Gedachlenwisseling in Tweede Kamer over werkloosheidswet „Waarom Nederland zo welvarend is' Staat Engeland voor een economisch Duinkerken? Dollarprobleem als blijvende nachtmerrie WEERBERICHT Verklaring van het N.V.V. over kwestie Vermeulen K.A.B.-leiding stelt prijs op handhaving bisschoppelijk verbod 88ste Jaargang WOENSDAG 29 JUNI 1949 00 No. 26729 LEIDSCH DAGBLAD D4-ecteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro do.: 57055 (Van onze Londense correspondent) De maandelijkse exportstatistiek wordt door velen met dezelfde spanning ge volgd als de legerberlchten in de oorlog. Want van de export, speciaal die naar Amerika, hangt Engelands economische bestaan af De regering wakkert ieder een tot uiterste krachtsinspanning aan. al Dast ze daarbil volgens de oppositie averechtse methoden- toe. Niet ontkend kan echter worden dat het productie- peil. toenemende werkonlust ten spijt, nog steeds stijgende is. Er is echter een eind gekomen aan de mogelijkheden tot onbeperkte afzet. De dollarinkomsten ziin reeds catastrofaal gedaald. De kunstmatige na-oorloese ODbloei is voor bij Engeland zal niet alleen meer en beter, maar vooral goedkoper moeten produceren. De gaping tussen dollarim port en -export bedraagt nog altijd 300 millioen pond sterling oer jaar. De toe stand is aanmerkelijk slechter geworden door de gedaalde nrijzen van Australi sche wol, West-Afrikaanse cacao en rubber uit Malakka. waardoor laatstge noemd land met ondergang bedreigd wordt. Vorige maand kochten de Ame rikanen maar 15 ton Malakka-rubber tegen 2500 ton. een jaar geleden. Terwijl dus reeds het uiterste gevered wordt van Engelands goud- en dollarreserves, dreigt de toestand nog critieker te wor den door de Amerikaanse campagne tot devaluatie van het nond. dat vele kopers hun orders deed uitstellen, en het voor stel der Ver. Staten om de Europese lan den meer onderlinge concurrentie toe te staan, waarbij dan het Dond sterling, dat voor het tweezijdige handelsverkeer wordt gebruikt, ten goede zou moeten komen van alle deelnemende landen en bovendien nog omwisselbaar zou moe ten worden gemaakt, voor goud en dol lars. Dat zou betekenen dat Engeland voor een economisch Duinkerken zou ko men te staan omdat haar ingekrompen reserves zouden wegslinken. Er is nu nog maar voldoende voor veertien maan den Een herhaling van de dollarcrisis van 1947, toen Dalton zijn reserves te lichtvaardig bloot gaf. zou waarschijn lijk het cevolg zjjn. Evenals tegen de devaluatie, die de ex port zou vergroten doch de import duur der zou maken, verzet Cripps zich met hand en tand tegen dit nieuwe plan. Er bestaat hier blijkbaar tweeërlei ge- da "btengang tegenover elkaar. Cripps en het merendeel der Europese landen geloven dat zii voetje voor voet je een monetair evenwicht met Amerika kunnen bereiken tegen de tiid dat het Marshallplan ten einde loopt. In de Ver. Staten schijnt men echter tot de mening te gaan overhellen dat het dollartekort een blijvend karakter zal dragen en dat het zeker met kunstma tige middelen, zoals tot nu toe toege- nast, niet uit de wereld zal kunnen wor den geholpen. De bekende commentator Walter Lippmann verklaarde zelfs dezer dagen dat economisch herstel en mone tair evenwicht (met Amerika) onver- e -Mre begrippen zijn. Wat Amerika dus blijkbaar wil. is reeds thans het goederenverkeer in be weging brengen door zoveel mogelijke beperkingen uit de weg te ruimen. De voorstanders van deze handelswijze me nen dat de voordelen van een vrijlating der Europese markten en een eventuele