P&NEN akkertjes1 Ernstige ongeregeldheden rond het Rialto-theater van Met een enkel woord ZATERDAG 9 JULI Van Cauwelaert optimistisch Informateur Frans van Cauwelaert heeft de journalisten medegedeeld, dat. hij de volgende persóonlykhéden heeft ontvangen: Achiel 'van. Acker, Gilon, Soudan, Gaston'Eyskens,. De- Bruine, Struyen. De Groote. Vermeulen, Bohy, Mundeleer en Merlot. Hij verklaarde de indruk te hebben ln de loop van de volgende, week aan de hand der ingewonnen unUclkmgen de basis te kunnen leggen voor, dé vor ming van een nieuw kabinet. ..Tk zie op het ogenblik 'geen onoverwinnelijke moeilijkheden meer", zo zeïde hij- Naar hij verder vërklaarde, heeft de ko ningskwestie tijdens de besprekingen op de voorgrond gestaan. Ook aan het werkloosheidsvraagstuk en aan de eco nomische problemen Is echter veel aan dacht gewijd. In politieke kringen is men van oor deel, dat waarschijnlijk een drieledige regering gevormd zal worden en .dat. men er naar zal streven de konings kwestie op te lossen door een volks stemming. Van Cauwelaert zou even wel niet van tevoren een bepaald per centage willen vaststellen (de socia listen zouden er namelijk op hebben aangedrongen, dat de koning 2/3 van het aantal stemmen op zich moet ver enigen alvorens te- kunnen terugkeren") en van oordeel zijn, dat de vorst uit hot rosultkat van de volksstemmirvg zelf de conclusie moét. trekken of hij zal terugkerëri-'dan wel aftreden. Voleens de „Economist" dreigt de politiek van koning Leopold de Bel gische monarchie te ondermijnen. „Voor Engelsen. Nederlanders en Scandinaviërs is hét koningschap bo ven alles een symbool van eenheid", al dus het blad. „Wanneer die eenheid eenmaal verloren is. wanneer de natie eenmaal Innerlijk verdeeld is in- haar mening over het koningschap, kan geen hartstochtelijke aanhankelijkheid der konfngsgezinden de band herstel len. Donr Ie'trachten met 'de stem van één politieke Dartij terug te keren en door de weg tot de opvoMpg van zijn zoon te versperren, blijkt koning Leopold de constitutionele monarchie te ondermilnén. die hij met zulk een hardnekkigheid tracht te verdedigen". EEN GEVAARLIJKE LANDTNG. Op een munitie-opslagplaats. Een particulier vliegtuig moest we gens slecht weer bij Savanna (Illinois) landen op een terrein, dat er als een gewoon grasland uitzag. De bestuurder eigenaar Dale Mc Cullum klom onge deerd uit zijn' toestel en werd ontvangen door een groep Amerikaanse legerfunc- tionarissen, die hem zeiden, dat hij was geland op een terrein, waar vlak onder d,e 'grond 'tonnen munitie-vlagen opgeslagen. Het gewicht van het vlieg tuig had deze munitie tót ontploffing kunnen brengen. Het toestel werd voor zichtig op de" weg getrokken, vanwaar het weer kon'starten. OVERWINNING VAN TRUMAN. Gisteren heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zowel als de Senaat het wetsóntwerP:„van Truman voor het woningplan goedgekeurd.-Ditis de eer ste grote overwinning die de president met betrekking tot ziin ..fair deal" be haalt Bij het program ziin vele mil- lioenen dollar betrokken. Het voorziet onder meer in de opruiming van vele achterbuurten en de. bouw van 810.000 woningen. BERLIJNS FINANCIËLE TOESTAND ZORGWEKKEND. Da drie -Westelijke bezettende mo gendheden hebben de West-Berlynse Burgemeester bevolen energiek^ stappen te aoen om de ernstige toestand van de stedelijke financiën, die hoofdzakelijk te wijten is aan de politieke gebeurte nissen van hét laatste jaar, te ver beteren. Het West-Berlijxise- gemeentebestuur zal per 1 Augustus een nieuwe en» in evenwicht gebrachte begroting voor het lopende fiscale jaar moeten indienen en tot deze datum maandelijkse begro tingen aan de - Kommandatura ter goedkeuring voorleggen. De brief, waarin de Kommandatura haar instructies heeft vervat, verklaart dat het lopende budget een tekort van 100 millioen mark toont. De drie Wéstelyke sectoren van Ber lijn hebben tot dusver van West-Duits- land 30 millioen mark subsidie per maand ontvangen plus 60 millioen mark credleten uit de tegenwaardefondsen van de Marshall-hulp. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat deze fondsen geleidelijk geëlimi neerd dienen te worden in overeen stemming met de bedoeling van het plan-Marshall. Rum heeft vertrouwen in dr Van Royen HATTA VOORZITTER R.T.C.- DELEGATIE? 