EEN VAGE HERINNERING Eeuwfeest Maatschappij der Geneeskunst te Amsterdam Kerkelijk Leven Fausto Coppi steeg tien plaatsen in algemeen klassement Nederlandse prestaties ook nu weer matig Zwaarste tocht door Laurarijders uitstekend volbracht Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 8 Juli 1949 Tweede Blad No. 26737 Praedicaat „Koninklijke" verleend De Ned. MIJ. tot Bevordering: van de Geneeskunst is door H.M. de Konin gin gemachtigd het Praedicaat „Ko ninklijke" te voeren. Dit deelde de Minister van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes, gistermiddag mede op de feestvergadering van deze Maat schappij ter gelegenheid van het eeuwfeest in het Amsterdamse^ Con certgebouw. Tevens kondigde hii aan, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd de voorzitter van de maat schappij, L. F. C. van Erp Taalman Kip en de secretaris penningmeester dr F. Wibaut te benoemen tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Eerste spreker was de heer Van Erp Taalman Kip, die o.m. zeide, dat 100 jaar geleden te Arnhem de constitue rende vergadering plaats vond door 23 plaatselijke geneeskundige kringen met tezamen 631 leden. Sindsdien is het aantal afdelingen door toetreding van nieuwe afdelingen en splitsing van be staande toegenomen tot 63. Tezamen bedraagt het aantal leden dezer afde lingen, dus het aantal leden der maat schappij. op dit ogenblik 6500- d.w.z. ongeveer 81 van de in Nederland gevestigde medici. De Maatschappij was niet bedoeld als een vakvereniging, maar had in haar vaandel geschreven „bevordering van de geneeskundige wetenschap en behartiging van de volksgezondheid naast de verdediging van het aanwen en de belangen van de geneeskundige stand in de ruimste zin van het woord". Van deze doeilstellingen is zij nimmer afgeweken. Spreker besloot met eentoelichting op het feestprogramma en vermeldde oa. dat er reeds een nauwer contact bestaat tussen de verenigingen der Benelux. t Minister Joekes legde er de nadruk op, dat het ongeduld van de Maat schappij over het totstandkomen van de Ziekenfondswet door hem geheel wordt gedeeld. De heer Van Erp Taal man Kip antwoordde dat het z.i. veel meer de vorige beheerders van 's mi nistens departement zijn, voor wier re kening de oorzaak van dit ongeduld komt. Tijdens de middagvergadering heeft prof. dr J. E. van Loghem als voor zitter van de beoordelingscommissie de prijs uitgeloofd voor de beste ver handeling over de verplichtingen van de huisarts en zijn opleiding. De zil veren erepenning viel ten deel aan dr J. Buma uit Ridderkerk. Vervolgens reikte prof. mr J. Offer- haus prijzen uit als lid van een drie- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Holten G. Moen te Deventer. Aangenomen naar Bailum A. H. Nij- kamp cand. en hulppred. te Markelo, die bedankte voor Blankenham, Broek op Langendijk, Gelselaar en voor Oude- Mlrdum. Bedankt voor Hedel Joh, de Bres te St. Maartensdijk: voor Zetten-Andelst B. N B. Bouthoorn te Bennekom. Geref. Kerken Beroepen te Nleuwer- brug J. Couvee cand. te Axel. Aangenomen naar Hilversum (5e pred - pl.) N. B. Knoppers te Hardenberg, die bedankte voor Andljk. WERELDRAAD VAN KERKEN. Bij de bestuursconferentie van de Wereldraad van kerken te Chichester zul len van Nederlandse zyde aanwezig zijn prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel en prof. P. J. Jans, president van het oud-katholleke seminarie te Amersfoort. Laatstgenoemde als vertegen woordiger van ae aartsbisschop van Utrecht mgr. dr A. Rinkel, clie wegens ziekte verhinderd ls de conferentie bij te wonen. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 5) Toen kwam er tenslotte een man alleen naar buiten. Hij was blijkbaar een dokter, want hij had een kleine zwarte tas bij zich Jim hieid hem even staan de. Eerst nad hij bezwaren. Hij was een klein, druk doend mannetje, dat in hetzelfde gebouw woonde en dat er biijkbaar een hekel aan had, dat men hem van zijn bridgetafel weggeroepen had. Ja, natuurlijk is hij dood, zei hij. Leigclif Brayle. Doodde zichzelf en een andere man snapte hem, dat hij het met zijn vrouw hield. Ging na het diner uit, kwam terug en vond hem hier. Sohoot de man neer, trachtte de vrouw neer te schieten, miste en maakte er toen zelf een eind aan. Wie is hij eigenlijk? Ik weet met, wat hij uitvoerde. Het meisje zegt, dat hij veel dronk. Was vanavond waarschijnlijk dronken. Vraag het de politie, vraag het het meisje. Vraag het iedereen, wie je maar wilt. Hij is dood en de ander ook. De deur van de woonkamer ging open en de detective, die Jim van ge zicht kende, kwam naar buiten. Ze moeten r nog even hebben, dokter. Het kleine meisje is ook ge wond. Niemand heeft het eerst gezien. Waarschijnlijk een verdwaalde kogel, of zo iets. De dokter begon te protesteren, maar zweeg toen plotseling en ging weer haastig naar tinntn. Jim keek de an dere man aan en deze haalde de schouders op. Ik denk, dat je nu wel naar bin nen kunt gaan. Ze hebben alle ver klaringen opgenomen de kapitein was bezig 't kind te ondervragen, toen h\j zag, dat ze gewend was. Die idioot van een vrouw had het niet eens ge merkt. Zijn stem k.onk ruiw en boos. Het is nog maar een klein meisje. Jim was tweeëntwintig en hij was nog maai een goea jaar in Chicago geweest. Hij hield zichzelf voor een ta melijk geharde jonge verslaggever, maar nu voelde hij z.-ch beroerd en hij was blij, dat de lichamen van Leighclif Brayle en de man, die hü gedood had door de achteruitgang waren wegge voerd. Het verhaal van het meisje kwam in grote trekken op hetzelfde- neer, wat de dokter reeds in telegramstijl had verteld. Mrs. Brayle en hij, zei hij. Wel weet u ze zagen elkaar dikwijls. Brayle was vaak afwezig, in de zo- der om te zeiler, en in de winter om hoofdige jury belast met de beoorde ling van een meer periodiek georiën teerde prijsvraag. De prijsvraag was uitgeschreven door de Maatschappij en de beschikbare prijs van f. 1000.af gestaan door particulieren, zou komen aan de beste inzender over het- pro bleem „Aansprakelijkheid van medici voor beroepsfouten". De jury was tot de conclusie gekomen, dat twee can- didaten in aanmerking kwamen voor een prijs en kende de eerste toe aan mr C. Berkhouwer uit Alkmaar en de tweede aan mr L. D. Dorstman uit Meppel. Drie dagen zal dit eeuwfeest duren. Gisteravond werd een gala-toneelvoor stelling in de Stadsschouwburg gege ven. JONGE VROUW IN AUTO GEDOOD. Chauffeur vluchtte doch meldde zich later. Gistermiddag reed op de straatweg tussen ter Apel en Seliingen een auto uit Nieuwe-Pekela, tegen een drietal bomeh. Uit dfe wagen werd de 22-jarige Hendrika Tieben geslingerd. Het meis je was op slag dood. De bestuurder B. O. is op de vlucht geslagen, doch heeft zich later bij de politie gemeld. Hij ls ln arrest gesteld. De verongelukte was dienstmeisje van een familie te Ter Apel. ENORME DRUKTE IN SLUIZEN TE IJMUIDEN. De sluizen te IJmuiden zijn gisteren 70 maal geopend en weer gesloten om uitgaande en binnenkomende schepen ta schutten. Het cijfer van 70 schepen, die op een dag geschut moesten worden, is in de laatste 20 jaar niet meer bereikt. Rondereuzen reden tegen uurwerk De eerste étappe, welke in deze Ronde van Frankrijk tegen het hor loge ging, Les Sables—La Rochelle, een afstand van 92 km., is gewonnen door de werelduurrecordhouder Fausto Coppi. Niet alleen voor Coppi, maar voor de gehele Italiaanse afvaardiging is het een succesvolle dag geweest: niet minder dan 6 Italianen plaatsten zich bij de 8 eersten. Coppi had deze overwinning overigens broodnodig: want zijn plaats in het algemeen klassement (24?) was nu niet direct imponerend en in overeenstemming met zijn faam. Hier en daar zei men zelfs, dat Fausto te „week" was voor de Tour. Toch