Amerikaanse Senaat aanvaardt met overweldigende meerderheid Atlantisch pact Engeland's buitenlandse politiek in hel Lagerhuis Onze Koninklijke familie naar Londen WEERBERICHT Koningin opende nieuwe W ereldomroep-zender Moge zij opbouwende en vredelievende krachten versterken 18ste Jaargang VRIJDAG 22 JULI 1949 00 No. 26749 EIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Ook Italië's Kamer keurt het Pact goed De Amerikaanse senaat heeft gis teravond het Atlantisch pact met een overweldigende meerderheid geratifi ceerd. De uitslag van de stemming was 82 stemmen voor en 13 tegen. Aan de eindstemming gingen drie (stemmingen vooraf. De eerste betrof de lestrictie, dat de VS niet verplicht zijn volgens het verdrag militaire steun aan ndere landen van het pact te verlenen. Aeze restrictie werd met 74 tegen 21 [stemmen verworpen. De tweede stem ming gold een restrictie, die de VS zou hebben ontheven van iedere verplich ting de veiligheid in het Noordatlan- tisch gebied te herstellen en te hand haven. De uitslag was 84 stemmen tegen en 11 voor. De derde restrictie werd ver worpen met 87 tegen 8 stemmen. Hier door zou het congres ontslagen zijn ge weest van elke verplichting de oorlog te verklaren volgens de bepalingen van het verdrag. De meerderheid zowel van de republikeinse als van de democratische iractie steunde de ratificatie van het (verdrag. Slechts twee democraten en 11 republikeinen stemden tegen. Na 12 dagen van weinig emotionele debatten heeft de Senaat alle pogingen Ivan een handjevol tegenstanders om de Senaat er toe te brengen restricties aan het verdrag te verbinden verijdeld en het pact zonder verwijziging of amende ment bekrachtigd. Het besluit werd ge nomen in de oude senaatskamer waar meer dan een eeuw geleden de senato ren discussieerden over de Monroe doc trine, waarbij de VS hun sfeer van wederzijdse verdediging uitstrekten over het gehele Westelijke halfrond. Door deze historische stemming belo ven de VS plechtig zich met Canada, Groot-Brittanniè, Frankrijk en acht an dere Europese landen in een alliantie van wederzijds verdediging te verenigen. Het pact, dat twintig jaar geldig is, legt de ondertekenaars de verplichting op, ieder lid te hulp te komen op een wijze als zij nodig achten, met inbegrip van ■het gebruik van gewapende macht in geval van een aanval op een van hen. De meerderheid voor het pact is 18 stemmen meer dan de 64 stemmen of meerderheid van twee derden, die vol gens de grondwet voor de ratificatie van verdragen-vereist wordt. De VS hebben nu het pact definitief iskrachtigd daar het volgens de grond wet niet nodig is, dat het Huis van Af gevaardigden het pact ratificeert. De parlementen van zeven landen hebben thans het Atlantisch pact, dat door twaalf landen ondertekend is, ge ratificeerd. Het zijn Amerika, Engeland, Canada, België, Noorwegen, Luxemburg en IJsland. In Italië en Nederland hebben de Tweede Kamers reeds hun goedkeuring aan de ratificatie gehecht, doch moeten de Eerste Kamers nog beslissen. Naar men verwacht zal de Franse Nationale Vergadering het pact gedurende komend weekeinde bekrachtigen. Het Deense parlement heeft de regering geautori seerd het pact bü de endertekening te ratificeren, zonder stemming in de volksvertegenwoordiging. Toch moet de formele ratificatieverklaring nog afge legd worden. De Portugese nationale vergadering zal Maandag stemmen. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft het Atlantisch pact met 323 tegen 160 stemmen geratificeerd. Er waren 8 onthoudingen. 