49 B.F.O. afgevaardigden. Geïnterviewd door het te DJokja verschijnende blad „Kedaulatan Rak- Jat" zeide de voorzitter van de Repu- olikeinse delegatie. Mohammed Rum, o.m. dat: „Het concreet, resultaat van de tot dusver gevoerde onderhande lingen hierin bestaat, dat de Neder landse regering haar politiek ten aam- zien van Indonesië wijzigde". Hij noem de de heer. Lovink meer een „carrière diplomaat" dan een „politicus", waar door te venvachten is, dat hij de nieuwe Nederlandse politiek zal vol gen, zonder deze te 9toren door zijn eigen politiek, hetgeen tot- conflicten zou kunnen leiden. Ten aanzien van de persoon van dr Van Royen, zeide de heer Rum, dat deze volledig vertrouwen verdient. Hy zag de mogelijkheid de intcr-In- donesische conferentie te houden tussen 10 en 15 Juli; niet lang daar na zou men naar Den Haag kunnen vertrekken voor de Ronde-Tafel conferentie. De mogelijkheid, dat de Nederlanders wederom een militaire actie tegen de Republiek ondernemen achtte Rum uitgesloten. Hatta, heeft tijdens een persconfe rentie o.a. ten aanzien van de Ned.- Indonesische Unie verklaard, dat sa menwerking zeer wel mogelijk is op het gebied van economie en cultuur. De correspondent van Aneta ver neemt, dat Hatta als voorzitter van de Repub'ikeinse-delegatie naar de Ronde Tafelconferentie zal optreden. Het aantal afgevaardigden van de B.F.O. naar de R.T.C. zal 49 bedra gen, aldus besloot heden de vergade ring van de B.F.O. Op voorstel van de voorzitter zullen de gebieden met een aantal inwoners van minder dan een millioen twee afgevaardigden zenden, de gebieden tussen de een en drie millioen drie afgevaardigden, tot zes millioen vier en tot Men millioen vijf afgevaardigden. Gebieden met een aantal boven de tien millioen 1 zullen zes afgevaardigden kunnen aanwijzen. Aanvallen op convooi en ondernemingen DRIE NEDERLANDSE MILITAIREN GEDOOD. Donderdag is een convooi, dat van Surakarta naar Semarang reed, nabij Salatiga door een bende beschoten, waarbij drie Nederlandse militairen werden gedood. Donderdagavond werd de onderne ming Telogo door een bende aangeval len en in de nacht van Donderdag op "Vrijdag werd een aanval uitgevoerd op de onderneming Tjipring. De laatste aanval werd zonder., verliezen afgesla gen. Bij de verdedigers van Telogo wer den twee personen gewond. Sjafruddin op weg naar Djokja Sjafruddin, leider van de noodrege- ring is gisteren in Padang aangeko men met de ledcA van de missie Leimena c.s. Het gezelschap wordt vandaag in Batavia verwacht en zal morgen doorreizen naar Djokja. BUNG TOMO WEER NAAR DE BERGEN? Volgens het Chinese dagblad „Sedar" heeft Buns Tomo verklaard, hoogstens een week in Djokja te zullen blijven. Daarna keert hij terug naar de bergen om de strijd voort te zetten. Hij ver klaarde. dat de coede verstandhouding tussen de Indonesiër^ en de Chinezen dient te worden gehandhaafd opdat, na de regeling" van het Ned.-Indonesische geschil, een hechte Hand tot stand wordt gebracht tussen beide bevolkingsgroepen. zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want AKKERTJES'verelaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak, j ne/pen direct.' (Adv.) Demonstraties tegen filmvoorstelling Nadat de eerste middagvoorstelling rustig was verlopen, moesten in de tweede middagvoorstelling twee wou wen uit het Rialtothcater te Amster dam, waar gisteren de Amsterdamse première van de film „Het geval Gou- er op af. Demonstranten en omstan ders zochten een schuilplaats in het park. Menige rake klap werd uitge deeld. Op de Ceintuurbaan werden felle charges uitgevoerd op stoeten demon stranten. die uit verscheidene richtin gen naar het theater kwamen. tDe Politie had versterking gekregen zenko" (Het ijzeren rordiin) wordt ge- bleef de situatie voor het theater STOPZETTING DUITS GOEDEREN VERVOER VIA LUEBECK. Alle Duits goederenvervoer naar Ber lijn via de interzonale controlepost bij Luebeck is op order van- de Sovjetrus- sische autoriteiten opgeschort. Vo'géns de Sovjetrussische grens- functionaris, die zijn Britse collega te Luebeck hiervan verwittigde en ver klaarde op hoger gezag te handelen, geldt dit'verbod „tot nader order". Le- gervrachtauto's„ personenauto's en bus sen mogen passeren. Volgens- een Britse woordvoerder te Berlijn is dit een schending van de overeenkomst te Parijs der vier minis ters en zal dè zaak worden onderzocht. AGENDA ZATERDAG: Stadszaal: Zangconcours, 4 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Warschau Concerto" (14 Jaar) Zon 2,30. 