zal de Italiaan nog moeten bewijzen, dat hij wel een man is voor deze wielermarathon. want, hoewel hij gisteren in één klap tien plaat sen in de algemene rangschikking steeg, zijn achterstand op de drager van de gele trui, de kleine Maxinelli, bedraagt nog altijd 28 minuten. Direct na de start zette Coppi een hoog tempo in. Tientallen kilometers reed hij met een gemiddelde van 40 km. Bij de ravitaillering van Lucon, halverwege de étappe, was hij bijna 3 minuten op Van Steenbergen, die op dat moment in tweede positie lag, voor. Kubler had hier 3V£ minuut ach terstand. Na Lucon wist de Zwitser, hoewel geplaagd door een lichte ver koudheid. zijn achterstand voor een groot deel in te lopen om met 1 minuut 15 sec. aohfcer Coppi te eindigen. In deze vorm is Kubler momenteel de ern stigste bedreiging voor Marinelli, die nog 8 min. 30 sec. voorsprong heeft. Marinelli heeft gisteren goed gereden, maar men verwacht dat zijn physiek niet sterk genoeg zal blijken om de eerste viool te blijven spelen. Bij de Belgen was Van Steenbergen in deze tijdrit de man, die de meeste aandacht op zich vestigde, vooral bij diegenen, die in hem altijd alleen maar een sprinter zagen Hij handhaafde zich constant in de allervoorste gelederen en pas aan het eind stond hij de tweede plaats aan Kubler af. Hoewel deze zevende etappe een „vlakke" was en, oppervlakkig gezien, de Nederlanders goed zou moeten lig gen, waren de prestaties van het dap pere drietal ook deze dag weer matig. De Hoog startte als eerste en had dus niemand voor zich, hetgeen nu een maal weinig stimulerend werkt. Hij werd spoedig ingehaald en hoe hij ook zwoegde om zijn positie te herstellen, zijn coup de pedale werd rukkerig en stotend en weldra moest hij de Italiaan De Santi, die hem na 50 km. te pak ken had gekregen, laten gaan. Toch bezette De Hoog de beste plaats van de Nederlanders. Hij werd 57e. De Rui ter bracht het, na een regelmatige course, ditmaal niet verder dan de 61e plaats, terwijl Pauwels een inzinking door maakte en de gehele étappe een slechte cadans had. Hij werd 78e. Het algemeen klassement na deze rit tegen het horloge ziet er thans als volgt uit: 1. Marinelli (lie de France) 44.47.43; 2. Kubler (Zwitser!.) 44.56.12; 3. Magnl (Italië B) 45.05.07; 4. Dupont (België B) 45.05.16; 5. Tacca (lie de France 45.05.30; 6. Ockers (België A) 45.07.10; 7. Bartali (Italië A) 45.08.01; 8. Cogan (West Noord) 45.10.46; 9. Camellini (Zuid Oost) 45.11.32; 10. Teisseire (Frankr.) 45.14.05; 11. Lambrecht (Belg. A) 45.14.58; 12, Goldschmidt (Lux.) 45.15.18; 13. Caput (lie de Fran ce) 45.15.38; 14. Coppi (Italië A) 45.15.43; 44. De Ruiter (Ned.) 45.37.09; 77. Pauwels (Ned.) 46.24,42; 88. De Hoog (Ned.) 47.49.58. Tweede districtsdag C.K.B. VOOR DERDE EN VIERDE KLASSERS. Na de geslaagde districtsmiddag van verleden week voor de 1ste, 2de en ju niorklassen zullen morgen de 3de en 4de klassers om de eer gaan strijden. In klasse 3a en 3b spelen vier twaalf tallen, waarvan de No's 1 tegen elkaar spelen om een plaats in de finale tegen de winnaar van 3c, welke afdeling uit vijf twaalftallen bestaat. Leiden en Omstreken zijn goed vertegenwoordigd, want we zien naast Pernix en Ons Eiland, D.A.W. (Rijnsburg), Katwijk, Fluks (Noordwyk) en T.O.P. (Sassen- heim). In 3c lijkt Pernix 4 ons een se rieus candldaat, maar in 3a en 3b zyn de diverse twaalftallen te gelijkwaardig om een voorspelling te doen. In de 4de klasse zijn eveneens drie afdelingen van vier twaalftallen. In 4a lijkt O.D.I.H, ons favoriet, terwijl in 4b D.E.S. 3 rich wel niet zal laten ver schalken door Pernix 6 of D.A.W. 3. Ook Oranje Nassau 3 lijkt ons hier zwak ker, In 4c heeft Pernix 5 een redelijke kans, hoewel Excelsior 4 een ernstige concurrent is. Ook hier komt de win naar van -afd. 4c automatisch in de finale tegen de winnaars van 4a en 4b. De wedstrijden worden weer