Levensloop der slachtoffers I Het 40-jarig bestaan van het Chr. Nat. Vakverbond Officiële publicaties Laatste Berichten Krijgt Leiden een avond-lyceum? UIT DE OMSTREKEN Het Leidsch Dagblad De Lijst van passagiers. Beurs van Amsterdam WOENSDAG 13 JULI Onthulling van een gedenkraam Ter gelegenheid -van het 40-^jarig bestaan van het Chr. Nat. Vakverbond is gisteravond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Singel door de voorzitter van dit Verbond, de heer M. Ruppert, een gebrandschilderd raam onthuld, waar voor de gelden zijn bijeengebracht door de afdelingen van de Leidse Chr. Besturenbond. Namens het gemeen tebestuur woonde de loco-burgemees ter; wethouder S. Menken, deze plech tigheid bij. De ^voorzitter van de L.C.B., de heer G Hordijk, wees in zijn openingswoord op de gestadige groei van het C.N.V., dat thans de 150.000 leden heeft over schreden. Na in de allereerste plaats dank aan God te hebben gebracht voor: de ontvangen zegen, stelde spreker in het licht, dat de so.ciale. positie van de arbeider, dank zij mede de activiteit van het C.N.V., belangrijk is verbeterd. Vervolgens wëes. de heer Hordijk op de reformerende kracht, Welke in al die 40 jaarvan het Chr. Vakverbond is uitgegaan, om ten slotte aandacht te vragen voor de vele problemen die ook nu nog in de vakbeweging moeten wor den opgelost. Nadat de aanwezigen zich hierna rond het gedenkraam in de hal van het ge bouw hadden opgesteld, gaf de tech nisch adviseur, de heer J. van Iterson, een verklaring van de voorstelling van het raam. In het kruismotief. dat do mineert. zijn arbeid en nijverheid ge symboliseerd. Het geheel rust op een opengeslagen bijbel, waarop de tekst woorden uit Spreuken 24 3 „Door wijsheid wordt een huis gebouwd en door verstandigheid bevestigd'". Ver der ziin in dit raam het Nederlandse en het Leidse wapen, het embleem van het C.N.V. en de jaartallen 19091949 •.aangebracht. Het geheel maakt, mede door de fijne kleurennuancering. een voortreffelijke indruk en siert de maker. De heer M. Ruppert. die vervolgens het raam onthulde, dankte de Leidse Chr. Besturenbond voor dit initiatief en achtte de voorstelling van het raam een juiste weergave van de plaats, wel ke 't C.N V. in de arbeidersbeweging nu al zovele Jaren inneemt. Zo wijst het kruismotief er op, dat zonder dit te ken geen christelijke vakbeweging denkbaar is. Zij, die inc^prtijd met een blik op het kruis hun arbeid in de wereld zijn begonnen, hebben een rad in beweging gebracht, dat een wezen lijke verandering in de maatschappelij ke structuur heeft veroorzaakt. Ook met het oog op. het nihilisme, dat dui zenden in zijn greep heeft, is het nood zakelijk. dat wij ons leven door het kruis laten beheersen. Wethouder Menken, die zeide grote waardering té koesteren voor de arbeid van de christelijke vakbeweging, zette J. Bronsgeest gaat heen Een der bekendste .figuren van het personeel van het Acad. Ziekenhuis, amanuensis J. Bronsgeest, zal over enige dagen in verband met het bereiken wan de pensioengerechtigde leeftijd de rijks dienst verlaten. Yoo. De heer BronSgeest, die-28 -Juli 1884 werd geboren, trad op 21-jarige leeftijd in dienst van het Academisch Zieken huis, waar hij steeds -in de afdging Heelkunde is werkzaam- geweest. Door ziin ijver en toewijding- werkt#» hij zich zeleideliik op tot de rane van amanu ensis. wiens goede, zorgep zich hooia- zakeliik bepalen tot de orthopaedische afdeling In 1935 werd.hem de z11™*®11 ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. As Vrijdagmiddag om 4 uur zal bil m de kring van ziin naaste medewerkers afscheid nemen. UITSTAPJE LEIDSE BUITENSCHOOL. De kinderen van de Leidse Buiten school gingen gisteren met recht -naar buiten". Met een aütobus werd een reis- ie eemaakt via Austerlitz en het Paleis te Soestdiik naar-Oud-Valkeveen. waar de maaltijd werd genuttigd. Vermeld dient zeker, dat in Soestdiik voor H.m. de Koningin een bloemstuk werd alge- Keven Natuurlijk werd onderweg naar hartelust gespeeld en geravot (om van de talloze