devaluatie de nadelen verre zullen over treffen. De prijzen zouden door de toe nemende concurrentie dalen en de pro ductie zou allerwegen worden gestimu leerd. Engeland gelooft echter, dat het achter het net zal vissen, vooral wan neer Amerikaanse goederen de vrije markten binnen stromen. Voor België zou het nieuwe Europese betalingssy steem echter duidelijke voordelen mee brengen dmdat het met de meeste lan den een gunstige handelsbalans bezit. De Engelse regering durft intussen, geleerd door het verleden, een dergelijk avontuur niet aan. Daarom blijft Criüos zich vast klemmen aan het ingewik kelde en starre systeem der tweezijdige handelsverdragen en aan allerlei andere restricties Engeland heeft van Amerika al veel boze woorden te horen gekregen over de afsluiting van het nieuwe vlees pact met Argentinië Hoffmann, het hoofd van de Marshall-administratie, gaf Engeland zelfs te kennen dat de Marshallhulp als repressaille tegen der- dergelijke bl-laterale verdragen, zou kunnen worden beknot. Het officiële Britse standpunt is. dat alles moet worden gedaap om de werk loosheid te voorkomen, ook al zou deze RUSSEN LEGGEN BESLAG OP MATERIAAL. De Russische autoriteiten te Berlijn hebben beslag gelegd op vrachtauto's, die met materiaal voor de thans in de Westelijke sector in aanbouw zijnde electrische centrale uit %de Westelijke zone te Berlijn aankwamen, aldus mel den Amerikaanse autoriteiten. Tezamen met de Britten doen de Amerikanen stappen bij de Russische autoriteiten om het materiaal en de auto's terug te krijgen. VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond of vannacht veel bewolking met op enkele plaatsen enige lichte re gen of motregen Morgen overdag weer opklaringen en droog weer. In het bin nenland iets frisser maar in de kust gebieden plaatselijke hogere tempera turen. Zwakken tot matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost. (Opge maakt te 10 uur). 30 JUNI. Zon op: 4.23 uur: onder: 21.04 uur. Maan op: 8.54 uur; onder: 23.50 uur (n m Hoogwater te Katwijk te 5.48 en 18 18 uur Dit nummer bestaat uit zes pagina's. slechts tijdelijk ziin. De oude lijn dient te worden gevolgd, zelfs al zou dat be perking der rantsoenen of misschien wel wear rantsoenen betekenen. De dollar import zal mogelijk opnieuw moeten worden verminderd, in de eerste plaats van benzine, olie. tabak en metalen. Voor de zoveelste keer zullen de Engel sen de buikriem moeten aanhalen. Overigens zal de invoer zoveel moge lijk uit niet-dollarlanden moeten kome%. Daarbij denkt men natuurlijk in de eer ste plaats aan het Britse gemenebest, doch Amerika zelf verzet zich nog altijd tegen Engelands vrijhandel in eigen kring. Of zullen de Sovjet-Unie en Oost- Europa voor het nodige tegenwicht in het eenzijdige handelsverkeer moeten zorgen? Uitbreiding in deze richting wordt thans algemeen verwacht. VRIJHEID VAN POLITIEKE ACTIVITEIT VOOR ENGELSE AMBTENAREN. Voor meer dan een half millioen En gels? ambtenaren is vrijheid van poli tieke activiteit op komst. Sir Stafford Cripps. de Engelse minis ter van financiën, heeft in het parle ment meegedeeld, dat de regering zo spoedig mogelijk de aanbevelingen van de commissie in practiik zal brengen, die .een onderzoek heeft ingesteld naar de politieke activiteit der ambtenaren. Tot nog toe was het aan alle ambte naren verboden candidaat te zijn voor het parlement, brieven over politieke aangelegenheden aan dagbladen te schrijven of op andere wijze actief bij de Dolitiek betrokken te zijn. De com missie is van oordeel dat