Philips Radio volop Friezen verloren officiële Regenboogwedslrijd, doch blonken uif bij individuele race KAAGWEEK 1949 H.G.V.LUIJKEN RECHTZAKEN STADSNIEUWS Typen - Steno KON. ERK. PiTMANSCHOOL UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN Raad van Alkemade vergaderde Met een enkel woord Beurs van Amsterdam DINSDAG 19 JULI (Van onze Sportredacteur) Het is een vreemd geval met de Friese Regenboogzeilers. Gistermorgen, in de belangrijke Holland Friesland Regenboogwedstrijd, waren zij, zoals wij reeds meldden, weer nergens te vinden, waardoor de Hollandse zeilers zover op pun ten zün komen voor te staan, dat zij voor de zeilprs uit dit land van Abe Lenstra onbereikbaar zijn geworden. Maar in de middaguren van diezelfde dag met ongeveer dezelfde wind, toen waren dezelfde Friese zeilersheer en meester in de individuele Regenboogwedstrijd. In de eerste afdeling een eerste plaats voor Klaas Vrolijk uit Sneek en een derde voor Alberda, eveneens uit Sneek en in de tweede afdeling waren het de beide Snekenaren Hendriks en Van der Sluis, die op de eerste plaatsen beslag legden. Een mysterieuze geschiedenis! Het v/as gisteren uitstekend zeilweer. Een stevige Noordwesten-wind zorgde er voor dat de jachten eindelijk eens op „één oor" over het Kaagwater scheerden en er dus in alle klassen van een stevige strijd te genieten viel, In de HollandFriesland Regenbocg- vedstrijd had de Leider.aar Theunissen met zijn „Home" bij de boei in 't Nor- remeer zeker een halve minuut voor sprong op de Voorburgse tandarts Bergsma, Leen de Wit, de Fries Van der Sluis, en Hendriks. De andere deel nemers volgden kort hierop. Bij deze boei moest de Friese voorman Klaas Vrolijk evenwel de strijd staken wegens een stuurboord-bakboord geval met Leen de Wit. Op het Kruisrak terug naar 't Zwei- lar.d passeerde Hofland twee tegenstan ders, waardoor hij het aantal Holland se jachten aan de kop tot vier ver grootte. Alleen de Hollander v. d. Velde bleef achter. In de tweede ronde deden zich wei nig wijzigingen voor. Theunissen bleef zijn voorsprong behouden en sleohts Leen de Wit wisselde stuivertje met zijn teamgenoot Bergsma. Zodoende 'bleven de eerste vier plaatsen voor het Hollandse team, dat in de twee gezeil de races 76.2 pnt. behaalde, terwijl de Friezen het niet verder "konden brengen dan tot 33 punten, waardoor zij de wedstrijd met nog een race vopr de boeg reeds hebben verloren. In de tweede teamwedstrijd, die tus sen de Noordelijke en Westelijke 16 Kwadraatszeilfers, behaalden de Weste lijken, na de grote nederlaag in de eer ste race, gisteren een klein succesje. Niet erg groot, het verschil tussen bei de ploegen bedroeg Slechts 1.1 punt, maar het houdt de mogelijkheid in zich, dat de Westelijke zeilers vandaag in de laatste race. indien zij tenminste fortuinlijk zeilen, hun achterstand ni velleren. In de 12 m2 klasse zagen wij eindelijk eens een zege, na in beide voorgaande races gediskwalificeerd te zijn geweest, van de Braassemenneerzeiler Kraan. De Amsterdammer Laagwater, die reeds twee races won, werd nu tweede, zodat zijn positie in het algemeen klassement nog oven stevig is. Bij de Olympiajollen behaade onze Olympische deelnemer De Jong uit Rotterdam zijn derde zege in successie, waardoor de hoofdprijs hem niet meer kan ontgaan. Hetzelfde kan gezegd worden van Drontmann in de Pampusklasse B, terwijl de Scheveni- ger Volker in de Pampusklasse A er met twee overwinningen weer buitenge woon goed voor staat. Volker werd ook vorig jaar eerste. Indien gewenst kan betaling geschieden in 12 termijnen. BREESTRAAT 97 (Adv.) AANZIENLIJK LICHTERE STRAF VOOR DE BIJENKORF. Gedeeltelijke vrijspraak. Drie jaar en zes dagen nadat een legertje van 120 prijsbeheersingsambte- naren een contröle uitvoerden in de warenhuizen van de N.V. Bijenkorf te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, neeft de economische politierechter te Amsterdam uitspraak gedaan in deze zaak. De Bijenkorf was in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de tuchtrechter, die de N.V. wegens over treding der prijsvoorschriften boeten oplegde tot een totaal van ruim zes ton, waarin begrepen de in beslag genomen goederen. De straf is thans aanzien- hJk verminderd. Gistermiddag werd in de hoger be- roepzaak, uitspraak gedaan. De Bijen korf werd veroordeeld tot een geldboete van drie ton plus verbeurdverklaring van een deel der in beslag genomen goederen, dat op ongeveer f. 100.000 (waarde 1946) geschat kan worden. Ten aanzien van een aantal punten uer tenlastelegging werd de Bijenkorf vrijgesproken. De hierop betrekking neooende in beslag genomen goederen suilen binnen acht dagen worden te ruggegeven. SCHEEPSBERICHTEN. ..ABBEDUK, New-York—Buenos Aires, Ai,et ,,-e Pernambuco; ABBEKERK, ll,e—Rotterdam, pass. 18/7 Kaap tav? a/U1: ADINDA (t.) 18/7 van Ba rlam .Singapore; ALGENIB, Rotter- Ï?r7\n?