervaar digd in de te helpen landen. 4. De president kan van andere landen materiaal aanvaarden, b.v. als voor waarde voor de levering van Ameri kaanse wapenen. 5. De ontvangende staten mogen de wapenen of goederen in beginsel niet verder verzenden aan derden en ze alleen gebruiken voor verdedi ging tegen agressie. 6. De levering van wapenen etc. moet ir. overeenstemming zijn met het Handvest van de Uno. Behalve aan de landen van het At lantische pact stelt de regering zich voor hulp te verlenen aan Griekenland. Turkije, Korea, de Philippijnen en Perzië. Behalve de gevraagde toewijzingen zou het wetsontwerp de president machtigen tot een maximumbedrag van 100.000.000 dollar aan regeringsgelden te gebruiken ter financiering van con tracten voor wapenen, waarvoor „onder rembours" betaald moet worden. De bedoeling van deze voorziening is in de eerste plaats de Zuidamerikaanse lan- In zijn begeleidende boodschap ver klaarde Truman, dat de landen van West-Europa en de vrije landen elders ter wereld hun defensie moeten opbou- wen tegen het gevaar van een Sovjet- Russische agressie. De president beval aan het program ma snel en krachtig aan te vatten, om dat de Amerikaanse vredespolitiek niet mocht prijsgeven, wat reeds gewonnen werd De gebeurtenissen in de wereld bieden volgens Truman geen waarborg. I dat alle leden van de Verenigde Naties ijveren voor de vrede. Er zijn bewijzen voor het tegendeel in de richting van bedreiging met of gebruik van geweld. De Sovjet-Unie heeft een atmosfeer van vrees en gevaar geschapen door het herstel van Europa moedwillig tegen te gaan door propaganda, samenzwerin gen van het internationale communis me en in stand houden van een der grootste legers in vredestijd. De vrije landen moeten in staat wor den gesteld, de orde in het binnenland te handhaven en weerstand te bieden aan de eerste fasen van agressie van bulten, zeide Truman. Het moet zonne klaar zijn. dat de Verenigde Staten niet bereid zijn te gedogen, dat de volken van West-Europa onder de voet zullen worden gelopen, voor de Amerikaanse strijdkrachten met kans op succes kun- nen optreden. Wij moeten een mogelijke aanvaller de lust benemen zijn plannen ten uitvoer te brengen. De president gaf drie vormen van bij stand in overweging. Een dollartoewij zing om de productie van oorlogsmate riaal in de betrokken landen te vergro- ten. zonder het economisch herstel te vertragen; rechtstreeks overdragen van oorlogsmateriaal en hulp van militaire deskundigen. Aoht Europese landen hadden reeds op zich genomen een maximum-bedrag van 5500 millioen dollar voor defensieve doeleinden uit te trekken De Amerikaanse hulpverlening 2ou slechts een klein gedeelte uitma ken van hetgeen de landen zelf zullen uitgeven. Om misbruik van de hulpverlening te voorkomen, behoort de president mach tiging te ontvangen, de steun stop te zetten, als een deelnemend land han- I delt tegen de uitdrukkelijke doelstel lingen van het Atlantisch verdrag. „Hun verdediging is onze verdedi- 1 ging", staat in een bekendmaking van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken, die het wetsontwerp tot militaire hulpverlening vergezelt. Het grootste gedeelte van het totaal bedrag ruim 1 milliard dollar is bestemd voor West-Europa. Een gebied, dat in de beide afgelopen wereldoorlo gen bewezen heeft van belang te zijn voor de Amerikaanse veiligheid. De voornaamste bepalingen zijn: 1. Atoombommen kunnen niet aan andere landen worden overgedragen. 