Amendementenstroom in Tweede Kamer over Werkloosheidswet Schroeder en Drobny in finale herenenkelspel HET HUIS AAN DE BAAI Speekers-stroom in Eerste Kamer over onderwijsbegroting NAAR BEPERKTE VRIJHANDEL IN EUROPA? Kerkelijk Leven Officiële publicaties Radio-programnm en de meesterwereldverbeteraar Bflslr Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Donderdag 30 Juni 1943 Tweede Blad No. 23730 koning leopold in frankrijk, kennis op Wimbledon Koning Leopold van België is te Perly, de Frans-Zwitserse grens overge stoken en heeft zich naar Aix-les-baiss begeven, waar hij zal verblijven. bommen OP sjanghai. Viermotorige Liberators, naar men meent van de nationalistische lucht macht, bombardeerden gedurende twee uur Sjanghai. De meeste bommen vie len in Tsjapei in de „oude Chinese stad", een dichtbevolkte industriële wijk. Vele lemen huizen werden ver nield en vele slachtoffers zijn gevallen. Men stelt het aantal op 100 tot 200. Dean Acheson heeft aan de pers ver klaard, dat de regering der Verenigde Staten van oordeel is, dat de blokkade van de communistische havens aan de Chinese kust door de nationalistische strijdkrachten onwettig is. (Van onze parlementaire redacteur). De replieken van de Tweede Kamer op minister Joekes' verdediging van de werkloosheidswet hadden niet veel om het lijf. en waren gisteren om 2 uur al afgelopen. De verdere dag tot 's avonds 7 uur toe werd in beslag genomen door de behandeling van de amendementen, die in een ware stroom waren losgekomenals we goed geteld hebben, waren het er 28. De sprekers wipten op en af het spreekgestoelte ter aanbeveling van hun amendement of ter bestrijding van dat van een ander. De communisten zagen geen enkel van hun 10 wijzigingsvoorstellen aan genomen, doch vroegen telkens hoofde lijke stemming. Zodat de nieuwe com mies-griffier, die iedere keer de presen- tie-lijst luid-op moest voorlezen, de namen der kamerleden ineens voorgoed uit het hoofd leerde. De amendementen om de DUW-arbeiders en de z g. deel- vissers ook onder de verzekering te la ten vallen, werden door de minister overgenomen. Het amendement om de premies voor de wachtgeldregeling al leen door de patroons te doen betalen werd verworpen met 31 (Arbeid en Comm.) tegen 45 stemmen. Overgenomen werden enige amende menten, die ten doel hadden de invloed te versterken van de besturen der be drijfsverenigingen, en voorts een om de bepaling te verzachten, dat geen uit kering mag worden gedaan bij werk loosheid ten gevolge van staking of uit sluiting. Het kan b.v. voorkomen, dat door sta king van slechts enkelen, die in een on derneming een sleutelpositie innemen, die hele onderneming wordt stilgelegd en zelfs ook andere, afhankelijke of neven-bedrijven. In dergelijke gevallen moeten de besturen der bedrijfsvereni gingen kunnen beslissen, of wachtgeld en werkloosheidsuitkering toch kunnen worden gegeven. Ten slotte werd in enkele gevallen tegen de beslissing van het Alg. Werk loosheids Fonds beroep op de minister mogelijk gemaakt. OVERBRUGGINGSUITKERING AAN BOUWVAKARBEIDERS. Evenals vorig jaar zal in de a.s. ver plichte vacantieweek in het bouwbedrijf aan de bouwvakarbeiders geen bijslag op de vacantiebonnen worden verstrekt, behalve aan bouwvakarbeiders, die aan een Rijkswerkplaats voor vakontwikke ling een cursus hebben gevolgd en daarna in het bouwbedrijf zijn tewerk gesteld, doch op grond van de korte tijd van tewerkstelling na het verlaten van de cursus, niet voldoende vacantie bonnen hebben kunnen sparen, Niet-bouwvakarbeiders, werkzaam bij de D.U.W., en aan bouwvakarbeiders, die niet vallen onder de bepalingen van de circulaire van 18 Maart 1948 en als gevolg van de tijd doorgebracht in mi litaire dienst niet in het bezit zijn van voldoende vacantiebonnen. Aan bovengenoemde