«° Alegre, pass. 18/7 Madeira: aliCjORAB, RotterdamPorto Alegre, 18 Bahia; ALHENA, Buenos Aires— «otterdam. 19/7 te Salvador; AliNATI, Pa,,i!?~,Buenos Aires. pass. 18/7 St. --Nom v ARENDSDIJK. Buenos Aires 18/7 van Bahla; CISTULA. CLEonnlaVan PladJoe te Singapore; ia?^RA (t) KuweltR'dam, pass. iö,7 Aden, DALERDIJK, R'dam—Van- van I' 18/7 van Balboa; DELFT 19/7 Amsterdam te Curasao; EEMLAND. A'dam, 19/7 te Bahla; ShoUK AN (t !8/7 van Manchester te önelihavcn; HEELSUM. Sorong—Glas- Pass' 19/7 Oüessant; HELENA. Am- HFD»V?;rCuraW- 19/7 te Madeira; nat fT 18//7 van San Francisco do Sul >4" faranagua; JOH VAN OLDENBAR- rim V-rt^'dam—Sabang, pass. 18, 7 Pe st^ TUPITER 18/7 van Oran naar Am- sterdam; KERTOSONO 18/7 van Makas- naar Noenoekan; LEMSTERKERK 18 an Calcutta naar Vlzagapatan en «dam; LOOSDRECHT 18/7 van Bagnoll nao,r x?°pa: LOPPERSUM 18/7 v. Saffl Por! Nederland; MAASKERK 19/7 van Tw. Bonet te Momovia; MAASLAND, r"°E®ness; MAETSUY C K CR 18/7 van naai SI:.. MALVINA \iAMrknCt van Gibralta.- naar Fahaheel; nnng 19/t7 vaa Belawan te Pe- Bü de Draken is nog van alles mo gelijk, al staan de papieren van de Alphenaar Verduyn met twee eerste en een derde plaats wel uitermate gunstig. Voor de overige resultaten verwijzen wy naar de uitslagen. 12 M.2 klasse A: 1. Mustang. Gebrs Kraan, Oude Wetering; 2 Piasjager A. Laagwater. A'dam; 3. Hanepoel. Jan Mooy, Den Haag. 12 M.2 klasse B: 1. Ral, J. C. J. v. Sta veren. Lehnuiden; 2. Super X, A. P. Groo- te. Hilversum; 3. Spitsmuis. V. de Blocq van Kuffeler, Den Haag. Valkenklassc AI: 1. 't Spul. H. Klrke- nler, Alkmaar; 2. Bufra, Van Buren. Rot terdam, 3. Tony. H. Stumpe, Warmond. A 2: 1. Vier Winden, H. Snoeck, Den Haag; 2 Acclpitei. J C. Lichtenauer, R'dam; 3. Spellbound, A. Honingh. Am sterdam. A3: 1. Banteng. P. L. v. d. Elshout, Den Haag; 2. Anneke, G. A. S. Jongeneel, Boskoop; 3. Coppelstock, F. de Jong, Am sterdam. Valkenklasse B: 1, Pinquln Alb. Har- tog. Haarlem; 2. Wlndllefje, T. de Roo, Delft; 3. Fluffy, J, H, v„ Oostendorp, Rot terdam. Olvmplajnllen. klasse A: 1. Zomerweel de, J. H. H. J. de Jong, R'dam: 2. My Hobby, Joh. Dijkers, R'dam; 3. Magneet, B. Wlllems. A'dam. Olympiajollen klasse B: 1. Rêe, F H. Pruymboom. Gouda; 2. Witte Raaf, H. Willems, A'dam; 3. Vagebond, mej. Bras ser, Den Haag. Vrijheldsklasse: 1. Joly Roger, A. Wete- rings. A'dam; 2. Sail-Ho, mej. D. Kleyn. A'dam; 3. Vaerwel, J. C. Starreveld, Am sterdam. 1G M.2 Eenheldsklasse BI: 1. Aeolus, W. van Loo. Zwolle; 2. Rival 2, A v. He- mert, Haarlem; 3. Mascotte, A. G. v. d. Bosch, R'dam. B 2: 1. Tlgger, T. H. v. d. Honert. Lei den; 2 Dak, Kamphuis, Zwolle; 3. Duk dalf. G. R. Kreulen, Den Haag. Pampusklasse A: 1. Alk. A. Volker Jr. Schevenlngen; 2. Braaassemermeer. W. M. van Staveren, Alkemade; 3. Zuider kruis, G. N. R'oepel Jr, R'dam. Pampusklasse B: 1. Primrose, F H. Drontmann; 2. Sputteraar III, F. J. Buys, Nieuwer Amstel; 3. Dash, mej. B. v. Rijmenam, Wassenaar. Prakenklasse afd. I: 1. Kortenaer, H. Verduyn, Alphen; 2. Vliegende Hollan der. ir J. de Nerée tot Babberlch. Wasse naar; 3. Conlnckskint, G. A. Pfeiffer, Rijs wijk. Afd. 2i 1. Thalatta, W. P. v. Duyl, Nleuwersluls; 2 Puzzle 2, G. v. Wijk, Woubrugge; 3. Goedewlnd, L. P. Volle- bregt, R'dam. Regenbogen, afd. I: 1. Dolfijn, K. Vro lijk, Sneek; 2. Duke, J. C. v. d. Velde, Den Haag; 3. Aegir, J. Alberda, Sneek. Afd. 2: 1. Hennie, M. Hendriks, Sneek; 2. De Bruiser, R. A. v. d. Sluis, Sneek; 3. Hollandla, C. v. Staveren. Lelmulden. 