4.45. 7 en 9.15 uur, overige dagen 7 en 9.15 uur; dagelijks "behalve Zondag 26 uur fllmac. Lldo „Berlin Express" (18 Jaar) Zat en Zón 2.30, 4.4S, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luvor ..Melodie der bergen" (14° Jaar) Zat eri Zon 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en .9.15. uur. Trlunóii -„De zaak Paradlne" (18 Jaar) Zat en Zon "2.30. 4 30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uuri Rex - „Gezworen vijanden" (14 Jaar) Zon. "2.15, 4.15. 715 en 9.15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 9 Juli 13 uur tot Zaterdag "16 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Van Drlesum, Mare 110. Tel. 2Ó406 en de Zulder-Apotheek, Lammenschansweg 4. Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester- ADOtheek, Wilhelmlnapark B, Tel. 26274. De dienst dér huisartsen te Lelden wordt van. hedenmiddag 1 uur tot Maan- daemórgen 8 uur waargenomen door de doktoren 'Van Bockel, De .Graaff, Kóra en Postel. Te Oegstgeest door dr Flu, tel 22030- De diénst der dlérenartsen door de heren Commandeur en Van Zeverden. draaid, worden verwijderd, 's Avonds heerste een enorme drukte. Duizenden en nog eens duizenden, deels demonstranten, deels opgescho ten jeugd en deels oudere nieuwsgie rigen bewogen zich in de buurt van het theater waar een grote politie macht was samengetrokken. Nauwelijks was de hoofdfilm begon nen of twee jongemannen moesten uit de zaal worden verwijderd en toen de hoofdfilm 45 minuten draaide, hadden enkele tientallen jongemannen en vrou wen-dat voorbeeld moeten voleen onder de slagen van de gummistokken der agenten. In de zaal was een hevige vechtpartij ontstaan waarbij een demon strant een der rechercheurs een klap met een militaire riem gaf waardoor de aangevallene aan het hoofd werd ge wond. Een viiftal arrestanten was reeds, naar het politiebureau overgebracht. Nog vóór 8 uur was uit een zijstraat een stoet de monstrerende mannen en vrouwen geko men. die een spandoek meedroegen met het opschrift ..eeen nazi-Dronavanda". Op de Ceintuurbaan werden zij door de Dolitièjeep uit elkaar gedreven. Later kwam dezelfde stoet weer aan onder het zingen van de Internationale. Toen trokken drie agenten te paard Nieuwe regeling auto-nummering (Van onze Haagse redacteur). Het ligt in de bedoeling voortaan voor iedere auto slechts één nummer uit te geven. Bij verkoop van de wagen zal dan dat nummer weer moeten worden Ingeleverd. In verband hiermede wordt de stich ting overwogen van één Centrale voor Nederland voor de uitgifte van auto nummers, waardoor de provinciale uit gifte zal komen te vervallen. meester, De tweede voorstelling had een rustig verloop. De heer P, Dumee, directeur van liet theater liet ons in ziiin directiekamer een hele verzameling flesjes waarvan enkele nog gevuld, zien. voorts verscheidene doosjes niespoeder alsmede een gum mistok en een gebroken brilmontuur, die in hoofdzaak tijdens de eerste voorstel ling waren buitgemaakt, Vrij spoedig na de voorstelling werd het weer rustig op straat. Bijna 3 millioen voor subsidiëring Bijz. Scholen? Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer betreffende het ontwerp van wet wijziging van de westelijke bepalingen betreffende de subsidiëring van Bijz. Scholen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs, ontlenen wij, dat het de minister niet mogelijk is aan dit ontwerp van wet terugwerkende kracht over 1948 te verlenen. Een nauwkeurige kostenraming is moeilijk te maken, in verband met de invloed, die de te ontvangen school gelden zullen hebben op de financiële toestand der scholen. Op grond van zijn becijferingen komt de minister tot een bedrag van f. 2.850.000. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat deze raming iets te laag zal blijken te zijn. K.L.M. VLIEGT VOORLOPIG NIET MEER NAAR CHINA. In verband met de huidige onzekere Ministerie van Financiën geeft dementi INZAKE DEVALUATIE. Het Ministerie van Financiën verzoekt ons mededeling te doen van het navol gende: Naar aanleiding van een een buitenlands persbureau verspreid be richt, waarin verklaard wordt, dat men er van Nederlandse officiële zijde geen twijfel over laat bestaan dat de gul den staat of valt met het pond ster ling en waarin verder o.m. wordt op gemerkt dat in gesprekken met fi nanciële en economische autoriteiten werd verzekerd, dat de Nederlandse re^ gering zich kan aansluiten bij de Britse minister van Financiën, die zich tegen devaluatie heeft verklaard, doch indien er iets gebeurde, waar door het pond zou zakken, de gulden vrijwel zeker zal volgen, wordt door het Nederlandse Ministerie van Fi nanciën verklaard, dat men van die ziide categorisch ontkent, dat deree- lijke mededelingen zijn gedaan. begroting Ind. Rode Kiuis van 47 naar 15 millioen DEPARTEMENT VAN GEZONDHEID GRIJPT IN. „De begroting van het Ned. Rode Kruis, afd. Indonesië, wordt terug gebracht van 47 millioen op 15 mil lioen gulden", aldus de Secretaris van Staat voor Gezondheid, dr Karamoy. Indertijd gold onder de drang der omstandigheden het motief: „Er moet gewerkt en geholpen worden, hóe dan ook". ,.Dit neemt niet weg, dat op de duur de ontstane ongezonde veiftiou- ding moet worden opgeheven. In Nederland speelde men ten aan zien van het uit te zenden personeel geen Sinterklaas, doch ln Indonesië was men met het aannemen van personeel royaler. De uitgegeven be dragen werden niet ln het moeras gegooid. Ettelijke duizenden zijn ge holpen en er is niets tegen het werk van het Ned. Rode Kruis, afd. Indo nesië, integendeel. Maar wel bestaan er bezwaren tegen het financieel be leid", aldus dr Karamoy. Aan hoge salarissen dient een einde gemaakt. Niet de Rode ,Kruisgedachte prevaleert, maar .die van de meer gun stige voorwaarden. Wanneer met rege- ringsgelden gewerkt wordt, dient er ook de juiste overfheidscontróle be zijn". Wiizend op onjuiste toestanden, haalde dr Karamoy als voorbeeld aan. dat te Batavia twee poliklinieken zijn op een tiental meters afstand van elkaar. De ene is van het Rode Kruis en de andere van het. Dep. van Gezondheid. Het ligt op de weg van het Depar tement hier in te grijpen. Ten slotte verklaarde dr Karamoy het vanzelfsprekend te vinden, dat het Rode Kruis-embleem wordt uitgebracht in de nog niet rustige gebieden, waar het zich meldende personeel liever in d.enst tre°dt van het Rode Kruis dan bij het. Departement als ovevheids- aooaraat.. Het Ned Rode Kruis. afd. Indonesië, dient te worden omgevormd in het toekomstige Indonesische Rode Kruis ónder de naam Palang Merah Indonesië Federal. PER VLIEGTUIG FN SCHIP NAAR BATAVIA. Voor het eerst in de geschiedenis van de passagiersverbinding met Indonesië Is gistermiddag van Schiphol een vlieg tuig. van Aero Hólland opgestegen met passagiers voor de „Oranje". De 20 rei zigers z(jn vanmorgen ln Viüefranche aan boord gegaan, om met dit schip hun reis naai' Batavia te vervolgen. Dit is de eerste maal, dat na de oor log een groot passagiersschip de Franse Rivièra aandoet. Engelse K.L.M.-vlieger krijjl D.S.O. en D.F.C. Dinsdag a s. zal Z.M. Koning George VI van Engeland in Buckingham Palace aan de Engelse K.L.M.-vlieger H. J. F. Legood een tweetal hoge onderscheidingen uitreiken, n.l. de Distinguished Service Order (DSO) en het Distinguished Flying Cross DFC) wegens zjjn bijzondere pres taties tijdens de oorlog. Toen de oorlog uitbrak maakte hij o.a. deel uit van het 635ste en het 35ste bombardements-eskader. Hier vervulde hij de taak van Pathfinder, d.w.z. hij moest de te bombarderen doelen met llchtkogels markeren. Ook aan enkele aanvallen' boven ons land heeft hy deelgenomen. Aan de z.g. „fooddrop- pings" boven West-Nederland in April 1945, had hij een werkzaam aandeel. In April 1946 trad hij in dienst, bij de K.L.M. en thans vliegt hij regelmatig als gezagvoerder op de Indonesië-route. Sinds zijn indiensttreding heeft hij 4T3B uren. voor de K.L M. gevlogen en 37 vluohten naar Indië gemaakt. In 1948 emigreerden 16.000 Nederlanders OVERGROTE DEEL NAAR CANADA. In de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur-van de Centrale Stich ting Landbouw Emigratie werd meege deeld. dat ln 1948 ruim 16.000 mensen naar het buitenland vertrokken ziin. met. de bedoeling zich aldaar blijvend te ves tigen. De voornaamste immigratielan den waren Canada, de Ver. Staten. Zuid- Af rika, Australië. Frankrijk. Brazilië en Argentinië. Canada trekt het overgrote deel; 9.866 Nederlanders kwamen dit land binnen. Het quotum van 3153 door de Ver. Sta ten ten aanzien van Nederland vastge steld verhindert uitbreiding van de emigratie naar dit land Naar Zuid- Afrika loopt het