deze neutrali teit voor de meeste ambtenaren gehand haafd moet blijven, ..zelfs ten koste van enig verlies van politieke vrijheid", doch stelt voor meer dan 250.000 lager ambte naren. die handenarbeid verrichten (sor teerders van de Dost, telefonisten etc.) en 200.000 employé's bij de industrieën volledig vrijheid tot politieke activiteit te verlenen, zoals een aantal ambtena ren reeds geniet. Veldmaarschalk Viscount Montgomery van Alameln, Opperbevelhebber van de strijdkrachten der Westerse Unie, opende een nieuw tehuis voor verpleegsters te Surbitop in Surrey, Tijdens zijn toespraak memoreerdp de populaire veld maarschalk dat ziin eigen leven eens gered werd door bekwame verpleegsters, toen hij in de eerste wereldoorlog gewond was geraakt. Een doos bonbons van royale afmeting, ..de grootste, welke ik in West-Europa kon vinden", zei de veldmaarschalk, diende als stoffelijk bewijs van zijn betuiging van dank baarheid. ..Monty" deelt de versnaperingen uit. Verdediging van Min. Joekes (Van onze parlementaire Redacteur). Nog vijf sprekers namen gisteren in de Tweede Kamer deel aan de alge mene beschouwingen over de werk loosheidswet. Van hen bleken alleen de heren Van Dis (St. Ger.) en Gort zak (Communist) afwijzend tegen het ontwerp te staan. Minister Joekes had het dan ook ge makkelijk. Toch verdedigde hij het in gewikkelde ontwerp grondig en duide lijk. Hij bracht hulde aan de geeste lijke vaders, staatslieden van uiteen lopende richting als de heren Treub, Lely, Romme en Drees. Bij alle arbeid tot bestrijding van de gevolgen van werkloosheid is het voorkomen van werkloosheid toch een voornamer taak, aldus spr. De toestand is hier te lande voors hands nog bevredigend: ultimo Mei waren er 56.331 werklozen, mannen en vrouwen samen. De maatregelen dienen échter internationaal geno men te worden. Nationaal hebben wij dan nog de conjunctuur-politiek als middel, n.l. het uitvoeren van openbare werken, afremmen in tij den van voorspoed en bevorderen in tijden van iaag-conjunctuur. Komende tot het eigenlijke ont werp, wees de heer Joekes als de drie hoofdkenmerken daarvan aan: het karakter van verplichte verzekering; de samenvatting van wachtgeld- en werkloosheidsverzekering in een wet en het betrekken daarbij van alle werkers onder de 65 jaar, die niet meer dan f. 6000 jaarlijks verdienen. Later voegde hij daar nog aan toe de saamhorigheid van alle werkers, werkgevers en werknemers, in de di verse bedrijfsgroepen. Geest, inhoud en uitwerking van het ontwerp zijn op de werknemers ge richt. aldus spr. .Men kan er maar niet met de klompen doorheen lopen". Ds minister wees de wens af van de heer v. d. Born Arbeid), dat de pre mies voor de wachtgeldregeling alleen door de patroons zouden worden be taald. Ook wees hij de aandrang af. om alle uitkeringen vast te stellen op 80% van het loon. Naar aanleiding van een adres van de Stichting van de Landbouw zeide de minister het mogelijk te achten, dat van sommige bepalingen voor de land arbeiders wordt afgeweken. Ten slotte was daar het cardinale probleem, of ons bedrijfsleven de nieuwe last wel kan dragen, en het hele vraagstuk van de loon- en prijs politiek. Overwogen worden momenteel de verlaging van subsidies en de huur verhoging. In bewerking is een ver andering van de loon- en inkomsten belasting. En daar komt dan dit ontwerp bij. dat de minister hoopt nog dit jaar in het staatsblad te krij gen. worden beschouwd en wij dienen ze gezamenlijk te dragen. Het grote doel is immers, de productie op te voéren, zodat wij