drie groepen van arbeiders kan een bijslag worden verleend, gelijk aan het verschil tussen de waarde van de beschikbare vacantie bonnen en het bedrag dat zij ingevolge de overbruggingsregeling over die dagen zouden hebben ontvangen, indien zij in deze regeling zouden zijn opgenomen. Alle overige ingediende amendemen ten sneuvelden Toen alle artikelen en de considerans waren goedgekeurd, besloot de voorzit ter de stemming over het wetsontwerp in zijn geheel aan te houden tot van daag, daar inmiddels zoveel leden huis waarts waren gegaan, dat het quorum niet meer aanwezig was, Bij de aanvang der vergadering ver zocht de heer Wagenaar (Comm.) om de regering te mogen interpelleren over een eventuele devaluatie van de gul den. Over dit verzoek zal vandaag worden beslist. Halve eindstrijden dames, Amerikaanse aangelegenheid Morgen zullen Ted Schroeder, de 28- jarigc Califomiër, die dit jaa-r te Wimbledon debuteert, en de Tsjech Jaroslav Drobny elkaar ontmoeten in de finale van het heren enkelspel. Ze hebben tot dusver slechts één keer tegen elkaar gespeeld, en wel op har de banen in Amerika, toen Schroeder in drie sets won. Gisteren had Schroeder in de halve eindstrijden, die door 17.000 toeschou wers werden bijgewoond, twee uur no dig om zich met veel moeite in vijf sets van Sturgess te ontdoen. Drobny van zijn kant rekende in iets meer dan een uur met de blonde Australiër John Bromwicih af, die in de drie sets slechts 6 games kon winnen. Sohroeder en Sturgess, die ongeveer van gelijk postuur zijn en elkaar in speelsterkte ook nipt veel ontlopen, zorgden voor een zeer spannende par tij. Het werd een strijd met wisselende kansen, waarin de Zuid-Afrikaan ga ver en ook zuiverder speelde. Maar hij miste de agressiviteit en de vechtlust van zijn dynamische tegenstander. De partij Dro'ony-Bromwich was, ver geleken by de andere halve finale, een tamme geschiedenis. In de halve finales van het dames enkelspel is het al Amerika wat de klok slaat. Louise Brougih, de titelhouaster. speelt tegen Pat Todd, en Marzaret Dupont Osborne komt uit tegen Helen Rihbany. 'De belangrykste uitslagen zyn: Heren enkelspel, halve finale: Sohroe- Alles draait om prijsverlaging (Van onze correspondent te Londen) Hoezeer de dreigende dollarcrisis in Engeland haar weerspiegeling op de Londense beurs heeft gevonden, blijkt uit het feit, dat staatsleningen in tien dagen tyds met meer dan 450 millioen pond in waarde zyn verminderd. De regering heeft in allerijl de mi nisters van financiën van het Empire naar Londen geroepen voor een spoed- conferentie om de dollarpositie in de diverse landen van het sterlingblok on der ogen te zien. Deze conferentie houdt slechts zydelings verband met de finan ciële besprekingen te Parijs, want de goud- en doll ar reserves worden op het ogenblik niet alleen dkar bedreigd. De Australische premier Chlfley ver_ klaarde reeds, dat het Britse gemene best de strijd tegen het dollartekort verloren heeft. Het ls te verwachten, dat Stafford Cripps zich zal biy ven ver zetten tegen elke maatregel, welke de tot een minimum geslonken goud- en dollarreserves zal aantasten. De Amerikanen hebben thans een nieuw voorstel gedaan voor een beperkt Europees vrij handelsverkeer, zonder dat dit Engelands reserves zal bedrei gen. Voor het denkbeeld der Amerikanen om de vrye concurrentie internationaal zoveel mogeiyk te herstellen, acht En geland het tijdstip echter nog veel te vroeg. Amerika wehst dringend goede ren naar Europa te spuien in verband met de eigen economische inzinking. Het aoht dit tevens een geschikt mid del om Engeland te dwingen zijn prij zen te verlagen. Op het ogenblik wor den deze kunstmatig hoog gehouden door gebrek aan concurrentie. De Ame rikanen wensen bovendien niet langer door de Engelsen buitengesloten