20 jaar voor Abetz geëist De openbare aanklager heeft te Parijs 20 jaar dwangarbeid geëist tegen August Abetz, Hitiers ambassadeur te Parijs. Het was een moeilijke taak, aldus de aanklager om tegen „deze avonturier, die in de politiek ging" een straf te eisen, doch ten slotte wist Abetz wat er in Frankrijk gebeurde en stemde hij hiermede in. Hij was verantwoordelijk voor het roven van Joods bezit, massa- deportaties van Joden en Franse arbei ders, de arrestatie van gijzelaars en het voorstel om de vroegere ministers Man del, Blum en Reynaud dood te schieten. VOOR DE VRIJHEID. Gisternaoht is de „F" van „Freiheit" door onbekenden aangebracht op open bare gebouwen en muren te Leipzig. Weimar, Maagdenburg en Brandenburg en ook in de Sovjet-Russische sector van Berlijn. Sommige straten van deze steden waren bezaaid met uit kranten papier gesneden letters „f". Dit is de eerste maal, dat iets dergelijks is voor gevallen. Sovjets achter de satelliet-landen De sovjetrussische regering heeft de tweede Engels-Amerikaanse nota, waar in wordt verklaard dat Bulgarije, Hon garije en Roemenië de met hen gesloten vredesverdragen hebben geschonden en waarin de sovjet-unie wordt verzocht deel te nemen aan de in de vredesver dragen hiertegen voorziene stappen, af gewezen. In een sowjet-nota wordt verklaard, dat Engeland en de Verenigde Staten geen nieuwe bewijzen hebben kunnen overleggen om hun hernieuwd verzoek te ondersteunen. De maatregelen, die Hongarije, Bulga rije en Roemenië tegen kerkelijke en politieke organisaties hebben genomen en die de Westelijke mogendheden schendingen van de clausules betreffen de de mensenrechten in de vredesver dragen achten, noemt de sovjet-nota .•maatregelen in overeenstemming met de door de vredesverdragen aan deze landen opgelegde verplichting om orga nisaties met fascistische inslag te ont binden". DE ATOOMBOM. Senator MacMahon. voorzatter van de Amerikaanse Congrescommissie voor hoomenergie. heeft verklaard, da-t op oc geheime conferentie over de Ameri kaanse atoompolitiek. die Woensdag in yasnington is gehouden, géén defini te beslissingen zijn gevallen. De «nator heeft meegedeeld, dat- na ver- k>°d van tild de conferentie zal worden ïoorteezet. President Truman heeft op ziin pers conferentie geweigerd ln te gaan od de ^aeen van lournalisten naar het onder- ;.erD van de conferentie. Truman ver aarde. dat de besprekingen ..betrek- V onbelangrijk" waren. Voleens hem jaa de Ders overmatig veel be'anestel- voor de conferentie gehad. Waarne- jts ziln van oordeel, dat er geen grond ttaa*. voor de in sommige kringen ge- a» ^rees dat de president od eigen ge- het fabrlcagegeheim van de atoom- m aan Engeland zou uitleveren. ZWAKKE WIND EN VRIJ WARM. Bilt verwacht tot morgenavond: iiH v u warme nacht met hier en daar aeiuic nevel of mist. Overigens droog en 00 de meeste plaatsen perioden zonneschijn echter met een kans rLeJJ.kele versoreid optredende buien en dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. 'Opgemaakt te 10 uur). 23 JULI. Zon op: 4.47 uur; onder: 20 45 uur. (LK?n °P: 124 uur: onder: 1948 uur .Hoogwater te Katwijk te 1.03 en 13.35 Dit nummer bestaat uit zes pagina's. H.M. Koningin Juliana heeft gistermiddag de nieuwe zender van de Wereld omroep te Lopik officieel in gebruik geiteld. De vorstin tijdens het uitspreken van Haar rede V.l.n r.: de heer L, Neher, directeur-generaal der P.T.T., HM. Ko ningin Juliana: mr Arn. d'Ailly, voorzitter van de stichting Radio Nederland Wereldomroep en mr L. A. Kesper, commissaris voor het Radiowezen. Het Duitse vraagstuk op de voorgrond Churchill heeft in het Britse Lager huis onthuld, dat hij te Casablanca ogenblikkelijk zijn houding moest bepa len tegenover de door Roosevelt ge eiste onvoorwaardelijke overgave van alle vijanden. Churchill zeide dit naar aanleiding van door Bevin, de mi nister van buitenlandse zaken, ge uite critiek, dat de geallieerde eis tot onvoorwaardelijke overgave verant woordelijk was voor de na de oorlog in