Schaduwen over Engelse zomer... DE NIEUWE BONNEN Bij de verdwijning van de labaksbon M 19 Slachtoffers van cle Roermond op Schiphol Kransen en bloemstukken dekten de kisten Wysjinsky roept victorie WEERBERICHT Besmettelijke ziekte aan boord van de Kota Inten Hef einde van 9 magere rokersjaren 88ste Jaargang DONDERDAG 30 JUNI 1949 00 No. 26730 LEIDSCH DAGBLAD Diüfecteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 57055 Droeve terugkomst Gisterochtend is met medewerkine der plaatselijke autoriteiten te Bari uitgeleide gedaan aan de stoffelijke resten van de verongelukte Neder landers. Een zwijgende menigte stond langs de hoofdstraten van Bari, toen de lichamen der slachtoffers van de ramp met de Roermond naar het vliegveld werden overgebracht. De kisten der omgekomenen waren overdekt met bloemen van de Italiaanse regering, de Nederlandse diplomatieke autoriteiten, de gemeen te Bari, de K.L.M. en burgers, van wie vele rozen en anjers wierpen voor de lijkwagens. Een Protestantse uitvaartdienst werd gehouden voor 18 slachtoffers, één Katholieke voor de stewardess Corrie Timmers. Het was vannacht precies half één, toen de massieve deuren van de hangar „Hebriden" op Schiphol werden dicht getrokken achter het DC-4 toestel van de K.LM., de „Edam". Gezagvoerder Sluyter sloot hiermede een van zijn droefste vluchten af. 19 passagiers van de bij Bari verongelukte „Roermond" waren thuisgekeerd. Geen bloedverwan ten zagen vannacht deze thuiskomst. Slechts enige autoriteiten, o.a. de heer F. vkn Balluseck, sloegen met ontbloot hoofd de droeve aankomst gade. Nadat de 19 kisten uit het toestel wa ren gedragen, werden zii gedekt met een kleine Nederlandse vlag en een bloem stuk. Tientallen bloemstukken en kran sen waren tijdens de reis van Italië naar Schiphol op de kransen gelegd. Kransen van de provincie Bari. van de bevolking, van de Britse en Neder landse consuls, van de Italiaanse Rijks luchtvaartdienst en tuiltjes bloemen van ontelbare inwoners van Bari. Een uur lang duurde het uitladen der kisten onder het oog van de Officier van 'Justitie te Haarlem, mr B. van der Burg. Dan werden de kisten gedragen naar de buiten gereedstaande auto's die de omgekomenen van de Roermond-ramp vervoerden naar de plaatsen, waar zij zullen worden ter aarde besteld. Thans, 150 uur na de verbijsterende ramp. zün 19 inzittenden van de Con stellation „Roermond" thuisgekomen. Helaas zo anders als wij allen hadden verwacht Omtrent de bergingswerkzaamheden van de ^Roermond" vernemen wij, dat deze gisteren opnieuw verhinderd wer den door de sterke stroming. LICHAMEN VERMISTE PASSA GIERS WAARGENOMEN? Volgens A.FP. heeft de duiker die belast is met de berging van de cock pit van de .Roermond", na een afda ling, waarbij het zicht onder water beter was, verklaard, dat hij de licha men van de 10 passagiers, die nog ver mist worden, had waargenomen. 3 t/m 16 JuH 1949. Élk der volgende bonnen geeft in het tijdvak van 3 t/m 16 Juli recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 201 Vlees (A, B. D) 100 gram vlees; 202 Vlees (A, B) 300 gram vlees; 203 Vlees (D) 100 gram vlees; 204 Algemeen (A. B, D) 250 gram rijst; 206 Algemeen <A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas; 214 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan. waarop de betref fende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD. ZE. MD, MH 908 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter R. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Juli a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 184, 189, 190. 191, 193, 196. 197. 