na de Marshall-hulp weer op eigen benen kunnen staan. Daarbij er kennen wij, aldus de minister met na druk tegeover de communisten, dat niet alles in 's mensen hand ligt. Het loon wordt steeds als een zeer belangrijk element beschouwd. Alles wordt gedaan om het reële loon niet te doen dalen. Maar ik kan te dien aanzien bij dit ontwerp toch geen "bin dende verklaring afleggen, aldus de heer Joekes. En wie zou daar trouwens wat aan hebben? Jegens de heer Andriessen (Kath.) en anderen kon de minister evenmin toezeggen, om over de loon- en prijs politiek in gedachtenwisseling te tre den voor een beslissing over dit wets ontwerp is gevallen. Maar de minister is tot zulk een ge dachtenwisseling wel bereid en acht daartoe de meest aangewezen gelegen heid bij de a.s. begrotingsbehandeling. Hierna werd aan de replieken begon nen. Interview met minister Stikker Duitsland in de Europese Raad? Onze correspondent te Londen meldt: Nederlands na-oorlogse herstel Is een steeds terugkerend onderwerp in de Engelse pers, welke ons land vaak ten voorbeeld stelt aan de eigen regering. Het liberale avondblad „The Star", dat door meer dan een millioen Londe- naars gelezen wordt, publiceerde Maan dag onder een zware vijf-koloms-kop „\Vhy Holland is prosperous" (waarom Nederland welvarend is) een exclusief interview met onze minister van Bui tenlandse Zaken, mr Stikker. In het gesprek deed de minister uitkomen dat Nederland zich thans niet meer zoals voor de oorlog, van de wereldproblemen afzijdig houdt. Op industrieel gebied is ook gepoogd een nieuwe geest te schep pen door de samenwerking van alle productiegenoten in de Stichting voor de Arbeid. De door de vakbonden vrij willig aanvaarde loongrenzen maken dat de productiekosten lager zijn dan in vele andere landen, zodat Nederland in staat is met het buitenland te con curreren. Volgens mr Stikker is de levensstan daard van de arbeiders over het al gemeen gestegen, die van het gehele volk is ongeveer gelijk aan het voor oorlogse niveau. De minister gelooft dat de bcvolkingstoeneming daarin geen verandering zal brengen. De regering wil de obstakels uit de weg ruimen, die belemmerend werken op de emigratie. De sociale verzekering zal zich in de toekomst moeten uit strekken tot over de grenzen. Samen werking tussen de landen zal uiteinde lijk leiden tot een geiyk worden van het levenspeil, zodat een basis ontstaat, waarop men eerlijk' met elkander kan concurreren. Er is echter altijd het ge vaar, aldus de minister, dat een land met een hoge levensstandaard, voor haar export betaling eist in goud of dollars. Indien andere landen dan ge dwongen worden zich daartegen te ver weren, krijgt men het tegenovergestelde van samenwerking. De weg wordt dan geopend naar werkloosheid, eerst in het dure land en dan in andere landen. Over Duitsland sprekende, verklaarde de minister, dat het eerste doel niet moet zijn aansluiting bij het Atlan tisch Pact. Wel zal men moeten trachten de Duitsers onze zienswijze bij te brengen. „Voor dit doel ben ik bereid Duitsland zo spoedig mogelijk in de Europese Raad op te nemen", aldus mr Stikker. De minister juichte het 5-jarige cul turele Engels-Nederlandse verdrag toe. „Wij wisselen orkesten, schilderijen en professoren uit. Wy willen meer facili teiten voor studenten om andere landen te bezoeken". De minister vroeg zich echter af of de grote meerderheid van de mensen wel beseft wat er allemaal op het ge bied van internationale samenwerking gebeurt. Wat het voorstel tot oprichting van een Internationaal Hof voor „de rech- Algemene staking in Londense havens Naar aanleiding van uitsluitingsmaat regelen in de Surrey-haven te Londen heeft het stakingscomité besloten tot uitroeping van een algemene staking in alle Londense havens. PLAATSVERVANGENDE MILITAIRE GOUVERNEURS VAN BERLIJN BIJEEN. Gisteren vergaderden gedurende een uur de plaatsvervangende militaire gou verneurs te Berlijn teneinde, zo ver klaarde een Britse woordvoerder. ..een apparaat voor beraadslaging" tot stand te brengen voor de uitvoering van de overeenkomst, welke de ministers van buitenlandse zaken te Parijs sloten. De vergadering werd gehouden in het ge bouw van de geallieerde bezettende mo gendheden. vanwaar nieuwe vlaggen van de vier mogendheden wapperden. Het bestuur van het NVV verzoekt ons de volgende verklaring door- te geven 1. Het protest van de heer Vermeu len tegen het optreden van het Ne derlandse Episcopaat is niet een aan val op het Episcopaat of op de vrij heid van de kerk. doch een verweer teeen een grievende en onrechtvaar dige bejegening, het NVV nu al jaren aangedaan. 2. Het optreden van de Nederlandse regeringsgedelegeerde pater Stokman, ter conferentie te Genève, acht het NVV-bestuur verbazingwekkend. De heer Stokman heeft het op treden van de Nederlandse bisschoppen in bescherming genomen oa. door te beweren, dat een katholiek arbeider die toetreedt tot het NVV ziin geloof zou verliezen. Met deze door geen enkel be wijs gestaafde bewerine is de Neder landse regeringsgedelegeerde vèr buiten ziin boekje gegaan. 3. Hoewel in de statuten van de Int. Arbeidsorganisatie staat, dat de arbei dersgedelegeerde telkeniare moet wor den aangewezp" uit de meest represen tatieve vakcentrale, bestaat in ons land al iaren het gebruik. dat de arbeiders- eedele^eerde bii toerbeurt, door het NVV de regering De mededeling van CNV en KAB-zijde aan de regering gedaan, dat men de heer Vermeulen niet meer ..wenst te erkennen, omdat hij een aan val od bepaalde groepen arbeiders heeft cedaan". is dus niet alleen feitelijk on- iuist. maar bovendien een slag in de lucht. Overigens is het zonder meer dui delijk. dat het NVV zich niet door de andere vakcentralen kan laten voor schrijven. wie het als arbeidersafgevaar- diede wenst voor te dragen. 4. Het NVV heeft na -de oorlog sa menwerking met de KAB en het CNV aanvaard wetende dat het verbod voor Katholieke arbeiders om lid van het NVV te ziin. nog niet was ingetrokken. Het NVV deed dit niet uit liefde voor de KAB maar in het belang van alle Nederlandse werknemers Het NVV heeft daarbij echter nooit onder stoelen of banken gestoken, dat het het bisschop- oeliik verbod als een grievend onrecht voelde. Nu dit ook eens voor een inter nationaal forum is. stellen de beide con fessionele vakcentrales de samenwer king discutabel Dit blilft voor verant- woordeliikheid van deze beide vakcen trales. 5. Met grote verbazing heeft het NVV- ten van de mens" betreft merkte mr Stikker ten slotte op. „dat nog een diepgaande studie van het probleem nodig is, opdat iedereen de toepassing van een gemeenschappelijke rechtscode begrijpt. In een hoofdartikel zegt de „Star" verheugd te zijn dat minister Stikker niet als een diplomaat uit de hoogte op óe dingen neerkijkt, maar ze van de practische kant beschouwt. Achter zijn woorden gaat het geduld schuil. Daar mee zal men op de komende Ronde Tafelconferentie het Indonesische pro bleem trachten op te lossen. In de strijd tegen het communisme heeft het reeds vruchten afgeworpen. Ook het nieuwe Europa zal groeien door geduld