Duitsland aangetroffen chaos, waarin de bezettingsautoriteiten geen wet, geen gezag en geen enkele verantwoordelijke Duitse functionaris tegenover zich von den. Churchill verklaarde, dat Roosevelt de eis tot onvoorwaardelijke overgave bekend maakte zonder hem te hebben geraadpleegd. Ofschoon de Britse pre mier er van overtuigd was, dat zijn kabinet er tegen zou hebben geadvi seerd, was hij van mening, dat Enge land in zijn groot bondgenootschap met loyale en machtige vrienden aan de overzijde van de oceaan zich moest schikken Bevin beschuldigde de Verenigde Sta ten er van, dat zij hem bij zijn ont mantelingsprogram hebben tegenge werkt. „Eerst nam Amerika een be paald standpunt in, dat het vervolgens veranderde", zo zeide Bevin. „Het be noemde toen commissies van onderzoek en kwam toen tot een volkomen ander voorstel". Bevin wees op de verantwoordelijk heid, die Engeland heeft ten opzichte van België, Nederland en Frankrijk, die allen door de Duitschers onder de voet waren gelopen en hij geloofde niet, dat het ontmantelingsvraagstuk alleen uit een oogpunt „van modderige zakenpo- litiek kan worden benaderd". „Ik kan echter dit zeggen, dat, als men met 'n vijand in een strijd op leven en dood gewikkeld is, men heel anders tegenover hem staat dan wanneer hij teneer ligt en om erbarmen smeekt." Het debat tussen Bevin en Churchill werd voortgezet over de Raad van Europa, nadat Bevin gezegd had niet te geloven in de mogelijkheid om vol gende maand op de conferentie van Straatsburg enige kwesties over Duits- lands toekomst te bespreken of te re gelen. Bevin zeide, dat de zaak met grote voorzichtigheid behandeld moest wor den. Indien men ei te Straatsburg echter in kon slagen de oude vete tus sen Frankrijk en Duitsland te doen eindigen, dan zou er een groot werk volbracht zijn. Churchill antwoordde, dat hij hoopte en vertrouwde, dat wanneer niet slechts in de assemblee, doch in de raad van ministers de wens wordt geuit een breed standpunt in te nemen en wijde speelruimte te laten aan de assemblee, Bevin zich niet als de voornaamste te genstander hiervan zou opwerpen. Het labourlid Crossman nam naar aanleiding van de ontmantelingskwes tie ook aan het debat deel met de op merking, dat Europa niet te verdedigen zou zijn zonder Duitse bewapening doch Churchill zeide van het tegendeel ovprtuigd te zijn. Een ander labourlid verklaarde, dat een volksstemming diende te worden gehouden, alvorens Duitse gemeenten aan Nederland zouden worden overge- draeen. McNeil, de Britse minister van staat, die het debat sloot, zeide, dat Engeland op de internationale arbeidsconferentie onweerlegbare bewijzen zal tonen, dat in de Sovjet-unie dwangarbeid voor komt. Engeland had te vergeefs getracht contact te leggen met de Chinese com munisten. Ten slotte zeide McNeil over In donesië: „WU geloven, dat er goede reden is te hopen, dat midden Aug. te Den Haag een ronde tafel-confe rentie zal worden gehouden. Indien het Nederlandse en het Indonesische volk er in slagen een bevredigende overeenkomst uit te werken en hierin hebben wij goed vertrouwen dan zou dit een beslissende in vloed kunnen hebben op het algemeen herstel in Zuid-Oost-Azië". Hü bracht in deze de gelukwens van zijn rege ring over. NEDERLAAG VOOR REGERING VAN TRUMAN. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft de regering van president Truman een nederlaag toegebracht door een subsidieplan voor boeren te verwer pen. Het plan, dat door de minister van landbouw werd ingediend, voorzag in een prijsdaling tot een „natuurlijk" niveau voor aan bederf onderhevige producten. Indien de prijs zou dalen tot beneden een voor de boeren billijke prijs, zou de regering met subsidies bijsprin gen. Het Huis stemde voor de handha ving van de huidige prijzenpolitiek voor het jaar 1950. Prins Bemhard deelnemer aan de internationale „Horse Show" Onze correspondent te Londen meldt ons heden: Op initiatief van Z.K.H. Prins Bern- hard zal een Nederlandse ruiter- equipe deelnemen aan het grootste Engelse ruiterfeest, de jaarlijkse In ternational Horse Show, welke van heden af een gehele week in het White City Stadium gehouden wordt. De Prins zelf zal ook voor de eerste maal in het concours uitkomen en wel met zijn paarden „Format" en „Rex" in twee dressuurproeven en met „Veronique" in het amateur- springconcours. De Nederlandse equipe zal bestaan uit J. H. Jurgens, chef d'équipe, die niet zal meerijden, kapitein J. Gruppe- laar met de paarden „Random Har vest", „Masta" en „Alvestoke Peter", M. van Loon met „St. Hubert" en „Pic colo", P. G. Vos me t. Franklin D" en „Sountess" en B. J. J. M. Arts met „Rocket". De Nederlanders zullen de strijd aan binden tegen Engeland. Ierland en Frankrijk in het springconcours om de Prince of Walescup. Verder komen zij individueel uit in de wedstrijd om de King George V-gouden wisselbeker. An dere deelnemende landen zijn België en Spanje. De Engelse favoriet van het tournooi is luit.-kolonel Llewellyn, de winnaar van het vorige jaar. DE GROTE GEBEURTENIS. Zoals reeds kort gemeld, zullen HM. de Koningin en de Prinsessen Beatrix en Irene met de Prins meekomen. De Koninklijke familie wordt heden in de loop van de dag te Londen verwacht. Waarschijnlijk zullen zij de overtocht per particulier vliegtuig maken. Naar wij vernemen zal Koningin Ju liana Maandag weer naar Nederland terug gaan, doch de Prinsesjes zullen tot het einde van de volgende week in Londen blijven. De Koninklijke familie zal haar in trek nemen in een der grote hotels. Het verblijf is echter volkomen particulier. Er zijn geen officiële ontvangsten of bezoeken. De International Horse Show is elk jaar dè grote gebeurtenis op het gebied van de ruitersport. Men zal er het paard ln zijn vele verschijningsvormen kun nen bewonderen, want honderden paar den van allerlei soort zijn er bijeen ge bracht. Men vindt er vertegenwoordi gers van de beroemdste rijscholen van Engeland en het continent en daar naast de bescheidener deelnemers van het Engelse platteland. De show is een der hoogtepunten van het Londense zomerseizoen, welke in alle kringen de grootste belangstel ling trekt. De liefde voor het pahrd is in Engeland immers onbegrensd! TOERISTEN-KLASSE IN NOORD- ATLANTISCHE LUCHTVERKEER? Het uitvoerend comité van de orga nisatie voor Europese economische sa menwerking te Parijs heeft een voorstel in behandeling genomen, dat de instel ling aanbeveelt van een speciale toeris tenklasse in het Noordatlantische lucht verkeer. Gehoopt wordt, dat een toeris tenklasse in het luchtverkeer in de loop van het voorjaar 1950 kan worden in gesteld en gedurende het gehele jaar tegen gereduceerde tarieven kan worden gevlogen. „VIKINGSCHIP" OP WEG NAAR ENGELAND. Het ,.Viking"-invasieschip, de „Hu- gln", is op weg naar Engeland. Het 25 meter lange vaartuig, dat door 25 roeiers wordt voortbewogen, is een vol komen getrouwe afbeelding van de boot, waarmede de bekende „Viking"- vaarders Hengist en Horsa 1500 jaar geleden in Groot-Brittannië aankwa men De „Hugin" wordt vergezeld door de Deense korvet „Thetis". De „Viking"-boot vordert goed, dank zy de gunstige weersomstandigheden. Indien deze aanhouden, verwacht men het vaartuig vóór 28 Juli a.s. in Enge land. H.M. Koningin Juliana verrichtte gis termiddag de officiële opening van de Wereldomroep te Lopik met de volgende rede: „Met dankbaarheid denkende aan alle stadia, die voorafgingen, zien wij thans een belangrijke vooruitgang verwerke lijkt om Nederlands stem over een groot deel der aarde te laten horen. Wanneer