tractaties maar niet te spre ken). zodat de kinderen gisteravond tezen achten doodmoe, maar ook ziels gelukkig in Leiden terugkeerden Er was maar één gedachte: zulke ver rukkelijke dagen moesten er meer zim in een jaar! UITREIKING BONKAARTEN 909 TE LEIDEN. Het uitrelklngsschema voor de bonkaar ten 909 voor de week welke 18 Juli e s. aanvangt is als volgt: Maandag 18 Juli gezinnen waarvan het hoofd een stamkaarnummer heeft van. 94601 tym 96800 Dinsdag 19 Juli' 96801 t/m 99000 Woensdag 20 Juli 99001 t/m 102000 Donderdag 21 Juli 102001 t/m 105000 Vrijdag 22 Juli 105001 en hoger. Na-Ultrelklng van de bonkaarten 909 vindt plaats in de week van 25 tot- en met 29 Juli a.s. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Vilrelklng rantsoenbonnen brandstoffen by nieuwe vestiging en ln geval van vermissing: Medebrengen: Stamkaarten, trouwboekje en/of vestigingsvergunning; Vanaf 13 Juli 1949 zullen rantsoenbon- oen brandstoffen worden uitgereikt aan nleuw-gevestlgden en nleuw-gevormde gezinnen. Dezelfde bonnen zullen uitsluitend wor den verstrekt aan hen. die voor 20 Mei J.l. aangifte hebben -gedaan van de vermissing var. hun brandstoffenkaart T.A. 806. Men vervoege zich aan loket 5 van het Distributiekantoor te Lelden. Op de agentschapskantoren op de be kende zittingsdagen. Omtrent kamerbewoners volgen hog nadere mededelingen. INLEVERING NAAMLIJSTEN BIJZ. ARBEID. Inlevering van naamlijsten Bilz. Arbeid ment te geschieden op onderstaande dagen te: 18-Juli 18 en 19 Juli 20 en 21 Juli 22 Juli 23 Juli 25 en 26 Juli 27 Juli 28 en 29 Juli 30 Juli 1 Augustus 2 Augustus 3. 4 en 5 Aug. I v, ^ÏCI? telle op de datum welke op de naamlijsten staat gestempeld. De loketten zijn geopend van 8.30 tot "«®en van 1 30 tot 4 uur. 's Zaterdags 8.30 tot 10.30 uur. Hazerswoude (Rijndijk) Hazerswoüde (Dorp) - lvatwyk Zoeterwoude (Dorp) alkenburg kljnsburg I hilpweterlng Koelofarendsveen KJ Warmond Jtegstgcest I.elderdorp Leiden uiteen, dat godsdienst en arbeid moe ten worden aangerekend als de gouden bodem van ieder volk. Hulde bracht spreker in dit verband aan het vrucht dragend werk van wijlen minister Tal- ma. wiens persoon hij op één lijn wenst .te stellen met wijlen minister Aalberse. Namens alle aangesloten afdelingen huldigde de heer C. J. van Cittert het bestuur van de L.C.B. voor de activiteit in de loop der jaren op maatschappelijk terrein betracht. Spreker achtte hét een groot voorrecht, dat de L.C B. se dert kort weer de volle eigendomsrech ten over dit. gebouw kan laten" gelden. Namens alle afdelingen deed spreker zijn woord van gelukwens met een twintigvoudige bloemenhulde gepaard gaan. (Nagenoeg alle organisaties zon den een bloemengroet)Nadat ook de heer H. van Cittert nog de gelukwensen had aangeboden, dankte voorzitter Hor dijk alle sprekers, in het bijzonder de ontwerper en uitvoerder van het raam, de firma Van Buuren en Jilleba te de zer stede. Na afloop van deze plechtigheid vond er nog een samenzijn plaats van alle bij de L.C.B. aangesloten afdelings besturen. waarin eveneens gewezen is od het 40-Jarig bestaan van het C.N.V. en de onthulling van dit raam. voor welks uitvoering men grote bewonde ring had. Hedenavond van 7 tot 10 uur ls er voor de leden van de Christelijke Vak beweging gelegenheid het raam te be zichtigen. Berging der Franeker- slachtoffers Nader wordt gemeld, dat de lijkschou wer te Bombay heeft toegestemd in een verzoek van de Nederlandse ambassade om de begrafenis van de Nederlandse slachtoffers van de Franeker te doen uitstellen. Heden zijn nog aoht liohamen van slachtoffers geborgen. Dit maakt teza men met de drie en dertig, welke giste ren reeds naar Bombay zijn overge bracht. in totaal een en veertig. Naar de overblijfselen van vier der omgeko menen wordt nog gezocht, Loy Henderson, de Amerikaanse am bassadeur te New Delhi, heeft van de 33 reeds naar Bombay gebrachte licha men er tien geïndentificeerd onder welke acht van Amerikaanse journa listen. Het stoffelijk overschot van de jour nalisten Knickerbocker en Colving is na een kerkelijke rouwdienst op de be graafplaats te Bombay ter aarde be steld. Volgens Timberlake, Amerikaans consul te Bombay, is het onmogelijk het stoffelijk overschot van dé omge komenen per vliegtuig naar de V. S. over te brengen. De heer mr B. J. Slingenberg. ambas saderaad bij de Nederlandse ambassade in India, te New Delhi, is in verband met het verongelukken van de .Frane ker" naar Bombay vertrokken. Binnenkort hervatting normale vliegroute via India en Pakistan (Speciale berichtgeving) Naar wy van .bevoegde zijde vernemen, is net op de dag dat het ongeval met de Franeker plaats vond overeenstemming bereikt met de rege ringen van India en Pakistan om trent het weer in gebruik nemen door de K.L.M. van de oude route op In donesië. Verwacht kan derhalve worden, dat deze oude route binnen kort weer in ere wordt hersteld. Volkomen onafhankelijk hiervan had het ministerie van Buitenlandse Zaken van India toestemming gegeven tot het landen van de Franeker, terwijl even eens bekend is gemaakt, dat aan de Nederlandse autoriteiten toestemming is verleend om uit Nederland een toe stel te zenden met deskundigen voor het instellen van een onderzoek naar de ramp van de Franeker. RICHTINGAANWIJZERS OP TRAMS. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen is te verwachten, dat in de nieuwe verkeerswet 't voor schrift wordt opgenomen, dat trams voortaan voorzien moeten zyn van richtingaanwijzers. Dr Drees sprak scheidende N.V.V.-voorzitter toe Op de algemene vergadering van het NVV was de eerste minister, dr Drees tijdens de ochtendzittine in Krasnapol- sky aanwezig. Nadat hij de behandeling van enkele agendapunten had bijge woond. besteeg hij het podium om de scheidende bondsvoorzitter. E. Kupers, en het scheidende verbonds-bestuurslld, C. van der Lende, „als vriend" toe te spreken. Dr Drees gewaagde van de talrijke moeilijkheden, die het NVV sedert rijn oprichting heeft meegemaakt en herin nerde aan de grote tact. die de organi satie bij de nieuwe verhoudingen in de ..onstuimigheden" van de na-oorlogse tijd heeft vertoond. De leiders wisten het hoofd koel te houden en hebben altijd getoond de juiste combinatie te bezitten van het warme hart en het koele hoofd. Zij zagen, hoe zii in de crisis koers moesten houden en wisten het NVV om hoog te brengen. Sprekende namens de regering zeide de minister-president, dat het voor haar van grote waarde geweest is aan het hoofd van het NW mannen te weten van het kaliber, het karakter en de be kwaamheid van de scheidende leiders „Ik heb ook met genoegen gelezen dat het wijze beleid bij de geschillen tussen de drie vakcentrales heeft over wonnen en dat in practische samenwer king de gemeenschappelijke arbeid zal worden voortgezet". De verbondsvoorritter gewaagde in zijn antwoord aan de minister-president van de ..geestelilke band. die altijd tussen de partij en de vakbeweging is geble ven". Het NW is er van overtuigd, dat alleen door gemeenschappelijke arbeid bereikt kan worden, dat de crote won den. ontstaan door de oorlog, kunnen worden geheeld. Dat de arbeidersbewe ging hiertoe heeft kunnen bijdragen, is volgens de heer Kupers slechts mogelijk geweest dank rij de goede verstandhou ding tussen het NW en de regering. De secretaris van het verbondsbestuur. A. Vermeulen, hield een inleiding over de .Fubliekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie". Spreker besloot met te zeggen: „Door het Centraal Sociaal Werkge versverbond en het Nederlands Verbond van Werkgevers is dezer dagen aan de Kamer geadresseerd. In dit adres wordt aangedrongen bij de doorvoering der Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie zeer voorzichtig en langzaam te werk te gaan. De regering wil nu. zo heet het, een maatschappelijke ontwikkeling for ceren en de besturen vragen zich af. of de Regering geen te grote verwachtin gen koestert van de animo van de on dernemers voor het tot stand brengen van de ln het wetsontwerp geregelde organisaties. De reacties op het wets ontwerp van de belangrijkste werkge versorganisaties rechtvaardigen, aldus het adres, dergelijke verwachtingen niet. De ideeën, welke immers in het ont werp ziin neergelegd, ziin betrekkelijk nieuw en zeker nog geen gemeengoed van ons volk. Wij vragen ons af, of men in werkge verskringen de eisen van deze tiid wel begrijpt: of men wel beseft, dat de maatschappij verandert en dat. wanneer men daaraan geen leiding geeft, dese verandering zich wel eens over ons. maar zonder ons zal kunnen voltrekken. Juist od dit ogenblik, staande op de twee sprong van onze economische ontwikke ling. Is snelle doorvoering noodzakelijk. Dit zal ongetwijfeld aan de vriie orga nisaties hoge eisen stellen. Maar wil zijn er vari overtuigd, dat daaraan voldaan kan worden". Ontsmetting voor alle „Kota Inten"-op varenden GEEN QUARANTAINE MAATREGELEN. Van officiële zijde wordt ons gemeld: Aangezien er zich geen nieuwe pok- kengevallen op het troepentransport schip „Kota Inten" hebben voorge daan, zullen ten aanzien van de op varenden van het schip, dat op 18 Juli a.s. te Rotterdam wordt ver wacht, geen quarantaine-maatrege len worden genomen. Niettemin zijn de medische autoritei ten van mening, dat het als voorzorgs maatregel ln het belang van de volks gezondheid wenselijk is, dat alle opva renden aan een ontsmetting worden onderworpen. Deze ontsmetting, welke zioh ook uitstrekt over kleding en ba gage zal te Amersfoort in de kazernes aan de Leusderweg geschieden. Aangenomen mag worden, dat deze ontsmetting, die in de nacht van 18 op 19 Juli zal beginnen, ongeveer vijf dagen in beslag zal nemen. Een en ander gebeurt ploegsgewijze, waar door de eerste ploeg reeds 19 Juli thuis verwacht kan worden en de laatste ploeg uiterlijk op 23 JulL Ten einde een zo vlot mogelijke af voer uit Amersfoort naar ieders woon plaats per autobus te bevorderen wordt familieleden en vrienden dringend aan geraden zich niet naar Amersfoort te begeven, aangezien uiteraard geen toe gang tot de kazernes kan worden ver leend. Het afhalen van militairen met eigen vervoermiddelen kan onder nor male omstandigheden al niet worden toegestaan. Men zal begrijpen, dat dit thans totaal onmogelijk is. terwijl even min inlichtingen over de individuele toekomst kunnen worden verstrekt. De ze maatregelen moesten worden geno men in het belang van de militairen en hun familieleden, omdat alleen op deze wijze een snellere afvoer kan worden gegarandeerd. BONNEN VOOR WERKKLEDING. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zullen zeer bin nenkort weer nieuwe bonnen voor werk kleding worden aangewezen. Plannen verkeren In een vergevorderd stadium Het is nu 1% jaar geleden, dat een kleine kring van belangstellenden in het. lyceum-onderwijs o.l.v. dr H. Schilp, directeur van de Christel. Kweekschool alhier, de mogelijkheid onder het oog zag om te Leiden te komen tot de oprichting van een avond-lyceum. Zij werd hiertoe gedreven door de gedachte dat dit a vond-onderwijs van belang zou kunnen zijn voor hen. die zich in deze rJchLng verder willen bekwa men. Bovendien gold als overwe ging, dat de oorlogsjaren voor ve len een handicap waren geweest om hun 9tuüie voort te zetten. Deize plannen, welke bij de webhouder van Onderwijs, de heer C. J. v. Schaik, een warm onthaal vonden, zijn later door een door B. en W. in het leven geroepen „Studie-commissie" nader uit gewerkt, waarbij men tevens in contact trad met hen, die reeds leiding geven aan de twee avond-Muio's in deze stad. Tijdens een gistermiddag ten Stad- huize gehouden persconferentie hebben dé heren H. A. Vriend, gemeentelijk inspecteur van het L.O. en dr H. Söhilp, die deel uitmaken van deze studie-commisstie, een uiteenzetting ge geven hoever men thans staat met de verwezenlijking van deze plannen. Na medegedeeld te hebben, dat er voor deze vorm van avond-onderwijs belangstelling blijkt te bestaan en dat •het College van B. en W. zijn mede werking aan het totstandkomen van een dergelijke vorm van onderwijs wenst te verlenen, wend er op gewezen, dat de eerste klas van het te stichten avond-lyceum zal aansluiten op het Mulo-diploma A en B) en de eerste drie klassen van H.B.S. of Gymnasium. Ook zal men toelatingsexamen kunnen deen. De oursusduur voor het eindexa men H.B.S. (A en B) is 3 Jaar en voor het eindexamen Gymnasium. (A en B) '4 jaar. Het aantal lesuren is verdeeld over 3 avonden per week met 12 lessen van 50 minuten. Hoewel het cursusgeld nog niet is vastgesteld, zal het lesgeld van de cursisten uit Leiden en omliggende gemeenten, voorzover deze laatsten bij dragen ln de exploitatie van het ly ceum, lager gesteld worden dan voor hen, die uit een gemeente komen, wel ke ziah van medewerking onthoudt. Mocht blijken, dat de cursisten niet aan hun financiële verplichtingen kun nen voldoen, dan bestaat de mogelijk heid om via de Gem. Dienst voor So ciale Zaken een tegemoetkoming in de kosten te verkrijgen. Het oursusjaar loopt van 1 September tot 31 Augustus. Teneinde de oprichting van 'n avond lyceum mogelijk te maken zal 'nstioh- ting in het Ierven worden geroepen, waarvan 't bestuur zal worden samen gesteld uit deskundigen op onderwijs gebied, bestaande uit vertegenwoordi gers van het openbaar en bijzonder R.K. en Prot.) onderwijs. De wethou der van Onderwijs zal ambtshalve in dit bestuur zitting hebben. Ofschoon uiteraard nog vele voor bereidingen moeten worden getrof fen, is het streven er opgericht, dat omstreeks October met de cursus sen een aanvang kan worden ge maakt. Nadere Inlichtingen verstrekt dr H. Schilp, Morsweg 138, tel. 26654. KATWIJK AAN ZEE Keuring Konijnen. De Konijnenfokkers- en Pluimveever. Ko Plu Ko" alhier organiseerde een tafelkéuring voor ln 1949 geboren konijnen ln de garage van de Gebr. v. d. Marei ln de Zütdstraat. "RUlm: honderd exemplaren; behorende tot bijna alle rassen en varië teiten. waren ter keuring Ingezonden. De ereprijs" voorbet mooiste dier werd ge wonnen door een wit Rex konijn van W. v. d. Bent. Voor de grote rassen behaalde een IJzërgrauwe Franse Hangoor van P. Henmei "een prijs; De keuring werd verricht door de R. v. B.: keurmeesters J. Broekhuis uit Lelden en J, Westhoek uit Wassenaar. L1SSE Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen MO. handelswetenschappen A de heer B. de Jonge, alhier. NOORDWIJKERHOUT De opbrengst der collecten over Junris als volgt.' Kerkvoogdij f. 116.98, diaconie f. 56.38; uitwendige zending f. 134.65. Filmvoorstelling voor de schooljeugd. Gistermorgen werd door de Ver. „Na tuur en Jeugd" voor de schoolkinderen bij Brama een filmvoorstelling gegeven, met het doel liefde tot de natuur aan te kweken en de vernielzucht van boom en plant tegen te gaan. Twee films werden vertoond; een over het leven der mieren en een over de flora en fauna in het moeras. RljNSBURÜ Hedenavond spelen de Rijnsburgse Boys-veteranen hun eerste competitie wedstrijd tegen Quick- Boys te Katwijk. Uitstapje Ouden van Dagen. Een stralende zomerzon overgoot het gezelschap van ouden van dagen dat gistermiddag uit de Kerkstraat vertrok in de richting Leiden. Tientallen auto's brachten de 130 oudjes naar de boot waarmee een tocht over het Kager- en Brasemermeer gemaakt zou worden. Alles verliep buitengewoon goed: de zon, de muziek en de overvloedige tractaties maakten deze tocht voor alle ouden van dagen eenvoudig onvergetelijk. Na de blijde tocht over het water volgde een rit per auto over Voorschoten en Wassenaar via Katwijk terug naar Rijnsburg. In .Flora" werd de avond maaltijd gebruikt. Een spraakwaterval maakte vele tongen los. en verscheidene hoogbejaarden wisten geen woorden ge noeg te vinden om hun dank voor deze dag uit te spreken. Naast- alle medewer kenden kwam bijzondere dank toe aan Me at. v. d. Vijver—v. d. Voet, als pre sidente van het comité en aan de mu ziekkapel „Wilhelmina". Ds Bón ting sloot deze zeer geslaagde dag. SASSENHEIM EEN ONWELKOME GAST. Door het breken van de vooras reed hedenmorgen omstreeks halfzeven een truok met oplegger door de gevel van het woonhuis van; de heer J. Ouds hoorn' in de Hoofdstraat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor.s De heer H. G. A. van der Laan. wachtmeester by de marechaussee alhier, herdenkt.morgen de dag dat hij voor 25 jaar ln dienst bh de polltlé trad. HIJ ving zijn loopbaan aan ais agent van politie te Delft en kwam ln 1932 naar onze gemeente by de plaatselijke politie. BIJ de reorganisatie der politie ging hij over naar de marechaussee. Zaterdag a.s. zal in onze gemeente een collecte worden gehouden ten bate van het herstellingsoord Sole Mio te Noordwij k. VOORSCHOTEN In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Th. A. de Wit. hebben burgemeester en wethouders voorzien door de benoeming van de heer A. van Duivenbode tot adjunct commies ter gemeentesecretarie. ARNOLDUS MARCELIS VAN DER VAART werd op 4 Mei 1916 te Hille- gom geboren. Hij behaalde de diploma's 5-jarige HBS-B en in 1936 het eind diploma van de Rijksopleiding voor ver keersvlieger. Verder is hij in het bezit van het vliegbrevet en navigator 2e kl. Hij heeft de militaire dienst verricht als reserve tweede luitenant bij de luchtstrijdkrachten. Tijdens de oorlog heeft hij resp. de functies bekleed van sportleider bij de Op"bouwdienst, assis tent-bedrijfsleider van de Platteelbak- keri) Zuid-Holland te Gouda en inspec teur van het Rykstextielbureau. Na de bevrijding kwam hij als vlieger bij de Royal Air Force. 1 Maart 1946 trad hij in dienst bij de K.L.M, als piloot op het Europese luchtnet. Hij ls gehuwd, heeft geen kinderen en woont in Haar lem. CORNELIS L. VAN KOOY werd op 23 April 1914 te Den Haag geboren. Na de U.L.O. kwam hij op de Zeevaart school. Later is hij ook bij de Marine luchtvaartdienst geweest als sergeant- Op 17 October 1946 trad hij bij de KL.M; in dienst. Hij is gehuwd, heeft 2 zoons en woont in Voorburg. PIETER ZEEMAN werd te Vlaardin- gen geboren op 9 Mei 1916. Hij bezocht de Midd. Handelsschool en studeerde techniek en chemie bij de PBNA. Ver der is Zeeman in het bezit van brevet B. Een geruime tijd was hij werkzaam bij de meelfabriek Westerwouds-Vee- lerveen. Ook is hy bij de BPM geweest. Op 24 October 1946 trad hij in KLM- dienst als piloot. Hij is gehuwd, heeft geen kinderen en woont in Amsterdam. JOHANNES HOOGLAND werd op 9 October 1905 te Hellevoetsluit gebo ren. Hij is 3 jaar op de HBS geweest. Voor hij op 1 December 1931 bij de KLM in dienst kwam is hij nog bij Radio Holland geweest. Hij is gehuwd en heeft 3 kinderen. Zijn woonplaats ls Hoofddorp. PIETER DEN DAAS werd op 4 De cember 1919 te Utrecht geooren. Na de MULO kwam hy bij Radio Holland. Hij heeft gewerkt bij de Ned. Zekerin- genfabr. Bunnik en het Electr. Techn. Inst. Bur. Slootman. In 1943 moest hij naar Duitsland. Op 1 Februari 1946 De heer v. Duivenibode is thans klerk ter secretarie der gemeente Katwijk. Door de politie werd aangehouden de 25-jarige P. C. K. uit Leiden ter zake van gepleegde diefstallen in een fabriek alhier. Na verhoor, waarbij een volledige bekentenis werd afgelegd, en opmaking van proces-verbaal, werd K. weer vrijigelaten. VOORHOUT EEN KWAADAARDIGE HOND. Toen het 9-jarig zoontje van de sla ger v. d. B. alhier op het erf by de slachtplaats aan het spelen was, werd ihet kind plotseling aangevallen door een grote zwarte bouvier, de eigen hond. Gelukkig was de vader in de slacht plaats aanwezig, en 'hoorde het angstig schreeuwen van de jongen. De hond stond, hoewel aan de ketting, met de ibeide voorpoten op het op de grond liggende kind en beet kwaadaardig. De heer v. d B. rukte de hond weg en bracht de Jongen naar huis, waar bleek, dat deze verschillende ernstige wonden had bekomen aan hoofd, rug, arm en linkerzijde. Meerdere malen speelde de jongen in de nabijheid van de hond en nooit vertoonde deze nei gingen te bijten. Op verzoek is de hond direct door de politie doodgeschoten. Collecten in de Ned. Herv. Kerk alhier brachten in de loop van Juni op: Synodaal Pastoraal Fonds f. 27,38. Diaconie f. 37.01. Kerkvoogdij f. 130,97. De opbrengst van de Pinkstercollecte bedroeg uiteindelijk, met nagekomen giften, f. 155,—. WASSENAAR Zaterdag had de slotavond plaats van de volksdanscursus, uitgaande van de Hervormde Jeugdraad ia het ge bouw voor Ohr. Belangen. De Haagse Volksdansgroep o.l.v. de heer Berens verleende medewerking. De Rode Kruis-coUecte heeft al hier f. 5.140 opgebracht; de collecte j voor het Anjerfonds f. 1.911,25. PRINS BERNHARD BIJ MARINE-OEFENINGEN. Hedenmorgen arriveerde Z.KH. Prins Bernhard in gezelsohap van zijn adju dant de heer Steinmetz en C. W. Th, baron Van Boetzelaer in Wemeldinge. Begroet door de burgemeester, de heer C. N. F. van Sas, begaf de Prins zich aan boord van de motorsloep „Neptu- nus" van de Kon. Ned. Marine, die hem naar Hr Ms onderzeeboot „Zeehond-" bracht Onder bevelvoerend commandant luit.- ter-zee le klasse, jhr Mackay zullen met de „Zeehond" in de Roompot oefenin gen worden gehouden. ZEVEN MIJNENVEGERS VAN MANOEUVRES TERUG. In de IJmuidense vissershaven rijn gistermiddag zeven miinenvegers. de nummers 34, 35, 36. 37. 38, 39 en 40 bin nengekomen. nadat zii aan de manoeu vres der West-Europese mogendheden hebben deelgenomen. De mijnenvegers zullen in IJmuiden worden gestationeerd en van daar uit hun normale werkzaamheden, die be staan uit het ruimen van miinen langs de Nederlandse kust. hervatten. MEER VRIJHEID VOOR DE BOUWNIJVERHEID. Het college van algemene commis sarissen voor de wederopbouw heeft- be sloten. dat voortaan bouwwerken, waar mede een bedrag van f. 500.of min der is gemoeid, mogen worden uitge voerd, zonder dat voor ieder dezer wer ken een Rijksgoedkeuring is verleend. DE VOORGESTELDE VERMINDE RING VAN DE E.C.A. GELDEN. Naar aanleiding van de vermindering der E.C.A.-gelden, die door de begro tingscommissie van de Senaat is voor gesteld, hebben volgens de „New York Times" hooggeplaatste functionarissen van de E.C.A. verklaard, liever te zul len aftreden dan te trachten een derge lijk besluit tot uitvoering te brengen. NEDERLANDSE BERGINGSPLOEG NAAR BARI. Hedenmorgen vertrok per speciaal KLM-toestel- naar Bari een plosg dui kers van de Mijnendienst der Kon. Marine. De Nederlandse regering wil al het mogelijke in het werk stellen teneinde de slachtoffers en de voor het vaststel len van de oorzaak van het ongeval no dige wrakstukken alsnog te bergen. Ook maken de reis mee de wichel roedeloper HUlsege en een vertegen woordiger van „Radio Holland". MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken trad hij bij de KLM in functie als tele grafist. Hij isongehuwd en woont in Amsterdam. HEINRICH FRONCZEK werd op 12 Juli 1920 in Amsterdam geboren. Hij volgde de H.B.S. en studeerde aan de MTS. Op 1 December 1945 trad hy in dienst van de KLM. Hij ls gehuwd, heeft 1 zoon en woont in Amsterdam. JACOB WILLEM DALMAN werd op 31 Januari 1923 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de HBS en de MTS. Voor zijn in dienst treding bij de K.L.M. werkte hij bij Plantlnga in Amsterdam, was monteur bij de stadsreiniging in Amsterdam en werkte bij het N. K. F. Dalman is gehuwd en woont ln Am sterdam. JACOBUS VERHAAGEN werd op 18 April 1906 te Den Helder geboren. Van 1926—'38 werkte hij als oberkell- ner bij Wagons Lits. In 1938—44 was hy al bij de KLM in dienst als ste ward. Hy werd in 1944 en 1945 van het ene concentratiekamp naar het andere gesleept en kwam in '45 vrij en werkte nadien bij de PR-A te Amsterdam tot 1946. Op 1 November kwam 1%'j voor de 2e keer bij- de KLM in dienst en weer als steward. Hy is gehuwd, heeft geen kinderen en woont in Amsterdam. CAROLA GRAF werd op 12 Juli 1918 te Breda geboren. Na haar diploma HBS-A studeerde zy voor lerares ny- verheidsonderwys; daarna was zy ach tereenvolgens in het St. Elisabeths Gasthuis, Emmahuls te Rotterdam en Bethelziekenhuis te Delft werkzaam. In het laatste ziekenhuis was zy hoofd van de keuken. Voor haar indiensttre ding by de KLM op 22 Maart 1946 als stewardes, was zij nog enquétrice van de Voedingsraad. Zy woont in Amster dam. De Amerikaanse journalist Hubert Knickerbocker werd tot de bekwaamste Amerikaanse