AKKERTJË Films van deze week; Laatste berichten Geminiani en Goasmat brachten leven in de brouwerij STADSNIEUWS Koninklijke Familie maakte tocht door Londen VERBLIJF IN CLARIDGE. Onze Londense correspondent meldt I otli heden: Vrijwel onopgemerkt zijn H.M. de I Koningin en Prins Bemhard met de I Prinsesjes Beatrix en Irene gisteroch- I tend per particulier vliegtuig op Nor- I tholt geland. Er was op uitdrukkelijk I verzoek van HJM. de Koningin geen of ficiële ontvangst, omdat de Koninklijke I familie dit bezoek als strikt particulier beschouwt. Het Koninklijk gezin arriveerde om I kwart voor twaalf in het diplomaten- I hotel Claridges in de smalle Brook Street I vlak achter Oxford Street gelegen. Voor de hoge gasten is op de vierde verdie ping een suite gereserveerd, bestaande uit een zitkamer, twee slaapkamers en een badkamer. Na aankomst lunchte het hoge gezelschap in het restaurant van het hotel. Koningin Juliana droeg i een blauw ensemble met een bijpaden- de hoed, met bloemen gegarneerd. De prinsesjes waren gekleed in rose jurk jes en rode manteltjes. Hedenmiddag zuilen de Koningin en de Prinsesjes plaats nemen in de Kon, loee van het White City stadion om Prins Bemhard te zien rijden bij het voorstellen der deelnemers. De Prins komt pas Woensdag en Don derdag in wedstrijden -uit. Het is practisch de eerste keer, dat de Prinsesjes Beatrix en Irene te Lon den vertoeven Zij. waren er alleen even toen zij met haar- ouders in Mei 1940 uit Nederland wareh gevlucht. Prins Bernhard is .vergezeld-van ka- nitein G. Sonderman, die z\jn vliegtuig bestuurde en kolonelAlexis Pantchu- üdzew, terwijl de Koningin door een hofdame wordt begeleid. Met hun eigen auto hebben de Koninklijke gasten gis termiddag een tocht door Londen ge maakt. Vier K.L.M.-retourvluchten Amsterdam-Batavia per week Met ingang van 27 Juli a.s. zal de KLM vier retourvluchten Der week van Amsterdam naar Batavia uitvoe ren. Hierbii bullen drie verschillende routes door de Constellations worden ge voted. De vliegtuigen die op Woensdag en Zaterdag van Schiphol vertrekken, zul len van Amsterdam via Caïro-Basra- Karaohi-Calcutta-Bangkok naar Bata- via vliegen. De Constellation, die op Maandag ver trekt. volst de route via Rome-Caïro- Basra-Karaohi-Calcutta-Bangkok en Singapore en het vliegtuig, dat op Don derdag van Schiphol vertrekt zal een tussenlanding maken te Rome. Damas cus. Basra. Karachi. Calcutta. Bangkok en Singapore. Alle tussenlandingen te Basra zullen geschieden mits goedkeuring wordt ver kregen van de regering van Irak. AFSCHEID VAN MAURITIUS. De Constellation PH—TET, die gis termiddag op Schiphol landde, was het laatste KLM-toestel, dat uit Batavia komende over de route via Mauritius I naar Nederland is gevlogen. Toen deze winter de KLM genoodzaakt werd haar route naar Indonesië te verleggen en het kleine eilandje Mauritius door zijn geografische positie als springplank voor de grote sprong in Oostelijke richting werd gekozen, werd daar een kleine „buitenpost" van de KLM inge richt.'Op 26 Januarfvan cfltrjaar ver trok de eerste KLM-er naar zijn' nieu we bestemming in de Indische Oceaan. Dit was de heer Schweizer, die be last werd met de vertegenwoordiging van de KLM. Hij werd spoedig gevolgd door een aantal assistenten n.l. drie grondmechaniciens-en één flight opera- lions-employe. Met de meteorologische dienst was dr H. J. van den Bold uit Batavia belast. Al deze functionaris sen zijn gistermiddag naar Nederland teruggekeerd In hetzelfde toestel be vonden zich ook de drie KLM-em ploye's, die sedert de route-verlegging naar Aden waren uitgezonden. Ook de vertegenwoordiging te Aden heeft nu na een half jaar opgehouden te be staan. ZATERDAG 23 JULI Toen het postvliegtuig van de klm., de .Surabaja". op Mauritius een tussen landing maakte, kwam