Nederland de wereld iets te zeggen heeft moet het daartoe de mogelijkheid tot zyn beschikking hebben en het wil zich geregeld doen horen in Indonesië, Suri name, Nederlandse Antillen en overal waar men onze taal verstaat in letter lijke zin, maar ook onze taal ln over drachtelijke zin. Vele zenders over onze aarde doen hun geluid horen* i%der heeft zijn eigen geluid. Vergelijkt men het met dat bij muziekinstrumenten, dan is er veel samenspel, anderzijds is het vaak een cacophonie, een veelheid van wan klanken. Dit moet niet zo zijn. WU willen daarentegen streven naar een op elkaar afgestemd zijn, naar harmonie in de atmospheer der aarde en in de eerste plaats naar harmonie met hen, die ons in de wereld het naaste staan. Moge de nieuwe Neder landse Wereld-omroepzender een wer kelijke versterking blijken van de op bouwende en vredelievende krachten. Het is zijn doel, zyn reden van be staan. Met de wens, dat hy deze roeping getrouw zal zijn stel ik hem hierby voor de eerste uitzending in bedrijf. De Koningin was onder grote belang stelling van de bevolking te half drie op het terrein, waar de nieuwe zender Is opgesteld gearriveerd. Bij het begin van de oprijlaan werd de Koningin door de Bond van Plattelandsvrouwen een pro duct van de streek, een enorme kaas aangeboden. Daarna reed de Koningin tussen een haag van "schoolkinderen, die haar-geestdriftig toejuichten. De ontvangst bij de nieuwe zenders geschiedde door de directeur-generaal der PTT, de heer L. Neher en de direc teur der Stichting Radio-Nederland, Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek. Nadat de Koningin voorgelicht door deze beide heren, de zender had bezichtigd, waarbij H.M. zich zeer geïn teresseerd toonde, begaf het gezelschap zich naar het gebouw waar de zenders Hilversum I en II zijn ondergebracht, waar talrijke genodigden aanwezig waren. HET DEFTIGE EN HET ARME PAARD. Het wordt ook nu weer een paarden- festijn zonder weerga! Een deel van het programma is gewijd aan de jeugd. Aan de galoppeer- en springwedstrijden voor kinderen zal o.a. Prinses Alexan dra, het dochtertje van de Hertog van Kent, deelnemen. Een bericht dat ook Prinses Beatrix en Prinses Irene hieraan zullen meedoen, is echter onjuist. Ook paarden, die „voor hun brood werken" zyn niet vergeten Er is een speciale parade van beroemde trekpaar den en ook van minaer beroemde, na melijk doodgewone, die hun leven ple gen te slijten voor melk- en bakkers karren. Ten slotte zorgen de voor deze gele genheid typisch-uitgedoste Londense kramers met hun ponnies en ezeltjes en vrolijk geschilderde wagentjes voor een heel bijzondere atmosfeer. De .Horse Show" eert het paard, def tig of arm KONINKLIJK GEZIN VERTROKKEN. H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bemhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zijn vanmorgen omstreeks half- tien in twee vliegtuigen van 't vlieg veld Soesterbcrg naar Londen ver trokken. De Koningin zal Maandag a.s. weer terugkeren. Het Londense havenconflict ATTLEE EN AMMON TEKENEN DE VREDE. Onze Londense correspondent meldt ons heden: Na een stormachtig debat in het La gerhuis, waarbij minister Isaacs het hard te verduren had in verband met zyn aarzelende houding inzake het ha venconflict en na een verhitte kabinets zitting over het door lord Ammon ver oorzaakte incident, is de vrede tussen Attlee en Ammon getekend. Het was namelijk niet mogeiyk Ammon als voor zitter van de havenarbeiders-raad te ontslaan. Bovendien zou de hele raad, bestaande uit werkgevers en vakbonds vertegenwoordigers, hem hebben ge volgd, ware hij afgetreden. De regering heeft de raad echter duidelijk gemaakt dat zyn beslissingen door het nood- comité dienen te worden goedgekeurd. Lord Ammon ls er nog altyd van over tuigd