te worden van de Europese markt. Cripps, hoewel in principe niet afwy- kend van zyn negatief standpunt, is echter wel geneigd meer Europese goe deren, vooral huishoudeiyke artikelen, op de binnenlandse markt toe te laten döor een algemeen licentiesysteem. Een hele serie continentale artikelen, die de Britse toeristen deden watertanden, zal waarschyniyk binnenkort in de En gelse winkels verschijnen. Dit zal dan een van de paardemiddelen zyn om een algemene prijsverlaging te forceren. Voor Labour is dit ook een politieke noodzakelijkheid. Niet voor niets heeft Herbert Morrison dezer dagen de Britse huisvrouwen pathetisch aangespoord tot een kopersstaking. Overigens probeert Engeland meer dollars in het laadje te krygen door meer Amerikaanse toeristen aan te trekken, die meer opbrengen dan de hele automobiel-export naar de Veren. Staten. De propaganda, welke Engeland spe ciaal onder de gewone burgerij In Ame rika heeft gemaakt, begint vruohten af te werpen. De tyd. dat er alleen maar millionnairs naar Londen kwamen, is voorbij. In de ontvangst van buitenlanders zijn de Engelsen echter vaak nog te stug. Hun aangeboren zelfgenoegzaamheid en hooghartigheid snewt hen nog te vaak parten. Een groot Engels dagblad heeft nu een redacteur meegezonden met een Amerikaanse familie om alle klachten over onheuse bejegening en onvoldoen de verzorging zorgvuldig te noteren. Er is altyd een eigenaardige wrijving tus sen de twee Engels sprekende volkeren, die gedeeltelijk historisch is te ver klaren. De tild ligt nog maar kort ach ter ons, dat de Engelsen ln een deel der Amerikaanse pers belachelijk werden gemaakt, zodat het publiek geloofd0, dat de Britten in zwym vielen van de honger, op kartonnen zolen liepen en hun baarden lieten staan wegens ge brek aan scheermesjes. der (V.S.) sl. Sturgess (Z.-Afr.) 3—6 75 57 61 6—2. Drobny (Tsj. Slow.) sl. Bromwich (Austr.) 6—1 6—3 62. Dames enkelspel kwart eindstryd: Louise Brough (V.S.) sl. mevr. Balir (G.B.) 6—2 63. Margaret Dupont Os borne (V.S.) sl. mevr. Hilton (G.B.) 6—1 6—3. Gemengd dubbelspel, vierde ronde: Mottram en Joy Gannon (G3.) slaat Hamburger en Kay Tuckey (G3.) 6-2 46 75. Brown en mej. J. Fitch (Austr.) sl. Matous en mej. H. Strau- beova (Tsj. Sl.) 6—0 64. Sturgess en Sheila Summers (Z.A.) sl. Ampon (Phil.) en mej. G. Butler (VB.) 6-3 6-2. Worthington en mevr. T. Long (Austr.) sl. Sedgman (Austr.) en mevr. Menzies (GB) 3—6 6-4 10—8. Dames dubbelspel derde ronde: mej. Fry en mevr Rihbany (VS) sl. mevr. Knight en mej. Sutton (GB) 62 6—2. Vierde ronde: Gussie Moran en Pa tricia Todd (VS) sl. mej. P. Rodgers en mevr. J. Walker-Smibh (GB) 62 RIJNSBURGSE BOYS—LAAK WEST. Gisteravond speelde Rynsburse Boys een vriendschappelüke wedstryd tegen de voor kort opgerichte Haagse voet balvereniging Laak West. De Hage naars namen na 15 minuten spelen de leiding, terwyi zij nog voor de rust hun voorsprong vergrootten tot 20. In de tweede helft pakoe Rynsburgse Boys de zaken ie:s steviger aan, er werd beter geplaatst en doelpunten bleven dan ook niet uit. Door R. Zwaan <2x) en C. v. Vliet was het spoedig 32 in het voordeel van de thuisclub De Hagenaars tracht ten nog de bakens te verzetten, maar v. Duin liet zich niet meer verschalken. Even voor het einde bracht Van der Nagel uit een voorzet van Kraats de stand op 4—2. DUIVENSPORT De Blamvband (Sassenheim) hield op Zaterdag 25 Juni een wedvlucht met oude duiven vanaf St. Denis (Fr.) 360 k.m. In concours 57 duiven. Gelost te 8 uur. Aankomst eerste duif 2 uur 16 min. 9 sec., snelheid 1058 meter per minuut; laatste duif 2 uur 43 min. 51 sec., snelheid 9o4 meter per minuut. Uitslag: H. van Niekerk 1, 7 P. C. Baartman 2, 3, 9. L. J. Drost 4, 11, 14. H J. Kiom 5, 12. A. P. Eist 6. G. B. Roodenburg 8, 10. C. Aigera 13. WATERPOLO IN ALPHEN. Het tweede zevental van de AZC wist het, ondanks een aanvankelyke 20 voorsprong, tegen VZC 2 niet tot een overwinning te brengen en moest met een 3—3 gelijkspel genoegen nemen. De Alphense doelpunten werden gescoord door Vreken (2) en H. Byi. Ds Alphense adspiranten verloren van de Bodegraven-jeugd met 0—1, ter- wyi het derde AZC-zevental met 31 won van een onvolledig Bodegraven 3. Gruwelverhalen, welke nauwelyks on derdeden voor die van radio-Moskou, dat onlangs de wereld vertelde, dat de Engelsen op hun weekend eekhoorns schieten om hun maag te vullen. De wreveligheid van Amerika is echter ook toe te schryven aan de al of niet misplaatste gedachtengang, dat dit land het particuliere initiatief van het Britse socialistische experiment finan ciert. Overigens is de Engelse regering be zig een organisatie op te bouwen om de dollarexport te bevorderen door uit gebreide technische voorlichting, ook door speciale vertegenwoordigers, die in de voornaamste Amerikaanse steden zullen worden gestationneerd. Prof. Barge over desolate toestand der Universiteiten (Van onze parlementaire redacteur) I Een rij van sprekers heeft gistermid dag en -avond in de Eerste Kamer het woord gevoerd over de begroting van O. K. en W. en er staan nog enige te wachten. Van diverse partyen voerde meer dan een lid het woord en zo werd het een behandeling tot in onderdelen, als men niet van de Kamer van revisie Izou verwachten. Van kleuter- tot uni versitair onderwijs werden alle pro blemen aangesneden, en radio en kunstzaken genoten diepgaande belang stelling. Aan de hand van een onlangs gehou den enquête wees de heer Cramer (Arb.) op de misstanden bij het kleu teronderwijs, doordat men veelal weinig of geen eisen stelt aan de onderwijze ressen. Ook de problemen van het fa brieksmeisje en verdere schoolvrije jen^d werden door deze spr. behan deld. De heer Teulings (Kath.) eiste auto nomie voor de omroepverenigingen, Be moeiing met het culturele peil der uit zendingen achtte spr. niet de taak der overheid. Goede samenwerking was er altijd tussen de omroepverenigingen geweest. De heer Molenaar (WD) drong aan op ruimer beschikbaarstelling van stu diebeurzen en op betere salariëring van de wetenschappeiyke staven aan de universiteiten. Spr. vroeg om subsidie voor het Twents-Overijssels en voor het Leeuwarder Orkest en behandelde het weren van bepaalde longeren uit som mige onzer musea. De heer Velthoven (Kath.) occupeer de zich vooral met de salariskwesties van leraren en onderwijzers en het technisch hoger onderwijs. Prof. dr J. A. J. Barge (Kath.) met de verpleegstersopleiding en het universitair onderwijs, waarbij hij aandrong op meer beleving van de Civitas Academica, Ook vroeg hij, wanneer eindelijk eens het Leids Academisch Ziekenhuis zal worden voltooid. Spr. herinnerde aan de de solate toestand, waarin de universi teiten in vergelijking met het bui tenland verkeren. Hij vroeg de mi nister alle medewerking hierin ver betering te brengen. De heer Schipper (A.R.) hield een rede over het Nyverheidsonderwys. Vergadering Chr. Boeren- en Tuindersbond rede van de heer chr. van den heuvel. Honderden leden woonden gisteren in het Schuttershof te Middelburg de landelyke vergadering by van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. De voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel, hield een openingsrede, waarin hy verscheidene zaken op principieel, sociaal en economisch gebied behan delde. Hy gaf aan, dat het toepassen van een Chr. sociale politiek het doel moet blyven. Hij constateerde voorts, dat de grens van de sociale lasten be reikt is. Inzake de kwestie der pensioenen voor zelfstandigen zette hy uiteen, waarem (het (hoofdbestuur van de B.T3. hier aan geen medewerking verleende: vol gens het oordeel van het bestuur komt het niemand toe aan de personen, die de positie van zelfstandigen hebben ge kozen. voor te schryven, hce zy hun oude dag moeten verzorgen. Het is ook niet verantwoord, vooral van de klei nere boeren met lagere inkomens, f. 125 premie te vorderen. Wat de positie van de kleine boeren betreft, moet men terugkeren naar de toestand vóór 1930. Een oplossing voor 't huidige probleem moet gezocht wor den in een productieregeling, waarbij rekening met hen wordt gehouden. Voorts behandelde de heer Van den Heuvel economische vraagstukken en besprak de Marshall-hulp en de Bene lux Talryke sprekers voerden nog het woord. Dr T. P. v. d. Kooy, hoogleraar aan do Vrije Universiteit te Amsterdam, hield een referaat over het „Eigen- domsvraagstuk". FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 69) Ja, zei ik langzaam. Ze zijn nu allemaal dood. Het lichaam van je oom werd niet gevonden, maar ik ge loof niet, dat hij een dergelyke storm achtige zee heeft kunnen overleven. Judith rilde even. Ik ben. er nog niet zo zeker van, zei ze. Wat hem betreft, is èlles moge lijk. Ik heb er nooit enig idee van ge had, dat hy de afperser zou kunnen zyn. Ik vond hem altyd een eenvoudi ge, ongecompliceerde ziel, die geen by- zondere kyk op zakendoen had. Maar naar wat je me verteld hebt, moet hy een aartsschurk geweest zyn, Hy had zyn goede zijden, zei ik. Hy was werkeiyk ontsteld over de dood van zijn zuster. Toen hy van de politie gehoord had, dat ze dood gevonden was, stond Fellowes lot vast. Van jou hield hij ook. Toen hij trachtte te ontkomen, wilde hy jou meenemen. Maar in elk ander opzicht was hy een monster, dat geen mensenleven telde. Wat my bezig houdt, is hoè mijn oom het voor elkaar kreeg zijn identi teit als hoofd van die chant age-bewe ging geheim te houden voor zyn zuster Edith en Fellowes, zei Judith. Dat is my ook een raadsel, gaf ik toe. Maar Brannigan heeft gevraagd, of hij ons mocht komen opzoeken. Hy zou de dominee ook meebrengen. Ik vermoed, dat hij wel in staat zal zyn ons uit te leggen, hoe je oom zyn ge heim wist te bewaren. Enige ogenblikken later Het juffrouw Clitherwood, die tydens myn ziekte als een moeder voor mij gezorgd had, In derdaad de inspecteur binnen, die ge volgd werd door de dominee. Brannigan drukte myn hand in zyn geweldige handen op een wyze, dat lk in elkaar kromp. Het spyt me ontzettend, dat ik niet eerder hierheen kon komen, Bob, zei hy. Maar zodra een politieman één geval achter de rug heeft, ligt er al weer een volgend geval op hem te wachten. Ik ben intussen al een heel «ind gevorderd met d& oplossing van i De heer Wendelaar (WD) brak een lans voor het openbaar onderwijs en pleitte voor het vak gymnastiek, al zyn er dan niet genoeg lokalen. De heer Van Walsum (Arbeid) klaag de over het achterstellen van sommige religieuze groepen by de zendtydver- deling, bepleitte een actieve cultuurpo litiek en laakte eveneens het onthou den van subsidie aan het Twents Or kest. Ook afgezien van het teveel in details treden, lijkt ons deze behandeling mede daarom minder opportuun, wijl bereids de helft verstreken is van het jaar, waarover de begroting thans in het geding is. een nieuwe affaire, sinds het drama van het Huis aan de Baai zyn einde vond. Is Scotland Yard dus van oordeel, dat die geschiedenis bevredigend is op gelost? vroeg ik. Zeer zeker. Myn chefs zyn zeer tevreden. De hoofdfiguren zijn dood, de handlangers in verzekerde bewaring, 't materiaal, waarmee de chantage ge pleegd werd, is vernietigd en het Huis aan de Baai zelf is opgeblazen. Dat laatste vind ik jammer, mom pelde de dominee. Dank zy u, zyn wy gelukkig niet allemaal mèt het Huis de lucht inge gaan, zei Brannigan. Ik heb nog nooit iemand met zoveel enthousiasme en opluchting begroet, als u, dominee, toen