en ervaring Mits voldaan wordt aan de door mr Srikker genoemde voorwaarde, namelijk dat de mensen begrijpen wat er gebeurt, aldus minister Stikker. Van Zeeland kabinetsformateur WELKE BASIS? heeft Staat, De Belgische Prins-Regent Van Zeeland, minister van (CVP) met de vorming van een ka binet belast. Van Zeeland heeft deze opdracht aanvaard. Van Zeeland, die van 1935 tot 1937 premier is geweest, is een deskundige op economisch gebied. Op de vraag of hij reeds een plan haa, antwoordde de formateur, dat hij een en ander nog zou overwegen en telefonisch het eerste contact zou op nemen. Spaak blijkt op ondubbelzinnige wijze kenbaar te hebben gemaakt, dat hij niets meer voelt voor het premierschap en zich uitsluitend wenst te kunnen wijden aan buitenlandse zaken. Een nieuwe kabinetsformateur staat voor drie mogelijkheden: een tweeledi- 2-j roering van ae C.V.P. met de so cialisten. een tweeledige regering van de C VP, met de liberalen en een drie ledige regering van katholieken, socia listen en liberalen. Vooral in liberale kringen is men voorstander van de laatste oplossing, daar men in het algemeen van oordeel is, dat ae liberalen zich reeds lang ge noeg in de oppositie hebben bevonden. Koning Leopolds adjudant heeft ver klaard, dat „de Koning redelijk vol daan" ls over de uitslagen der Belgi sche verkiezingen. „Er zouden nog verrassingen kunnen zijn en de Koning houdt nauw contact met Brussel," zo zei hij. ZOU HET WAAR ZIJN? In een artikel in de „Saturday Evening Post" verklaart Miklós Nyaradi, de voormalige Hongaarse minister van financiën, die in December j.l. uit zijn land is gevlucht, o.m. dat „de satelliet- landen van de Sovjet-Unie militaire maatregelen hebben genomen om In 1951 voor de oorlog klaar te zijp." Nyaradi beweert dat de Kominform in September j,l. op degJCrim ëen ge heime vergadering heeft gehouden om „dit militair bondgenootschap tegen de Westelijke landen" te organiseren. Volgens de voormalige Hongaarse minister zou de Kominform voornemens zijn tegen 1951 een leger van 1.850.000 manschappen op de been te brengen, dat door de Sovjet-Unie met behulp van een soort leen- en pachtwet zou worden uitgerust. Nyaradi zegt verder, dat de Russische adjunct-minister van buitenlandse za ken Wladimir Dokanozof, die op het ogenblik van de Duitse aanval tegen Rusland ambassadeur in Duitsland was, in Juli ji., toen zij beiden te Boedapest verbleven, zeide dat binnen drie jaar een oorlog zou worden uitgelokt door de Westelijke mogendheden. (Bepaald geloofwaardig klinkt dit al les niet. maar wij willen deze uitlatin gen toch vermelden. - Red. L.D.). GRIEKSE CRISIS OPGELOST. De leiders van de Griekse populisten en dissidente liberalen hebben medege deeld, dat zij in principe tot overeen komst zijn gekomen over een coalitie regering. waarvan elk der leiders respectievelijk 'Tsaldaris en Venizelos. bij toerbeurt minister-president zal zijn. Ook de leider der unionisten, Cane- lopoelos, zal in de nieuwe regering ze telen. DE BELANGEN VAN HET JOODSE OORLOGSPLEEGKIND. Enige honderden Joodse kinderen, in de oorlog ouderloos geworden, waren het onderwerp van een byeenkomst te Amsterdam van het comité „Het Joodse Kind". De aanleiding tot deze vergade ring was het diepgaande meningsver schil tussen de commissie voor oorlogs pleegkinderen en vele Joodse burgers over de vraag op welke wyze de belan gen van het Joodse oorlogspleegkind op de beste wyze worden behartigd. De vergadering nam ten slotte een motie aan waarin de regering verzocht wordt tot uiting te