een der eilandbewoners, een circa 200 jaar oude schild pad. met een gewicht van 150 kg, nieuwsgierig de Indringer bekijken. Die nieuwsgierigheid kwam hem. en ziin twee metgezellen duur te staan, want met vereende krachten werden zij door de 'bemanning in het vliegtuig getild. De leden van de bemanning drufden echter niet met hun nieuwe aanwinsten thuie ie komen, daar rit bang waren, dat. hun vrouwen de schildpadden voor hulsdïér Ver wat eroot zouden vinden. Daarom besloten zij de drie vreemdsoor tige postpakketjes maar bii Artis af te leveren. Dr Portielje heeft ze met open armen ontvangen MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 22 Juli. Rozen gr. bloemig per bos van 20 stuks Butterfly 4855; Rosalandia 3480; Better Times 1.40— 2 00; Edlth Helen 1.301.90; Duisburg 4060; Vlerlanden 1.101.90; Pechthola 'O80; Hadley 4051; Gemengde rozen 25io. Babyrózen per bos van 10 stuks: Sweetheart 25—51; Wolfsglorie 42—65: Ellen Poulsen 20—30; Juweeltjes 46—65; Orange Triumph 3852; Polvantharozen 55; Gloria Mundl 4247; ïngar Olsson 20—30 Diversen per bos van 10 stuks: Clematis Mevr. Ie Coultre 1.902.60; Idem Prins Hendrik 2.50—3; Idem Durandl 1.20; Cbrysanthen gr.b loemlg 1.60; Dahlia's ln ""ten 17—37; Gladiolen 22—38; Anjers L1gustrumtakken 2431; Asclepla 13—23; Llatrlx 20—32; Lelies 95—1.10; Margriet 7—12; Floks 9—13; Gips 21—32; Distels 43—90; Lathyrus 8—10. ROELOFARENDSVEEN. 22 Juli. Bloe menveiling. Llatrlx 5—18; Dahlia's 7—16; Aglala 412; Alstroemerla 79; Gladio ol 10—36; Colvlllles 5—16; Asters 11—14; Spirea 10—15; Anjers 6—11; Rozen 17—38; Scabiosa 1522 ROELOFARENDSVEEN, 22 Juli. Groen teveiling. Aardbeien 2138 per 4 pond; Kropsla i 504.80; Uien 6.00—7.00; Bloem kool 6.00—29.00; Peen 6.00; Tomaten 16.00 —37.00 per 100. Snfjbonen 4.90—6 90; Idem stek 1.30—2.50; Dubb. Stambonen 4.90— o.bO; Prinsebonen 5.206.70; Tuinbonen 0 40—0.42; Doperwten 1.602.80 per 10 Kilo. Augurken grof 6.907 20; bommen 3-00—3.30; stek 1.50—1.60 per 25 kilo. KATWIJK a. d. RIJN, 22 Juli. Groente veiling. Bospeen 12—16; Waspeen 6—11 20; 'Bloemkool IA 28—35; Idem I 20—25: Idem 13; Aardappelen bonken 7.30—7.60; w«m groten 7—8 60; Idem drielingen 5 10 —6.10; idem kriel 3.605: Tuinbonen 4— 7; Sla 1.50—5.10; Rabarber 7.40—8.20; Snijbonen 4246; Uien 4.10—7.90: Kroten 5.3O-710; Andijvie 6 508.90; Peterselie 7.10; Selderie 3.507.30; Sjalotten -.903.40: Bosuien 3.204.40; Komkom mers 1013. LEIDEN, 23 Juli. Coöp. Groenteveiling Por 100 kilo: Rode kool 69: Rabarber 7—10. Kroten 6. Uien 2.10—6.40; Peen 16. Aardappelen 6.307.30; Andijvie 2r~12; Druiven 102162; Snijbonen 42 '9: Stambonen 3963; Doperwten 25 Postelein 613; Tuinbonen 67; sottskool 690; Tomaten 1660: per 100 I |tuks: Komkommers 922; Bloemkool £—41: Meloenen 31—62; Sla 1.50—5.20; Perziken 1.80—23.40. Per 100 bos: Kroten 1—2.1°; Peterselie 2—5.10; Selderie 3.10— 6.80. Uien 1.90—2.10; Peen 614. RIJNSBURG, 23 Juli. Groenteveillng- Eerstelingen 6—10; drielingen 4—6; kriel eigenheimers 810; Rabarber 610; waspeen 10—16; Kroten 6—7; Uien 8—11; Donerwten 25—45; Herenbonen 60—75; önljbonen 50—60; Tuinbonen 4—6 per P° Selderlj 6—9: Peterselie 4—7; Bonen- i 25 per bos; Sla 25 per krop; 'o.mkool 635 per stuk. ro^JJNSBURG- 23 Juh- Bloemenveiling Eampanute wit 3.00—3.50; Idem blauw wt»V7a50: Matrix 2.00—3.00; Gladiolen I 1:, %°£r3-00: Idem blauw 3.50—4.50; ld. Dahlia ldem ro°d 2.004.50: 1 orT-, gemengd 1.50—2.50; Confllll wit Vn_~rJ70: idem rood 1.00—1.50: Anjers Zinnia klein 1 00—1.30: Idem Kroot 3.003.50: Pel Godesia 1.80—2.50: alm rel2M0 Per 100; Cop Godesla 20 To 12 ,dem ros 51.2Statlce 15— 8 leeuwenbek 8—10; Gips 20—30; Floks 14 per boa. K Casino De Leidenaar mag ver heugd zijn, dat de directie van Casino besloten heeft „Bambi" in reprise te brengen. Deze uiterst charmante film toch van Walt Disney