2. Alle landen die zich met Amerika hebben verenigd (dus ook de sta ten van Zuid-Amerika") kunnen wa penen krijgen, evenals landen wel ker verdediging voor de Verenigde Staten van groot belang is (b.v. de Philippijnen) 3. Wapenen en voorraden kunnen af komstig zijn uit regeringsvoorraden, De slager Gerrit Maat uit Enschedé, die widens de bezetting naar Duitsland werd eevoerd. verloor daar met een bombar dement ziin rechter onderarm. Zijn oude oeroeD kon hij daardoor niet meer uit oefenen Een psychologische test wees uit flat Maat het meest voor het beroep van scnilder geschikt was. In het begin postte het veel moeite de schilderskwast te hanteren doch Gerrit Maat zette dap- °er door en nu kan hil zich een volsla- schilder noemen. «iaat bezig met het schilderen van een kast. MINDER WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: veranderlijke bewolking met hier en I ,ee.n re&en- of onweersbui. Aan- ankelijk zwakke wind uit uiteenlopen- ngen» later zwakke tot matige Hi£r ?P de meeste plaatsen uit Weste ll "c*}tlnSen. Vooral in de Noorde- *0Ke nelft van het land minder warm. 'Opgemaakt te 10 uur). 27 JULI. Zon od: 4.53 uur: onder: 20.39 uur. i' u,,®°IT'ater te Katwyk te 4.09 en 16.39 «ur 'Springtij). nummer bestaat uit zes pagina's. den te helpen om oorlogsmateriaal in Amerika te krijgen. Zoals reeds gemeld, is er in republi keinse kringen nog al verzet tegen dit voorstel, hetgeen tot uiting komt in uitlatingen van de republikeinse sena toren Vandenberg, John Foster Dulles en Taft. Geheel ongeschonden zal het program er wel niet doorgaan! President Truman ondertekent ratificatie-oorkonde President Truman heeft de officiële oorkonde van de ratificatie van het Noord-Atlantisch pact getekend. Ter gelegenheid hiervan heeft presi dent Truman de volgende verklaring uitgegeven „Voor het Amerikaanse volk zijn vrede en vrijheid meer waard dan wat ook. Onze ratificatie van het Noord- Atlantisch pact met de overweldigende steun van de Senaat en het volk is het bewijs, dat wij vastbesloten zijn deze vrede en vrijheid te bewaren. Dit verdrag is een historische stap naar een wereld van vrede, een vrije wereld, vrij van vrees, maar het is slechts één stap. Wij dragen niemand een kwaad hart toe. Met onze bondge noten in het pact en andere gelijkge zinde volken moeten wij met Gods hulp en leiding met alle ons ten dienste staande middelen werken voor de vre de. Wij moeten moreel en materieel sterk blijven. Wij moeten meehelpen overal de vrijheid te versterken. Wij moeten geduldig en onvermoeid werken om de Verenigde Naties steeds doeltref fender te maken voor haar grote taak. Wij moeten streven naar steeds groter eenheid van doel en streven in het be lang van de „vrede". Lord Sempill wil communisme bestrijden GEMEENSCHAPPELIJKE ACTIE IN Z.-O. AZIË? Lord Sempill, lid van het Britse Hogerhuis, zal morgen een pleidooi houden voor een gezamenlijke be strijding door de Britse. Franse en Nederlandse regeringen van het communisme in Z.-O.-Azië, in plaats van dat elk van deze regeringen af zonderlijk in vrschillende gebieden deze strijd moet voeren. Lord Sempill maakt deel uit van een kring, welke haar belangstelling spe ciaal op Malakka en Frans-Indo-China heeft gericht, doch ook, zij het in min dere mate. op Indonesië. Lord Sempill zal de regering vragen, welke stappen in dit verband reeds zijn gedaan of nog worden gedaan bij de andere regeringen, die mede belan- een in dit'gebied hebben. Tet verluidt, dat Lord Sempill niet slechts aan de regeringen van Frankrijk en van Ne derland, doch ook aan die van Austra lië, Nieuw-Zeeland, India, Pakistan en Ceylon denkt. Lord Sempill is voor een samen werking met de thans in Z.-O.