gespeeld te Voorburg en vangen aan om 2.30 uur. MOTORSPORT Weer een ongeluk tijdens de training te Assen SORENSEN MAAKTE DUIKVLUCHT IN SLOOT. Nadat Donderdag de Engelsman Heath tiidens de tralnine te Assen met een snelheid van rond 160 km zijn Nor ton tegen een boom te pletter had ge reden zonder zelf een schrammetje od te lopen, vloog gisteren de Deen So- rensen de weg af. ELii maakte een duikvlucht langs de berm. belandde in een sloot en sloeg 2 maal over de kop. Maar het water brak riin vaart gelel- delilk en ook hii kwam er vrijwel zon der verwondingen af. Zijn Norton kan echter niet meer rilden, zodat ook hij waarschijnlijk morgen niet aan de start zal verschijnen. Naar bekend was Heath na het ongeluk dat hem overkwam zo gedeprimeerd, dat hii onmiddellijk naar Engeland is teruggereisd. De eerste belangstellenden komen thans naar de Drentse hoofdstad toe. maar druk was het er gisteravond nog niet. De komst der vele tienduizenden wordt eerst hedenavond verwacht. De tienduizend zitplaatsen van de hoofdtribune bii De Haar riin reeds uit verkocht. Op enkele plaatsjes na geldt hetzelfde voor de tribune bii Laaghalver- veen en Hooghalen, maar officiële staan plaatsen en plaatsen oo de diverse boe renerven riin er nog in overvloed. Van het weer zal het afhangen, of ook d t jaar honderdduizend of meer de grote strijd der langs de Drentse wegen da verende motoren zullen gadeslaan. In totaal hebben 96 renners zich voor de TT-races laten inschrijven: 31 Brit ten. 15 Italianen. 4 Spanjaarden. 35 Ne derlanders, 2 Denen, 2, Nieuw Zeelan ders. 1 Fransman. 3 Oostenrijkers en 3 Australiërs. Velen van hen rilden in races mee. zodat het aantal renners, dat aan de start van de 3 races zal ver schijnen in totaal tegen de 120 zal lopen. BRIDGE EUROPEES KAMPIOENSCHAP. De resultaten van de ontmoetingen, gespeeld in de vijfde ronde van het Europees kampioenschap luiden: IJsland speelde gelijk met Denemar ken 40 om 36 matchpunten; Zweden sloeg Frankrijk 49 om 27 matchpunten; België sloeg Nederland met 47 om 16 matchpunten; Finland sloeg Ierland met 49 om 42 matchpunten: Engeland sloeg Italië met 67 om 42 matchpunten. De resultaten in de zesde ronde luiden: Italië sloeg Frankrijk met 52 tegen 37 matchpunten; Denemarken sloeg Noor wegen met 47 tegen 38 matchpunten; Groot Brittannië speelde gelijk met Ne derland met 40 tegen 39 matchpunten; IJsland sloeg Finland met 53 tegen 23 matchpunten; België sloeg Zweden met 61 tegen 31 matchpunten. In de zevende ronde verloor Neder land van Zweden met 25 tegen 41 p. Italië won van IJsland met 59 tegen 28 pnt; Groot-Brittannië van Ierland met 84 tegen 25 pnt; Frankrijk van Noorwegen met 51 tegen 18 pnt; De nemarken van Finland met 41 tegen 31 pnt. De winstpunten, die door de verschil lende landen tot nu toe riin behaald, zijn; Groot-Brittannië 11. Zweden 10, Denemarken 9, Italië 9,'België 6. IJs land 6, Frankrijk 6. Nederland 5, Noor wegen 5, Finland 3, Ierland nul. SCHAKEN. TSJECHOSLOWAKIJE—NEDERLAND 4M—2X (VOORLOPIG). In de schaakwedstrijd Tsjecho Slo wakijeNederland wisten de Tsjechen een voorsprong van 2 punten op onze landgenoten te behalen. De stand ls 2De gedetailleer de uitslagen luiden: Dr EuweFoltys, afgebroken; Van den Berg—Ujtelkl afgebroken; Stum persRohacek afgebroken; Prins Pachman remise; Cortlever verloor van Kottnauer; Van ScheltlngaRichter remise;; Kramer won van Katetov, Muhring verloor van Sajtar; Van Stee- nisZita remise; Henneberkc verloor van Opocensky. Geen enkele uitvaller ondanks de 142 K.M. Gisteren, de derde dag, werd gestart voor een afstand over- 142 K-M. Een rijne motregei vermocht de opgewekte siemming niet te beïnvloeden. Met een stevige vaart ging het via het Goudse rijpad naar Boskoop, langs de Gouwe naar Waddinxveen en vandaar naar Gouda. Vervolgens trokken de pedaal- ridders oyer Stolwijkersluis naar de Haastrechtse dijk