heeft kwalitei ten, welke de hervertoning ten volle rechtvaardigen. Een ieder zal het ver haal over het hertje, dat een hert wordt, wel kennen. Velen van hen zullen onge twijfeld voor de tweede keer deze film gaan zien. en terecht! Zy, die nog niet het genoegen smaken „Bambi" te ken nen, wordt aangeraden deze keer géén verstek te laten gaan! Niet alleen om te genieten van het lieflijke verhaaltje, maar ook om de grandioze kleuren- composities van Disney te aanschouwen. Er spreekt kracht, dynamiek en ook liefde uit dit werk, Luxor Al Jolson, de Amerikaanse zanger met zijn zware stem, die met zijn liedje Mammy" millioenen Ame rikanen diep in het hart greep en zich daarmee in één slag .in het voorste ge lid van de Broadway-artisten plaatste, begon zijn carrière als koorknaap in een synagoge te Washington. In de film „Al Jolson's gesóhiedenis", de naam wijst het uit, wordt iets verteld van het veelbewogen leven- van deze artist. En het wordt op een boeiende en smake lijke wijze gedaan. De hoofdrol wordt op uitstekende wijze vertolkt door Larry Parks, die echter niet de wereldbekende liedjes zingt, dat doet. Al Jolson zelf, al krijgt men hem ln de film niet te zien. Rex „De vloek der Ubangi", een voorfilm, is een oud geheel. Herverto ningen van werken uit de jeugdjaren van de filmindustrie juichen wij toe in dien zij een mijlpaal waren, tekenend voor een bepaalde regisseur of een groot speler. Deze film over de jacht naar sensatie, gecreëerd door cirousmagnaten die het publiek steeds, met' nieuwe at tracties moesten trékken, heeft niet de gestelde eigenschappen. Het enige goede is slechts het verhaaltje. Daar Is alles mee gezegd. De hoofdfilm, .Kopstoot Kelly", dateert ook niet uit de laatste jaren. Zij, die van vuistgevechten houden, zullen hun hart wel kunnen ophalen. Verder valt er niet veel te baleven Trianon Fred MaoMurrey is in „Zaken gaan voor het meisje" een suc cesvol reclameman. Een klant van hem. tevens een oude vlam, brengt hem aan de afgrond van een scheiding. Alles loopt goed af. De film heeft één kwa liteit, welke sterk naar voren springt: humor. Dat deze hier en daar wat tè gechargeerd is, doet niet zozeer ter zake. Op en top een vrolijke vacantiefilm. Brand in Van Gelder's pakpapierfabriek te Wormer KANTOOR- EN ARCHIEFRUIMTE VERWOEST, FABRIEK BEHOUDEN. Gisteravond is brand uitgebroken in de papierfabriek De Eendracht van Van Gelder Zonen in Wormer, een van de vijf fabrieken van deze firma, waar voornamelijk pakpapieren vervaardigd worden. Een machinist van de fabriek ont dekte debrand kort na zes uur, toen hij rook zag opstijgen uit de zolder verdieping boven het kantoor. Hij waar schuwde onmiddellijk de bedrijfsbrand weer en stelde de fabriekssirene ln wer king. De dorpsbrandweer van Wormer en de Wormerveerse brandweer rukten daarop onmiddellijk uit en bestreden het vuur, dat woedde in de afdeling bedrijf sriemen, de bedrijfsschool, de loonadministratie en het oude archief. Het archief brandde geheel uit, de loonadministratie ging verloren, de lo kalen, waarin de bedrijfsschool was ge vestigd, kregen grote schade en een aantal drijfrieihen werd door het vuur verteerd. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting in de telefooncentrale, die op de bovenverdie ping Is gelegen. De fabriekslokaliteiten zelf liepen geen schade op, zodat de werkzaamheden niet worden gestag neerd. De schade wordt op een ton geschat. Invasie van Vikingen op Nederlandse kust MET VREDELIEVENDE BEDOELINGEN. Omstreeks halfvijf gistermiddag vuur de opper-Viking Jensen Kjaersgaard voor de IJmuidense pieren zyn 52 Vi kingen per megafoon aan voor de laat ste riemslagen van de reis Ebsbjerg IJmuiden. Op dat moment stak de ..Hugin" haar gouden drakenkop om de hoek van de Noorderpier en daar mee was een stukje voortreffelijk