nog stroef, al is daar plaats voor flinke Nederlandse vaklieden en technici. Australië vraagt landbouw- krachten alsmede arbeiders voor de ste den. In Brazilië kwam een belangrijke kolon:satie van katholieke landbouwers tot stand. Sterk wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een goede voorbe reiding van de toekomstige emigranten, vooral wat betreft de kennis van de m het immigratieland gesproken taal. ge mechaniseerde landbouw en heersende toestanden. UITBREIDING RIJKSZEEHAVEN TE DEN HELDER. In Willemsoord heerst verhoogde acti viteit. Sinds kort zijn er grote zandzui gers gearriveerd, die de modder en het zand weghalen van de plaats, waar over enkele jaren de uitbreiding van de RUkszeehaven zal verschijnen. Met de „uitbreiding van de Rijkszee haven" zal wind en weder dienende een vijftal jaren gemoeid zijn. Be gonnen wordt met het aanleggen van het Westelijk deel der nieuwe haven kom, waarvoor binnenkort 5 grote zui gers in bedrijf zullen worden gesteld. Gelijktijdig zal worden begonnen met de geleidelijke uitbreiding der wal- outlllage. WAT IS VOEGZAME KLEDIJ? Na Heemskerk Den Haag i (Van onze Haagse redacteur). De Commissie voor de strafverorde ningen uit de Haagse gemeenteraad heeft een voorstel ingediend „dat on middellijk van kracht moet worden, daar het badseizoen reeds is aange. vangen", waarbij aan de politie wordt overgelaten te beoordelen, wat „voeg zame kledij" is voor het strand--en de „naaste omgeving". Een naar alle kanten rekbare bepa ling, die weinig past voor een inter nationale badplaats, en stellig gelegen heid sohept tot polltiewillekeur Lido Wie nog niet wist hoe groot de verwoestingen zijn, welke de gealli eerde, bombardementen in de grote Duitse steden hebben aangericht, kan dat zien in de film .Berlin Express", welke zich grotendeels afspeelt in de troosteloze resten van wat eens Berlijn en Frankfurt was. Maar wat niet uitgeroeid is, is de Nazigeest, welke voortleeft te midden der ruïnes in kel ders en holen, die ternauwernood voor menselijke bewoningen in aanmerking schijnen te komen, doch waar nog al tijd het verzet voortleeft van de despe rado's, die onder Hitiers régime het toppunt van hun macht bereikten, in vciuaiiu met vic Aiujui-c «Aiow.vw.v Het zijn juist deze elementen die toestalTd^lr/china^zal*deVL.M^met'ln- zich verzetten tegen de verwezenlijking gans van 15 Juli a.s. het eindpunt van de eenmaal wekelijkse verbinding Ba- tavia-Kanton v.v. tijdelijk naar Bangkok verleggen. van de gedachte ener democratische Duitse samenleving, omdat zij maar al te zeer beseffen, dat in een zodanige gemeenschap voor hen geen leidende binnenland Verschcner ls de Memorie van Ant woord van de minister van Bultenl. Zaken op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goed keuring van het Noord-Atlantisch verdrag ondertekend te Washington op 4 April 1949. De Nederlandse oud-minister van Econ. Zaken, prof. J. H. Gellssen en de directeur van het Economisch bestuur van de Duitse Blzone, prof. L. Erhard, hebben plannen bekend gemaakt voor de oprich ting van een Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel. Gistermorgen ls namens de minister van Binnenlandse Zaken door dr M. J Prinsen, secr.-generaal van genoemd de partement. de commissie geïnstalleerd, welke een onderzoek zal'doen naar het aantal ln rijksdienst werkzame gehuwde ambtenaressen en de daarmee samen hangende vraagstukken. In verband met het feit de verschil lende gevallen van pokkenbesmettlng zijn gesignaleerd, o.m. aan boord van de „Kota Inten" heeft de Minister van Marine be paald, dat Marine-personeel, dat gedu rende één Jaar of langer niet tegen pok ken is Ingeënt, opnieuw zal worden In geënt. Vrijdag a.s. zal op de vliegbasis Dee- len bij Arnhem aan ruim 150 Jongeman nen, die met goed gevolg de opleiding van een der technische vakken bij de lucht strijdkrachten Nederland beëindigd heb ben. het diploma van vakbekwaamheid worden uitgereikt. Hierbij zullen de Staatssecretaris voor Oorlog, mr \V. H. Fockema Andreae en een aantal militaire autoriteiten aanwezig zijn. - Namens de directie der Hoogovens in IJmulden ls meegedeeld, dat by de per soneelsvoorziening ln de nabije toekomst rekening zal worden gehouden met de belangen der gedemobiliseerde militairen uit Indonesië- De directie tekent hierbij aan. dat de uitbreiding van de „Mekog" ongetwijfeld