Unci acht Sukarno's terugkeer belangrijk precedent Rep. regering zal krachtige-handpolitiek voeren Manoeuvres bewijzen samenwerking der Europese landen Volgend jaar oefeningen van alle landen van Atlantisch Pact? WEERBERICHT yËËSMlS Uitstekend Nederlands optreden bij „Operatie Foil" Engelse pond sterling devalueert niet Invoer uit de V. St. wordt drastisch beperkt ÖOste Jaargang DONDERDAG 7 JULI 1949 00 No. 26736 LEIDSCH DAGBLAD D'-ecteur: J. W. Benny Hoofdredactie* B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adra.: 25041: Red 21507 Witte .Singel 1, Lelden Oiro no.: 57055 In een communiqué van de U.N.C.L, waarin een overzicht wordt gegeven van de terugkeer der Republikeinse regering naar haar vroegere hoofdstad wordt gezegd, dat deze gebeurtenis een belangrijk precedent geschapen heeft: dit is de eerste keer, dat een regering in haar vroegere constitutionele positie en in haar hoofdstad is hersteld door de bijstand van een internationale organisatie die geen gebruik maakte van gewapende macht, doch van haar instelling ten behoeve van de vrede. Deze gebeurtenis, zo meent de Commis sie, betekent een nieuwe belangrijke ontwikkeling in de pogingen van alle betrokken partijen tot het bereiken van een blijvende oplossing van de Indone sische kwestie. STRENGE MAATREGELEN BU WETSOVERTREDING. De Sultan van Djokja verklaarde in een interview met een correspondent van „Merdeka", dat „om het bestuur en de strijd van de Republiek in de toekomst te handhaven, de Republi keinse regering een „kraclitige-hand"- politiek moet volgen, mede ten einde een herhaling te voorkomen van de toestand zoals deze bestond vóór 19 December 1948". Hij zeide, dat een ge zonde oppositie wel noodzakelijk is, doch dat er voor dient te worden ge zorgd. dat deze de grenzen der wet niet overschrijdt. De leiders der P.K.I. en de Lasjkars zijn hiervan ronduit in kennis ge steld. De regering maakt in dit ver band geen onderscheid. Zowel tegen de communistische partij als jegens de Masjumi en de P.N.I. zal de re gering gestrenge maatregelen nemen, indien zij in strijd met de wet han delen. De sultan zeide, zich persoon lijk niet bezorgd te maken, omdat hij er op vertrouwt, dat de betrokken partijen voldoende begrip hebben en zich bewust zijn van de situatie. 2000 MANSCHAPPEN. Volgens „Merdeka" is er na de over dracht van het gezag aan de Sultan geen activiteit meer te bespeuren van groepen of partijen, die plakaten of strooibiljetten verspreiden. De Sultan beschikt op het ogenblik over 2000 uit gekozen, goed gedisciplineerde man schappen, nl. 600 militairen van de T.N.I. en de rest politie, voor het handhaven van recht en orde. Deze eenheden staan onder leiding van ko lonel Suharto. Op de vraag, wanneer de Nederlandse journalisten gelegenheid kunnen krij gen Djokja te bezoeken, antwoordde de Sultan, dat dit zal afhangen van de situatie: „Mogelijk over 14 dagen", al dus de Sultan, die verklaarde deze re geling te hebben getroffen in verband met de psychologie van het volk. Toen de Sultan op de hoogte werd gesteld van de reactie te Batavia op het ver bod, verklaarde de Sultan, wijzend op de huidige toestand, dat dit het enig mogelijk^ was wat hij kon doen om zijn taak te vervullen. het uitroepen der Republiek op 17 Aug. 1945) aan het speciale corps overhan digde. Deze vlag werd vooruit naar het paleis gebracht. In het paleis werden Sukarno, Hatta en Hadji Agus Salim verwelkomd door de voorzitter van de commissie van ontvangst, Tadjuddin Noor, uit naam van de bevolking der Residentie Djokja. Hy zeide. dat in het comité van ontvangst waren vertegen woordigd de regionale en locale mili- laire en politie-autoriteiten, vertegen woordigers van politieke, sociale en andere organisaties en ook vertegen woordigers van Borneo, Celebes. de Mo- lukken en de kleine Sunda-eilanden. Niettegenstaande de afwezigheid van Sukarno, Hatta en de andere lei ders, is het hun geest geweest, aldus Noor, die gids en aansporing was om de gezamenlijke strijd voort te zetten. Ons vertrouwen is gesterkt, dat de strjjd van ons gehele volk thans doel treffender en rationeler zal worden geleid in de voortzetting van onze vrijheidsstrijd. Tadjuddin Noor zeide voorts, dat de terugkeer „niet alleen onze harten met vreugde vervult, doch, naar wij over tuigd zijn, ook de harten zal doen ont vlammen van de bevolking in de andere Republikeinse gebieden en op de andere eilanden van Indonesië, waarvoor de Republiek het symbool van de vrijheid is in de strijd van de gehele Indonesi sche natie." Na Tadjuddin Noor sprak de voorzit ter van het werkcomité van 't KNIP.. De plechtigheid werd besloten met het hijsen van de „proclamatievlag". De leden van de U.N.C.I. zijn 's avonds naar Batavia teruggekeerd. VOORTZETTING VAN DE VRIJHEIDSSTRIJD. Omtrent de aankomst van Sukarno te Djokja vernemen wij nog, dat na aankomst op het vliegveld Maguwo, Sukarno de „proclamatievlag" (de ori ginele vlag die dienst heeft gedaan bij Veldmaarschalk Montgomery Veldmaarschalk Montgomery, de op perbevelhebber van de srtijdkrachten der Westelijke Unie, heeft aan boord van het vlaggeschip „Implacable" tij dens de oefeningen verklaard te ho pen. dat er volgend jaar gezamenlijke oefeningen zullen worden gehouden door de strijdkrachten van alle lan den van het Atlantische Pact. Montgomery gal een uiteenzetting van zijn conceptie van de rol der stryd- bevond aan de manschappen per luid spreker mede. Halftien verscheen het boven de in het Kanaal opstomende vloot. 44 Lancasters stormden op 10.000 voet hoogte op het convooi af. Omringd door een aantal jagers, waarbij enige Gloster Meteoren waren. Te hulp geroepen eigen Jagers van de landbasis doorkruisten reeds op 20 mijl afstand de formatie bommenwerpers, welke in groepen uiteengingen. De door krachten van de Westelijke Unie in de 5et esk?der uitgeworpen bommen zou- - nor» Mloinir. 1-1I. Amsterdams hoozste toren de Wester toren. bij de Jordaners beter bekend als ..Lange Jan", wordt gerestaureerd. De klok waarop duizenden, die zich 's mor eens naar hun werk begeven, een vluch tige blik werpen gaat geheel achter de steigers verscholen. IETS HOGERE TEMPERATUREN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan overdrijvende wolkenvel den en overwegend droog weer. In het Noorden van het land matige wind uit Noordelijke richtingen, elders meest zwakke wind. Overdag iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt te 10 uur). 8 JULI Zon op: 4.29 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 20.16 uur; onder: 1.56 uur. (E.K.). Hoog water te Katwijk te 1.13 en 13.47 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. verdedigers van hun landen tegen agressie. 1. De Landmacht moet het territo rium, waar de volken der Westelijke Unie wonen, tegen de vijand behou den. 2. De zeewegen naar een haven van dit territorium moeten worden beschermd. 3. Om deze beide doeleinden te verwez^ilijken moet een voldoend sterke luchtmacht worden opgebouwd ln het bewustzijn, dat de luchtmacht het krachtigste van alle oorlogsmid delen is. Deze taak is thans toevertrouwd aan een Commissie met een voorzitter, zo zeide Montgomery, doch dit is alleen ln vredestijd mogelijk- In tijd van oorlog moet deze taak worden vervuld door een Opperbevelhebber met onder hem ressorterende commandanten. De thans gehouden oefeningen heb ben volgens de Veldmaarschalk be wezen, dat de Westeuropese landen kunnen samenwerken. PATROUILLE VLUCHTEN OVER GOLF VAN BISCAJE. In de gecombineerde vloot- en lucht machtoefeningen hebben vliegtuigen van de Kon. Ned. Luchtmacht patrouille- vluchten gemaakt over de Golf van Biscaje en daarbij oorlogsschepen ge schaduwd, aldus deelt het Britse Mi nisterie van Luchtvaart mee. In samenwerking met Lancasters van de Royal Air Force hielden Nederland se Mitchells radar- en visueel contact met een geëscorteerd convooi, dat van een positie ten Z.W. van Brest naar Cornwall opstoomde. De taak van de luchtpatrouilles was het uitbrengen van rapport over elke beweging van het convooi aan het ge combineerde hoofdkwartier aan de kust van Devonshire. Een Nederlands vliegtuig, dat op het punt stond naar zijn basis terug te ke ren, werd door twee Britse Sea Hornets en een Firebrand „aangevallen". De Ne derlandse bemanning beweert dat zij de Firebrand heeft „neergeschoten", alvo rens haar vliegtuig een prooi werd van de Sea Homets. Een ANP-verslaggever aan boord van de ..Piet Hein" meldt, dat de Neder landse duikboot „Tijgerhaai" een zeer goede „aanval heeft uitgevoerd op het Britse vliegtuigmoederschip „Theseus". De „Tijgerhaai" naderde onder wateren ongezien het convooi. waarin de „The seus" voer en kon na het convooi te zijn binnengedrongen onverwacht zijn „aan val" lanceren. Onze speciale verslaggever seint nog: Het convooi, dat met zware escorie nu verder naar het Noorden trekt, ge niet niet alleen bescherming van pa trouilles van de landbases, doch ook van die aan boord van de „Implacable" en de „Theseus". Het trekt door een ge bied waarin het door samenwerkende Britse, Nederlandse en Franse onder zeeërs wordt belaagd. Het neerstorten van de Nederlandse Firefly heeft grote verslagenheid ge wekt. Een andere ongelukkige landing van een toestel van de „Implacable", even later, hep gelukkig beter af. Het sloeg bij de landing wel is waar over de kop, waarna het toestel in brand vloog, maar de inzittenden bleven ongedeerd. De resten van het vliegtuig werden overboord geschoven. LUCHTALARM. De zon hing gisteravond nog even boven de kim, toen op het convooi luchtalarm werd gegeven. Iedereen op de „Vulcaan" was op zijn post. De offi cier op de brug deelde de afstanden, waarop het aanvallend eskader zich den weinig trefkans hebben gehad, daar de wind krachtig was en de bom men wegdreef. Vandaag zal de haven van Portland bereikt zijn. THANS EEN RECORD-BRASEM! De heer J. Coenen, die verleden jaar opzien baarde met de vangst van een karper van bijna 40 pond en daarover correspondentie ont ving uit alle hoeken van het land en zelfs uit Amerika doet opnieuw van zich spreken. Te Blerick sleep te deze hengelaar, die voorzitter is van de Tegelse vereniging „De Snoekbaars" een brasem van niet minder dan 10 pond en 350 gram uit de Maas, in zijn soort een min stens even grote „kaaiman" als de recordkarper. Van Cauwelaert aanvaardt informatieve opdracht De Belgische Prins-Regent heeft mi nister van Staat Van Cauwelaert ver zocht als informateur op te treden. Van Cauwelaert heeft dë opdracht aanvaard. Frans van Cauwelaert heeft tegen over de pers verklaard: „Mijn taak be perkt zich uitsluitend tot het verzame len van inlichtingen, die de taak van 'n toekomstige kabinetsformateur kun nen vergemakkelijken." Van Cauwelaert heeft na afloop van de persconferentie een onderhoud ge had met minister van Staat, graaf Carton de Wiart, lid van het hoofdbe stuur der C.V.P. DUITSER PLEEGT OPLICHTING OP GROTE SCHAAL. i De Duitser Robert Rathke, die zich Voordeed als een voortvluchtige majoor Van de Gestapo, heeft 1500 personen opgelicht tot een totaalbedrag van 1.700.000 mark! BOYCOT VAN BRITSE SCHEPEN. Alle Britse schepen in havens aan de Oost-Amerikaanse kust zullen geboycot worden door de internationale vakver eniging van zeelieden, die verbonden is met de A.F.L. (American Federation of Labour). De boycot is bedoeld als represaille op de weigering van de Britse haven arbeiders om op Canadese schepen te werken, die betrokken zijn bij het dis puut tussen de Canadese zeelieden unie en internationale zeeliedenvereniging. De Canadese zeeliedenvereniging riep 31 Maart op alle Canadese schepen een staking uit omdat de reders contracten met de concurrerende internationale vakvereniging tekenden. De Canadese zeelieden unie staat onder communisti sche leiding. BRITSE MILITAIREN NAAR LONDENSE HAVENS. George Isaacs. Brits minister van Arbeid, heeft medegedeeld, dat de re gering had besloten onmiddellijk mili tairen naar de Londense havens te zenden voor het lossen van belangrijke levensmiddelen. Er werden ook nog andere maatregelen overwogen. Meer dan 1000 mensen waren op het v.iegveld Tempelhof bii Berlijn tezamen zekomen om de nieuwe Amerikaanse militaire gouverneur McCloy te verwel komen. De erewacht bestond uit ongeveer 300 blanke-, en negersoldaten. De nieuwe gouverneur (in burger) en luitenant-generaal Clarence H. Huebner inspecteren de wacht. GIULIANO BREEKT UIT OMSINGELING. Salvatore Giuliano, de Siciliaanse bandietenkoning, is uitgebroken uit een „stalen ring", die de Italiaanse politie- troepèn met behulp van tanks om zijn schuilplaats in de bergen hebben ge legd. Naar gemeld heeft Giuliano zich by de Labruzzo-bende gevoegd, die geheel bestaat uit mannen op wier hoofd een prijs is gesteld. Giuliano. een boerenzoon, die de dood van bijna 80 gendarmes op zijn geweten heeft, ving zijn bandietenloop baan aan, zoals wij mededeelden, toen hy verschil van mening kreeg met de politie over het betalen van belasting op een zak tarwe. 31 bommenwerpers vernietigd „GOODWILL" GESCHAPEN EN NIEUWE ERVARINGEN. Het Nederlandse Meteor-Squadron dat aan de gecombineerde oefening „Foil" boven Zuid-Engeland heeft deelgenomen, heeft een uitstekende indruk achtergelaten, o.m. door de snelle wijze waarop het zich aan de technicick van de R.A.F. wist aan te passen. Het eindresultaat van het Nederland se Meteor-Squadron was respectabel. Tijdens 21 operaties werden 31 vyan- delyke bommenwerpers vernietigd. 8 waarschijnlijk vernietigd en 14 bescha digd. Dc deelneming van onze luchtmacht aan dc geallieerde oefeningen heeft zeer veel „goodwill" geschapen. In RA.F.-kringen was men uitermate tevreden over het werk van onze vliegers en over hun goede kame raadschap. Het Squadron had de belangstelling van vele hoge bezoekers o.w. Lord Ted der, maarschalk van de R.A.F., lucht- maarschalk Sir Basil Embry, opperbe velhebber van het Fighter Command van de R.A.F., en de Britse staatssecre taris voor Luchtvaart. Voorts werd het Squadron bezocht door de chef van de Ned. Luchtmacht staf luit.'-generaal C. Giebel, en door de Staatssecretaris van het Ministerie van Oorlog ipr W. H. Fockema Andreae. De Nederlandse jachtvliegers, die on der commando stonden van majoor Flinterman. hebben tal van nieuwe ervaringen kunnen opdoen die de lucht verdediging van ons land ten goede kunnen komen. Sir Stafford Cripps 13 Juli vergadering Gemenebest In zijn in het Britse Lagerhuis ge- houden rede over de huidige moeilijk heden van Groot-Brittannlë zeide mi nister sir Stafford Cripps o.m. het vol gende: „In de laatste maanden viel er een daling waar te nemen in de activi teit in het bedrijfsleven in vele delen der wereld. In plaats van een verko- persmarkt hebben wy thans een ko persmarkt. Zoals bekend, ligt het moei lijkste probleem, waarvoor het ster- linggebied zich geplaatst ziet, in zijn handels- en betalingsbalans met het dollargebied. Dit bleek duidelijk uit het critieke gevolg van het dollartekort voor ons economisch leven in de laatste paar jaren. De daling in de vraag uit het dollargebied naar sterlinggoederen brengt natuurlijk belangrijke gevolgen met zich mede. Zoals reeds meer dan eens is uiteengezet, heeft deze wijziging in het financieel en commercieel kli maat- betekend, dat het tekort aan dol lars in het sterlinggebied nog ernstiger werd. Zoals men heeft kunnen zien uit de cijfers voor April en Mei van de Britse overzeese handel trad er een aanzienlijke daling In ln de Britse ver kopen naar de Ver. Staten en dit heeft onze dollarontvangsten verminderd. Deze daline was nog groter voor de andere delen van het sterlinggebied, vooral voor die gebieden, welke primai re producten aan de Ver Staten ver kopen. in welk land de prijzen scherp ziln gedaald. Het is goed te weten, dat onze ver kopen aan Canada zich in Mei goed handhaafden en in die maand ttiina een ongekend record bereikten Wij ho pen. dat deze uitvoer nog verder zal worden verhoogd, vooral als gevolg van een actie, ondernomen door de in dustrie en de regering na het bezoek van de president van de Board of Trade aan Canada. Wij hopen ook. dat onze export naar de V.S. de opwaartse tendens zal hervatten. Er kan niet te dikwii's de nadruk op worden gelegd, dat dit dc meest dringende en belangrijke taak is van ai degenen, die iets met de uitvoer hebben uit te staan". In zijn rede deelde ministers Cripps mede, dat de reserves van het sterling gebied zijn gedaald van 471 millioen pond op 31 Maart 1949 tot 406 millioen pond op 30 Juni j.l Voorts deelde hij mede, dat de Britse regering medio Juni j.l. een „standstill" overeenkomst voor dollaraankopen had ingevoerd, welke voor minstens drie maanden zal worden voortgezet. Bestaande contrac ten en verplichtingen zullen van kracht blyven. doch voor nieuwe aankopen zal speciale vergunning nodig zijn. Voorts wees de minister er op. dat tegen September a s. een nieuw in voerprogramma gereed zou ziin, waarbij het vermoedelijk noodzakelijk zal blijken het verbruik van benaaldc levensmiddelen waarmede dollaruit gaven gemoeid zijn, te verminderen. Wat de komende besprekingen met de ministers van financiën der domi nions betreft, deelde de minister mede. dat wanneer deze besprekingen geëin digd zullen zijn. de situatie zal worden bekeken in het licht van de tydens deze besprekingen eventueel genomen be slissingen. Zodra de verdeling van de bedragen ln het kader van het Europese herstel programma voor het komende jaar zal hebben plaats gevonden en het nieuwe inter-Europese betalingssysteem in werking zal ziin getreden, kunnen wij aldus de minister een nieuw in voerprogramma opstellen in het licht van de dan bestaande omstandigheden. De cijfers voor het Britse dollarde- ficit, voordat rekening wordt gehouden met hulp van het ERP. of het. Cana dese erediet of trekkingen op het in ternationale monetaire fonds, bedroe gen. volgens de minister, in de vier kwartalen van 1948 achtereenvolgens 147 millioen pond. 107 miljoen Dond 76 millioen pond en 93 millioen pond In het eerste kwartaal van 1949 be droeg het cijfer 82 millioen pond. Naar aanleiding van de de laatste tijd steeds hardnekkiger wordende ge ruchten over ftevalnatic van het nond sterling, verk'aarde sir Stafford Cripns ln ziin rede. dat de Britse regering geemzfuc het vo-n'mcn heeft tot devaluatie van het pond over te gaan. (Met gejuich werd deze mededeling ontvangen). Wat de lonen en prijzen en de ar beidsproductiviteit in Engeland betreft, zeide minister Cripps, dat hoewel de Britse regering geen loonsverlagingen wenst, de productiekosten in Engeland omlaag moeten en kunnen en dit kan geschieden Indien de efficiency der productie wordt verhoogd. De bestaande regeringspolitiek wat betreft inkomens, kosten en prijzen zal met kracht worden voortgezet, doch de minister moest het land er voor waarschuwen, dat iedere poging om in dit stadium de inkomens om hoog te dryven alleen kan leiden tot een zeer nadelige uitwerking op de Britse economische situatie, aange zien hiervoor de prijzen worden ver hoogd en het hierdoor voor Engeland nog moeilijker wordt om dollars of andere valuta's uit export te ontvan gen. Wat betreft de verhouding tussen dollar en pond sterling zeide de Britse minister, dat Engeland, de Ver. Scaten en de landen van het Britse gemenebest tezamen een geneesmiddel op lange termijn moeten zoeken voor de netelige problemen wat betreft het handels- evenwicht tussen het Westelijke half rond en de rest van de wereld, waarvan het sterlinggebied een belangrijk deel uitmaakt. De minister deelde mede, dat de bij eenkomst van de ministers van finan ciën uit het Britse gemenebest 13 Juli as. zal beginnen. Voorts deelde hij mede. dat van de gelegenheid van het bezoek van de Amerikaanse minister van financiën, gebruik zal worden ge maakt om over het. gehele vraagstuk besprekingen te beginnen met de Ame rikaanse regering. De Canadese minis ter van financiën zal aan deze bespre- k.'r.gen deel nemen evenals aan de be sprekingen met de ministers van finan ciën van het Britse gemenebest. ACHESON OPTIMISTISCH. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Dean Acheson, heeft op een persconferentie verklaard, dat Engeland, wil het zijn economische moeilijkheden op lange termijn tot op lossing brengen, moet zorgen beter op de wereldmarkten te kunnen concurre ren. De minister was niet van mening, dat at economische moeilijkheden van Engeland een grote crisis" waren. De huidige Britse toestand werd reeds enige tijd verwacht en bestaat in een aanpassing, die naar Acheson ver trouwt, de Britse regering tot een goed einde kan brengen. Acheson is er zeker van. dat de Britse dominions en de Amerikaanse regering zullen willen medewerken bij het zoeken naar een oplossing. Bevestiging vonnis Mindszenty geëist HOGER BEROEP IN BOEDAPEST. Volkomen onverwacht heeft gisteren kardinaal Mindszenty ln hoger beroep terechtgestaan. De procureur bij het Hongaarse Hof van beroep der volks rechtbanken heeft handhaving geëist van de op 8 Februari tegen de kardi naal er. zijn medebeklaagden gevelde vonnissen. De bijeenkomst van het Hof van Be roep, die 's morgens om 9 uur begon, was stieng geheim gehouden. Geduren de de terechtzitting bestond 't publiek, waai*voor 16 zetels waren gereserveerd, uit ló personen, onder wie een priester, een Hongaars journalist, de correspon dent van A.F.P. en zijn secretaresse. Geen enkele andere buitenlandse Jour nalist was aanwezig De rechtbank werd gepresideerd door Peter Janko, ter zijde gestaan door vier assessoren. De procureur is Jean Bor- bely. De ochtendzitting werd groten deels in beslag genomen door de voor lezing van het verslag van het proces in eerste aanleg. Tijdens de namiddagzitting verzocht Kiozsko, de verdediger van kardinaal Mindszenty. de jury zich mild te tonen. Hij voerde ter ontlasting van zijn cliënt aan. dat hy zijn misdaden bekend heeft en verklaard, dat hij ze betreurde. De verdediger van mgr Zakar, parti culier secretaris van kardinaal Minds zenty, vroeg vrijspraak. „Het proces van 8 Februari," zo zei hij, „heeft aange toond, dat mgr Zakar ®een monarchist is, dat hij geen enkele beraadslaging van samenzweerders heeft bijgewoond en dat hy geen actief aandeel aan het complot heeft genomen." AMERIKAANSE „STRATOCRUISER" KREEG MOTORPECH BOVEN DE OCEAAN. Een stratocruiser van de Pan-Ameri can Airways kreeg met 54 passagiers aan boord, onder wie de Amerikaanse filmster Danny Kaye en de tenniskam pioene Louise Brough, motorpech boven de Oceaan op weg van Londen naar New York. De propeller van de buiten bakboord-motor was er af gebogen en had de motor ernstig beschadigd. Het toestel slaagde er eohter in op drie mo toren het vliegveld Shannon weer te bereiken en daar veilig te landen. DIMITROF'S UITVAART TE SOFIA. Een half millioen mensen waren gis teravond aanwezig voor het station van Sofia, toen het lijk van de te Moskou overleden Bulgaarse minister-president, Georgi Dimitrof. aankwam. De kist met het stoffelijk overschot, die in zwart en rood gehuld was. werd door leden van het Bulgaarse Polit bureau uit de trein gedragen en op de affuit geplaatst van een door zes paar den getrokken kanon. Dimitrofs weduwe, de sovjet-russische maarschalk Worosjilof en de Roemeen se minister van buitenlandse zaken. An na Pauker, waren ook aanwezig. Vooruitgedragen werden Dimitrofs Lenin-orde en andere onderscheidingen en een krans van Stalin persoonlijk. Worosjilof en de leden van het Polit bureau droegen de kist van de affuit en zetten haar in een zaal van het parle mentsgebouw. Het stoffelijk overschot zal daar tot Zondag worden opgebaard en vervolgens in een speciaal mauso leum worden geplaatst. BONN BLIJFT HOOFDSTAD. De Westduitse ministers-presidenten en leiders der constituerende vergade ring hebben het besluit bevestigd, dat Bonn de hoofdstad wordt van de fede rale republiek, tenzy het federale parle ment na zijn verkiezing anders beslist. CHINESE NATIONALISTISCHE LEIDERS WILLEN DOORVECHTEN. Generalissimus Tsjang kai sjek, LI tsoeng jen, waarnemend president, en andere Chinese nationalistische leiders hebben in een manifest medegedeeld, dat de oorlog meedoeenloos zou wor den voortgezet „om China's integriteit te bewaren". POLEN ZET UITVOER NAAR JOEGO-SLAVIE STOP. De Poolse regering heeft de gehele uitvoer naar Joego-Slavië stopgezet. Ter verklaring hiervan deelt radio Warschau mede, dat in de laatste maanden is gebleken, dat Joego-Slavië niet wil voldoen aan zijn verplichtin gen tot het zenden van goederen, die he' beloofde en die Polen nodig heeft. In plaats hiervan heef1 Joeio-S'.avië zich geconcentreerd op het zenden van niet essentiële goederen, zoals wijn, ro zijnen en andere luxe-artikelen, aldus radio Warschau.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1