16 M.2 Eenheidsklasse AI: 1. Symon den Danser 2. J.P. vDljk, Leiden;2. Argus 2, Jac. W. Swart, Koog a/d. Zaan; 3. Taxeur, J. Prins, Hilversum. A 2: 1. Tammo. K H. Lukkien. Zwolle; 2. Schelm, C. J. Vegter, Groningen; 3. She, H. S. de Vries, A'dam. Noorden wint 16 kwadraats- groep wedstrijd Kaagdorp Hedenmorgen zün de laatste races van de Holland-Friesland Regenboog-wedstrijd en de 16 Kwa- draats groepswedstrijd tussen het Noor den en het Westen gezeild. En ondanks erote Friese tegenstand - Alberda bezette de tweede plaats - is het weer op een Hollandse overwinning uit gedraaid. De voorlopige uitslag, er lopen nog enige protesten, lüïdt: 1. „Beneventum". J. Hofland (H); 2. „Algrin". J. Alberda (F); 3. .Eelko', W. Bergsmal (H); 4. „Home", F. A. D. Theunissen (H); 5. „Dolfijn", K. Vro lijk iF); 6. „Annemarie". L. de Wit (H); 7. Bruiser", R. A. v. d. Sluis (F)8- „Jan van Gent". G W. Kwant (F); 9. „Henny". M. Hendriks (F); 10. „Duke". J. C. v. d. Velde (H) Uitslag: Holland 31.1 pnt; Friesland 24 pnt. Het eindresultaat van de Holland Friesland Regenboog-wedstrijd luidt dus als volgt: Holland 107.3 pnt.; Friesland 57 pnt. In de 16 Kwadraats-Groepswedstrijd is het de Westelijken niet gelukt hun achterstand op het Noorden in te lopen, ondanks heftige pogingen daartoe van de Leidenaar Van Dijk en de HilverT summer Brunt, die resp. 2 en 4 eindig den. Het Noorden won de race met 29.1 pnt. tegen 26 punten, waardoor de to taal uitslag van de wedstrijd werd: 1. Noorden 90.2 pnt.; 2, Westen 75.1 pnt. Bevorderingen Chr. Kweekschool Bevorderd naar de tweede klasse: H. v. d. Burgt (Wassenaar), M. C. P. la Fleur (Oegstgeest), M. P. Helderman (Voorburg). J. Kuyper (Lisse), J. A. H. Labordus (Leiden), J. L. v. d. Maas (Leiderdorp), E. A. Oosterhof (Leiden), G. W. Oussoren (Hazerswoude), G. Scheffers (Alphen), C. J. Voordouw (Bodegraven). E. E. B. de Vries (Lei den), P. J. Th, Helderman (Voorburg), J, Wiersinga (Voorburg), J. Keus (Lei derdorp). W. Hoogervorst (Leiden), A. de Bruin (Leiden). Met één leerling wordt het examen voortgezet. Bevorderd naar de derde klasse: L. v. d. Berg (Nieuw Vennep), W. Bos (Bodsgraven), M. Breebaard (Oegstgeest), N. de Bruyne (Leiden) N. v. d. Cingel (Wassenaar). J. v. Eyk (Oegstgeest), J. Goedhart (Ter Aar), A. Groenewoud (Nieuw Vennep), P. Ha- rinck (Leiden), J. v. Katwük (Leiden), A. Koning (Bodegraven), D. v. Leeuwen (Voorschoten), T, Looyenga (Wasse naar), N. v. d. Maas (Leiderdorp). A- Oussoren (Hazerswoude)., A. Owel (Lei den), J. Schut (Leiden), H. Seegers (Lisse), K. Sneeuw (Nieuw Vennep). C. Tolk (Alphen), M. Willemse (Leiden), S. Zandstra (Hazerswoude). Niet be vorderd geen. Bevorderd naar de vierde klasse: P. Benschop (Wassenaar), H. v. d. Berg (Valkenburg), J. v. Bommel (Gouda) P. Boom (Oegstgeest), J. A. Gerritse (Leiden), H. Hilgeman (Wassenaar), J Kerkhoven (Hazerswoude), A. Kiel (Leiden). A. v. Leeuwen (Voorschoten), A. Linschoten (Leiden), B. Ouwsrkerk (Leiden). G. P. Sandberg (Lelden), T. v. d. Steen (Leiden), H. v. Stralen (Leiden), J. de Vries (Oegstgeest), A. Willemse (Leiden), M. Jongejan (Bos koop), J. de Rover (Rünsburg), B. Tom (Alphen). Niet bevorderd geen. Tosgelaten tot eerste klasse: C. S. C. Bremmer, W. K. A. Stokvis, J. M de Waard, H. W. Dompeling, J. J. van Sandbrink, J. A. Polet, L. P. A. Bos, A. P. A. Tolk, J. C. Kerkhoven, J. v. Til, J. v. d. Reyden, G. A. Heikamp, G. Boeltjes, Van Dalen, Van Zyp. Afge wezen 2 candidaten. Toegelaten tot de 2e klasse: J. Kuy- ken, K. v. d. Byl, M G. de Bruin, M M. van Houwelingen, A. M. Alting, Otten. Toegelaten tot de 3e klasse: L. A. Knetsch, F. B. Kriek, A. G. Rietveld, L E. Heinen, W. T. W. Vis, E. N. Mok- kenstorm, H, J. van Druten. MULO-DIPLOMA A. Voor het Mulo-diploma A zijn geslaagd: W. C. van Hees, Lelden; P. J. Bouwman, Lelden; F. de Vos, Leiderdorp; N. van Vliet. Koudekerk; A. J. Serlle, Lelden; R. W. Taal, Voorschoten; G J. Dijk stra, Lelden: N. Tegelaar. Oegstgeest; Ch G Segaar. Lelden; I. W. J. Bins, Voorschoten; N. C. Peerenboom. Leider dorp; G. J Storm, Lelden; A. E. M. Huysman, Voorschoten. Afgewezen 14. Opl. voor erk. diploma's in 2-3 maanden PLANTSOEN 65 TEL. 26558 (Adv.) Visserijberichten IJMUIDEN. 