298 en 199 kun nen worden vernietigd. NOG GEEN TREINEN IN BERLIJN. Gisteren liepen in West-Berlijn nog geen treinen. Een woordvoerder van het door de Russen beheerste s$>oorwegbe- stuur zeide, dat „de schade veroorzaakt door Westelijke saboteurs'" zo snel mo gelijk wordt hersteld. Een aantal stakers, die zich op de gewone wijze op het werk meldden, is aangezegd, dat zij in Berlijn overtollig zijn, doch in verafgelegen gebieden in de Sovjetzone aan het werk kunnen gaan, zo is door een woordvoerder van de „onafhankelijke bond van spoorweg personeel" meegedeeld. „Wanneer zij weigerden, worden zij ontslagen", aldus deze woordvoerder. Zijn standpunt zou hebben gezegevierd De Sovjetrussische bladen .Rrawda" en „Isjwestja" publiceren een interview met de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, over de laatste conferentie van de vier ministers van buit-enl. zaken. Volgens Wysjinsky hebben de drie Westelijke ministers de Parfjse conferentie gebruikt „om te pro- KLAAR TERWIJL U WACHT! Dit huis in Nijverdal werd in één dag gebouwd door een aannemersfirma ter plaatse. Het is erotendeels vervaardigd uit asbest, heeft een pannendak en bevat een woonkamer, twee slaapkamers en een keuken met aanrecht. Uiterlijk past dit- huisje zeer goed in de omgeving. Hoeveel dui zenden zouden dolgraag zo'n huisje willen hebben?? BEVIN OVER VERTEGEN WOORDIGINGEN IN OOST-EUROPA De Britse minister van buitenlandse zaken heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de „taak om het diploma tieke werk achter het ijzeren gordijn uit te voeren zeer moeilijk is". Niemand van de nationaliteit van het betrokken land en niemand die diohtbij die nationaliteit komt. is vei lig. Bevin zeide de ambassades en legaties te hebben gelast de kwestie van het in dienst nemen van dergelijke perso nen te herzien en geen risico's te lopen. IN HET ZUID-OOSTEN WARM WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor de Noord-Westelijke helft van 't land: aanvankelijk afnemende, maar later weer toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Noord-West en West. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor de Zuid-Oostelijke helft van het land: droog en overdag vooral aanvan kelijk zonnig en warm weer. Zwakke of matige wind hoofdzakelijk tussen Noord -West en Noord-Oost. (Opgemaakt te 10 uur). 1 JULI. Zon op: 4 24 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 10,21 uur; onder: 24.00 uur (n. m.) Hoogwater te Katwijk te 6.34 en 19.05 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Paul van Zeeland onderhandelt MET SOCIALISTEN EN LIBERALEN. Kabinetsformateur Paul van Zeeland verklaarde gistermiddag aan de jour nalisten, dat hij besprekingen gevoerd heeft met de heren Devèze liberaal lid van de Kamer, Max Buset, voorzitter van de socialistische partij, Motz, libe raal senator en Van Acker, socialistisch minister van verkeerswezen in het af getreden kabinet. Heden zal hij de on derhandelingen voortzetten met de he ren Dierckx, liberaal senator, Buset en Van Acker. „De problemen, die wij hebben, be handeld", aldus de katholieke minister van staat, „zijn zo talrijk en zo gecom pliceerd, dat ik niet eerder dan morgen mijn conclusies zal kunnen trekken". Naar Van Zeeland verder mededeelde, zijn de besprekingen voornamelijk ge gaan over het programma der toekom stige regering. In antwoord op een vraag van een der journalisten of hij als informateur en niet als formateur te beschouwen is, zoals een der Belgi sche dagbladen heeft opgemerkt, ant woordde Van Zeeland: „Ik ben vastbe sloten mijn taak als formateur tot een goed einde te brengen". Ten slotte ver klaarde hij waarschijnlijk niet eerder dan vanavond concrete mededelingen te kunnen doen over de stand der be sprekingen. NEDERLANDSE VARKENSSTAPEL BIJNA 50 MEER. Sinds Mei 1948 onderging de Neder landse varkensstapel een sterke uitbrei ding, hetgeen blijkt uit de cijfers be treffende de uitkomsten van de inven tarisatie van land- en tuinbouw. In Mei j.l. bedroeg het totaal aantal varkens (incl. biggen) c.a. 1.29 millioen stuks of ruim 400.000 dieren méér dan in Mei 1948 (0.87 millioen), een stijging derhalve van bijna 50 Het aantal biggen steeg In deze periode van 251.000 tot 378.000, het aantal mestvarkens van 483.000 tot 678.000 en hst aantal fok- zeugen van 134.000 tot 235.000. beren de contróle over West-Duitsland' te verkrijgen en het aan te wenden voor anti-democratische en imperialis tische doeleinden, hetgeen reeds van 1946 af de bedoeling van Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten is ge weest". De voorstellen der Westelijke ministers betreffende Duitse eenheid waren een poging om „hun streven naar splitsing te legaliseren en hun anti democratisch plan voor oplossing van het Duitse probleem op te leggen". Het Westelijk aanbod, aan Duitse sta ten van de Oostelijke zone toe te staan zich aan te sluiten bij de constitutie van Bonn werd door Wysjinsky esn poging genoemd om „algehele vrijheid van handelen te krijgen voor het regelen van alle Duitsland betreffende kwes ties". De Westelijke „bloemrijke ont boezemingen" over het verlenen van een vérstrekkende stem aan de Duitsers in het regelen van hun eigen aangele genheden was camouflage, want het Westen was van plan een vredesverdrag met Duitsland zo lang mogelijk te rek ken. De krachtige houding van de Sov jet-delegatie te Parijs dwong de Weste lijke ministers hun politieke lijn te wijzigen. De te Parijs bereikte overeen komst over de Duitse kwestie wijkt in grote mate af van de oorspronkelijke Brits-Frans-Amerikaanse voorstellen, aldus Wysjinsky. „Wanneer men het communiqué nauwkeurig leest, is het niet moeilijk te zien, dat hierin worder* aanvaard de basis-gedachten van de voorstellen in de eerste dagen van de conferentie door de Sovjet-delegatie werden ingediend". Naar de mening van Wysjinsky waren „de Westelijke ministers door het falen van het plan Marshall er toe gebracht te Parijs gedeeltelijk de door de Russen aangegeven politieke lijn te aanvaar den". „Wanneer het plan-Marshall suc ces heeft gehad, wat is dan de verkla ring voQr het feit, dat de ontwerper van dit plan van zijn post van minister van Buitenlandse Zaken is verwijderd en vervangen door een ander?", aldus Wysjinsky. De overeenkomst over het verdrag met Oostenrijk heeft tevens een rege ling gebracht voor andere belangrijke kwesties tussen Joegoslavië en Oosten rijk, aldus zeide Wysjinsky. Aan Joegoslavië werden zijn econo mische belangen gewaarborgd door de overdracht aan dit land van Oostenrijks bezit op Joegoslavisch gebied. Ook de bescherming van de rechten van de Sloveense en Kroatische minderheden in Burgerland, Karinthië en Stiermar ken was verzekerd. „Wat betreft de Joegoslavische terri- Eerste openlijke botsing tussen vakbeweging en Labourregering (Van onze correspondent te Londen). Terwijl de dollarcrisis' zich toespitst, hangen boven Engeland nog enige an dere zwaarden van Damocles. Er drei gen namelijk drie ernstige arbeidscon flicten. De meest drastische daarvan is de tegen ^ndag om middernacht aan gekondigde ,.langzaam-aan"-actie van het gehele Britse spoorwegpersoneel, dat daarmee de tot nu toe géweigerde algemene loonsverhoging wil afdwin gen. Tenzij er cp het laatste nippertje nog een gunstige wending komt. zullen de 460.000 leden van de nationale spoor wegvakbond hun lijdelijk verzet begin nen door te weigeren stukwerk te ver richten of overuren te maken. Dit be tekent o.a. dat er practisch geen trein vervoer op Zondag zal zijn, omdat dit onder de extra-taken valt, welke thans niet zullen worden uitgevoerd. De ver tragingsactie houdt verder in, dat men zich strikt zal houden aan de voorge schreven 44-urige werkweek en geen vinger zal uitsteken om de in 't spoor wegbedrijf noodzakelijke extra-karweit jes op te knappen. Een volstrekte chaos zal hiervan waarschijnlijk het gevolg zijn. Want bij de „generale repetitie", bij sommige depóts in Londen, Man chester en Sheffield, is in de afgelopen weken reeds gebleken, waartoe een der gelijke tempovermindering leidt. Thans zullen ook passagierstreinen vertraging ondervinden, omdat de actie zich tot alle