u daar om die deur keek! Ik had u veel eerder in vertrou- 9). Dat was wat! Nu had me daar Jeroen de Blaet vergeten, dat er een loterijbriefje bewaard was dn het' hor loge, dat hy aan Joris Goedbloed had geschonken en dat Joris toen weer had gebruikt om er zyn kamerhuur mee te betalen! Maar dat was nog niet alles, want Jeroen de Blaet voltooide zyn zin door te zeggen: en nu heb ik juist gehoord, dat op dat lot een hoofdprijs is gevallen .En prys van tienduizend daaldersJa, ennedat u dat horloge houdt voor uw goede wer ken vind ik een mooi Iets, maar die wen moeten nemen, merkte de dominee op. Ik koesterde al lange tijd argwaan tegen de kolonel. Instinctief voelde ik, dat hy slecht was. Ik kan niet zeggen, wat precies myn argwaan gewekt heeft, maar ik was er van overtuigd, dat in het Huis aan de Baai kwade dingen gebeurden. De versohynimg van de ge maskerde figuur gaf my toen een eer ste aanwyzing. Het Huis aan de Baai was eens in vroeger tyden het hoofdkwartier van een smokkelaarsbende, legde Brannigan uit. Na de dood van de eerste eigenaar, liet die smokkelaarsbende de legende van een spookflguur met een masker- kap voortleven, om de dorpelingen uit de buurt van het Huls te houden. En deze legende paste uitstekend in de plannen vay Slmpkins, toen hy dit huis uitzocht om al$ hoofdkwartier van zyn prys van tienduizend daalders zou ik toch wel graag zelf willen hebben ,,Ja, dat spreekt, dat spreekt", gaf Jo ris toe, „hoewel ik u er opmerkzaam moet maken, mijn brave, dat uw hang naar de daalders u niet siert! Het las tige is echter, dat ik al lang een goed werk heb gedaan met dat horloge. Wy zullen het moeten achterhalen cn dan moet ik natuurlijk een aantal ryksdaai- ders in de plaats daarvan geven...." Dat begreep Jeroen de Blaet en hy overhandigde Joris dan ook onmiddel lijk een handvol rijksdaalders. Toen ging chantagebeweging te dienen. Hy spook te zelf wat rond met een maskerkap over zyn hoofd om de legende weer nieuw leven in te blazen. Daarna gaf hy Job en Bartholomeus opdracht om bij het huis de wacht te houden, onder het voorwendsel, dat anders zijn perso neel niet zou willen biyven. U moet een doorn in zyn oog geweest zyn, do minee, met uw speurtochten naar vo gels en Insecten. Ongetwijfeld, grinnikte de domi nee. Dat schot uit het Abessynse ge weer was bedoeld om me af te sohrik- ken. En het deed dat ook in zeker op zicht, want lk wilde geen kogel door myn hoofd hebben. Als ik ongestoord had kunnen speuren, had ik zeker iets ontdekt over die nachteiyke bezoeken per motorboot. Dat is een punt, dat me niet dui- het drietal snel de trap af om een be zoek te brengen aan Kassus, de huis bezitter. Joris legde hem in snelle, goed gekozen woorden uit, wat er aan de hand was. Maar Kassus zei: „Eerst ge ven en dan weer terug halen, mannetje? Dat zal niet gaan. Ik heb dat horloge al lang naar de Bank van Lening ge bracht!" Jeroen de Blaet, Joris Goedbloed en Panda keken elkaar verslagen aan en zy merkten niet, dat de Heer Kassus er intussen snel vandoor ging deiyk is, onderbrak ik hem; Waarom nam Slmpkins de moeite om Fellowes hier te laten komen voor een onder houd, terwyi hy hem op ieder moment, dat hy wilde, overal in Londen by zich kon laten komen? We moeten de gezondheidstoestand van Edith Simpkins in het oog hou den, antwoordde Brannigan. Ze was niet sterk genoeg om regelmatig naar de stad te gaan. Simpkins was duivels listig en gaf zyn zuster de indruk, dat zy eigenlijk de zaken deed. zy en Fel lowes deden het koelie-werk, plaatsten de bedienden en dienstmeisjes, en hier voor was geregeld overleg noodzakeiyk. Een auto kan gemakkeiyk achtervolgd werden denk maar aan de Jonge Carfrew, die achter Mary, tegen wie hy agwaan had opgevat, aanreed maar een motorboot, daar denkt nie mand aan. Bovendien