LAAT UW MOND VERZORGEN! Wi MAPLE LEAF r AMERIKAANS PLASTIC KUNSTGEBIT Philips verdient onveranderd dividend over verdubbeld kapitaal HET HUIS AAN DE BAAI Het gevangenisivezen (3) De zon ging in Leeuwarden schijnen De Perponcherstraat 107 - DEN HAAG - Telefoon 392090 J Resultaat van 1949 ten hoogste gelijk aan dat van 1948 nu/tt kaua/yoMc/ RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Radio-prograninia 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 28 Juni 1949 Tweede Blad No. 26728 Het „Oude Blokhuis" te Leeuwarden, nu als Bijzondere Strafgevangenis ver bouwd. was vroeger het tucht- en werk huis. Het werd in 1499 dus juist 450 jaar geleden gebouwd. Onder de grond waren kerkers waarin de opstan dige Friese edelen werden opgesloten. Bij de laatste verbouwing werden daar van nog de funderingen gevonden. In de 16e eeuw werd het blokhuis be stemd tot tucht- en werkhuis. Een gro te brand vernielde in 1754 een deel van het gebouw, maar in de archieven is aangetekend, dat het gebouw in 1756 vernieuwd was en dat nu de burgers van Friesland weer gerust konden sla pen, daar al het gespuis weer goed ach ter slot en grendel zat. Het tucht- en werkhuis heeft in de loop der eeuwen veel bijnamen gehad. Onder andere „rasphuis", blijkbaar om dat gevangenen daar verfhout raspten. Ook „spinhuis". John Howard, de En gelsman die zich in de 18e eeuw inte resseerde voor het gevangeniswezen, be zocht Leeuwarden. Hij vertelt dat hij daar spinnende vrouwen en kinderen aantrof. Ook die naam is dus historisch verklaard. In 1870 werd het tucht- en werkhuis verbouwd tot Bijzondere Strafgevange nis. Aanvankelijk kreeg Leeuwarden de misdadigers die in andere gevangenis sen hun vijf jaar celstraf hadden uit gezeten. Celpsychose was in die tijd een vaak voorkomend verschijnsel. Er verliep soms veel tijd tussen 't constate ren daarvan en 't overbrengen van de gevangene naar Leeuwarden om de n-*n, die niet tegen de dodende een zaamheid van de cel bestand was, over te brengen naar de gemeenschap in Leeuwarden. Soms was dit zelfs nood lottig. Om de zaken meer In de hand te hebben, werd in 1890 bij de gevangenis te Leeuwarden een cellulaire afdeling gebouwd. Nu kon een gevangenisarts die celpsychose constateerde een gevan gene onmiddellijk uit zijn kerkertje ha len en in de gemeenschappelijke afde ling overbrengen. Het duurde intussen nog tot 1924 voor minister Heemskerk de bekende mitigatie circulaire uitvaar digde, waardoor het mogelijk werd wat de voorgeschreven vijf jaar eenzame opsluiting betreft, wat milder op te tre den. De leefregelen In de gevangenis wa ren zeer streng in die tijd. De mensen leefden geheel van de vrije maat schappij afgezonderd. Als er bij toeval een courant in een gevangenis ver zeild raakte, bracht dit een opschud ding te weeg. In de vrije uren moch ten de gevangenen wel een boek uit de gevangenis-bibliotheek lezen, maar daarin waren alleen boeken die zo braaf en degelijk waren, dat zij de mensen niet interesseerden. Eerst na 1924 werden er reclasseerders ook toegelaten tot de tot levenslang veroordeelden. Heel spaarzaam werd toen ook begonnen met het houden van enkele lezingen. Bovendien werd hier en daar aangevangen met het geven van vakonderricht en cursussen. Ook werd in enkele gevangenissen die zich daarvoor leenden, gezorgd dat de men sen behoorlijk werk kregen. Iets anders dan het geestdodende zakjesplakken en erwten lezen. Het ging langzaam aan de goede kant op, maar nog wel heel langzaam. Even brak de zon door de wolken. Maar lang duurde het niet, want in 1940 kwamen de Duitsers en keerden de middeleeuwse toestanden in de gevangenis terug. Totdat in 1945 de bevrijding kwam. Ik stond even na de oorlog zo vertelde de heer A. Jansen, directeur der Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden voor een moeilijke op gaaf. Uit Den Haag werd mij ge vraagd: „zie je kans binnen korte tijd de capaciteit van de gevangenis van 200 tot 600 man op te voeren, want er moet plaats komen voor een groot aantal politieke gevangenen die tot vjjf of meer jaren veroordeeld zyn?" Ik heb gezegd: „Ja, maar dan moet ik de vrijheid krijgen verschil lende reorganisaties in te voeren, ik wil er geen pakhuis van maken". Er is heel wat ge- en verbouwd. Vrij wel het gehele werk is door gevangenen uitgevoerd. Dat betekende natuurlijk goedkoop werk, maar het voornaamste was dat de mensen aan de slag gingen om hun eigen levensomstandigheden te verbeteren. Vroeger sliepen vele gevangenen, die In de gemeenschap waren opgenomen, in het alcovengebouw, ieder werd op gesloten in een uit ijzer bestaande kooi. Een