en Oudewater. De meeste rijders legden de eerste 51 K.M. in één stuk af naar Hotel De Hommel ln Utrecht, waar de eerste stempel- plaats was. In het Wilhelminapark te Utrecht stond een geheime contróle zo verborgen opgesteld, dat de groep van de Alphense politie deze verplichte con tróle voorbij ging en dit pas bemerkte op de Biltse straatweg. Er zat voor de Alphense ordebewaarders toen niet an ders op, dan terug te gaan en alsnog het knipje in de kaarten te gaan halen. Nu ging het via Bilt en Bilthoven over Soestdijk naar Baarn. In Hilversum was het stempelen in het Tolhuis, vanwaar een prachtige tocht leidde naar Utrecht over de Hollandse Rading en Maartens dijk. In Utrecht was opnieuw een val strik uitgezet, daar men om de Dom kerk heen moest rijden, waar ander maal een geheime contróle was opge steld, die een extra knipje in de kaar ten gaf. Ook nu was er weer een grote groep, die er in liep en van De Hommel nog eerst terug moest om de benodigde knipjes te halen. In café De Krom in Woerden was de laatste stempelplaats en vandaar was het slechts een peule schilletje om de laatste 14 KM. in een snel tempo af te leggen. Vrijwel allen hebben de derde dag de 142 K M. bin nen de gestelde tijd van 10V6 uur afge legd en algemeen was men het er over eens, dat het uiteindeiyk is meegeval len. In de Laura-tent werd in de avond uren weer gezellig gekeuveld; er was muziek, er werd gedanst, kortom er heerste een stemming, die het beste doet verwachten vor de laatste dag. „squash" te spelen. Hij was vandaag voor het diner thuis, maar ging on middellijk daarna uit. Ik liet hem later weer binnen en ging naar mijn kamer. Toen hoorde ik een schot en rende hier naar binnenZij begon weer te huilen. Hij was dood. Mrs. Brayle ik daoht eerst, dat rij ook dood was, tot ik haar zag bewegen. Toen ging de deur open en daar was de kleine Nora in haar nachthemd. Hij had juist weer een schot afgevuurd en toen wierp hij één blik op haar en keerde zijn revol ver Zij zweeg en bedekte haar gezicht met de handen. De dokter kwam er bij. Het kind zal naar een ziekenhuis moeten. Ik heb het al tegen de moe der gezegd, maar die is niets waard. Bent u haar kindermeid? Neendie is uit. Jim aarzelde even. Toen verstrakte zijn gezioht. Het kind was waarschijn lijk alleen. Hij zou haar niet onder vragen, maar hij moest haar even zien. Aan het andere einde van de hall stond een deur open en een fries van geschilderde dieren op de muur toonde hem aan, dat dit de kinderkamer was. Hij was hier helemaal niet op gesteld, maar hij had nu eenmaal zijn werk te doen. En als zij geschrokken was, be hoorde zij niet alleen te zijn.... •Het kleine meisje zat op haar smalle witte bed. zy huilde niet en scheen ook niet verschrikt te zijn. Zij zat een voudig steil rechtop, kijkend naar haar reohtervoet, die vert>onden was. Toen Jim in de deuropening versoheen, hief zy 't hoofd op en keek hem aan. Haar ogen waren grijsgroen, stonden wijduit elkaar en keken hem ernstig aan. Haar dikke, donkere haar, dat tot op haar schouders viel, was recht van haar voorhoofd teruggekamd. Zij zei niets, maar zij keek hem alleen maar zwij gend en een beetje vragend aan, alsof zij zich afvroeg, waarom hij daar wel zijn zou. Zij had echter blijkbaar tegen zijn tegenwoordigheid geen bezwaar. Hij vroeg zacht; Mag ik binnen komen? Zij knikte zwijgend en hoewel hij zich als een indringer voelde, ging hy naar het voeteneinde van het bed en stond daar even naar haar te kyken. zy bleef hem nog even aanzien en toen gingen haar ogen weer terug naar haar voet. Het doet pyn, zei zij eindeiyk. Het was zuiver een constatering van feiten zonder enige emotie. Het dcet vry veel pyn. Dat weet ik, zei hy. De dokter zal je zo wel iets geven, dat de pyn doet ophouden. zy knikte een beetje afwezig. Haar wenkbrauwen fronsten zich. Het was zyn bedoeling niet, om het te