19 Juli. Besommingen van hedenochtend: IJm 87 f.5600; IJm 183 f. 33.440; IJm 249 f.200; IJm 241 f. 140. Aanvoer 2000 kisten. KATWIJK AAN ZEE. 19 Juli. Vangst- berichten van hedenochtend. Kw 86 60 k. (nog 35 nétten halen); KW 83 -70 k., Kw 67 28 k., Kw 48 6Q k Kw 38 35 k., Kw 18 2 k Kw 78 6 k„ Kw 49 4 k., Kw 41 25 k., Kw 39 50 k.. Kw 32 10 k., Kw 29 16 k.. Kw 33 10 k. Kw 97 1 k.. Kw 147 1 k. Kw 256 k., Kw 14 14 k.. Kw 9 45 k., Kw 5 8 k.. Kw 2 6 k.. Kw 140 12 k., Kw 54 1 k., Kw 47 5 k.. Kw 85 100 k.. Kw 44 13 k.. Kw 43 41 k.. uit de halve vleet Kw 50 6 kKw 170 10 k.. Kw 167 10 k.. Kw 151 9 k.. Kw 130 .15 k., Kw 65 12 k Kw 127 40 k.. Kw 45 2 k„ Kw 124 3 k. Kw. 122 100 k., Kw 68 7 k.. Kw 19 16 k., Kw 16 2 Kw 70 45 k.. Kw 161 22 k.. IJm 283 28 k., IJm 268 7 k.. Sch 107 2 k.. Sch 36 16 k. Geen vangst: Kw 138, Kw 23. Kw 42. Gemiddelde: Vlaardlngen 5 k., Sche venlngen 18 k., Katwijk 16 k. ALPHEN Van de R.K. Mulo-school zijn he den geslaagd voor het Mulo-examen Riek Witjes, Bert van Deuren te Alphen. Nel l'Ami en Karei de Prie te Leimui- den, Gré Hoogervorst te Ter Aar en Cees Eüs te Nieuwkoop. KOUDEKERK Afdeling van de VOMO opgericht In hotel De Bruin vond gisteravond een vergadering plaats georganiseerd door de Landelijke organisatie V.O.M.O. (Voor Onze Militairen Overzee). Deze avond stond o.l.v. de heer P. Boer welke de spreker, de heer Verbrugge van Den Haag, met een enkel woord inleidde. De heer Verbrugge glne allereerst na welke geweldisp groei de organisatie, die zich geheel buiten- de politiek houdt, heeft. Nadat hij er zün teleurstelling over had uitgesproken dat de demobilisatie niet verliep zoals voorgesteld was. schil derde hil de toestanden van de militai ren bij de politionele acties, waarna een minuut stilte in acht werd genomen voor hen die vielen. Achtereenvolgens gaf hij in een vurig en uitvoerig betoog weer. het request, dat uitgaande van de V.O.M.O. aan de minister is verzonden, waarop hil een toelichtine gaf en het kledingvraagstuk bij terugkomst der gerenatrleerden waarvoor de toelage van f. 170.- veel te gering is. Ten slotte besprak hil de vraag: .JHoe moeten de gerepatrieerden weer in het arbeidsproces worden opge nomen?" Na de pauze, waarin rich 30 ouders als lid opgaven, en f. 38..- werd gecollec teerd eaf de heer Verbrugge nog een toelichting hoe de demobilisatie in de toekomst zal verlopen. Diverse vragen «werden nog gesteld, waarna de heer Boer de vergadering sloot. Bij acclamatie werd een besfge vormd. bestaande uit de heren P. Boer, A. v. Diggele, C. Geerlof. Jac, Kraai en P. Smit. Op de ledenvergadering van de Chr. Hlst Kiesvereniging werd de heer R. Ch. Schellingerhout als secretaris ge schorst in verband met de candldaat- stelling voor de gehouden gemeente raadsverkiezing. NIEUWKOOP GEMEENTERAAD EN BOOTTOCHT. Gisteravond kwam de Raad onder voorzitterschap van de burgemeester in openbare zitting bijeen. De heren Augustlnus en Van Dam werden benoemd in de commissie voor onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. De com missie opperde geen bezwaar tegen de benoemingen. Ingevolge art. 72 der L.O. wet had het schoolbestuur van de R.K. School te Noorden een verzoek voor gymnas- KATWIJK AAN ZEE Prestatie-zwemtocht Door het be stuur van de Katwükse Reddlngsbrlgado ls ook dit Jaar een „zee-prestatietocht" uitgeschreven, welke gehouden zal wor den op Zaterdag 13 Augustus, aanvang 3 uur In de namiddag. De te zwemmen afstand bedraagt 1500 meter, vanaf de Uitwatering naar de Zulderpost of om gekeerd. naar gelang van het tü Er wordt met de stroom mcegezwom- tiekmateriaal ingediend.. De Raa.d be- sohikte gunstig. Mej, S. J. Verstees te Noordwelle werd benoemd tot onaerwyzeres aan de Openbare Lagere School alhier. In de commissie voor het nazien der gemeenterekening worden beiloemd de heren Zekveld, Augustlnus en Blieven. De burgemeester deelde hierna me de, dat er onlangs weer een aanbieding was gedaan voor een luidklok van 600 kg. Kosten ongeveer f. 4.800. Een zeker bedrag was hiervoor reeds gereserveerd, terwijl voor de oude klok nog een ver goeding kan worden verwacht. De Raad keurt goed dat B. cn W. trachten in die richting iets tot stand te brengen. Terloops zy opgemerkt, dat in de R.K. Kerk te Noorden deze maand nog 3 klokken zullen worden aangekocht, terwijl men druk bezig is ook voor de R.K. Kerk te Nieuwkoop klokken te verkrijgen. De heer Zekveld kwam met 'n voor stel ter tafel, daai'bü gesteund door de heer Klein, voor het aanleggen van centrale verwarming in het