-Azië in beweging zijnde nationalistische krachten, daar hij deze het beste materiaal acht, waarop een stevige tegenstand tegen het communisme kan worden opgebouwd. DE EGYPTISCHE CRISIS. Koning Faroek van Egypte heeft Hoessein Sirry pasja (partijloos), een vooraanstaand ingenieur, verzocht een nieuwe regering te vormen. Bij het be gin van de laatste oorlog stond Sirry reeds aan het hoofd van een neutraal kabinet. NATIONALISATIE IN GROOT-BRITTAN NIË. Hugh Gaitskell, de Britse minister van brandstof en energie, heeft In het Lagerhuis verklaard, dat de regering voornemens is de winning te nationali seren van de delfstoffen tin, tungsten, zink, haematiet, ijzererts, baryt, porce- leinaarde, gips, zout, kali en talk. Zoals bekend, zijn de steenkoolmijnen reeds genationaliseerd. MOEILIJKHEDEN IN FRANSE KABINET. De Franse premier, Queuille, heeft heden een speciale kabinetszitting be legd, waarop de Franse regering de critieke politieke situatie zal bespre ken, die is geschapen door het besluit van de socialistische minister van Ar beid, Daniel Maver, om het personeel van de nationale organisatie voor socia le zekerheid een belangrijke salarisver hoging toe te kennen, zonder dat hij daarvoor eerst het advies van de an dere ministers heeft gevraagd. De rechtse republikeinse party .van de vrijheid heeft reeds gedreigd haar twee ministers uit het kabinet te zul len terugtrekken als het besluit van minister Mayer niet ongedaan wordt gemaakt De door Mayer toegekende verhogin gen bestaan uit vacantiegratificaties gelijk aan 2 percent van het salaris en verschillende andere voordelen. Minister Mayer verklaarde echter, dat een regeling in zicht is. NONSTOPVERGADERING VAN BRITSE LAGERHUIS. Het Britse Lagerhuis heeft de gehele nacht door vergaderd voor bespreking van de door het overwegend-conserva tieve Hogerhuis op het wetsontwerp ter nationalisering van de ijzer- en staal industrie aangebrachte amendementen. Hedenmorgen vroeg waren nog pas vijftien van de in totaal zestig inge diende amendementen afgehandeld. Van 32 der amendementen heeft de rege ring verwerping voorgesteld. De afgelopen nacht was de warmste tot nog toe van dit jaar Van tiid tot tiid zochten de vermoeide lagerhuis- leden een weinig verkwikking op de ter rassen. in de koelte, welke van de TheeVris af kwam gewaald. Gedurende het grootste gedeelte van de nacht ble- ven de publieke tribunes bezet met vele dames In avondkleding. De minister van binnenlandse zaken. Ede. heeft verklaard dat de regering het wetsontwerp en de amendementen afgehandeld wenst te zien voor ti'dige besprekingen van de meningverschillen op morgen aanstaande door het Hoger huis. GROOT-MOORDENARES GEVAT? De politie te Poitiers (Fr.) heeft gis teren de 53-jarige weduwe Marie Bes- nard gearresteerd en een nader onder zoek geopend naar de dood van haar vermogende echtgenoot die twee jaar geleden gestorven is aan arsenicum vergiftiging. Het parket heeft bovendien de opgra ving en onderzoeking gelast van de lijken van zeven andere personen, fa milielede en vrienden van het kleine, donkere vrouwtje. Al deze mensen stierven in het huis van de Besnards in het plaatsje Loudon sinds 1940 Marie Besnard ontkent hardnekkig dat zij een moordenares zou zijn. Leon Besnard. Marie's man. overleed In October 1947 en liet zijn weduwe een vermogen van 15 millioen francs na. Kort na zijn dood meldde zich een kamerbewoner van de Besnards aan die beweerde, dat Leon op zijn sterfbed tegen hem gezegd had: „Ik ben ver giftigd". Virginie Aileron, zuster van Marlt- Besnard. stierf zeven dagen na haar zwager. Ook van haar erfde Maria een kleinigheid. Achtereenvolgens waren in het huis der Besnards overleden: Ma rie's grootmoeder, Leon's vader. Leon's