Van Royen-Rum actoord Ie Djokja aanvaard Engeland gaat versoberen Feestelijke heropening der K. M. A. te Breda Besprekingen over het probleem „staakt het vuren" WEERBERICHT „Het vaandel bleef smetteloos" Minder suiker en tabak Snoep op de bon Meer vlees en vet 58ste Jaargang VRIJDAG 15 JULI 1949 00 No. 26743 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,IS per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Het Republikeinse kabinet heeft gisteravond te Djokja het Van Royen —Rum accoord aanvaard. Het heeft echter nog geen beslissing genomen over de uitvaardiging van het bevel „staakt het vuren". Het Republikeinse persagentschap „Antara" heeft uit welingelichte krin gen vernomen, dat de order „staakt het vuren" zal worden gegeven, zodra de uitvoeringsvoorschriften dienaangaande zijn bepaald op een ontmoeting van de belde delegaties. In deze bijeenkomst zullen de staven van de strijdkrachten van beide partijen een voorname rol spelen Betreffende de hergroepering van het Republikeinse kabinet werd verklaard, dat men een efficiëntiebasis zal vormen met gebruikmaking van alle beschikbare krachten, zodat in de toe komst bv. een minister niet tegelijker tijd lid van de delegatie is. In verband hiermede zal waarschijnlijk de Repu blikeinse delegatie gewijzigd worden Het Republikeinse kabinet zal in de ko mende dagen voortdurend, bijeen zijn voor bespreking van de vraagstukken betreffende de inter-Indonesische con ferentie en de Ronde-Tafelconferentie. Dinsdag zal de Republikeinse rege ring een verklaring afleggen voor het werkcomité van het K.N.I.P. Vanochtend had de plechtige over dracht plaats van het Ministerie van Defensie uit handen van premier Hatta aan de Sultan van Djokja. De Republikeinse militaire comman dant van Sumatra, kolonel Hidayat, die gisteren met een vliegtuig van de Unci uit Kotaradja afgehaald werd, is naar Djokja vertrokken, vergezeld van mili taire experts van leger, marine en luchtvaart der Republiek op Sumatra. Tevens vertrokken de leider van de Republikeinse delegatie, mr Rum, de delegatieleden Djuanda en Darmase- tlawan, alsmede de afgevaardigde van de B.F.O. Kosasih. Deze laatste reist, naar Djokja voor het bespreken van de moeilijkheden, ontstaan doordat de uitnodigingsbrieven voor de inter-Indo nesische conferentie elkaar gekruist hebben. Het Atlantisch Verdrag in het Italiaanse parlement Het debat over het Atlantisch ver drag in de Italiaanse Kamer van Af gevaardigden is ingeluid niet een stormachtige scène. Aanleiding hiertoe i was het binnenkomen van de Italiaan se communistische leider Palmiro Togliatti, juist een jaar nadat hij op de trappen van het Italiaanse parle- ment was beschoten en gewond De communisten juichten bij de bin nenkomst van hun leider, waarop de christen-democraten met gejoel rea geerden. Daarop riepen de communis ten „Moordenaars", hetgeen de aanlei ding was tot een hevig tumult, dat ver scheidene minuten aanhield. De communistische afgevaardigde Pajetta stelde voor daarbij gesteund door de neo-fascistische afgevaardigde Almirante het debat uit te stellen, doch dit voorstel werd door de Kamer met hand opsteken verworpen. Men verwacht dat het debat een week zal duren. SMOKKEL IN AMERIKAANSE ZONE In een officieel rapport van het Ame rikaanse militaire bestuur in West- Duitsland werd medegedeeld dat ver schillende Amerikaanse en internatio nale liefdadigheidsorganisaties verwik- ked zijn in een reusaohtige smokkelaf- faire die in de millioenen loopt. Enige van de grootste en meest be kende liefdaaigheidsorganisaties hebben zich er toe geleend door middel van geschenkzendingen alle mogelijke arti kelen die niet geïmporteerd mogen wor den. zoals voedsel, machine-onderdelen enz., in te