na gebootste historie in Nederland gear riveerd. De voorganger van deze „Hu gin" heeft 1500 jaar geleden de spits afgebeten voor een vloot van Viking schepen, die uit Scandinavië de Engel se krijtrotsen naderden en een geslaag de invasie op touw zette. De Vikingen van 1949, koffiebruine leden van diverse Deense roeiclubs, gaan het op de 28e Juli dunnetjes overdoen, maar met minder uitgesproken vijandige bedoe lingen dan hun voorvaderen. IJmuiden was de eerste haven, die na Ebsbjerg werd overvallen. Een vier dagen roeien of zeilen, al naar de wind wilde waaien, hebben het ranke eiken houten scheepje, waar een kleine Deens korvet als waakzame geleidehond om- heenzwom, naar ons land gebracht. Vanmiddag, als het water hoog is, steekt de „Hugin" weer van wal en dan gaat het récht door naar de Engel se kust. die de 28e bereikt moet zijn. De sportieve Denen werden door landgenoten, die toevallig met een tou ringcar in de buurt waren, hartelijk toegezongen op de Oude Sluis in IJmui den, waar zich een vriendelijk gezin de menigte had verzameld om deze operatie gade te slaan. SPORT ZWEMMEN. Hennie C as pers in Wembley Bennie Caspers van dc L.Z.C., die zoals wij reeds eerder meldden, deel neemt aan de Britse zwemkampioen- schappen te Wembly plaatste zich eerste in haar serie over 200 yards in de tijd van 2.51.4. De snelste tijd in de andere series bedroeg 2.50.1 Heden worden de finales verwerkt. PAARDENSPORT. PRINS BERNHARD NIET IN DE PRIJZEN TE LONDEN. Het jaarlijks concours hippique te Londen Is gisteravond begonnen met een zg. B-springconcours, waaraan alleen de buitenlandse ruiters konden deelne men. Prins Bemhard kwam uit met de zesjarige „Veronique". De prins was per vliegtuig gekomen en enkele uren na aankomst zat hij al in het zadel. „Vero nique" wierp, vijf hindernissen om en de prins noteerde 24 fouten, waardoor hij niet in de prijzen viel. Na de rit verklaarde prins Bernhard: „Ik ben een groot liefhebber van de rui tersport. En wat de fouten betreft, zij zijn door my gemaakt en niet door „Veronique". Indien het parcours niet moeilijker wordt zou de prins zeker nog een keer uitkomen, maar „dan zal mijn tempo niet zo snel zijn". In het springconcours om de Wel- komstprijs bracht de heer M. van Loon (Tilburg) het er van de Nederlandse ruiters nog het beste af. Met het paard „Saint Hubert" maakte hij acht fouten. De heer P. J. Vos (Valkenswaard) met „Franklin D" en ritmeester J. J. Grup- pelaar (Ede) met „Random Harvest" noteerden beiden 12 fouten. WIELRENNEN. „SWIFT COMBINATIE". Morgen staat er voor de A- en B- klassers een trainingsrit over 70 km. op het programma. De C-klassers rijden 35 km. Vertrek 9.36 uur. J. v. d. Fits en Joop Riethoven komen morgen uit in een 100 km. koppelcourse te Enschedé. R. Riethoven neemt deel aan de Ronde van Soest, een wedstrijd over 100 km. voor professionals. H. de Vos en J. Vermeulen rijden hier 40 km. voor 'nieuwelingen. CRICKET. NED. CRICKETBOND. Programma voor morgen lste klasse: ExcelsiorHBS; VVV— Quick (N.); RW—VOC. 2de klasse A: HerculesLCC; Quick (H)—TCC; HDVS II—HCC III. 3de klasse B: AJaxKrekels; Kievi ten—Quick III; HCC IV—VUC II; VOC IIIVoorburg II. KANTEBEEN IN N.C.B.-ELFTAL. Voor het N.C.B.-elftal, dat op Vrij dag 5 Augustus op het Sparta-terreln tegen het Engels elftal The Optimists speelt, is gekozen de L.C.C.'er P. Kan tebeen. De wedstrijd Leids elftal—N.C.B - elftal, welke op 6 Augustus te Lelden zou worden gespeeld, ls verschoven naar het begin van het volgend seizoen. Het spel in deze comedie is luchtig, de regie volgens het geijkte recept, de recors zijn overdadig. Niemand kan zich bij dit blijspel vervelen, alleen misschien nurksen. In het voorprogramma een kort werkje van Rudy Hornecker: „Achter de sohermen van een warenhuis". Geen commentaar, geen onderschriften, nie