moeder. Leons zuster deze werd opge hangen gevonden en men nam destijds zelfmoord aan), een rijke weduwe, die bil de Besnards in huis woonde en die eveneens haar bezit aan Marie naliet en een oude juffrouw. (UP.). OOST-EUROPESE POSTZEGELS WAARDELOOS. Een der bekendst postzegelverzame laars van de Verenigde Staten, Ernest Kehr. heeft bekend gemaakt, dat hij en verscheidene vrienden de postzegels, die door de Sovjet-unie en andere O. Europese landen worden uitgegeven, zal boycotten. Hij verklaarde, dat er in deze landen de postzegels in zulke grote hoeveel heden worden vervaardigd, met het oog op dollar-inkomsten, dat zij geen handelswaarde meer hebben. HONGAARSE MUUR DES DOODS. Hongarije heeft langs de Oostenrijkse grens ..een muur des doods" opgericht en breidt die thans uit langs de grens met Joegoslavië. Een systeem van prikkeldraadversper ringen, geladen met hoogspannlngs- stroom, en van „booby traps" is gedu rende de laatste maanden opgebouwd Deze „muur des doods" bleek echter ook voor de Hongaarse regering zijn nade len te hebben: twee Hongaarse soldaten vlogen de lucht in. toen zij per ongeluk op mijnen trapten, dde zij zelf hadden neergelegd. (UP.). HET VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK. De vier plaatsvervangers voor Oosten rijk. die belast zijn met het opstellen van een vredesverdrag met dat land. ziin in een impasse geraakt over een nieuw Russisch voorstel betreffende de zorg voor geallieerde oorlogseraven en ge denktekens. De Sovjet-afgevaardigde. Zaroebin, wilde een artikel in het verdrag opge nomen zien waarin wordt bepaald dat Oostenrijk de graven van geallieerde sol daten. de goederen, gedenktekens en em blemen van de legers, die tegen Duits land gevochten hebben, moet eerbiedigen en onderhouden. De Amerikaanse vertegenwoordiger. Reger. herinnerde er aan. dat de Rissi- sche afgevaardigde zich verzet had tegen een dergelijk Amerikaans voorstel voor het Italiaanse vredesverdrag. Zaroebin verklaarde, dat Nazi's in Oostenrijk hadden gepoogd Russische oorlogsgedenktekens te vernielen en dat de Oostenrijkse regering de schuldigen niet had vervolgd. Voor Italianen en Fransen een keerpunt in hun leven (Van onze Romeinse correspondent). Het Vaticaanse dagblad, de „Osser- vatore Romano" heeft harde woorden voor degenen, die zich verbaasd of ontsteld tonen over het decreet der excommunicatie. Terecht dunkt ons. Het decreet komt waarlijk niet onver wacht. Reeds Pius IX heeft met kracht tegen de marxistische leerstellingen gewaarschuwd, niet zozeer tegen de economische theorlën dan wel tegen de stelregel, dat een communist niet an ders kan zyn dan godloochenaar. Het historische materialisme kan onmoge lijk worden aanvaard door wie aan een scheppende en ordenende macht in het De 15-jarige Karei Willemsen en zijn even oude vrienden Joop en Nico de Vries en Piet v d Abeele. knutselden in hun vrije tiid van fietsonderdelen, hoekijzer en pakkistenhout een ..auto", waarmee zij in hun vacantie een tocht door ons land maken. De auto is uitgerust met een dubbel stel pedalen en ket tingen. zodat de jongelui elkander geregeld kunnen aflossen. Onder de „motor kap" is voldoende ruimte voor de nodige bagage. VRIJLATING PRIJZEN VAN ZEEP, WAS- EN REINIGINGSMIDDELEN. Met ingang van heden zijn de prijzen van zeep, was- en reinigingsmiddelen vrijgelaten. Tot deze vrijlating kan worden overgegaan, omdat het aanbod zo ruim is, dat voor prijsverhoging geen vrees meer behoeft te bestaan. Met ingang van 2 Augustus treden buiten werking de beschikking „huur prijzen driewielige bakfietsen en hand wagens 1946" en de prijzenbeschikking „besteldiensten met driewielige bak fietsen. transportrijwielen en handwa gens 1946". Alsdan zijn de prijzen voor de verhuur van en de besteldiensten met genoemd klein materieel vrij. RUSSEN GEVEN TOE. Generaal Dratvin. de Russische plaats vervangende gouverneur te Berlijn, heeft in een brief aan ziin Britse collega, ge neraal Mclean, verklaard dat alle ver keersposten lan^s de grens van de Rus sische zone instructie hebben gekregen het verkeer naar en van Berlijn door te laten. Generaal Mclean had geprotesteerd -"-n het feit. dat alle Dosten op Heim- stedt na door de Sovjet-autoriteiten waren gesloten voor verkeer naar West- Berlijn. „Ik geloof, dat het Nederlandse volk trots mag zijn, dat het mensen bezit die de voorbereiding en uitvoering voor de luchtroute MauritiusBata via op hun schouders hebben geno men", aldus vertelde de heer Van Os van Dclden gistermiddag op een bij eenkomst met journalisten. „Deze route was nog maar eenmaal bevlogen door een machine van de Australische Luchtvaartmaatschappij Quantas. De K.L.M. heeft 139 vluch ten BataviaMauritius gemaakt, zonder een enkele storing en zonder dat een gezagvoerder, nadat hü het 5520 kilometer lange traject had af gelegd, heeft verklaard, dat dit tra ject hem te zwaar was". Toen India en Pakistan het besluit namen geen vliegtuigen van de Neder landers meer op hun vliegvelden toe te laten, kon de K.L.M. zich gaan voor bereiden op het in gebruik nemen van e:~i nieuwe route. Al zei het hoofd van het lijnbedrijf Indië, de heer Van Os van Delden. het niet van zichzelf het is bekend, dat hij zeer veel heeft bijgedraeen tot het suc ces van de noodroute. Hij prees de he ren Sweitzer. jhr Wittert van Hoogland en E W Phillips van de K.L.M. spe ciaal voor hun werk. De ongelukken met de .Roermond" en de „Franeker" hebben de K L M er van doen afzien om over het gepres teerde hoog van de roren te blazen. Men had zich de terugkeer op de oude het College van Alg. Bestuur van Suriname SOLIDAIR MET STANDPUNT DER STATEN. Het college van Algemeen Bestuur van Suriname heeft medegedeeld, zich ten volle te kunnen verenigen met het standpunt van de Staten van Suri name. dat de door de Tweede Kamer aangenomen amendementen od de ar tikelen 155 en 168 der interimregeling inbreuk maken od de h^lnselen der regering, daar de daarin vervatte ma terie een inwendige aangelegenheid van Suriname is. Voorts is het college met de Staten van mening, dat door deze amendc- mering het budgetrecht van Surinajne wordt aangetast. Het college meent „aan de interim-rcgeline in haar hui dige vorm ziin instemming te moeten onthouden en is bereid, alle uit deze houding voortvloeiende consequenties te aanvaarden". WEER EEN NEDERLANDSE EMPLOYÉ VERMOORD. Op thee-onderneming Mardjandi. Op de thee-onderneming Mardjandi nabij Siantar is de Nederlandse em ployé J. van den Elshoudt door terro risten vermoord. De moord vond plaats om middernacht toen Van den Els- houdt bii het horen van schoten zijn woning verliet .waarop hij onmiddellijk dodelijk werd getroffen. De begrafenis van het slachtoffer heeft reeds plaats gevonden. VOOR F.150.000 UIT POSTZAKKEN VERDWENEN. Uit drie postzakken, die waren opge borgen In een kluis van het postkan toor te Medan, blijkt voor een waarde van f. 150.000 te zijn gestolen. De kluis stond open. doch bleek niet geforceerd. Politie-onderzoek bleef tot dusver zon der resultaat. route anders voorgesteld, i heeft niet zo mogen zijn De ervaring door de K.L.M. opgedaan op de luchtweg MauritiusBatavia is voor de Quantas aanleiding geweest binnenkort een vliegdienst Australië Cocos eilandenMauritiusJohan nesburg te openen. Het