voeren en deze op de zwarte markt te distribueren.' De douane deelde mede dat in de loep van de jaren voor ongeveer 600.000 dollar per jaar was gesmokkeld. Dit be tekent natuurlijk dat er veel meer geld mee gemceid was, want de goederen waren in Duitsland vele malen zoveel waard als in de Verenigde Staten. De officiële cijfers tonen aan, dat gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar in het gebied van Frankfurt 1300 tor. koffie, chocolade, cacao en margarine werd binnengebracht, terwijl in het district Stuttgart dit getal bijna het dubbele haalde. Bovendien kwamen in dit gebied gedurende die periode vijf millioen cigaretten, meer dan 280 mijl textiel en 25.000 paar schoenen binnen, (U.P.). PLAATSELIJK BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met on weer Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In het binnenland overdag iets lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 10 uur). 16 Juli. Zon op: 4.38 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 23.25 uur, onder: 11.22 uur (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 7.04 en 19.29 uur. LOVINK EN VAN ROYEN NAAR MAKASSAR. Vanmorgen zijn de H.V.K., de heer Lovink en diens echtgenote, de leider van de Nederlandse delegatie, dr Van Royen, eveneens met echtgenote, mr Blom e.a. naar Makassar vertrokken. Zij worden morgen terugverwacht. DR MANSUR NAAR BATAVIA De Wali Negara van Oost-Sumatra dr Mansur, is vandaag op verzoek van de Indonesische regering voor bespre kingen naar Batavia vertrokken, ver gezeld door zijn vertegenwoordiger in de B.F.O., de heer Damrah, en het ka binetslid Van Gelder. GEHEIME BESPREKING VAN TRUMAN. President Truman heeft gisteravond met hoge regeringsleiders en functiona rissen op het gebied van de atoomener gie alsmede militaire autoriteiten en lei ders van het Congres een geheime be spreking gehouden, welke twee en een half uur duurde en waarover niemand enige mededeling wilde doen. Senator Millard Tydings (democraat uit Maryland), voorzitter van de Se naatscommissie voor de gewapende machten, die wegens ongesteldheid vroe ger dan de andere vergaderden de be spreking in de tijdelijke residentie van de president verliet, verklaarde aan een correspondent van Reuter: „U zou over de aangelegenheid in kwestie geen pu bliciteit wensen, u zou het niet druk ken, ook al wjst u er van af, in het be lang van het land". NOG GEEN ARBEIDERSPARTIJ IN AMERIKA. Een conventie van Amerikaanse ar beiders in de auto-industrie is tot de conclusie gekomen, dat „de tijd nog niet rijp is voor de stichting van een onaf hankelijke arbeiderspartij in de Ver enigde Staten." Men besloot de poli tieke actie tot ondersteuning van „ruim denkende" candidaten op te voeren. DE DREIGENDE STAKING IN DE AMERIKAANSE STAALINDUSTRIE. De „U.S. Steel Corporation" heeft president Truman verzocht zijn plan tot afwending van een staking in de staalindustrie in dier voege te wijzigen, dat de door hem voorgestelde commis sie van onderzoek geen bevoegdheid zal hebben een regeling van het geschil aan te bevelen. R.K. KERK CONTRA COMMUNISME. Het Pauselijk decreet tegen het com munisme wordt in alle talen der wereld vertaald en zal dagelijks door radio Va- ticana worden omgeroepen. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de Oosteuropese landen. Volgens welingelichte Vaticaanse krin gen is een der voornaamste redenen voor het decreet het gevaar van een communistische vijfde colonne, die zich „in katholieke organisaties had gedron gen en misschien zelfs in het organisme van de Vaticaanse staac" Volgens de zelfde bron heeft de kerk „verborgen aanhangers"' onder de com munistische functionarissen, zelfs in de Sovjet-Unie. STRIJD IN CHINA WORDT VOORTGEZET. De Chinese nationalistische minister president Jen hsi zeide aan verslagge vers, dat Tsjang, nu hij van de Pnihp- pijnen was teruggekeerd, een cppersté politieke raad zal instelen, ede binnen enkele dagen aan het werk zal gaan. Het falen van de Chinese nationalis ten noemde premier Jen een gevolg van „corruptie, ondoeltreffendheid en gebrek aan discipline in het leger", niet van slechtere wapens of geringer mensen- materieel. De voornaamste fout van de nationalisten was onderschatting van de communistische tactiek. China hoopte echter de oorlog te kunnen voortzetten met of zonder buitenlandse hulp, aldus Jen. Tsjang kai sjek heeft in een schrifte lijke verklaring een beroep gedaan op het Chinese volk om zich „te verenigen onder de leiding van president Li en premier Jen om de strijd tegen de com munisten voort te zetten tot de uitein delijke overwinning is behaald". In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard en vele hose autoriteiten heeft gisteren de officiële heropening van de K M A. te Breda plaats gehad. Tijdens de openingsrede van de Gouverneur van de K.M.A.. luitenant-kolonel K. G. Pufflus. Toespraak van Prins Bernhard en minister Schokking In tegenwoordigheid van Prins Bern hard heeft de minister van Oorlog, mr W. M. R. Schokking. gisteren de Kon. Mil. Academie in Breda heropend. De plechtigheid werd gehouden oo de bin- neplaats van het kasteel van Breda, waar reeds gedurende 120 jaar deze aca demie is gevestigd. Talrijke autoriteiten waren bii deze plechtigheid aanwezig. Allereerst herdacht de gouverneur der K.M-A., kolonel K. F. Puffius de cadet ten die in 1940 gevallen ziin. Hierna be> groette hii de Prins en de vele geno digden. Generaal-majoor der Genie Kok gaf hierna een kort overzicht van de ge schiedenis van het Kasteel en zeide. dat de K.M.A. was. is en zal blijven de Al ma Mater van het ofifcierscorps Luitenant-generaal Calmeyer sprak in de plaats van generaal mr H J. Kruis, die verhinderd was aanwezig te zijn. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. In de naaste omgeving van een Londens ziekenhuis is een bom van 2250 pond gevonden, die waarschiinliik in 1941 door een Duits vliegtuig is uitgeworpen. On- middelliik maakte men een beein met de evacuatie van de patiënten, opdat de bom zo spoedig mogeliik gedemonteerd kon worden. Zusters en doct-oren dra gen de jongste patiënten naar hun evacuatie-oord. Hij hoopte, dat deze Aca'demie de deugdelijke grondslag zal mogen leg gen voor een wetenschappelijk corps beroepsofficieren, en herinnerde er aan hoe men in een van de zusterinstel lingen de spreuk kan lezen: „S'instruir pour vaincre". Hii wilde de spreuk voor de K.M.A. doen luiden: „S'instruir pour défendre": verdediging van ons geloof. Koningin en Vaderland en onze vrije staatsinstellingen. Minister Schokking merkte op hoe be langrijk de KMA. is voor de jonge men sen. die hier-_worden opgeleid in een 'belangrijke periode van hun léven. Zij ontvangen hier niet alleen onderwiis, maar hun persoonlijkheid wordt ge vormd. Een officier zonder geestelijke grondslae. is niet eeschikt om leiding te geven. Hij herinnerde er aan. dat de of ficiersopleiding hoe langer hoe techni scher wordt en noemde deze even nobel als elk ander beroep. Van de officier wordt veel gevraagd. Hij die hier opge leid wordt is bevoorrecht, aldus de mi nister. Spr. hoopte, dat de K.M.A. ook een zegen zal ziin voor ons land en ook voor Indonesië, de Antillen en Suriname. Hierna verklaarde hii de K M.A. voor heropend Een deel der genodigden begaf zich daarna naar de fraaie receptiezaal van de KM A., waar de burgemeester van Breda aan de grote belangstelline van de Bredase burgerij voor de KMA. her innerde. onder aanbiedine