doen, zei zy. Jim twyfelde er in zyn geest geen ogenblik aan over wie zy het had. Zijn keel werd als het ware even dicht ge knepen. Neen, zei hy bedaard, dat was het ook niet. Daar ben ik zeker van. Er viel weer een pauze, terwyl hij naar dat kleine figuurtje keek, dat zo eigenaardig ryp was en zo treffend in zyn waardigheid en reserve. Het was misschien het gevolg van shock. Hy was er niet zeker van hoe mensen, die aan shock leden, zich gedroegen. Maar zy was niet apathisch; zy nam hem goed in zich op. Hy kon voelen, hoe die grijs-groene ogen op hem gevestigd waren, toen hy de kamer rondkeek. Toen zei zU: (Wordt vervolgd) 16). Geert Graai en Fokko Flopkeen de andere boeven stonden nu erg sip te kyken, zoals je wel zult begrypen. Zy hadden gedacht dat zy Joris op vals- spelen betrapten en dat ze nu al het geld dat hy gewonnen had weer terug kon den nemen, maar nu liet hy even zien, dat zy nét zo vals hadden gespeeld! Panda en Jeroen de Blaet begrepen niet, hoe het nu verder moest gaan, maar daar wist Joris wel raad mee. „Vrienden, vrienden", zei hy hoofd schuddend. „Dat had ik toch waarlyk niet verwacht! Vals spelen! Tjonge, tjonge! Ik zou u aan de politie kunnen overleveren, ik zou u op het verkeerde van uw handelwyze kunnen wy'zen maar achweet ge ik ben de Presi dent van de Maatschap voor Goede Werken en daarom vergeef ik het u! Ja, ik ga in myn goedheid nog verder! Omdat dit maar een spelletje was, zal ik u al het geld terug geven dat ik van u gewonnen hebmaar dan moet gij my eerlijk zeggen, waar ik het hor loge van deze diep-brave heer De Blaet terug kan vinden! De ene dienst ls de andere waard, is het niet?" Nu, daar hadden de boeven wel oren naar. zy wilden graag hun geld terug hebben, dó-t begry'p je! Panda begon nu in te zien, dat dit eigeniyk steeds al Joris' bedoeling was geweest en dat viel hem nu wel weer mee. „Goed, makker", zei Geert Graal; „omdat jy het bent. De hele boel die uit de Lommerd gestolen is, ligt nu by Loetje de Heler, hier om de hoek; maar meer moet je ons niet vragen". Meer hoefden ze ook niet te weten, Joris gaf het geld weer terug en Jeroen schudde Geert Graai ontroerd de hand. „Dat was een mooie daad van u; ja, heel mooi", zei hy daarby ernstig. Maar Panda riep: „Laten we nu opschieten Vier dagen in het zadel BEKERWEDSTRIJDEN QUICK BOYS—RIJNSBURGSE BOYS Enige Quick Boys-supporters hebben een beker beschikbaar gesteld om te verspelen tegen Rynsburgse Boys. Hier voor zullen twee wedstrijden gespeeld worden; één te Katwyk en één te Rynsburg. WATERPOLO LZC 2Brandenburg 2 Door drie doelpunten van Brak en twee van de bezoekers ging de rust van deze wed strijd met een 3—2 voorsprong voor onze stadgenoten in. In de 2de helft ging het evenwel mis met de Leide- naars en door enkele blunders was de stand spoedig 36 in het voordeel van de Brandenourgers. Daarna herstelde LZC zich enigszins en door twee tref fers van Stomps werd de achterstand gereduceerd tot 56. De tyd ontbrak onze stadgenoten om nog tenminste 'n gelyk spel te behalen. LZC 3HVGB 3 Hoewel LZC aan- vankeiyk in de meerderheid was het vlotte niet erg best met scnleten ln de Lelase gelederen namen de gasten toch de leiding. Goed opzwommen van Stomps braont, de partyen evenwel weer op geiyke voet en nog voor rust kon Van Weeren zelfs ae stand op 2l brengen. Niet zodra was de strijd weer hervat of LZC beging een fout en was de stand weer ge^yk. Bonter niet voor lang, want door Van Weeren en Ver- 'berg veroverden onze stadgenoten we derom de lelaing. Goed werk van Over- aevest bracht de stand op 53, ae Haarlemmers scooraen nog eenmaal te gen terwyl een blunder van de riVGB-doeiman de einauitsiag op 6—3 bracht. D.Z.V. 2De Zijl 2 De combina tie die Delft te water bracht was geen party voor De Zyi-pioeg. Lustig scoor den onze stadgenoten er op los en dat het emae met „slechts" 9u kwam, was meer te