gemeente huis. De Raad besloot het punt aan te houden. Na sluiting der vergadering scheepte men zioh in en ging de „Zeemeeuw" met B. ej> W.. gemeenteraad en ambte naren van het gemeentehuis een vaar tocht maken over de plassen. Men veer langs de ontginningsbedrij- ven. Aan het Meüepad werd gemeerd en het gezelschap maakte een korte wandeling van de eerste tot de tweede kwakel. De tocht ging verder naar de vuilstortingsplaats in de Zuidpias en de Noorderpias. Tegen half tien arriveerde het gezel schap weer aan het gemeentehuis. Het was de heren raadsleden aan te zien, dat de-ze originele afwisseling van hun werkzaamheden op hoge prüs werd ge steld. De adelborst le klas, V. C, Grce- nendük alhier, die het vorig jaar met de „Zuiderkruis" naar Indonesië ver trok en de laatste tüd verbindingsoffi cier is op het marine-etablissement te Surabaja, is bevorderd tot luitenant ter zee 3e klasse. WOUBRUGGE DS H. N. VAN HENSBERGEN BEROEPEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier heeft een beroep uitgebracht op ós H. N. van Hensbergen, Ned. Herv. predikant te Schalkwijk. Aankoop van woningen te Oud Ade Gisteravond kwam de Raad van Al ksmade in openbare vergadering bijeen. Na opening door de voorzitter, burge meester J. H. M. L. Hoynck van Pa pen dreoht, werd overgegaan tot onder zoek der geloofsbrieven van de nieu we raadsleden, welke door de commis sie accoord werden bevonden. Ten aanzien van het verzoek van B B. en W. goedgekeurd. Bü de vaststel ling wyzlging begroting dienstjaren '48 en 1949, informeerde de heer J. P. Ho- genboom naar de post aangaande het aanbrengen van een warm-water ap paraat in de burgemeesterswoning. Na toelichting verklaarde deze zich ook hiermede accoord. Inzake de voorlopige vaststelling gemeenterekening en be- dryfsrekeningen over 1947, adviseerde de heer M. R. v. d- Veld, aan B. en W. een voorzichtig beleid te voeren met ongedekte kapitaalsuitgaven. De gratificatieregeling 1949 voor Ryks Klerk* të Nieuwe Weterin* om over te ue grauiicaueregeung iy*y voor t tr? vp.rnipuwincr var? de afschei- 1 ambtenaren werd ook toepasselük ver- Waard voor deze gemeente. Het. voor- Het individuele klassement van de he denmorgen gezeilde race luidt: 1. Stella Maris", M. W. Visser, Paters- wolde; 2. .Simon den Danser". J. P v. Dijk. Leiden; 3. Tammo". K. H. Luk kien, Zwolle; 5. Favonius", J. Helder, Paterswolde; 6. .Argus 2". Jac. W. Swart Koog a/d Zaan; 7. „Annie 3", N. Both, Gouda: 8. „Riumke", J. C. Vegter. Gro ningen; 9. „Schelm". C. J. Vegter. Gro ningen; 10. .Ideaal". H. Molenaar. Slik kerveer. Nader vernemen wii nog. dat Alber da zijn protest in de Regenboogwed- striid heeft gewonnen, waardoor Hof land (H). die als eerste binnenkwam, gediskwalificeerd werd. Alberda won nu de derde race. terwijl door de dis- ding langs de Voorweg nai>ü zün per ceel, ontstond een uitgebreide discus sie. De heer Spring in 't Veld zeide, dat het hem bevreemdde, dat B. en W. dit adres voor kennisgeving willen aan nemen. Temeer daar hem is gebleken dat de heer Klerks in 1931 de «rond tot verbreding van de weg gratis heeft af gestaan aan de gemeente, met de be paling dat de gemeente voor het on derhoud van de afrastering zal zorgen. Voorz. antwoordde hierop, dat uit geen enkel document blü'kt, dat de gemeente de onderhoudsplicht van deze afschei ding cp zich genomen heeft. Verschil lende raadsleden repliceerden hierop, waarbü bleek dat de toenmalige wet houder, de heer P. de Jong Oz., zich deze toezegging nog terdege bewust was. Voorz. zeide tenslotte deze zaak alsnog in B. en W. met adressant te bespreken om voor eenmaal nog een naar haar inricht behoorlüke afscheiding te ma ken. Besloten werd cm medewerking te verlenen aan de R.K. sohool te RÜP- wetering en de R.K. school en Nat, Ohr. School te Oude Wetering voor uit breiding en verbetering der bestaande schoolgebouwen Besloten werd tot toekenning van 'n renteloos voorschot ad f. 1.224,72, tot dekking -van het ongedekt exploitatie tekort over 1947/1948 der Woningbouw- ver. „Alkemade". Het voorstel op initi atief van de Middenstandsvereniging „St. Maarten" te Roelof ar endsveen, tot der Alg. Politieverordening, kwalificatie van Hofland ook het pun- tenaantal in het voordeel van de j wijziging Friezen doorsloe?. De