had Simpkins 't plan om per motorboot er tussen uit te trekken, als de politie op zyn spoor zou komen. Judith had zonder een woord te spreken, naai- ons gesprek zitten luis teren, maar nu kon ze haar nieuwsgie righeid niet langer bedwingen. Maar toe is het myn oom toch gelukt zyn geheim tegenover zyn zus ter te bewaren? vroeg ze. Ik heb het Bob ook al gevraagd, maar die weet geen antwoord. Door het eenvoudige feit dat hy zich nóóit aan iemand liet zien, ant woordde Brannigan. De keldergewelven onder het Huls aan de Baai waren ln vergetelheid geraakt, toen er niet meer gesmokkeld werd. Maar de kolonel ont dekte ze als het ware opnieuw en ge bruikte de betimmerde kamer als zyn hoofdkwartier en daar gaf hy zelf onzichtbaar van achter het paneel orders aan Fellowes. Zyn zuster be hoefde hy geen orders te geven. Ik twyfel er aan, of zy ooit ln contact is geweest met de afperser, zy en Fello wes zouden gezamenlyk een aandeel krygen voor hun werk in de chantage beweging. Het byzondere van deze hele opzet was, dat niemand meer dan een heel klein onderdeel van wat er in werkelijkheid aan de hand was, te we ten kreeg. Maar het feit, dat het Huis aan de Baai werd gebruikt, moet toch een vermoeden heboen doen ontstaan, dat de kolonel er iets mee te maken had! riep ik uit. (Wordt vervolgd) Sportsplintcrs Tydens awemwedstryden te Mar seille hebben Allan Stack. Joe Ver- deur en Robert Gibe het Amerikaanse record 3 x 59 meter wisselslag van 1.27.8 gebracht op 1.26.2. Aan de Vierdaagse Afstandsmar sen te Nymeger. zullen ook Italiaanse wandelaars deelnemen. schaken. tweekamp pirc-euwe gelijk geëindigd. De te Belgrado gespeelde tweekamp tussen de Zuid-61avische schaakmeester Pirc en onze landgenoot dr Euwe is in gelyke stand geëindigd, 5—5. zwemmen. joe verdeur vestigt nieuw wereldrecord. Joe Verdeur verbeterde gisteravond te Monte Carlo het wereldrecord 100 me ter sohoolslag (Butterfly) door deze afstand af te leggen in 1 min. 7 sec. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Poort vliet J. v. vliet te Hellouw; te De Cocks- dorp (toez.) W. A. Soesan cand. te Bllt- hoven; te Colynsplaat J. B. Weener te Hcerjansdam. Geref. Kerken Bedankt voor Biya F. Strlkwerda te 't Zandt. Geref. Gemeenten Beroepen te Yersekc Chr. v. d. WoestUne te Ridder kerk. Bedankt voor Tholen J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Bapt. Gemeenten Bedaaikt voor Genck (Belg.) S. zyistra te Eindhoven. NEDERLANDSE ZONDAGSSCHOOLVERENIQING. Gisteren Is ln do Grote Kerk to Leeu warden de 83e Jaarvertradcrlntï van de Nederl, Zondagsschoolvereniging voortge zet, onder leiding van d6 J. W. van Koo- ten uit Amsterdam. Er werden telegrammen verzonden aan H.M. de Koningin, aaiv. Z.K.H. Prins Bemhard, aan Prinses wflhelmlna. Het bestuur zal een keus doen uit Llsse en 's Gravenhage voor het houden van de volgende Jaarvergadering. Vervolgens werd het woord gevoerd door vertegenwoordigers van zusterorga nisaties. die hun beste wensen voor de Nederlandse Zondagsschoolvcrenlglng uit ten. Met algemene stemmen werden de leden van het bestuur herbenoemd, te weten ds J. W. van Kooten. Amsterdam, mej. H. M. Mulder, Badhoevedorp. mevr. B. PlugSchreuder, Hattem en de heer C. Roodhart. Amsterdam, UITREIKING RANTSOENBONNEN BRANDSTOFFEN BIJ NIEUWE VESTI GING EN IN GEVAL VAN VERMISSING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat van 3 Juli a.s. af op plaatselijk nader bekend te maken dagen aan ge zinnen. welke zich nieuw vestigen of zich na de beëindiging van de uitrei king van de brandstoffenkanrt TA 806 gevestigd hebben, en derhalve niet m het bezit zijn van de eerder genoemde brandetoffenkaart TA 806 een ran/tsocn - bon voor branstoffen zal worden uitge reikt, Deze rantsoenbon geeft recht op het kopen van 11 eenheden brandstoffen. De