oorlogscorrespondenten ge rekend. Over de gehele wereld genoot hij grote bekendheid als autoriteit op het gebied van buitenlandse zaken. Zyn boek over Europa. „To-morrow Hitler's?" was een van zyn werken die op grote schaal gelezen werden. Aan het bègin van de tweede wereld oorlog publiceerde Knickerbocker de grote bedragen, die Göbbels, Göring, Hess, Ribbentrop, Ley en Himmler in het buitenland geïnvesteerd hadden. Göbbels noemde deze publicatie een leugen en daagde Knickerbocker uit de bewijzen te leveren. Onmiddeliyk ant woordde deze met de publicatie van de namen der agenten, van wie gebruik was gemaakt, - de bedragen der verbor gen gelden in totaal 34 millioen goud -dollars en de wyze, waarop deze ge ïnvesteerd waren. Charles Gratke, die 47 jaar was, wak sinds 1937 buitenlands redacteur van de Christian Science Monitor. Van 1932 tot '33 was hij voor dit blad Berlyns cor respondent waarna hy tot 1934 hoofd redacteur van het Europese bureau van de Monitor te Londen werd. De met de Franeker omgekomen pas sagiers ziin: de heer H. van Merle, mevr. S. D. J. van Merle-Selderbeek. de heer M. Kinsbergcn, Amsterdam: de heer G. A. Rinckcr. Voorburg: mevr. A. van Ophuysen-Muller, Rotterdam; dc heer C. S. Stelling, de heer F. L. J. M. Scheepens, dir. Ind. Handel Mij., dc heer R. J. Lansman, dc heer H. H. van der Vegt: mevr, W. F. van der Vegt-Van Unen; mevr. N. J. S. Kooy- man. Valkenburg; de heer H. C. Mi- lius, Utrecht; de heer Jan Stuart, gen. manager Java Motors: mevr. G. M. van LeeuwenTen Doesschate; de heer A. Harteveld, 's-Gravenhage; de heer H. van GinkeL Haarlem: de heer J. E. Bloemink, Aalsmeer; de heer Roman Show en men. Roman Show, beiden uit Kanton; de heer A. E. Pil- grams, K.LJVI.-vertegenwoordiger uit Singapore. De heren S. Lancaster en mr A. J. M. de Leeuw zyn op het laatste ogen blik in Bataria achtergebleven. BEURSOVERZICHT Amsterdam. 12 Juli. Aanvankeiyk was de handel beperkt. Na 2 uur echter kwam enige vraag voor Kon. Olies die daardoor ruim twee pun- ten aantrokken. Ten slotte steee de koers tot 3091/4. Voor Unilevers, Aku's en Philips verbeterde de koers 1 2 Dunten. Od de Scheepvaartmarkt werd voornameiyk ln nieuwe aandelen KNS M gehandeld. Per saldo konden zowel oude als nieuwe aandelen een punt winst boeken. De Kon. Java-China-Paket- vaart onderging geen stimulans van het onveranderde 9% dividend en noteerde 152. Overige scheepvaartwaarden vry onveranderd. De koersen der voornaam ste Indonesische fondsen trokken tegen het einde iets aan. waardoor HVA 2% Dunt, Amsterdam Rubber 1 punt en Deli My 1% punt winst behaalden. De Staatsfondsenmarkt was gelilkaan bisteren. De koers der dollarleninz Ne derland stelde zich op 107 3/8, die voor de Philips dollarlening op 114 7/8, het geen voor beiden 1/4 punt lager is. Woensdag 13 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3% 99} Ned. '47 33 97/ Dollar-Ing. '47 3 1073^ Investerlngscert. 3 977% Ned. p. 1962/4 m.b. 3 98% Indlë '37 A 3 95% Grootboek '46 3 97% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 77 N. Ind. H.bank 109 Ned. Handelmy153 AH.Ü171% 172% Lever Br. 272 269 3/8 Philips 235% 236 Wilton Feyenoord 165 Kon. Olie 308?% 306% Amst. Rubber 130% 130% Dell-Bat Rubber 93 Holl. Amer iyn 153 Kon N Stoomboot 126% 126 Ned Scheepv Unie 167% 1663% HVA 152'/, 1491/4 Java Cult78% Deli Bat. MIJ126 126% Dell My. 145% 145 Senembak 130 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 IOOtV Den Haag 1947 1 3 101% R'dara '37 I, n 3% .101 lndustr. Obligaties Lever's Zeep My 3% 103% Kon. Petr. My 3% 103tf NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 159% Rotterd. Bank 168% Twentsche Bank 166% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr. 325 Rott. Droogd My 345 Zwanenb Organon 183% Handelsondernemingen Bom. Sum. H. My 142 Internatte 197 Spoorwegen Dell Spoorw My Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 186 Ned My Walv.Vrt. 113% Amerik. fondsen 56% Anaconda -.,4 Shell Union34% 27%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3