is jammer, aldus de heer Van Os van Deldcn, dat de Nederlanders het gedeelte Batavia-Mauritius-Johannesburg nog niet gaan bevliegen als nieuwe lijn, maar wat niet is kan nog komen. Er zjjn op het ogenblik niet genoeg zware Constellations om elke dag een toestel naar en van Batavia te laten vertrekken. Bij een uitbreiding tot vijf keer per week zal de K L.M. Douglas DC-4 en Douglas C5 4b toestellen in leggen. Deze vliegen weliswaar minder snel, maar ze hebben een grotere capa citeit. De KJj.M. verwacht binnenkort een Constellation als plaatsvervanger van de op Prestwick verongelukte „Nijme gen". De vervanging van de verzekerde ..Roermond' en „Franeker" zal wel enige tijd duren, omdat een vliegtuig fabriek geen autofabriek is. waar de auto's aan de lopende band worden ver vaardigd. Vermoedelijk zal in October of No vember van dit jaar een Nederlandse delegatie naar Australië gaan, om te I zich de a.s. kaderleden der politie ver- onderhandelen over de luchtverbin- i keren, dank zij de training op de ding BataviaAustralië. school. VRIJDAG REGERINGSANTWOORD AAN HET K.N.I.P. In de te Djokja gehouden zitting van het werkcomité van het K.N.I.P. gaven 9 sprekers zich voor het debat over de nieuwe verklaring van Moh Hatta ten aanzien van het accoord van dr Van Royen en mr Rum. Het meerendeel steunde het voor lopig accoord. Sommigen echter stel den als voorwaarde voor uitvoering van een algemeen .staakt het vu ren" de terugtocht van alle Neder landse troepen uit Republikeins ge bied. Aanvankelijk zou de regering hen vandaag beantwoorden, doch zij heeft haar antwoord verdaagd tot Vrijdag. H.V.K. BEZOCHT POLITIESCHOOL TE SUKABUMI. De H.V.K., de heer Lovink, heeft de politieschool te Sukabumi bpzocht. Hij toonde bijzondere waardering voor de opleiding en was verrast door de veels zins voortreffelijke conditie, waarin heelal gelooft. De koude oorlog, die tussen kerk en communisme bestaat sedert het manifest/ van 1848 heeft thans tot een openlijke oorlogsverkla ring geleid. De gebeurtenissen in Hon garije en Tsjecho-Slowakije hebben daartoe stellig zeer veel bijgedragen, maar het Vaticaan heeft ook de bedoe ling door een radicale maatregel een einde te maken aan de halfslachtige houding van die katholieken in Italië. Frankrijk en elders, die menen hun katholiek geloof te kunnen verenigen met zijdelingse steun aan de commu nistische party of aan filo-commu- nistische bewegingen. In ons land. waar de katholieken een gedisciplineerd, ho mogeen blok vormen, is een commu nist. die tevens practiserend katholiek is, bijna ondenkbaar. In Italië praat de massa niet de leiders, die Marx en Lenin gelezen hebben over „Italiaans communisme". Stalin en Togliatti krijgen een plaatsje naast de Madonna en de hei lige Antonius van Padua Voor deze groep heeft het decreet grote betekenis. Zij staat voor een keuze. Hoe groot de begripsverwarring is, blijkt uit een hoofdartikel in de „Uma- nita", het orgaan der Saragat-socia- listen. Waarom, vraagt dit blad. werden Wilhelm ET de Tsaar. Hitler. Mussolini nooit geëxcommuniceerd en de marxis ten thans wel? Men heeft daar dus niet begrepen, dat het niet gaat om een politieke, maar om een religieuze maatregel. De genoemde vier dictato ren. met en zonder kroon, kwamen in conflict met de kerk, doch zij hebben nooit hun aanhangers geëist dat deze alle geloof aan een hogere macht zou den afzweren. Tussen het Vaticaan en Mussolini werd, kort na de verzoening van Lateranen. een felle strijd gestre den over de jeugdopvoedlng, maar Mussolini, hoewel zelf ongelovig, heeft nooit het werk der kapelaans in de jeugdbeweging belemmerd en het Vati