danken aan het slechte en nonchalante schieten van De Zyl dan aan de capaciteiten van DzV 2. BILJARTEN. NEDERLAAGTOURNOOI TOG. Voor het nederlaagtournooi van TOG weraen de volgende wedstrijden ge speeld le kl.: TOG 1Excelsior 1 (Lisse) 664—635 carb.; 2e kl.: TOG 2—Vlos 2 (Sassenhelm) 418179 carb.; 3e kl. TOG 3—Spoortje 1 (Leiden) 355—353 carb.; 4e kl.: TOG 4—VUS 1 (Den Haag) 312 309 carb. STEDENWEDSTRIJD LEIDEN—TILBURG. In de data, waarop de wedstrijden tussen de Leidse en de Tilburgse Bil jartbonden zouden worden gespeeld, is voor wat de wedstryd ln onze stad be treft een kleine wyriging gebracht. Op Zondag 17 Juli a.s. gaan onze stadgenoten ln Tilburg op bezoek, ter wyl de returnmatch ln Leiden, die oor- spronkelyk was vastgesteld op Zondag 31 Juli, op Zondag 24 Juli zal worden gespeeld. Als strydtoneel is het clublo kaal van de b.v. „De Morschpoort" aan gewezen. CARAMBOLE WINNAAR IN le KLASSE VAN NEDERLAAG TOURNOOI EXCELSIOR. In het clublokaal van de Biljartver eniging „Excelsior" te Lisse had de prijsuitreiking plaats van de door deze vereniging uitgeschreven nederlaagwed- stryden. Er waren vier wisselbekers beschik baar gesteld, die door de volgende ver enigingen behaald werden: le kl.: De Carambole (Leiden); 2e kl,: Vlos 2 (Lisse); 3e kl.: Carambole (Leiden), 4e kl.: Luto 4 (Lisse); 5e kl.: eikentak P. Gyzenbrug. De tweede pry zen (eikentakken) wer den toegekend aan: Ie kl.: TOG (Lelden); 2e kl.: Flora 1 (Hillegom); 3e kl,: Flora 2; 4e kl. Vlos 4 (Lisse); 5e kl.: De Valk 2 (Lelden). De persooniyke prijzen werden be haald door: le kl.: J. Duivenvoorde; 2e kl.: C. Slootbeek; 3e kl.: D. Blom, 4e kl.: G. Grimbergen (allen van Excelsior); 5e kl.: N. Vooren (De Kaag). In de toespraak, welke de voorzitter van Excelsior tydens de prysuitreiking hield, gewaagde hy van de vriendschap- peiyke banden welke er bestaan tussen de Leidse Bond en de Biljartbond Bloembollenstreek. Op het Alphenterrein werden door de AAV '36 Comb, athletiekwedstryden gehouden, die door een flink aantal be zoekers werden bygewoond. De wed strijden, waaraan de meeste prominente athleten uit het rayon Gouda deelna men. waren deze belangstelling ten volle waard. De 100 M. heren byv. werd door twee lopers, nl. A. en C. Jansen uit Gouda door beiden in 11,3 sec. ge lopen, terwyl de 3 x 1000 M. door de AAV '36 werd gewonnen in de tyd van 8 min. 7.6 sec., wat een nieuw Gouds record betekende Het oude record werd met 21.3 sec. geslagen! De 100 M. da mes werd door mej. M. v. d. Hoek van de AAV gewonnen in 13,6 sec. Ook op de loopnummers van de Jongens be haalden de Alphense jongens succes sen.. Vandaag wordt de laatste tocht ge reden. ook dit jaar weer in de richting van Rotterdam. Het is ook nu weer de kortste tocht, nl. 93 K.M. Sportspl inters Morgenavond om 7.15 uur speelt Quick Boys op haar terrein een oefen wedstrijd tegen L.F.C. uit Lelden. Te Bodegraven had voor de water- polocompetitle een ontmoeting plaats tussen Bodegraven 1 en Boskoop 1. De Boskopers wonnen met 4—1. Het Boskoopse ambtenarencorps speelde ten bate van de NTWIN een voetbalwedstrijd tegen de Boskoopse onderwijzers. Na een zeer spannende strijd eindigde de ontmoeting met een £~^J^er™ning voor de ambtenaren. De NrwiN ontving f,203.70. DAMMEN. F. SPIERENBURG KAMPIOEN VAN KATWIJK. Gisteravond zyn te Katwyk, door de heer J. Schoneveld, de pryzen uitge reikt aan de winnaars van de wedsfcry- den om het damkampioenschap van Katwyk. Kampioen in de eerste klasse werd F. Spierenburg, die beslag legde op de wisselbeker en een medaille. Tweede werd J. Freke en derde J. v, d. Plas. P. v. Duyvenbode behaalde de titel ln de. tweede klasse, terwyl hier Ted Eykel en Jac. v. Delft derde werden. Tevens werden de pryzen uitgereikt aan de prijswinnaars van de door KDC. georganiseerde onderlinge en bordenwedstryden. In de ere-afdding werd no. 1 J. Fre ke, die een beker in ontvangst mocht nemen. De tweede prils was voor F. Spierenburg. le klasse: 1. A. Barnhoorn; 2e klasse: 1. Jac. Koelewyn; 3e klasse: 1. Jac. v. Delft. DUIVENSPORT. NED. BOND v. ZATERDAGVLIEGERS Op Zaterdag 2 Juli hield „Het Oosten" een wedvlucht met oude dui ven vanaf Orleans, afstand plm. 509 KM. De duiven werden gelost om 6.30 uur met Noorden wind. De eerste vogel werd geconstateerd 3.39.38 uur, de laatste pryswinnende duif om 8.32.4 u. Hier volgt de uitslag: J. Faas 1, 25; W, Burgy 2; J. Prins 3, 9; Tj. de Wit 4. 