een behoefte aan personeel zal meebrengen. Gisteren is te Nijmegen na langdurig lijden overleden de heer Janus van Duu- ren. die bijna 40 Jaar lid ls geweest van de Kon Zangver. „Nljmegens Mannenkoor" waarvan hij de laatste 15 Jaar het voor zitterschap bekleedde. De heer J. van Duuren was" een bekend solozanger by oratoria- en opera-uitvoeringen ln Nij megen. Door arbeiders van de gemeentelijke reinigingsdienst te Hengelo werden ln het huisvuil twee granaten gevonden. De projectielen bleken nog volkomen intact. Blijkbaar heeft iemand zich er van willen ontdoen en ze maar ln de vuilnisbak gedeponeerd De gemeente. Oss zal van 22 Juli t/m 6 Augustus op feestelijke wijze het feit herdenken dat haar voor 550 jaar door Johanna Van Brabant stadsrechten werd verleend. Verschenen Ls de Memorie van Ant woord van de Minister van Oorlog en Marine op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp her keuring van afgekeurden. BUITENLAND De Italiaanse politie heeft Charles Luciano, bijgenaamd „De Bofferd", voor malig vlce-konlng van New York. ln zijn luxueuze appartementen te Rome ge arresteerd na ..per radio een tip" uit New York te hebben ontvangen, dat Luciano betrokken zou zyn bij een Internationale smokkelaffalre van narcotrsche middelen. Acht andere personen zyn nog gearres teerd. Een afgelegen eiland ln de Noord- poolzee ls officieel „Prins Charles-elland" gedoopt naar de zoon van prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh. Het eiland dat plm 110 KM lang ls. ligt op 67 graden Noorderbreedte en 76 graden Wester lengte. Een conferentie, van de Britse revo- lutlonair-communistlsohe partij (Trotsky- lsten) heeft besloten de organisatie te ontbinden en de leden aan te raden zich aan te sluiten bij de LabourpartlJ. De algemene raad "van de Internatio nale vluchtelingenorganisatie (I.B.Q.). waarin 18 landen vcrtegenwoprdlgd. zijn. De twee voornaamste luchtvaart maatschappijen die -geregelde luchtlijnen over het Kanaal onderhouden, de Air france en de British European Airways hebben een overeenkomst gesloten waar door het mogelijk wordt van Londen naar Parijs vice versa te vliegen tegen drastisch verlaagde prijzen. Deze verlaagde passage- prijs geldt alleen voor passagiers, die niet op de drukke uren vliegen. Een retourtje LondenParijs kost in dat geval 10 pond hetgeen een reductie van meer dan dertig procent op de normale prijs betekent. Door de Britse Vninister van arbeid Isaacs, zal een verzoenlngsraad van vijf leden worden benoemd oip te pogen een einde te maken aan het dispuut tussen het dagelijks bestuur van de Britse spoor wegen en de nationale unie van spoor wegarbeiders. Een kuikenfokker te Des Molnes (Iowa, V. St.) heeft vleugelloze kuikens getokt na 12 Jaar proefnemingen. Men verwacht, dat deze kuikens meer vlees zullen opleveren. In de Sovjet-zone van Duitsland zullen ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat Goethe 200 Jaar geleden geboren werd. vyf speciale postzegels wor den uitgegeven. De Italiaanse Kamercommissie van buitenlandse zaken heeft een communis tisch voorstel om leden van de oppositie partijen op te nemen ln de Italiaanse delegatie naar de Raad van Europa met 13 tegen 7 stemmen verworpen. Leiders van de Spaanse falanxparty, burgeriyke gouverneurs van de vyftlg Spaanse provinciën, hebben, als resultaat van een vierdaagse conferentie te Madrid. Franco verzocht om fundamentele hervor mingen. onder andere beëindiging van de censuur op de pers. opheffing van prljs- beheerslng en verbetering van de voedsel distributie. Een orkaan, die op sommige plaatsen een snelheid van zestig mijl per uur be reikte. raasde over de Phlllppynen ten Zuiden en ten Westen van de hoofdstad, een spoor van vernielde en beschadigde hulzen achter latend. Tengevolge van net noodweer werden op het eiland Ceboe zes personen door -electrlsche stroom getrof- rol is weggelegd. Het zou ons te ver voeren de intrigue van deze film op de voet te volgen, doch het zij genoeg hier. vaardbaar beeld geeft van het naoor- te vermelden, dat zij een alleszins aan- logse Duitsland met alle complicaties als gevolg van de verdeling in vier in ternationale zones. Het scenario is boelend tot de laatste minuut. Rex Een goede film over het Wilde Westen van vele tientallen jaren her heeft steeds een grote aantrekkings kracht. Of dit nu komt door het bele ven