bonnen zlln uitgevoerd ln de kleuren violet en grlls met zwarte opdruk lulden- de: „Brandstoffen 11 eenheden 1949— 1950". Deze rantsoenbonnen blyven tot nader order geldig. Dezelfde bonnen zullen uitsluitend worden verstrekt aan hen. die voor 20 Mei J.l. aangifte hebben gedaan van de vermissing van hun brandBtoffenkaart TA 806. Omtrent de uitreiking van brandstof fen bonnen aan kamerbewoners zullen nog nadere mededelingen volgen. INLEVERING RANTSOENBONNEN BRANDSTOFFEN DOOR HANDELAREN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat brandstoffenhandelaren de rantsoenbonnen „Brandstoffen 11 eenhe den 19491950" geplakt oip opplakvellen op moeten zenden aan hun leveranciers. De leveranciers moeten de bonnen Inle veren bil de Distributiediensten ter ver- krllging van een ontvangstbewlle. Dezelfde handelingen moeten gevolgd worden t.a.v. de bonnen „Brandstoffen 6 eenheden 19491950". Laatstbedoelde bonnen zullen eveneens na 3 Juli a.s. ln omloop komen o.m. ten behoeve van schippers. Deze bonnen zijn uitgevoerd ln de kleuren grijs en violet met zwarte op druk. Morgen heeft de gebrulkciyke 3-maan- deiykse zcnderivlssellng plaats. De AVRO, VARA en VPRO komen clan wederom op de 415 M.-golf (Hilversum II) de KRO en NCRV op 301 M. (Hilver sum I). VOOR VRIJDAG 1 JULI. Hilversum I (301 M NRCV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: kinderkoor „Bel Canto"; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Tc Dcum Laudamus; 8.45: gram.muzlek; 9.15: och tendbezoek bl| Jonge zieken; 9.30: kus sengevecht; 1(5.00: Symphonle No. 2 ln b. A, Borodin; 10.30: Morgendienst door ds G. Laarman: 11.00: morgenconcert; 12.00 klein omroepkoor; 12,30: mededelingen voor land. en tuinbouw; 12.33: omroep orkest; 1.00: nieuws; 1.15: omroeporkest; 1.45: Georges Boulanger, viool; 2.00: Vlc_ tor Silvester; 2.15: Jeremiah Symphonle. L. Bernstein; 2.40: Onaer dak en dan..?; 3.00: Olga Ongena, alt; 3.30: Leslie Stuarts Songs, 3.40: oud* en nieuwe schrijvers; 4.00: Konlnkl. Militaire Ka pel; 4.40: Jubileum schoolzangwedstryd; 5.40 lichte pianomuziek door Fred Noord- hof; 6.00: Masquerade Symphonlsche suite; 6.15: ook zij horen er bij; 6.30: voor de strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7 15 geestelijke liederen; 7.30: actueel geluld; 7.45op de drempel van het studenten leven; 8.00: nieuws ln het kort; 8.05: proloog; 8.15: C.N.V. Jubileert; 10.45: avondoverdenking; 11.00: nieuws; 11.15: cyclus beroemde concerten; 11.5012.00: gram.muzlek. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18. muziek by het ontbyt; 8.00: nieuws; 8.15: operette-melodieën; 8.50; voor de hulsvrouw; 9.00: Philadelphia OrkeBt; VPRO 10.00: „thuis"; 10.05: mor- genwydlng door ds P. Brakman; VARA 10.20. gram.pl.; 10.30: voor de vrouw; 10.45: Nederlandse liederen; 11.00: twee vertellingen, 11.20: marsmuziek; 11.30: Jan Vogel en zyn accordeonorkest; AVRO 12.00: The Atlantic Quintet; 12.30: mede delingen; 12.33: tennisreportage; 12.45: pianomuziek; 1.00: nieuws; 1.15: The Avroleans; 2,00: kookkunst; 2.20: Kamer orkest; 3 00: ons volk ln zyn dichters; zo: Kamerorkest; VARA 4.00: rumba's en samba's: 4.30- tussen twaalf en zestien; 5.00: filmland presenteert: 5.20: wij en de muziek; 6.00: nieuws; 6.15: felicitaties; 6 45: Omroepkoor; 7.00: denk om de bocht; 7.15: steun wettig gezag: VPRO 7.30: de godsdienst ln het dagelijks leven; 7 50: tien voor acht; 8.00: nieuws; 8.05: kwartet; 8.30: geestelijk leven ln Amerika; '/o luist verschenen; VARA 9.00: ver zoekprogramma: 9.30: orgelspel; 10.00: buitenlands weekoverzicht; 10 15: swing and sweet: VPRO 10.40: vandag; 10.45: avondwydlng: VARA 11.00: nieuws; 11.15 12.00: muziek van Johannes Brahms. AGENDA ZATERDAG: Stadszaal: Zangconcours, 4 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5