13; J. Boekkooi 5, 8, 12, 19, 22, 23; D. Zwaan 6, 7; A. Roo- da 10, 12; W. Alting 11, 16; J. Schip per 15; H. E. Christiaanse 17, 21, 24, P. Groenendyk 18; J. L. de Weerd 20. „DE VOORUITGANG" (NIEUWKOOP) De Postduivenvereniging „De Voor uitgang" heeft deelgenomen aan de wed vlucht naar Corbell, afstand 425 k.m., waarvan de uitslag was; 1 en 3 A. v. Leeuwen; 2 en 4 J W. Woerde; 5 J. C. Roggeband en 6 A. Kuyf. Dit was de laatste vlucht voor het kampioenschap Vitesse en middenfond. die gewonnen werd door 1. A. v. Leeuwen, 2. J. C. Roggeband; 3. J. W. Weerde. VOOR ZATERDAG 9 JULI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 715: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.pl.; 7.45: morgengebed en liturgische kalender: 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag: 9.00: voor de vrouw; 9.05: Utrechts Ste- delljk Orkest; 10.00: klein, klein kleuter tje; 10.15: muziek houdt fit; 10.55: TT- races te Assen; 11.15: de zonnebloem: 12.00: Angelus; 12.03: Kamermuziek; 12,30: mededelingen; 12.33: TT-races te Assen; 12 45: Amusementsorkest; 12.55: zonne wijzer: 1.00: Ned. strijdkrachten; 1.30: Amusementsorkest; 1.50: film en toneel; 2.10: gram.pl,; 2.15: TT-races; 2.30: ge mengd koor; 2.45: boekennieuws; 2.55: TT-races; 3.15: orkest zonder naam; 3.50: de vliegende Hollander; 4.00: de schoon heid van het Gregoriaans; 4.30: TT-races; 4.45: Franse chansons; 5.00: de wigwam: 6.00: Al Goodman en zyn orkest; 6.05: actualiteiten; 6 15: Journalistiek weekover zicht, 6.30: Ned. strydkrachten; 7.00: nieuws: 7.15: kampvuren langs de evenaar; 7.30: Victor Silvester en zijn orkest; 7.45: voor de Nederlanders ln Duitsland; 8.00: nieuws; 8.05: de gewone man; 8.12: mu ziek van Hfindel; 8.20: lichtbaken; 8.45: ■n'mphonlsche dansen; 9.00: zomersproe ten; 9.45: krulsklankpuzzle; 10.00: Metro- pole Orkest: 10.30: wij lulden de Zondag In; 11.00: nieuws; 11.20—12.00: avond concert, Hilversum II (415 M.) VARA 7.Ó0: nieuws; 7.18: muziek by het ontbijt; 8.00: nieuws; 8.15: Marek Weber en zijn orkest; 8.40: orgelspel: 9.00: Zaterdagmorgen concert; 9 30: waterstanden: VPRO 1(5.00: ..tijdelijk uitgeschakeld"; 10.05: morgen wijding door ds D. G. van Vreumlngen; VARA 10.20: radlofeullleton; 10.35: uit zending voor de arbeiders ln de continu - bedryven; 11.30: muziek van César Franck 12.00: Vlncentlno; 12.30: mededelingen; 12.33: gram.pl.; 1.00: nieuws; 1.15: kalen der; 1.20: Malando; 1.50: gram.pl.; 2.00: het Nederlandse lied; 2.20: Amsterdamse Polltlekapel; 3,00: bouldag: 3.25: Radio Phllh. Orkest: 4.10: komt u binnen; 4.25: pianoduo; 4 45: sportpraatje; 5.00: nieuws van de platenmarkt; 5.30: om en naby de twintig; 6.00: nieuws: 6.15: TT-races te Assen; 6 30: populaire liedjes en melo dietjes; 7.00: artistieke staalkaart; VPRO 7,30: bouwen en restaureren: 7.45: boek bespreking; 8.00: nieuws: 8.05: dingen van de dag: 8.12: varia: 8.15: als u met vacan- tle gaat; 8.20: Promenade Orkest; 8.45: de bonte bal; 0.45: socialistisch commen taar: 10.00: Vlndobona schrammel'n; 10.25: mensen, die wU wel eens ontmoetpn: 10.40: breng eens een zonnetje: 11 00: nieuws; 11.15: sfeer en rhvthme: 11.35 12.00: Edmundo Ross en zyn orkest. AGENDA VRIJDAG: Stadszaal: Zangconcours 7 uur nafll. ZATERDAG: Stadszaal: Zangconcours, 4 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5