uitslae van de inzake de verkoop door onbevoegden en 3e race luidt thans: 1. Friesland 29.1 door mensen van buiten de gemeente, pnt.; 2. Holland 25 pnt. I werd overeenkomstig prae-advies van BINNENLAND. Het in 1926 door de Kon. Mü. „De Schelde" te Vllsslngen gebouwde ms. In- drapura van de Kon. Rotterdamse Lloyd heeft op diezelfde werf thans een vrüwel volledige vernieuwing ondergaan. Donderdag zal het schip zijn technische proefvaart maken, waarna het Vrijdag a.s, van Vllsslngen naar Rotterdam zal vertrekken. Het hoofdbestuur van de Kon Ned. Veren, voor Luchtvaart heeft gistermid dag tijdens een hem aangeboden lunch te Den Haag afscheid genomen van de heer Montauban van Swiindreg-t. die onlangs aftrad als seoretaris van de K.N.V.L. Als dank voor de vele diensten, die hij gedurende bijna 10 Jaar aan de vereniging heeft bewezen, werd hem door de wnd voorzitter, de heer C. Kolff. de ere-legpennlrug der vereniging aange boden. Tot directeur van het Gemeentelijk ElectriciteltsbedrMf te Den Haag is be noemd dc heer ir H. F. A. Roodenburg. directeur van het G.E.B. te Dordrecht. De „Slamat" wordt morgenavond om acht uur aan de Lloydkade verwacht, waarna op ontscheping terstond een aanvang neemt. Donderdagavond te halfacht zal men on de Maliebaan te Den Haag een bijzonder militair schouwspel kunnen zien. n.l. een demonstratie van luchtdoel artillerie en vliegtuigen. Geschut van de 2e territoriale afdeling luohtdoélartillerie zal hier opgesteld worden, waarna vlieg tuigen een aanval zullen doen op de stelling. De luchtdoelartillerie zal daar na het vuur op de vliegtuigen openen. Door middel van een geluidswagen zal J deze demonstratie verduidelijkt worden. Gistermiddag heeft een Zweeds burgersportvllegtulg in verband met het slechte weer een tussenlanding gemaakt op het vliegveld „Volkel". Het vliegtuig ls kort daarna weer opgestegen en naar Brussel vertrokken. Bij K. B. is aan mr J. Bothenius Lohman. op zijn verzoek, met Ingang van 1 October a.s., eervol ontslag verleend als burgemeester van Assen, met dank betuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. BUITENLAND. De Amerikaanse minister van fi nancien. John Snijder is thans te An kara aangekomen. De Britse minister van koloniën, Arthur Creech Jones, heeft bekend ge maakt. dat Engeland het vorige Jaar op nieuw 12 mlllioen pond sterling heeft bijgedragen voor de ontwikkeling van zün koloniale Imperium. De schenkingen en leningen, die de voorafgaande Jaren in het kader van de wetten van 1940 en 1945 voor koloniale ontwikkelingen en welzlin waren goedgekeurd, bellepen 50.891.896 pond sterling, zodat het to tale bedrag aan Brits geld. dat geïnves teerd werd in de koloniale ontwikkeling, 63.171.574 pond sterling bedroeg. Dalietos. een Grieks verbindings officier bij de Balkancommissie der V.N. heeft n een rapport verklaard dat Bul- garile zijn hulp aan de Griekse opstan delingen uitbreidt ingevolge het conflict tussen de Komlnform en Joego-Slavië. Louis Saillant, de secretaris-generaal van het onder communistische leiding staande wereldverbond van vakverenigin gen, heeft te Marseille de oprichting be kend gemaakt van het Internationale zeelleden- en havenarbeidersver bond. dat gelieerd is aan het wereldvakverbond. Het nieuwe verbond zal zijn hoofdkwartier te Marseille hebben. Israëlische en Syrische vertegen woordigers en gedelegeerden der VN. hebben een watf>enstllstandsovereenkomst geparafeerd. Te Labban bij Alexandrlë, ds een gebouw van vier verdiepingen ingestort tengevolge waarvan dertien personen ge dood en zes gewond werden. Dr George von Alexlch die voor de oorlog gezant van Oostenrijk ln Neder land was, ls op 55-Jarge leeftild' te Was hington overleden. Hij was in 1940 naar de V.S, gegaan en verwierf vorig Jaar het Amerikaanse staatsburgerschap. De Romeinse politie heeft de hand gelegd op een clandestiene drukkerij en op 200 mlllioen valse bankbiljetten van een valse muntersorganisatie. 6 perso nen ziln aangehouden. Op last van de Tsjechoslowaakse autoriteiten zijn gisteren vijf mannen terechtgesteld .die ln Juni J.