spoorwegfunctionarissen uitstrekt. De spoorwegmannen dreigen van hun eigen actie last te ondervinden, wan neer zij de volgende week in Brighton 'hun jaarlijkse vafcbondcongres houden. Het is de eerste maal in de geschie denis van de Britse spoorwegen, dat een dergelijke campagne op zo'n grote schaal wordt gevoerd en practisch door het gehele personeel wordt goedge keurd, want het voorstel verwierf op de speciale landelijke conferentie na zevenurige beraadslaging een overweldi gende meerderheid. De geste van het spoorwegbestuur om alleen de laagstbe taalden een wekelijkse verhoging te ge ven van een tot drie shilling (vyitig cent tot een gulden vijftig) werd ver worpen. De vakbond blijft bij zyn eis van tien shilling (vijf gulden) voor het gehele personeel. Zal dit alles uitlopen op een alge mene spoorwegstaking? Het scheelde maar een haar of de conferentie had zich er voor uitgesproken, doch het bondabestuur voerde desbetreffende re soluties van de agenda af. Het effect van de „kalm-aan"-methode zal echter weinig verschillen van een werkelijke staking. Op het ogenblik bestuderen de spoor wegmannen ijverig het officiële, doch verouderde reglementenboek, om er al lerlei vergeten of nooit toegepaste voor schriften uit op te diepen, die het op onthoud alleen maar groter kunnen maken. Men zal het tafereel kunnen aan schouwen van alleenreizende dames, die hoffelijk door spoormannen zullen worden bijgestaan bij het uitzoeken van een coupé. De bagage- zal worden behandeld met een toewijding en voorzichtigheid als of het zeldzame kunstschatten gold. Maar in de loodsen zullen de goederen zich opstapelen, aan bederf onderhevi- toriale aanspraken op Oostenrijk moet worden opgemerkt", aldus Wysjinsky, „dat reeds twee jaar geleden dus lang voor de Parijse bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken vertegenwoordigers van Joegoslavië geheime onderhandelingen voerden, achter de Sovjet-Unie om, met de ver tegenwoordigers van Groot'-Brittannië, doch van hen geen toezeggingen ver kregen. Het is duidelijk, dat de Sovjet regering geen enkele verantwoordelijk heid kan aanvaarden voor de gevolgen van dergelijke achterbakse onderhan delingen". Samenvattend zeide Wysjinsky, dat het belangrijkste resultaat van de Pa rijse conferentie was „het duidelijk fa len van de politiek, welke gericht was op splitsing van Duitsland en verslech tering van de internationale betrekkin gen, en het duidelijk succes van de politiek tot herstel van de Duitse een heid en verbetering van de internatio nale betrekkingen". „Ik denk, dat het ook in de toekomst noodzakelijk zal zijn zekere wederzijd se concessies te doen, welke zich ver dragen met het beginsel van de over eenkomst van Potsdam", aldus be sloot Wysjinsky het interview. Herinenting tegen pokken wordt aangeraden Aan boord van het troepentransport schip „Kota Inten", op weg van Ba tavia naar ons land hebben zich vier ziektegevallen voorgedaan, die zeer sterk in de richting wijzen van pokken. Drie zieken zijn opgenomen in een ziekenhuis in Aden. Helaas is één pa tiënt reeds voor Aden overleden. Alle maatregelen zijn getroffen, opdat de ziekte zich niet zal uitbreiden aan boord. Alle opvarenden zijn opnieuw ge vaccineerd. een militaire arts en een hoogleraar in tropische ziekten vliegen naar Egypte om de medische staf aan boord te versterken. In aansluiting hierop deelde dr C. Banning geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid het volgende mede: Reden tot ongerustheid is er niet. Toch blijkt thans duidelijk dat Nederland bloot staat aan het gevaar van import van pokken. Wij moeten ons tegen deze ernstige ziekte zo goed mogelijk wape nen. Dringend wordt aangeraden aan hen, die door hun werkzaamheden met poklijders in aanraking kunnen komen, zich zo goed mogelijk te be schermen. Dit kan geschieden door zich te laten herinenten, d.w.z. zii die vroeger reeds één of meermalen zijn ingeënt, doen verstandig zich nu weer aan die kleine ingreep te onderwer pen. Bij herinentine Is het gevaar van de z.g. postvacinale hersenontsteking vrijwel nihil. Tot de categorieën aan wie herinenting wordt aangeraden be horen behalve artsen en verplegen- den allen die hun werk in de ha vens en vliegvelden hebben: havenar beiders, haven- en rivierpolitie, lood sen. douaneambtenaren, handelaren, die aan boord van schepen komen. enz. Familieleden van uit Indië repatri- erenden wordt aangeraden zich ook te laten herenten. Personen ouder dan 1 jaar, die nog nooit zün gevaccineerd moeten zich nu nog niet laten vac cineren. Enten van kinderen onder het jaar wordt nog eens zeer dringend aanbevolen. ge levensmiddelen incluis. Een ont wrichting zal het gevolg zijn. juist op het ogenblik, dat Engeland de aller grootste moeite heeft het hoofd boven water te houden. Het is de eerste open lijke botsing tussen een sterke vak organisatie en de Labourregering, te meer omdat het hier een genationali seerde industrie betreft. Tot dusver heeft de regering zich angstvallig bui ten het conflict tussen de vakorganisa tie en de spoorweg leiding gehouden, maar indien het nieuwe dreigement tot uitvoering komt, zal het kabinet spoe dig moeten optreden. Getracht zal moeten worden een regeling te vinden, waarbij alleen degenen, wier grieven het meest gerechtvaardigd zijn een lastenvermindering zullen ontvangen. Het Britse vakverbond heeft zich echter tot nu toe tegen een door de regering vast te stellen loonpolitiek verzet, ook omdat het geen inmenging, zelfs niet van een Labourkabinet, in eigen sfeer duldt. Het spoorwegbedrijf kan een loonsverbetering over de hele linie niet verdragen, omdat er reeds grote verliezen worden geleden, o.a. door de afneming van het reizigersver- voer. De communisten zullen ongetwij feld het vuurtje aanstoken, maar de schade, welke zij aanrichten, kan wor den teniet gedaan, indien de Labour- leiders de arbeiders meer dan tot nu toe in vertrouwen nemen en hun meer inzicht bijbrengen in de economische feiten, die voor gewone mensen meest al niet te begrijpen zijn. Zoals in Blackpool duidelijk is geoleken, laat de politieke opvoeding van de massa vaak nog veel te wensen. De spoorwegcrisis kan een struikel blok worden voor de regering, doch kan ook leiden tot een versterking van haar positie. Alles zal nog veel erger worden, in dien het conflict in de Londense haven niet snel uit de weg wordt geruimd. Het personeel van de Londense elec- trische centrales schijnt ook vastbeslo ten te zijn een staking door te zetten. Er vallen dus wel scnaduwen over de practige zomer, waarin Engeland zich thans verheugt. REPUBLIKEINSE AUTORITEITEN NAAR BAN KA. Moh. Rum, Ali Sastroamidjojo en de voorzitter van het K.N.I.L. (voorlopig Republikeins parlement) vliegen mor- 'gen naar Banka, waar zij met de Re publikeinse prominenten, die zich daar bevinden, zullen wachten tot de Sultan hen uitnodigt naar Djokja te komen. Een zege van Sir Stafford Crips in Parijs? Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Sedert twee, dagen heerst er een in tense drukte in het parijse Chateau de la Muette. waar de permanente zetel van het Marshall-plan in Europa is ge vestigd. Hier komt thans n.l. de com missie van 19 ministers samen minis ter Stikker vertegenwoordigt ons land om een systeem te ontwerpen, dat een gemakkelijker internationaal han delsverkeer kan verzekeren. Het accoord. dat tot dusver de handelsbetrekkingen regelde en van tijdelijke aard was, loopt vandaag n.l. af. In de zeer levendige dis cussies staan Engeland en Ameria in 't bijzonder fel tegenover elkaar. België steunt of beter steunde, in grote liinen Amerika en Frankrijk streeft als ge woonlijk naar een compromis. Amerika wenst, kort gezegd, herstel der interna tionale vrijhandel, althans in Europa, welke wens inhoudt, dat de verschillende munten onderling vrij tegen elkaar in gewisseld