gevangenis in de gevangenis! Na tuurlijk zijn die kooien het eerst ver dwenen. Op de slaapzalen stonden houten kribben. Die maakten dat er te weinig ruimte overbleef om de zaal ook be hoorlijk te gebruiken om te eten. Het ruimteprobleem werd practisch opge lost. De mannen slapen nu ln hang matten, die overdag worden opgeborgeft. Er zijn nu tien van die zalen die dienen om te slapen, te eten en te converseren. over zijn verleden gehoord. Hü heeft al vier jaar achter de rug. Hier gedraagt hij zich uitstekend. Hij vertelde ons dat hij de hele reorganisatie in Leeuwarden heeft meegemaakt! Het is zo zei hij een verschil als tussen dag en nacht. Wij leven hier nu als mensen, zijn in zeker opzicht zelfs weer gelukkig. Maar u 'begrijpt wel. dat het vreselijke is gepijnigd te worden door de vraag: kom ik ooit nog in de vrijheid. U komt uit de heer- J lijke vrijheid, wij leven hier in ons kleine wereldje en doen niets dan verlangen. Maar ik als jonge man, die zo'n verleden heb, weet dat ik de eerste achttien jaar nog; niet mag uitkijken naar de dag der bevrijding. Toch houdt de hoop nog eens vrij te zijn mij staande en spoort mjj aan om te werken en te leren. Want als ik eens vrij kom wil ik in staat zijn mijn eigen brood te verdienen. Met een hartelijke handdruk zijn wij behoef ik het te verzwijgen dat dit bezoek mij sterk had aangegrepen gescheiden. Ik naar de vrijheid, hij bleef in zijn cel, met zijn berouw en hoop. Het bezoek aan de gevangenen vroeger een marteling voor de gevange nen en zijn familie is ook veel veran- De cellenafdeling van de Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden in 1890 gebouwd. De muren zijn licht gesausd en alles Is gedaan om een gezellig en vriendelijk geheel te verkrijgen. Niet alle gedetineerden slapen in deze zalen. Ook de cellen in het cellen- huis zijn nog in gebruik. Dit gebouw zie bovenstaande foto ziet er niet vriendelijk uit, maar wie zo'n zware deur opent staat verbaasd over het te genwoordige interieur van zo'n cel. Hier is inderdaad een toverfee aan de gang geweest! Vroeger had de bewoner alleen een raam ln de lucht, waardoor hij hoog stens een stukje lucht kon zien. Nu is er een stuk aangebouwd, zodat het een normaal raam geworden is. Alleen de tralies aan de buitenkant herinneren er aan, dat men in een gevangenis is. Het tonnetje de grootste ergernis is weggewerkt in een kast. De mu ren zijn licht gekleurd en bijna alle bewoners hebben hun kamertje opge vrolijkt met planten en bloemen. Zelfs een matje op de vloer ontbreekt niet. Foto's aan de muur bewaren de herin nering aan de familieleden thuis. Vele gevangenen prijzen zich geluk kig dat zij zo'n eigen kamertje hebben, omdat het daar gemakkelijker is om in de vrije uren aan eigen liefhebberijen te werken of te studeren dan op de zalen. In de cellen mag op bepaalde uren van de dag gerookt worden, evenals op de zalen. Elke week krijgt leder een pakje cigaretten, dat wil dus zeggen drie op een dag. Om brandgevaar te voorkomen worden geen lucifers gege ven, maar op geregelde tijden gaat een bewaker rond met een aansteker. Wij spraken met een jongeman die tot levenslang veroordeeld is Een recht vaardig vonnis zal men zeggen, want hij had een moord op zijn geweten. Op gewekt zat hij te studeren toen wij hem overvielen. Van de directeur had ik wat derd. Voor het bezoek zijn kamertjes ingericht waar men gescheiden door een tafel vertrouwelijk kan spreken, ook al is er steeds een bewaker bij. Er is nu ingesteld dat enige keren in het jaar met Kerstmis is men daarmee begonnen en met Pasen is daarmee voortgegaan, omdat de ervaring die men daarmee opgedaan had, gunstig was een groep gevangenen enige uren ongedwongen mag omgaan met familieleden. Meegebrachte versnape ringen mogen daar genuttigd worden. Verder mag hij zijn kleine jongen of meisje, waarvan hij zoveel houdt en die hij zo erg mist, op zijn knie nemen, net als vroeger thuis. Wij plaatsten boven dit artikel als kop: „De zon ging in Leeuwarden schijnen". Schreven wij te veel? In een volgend artikel iets over het werken in de gevangenis. BESPREKINGEN TE BERLIJN. In een officiële Britse bekendmaking wordt gezegd, dat de vier plaatsvervan gende militaire gouverneurs voor Duits land heden te Berlijn, in het gebouw van het geallieerde bestuursorgaan, bij een zullen komen om te bespreken, hoe de overeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken te Parijs kan wor den uitgevoerd. Wanneer U 's morgens Uw slechte tanden bij ons laat trekken, plaatsen wij nog dezelfde dag een MUURVAST IN DE MOND. Volledige garantie. Trekken desgewenst in Evipanslaap. