Eerste Kamer keurt Onderwijsbegroting goed Nederlands smaldeel in versierd 'enzance Het Londense havenconflict RECHTZAKEN Kerkelijk Leven gehuil1'"'? boor**'"»'" Je pHl lK „4500-: aa; belo'ir*" Met een enkel woord STADSNIEUYS VRIJDAG 1 JULI Van Zeeland over kabinetsformatie NAAR EEN DRIE-PARTIJEN KABINET? De Belgische kabinetsformateur Paul van Zeeland verklaarde gisteravond te genover journalisten, dat hy in de loop van de dag het programma van de CVP geconfronteerd heeft met de op vattingen der socialisten en liberalen en zijn beraadslagingen thans geëindigd heeft. „Wij hebben volkomen vrij met elkander gesproken", aldus Van Zee land. „Hoewel wij thans een duidelijk inzicht hebben in de verschillende vraagstukken, zijn de moeilijkheden er niet minder om geworden. Hoewel wij trouw wensen te blijven aan ons partij programma, hebben de katholieken niet de meerderheid in de beide wetgevende kamers en moeten wij daarom tot een vorm van samenwerking geraken. Mor gen zal ik een voorstel aan de partijen kunnen voorleggen en ik zal dan van hen vernemen in welke mate dit voor stel tot basis kan dienen van een sa menwerking in het belang van het land". Volgens politieke waarnemers zou Van Zeeland koning Leopold terug kunnen halen met een regering, die alleen uit leden van de CVP samengesteld zou zijn, ondanks ontbreken van twee stem men voor een absolute meerderheid In de Kamer. Men denkt, dat het zijn plan is Kamer en Senaat in een verenigde vergadering te doen stemmen over een wetsontwerp tot beëindiging van het re gentschap. Daarna zou dan een volks raadpleging gehouden moeten worden over de vraag, of koning Leopold verder moet regeren of abdiceren ten gunste van de achttienjarige prins Boudewijn. aanvallers onder vuur namen. Nederlaag van Truman President Truman heeft een neder laag geleden door de aanvaarding door de Senaat van de republikeinse ar beidswet met 51 tegen 42 stemmen. Truman was tegenstander van 't wets voorstel. Het wetsontwerp behelst de basis voorzieningen van de Taft-Hartley- wet, die Truman volgens zijn gelofte wenste te herroepen. De Taft-Hartley-wet verbiedt o.a. het streven der vakverenigingen om in een bedrijf alleen werknemers te hebben, die aangesloten zijn bij een enkele vak vereniging, zodat bij staking door een bepaalde vakvereniging het bedrijf niet kan doordraaien niet de niet-aangeslo- ten werknemers. Voorts moeten de vak verenigingen aantonen, dat geen der functionarissen communist is en het is verboden gelden voor politieke doel- einden te gebruiken. De democratische leider senator Lu cas voorspelde, dat Truman zijn veto over het wetsontwerp zal uitspreken. Het ontwerp moet thans nog aan het Huis van Afgevaardigden worden voor- gelegd. Later verklaarde Truman op een persconferentie, dat zijn strijd om de arbeidswet van Taft-Hartley tè doen herroepen, met alle hem beschikbare kracht voortgezet zou worden. GRAMMENS VEROORDEELD. Florimond Grammens, bekend om zijn strijd voor de Vlaamse taalwetten, is door de Vlaamse kamer van het Mili tair Gerechtshof te Brussel tot 6 jaar gevangenisstraf en een boete van fr. 50.000 veroordeeld. Tevens is hij voor levenslang uit zijn burgerrechten ontzet. In eerste instantie was Gram mens veroordeeld- tot 10 jaar gevange nisstraf en fr. 500.000 boete. Grammens werd er van beschuldigd met de Duitsers te hebben samenge werkt en met hun steun een taalcom missie te hebben opgericht. Hij werd vrijgesproken van de tctfen hem inge brachte beschuldiging van verraad. VLIEGTUIGBOTSING. Twee Spitfires van de Belgische basis te Florennes (Aarlen), zijn gisteren bo ven de Ardennen in de mist met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De beide piloten werden op slag gedood. DE VERHOUDING GEALLIEERDEN-DUITSERS. Kurt Schumacher, leider van de West- duitse sociaal-democratische partij, heeft verklaard, dat de verhouding tussen de Westerse geallieerden en die Duitsers, die bereid waren met hen samen te werken, „nooit zo slecht is geweest als heden". Hij weet dit aan de conferentie te Parijs, die volgens zijn zeggen de verde ling van Duitsland had aanvaard en aan de geallieerde ontmantelingspolitiek die „nog schadelijker voor onze idealen dan voor onze economie is". DE STAKING IN LONDEN. Vandaag zullen bootwerkers op massa vergaderingen in de Londense havens pogen de havenstaking uit te breiden langs de oevers van de Theems. De secretaris-generaal van de 460.000 man tellende nationale spoorarbeiders- bond, Figgens, heeft verklaard, dat het bestuur van de genationaliseerde spoor wegen geweigerd heeft in te gaan op een nieuwe verzoeningspoging. Isaacs, minister voor arbeidsaangelegenheden, heeft de spoormannen in het parlement opgeroepen ,7de machinerie van de nor male onderhandelingen een kans te geven". Het ziet er niet naar uit, dat andere vakverenigingen van spoorman nen zich bij de langzaam-aan-actie zul len voegen. Er zijn pogingen gedaan om een ge schil over een nieuwe loonregeling bij zeven van Londens grootste electrische centrales te regelen. De arbeiders heb ben met een staking gedreigd, waardoor de Engelse hoofdstad in het donker zou worden gehuld. ONDERGRONDSE NAZI-ACTIE. Beierse voormalige nationaal-socia- listen zijn een ondergrondse actie be gonnen voor een negeren van de ko mende verkiezingen voor een West- duitse federale republiek, welke door middel van kettingbrieven wordt ge voerd. In de brieven worden alle Duitsers, die geboekstaafd staan als „volgelin gen" van het voormalige Duitse natio- naal-sociallstische bewind, uitgenodigd wel aan de oproepen tot stemming ge hoor te geven, doch hun stembiljetten van onwaarde te maken, door er „twee de klasse burgers" op te schrijven De „volgelingen" mogen, in tegenstelling tot de „grote oorlogsmisdadigers", de „actieve leden" en de „kleine overtre ders" wel stemmen, doch zij kunnen zelf niet candidaat worden gesteld. De naar schatting 1.200000 „volgelingen" in Beieren ongeveer een vierde ge deelte van het aantal stemgerechtigden worden uitgenodigd tegen deze „schandelijke degradatie tot tweede rangs-burgers" te protesteren en zich niiet als „goedkoop stemvee" te laten Gebruiken. Credieten voor afbouw Acad. Ziekenhuis verleend (Van onze Parlementair Redacteur). Van 's morgens elf tot 's middags halfvier spraken gisteren nog verschei dene senatoren over de begroting van O., K. en W. in de geest van hun me deleden. Daarna was het woord aan minister Rutten, die in een vlot tempo zijn be groting verdedigde. Een positieve ge lijkstelling van het bijzonder en het openbaar kleuteronderwijs zou te grote financiële consequenties met zich bren gen. Spr. wil beginnen met een gedeel telijke negatieve gelijkstelling. Inzake de fabrieksmeisjes zal de Overheid zich niet aan haar taak onttrekken. In de interdepartementale commissie voor de jeugdwerkloosheid zal ook een lid na mens O., K. en W. worden opgenomen. Inzake het tekort aan schoolruimte verklaarde spr., dat er niet te bouwen valt tegen de plek in het geboorte overschot uit de oorlogs- en na-oor logsjaren. Daarvoor zal men met de ruimte moeten schipperen. Maar voor het normale accrès wordt in de ruim te-behoefte voorzien. Het Gymnastiek onderwijs heeft 's ministers belangstel ling en sympathie. HERVAT OVERLEG. De besprekingen met de onderwijzers organisaties over de salariëring zijn hervat. Spr. zal zover gaan als naar bil lijkheid en wenselijkheid mogelijk is. De regeling van de inkomens der M.O. en Nijverheidsleraren is in studie bij een kleine commissie. De omzetting van H.B. scholen tot een 6-jarige cursus zal geleidelijk geschieden. Binnenkort zullen de Staten-Gene- raal plannen bereiken voor de Techni sche Hogeschool te Delft. De verlangens naar een groter bouwvolume ten be hoeve dier hogeschool zal spr. aan zijn ambtgenoot voor de Wederopbouw over brengen. Tot decentralisatie van het technisch hoger onderwijs is nog niet besloten-. De commissie ad hoe zal eerst over enige maanden haar rapport gereed hebben. Met een capaciteit van 3500 studenten kan Delft aan de normale FRANSE PARACHUTISTEN OMGEKOMEN. Vijf Franse paraohutisten zijn om het leven gekomen bij een ontploffing, welke zich gisteren voordeed op liet oefenter rein van een vlootluchtmacht-basis in Engeland. A.F.P. meldt, dat nog zes andere Franse parachutisten ernstig gewond werden, DE STRIJD TUSSEN KERK EN STAAT. Uit de jongste berichten uit Tsjecho Slowakije blijkt, dat een aantal inciden ten en de huidige spanning in Slowakije het gevolg zyn van het herderlijk schrijven van Zondag 19 Juni dat door de overheid is verboden, In sommige dorpen hebben de boeren, die meenden dat hun priesters zouden worden gear resteerd, gewapende patrouilles gevormd om de pastorieën te bewaken. Talrijke personen zouden zijn aangehouden en een soldaat zou nabij de Poolse grens zijn gedood. Verder wordt verklaard dat de ele menten, die tot de z.g.n. „katholieke actie" zijn toegetreden een onbeteke nende minderheid vormen en dat de gehele Katholieke bevolking, vooral in de dorpen, bereid is haar priesters te verdedigen. Tenslotte wordt gemeld dat in de in dustriële centra een onrustige stemming heerst als gevolg van de loonsverlagin gen, die in tal van ondernemingen zijn aangekondigd, daar in deze bedrijven in vertraagd tempo moet worden ge werkt ^oor gebrek aan grondstoffen en geschoolde arbeidskrachten. SOVJETS ZEIDEN WEER „NEEN" Enige tiid eeleden heeft Engeland de Sovjet-Unie verzocht deel te nemen aan een bespreking van de diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie te Boedapest, Sofia en Boekarest over de beweerde schen ding van de voorzieningen in de vredes verdragen betreffende de menselijke rechten. De Sovjet-Unie verwierp het Britse voorstel en verklaarde dat een bijeen komst der diplomatieke vertegenwoordi gers onnodig was. Engeland heeft thans de Sovjet-Unie verzocht haar weigering te herzien. JOHN LEWIS BEVEELT. John Lewis, het hoofd 'van de Ameri kaanse mijnwerkers, heeft de arbeiders in de bruinkoolmijnen bevolen na afloop van hun arbeidscontract (vanavond) drie dagen per week te werken in plaats van geheel te staken. Dit is een afwij king van de traditionele politiek van „geen contract, geen werk". De onder handelingen over een nieuw contract zijn aan de gang. Lewis verklaarde deze nieuwe order te hebben gegeven „om de spanningen, die de industrie en het publiek zouden kun nen irriteren, weg te nemen". toeloop van jaarlijks 800 abituriënten der b-afdelingen het hoofd bieden. De credieten voor afbouw der gebou wen VI en X van het Academisch Ziekenhuis te Leiden zijn nu ver leend. Het overleg over de inrichting van gebouw VI is nog gaande. Spoe dig zal met de uitvoering worden be gonnen. De minister zal trachten de vermin dering der toneel-subsidies bij de be groting voor 1950 ongedaan te maken. Ook spr, wenst aan de omroepver enigingen autonomie te laten. Het Twents Symphonie Orkest ont vangt indirect subsidie van het Rljfk via de Prov. Overijsselse Opbouw Or ganisatie, aldus de minister. De begroting werd daarop z.-h.st. goedgekeurd. Groente-export naar Duitsland voorlopig stopgezet CONTINGENT IN ÉÉN DAG UITGEPUT. Nadat met ingang van Woensdag de groente-export naar Duitsland was hervat op basis van een hoeveelheid ter waarde van 250.000 dollar per week, is deze export gisteren door het be drijfschap voor groenten en fruit tot nader order stopgezet. Het bleek nl., dat het contingent van 250.000 dollar in één dag was uitgeput. De onderhavige regeling biedt geen waarborg voor een regelmatig verloop van de export van onze tuinbouwpro ducten naar Duitsland. Er worden dan ook pogingen gedaan om een gunstiger regeling ten behoeve van onze groente- export te verkrijgen. Nieuw Wetsontwerp Kamers van Koophandel 11 PROVINCIALE EENHEDEN. Aan de Memorie van Toeïlcating op het ontwerp van wet nieuwe regelen omtrent öe Kamers van Koophandel en Fabrieken ontlenen wij, dat de gebie den van de Kamers van Koophandel niet buiten de provinciale grenzen zul len mogen treden, omdat anders de ongewenste toestand zou ontstaan, dat de gezamenlijke Kamers van Koophan del in een provincie niet over het to tale bedrijfsleven in dat gewest kun nen oordelen. In plaats van de 11 provinciale Ka mers, met de aan haar onderhorige kantoren, voorziet het ontwerp in 11 provinciale eenheden, gevormd door samenwerking tussen de Kamers in iedere provincie. De Kamers kiezen zelf haar leden op grond van een aanbeveling van het bestuur. De verdeling van de leden krachtens de wet van 1920 in twee afdelingen, één. waarin de vertegenwoordigers van het grootbedrijf, en één, waarin de ver- tegenwoodigers van het kleinbedrijf zit ting hadden, is niet overgenomen, om dat in de practijk gebleken is, dat aan deze splitsing weinig behoefte bestond, zodat deze afdelingen veelal niet af zonderlijk bijeenkwamen. Tenslotte wordt gezegd dat het geen bezwaar zou ontmoeten, indien de vóór de oorlog bestaan hebbende Vereniging van Kamers van Koophandel weer zou herleven ófwel bij een Vereniging van voorzitters van Kamers van Koophan del zou worden opgericht. Een derge lijke organisatie behoeft niet bij de wet te worden geregeld, omdat ze niet naar buiten zal optreden. Wel zal zij intern nuttig werkzaam kunnen zijn en be paalde regelingen soepel en uniform kunnen helpen uitvoeren. Nieuwe onderhandelingspoging van Hatta? MET REPUBLIKEINSE NOODREGERING. Volgens een officiële mededeling der Republikeinse delegatie, heeft Hatta besloten, een nieuwe poging te onder nemen om te onderhandelen met de leider van de Republikeinse nood- regering op Sumatra, Sjafruddin Pra- wi ra negara. Zondag vertrekt een delegatie, be staande uit dr Leimena, Mohammed Natsir en dr Halim, vergezeld van een militaire waarnemer van de Unci, uit Batavia naar Bukittingi, van waar uit pogingen zullen worden ondernomen, contact te krijgen met de noodregering. Men verwacht, dat dit contact tot stand zal komen voor de terugkeer van Sukarno in Djokja. BRUTALE OVERVAL DOOR BENDE OP ONDERNEMING. Twee ondernemingswachten gedood. Volgens het „Bataviaas Nieuwsblad" heeft een onder leiding van de K.L- deserteur Princen staande bende op Vrijdag 17 Juni j.l. een brutale overval gepleegd op de onderneming Hardja- sari, die nabij Lampegan, in het Suka- bumische, ligt. Twee ondernemings wachten werden bij de overval gedood, twee anderen zijn ontvoerd, terwijl nog vier anderen gewond werden. Princen kwam zogenaamd de ondernemings- wacht inspecteren. EEN AMERIKAANS OORDEEL. Indonesiërs niet voorbereid op zelfbestuur. De New York Herald Tribune con stateerde gisteren: „Eén ding staat bij de huidige Indo nesische situatie vast: de Indonesiërs zijn niet goed voorbereid op zelfbe stuur. Zij zullen er in de komende tientallen van jaren weinig van te recht brengen, tenzij hun slotover- eenkomst met de Nederlanders een dusdanig vriendschappelijk karakter draagt, dat talloze Nederlanders ge bruikt kunnen worden als adviseurs in Indonesië en Nederlandse admini strateurs opnieuw aan het hoofd wor den gesteld van de ondernemingen en industrieën. Zelfs in dat geval sohijnen de geva ren van een ontzegging aan de Indone siërs van hetgeen zij wensen, groter d-an de gevaren van een toekennen daarvan. De kraoht der nationalistische ibeweging in Indonesië niet uitge drukt in termen van het wapengeweld, maar in dié van de geest is zo groot, dat een frontaal verzet daartegen wel haast hopeloos zou zijn. Een geleidelijk voortschrijden naar zelfbestuur zou een Ideale oplossing zijn, maar spoedig zelf bestuur is hetgeen de omstandigheden verlangen." (U.P.). HERVATTING DER MARSHALL HULP? De „Christian Science Monitor" be vat een artikel, waarin het overwegen van de hervatting der Marshallhulp voor Indonesië wordt aanbevolen. „Voorzichtige hoop in Indonesië be gint te ontstaan," ofschoon nog dé mo gelijkheid van bloedvergieten aanwezig is," aldus het blad. „Waarnemers houden hun adem in tot de critieke overdracht van het ge zag in Djokja is volbracht. Zelfs dan zal er voor de herstelde regering het probleem zijn, de eventuele weerbarsti ge benden te onderdrukken. Hetiseoh- ter te hopen, dat. het prestige van de Republikeinse leiders is toegenomen en dat dit hen in staat zal stellen onder hun eigen volgelingen de orde te be waren. Ten aanzien van de Ronde Tafel- Conferentie zegt het blad o.a,: „De les is bitter genoeg geweest om alle partij en er van te overtuigen, dat thans een werkelijke overeenstemming noodzake lijk is, zoals uit de Nederlandse acties reeds gebleken is. Een getuigenis van Amerikaanse bij val en hulp op dit ogenblik zou er to« kunnen bijdragen, het gematigd leiderschap aan beide zijden te be schermen, aldus de „Christian Sciën- ce Monitor". Reeds 66 schepen getroffen Onze Londense correspondent tele foneerde ons hedenmorgen: 'Donderdagmiddag liepen er reeds 6918 man te lanterfanten langs de gloeiend hete haverkaden. Zes en zestig sche pen, waaronder vele grote Oceaanvaar- ders, kunnen niet worden gelost. De havenarbeiders meldden zich normaal voor werk aan, doch de bedrijfsleiders der diverse maatschappijen staan op 't standpunt dat rie mannen, zolang zij weigerden de 2 Canadese schepen „Bea- verbrae" en „Argomont" te lossen, ook niet voor andere arbeid in aanmerking kunnen komen. De werkgevers verkla ren echter dat dit geen uitsluiting is, doch de arbeiders beschouwen de toe stand als zodanig. Er hadden opgewonden tonelen plaats. Machtige vloot in een prachtige baai Gisteravond even voor negen rolde het eerste saluutschot van Hr. Ms. Tromp de baai van Penzance binnen. De 21 saluutschoten aan 3e Ehgelse vlag van het Nederlandse smaldeel werden met een gelijk aantal schoten beantwoord door het vlaggeschip van admiraal Sir Roderich Mc Gregor, Hr. Ms. Implacable. In keurige kiellinle voeren de Neder landse schepen de baai van Penzance binnen. De Tromp voorop, gevolgd door de Piet Hein. de Johan Maurits, de Soemba, de Vulkaan, en ten slotte de Queen Wilhelmina. De zon zakte juist aan bakboord achter de glooiende heu vels en verlichtte de zee met fantastische kleuren. In de ruime baai liggen ruim 70 oorlogsschepen, n.l. 51 Britse, 20 Franse en 6 Nederlandse, hetgeen een machtig imposant gezicht is. In het midden ligt de Implacable met vlak in de nabijheid het Nederlandse smal deel. Weldra was het een druk geglin- ster over het water van de seinlampen. Geroep van „wij willen werk" klonk, maar van werkgeverszijde wilde men niet van toegeven weten. Het arbeids contract verplicht de arbeiders al het opgedragen werk te aanvaarden. De havenwerkers zeggen echter dat het in strijd is met hun vakfoewegmgstraditie om als onderkruipers op te treden. Zolang er aan boord van de Canadese schepen gestaakt wordt, wensen zij die sdhepen niet aan te raken. De stakers hebben een comité ge vormd, dat besloten heeft dat zij zich elke ochtend voor werk zullen aanmel den, Bij weigering om hen aan de ar beid te laten gaan zullen zij demon stratieve vergaderingen houden. De regering heeft maatregelen voor bereid om bij lange duur van' het con flict voedselschepen door militairen te laten lossen. Ellenlange dagvaarding tegen S.D.-chef Lages In de ellenlange dagvaarding, die te gen ex-Krlminalrat Willy Lages is uit gebracht, wordt deze voormalige leider der Aussendienststelle van de Sicher- heitspolizei en Sicherheitsdienst te Am sterdam verantwoordelijk gesteld voor vrijwel alle misdaden, die door de be zettende macht jegens het Nederlandse volk zijn begaan. Hoeveel getuigen décharge de ver dediger van Lages. mr O. G. Veenstra, voor 'net proces zal oproepen, staat nog niet vast. De advocaat-fiscaal heeft echter ruim 100 getuigen charge ge dagvaard. Onder hen bevinden zich vele thans nog gedetineerde vroegere ondergeschikten van Lages, vele zijner in leven gebleven slachtoffers alsook thans nog in functie zijnde Nederland se poli tie-ambtenaren. Ook zullen als getuigen charge worden gehoord de voormalige leiders van de Joodse Raad, prof. Cohen en de heer A. Asscher. Dinsdag 19 Juli zal het Amsterdams B^z. Gerechtshof een 'begin maken met deze zaak. NASLEEP ROOFOVERVAL ROTTERDAMS POSTKANTOOR. De rechtbank te Rotterdam heeft de 45-jarlge verzekeringsagent P. L. van Maris, die heeft terecht gestaan omdat hij een bedrag van f. 26.500,aan bank biljetten, afkomstig van de gefingeerde roofoverval op het hoofdpostkantoor te Rotterdam op 24 Augustus 1946, in be waring zou hebben genomen, veroor deeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. De zaak tegen de 41-jarige caféhou der P. van Veen, die debet zou zijn aan deze heling, werd teruggewezen naar de Rechter-Commissaris voor nader onder zoek. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oos t-erend (Fr.) (toez.) J. Haltsma, laatstelijk Geref. pred. te Noordscharwoude; te Ter Aar H. Jongebreur te Mastenbroek. Aangenomen naar Wlldervank J. v. d. Vange, cand. aldaar; naar 't Zandt (Gr.) J. Bosch cand. te Amsterdam: naar IJssel- steln E. R. Damsté te Groot-Ammers. Geref. Kerken Beroepen te Bedum (vac. H. J. Rlphagen) D. ae Boer te Aal ten; te Haren (Gr.) (vac. H. J. Püod) G. Vellenga te Schoonebeek. a Aangenomen naar Marknesse drs K. Runla, cand. te Leeuwarden, die bedankte voor Akkrum-Oldeboorn. Arum, Edam, Elbtirg. Engwlerum, Godlinze, Goënga, Hasselt-Rouveen, Hemelum, Hijlaard. Kou- dum, Minnertsga, Monnikendam. Onnen (Gr.), Oosthem. Oosterzee. Oudega (W). Oude en Nieuwe Bildtzljl, St. Jacoble- •arochle, Sprang. Stavoren, Woubrugge, Vyckel cn Balk en voor Zijldyk; naar Sappemeer J. F. de Weger te Deventer. Clir. Geref. Kerken Beroepen te Nij megen M. Overduln te Nieuwpoort. Bedankt voor Oudekerk aan de Amstel A. C. Noort te Nieuwe-Pekela. Maar niet alleen meteinlampen, ook met snelle sloepen, diiich als nietige watervlooien tussen deachtige bodems bewogen, werd levendicontact onder houden. Nimmer tevoi bevatte deze natuurlijke baai zulbeen machtige oorlogsvloot. Voor de tolking van het kleine badplaatsje was 1 dan ook aan leiding om versieringenan te brengen. Men zag langs de boulerds guirlandes, vlaggen en lichtjes. Vmorgen vroeg brachten het Fransea Nederlandse smaldeel 17 saluutschot aan admiraal Sir Roderick, waarna commandan ten beleefdheidsvisites egden. Om halftien gisteravö lag het Ne derlandse smaldeel genrd. UCHTWMM Op veler verzoek sluit dinzend* termijn niet op 2 Juli do op 2 Augustus a.s Voor een vlotte vaststeig der beloningen is het aan teevelen niet tot de laatste dag te achten met inzending van Uw fdulier. N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDhVEN BINNENLAND De Poolse violiste Ida Handel oogst op het ogenblik grote successen ln Zuid- Afrlka. waar zij op tournee ls met Theo van der Pas. Beiden kregen ovaties zoals zelden ln Zuidafrikaanse steden ls voor gekomen. Eind September zal een grote frult en bloemententoonstelling worden gehou den ln de gebouwen van de Coöp. Centrale Westlandse Snijbloemenveiling te Honse- lersdljk ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de bond „Westland" en het zilveren Jubileum van de Honselersdljkse bloemenveiling, In het ere-comlté heeft een groot aantal autoriteiten zitting ge nomen, o.m. mr E. J. M H. Bolslus en de heer J A J. Jansen-Maneschljn. beiden lid van Ged. Staten, alsmede* de directeur- generaal van de Voedselvoorziening dr ir S. L. Louwes. Voor de eerste maal ln de geschie denis van de Utrechtse jaarbeurs zal door deelnemers op het gebied van medische instrumenten, medische apparaten, tand heelkunde. pharmaceutlscne artikelen, medisch meubilair. Röntgen- en diather- mie-apparaten, rubberartikelen enz. een omvangrijke collectieve inzending worden verzorgd. Daarmee zal beslag gelegd wor den op de gehele Irenehal. Gistermiddag ls ln Klundert door minister Lieftlnck de eerste steen gelegd van de eerste landbouwschuur van de Domeinenboerderijen, die herbouwd wor den. Vanmorgen vroeg zijn bij Vllssingen twee schepen met elkaar ln aanvaring ge komen. n.l. de 545 ton metende „Marie Flore", komende van Antwerpen en het Noorse stoomschip „Ragnhild Brovig", groot 2000 ton, komende uit zee en op weg naar Antwerpen. De ..Marie Flore" zonk onmiddellijk. De bemanning werd aan boord genomen van de „Ragnhild Brovig". Er bestaat gelegenheid zeepost te verzenden naar Indonesië met het- m.s, „Oranje" dat Maandag a.s. van Amsterdam vertrekt. De correspondentie moet uiter lijk vandaag ter post worden bezorgd. Het m.s. Oranje zal de haven Ville Franche aanlopen. Er bestaat gelegenheid luchtpost voor de opvarenden naar deze haven te sturen; laatste datum van ter postbezorging 6 Juli a.s. Te Post Said zal geen luchtpost aa'ii de opvarenden worden uitgereikt. Aan opvarenden van aan de vloot manoeuvres van de Westerse Unie deel nemende Nederlandse oorlogsbodems kan slechts luchtpost worden verzonden, die uiterlijk 5 Juli 's middags om 12 uur ge post moet zijn. Op het adres moet naam, rang. stamboeknummer van de géadres- seerde vermeld staan, alsmede het schip waarop geadresseerde ls geplaatst. In geen geval mag op het adres de aanduiding voorkomen: „Marine Postkantoor Am sterdam". Het bergingsvllegtuig „Hulp ln Nood" van de rederij Koppe heeft- gistermiddag het lesvllegtulg van de Rijksluchtvaart school. dat gistermiddag ln het IJsselmeer stortte, gelicht. Het ls vandaag per vracht auto naar het vliegveld Gllze-Rijen ver voerd. Te Praag ls de jaarvergadering ge houden van de Nederlands-Tsjechoslo- waakse Kamer van Koophandel waar de Nederlandse gezant te Praag, de heer A. Merens en vertegenwoordigers van de ministeries van buitenlandse handel en industrie aanwezig waren. Zowel de Nederlandse gezant als de heer Fablnger. voorzitter van de K. van K verklaarden dat de handelsbetrekkingen tussen Neder land en Tsjecho-Slowaklje zich gunstig ontwikkelen. De heer Fablnger werd als voorzitter herkozen. De Yale Glee club, het studentenkoor van de Amerikaanse Yale Universiteit, heeft gisteravond ln de Ridderzaal te Den Haag een welgeslaagd concert ge geven ln het kader van het Holland Festival. BUITENLAND Bonn, dat thans deel uitmaakt van de Belgische bezettingssector binnen de Britse zone, zal ophouden by de Britse zone te behoren en met het omringend gebied een „uitzonderingsgebied" vormen. Door het verwijderen der Belgische troe pen wordt plaats gemaakt voor de ge allieerde Loge commissie en Duitse rege ringsinstanties. De commandant van de Belgische be zettingstroepen zal een gedeelte van zijn hoofdkwartier te Bonn houden. Het wetsontwerp houdende reorgani satie van de genationaliseerde vliegtuig fabrieken ls m^t 275 tegen 153 stemmen door de Franse Nationale Vergadering goedgekeurd, Judith Coplon, voormalig ambtena- resse van het Amerikaanse ministerie van Justitie, is schuldig bevonden aan het be drijven van splonnage voor de Sovjet- Unle. De conferentie van de 61 leden tel lende internatlpnale arbeidsorganisatie te Genève heeft met 90 tegen 14 stemmen een nieuwe conventie aangenomen, waarbij aan arbeiders het recht van organisatie en gemeenschappelijk onderhandelen wordt gegarandeerd. Na een onderbreking van 41 dagen tengevolge van de spoorwegstaking in West-Berlljn ls hedenmorgen vroeg de volledige dienst op de Berlijnse boven grondse spoorweg hervat. Een nieuw Grieks coalitie-kabinet, samengesteld door Diomedes. ls thans be ëdigd. Er zijn twee plaatsvervangende premiers: Tsaldaris die tevens minister van buitenlandse zaken zal blijven en Venlzelos. die minister zonder portefeuille zal blijven V1SSERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 1 Juli, Besommingen van hedenmorgen: IJM 343 f.150; IJM 261 f.120; SCH 2 f,830; HD 153 f.510, UK 242 f.1290; UK 60 f.540; UK 59 f.1160. Aanvoer 670 kisten, geen verse haring. KATWIJK AAN ZEE, 1 Juli. Vangst- berichten van hedenmorgen: KW 86 30 k.; KW 83 50 k.; KW 67 17 k.; KW 48 2 k.; KW 38 25 k.; KW 78 7 k.; KW 41 20 k KW 39 2 k.; KW 32 5 k.; KW 20 25 k.; KW 97 84 k.; KW 33 80 k.; KW 147 14 k KW 138 45 k.; KW 73 60 k.; KW 25 35 k.; KW 14 40 k.. KW 9 30 k.; KW 5 5 k.; KW 3 12 k KW 2 4 k.; KW 14 2 k KW 54 70 k.: KW 47 20 k.; IJM 283 35 k.: IJM 75 60 k., nog 20 netten halen; IJM 74 50 k SCH 353 15 k SCH 36 2 k.; KW 110 2 k.; KW 43 2 k KW 42 1 k.; KW 15 3 k.; KW 173 3 k.; KW 50 14 k.. KW 170 40 k.; KW 168 29 k.; KW 167 7 k.; KW 130 18 k.; KW 65 1 k.; KW 175 32 k KW 127 25 k.; KW 45 18 k.. KW 129 8 k KW 163 12 k.; KW 56 1 k KW 68 15 k KW 19 16 k KW 16 5 k.; KW 70 1 k.; KW 161 1 k. Geen vangst: KW 144, KW 29. IJM 268, KW 123, KW 124. Gemiddelde Vlaardlngen 15 k., Scheve- nlngen 17 k., Katwijk 20 k. SCHEVENINGEN, 1 Juli. Besommingen SCH 68 f.700; SCH 67 f.760; SCH 183 f.830; SCH 11 f.790; SCH 38 f.460; SCH 12 f. 780; ARM 8 f. 100; BH 4 f. 700" KW 215 f.110; KW 61 f.110; UK 105 f.140: TH 47 f. 70; CZ 3 f. 650; OD 2 f. 90: OD 3 f.80; OD 5 f.130; OD 20 f 160, OD 7 f.110; OD 6 f.160; OD 17 f.250; OD 18 f. 590; SL 31 f. 940; SL 12 f. 720; SL 8 f.110; SL 47 f.650; SL 6 f.170; SL 16 f. 130. VLAARDINGEN, 1 Juli. Binnen van de haringvangst de VL 50 met 280 k. van 6 schepen. Prijzen maatjes groen 7797; maatjes jong 5568; maatjes zout 3047, alles per kantje. De Nieuwe Finse schol VERMOEDELIJK NOG NIE'MET SEPTEMBER IN GEBRIK. Gisteravond werd een zeer (slaagde ouderavond gehouden van de oenbare school aan de Cronesteiinkade, \lke tij delijk in het voormalige Isr. 'heshuis is ondergebracht. Na een kort openingswoord an het hoofd der school, de heer D,3osma, hield de heer A, Koerts, chef va 't Ar chitectenbureau ir Laurentius t Voor schoten een nleiding over: „Deiieuwe Finse school". Spr, wees er op. dat een dtgelijke school in de eerste pjaats licht, bht en reinheid moet hebben. Voorts nrtelde spr. het een en ander van Finlad. het land met ziin grote houtrijkdcimen. Hier is het hout voorhanden, e.t wij voor de wederopbouw zo hard va node hebben. Onlangs is men op de gedachtegeko- men dit hput door middel van rijover- eenkomsten aan te schaffen en schoolgebouwen te laten maken. derland zijn momenteel 700 scfy kort. Er worden 110 scholen geouwd. waarvan 70 nu bijna klaar zijn| Deze scholen worden in Finland in iverse fabrieken kant en klaar gemaakt, a een grondige controle naar de haven ver voerd. waar ze weer worden nagezm om dan in de haven van aankomst, mestal Rotterdam, nogmaals te worden fccon- troleerd. In het algemeen kan bnnen 80 dagen de school worden afgelverd. inclusief verwarming, gas en water. De houdbaarheid is 40 jaar. Na afloop van deze lezing kon men de heer Koerts vragen stellen waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Op een vraag hoeveel de kosten 'van de bouw der school bedragen, noemde de heer Koerts een bedrag van f. 15C00 per lokaal. Op een vraag wanneer de school, de geprojecteerd is aan de v. d. Sande Bakhuyzenlaan. in gebruik kan worden genomen, antwoordde de heer Bosma, dat 'dit vermoedelijk nog wel niet ln September zal zijn. Na deze uiteenzetting volgde nog een bespreking van enkele schoolzaken. Hierna sloot het hoofd der school de bijeenkomst, waarna voor de ouders gele genheid bestond zich met de leerkrach ten te verstaan. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het aanvullend docto raal examen Nederlands recht: mej. mr H. C. W. v. Wageningen (Zeist); voor het candidaatsexamen Nederlands recht: F. Molenaar (Wassenaar),-A. v. d. Werf (Sneek) en K. P. Schaap (Rot terdam). 9 TECHNISCHE HOGESCHOOL. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propaedeu- tisch examen voor - natuurkundig inge nieur onze stadgenoten de beren S. N. Wijnnobel en F. van Eek; voor het pro- pa edeutisoh examen bouwkundig inge nieur de heren M. H. T. J. Bergsma en. R. L. Bosch eveneens te Leiden. SCHEEPSBERICHTEN. ALPHARD. CubaR'dam 30/6 600 mijl West Zd West Ouessant; AMSTELKERK, 30/6 van A'dam te Accra; HEELSUM, SingaporeEngeland pass. 30/6" Kaap Guardaful; KERTOSONO, New York—Java 30/6 van Port Swettenham; KLIPFON TEIN, A'damKaapstad 30/6 van Tene- rlffe; KOTA INTEN, BataviaR'dam pass. 30/6 Kaap Elba (Rode Zee); LANGKOEAS R'damJava 1/7 te Aden verwacht; LEERDAM, 30/6 van R'dam te New York verwacht; LISSEKERK, BasraR'dam pass. 30/6 Abadan: MARPESSA. 30/6 van Singapore te Aden, daarna Abadan; STRAAT SOENDA, van Mombassa naar Lorenzo Marquez; SUNETTA (T) 30/6 van Huil naar Slnganore; TALISSE, 30/6 van Belawan naar Batavia: VALERIUS. 30/6 van Yokohama naar Tarakan; VAN DER WAALS, CanadaAntwerpen 30/6 1000 mill West Lizard; WAIWERANG. A'dam— Batavia pass. 30/6 Algiers; ALWAKI. 28/6 v. New York naar Philadelphia; DRENTE, pass. 30/6 2 uur Point de Galle; KAMER- LINGH ONNES, F'dam—Java 30/6 te Penang; KOTA E.. verm, 9/7 van Makassar naar ,'AK.t25/6 van Vancouver naar- a, j-JMBURG, Bue nos AiresVan>? ct 28/6 te Santos; NEDERLAND (T, 26/6 van Bahrein naar R'dam; OVERDSEL, 30/6 te Balikpapan verm. 6/7 vandaar naar Tarakan; SALA- TIGA, 30/6 van Calcutta, 3/7 te Rangoon verwacht; SIBAJAK, JavaR'dam pass. 30/6 21 uur Flnlsterre, wordt 3/7 6 uur aan de Hoek van Holland verwacht; WILLEM RUYS. R'dam—Batavia pass. 30/6 17 uur Flnlsterre; ZUIDERKRUIS, ver moedelijk 2/7 van Batavia naar R'dam; ZWIJNDRECHT. 30/6 van Lulea te Emden. ABBEDIJK, 30/6 van Norfolk naar Phi ladelphia; ALAMAK. 1/7 van Narvik naar Antwerpen; ALDABI, Buenos AiresR'dam 1/7 van Las Palmas; ALKAID. 30/6 van Walvisbaai te Kaapstad; ALNATI, 3Ó/6 van Antwerpen naar Hamburg; BALI, 1/7 van New Orleans naar Newport News; BERKEL R'damArchangel pass. 30/6 Hannlngs- vaag; BLIJDENDIJK, 30/6 van Philadel phia naar New York, BREDA, 1/7 van San Juan naar A'dam; COLYTO, 30/6 van Hull te Savona; GROOTE BEER, A'dam —Batavia 30/6 te Port Said; LAWAK, 1/7 van Everett naar Portland Or; LISSE- '°K, 30/6 van Khorramshar naar Rot terdam; ROEPAT, New YorkJava 30/6 te Colombo; SALLAND, 30/6 van Buenos Aires naar Amsterdam: STAD ALKMAAR, 1/7 van Narvik naar Immlngham; STAD HAARLEM, 30/6 van Lulea naar R'dam: TJITTALENGKA. 1/7 van Batavia naar Hongkong; ZIJPENBERG, BonaA'dam pass," 1/7 Ouessant. AALSDIJK, 29/6 van Port Arthur te New Orleans: ARNEDIJK, 29/6 van New York naar Antwerpen en R'dam; SOEST- D1JK, New York—Java 30/6 te Port Said.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2