moeten worden. Engeland, dat het hoofd moet bieden aaneen opkomende crisis, vreest de ge volgen van zo'n regeling, omdat wel te begrijpen is. dat zonder overheidsprotec- tie de zwakke deviezen groot gevaar lo pen de vlucht in eoud of sterkere devie zen te zoeken Daarmee zou het hele complex van economische maatregelen, dat bekend staat als de Austerity-poli- tiek van sir Stafford Cripps. worden be dreigd. Om beide partijen tot elkaar te bren gen heeft eerst Frankrijk bij monde van min. Petsche, en daarna minster Spaak als voorzitter en vertegenwoordicer van België, een compromis opgesteld, dat vandaag door de vergadering behandeld moet worden. Spaaks uit vier punten bestaand voor stel. dat de EuroDese economie tegen de zuigkracht van de dollar moet behoeden. Is In feite een strategische capitulatie der sterke deviezen landen: want als het wordt aangenomen wat men over het algemeen gisteravond hier wel ver wachtte dan zal practisch sir Staf ford Cripps voor 80 procent zijn' stellin gen hebben gehandhaafd. De vraag is slechts of deze nieuwe vrucht van Spaaks scherp en soepel vernuft ook.bij Harriman. de vertegenwoordiger der Amerikaanse regering, genade zal kun nen vinden, NEGER-PROFESSOR AAN HARVARD-UNIVERSITEIT. Voor het eerst in de 300-jarige ge schiedenis van de Harvard-universiteit te Boston in Amerika is een neger tot professor aan deze universiteit be noemd. namelijk dr William Hintor, die zal doceren in de bacteriologie en im- muniteitsleer. VANDAAG is het de laatste dag van de tabaksdistributie, die ge durende negen lange jaren mlllioenen Nederlanders een aagelijks- stekende doorn in het oog is geweest. Vandaag gaan onze gedachten nog even terug naar de „Consi's" en „Rhodesia's" en naar de „eigen teelt", die in de hongerwinter 1944-'45 schatten waard was. Wat al kostelijke ruilmogelijkheden deden zich voor aan de gelukkige bezitter van enige kilo's zelfgeteelde, -bewerkte en -gefermenteerde tabak, die de naar hedendaagse begrippen uiterst aanvechtbare reputatie had „heel lekker" te zijn. Er was van alles voor te krijgen: een onsje vlees bij de slager, een pondje erwten- meel bij de kruidenier, een litertje melk bü de melkboer of een dubbel weekrantsoen brood (tezamen 800 gram!) bij de bakker Vandaag denken we terug aan de peukjes-verzamelwoede. Hoevele rokers hebben in de jaren 1940 en '41 in edele verontwaardiging ge zworen nóóit zo ver te zullen afzakken dat ze zich daartoe zouden ver lagen..Hoevelen van hen konden in de laatste stadia van de oorlog nog weerstand bieden aan de verleiding om een weelderig sigaretteneind van een bezoeker na diens vertrek uit de asbak op te diepen en stiekum aan de eigen schamele peukenvoorraad toe te voegen Vandaag denken we terug aan de onze draagkracht-eigenlük-te- boven-gaande-offers, die ieder onzer zich wel eens in oorlogstijd heeft veroorloofd om een rokertje te bemachtigen. En we gedenken met spijt de twaalf gulden, die velen onzer grif neertelden voor 50 gram van een kletsnatte substantie, die tabak genoemd werd, maar zeegras was.... Al dat rokersleed is thans geleden! ORGEN kunnen we weer frank en vrij de drempel van onze siga- rettenwinkel overschrijden zonder vrees te worden gemaand wegens achterstallige bormenschuld. Morgen kunnen we weer zoveel sigaren, sigaretten en tabak kopen als onze portemonna'ie het toelaat. Morgen behoeven we ons rantsoen niet meer in 14 gelijke delen te verdelen teneinde ook op de laatste dag van de distributieperiode nog iets te roken te hebben. Morgen zal onze enige zorg nog zijn, dat we misschien niet precies het merk kunnen krijgen wat we het liefst zouden willen hebben Maar na zóveel diepgevoeld en gemeenschappelijk gedragen leed mag dat nauwelijks nog een zorg heten Eeu tafreeltje zoals men dagelijks op duizenden plaatsen in Nederland kan aanschouwen! Want zomertijd is hooitijdl

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1