mand van de spelers zegt een woord. *Iet eenvoudige verhaaltje, de voorbe reidingen voor een speciale etalage voor de Jeugd, werd met kunde verfilmd. Toch heeft Hornecker betere werkjes vervaardigd- Lido Veel Italiaanse operazang, veel Italiaanse opwinding, ten slotte uitlopend op een algemene smijtpartij en veel Italiaans gekrakeel kenmerken de film „Het spel gaat beginnen", die behalve een wel genoegelijke intrige stellig door opera-liefhebbers graag ge hoord en gezien zal worden. Van de vier beroemde zangers vol doen de jongere Tito Gobbi en Gino Bechi ontegenzeggelijk heel wat beter dan hun oudere collega's. Benjamino Gigli en Tito Schipa, die althans in deze film al wat op hun retour lij ken. De vertolkingen van aria's uit de „Barbier", „Carmen" en „Paljas" van de eersten zijn echter voortreffelijk en op zichzelf al een gang naar deze film waard. Jammer, dat de geluidsweergave soms gebrekkig is, 'wat de muzikale re productie niet ten goede komt. Een West-Europees Economisch Pact? Volgens een doorgaans eoedingelichte Amerikaanse bron zóu er thans in ver scheidene West-Europese hoofdsteden sprake s;in van het sluiten van een eco nomisch Dact iH.de aard van het At- lant'sch Pact. Een economische zone zou worden op gericht, waarvan de kern gevormd wordt door de Marshall landen, waarin voor personen, deviezen en goederen, het ver keer even vrii zou zijn. alof er geen grenzen zijn. Er zou zelfs sprake zijn van een eenheidsmunt. Als eerste voorwaarde zou gelden dat de prijzen aan de gunstigste. (Lw.z. de Amerikaanse worden aangepast: zodat een aanpassing van de Europese munten ten aanzien van de dollar vereist zou ziin. Hoop op politieke'rust voor de Antillen GOUVERNEUR PETERS OVER DE TOESTAND. Hedenmorgen hadden wij een kort onderhoud met de thans voor bespre kingen met de Nederlandse Regering in Nederland vertoevende Gouverneur van de Nederlandse Antillen ir L. A. H. Peters. Op onze vraag hoe het nieuwe Cóllege van Algemeen Bestuur door de Staten ontvangen zou worden ant woordde de Gouverneur: „Voor de be noeming van de leden van dit College is natuurlijk overleg gepleegd met een commi&ie uit de Staten en de alge mene indruk was niet onbevredigend, ofschoon men niet kan zeggen dat de meningen over de samenstelling bs- .paald enthousiast waren. Men wil ech- 'ter het nieuwe College een kans geven Er bestaat thans gegronde hoop, dat er voorlopig een periode van betrekkelijke politieke rust zal aanbreken". Sprekend over de Interimregeling verklaarde de Gouverneur: „De inte rimregeling is in de commisse vande Staten reeds lang in behandeling. Er wordt hard gewerkt aan de samenstel ling van een rapport hierover dat zal mooten worden vastgesteld in een open bare vergadering. Over de eoonomische situatie zelde Gouverneur Peters nog, dat er geen sprake ls van een economische crisis. Communisten rukken op in China RUSTGEBIEDEN SPOEDIG LN HUN HANDEN? Ongeveer 150.000 man cummunisti- sche troepen uit Sjanghai bewegen zich thans in Westelijke richting naar de gevechtszones van Zuid-China, waar thans spoedig de bezegeling van het lot van Kanton kan worden verwacht. Sterke communistische strijdkrachten stroomden gisteren de rijslprovincie Hoenan binnen en vernauwden de ring om de hoofdstad van die provincie, Tsjang Sjai. Communistisohe legers hebben Ping Kiarig en Koe Kang, op resp. 60 en 53 mijl ten N.O. van de stad gelegen, veroverd en dringen op naar Lios Yang, een van de voornaamste nationalisti sche steunpunten op 45 mijl ten Oosten van Tsjang Sjai. Verder bedreigt een andere, in Wes telijke richting langs de Tsjoklang— Kiangsi—Hoenan-spoorlijn oprukkende collonne, Tsjang Sja in de rug. Nog een andere rode strijdmacht is by Itsjang de Jangtseklang overgesto ken. zy heeft Tsjangyang en Koean, op resp. 15 en 75 mijl