brengen, dat Joodse oorlogspleegkinderen als regel gesteld dienen te worden onder Joodse voogdy, en waarborgen te scheppen, dat van deze regel niet kan worden afgeweken ten gunste van een voogdy van nlet- Joodse rechtspersonen, en dat uitzon dering ten gunste van een voogdy der niet-Joodse pleegouders alleen in die zeldzame gevallen mogeiyk is waarin inderdaad zeer gewichtige redenen aan wezig zyn. De Nederlandse gezant in Rome. Graaf van Bylandt, heeft zich naar Barl be geven om persoonlijk maatregelen te treffen en de burgemeester en marine zijn dank te betuigen voor de voortreffeiyke hulp. Graaf van Bylandt (geheel links op de foto) te Bari in gesprek met vertegenwoordigers van de K.L.M. klaard met het optreden van de KAB. Deze verbazing vloeit voort uit het feit, dat aan het NVV-bestuur bekend is. dat vele Protestanten, ook zii. die principieel een confessioneel-protestantse vakbe weging voorstaan, toch eroot bezwaar hebben teeen het onderhavige bisschop- neliik verbod hetwelk menig gelovig Katholiek arbeider voor een gewetens conflict stelt. 6. Maandagmorgen j.l. ontving het NVV-bestuur de telefonische medede ling van de heer Hagoort (CNV), dat hij en ziin collega's .verhinderd" waren, een op de middag van die dag te houden gezamenlijke vergadering van CNV- KAB- en NVV-besturen bij te wonen. Op verzoek van het NVV- bestuur gaf de heer Hagoort toen tele fonisch aan de KAB door. dat deze ver gadering werd uitgesteld. Dat is in tegensDraak met de mededeling, als zou den CNV- en KAB-bestuur zonder over leg met elkaar de bewuste vergadering hebben afgezegd vanwege de uitlating van de heer Vermeulen. 7. BlilKens u tlatingen in de pers doet het KAB-bestuur weten, dat het over de vraag of het Episcopaat er met h oog op de zielszorg juist aan doet. aan Katholieke arbeiders het lidmaatschap van het NVV te verbieden geen oordeel heeft Niettemin verklaart dit bestuur tegelijkertijd dat het Drotest van de heer Vermeulen een aanval is od groe- Den Nederlandse arbeiders, en dat het zich onvoorwaardelijk achter de bis- schoonen stelt. H eruit en uit de felle i reactle= van KAB-ziide oo her optreden van de heer Vermeu'en b'üw wel zon neklaar. hoezeer de KAB-le'din? orijs Duiker drong wrak van „Roermond" binnen GEEN STOFFELIJKE RESTEN AANGETROFFEN. Een duiker ls er in geslaagd het wrak van de Roermond, dat op ongeveer 25 meter diepte ligt. binnen te drin gen. HU vond echter geen veronge lukten. Naar men thans meent, zyn de stof felijke resten van de tien, die men in de romp waande, door de sterke stro men weggespoeld. In aanwezigheid van Nedërlandse en Italiaanse technici is gisteren een motor van de .Roermond" naar de oppervlak te gebracht Uit het feit, dat de pro peller geheel verwrongen was. biykt dat zij nog draaide, toen het toestel in het water terecht kwam, zo zei een functionaris. De bergingswerkzaamheden moesten korte tyd later tot vanochtend worden uitgesteld. bestuur vastgesteld, dat de indruk wordt de KAB of het CNV wordt voorgedra- gewekt als zou het CNV-bestuur zich in stelt od handhaving van het bisschop gen. De aanwyzing geschiedt echter door 'deze aangelegenheid solidair hebben ver- I peliik verbod. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat toi haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerap porteerd: Kon. Ned.-Ind. Leger: Tim. sold. Ie kl. Inf. G. Gelaanp, Indonesië. Man sold 2e kl. Inf. J. A Ru- niagit idcm. Tim. Korp Inf. A Adoe. idem. Mad sold. 2e kl. Inf. Abboel id

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1