Ï. door het Tsjechoslowaakse staatsgerechtshof schul dig ziln bevonden aan hoogverraad en het bedrijven van splonnage en sabotage. De Tsjechoslowaakse ambassade te Londen heeft de Britse luchtvaartclub meegedeeld dat alle Tsjechoslowaakse In schrijvingen voor de Britse luchtvaart- race, die begin Augustus a.s. te Birming ham zal worden gehouden, zijn Inge trokken. Blijkbaar durft men het uit zenden van Tsjechen niet meer aan! De Chinese communistische radio- omroep te Pelplng heeft de samenstelling van de „Vereniging voor Chinees-Russi sche vriendschap" bekend gemaakt met mevrouw Sun Yat Sen. weduwe van de stichter van de Chinese republiek, als voorzitster. Op een landingsbaan van het vlieg veld te Lucknow is gisteren kort na de aankomst aldaar van de Indische pre mier Pandit Nehroe een bom ontdekt. Vijf dagen geleden ls te Calcutta een bomaanslag op Nehroe gepleegd. stel tot overname van 6 woonhuizen \an de heer J. Jansen te Oud-Ade, waarvoor de gemeente aan eigenaar 'n lijfrente zal verstrekken met bükomen- de kosten, vormde wederom een punt van uitgebreide bespreking. De heer v. d. Velden achtte aan over name van deze woningen enkele geva ren verbonden. Dit behoort niet tot de taak der gemeente, daar dan mogelük velen met een dergelyk verzoek zullen komen. De heer v. d. Geest vindt de in de begroting opgenomen raming voor onderhoud van f. 75 per woning te laag. Na toelichting door de voor zitter, waarin deze verklaarde dat dit een zeer gunstige gelegenheid is, om deze woningen die in het uitbreidings plan van de gemeente zün gelegen, in eigendom te verkrügen, werd het voor stel in zün geheel aangenomen. De vaststelling ener verordening op de heffing van straatbelasting, deed de heer Hoogenboom opmerken: „Dus het blyft zoals het was." Voorz. antwoordde bevestigend, maar tot 1 Jan. 1950. In de rondvraag besprak de heer M. Spring ln 't Veld de noodzakelijke ver betering van de schoeiing nabü de sluis te Nieuwe Wetering. De heer P. v. d. Velden maakte een bemerking aangaande het waterfestün op de beide Pinksterdagen te Oude Wetering. Door de Kerken is hiertegen geprotesteerd. Voorts wekte dit bü kerkgangers on genoegen, daar zü by de veerpont büna een uur hadden moeten wachten, en verzocht daarom in de toekomst hier mede rekening te houden. Hierna ging men over in geheime rit ting ter bespreking terugneming v/eg LeidenNieuwe-Wetering. Na herope ning werd geen openhaar besluit geno men. men. terwijl voor uitvallers voldoend" begeleidende boten aanwezig zullen zün llooibrocl In de afgelopen week werd hooibroel geconstateerd in een on bedekte grote hooiberg van Van DuUn in het Noordeinde; de temperatuur be droeg toen 72 gr. Deze steeg tot 80 gr. Nu vond de commandant van de brand weer het noodzakelijk om de nodige voorzorgsmaatregelen te treffen. Gister ochtend werd het middelste gedeelte er uit gehaald, waarvan een doel reeds zwart verkoold was. RIJNSBURU Ere-burgemeester De Monye 80 jaar Gisteren vierde de ereburgemeester van Columbus (Ver. Staten), de heer A. A. de Monye zün tachtigste verjaar dag; er was geen aanleiding gewe«st om te schrijven over de tachtigste verjaar dag van de burgemeester van een Ame rikaanse stad, ware het niet dat dezs burgemeester een Rijnsburger is, en in rijn Rünsburgse woning gisteren het middelpunt was van een drukke en vrolüke schare familie en vrienden. De Jonge tachtigjarige, over wie wij vorig jaar bij zün terugkeer uit Amerika uit voerig schreven, zat temidden van vrienden en bloemetjes al gauw op zün praatstoel, tosn wy hem ter gelegen heid van deze bijzondere dag opzochten. Met een stralend gericht vertelde hü, dat in de loop van de avond zün zoons in Columbus hem zouden opbellen om hem te feliciteren. Een andere zoon, die in een der Leidse ziekenhuizen her stellende is van een zware keeloperatie, was met een auto naar Rünsburg ge bracht om een paar uurtjes in de fami liekring te vertoeven. Burgemeester Höweler was met zün echtgenote een van de eregasten op deze avond. En de 87-jarige Noordwüker De Monye kwam ook nog even langs, om zün jongere broertje geluk te wensen! Wanneer men de tachtigjarige kent, is het geen üdele hoop. te wensen dat nog vele malen deze achttiende April een feestdag zün zal in de Rünsburgse woning van de ere-burgemeester Marktberichten ROELOF ARENDSVEEN, 18 Juli Bloemenveiling. Dahlia's 5—9 et; Liatrix 618 ct; Gladiolen 719 ct; Scablosa 3 7 ct; Anjers 47 ct; Campanula 38 cent. Groentenvelllng