van het ge schenk van de stad. een door Charles Eyck geschilderd statie-portret van de Koningin aan de Gouverneur der K.M.A. Na afloop stonden de cadetten op het grote terrein voor het hoofdgebouw aan getreden en sprak de oudgouverneur der K.M.A., generaal-majoor b/d H. C. G. baron van Lawlck de cadetten toe Ook droeg hij het vaandel van het cadetten - corüs aan kolonel Puffius over. Dit vaandel is. aldus spr.. smetteloos geble ven en kwam niet in handen der Duit sers. Kolonel Puffius aanvaardde het vaandel, waarna het weer ziin intrede deed in het corps. Vervolgens richtte Z.K.H. Prins Bern hard zich tot het cadettencoros. „U mag trots ziin oo deze moderne in richting". aldus de Prins, .die vergelij kingen met het buitenland kan door staan. Ons land rekent op u in vrede en oorlog." De Prins hoopte, dat zii zullen wor den voorbereid tot vlotte, enthousiaste en plichtsgetrouwe mannen, die hun troep tot voorbeeld zullen ziin. Ons ge hele volk en vooral de Koningin heeft grote belangstelling vo"- het cadetten- corps. Toont u die belangstelling waar dig. zowel in als buiten dienst. Na de toespraak van de Prins defileer den de cadetten langs dé genodigden. De Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, heeft het tweedaagse debat in het Engelse Lagerhuis over de economische toestand van Engeland geopend. Op de tribune waren de zes ministère van financiën van het Britse gemenebest en de leiders van twee an dere delegaties uit het gemenebest aanwezig. Sir Stafford deelde in zijn rede mede, dat zijn jongste besprekin gen met de Amerikaanse minister van financiën, John Snyder, en met diens Canadese collega Abbott, buitengewoon vruchtdragend zijn geweest. In 1949/50 zal Engeland in verband met het dollartekort zijn invoer,, die met dollars betaald moet worden, met 100 millioen ponden moeten ver minderen. Dit zal met zich brengen, dat het suikerrantsoen tot 8 ounces wordt verlaagd en dat suikerwerken weer gerantsoeneerd zullen worden. De minister voor de voedselvoorzie ning zal voor andere rantsoenen Nederlandse functionarissen te Bombay UITGEBREID ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK. Het Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat de volgende Nederlandse functionnarissen gisteren naar Bombay zijn vertrokken om werk zaam te ziin bij het onderzoek dat door de Indiase regering naar de vliegramp te Bombay is ingesteld: C. A. F. Falkenhagen hoofdinspecteur van de afd. Burgerluchtvaart der Ned. regering: J Malouin. algemeen chef piloot bii de KL.M.; dr K. M. Slotboom, hoofd medische dienst K.L.M.: A. C. Koreman. secretaris van „General Ope rations" K.L.M.; B Lugten van de tech nische afdeling K.LM.: K. W Groot hof. chef radiodienst K.LM.: C. Knegt- mans lid medische dienst K.L.M A. G J. Ligtvoet. technisch functionaris K.L. M. te Karatsji. Zii worden gevolgd door: prof. dr ir Van de Maas van de Technische Hoge school te Delft en prof. dr Vening Mei nes. directeur van het K.N.MJ. te de Bilt. AMERIKAANSE DESKUNDIGEN NAAR HET ONDERZOEK? De Nederlandse minister van Buit. Zaken heeft de Amerikaanse ambas sadeur te Den Haag. dr Baruch. mee gedeeld. dat de Nederlandse regering deelneming van Amerikaanse deskun digen aan het onderzoek zou verwel komen en H.M.'s vertegenwoordiger te New Delhi opdracht heeft gegeven zijn steun te verlenen aan een eventueel Amerikaans verzoek om toelating van Amerikaanse deskundigen. De Nederlandse regering is bereid op iedere mogelijke wiize haar mede werking te verlenen om te verzekeren, dat de waarheid over de oorzaak van de ramp volledig aan het licht zal worden eebracht. De groep Nederlandse luchtvaartdes kundigen en KLM-vertegenwoordigers is heden te Bombay aangekomen. Het vUeetuie. waarin het gezelschap zat, vloog voor de landing op het vliegveld Santa Cruz over de plek van de ramp. Men begaf zich na aankomst terstond naar het ziekenhu's om de Nederlandse slachtoffers te identificeren. In het Bombayse stadhuis is gisteren een rouwdienst eehouden voor de 45 slachtoffers van de Franeker Ongeveer 1000 personen woonden de dienst bii. Morardii Desai. lid van het Bombayse gemeentebestuur verklaarde dat „deze verschrikkelijke tragedie de trotste en machtigste mens nederig en onderwor pen aan Gods wil moet maken". Hij bad voor de doden en zeide te hopen, dat de nabestaanden de moed en de kracht zullen hebben om hun verschrikkelijk verlies te dragen. UP meldt, dat de heer Tirion. alge meen vertegenwoordiger van de K.L.M. voor India en het Oosten, verklaard heeft, dat de regering van India en de K.L M. waarschiinliik een gemeenschap pelijk rapport over het onderzoek zullen rgeven Hii voegde hier aan toe dat het waarschijnlijk nog minstens een week zal duren voor dat dit rapport gereed is. want de voortdurende regen belemmert het onderzoek. Overval op Nederlands- fourage-convooi EEN DODE, GEWONDEN EN VERMISTEN. Een uit twee auto's bestaande Neder lands fourage-convooi is Woensdag na bij Telega (Oost-Sumatra) door een grote uit Atjeh geïnfiltreerde bende overvallen. Bij de beschieting werden een Nederlandse militair gedood, drie gewond, terwijl zes anderen onder wie een dokter en sergeant-ziekenverpleger worden vermist. Waarschijnlijk zijn zij ontvoerd. boter, vlees en bacon op welke de aanvoer uit niet-dollargebieden van invloed is, bepaalde verhogingen be kend maken.. Minister Cripps deelde nog mede, dat het bedrag van 110 millioen dollar, dat oorspronkelijk voor tabak beschikbaar was gesteld, met 20 millioen dollar verminderd zou worden. In zijn overzicht omtrent de Britse positie aan het einde van het tweede kwartaal van dit jaar, deelde sir Staf ford mede, dat het Britse nadelige sal do met het dollargebied volgens de hui dige berekeningen 160 millioen ponden bedroeg, d i. 30 millioen- ponden meer, dan de regering had voorspeld. De mi nister was van mening, dat het nieuwe Inter-Europese betalingsschema tot een belangrijke verbetering zou leiden van de Britse goud^ en dollarpositie ten opzichte van België, vergeleken met het vorige jaar. Ook met Zwitserland zou er een soortgelijke verbetering tot stand komen, wanneer dit land tot het plan toetrad. Er worden op het ogen blik onderhandelingen dienaangaande gevoerd. Het grootste deel van het goud- en dollartekort in het eerste halfjaar, was het gevolg van kleinere ontvangsten uit het dollargebied, al is het ook ten dele veroorzaakt door grotere uitgaven van het Ver. Koninkrijk en bepaalde andere landen. Het nadelige saldo van het sterlinggebied met het dollargebied bedraagt op het ogenblik op jaarbasis 600- millioen pond of anderhalf maal de totale goudreserves van het gebied. Ook zal het niet mogelijk zijn zoveel katoen uit het dollargebied in te voe ren als de Britse regering had ge hoopt, doch er zal in ieder geval niet minder worden ingevoerd dan het vorige jaar. Van de overige grond stoffen, waarvan de invoer zal moeten worden beperkt, zijn non-ferrometa- lcn, hout, papier en pulp de voor naamste. Ten aanzien van eventuele verdere beperkingen van het benzine verbruik zijn nog geen beslissingen genomen. Ondanks de nieuwe beperkingen van de invoer uit het dollargebied, die in 1949/50 niet meer zal mogen bedragen dan 75 pet van de invoer in het vo rige jaar, zullen er echter voldoende DE LONDENSE HAVENSTAKING NOG UITGEBREID. Gisteren zijn besprekingen gevoerd tussen leiders van twee van de vakbon den. die betrokken zijn bij de Londense havenstaking en vertegenwoordigers van de