ten zuiden van Itsjang veroyerd. Geloofd wordt -dat de nieuwe rode opmars voornamelijk ten doel'heeft het leger van gen. Pai Tsjoeng Hsie te decimeren, dat thans wordt be schouwd als de ruggegraat van de noer resterende nationalistische een heden. Men meent verder dat het offen-W op een zodanig tijdstip is inge*"t dj».t alle rijstgebieden tegen dc tij tl vt>u de oogst in communistische handen kunnen zijn. Op die wijze wordt gehoopt de economische positie van het rode China te verbeteren. STOFFELIJKE RESTEN AMERIKAANSE JOURNALISTEN NAAR DE V.S. Het lichaam van, S. Burton Heath, die met twaalf andefe_ Amerikaanse journalisten by de ramp met de Fra- neker om het leven is gekomen, is gis teravond op verzoek van de familie gecremeerd. zyn as zal tezamen met die van zyn collega's naar de Verenigde Staten worden overgebracht met een K.LM.- vliegtuig. dat vermoedeiyk Maandag van" Bombay zal vertrekken. (United, Press) IN 1955 WERELDTENTOONSTELLING IN PARIJS. In het jaar 1955 zal het 100 jaar ge leden zyn dat de eerste wereldtentoon stelling werd gehouden en 10 jaar ge leden. dat de geallieerden hun over winning behaalden. Om deze beide fei ten te herdenken, heeft men besloten dan in Parys een wereldtentoonstelling te houden, die een beeld zal geven van de herleving van Europa en van de ge hele wereld. GEWAPEND ANTI-COMMUNISTISCH VERZET IN-ROEMENIE? Opstand onder generaal Dragalina, De „Tinnes Herald" te Washington meldt dat volgens door het State De partment ontvangen geheime verslagen, in Roemenië in het hartje van de Kar paten een gewapende opstand uitge broken zcu zyn tegen het communis tische regiem. Het blad zegt, dat de opstandelingen geleid worden door de Roemeense ge neraalCorneliu Dragalina, terzyde ge staan door oud-officieren en ambtena ren, evenals door intellectuelen en studenten. Het blad schryft, dat „het Roe meense anti-communistisch verzet" (uitgerust is met materieel uit de wapen opslagplaatsen van het Roemeense leger en dat men te Moskou vreest dat deze beweging zich tot de gehele Bal kan zal uitbreiden en in verbinding zal tredqn met -het Joegoslavische leger. Larry Adler, een bekende Ameri kaanse harmonicaspeler, is gisteravond opgetreden als solist met het Londens Symphonie-orkest. Dit optreden van een harmonicasolist was een novum in de gescheiaenis van het orkest. CU.P.) Ronde van Frankrijk Peleton slaapwandelde Nog 57 renners waren in de koers toen gistermorgen te Lausanne het ver treksein gegeven werd voor de 19e étappe. Het was prachtig weer maai er stond een fris briesje. Niemand had enige lust om zich druk te maken en gedurende bijna vijftig kilometer steeg het tempo zelden boven de 25 km. per uur. Desondanks moest de '„zwarte adelaar" Marcel Klnt, die al enige da gen ongesteld was, al in het begin van de étappe opgeven. De Italianen con troleerden de rit en bleven zeer waak zaam, wat Goasmat en Geminiani ech ter rüet beletten uit de hoofdgroep te ontsnappen. Halverwege de Vue des Alpes hadden zy 300 meter voorsprong en even later kwam Mahe ook by hen. Toen gingen dus drie man aan kop. De Breton kon echter het tempo niet Sportsplinters Na de twee eerste 'enkelspelen en het dubbelspel leiden de Australiërs in de te Montreal tegen Canada aan de gang zynde Davis Cup-wedstryd voor de Amerikaanse zone met 21. ROGNARD PRESIDENT VAN DE F.I.D.E. In plaats van onze landgenoot mr A. Rueb, die 25 Jaar het voorzitterschap van de F.I.D.E. heeft bekleed, is op het Paryse congres tot president geko zen de Zweed Rognard. Het volgend congres zal in Juli 1950 te Kopenhagen worden gehouden. Het candidatentournooi zal zeer waarschyn- lyk in de maand April van het volgend Jaar plaats vinden. De eerste wedstrijd tussen leden van de schaakclub .Katwyk" en bad gasten zal gehouden worden op Don derdagss Juli des