van veel avontuurlijks in zulke films en wie durft te verklaren dat hij niet het avontuurlijke op zijn tijd weet te waarderen of door het blote feit dat men vechtpartijen, waarbij het heet kan toegaan, op zichzelf bewon dert, doet niet zoveel terzake. Men kan niet ontkennen, dat de tij den van Amerika's opbouw, de eeuwig durende worsteling tussen het schuim van de maatschappij en hen die h^t land willen dienen door nieuwe gebie den te ontsluiten, steeds stof te óver heeft opgeleverd voor een rolprent, waarin „actie" voor en na iedere scène met grote letters gesohreven staat. „Gezworen vijanden" heeft deze goede kwaliteiten De niets en niemand ont ziende oliemagnaat wordt ten slotte glansrijk verslagen door een stel kerels waar men beter vrienden mee kan blij ven. De leider van deze pioniers ls John Wayne; gevechten met de blote vuist sieren het verhaal dus op. Trianon In „De zaak Paradlne" treden niet zozeer de hoofdrolspelers, Ann Todd en Gregory Peck door hun spel naar voren, doch wel Charles Laughton, als een werkelijk subliem uit gebeelde rechter, de nieuwe ster Louis Jordan, een bediende met een fenome- Een woord van bezinning. MOET HET KWAAD ER ZIJN? Iemand heeft eens gezegd, dat het le^gn van elk mens en de samenleving onderling er tamelijk vervelend en een tonig aan toe zouden zijn, aLs er geen kwaad meer was. Stel het geval, dat er alleen neg maar goede mensen waren, zou het dan niet een saaie bedoening geworden zijn? Zo zou men er toe kun nen komen om een regel op te stellen, die er na een lange redenering zo zou uitzien: dat er werkelijk iets goeds in het kwaad-zijn is en dat er werkelijk iets kwaads in het gced-zijn gelegen ls. Want wanneer de aanwezigheid van alléén maar goede mensen de samen leving vrij vervelend maakt, dan wordt het duidelijk, dat het met die goedheid niet in orde is. En-omgekeerd: wanneer in dezelfde samenleving allerlei kwade elementen zijn waardoor het toch de moeite waard wordt om te leven, iets te overwinnen, het een of ander te be reiken, dan wordt het alweer duidelijk, dat aan dat kwaad een zekere waarde, een goede waarde moet worden toege kend. Het is niet zo heel moeilijk om het dwaze van deze, hier en daar toch nog aanvaarde,redenering aan te tonen. Immers het wordt wel zeer dwaas, wanneer wij zo ver zouden komen door te gaan zeggen dat God juist het kwaad als iets goeds zélf in deze we reld heeft gewild en het dus zélf er in heeft gebracht. Alleen dus maar voor de pikanterie en de tegenstellingen; zo cp de manier van: aLs je niet eens ziek wordt, kun je niet weten wat ge zond-zijn betekent. Kan er waarachtig plaats zijn voor het kwaad in een icieale wereld? Men zal zeggen, dat het kwaad daarom toch wei een onontbeerlijke be tekenis heeft, omdat er anders geen boek zou geschreven en geen film zou vertoond worden. Toneel en opera zyn zonder deze elementen' niet bestaan baar. En hoe zouden de kranten er wel. moeten uitzien, als het kwaad er niet als een pikant element was? Het zou dan wel eens een zeer kleine op lage kunnen worden! Niemand behoeft 't meer te lezen, want de spanning is er uit; wij weten toch al by voorbaat dat alles goed is! Maar dat boek en die film vertellen u van een stuk leven dat niet van u is. Het ls wel werkelijk; helaas maar al te werkelijk, maar het is niet van ons zelf. Doch stel het geval, dat de man of de vrouw van boosheid uit dat boek en die film uzelf of uw kind was. Dan kwamen de kaarten anders te liggen. Zeker, God is zo groot van barmnar- tigheid, dat Hij -het kwaad ten goede kan denken. Maar 't werkeiyke kwaad, niet als theorie, maar als onze per soonlijke praktijk is nooit constructief, maar destructief; het bouwt niet op, maar breekt af. Alle mooie en pikante theorieen breken uiteindeiyk kapot ais het onszelf aangaat. De By bel, het boek waarin het meest over kwaad van allerlei orde en soort is geschreven, heeft ons geleerd het kwaad tenslotte' alleen zonde te noe men. En dit boek brengt ons in aan raking met 'een andere wereld, waarin voor elk gebroken leven uitzicht en uitkomst is. Niet als een ideaal, im mers verder dan een ideaal kernen wij niet. Maar als een werkeiykheid. En die werkelijkheid is Jezus Cnristus. D^e werkelijkheid nu en hier te zien, te horen en te aanvaarden is de grote be vrijding. W. H. K. Besprekingen Benelux-Voorunie GROOT AANTAL GOEDEREN WORDT VRIJGEGEVEN. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De besprekingen over de Voórunie Be nelux. welke aan het begin van deze week alhier werden hervat worden mo menteel te Den Haag voortgezet. Diver- .e commissies houden zich be&g met ae opstelling van een goederenruil-pro- gramma. dat zal lopen tot 31 Juli 1950, waarna, zoals men weet. in theorie de volledige economische unie tot stand zal moeten komen. Naar wij vernemen, zullen ln het Voor-Unieverdrag reeds een groot aan tal goederen kunnen worden vrli ge geven in het handelsverkeer tussen de beide Benelux-partners. Men noemt het Belgische bier, evenals katoenen onderkleren, wollen weefsels, breigoe deren, confectie, metalen huishoude lijke artikelen, metaalfabricaten en bouwmaterialen. Nederland zal in het kader van de in- ter-Europese betalingen op België een Marshall-trekrecht van 140 millioen dol lar toegewezen krijgen. Dit is een bedrag van meer dan 6 milliard francs: dat vol doende Is om de bovengeschetste ruime Belgische export naar Nederland moge lijk te maken. Daarenboven zal de Ne derlandse export naar België geheel vry worden. voorbaat niét kan aannemen dat zy een moord heeft gepleegd. Natuurlyk, advo caten zijn ook mensen, doch hun advo catuur moet hen toch dwingen onbe vangen te blyven. Doch zonder deze beïnvloeding was de waarde van de film imaginair, en daarom moet men er vrede mee hebben. Luxor In de film „Melodie der ber gen" vallen in het byzonder op de voor- treffeiyke fotografie en de aantrekke- lyke muzikale verzorging. Het verhaal zelf, spelende deels in Engeland, ten dele in Italië, behelst slechts min of meer afgezaagde verhoudingen en ge beurtenissen. Een jong Engels compo nist stort tydens de oorlog neer met zijn vliegtuig in de Dolemieten, waar hy gered wordt door een meisje, dat naie hóudi'^""en"'verschïïnrng, delta- regelmatig voor de geallieerden werkt. 1t t in TTii va t oen liofrio vnnr hoor r\r\ nrollro heeft John Donald Klngsley van de fen en gedood. Een zevende kwam om het •United States Federal Security Agency" leven onder een vallende boom: op tot directeur-generaal van de organisatie Illollo op het eiland Panay verdronk een gekozen. I achtste persoon. (U.P liaanse actrice Valli, een hooghartige schoonheid en Coburn, als een oude advocaat. Alfred Hitchcock regisseerde deze film. Men kent zyn eigenaardig heid: in iedere •film komt hy eventjes ln het beeld. Zo ook hier. en wel wan neer Gregory Peck het landeiyke sta tionnetje verlaat: het is de dikke man met sigaar en vioolkist. Ruim één se conde kan men deze grootmeester van de regisseurs zien. En dat hy deze titel met reoht verdient; bewyst „De zaak Paradine". Het voorspel tot de vaak adembeklemmende rechtszaak doet de sfeer in de rechtzaal slechts beter tot uiting komen De camera voert de span ning op door alle mogelykheden van snelle beeldverwisselingen, instelling en close ups ten volle uit te buiten. Het einde is een anti-climax, de uit het hart gegrepen bekentenis van de aange klaagde Valli, dat zy haar blinde echt genoot vermoord heeft. Het is vooral aan Hitchcock te dan ken, dat deze film zo voortreffelyk is; ondanks het feit dat de advocaat Gre gory Peck zó onder de bekoring is ge raakt van zyn cliente Valli, dat hy by Hy vat een liefde voor haar op, welke hem inspireert tot het motief voor een opera. Na de oorlog bij zyn vrouw in Engeland teruggekeerd kan hij echter niet de rust en geestehjke Instelling vinden, die hy voor het componeren van zijn opera nodig heeft. Hy verlaat zyn vrouw en gaat terug naar de ber gen. Daar voltooit hy zijn werk. Tydens de première in Venetië echter stort zijn vrouw met een vliegtuig neer en dit ongeval doet hem zyn „ware liefde" terugvinden. Eén wel zeer traditioneel verhaal, waarvan ook de gedetailleerde uitwerking nauwelyks te waarderen viel. Zeer goed is echter als gezegd de foto grafie, waartoe de sfeer der bergen zich bijzonder leent. Muzikaal valt er, mede door de keuze van medewerkers aan deze film, eveneens veel te genieten. Casino Een reprise van de film „Warschau Concerto" zal velen aange naam zyn. Niet alleen om te genieten van het voortreffelijke spel van Wall- brook en Sally Gray en de interessante inhoud, maar dok van de melodieuse muzikale illustratie, welke in korte tyd zo grote bekendheid verkreeg.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2