dat de regering roet in het eten heeft gegooid. De arbeiders willen in grote meerderheid aan de arbeid en door de door hem bepleite drastische maat regel zouden zy waarschijniyk het werk hebben hervat.. Misschien zou er de restrictie by moe ten worden gemaakt dat deze stelling alleen zou gelden voor degenen, die geen arbeid behoeven te verrichten in het gedeelte van de haven, waar de Cana dese schepen liggen. Want zolang de arbeiders ze als besmet beschouwen, zullen ze weigeren hen aan te raken. Uit de Lagerhuiszitting van gister middag ls duideiyk geworden dat de regering de afkondiging van de nood toestand alleen als stok achter de deur heeft bedoeld. Zoals wy al schreven, konden troepen ook zonder deze pro clamatie naar de haven worden gezon den, Maar voor toepassing van geweld ln de vorm van ontslag en arrestaties deinst de regering tot nu toe terug. zy wenst de democratische weg tot het uiterste te bewandelen en geen methoden te imiteren, die de commu nisten zelf plegen toe te passen. Er zyn enkele kleine stromingen onder de ar beiders, die terugkeer naar het werk bepleiten. Gisteravond waren reeds meer dan tienduizend soldaten in de haven bezig. Het suikerrantsoen voor een deel van Engeland komt thans in gevaar omdat, als gevolg van het conflict, de reserves tot een minimum gedaald zyn. Veel hangt er af van een massa-ver gadering van stakers, welke in de loop van vandaag in het Victoriapark zal worden gehouden. De 26-jarige graaf van Harewood heeft ziin verloving bekend eemaakt met de 22-jarige pianiste Marlon Steln De ko ning moet toestemming tot hun huweliik "erienen. omdat <*raaf van Harewood de elfde Dlaats inneemt od de lijst van '•-oonoDvnivprs Marion Stein die in Wenen is geboren werd tiidens een concert door Benjamin Britten aan de craaf voorgesteld. HANDELSBESPREKINGEN NEDER LAND—SOVJETZONE VAN DUITSLAND. Een Nederlandse handelsdelegatie on der leiding van mr H van Blankenstein van het Ministerie van Economische Zaken is besprekingen begonnen met de Duitse economische commissie te Berlijn. Volgens een officiële woord voerder van de Nederlandse militaire missie betreffen deze onderhandelingen het sluiten van 'n handelsovereenkomst tussen Nederland en de Sovjetzone van Duitsland. Kerkelijke leiders naar Indonesië OM TAAK DER JOURNALISTEN VOORT TE ZETTEN. De eerw. heer dr Joseph Sizoo, direc teur van een Theologisch Seminarium, heeft op een zendingsconferentie in de staat New York het voorstel gedaan, dat de belangrijkste zendingsgenoot schappen gezameniyk een „commissie van kerkeiyke leiders" naar Indone sië zullen sturen om de taak voort te zetten die de Amerikaanse journalisten niet meer hebben kunnen vervullen. Zij hebben, zeide ds Sizoo. die van Nederlandse afkomst ls, de nood lottige consequenties gezien van de on gebreidelde spanningen ln Indonesië en het Verre Oosten, en hy acht het de taak van de Christelijke kerk. om de gezichtspunten van beide partijen ter kennis van het geweten van de wereld en van de kerk te brengen. Zulk een onderzoek zou de volken van Azië. die nu in de mening verkeren dat alleen het communisme zich hun lot aantrekt, doen zien, dat ook de kerk zich voor hen interesseert en in verschillende de len van de wereld kunnen leiden tot een toeloop naar de kerk. Djokja's Sultan over „Staakt het vuren" HIJ GEEFT ALVAST EEN REGELING In een interview met Aneta heeft de Sultan van DJokja, tevens Minister van Defensie van de Republiek, verklaard: „De TNI zal gehandhaafd blyven en na de souvereiniteitsoverdracht worden overgedragen bij de vorming van het Federale leger. Ook de Republikeinse Marine en de Republikeinse luchtmacht zullen aan de Federale weermacht wor den overgedragen". De Sultan ve.klaar de, dat na het uitvaardigen van de „staakt