avonds om 8 uur in Casa Cara. volhouden en zakte weer af, terwijl de ttfeé anderen, om beurten leidend, Steeds verder uitliepen. Bij de grens (115 km.) lagen ze 3 min. 47 sec. voor op het peleton, dat Mahe achterhaald had, en 5 min. 40 sec. op .Schotte en Van Steenbergen. Te Maiche (131 km.) was het verschil met het peleton ette- ïyke minuten groter geworden. De lei ders in het alg. klassement maakten zich nameiyk geen kopzorgen over wat Geminiani eh Goasmat ver vooruit uit spookten. Belden zyn immers te laag geplaatst dan dat ze gevaariyk zouden kunnen worden voor Coppi c.s. In het verdere verloop groeide hun voorsprong voortdurend. Te Nommay, op 179 "km. van Lausanne bedroeg het verschil byna een kwartier. Toen moes ten er nog 100 km. gereden worden. Langzaam maar zeker liep het peleton, waarin men zich niet druk maakte om de beide vluchtelingen, een gedeelte van de achterstand in, maar ingehaald wer den zy 'niet meer. Interessant was al leen de achtervolging, welke Schotte, Van Steenbergen en Keteleer Ingezet hadden. Deze Belgen waren enkele ma len door lekke banden achter geraakt, maar na veel moeite en inspanning ge lukte het hun na Mulhouse op 235 km. de staart van het peleton weer te pak ken te krygen. Niet ver van Colmar af demarreerde Diederich, de Luxembur ger en kwam met voorsprong voor de grote groep op de wielerbaan binnen, waar Geminiani intussen reeds met twee lengten de sprint van Marie Goas mat had gewonnen. Zonder Geminiani en Goasmat zou deze étappe de rustigste vair alle tot dusver gereden étappes zyn geworden. Na de 19de étappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Coppie (Italië) 135 uur 13 m. 44 s. 2. Bartali (Italië) 135.16.47. 3. Marlnelli (He de France) 135.26.24. 4. Ockers 'België) 135.32.27. 5 Robic «West-Noord) 135.33.44. 6. Dupont 'België B> 135.38.02. 7. Magni (Italië B) 135.41 46. 8. Apo Lazarides (Frankr.) 135.44.54. 9. Goldschmldt 1 Luxemb.) 135.50.38. 10. Cogan (West-Noord) 136.02.32. PROF. VAN BEMMELEN IN SURINAME. Prof. mr J. M. van Bemmelen. hoog leraar in de criminologie alhier, vertoeft tot midden September in Suriname voor het geven van cursussen aan de rechtsschool, alsmede cursussen voor geneesheren, studenten in de medi- cynen en onderwyzers. OVERGANGSEXAMEN TEXTIELSCHOOL. Van het le leerjaör naar het 2e leer jaar bevorderd: S. van Egmond. J. Fladderak, J. v. d. Geest. K. Hooge- boom, K. de Jong, B. v. d. Poel. Chr. van Stijn, S. Waasdorp, J. Webbers. OPENBARE AANBESTEDINGEN. Uitslag van de openbare aanbesteding voor de verbouwing van perceel Lan- gebrug No. 107 tot beneden- en boven woning. K. van Vliet (Leiden) f.18500. Wed. D P. Heemskerk—v. Riet (id.) f 17500; W. Oudshoorn (id.) f.16934; K. Burgy (id.) f.16890; Joh. Pieterse (Delft) f 16500; W.. F. Marcelis (Leiden) f. 16425; Th. G. Barthen Jr (id.) f. 14500 Joh. Dietz (id.) f.12535; Fa Th. L. J. Zitman (Zoeterwoude) f. 12200; Bouw- bediyf v. Weizen en v d. Nat (Leiden) f. 11995; H. de Graaff en C. v. Osna- brugge (Voorschoten) f.9475. Uitslag van de openbare aanbesteding voor het maken van keermuren van gewapend beton in de Marnixstraat C.A. J. J. A. v. Trappen- (Amsterdam) f.17840; Wed. D. P. Heemskerk v. Riet (Ledden) 17180; Th. G. Barthen Jr. (ld.) f. 16650; Fa v. d. Bron en Visser (Den Haag) f. 15900: L. P. v. d. Geer en A. Th Stuifzand (Leiden) f15400; Fa J. J. Oldenburg en W. Wouda (Ber gen) f. 14700; Gebr. Schouls (Leider dorp) f.14380; S. Tromp (Alphen a d. Rijn) f.13350; C. Godschalk (Leiden) f.13150; Th. L. J. Zitman (Zoeterwou de) f.12950; J. Evers (Lelden) f.11980. ONTVANGST GEDEMOBILISEERDEN Feestavond in de Schouwburg. Waren gistermiddag de na 9 Juli 1948 uit Indonesia teruggekeerde militairen reeds op het Stadhuis door het gemeen tebestuur ontvangen, gisteravond wacht te hen in de Schouwburg