Aardbeien 2646 ct per i pond; tomaten f. 1736; kropsla f. 1,502.90; bloemkool f.639 per 100; snybonen f. 5,407.50; Idem stek 2,80 3.90; dubb stambonen f. 7,708.90; dop erwten f. 2.20—2,80; tuinbonen 69—70 ct per 10 kg; augurken grof f. 6.9018,10; idem bommen f 1.802,20; idem stek f. 1,902 per 25 kg. KATWIJK AAN DEN RUN. 18 Juli. - Groentenvelllng. Bloemkool IA f. 2438. Idem I f. 17—26, Idem II f. 4—12; bos- peen f. 1623; aardapp. bonken f. 7,60 8,20: 1de mgrote f. 89. Idem drielingen f. 3.406,20; idem Kriel f. 38—4; kom kommers f. 1415; spitskool f. 8; was- peen f. 913; andijvie f. 810; tuinbo nen f. 67; radijs f. 4J5.90; doppers f.2332; peterselie f 3,604,40; selderie f. 3.90—7,50; sla f. 1.505,30; uien f. 3,80 —8,10: sjalotten f. 3—7; sla f, 1,50—530; uien f 3,808,10; sjalotten f. 37; aard beien f. 3872; kroten f. 66,25; rabar ber f. 5.506; boskroten f. 22,10; prln- sessebonen f. 9095. ROTTERDAM. 19 Juli. Veemarkt. To taal aanvoer 2606, waarvan 250 vette koelen en ossen; 673 stuks gebrulksvee: 105 graskalveren: 358 nuchtere kalveren; 285 biggen; 88 veulens; 250 paarden; 403 schapep en lammeren: 53 bokken en gelten; 1*41 varkens. Prijzen per stuk: kalfkoeien 1ste soort f.'850, 2de soort f. 750. 3de soort f. 625; melkkoeien 850. 760, 625; varekoelen 510, 435, 370; vaar zen 625. 520. 400; pinken 530. 430, 350; graskalveren 300, 220, 120; biggen 50. 45. 40; hitten 700. 560, 425; werkpaarden 880. 680. 520. Prijzen per KG: slacht- paarden f 2.40. f. 1,30. f. 1,10 BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 18 Juli. De stemming was vandaag min of meer teleurstellend. Na de vaste ten dens van Vrüdag, waarbü cultuurwaar den de boventoon voerderi, heerste er thans een opvallend gebrek aan affaire, als gevolg waarvan de koersen in het yerdere verloop iets terugliepen. Het door hem als zeer bevredigend bestem pelde bezoek van dr Van Royen aan Djokja, maakte op de beurs geen in druk. Belangrüke koersverschillen kwa men niet voor. De ondertoon ls nog steeds betrekkelijk gunstig. Van Cul tuurfondsen was Amsterdam Rubber 2 lager en kon HVA zich evenmin handhaven, maar de Vorstenlandse Oultuurmaatschappü trok enige belang stelling cn opende wederom Iets beter. In het verdere verloop liepen de koer sen over de gehele linie bü gebrek aan steun iets terug. Tabak bleef vrü goed op prüs. De koers van Kon. Olie was nauwe- lüks aan verandering onderhevig. De andere internationale fondsen lagen merendeels prijshoudend. Een opmerke- lüke koersdaling hebben de laatste tüd de aandelen der na-oorlogse industrie Klinker Isoliet ondergaan, die op 105 zyn uitgegeven en vandaag tot 32% wa ren afgezakt. De vennootschap onder vindt sterke concurrentie van het uit Duitsland ingevoerde materiaal, dat be neden de kostprijs van de Nederlandse industrie ligt. Op de Staatsfondsenmarkt was het verloop eveneens onbelangwekkend en bleven over het algemeen, de vorige koersen gehandhaafd. Dinsdag 19 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f,1000. Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3% 99f* Ned. '47 3% 3 97% Dollar-Ing. '47 3 106]/K Investerlngscert. 3 98 Ned. p. 1962/4 m.b. 3 98^ Indië '37 A 3 95J* Grootboek '46 3 97f£ ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 78 yK N. Ind. H.bank 111 Ned. Handelmü152 A.K.U175 174 K Lever Br271 273% Philips 231A 231% Wilton Feyenoorö 165 Kon. Olie 308% 308% Amst. Rubber 130 Deli-Bat. Rubber 91 Holl. Amer. lün 153% Kon. N. Stoomboot 125% 125% Ned. Scheepv. Unie 164 164% H.V.A151% 153% Java Cult78% Deli Bat. Mü126% Dell Mü146% 146 Senembah 134 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3'/2) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam '37 I, II 3% Industr. Obligaties Lever's Zeep Mü 3% Kon. Petr. Mü 3% 100 101% 101% 103 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredlctinstellingeD Amsterd. Bank 162 Rotterd. Bank 174% Twentsche Bank ..167 industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr. 326% Rott. Droogd Mü ..232 Zwanenb. OrganoD 207 Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mü 141 Internatio 166% Albert Heyn 187 Ned. Mü Walv.Vrt. 112 56% Spoorwegen Deli Spoorw. Mü Amerik. fondsen Anaconda 28% Shell Union34%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3