Canadese zeeliedenunie. Het aantal stakers nam toe met 325 man. In totaal staken op het ogenblik 14.289 havenarbeiders. Op een massameeting heeft een van de stakingsleiders het aanbod gedaan dat de havenarbeiders voedselsohepsn zouden lossen zonder hiervoor betaald te worden „om de onherstelbare schade en het verlies, die door de werknemers aan het land waren berokkend, goed te maken." Enige honderden arbeiders, die de volgende week met vacantie zouden gaan, stonden gisteren in de rij om hun vacantiegeld in ontvangst te ne men. De nationale raad voor de indus trie had echter besloten, deze uitkering in te houden omdat er niet behoorlijk gewerkt was. De kwestie zal opnieuw in behandeling genomen worden als de mannen weer aan het werk gaan. De aap komt uit de mouw. McManus. secretaris-penningmeester van de Canadese zeeliedenbond. heeft te Montreal verklaard, dat hii de Verzeke ring had ontvangen, dat het wereldver- bond van vakverenigingen „financiële hulp en actieve steun" zou geven aan „een boycot van Canadese schepen over de gehele wereld". Hii had een desbetref fende boodschap ontvangen van het hoofdbureau van de wereldbond te Pa rijs. Uit Praag wordt gemeld: in hoofdar tikelen. gebaseerd op een algemene richt lijn van de officiële voorlichtingsdienst, verklaren de Praagse bladen hun bijval met de havenstaking te Londen. Een der Praagse commentaren luidt als volgt: ..Deze actie kan niet anders dan een grote weerklank vinden bii de vooruitstrevenden en zal de bevrijdings beweging bevorderen van het proletari aat over de gehele wereld, een beweging waarvan de Londense stakine zowel als de Australische miinwerkersstaking en de landarbeidersstaking in Italië deel uitmaken." (De vraag, of het communisme achter dit alles zit. kan thans moeilijk meer een vraag worden genoemd! Red. L.D UITSTEL SENAATSSTEMMING OVER ATLANTISCH PACT. De hoop, dat het Atlantisch Pact nog deze week in de Amerikaanse Senaat in stemming zou worden gebracht, is practisch de bodem ingeslagen, omdat twee Republikeinse senatoren geweigerd hebben gevolg te geven aan het door de democratische fractie ingediende verzoek om aan het einde van een speciale Zaterdag-zitting over 't pact te stemmen. Eén senator kan het de Senaat on mogelijk maken tot een stemming te beslissen. grondstoffen beschikbaar zijn om het huidige productieniveau van Groot- Brittannië te handhaven. Engeland, zo deelde Cripps voorts mede, heeft vele honderden millioenen ponden sterling bijgedragen voor het wereldherstel. Het heeft enorme dol larleningen en andere verplichtingen aangegaan, die gebruikt zijn om de kracht en de stabiliteit van het gehele sterlinggebied in stand te houden Het werkelijk belangrijke resultaat van de besprekingen met de ministers Snyder en Abbott was, dat de regeringen van Engeland, Canada en de V.S. het er over eens geworden zijn. dat de proble men niet door een gemakkelijke impro visatie kunnen worden opgelost, noch door één land alleen, en dat het der halve een gebiedende noodzakelijkheid ls om gezamenlijk te trachten een fun damentele oplossing te vinden. Cripps sprak de hoop uit. dat de con ferentie van de ministers van finan ciën van het Britse gemeneb st tot re sultaat zal hebben, dat de andere lan den van het sterlinggebied onmiddellijk zullen overgaan tot het nemen van de zelfde maatregelen ten aanzien van de invoer uil het dollargebied, als waartoe Engeland heeft besloten. hij deelde mede. dat hij thans met de Amerikaan se en de Canadese regering besprekin gen voert over maarregelen op korte termijn ter verbetering van Engelandi dollarpositie, doch dat er geen voor stellen zijn gedaan inzake nieuwe fi nanciële hulp.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1