caan, trots veel critiek op de fascisti sche beweging dacht er zelfs niet aan om aan de aanhangers dier beweging de genademiddelen der kerk te ontzeg gen. een maatregel die men te Rome waarlijk niet lichtvaardig neemt. Uit de aard der zaak zal men in Oost-Europa het sterkst de invloed van de excommunicatie bemerken Men be denke wel, dat volgens katholiek be ginsel de maatregelen van materiële aard die b.v. de Tsjechische regering op dit ogenblik neemt, niets vermogen tegen óe excommunicatie, die een geestelijk wapen is. Men kan te Praag decreteren, dat de priesters die het pauselijk besluit naleven, geen salaris zullen ontvangen, en dit kan misschien een aantal geestelijken er toe bewegen toch de communie toe te dienen aan partijleden, hun huwelijken kerkelijk In te zegenen en wat dies meer zij. Maar voor de gelovige katholiek geldt dit alles niet, daar de geestelijke, op het moment zelve waarop hij het Pau selijk decreet met de voeten treedt, zelf geëxcommuniceerd is. Ook in Italië en Frankrijk vindt men, zoals wij zeiden, katholieken die tevens communist zijn. Voor hen is het de creet een keerpunt in hun leven. Thans moeten zij kiezen. Hoe diep dit geschil gaat bewijst het optreden van de vroe gere vicaris-generaal van het bisdom Reggio Emilia. Deze bijna zeventig jarige hoogleraar in de godsgeleerdheid, onlangs door het H. Officie geschorst, zodat hjj geen missen kan opdragen of andere geestelijke functies vervullen, predikt een nieuwe kerkhervorming. Hij heet Angelo Spadoni, noemt zich „priester Gods" en spreekt met enorm succes voor een gehoor van duizenden communisten en filo-communisten. In de linkse pers wordt grote reclame ge maakt voor deze man, die Ideeën ver kondigt. abominabel voor katholieken, maar volkomen aanvaardbaar voor me nig niet-katholiek. Gemeentelijke bouw- vergunning blijft vereist De publlcatiés over het verlenen van een algemene rllksgoedkeuring voor bouwwerken, waarmede een bedrag van ten hoogste f.,500.- is gemoeid, geven aanleiding tot misverstand, zo deelt het Ministerie va- Wederopbouw en Volks huisvesting mee. De hier bedoelde maat regel heeft alleen tot gevolgd, dat voor deze werken ln het vervolg een afzon derlijke Rijksgoedkeurine niet langer wordt vereist. Dat betekent dus niet. zo als sommigen bliikbaar menen, dat nu ook de normale eemeenteliike bouwver gunning kan worden gemist. De beoa- lingen in de gemee"4"'bouwverorde ningen en voorschriften bliiven uiter aard door het besluit van het College van algemene commissarissen voor de wederoDbouw onaangetast. Evenals dat voor de oorlog het geval was. zal men in het aleemeen ook voor de uitvoering van kleine bouwwerken de medewerking van de gemeentelijke tech nische .diensten behoeven. September 1949: Laatste levensmiddelen van de bon OPHEFFING CENTRAAL DISTRIBUTIEKANTOOR? (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen, zullen de laatste levensmiddelen in de loop van Sep tember en uiterlijk per 1 October a.s. vrij van distributie komen, nl. koffie, rijst, kaas en vlees. Omtrent de opheffing van de dis tributie van kolen en textiel kan nog geen definitieve datum gegeven wor den, daar deze ongetwijfeld in ver band met de schaarste nog langer zal blijven Gehandhaafd. Er ziin od het ogenblik besprekingen gaande om te geraken tot opheffing van het Centraal Distributie Kantoor. Het is nog niet bekend met ineane van welke datum dit bureau zal worden op geheven. Indien het CDK zijn werk be ëindigd zal hebben zal de kolen-distri butie ln handen van de eemeentebilw distributiekantoren worden overgedra gen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1