het vuren" order, coördinatie tot stand zal worden gebracht tussen de Nederlandse en Republikeinse com mandanten zonder beperking ten aan zien van de bevoegdheden van het op perbevel van de Republikeinse weer macht De „Staakt het vuren" order zal uit gevaardigd worden door Sukarno, uic als opperbevelhebber daartoe slechts bevoegd is. Daarna zal dc Sultan de Republikeinse troepen, die buiten dc residentie Djokja gelegerd zyn, in specteren. Volgens de Sultan zal een gezamenlyke bekendmaking worden uitgegeven. Hy zeide verder, dat zolang het „staakt het vuren" nog niet is uitgevaardigd, de Republiek niet verantwoordeiyk gesteld kan worden voor hetgeen de Nederlan ders „rustverstoring" noemen. Dr Van Roy en naar Singapore VOLGENDE WEEK BESPREKING OVER „STAAKT HET VUREN". De voorzitter van de Nederlandse delegatie, dr Van Royen, is vanmor gen Der vliegtuig naar Singapore ver trokken. waar hii op uitnodiging van de Britse Hoge Commissaris. Malcolm Macdonald, enige da een zal logeren. Dit bezoek is niet officieel. Naar aanleiding van berichten als zou dr Van Royen Zondag naar Djokja gaan voor besDrekineen over het staken van het vuren, werd van bevoegde Ne derlandse ziide te Batavia verklaard dat zulks, mede in verband met ziin bezoek aan Singapore, zeer onwaarschilnliik is. Wel achtte men de waarschijnlijkheid aanwezig dat begin volgende week te Djokja informele besprekingen over het staken van het vuren zouden kunnen invangen, waartoe dan de destijds voor dit doel ingestelde tweede subcommissie, waarin van Nederlandse ziide mr Gle- ben voorzitter is. Zondag naar Djokja zou gaan. DRIE COMMISSIE'S TER INTER- INDONESISCHE CONFERENTIE. De voltallige vergaderingen van de inter-Indonesische conferentie zullen, voorzover zy te Djokja gehouden wor den, plaats hebben onder voorzitter schap van Moh. Hatta, terwyi ln de vergaderingen te Batavia Sultan Hamid II voorzitter zal zyn, aldus werd in de vergadering van gistermiddag besloten. Er werden voorts drie commissies in gesteld: een staatkundige, een econo- misch-financiële en een veiligheidscom missie. Deze commissies zyn onmiddel lijk aan het werk gegaan en daar op heden een voltallige vergadering der delegaties kan worden verwacht, zou spoedig verslag worden uitgebracht aan de agendacommissie over de eventueel bereikte accoorden. De nog hangende kwesties zouden dan te Batavia worden besproken. FELLE KOUDE OP HOOGVLAKTE VAN PENGALENGAN. Schade aan theeproductie. Het droge weer op de hoogvlakte van Pengalengan, dat gepaard gaat meteen felle koude 's nachts, heeft nachtvorsten veroorzaakt, die voor de theeplantcrs een grote schadepost betekenen, daar de aangetaste arealen geruime tyd uit de productie moesten worden genomen. Dr ARNOLD OVER DE GRENS. CORRECTIES. Hy spreekt over onverkwikkelyke gevolgen De minister-president van Rynland Westfalen, dr Karl Arnold, heelt in verband met de Jongste correcties aan de Nederland-Duitse grens verklaard: „Het ls dringend geboden een einde te maken aan onze internationaal-rech- telyke onmondigheid, waardoor ons cen. rijdige maatregelen worden opgedron gen en elndeiyk te begrypen, dat derge- lyke maatregelen op economisch gebied onverkwikkelyke gevolgen kunnen heb ben". Hy voegde er aan toe: „Wy hoopten dat het gedaan was met de voorlopige grenscorrecties en dat men tot de con clusie gekomen was. dat dergelijke ope raties precies niet geschikt zijn om de Europese samenwerking te bevorderen. Wij willen eens te meer verklaren dat het hier gaat om het stellen van Duitse gebieden onder een buitenlandse admi nistratie en wetgeving, een maatregel, die bij het vredesverdrag moet wordea bekrachtigd dwz. nadat de Duitse cen trale regering zal zijn gehoord.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1