een feestelijk samenzijn, dat was georganiseerd door het Plaatselyk comité van de Demobi- lisatieraad. Namens dit comité werden de gedemobiliseerden verwelkomd door ir J. J. G. van Hoek, die o.a. herinner de aan hun tyd in Indonesië doorge bracht en die gekenmerkt werd door een geest van goede kameraadschap. Spre ker hoopte, dat deze geest ook in het vaderland levendig zou worden gehou den. Onder leiding van de conferencier Alex de Haas werd een gevarieerd pro gramma afgewerkt, waarby vooral het optreden van Scholten en Van 't Zelf de en het xylophoon-duo Diana en Da- ranti zeer werd gewaardeerd. Namens het gemeente-bestuur woonde de loco- burgemeester, wethouder S. Menken, deze avond by. HERDENKING BACHS STERFDAG. Evenals vorige jaren zal ook nu weer op Donderdag 28 Juli (Bachs sterfda tum) een kort programma van enkele zijner orgelconcerten in de Pieterskerk worden uitgevoerd. Aangezien. Leo Mens, die dag uitstedig is, zal op diens verzoek Piet Uiterlinden dit programma ten gehore brengen. Na afloop bestaat er gelegenheid tot het schenken van een vrUwlllige bydra- ge voor het orgelfonds MULO-EXAMENS. Een A-diploma 'verwierven; J. Veldhuyzen, Bodegravqfi; W. M. Hoornstra, id.; E. v. Leeuwen, Sassen- heim; C. L. Leynse, Voorhout; H. Smit, Lisse; N. Verhoef, Sassenheim; G. Bins, Voorhout; K. Jansze, id.; J. Kuiper, Sassenheim; L. G. Kooren, Bennebroek; A. Korbee, Hlllegom; J. de Kwaasteniet, id.; L. K. v. der Lee, Bennebroek). A, C. Langezaal. Leiden: J. Boom. idem A. J. van Westering (Noordwyk); W. Lagemaat (Katwijk a. Zee); J. H. M. Frentrop (Leiden). WIJZIGING IN HET REP. KABINET. De ex-burgemeester van Batavia, Suwirjo, aan wie de portefeuille van binnenlandse zaken in het Rep. kabi net is aangeboden, heeft deze niet aan genomen. Na wyzlging van het Repu blikeinse kabinet zal zeer waarschyn- ïyk mr Wongsonegoro, de Republikeinse gouverneur van Midden Java, die pas uit de bergen in DJokja is teruggekeerd, worden aangezocht de portefeuille van binnenlandse zaken te nemen. Mr Wongsonegoro is voorzitter van de Partai Indonesia Raya. EYSKENS KABINETSFORMATEUR? De prins-regent van België heeft he denmorgen Eyskens .minister van Fi nanciën in het demissionnaire kabinet, ontvangen. GELDEN VOOR AMERIKAANSE MILITAIRE BASES. De Commissie voor het leger van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een crediet van 613.815.000 dollar goedgekeurd voor de verbetering der militaire bases, in de Ver. Staten en het buitenland. KON. NEDERLANDS ZANGERS VERBOND. Naar wy vernemen heeft H.M. de Koningin het Beschermvrouwschap aanvaard van het Konlnkiyk Neder lands Zangers Verbond. VISSERIJBERICHTEN SCHEVENINGEN. 23 Juli. Besommingen SCH 67 1. 1580; SCH 38 f.80; BH 4 f. 180; ARM 8 f.100; YE 93 f.340: YE 117 f.40; BR 55 f.330; KW 215 f. 120; UK 45 f.230; OD 7 f 40; OD 2 f.60; OD 3 f.70; OD 4 f. 40; OD 18 f, 740; OD 6 f. 170; OD 22 f 110; OD 17 f 220; OD 5 f.140; SL 6 f. 130; SL 16 f. 150. KATWIJK AAN ZEE, 23 Juli. Vangst- berichten van hedenmorgen: KW 144 2 k.; KW 86 4 k.; KW 67 9 k.; KW 48 20 k.; KW 38 3 k; KW 18 1 k.; KW 78 2 k.; KW 49 3 k.; KW 41 4 k.; KW 32 1 k.; KW 29 5 k.; KW 20 2 k.; KW 97 3 k.; KW 147 4 k.; KW 138 4 k.; KW 73 6 k KW 25 6 k.; KW 23 60 k. (nog 50 netten halen); KW 14 19 k.; KW 9 15 k.; KW 5 14 k.; KW 3 4 k.; KW 2 15 k.; KW 47 10 k.; KW 110 6 k.; KW 44 16 k.; KW 43 12 k.; KW 42 20 k.; KW 15 34 k.; KW 173 10 k.; KW 60 2 k.; KW 123 2 k.; KW 170 4 k.: KW 167 4 k.; KW 151 8 k.; KW 65 25 k.. KW 37 50 k.; KW 127 35 k.; KW 45 10 k.; KW 163 30 k.; KW 124 2 k.; KW 56 7 k.; KW 19 17 k.; KW 161 4 k.; IJM 268 9 k.; IJM 75 35 k.: SCH 107 17 k.; SCH 38 9 k. KW 175 geen vangst. Gemiddelde Vlaardlngien 1 k Scheve- nlngen: 4 k.; Katwijk 11 k. Aan de atslag 1400 1c.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3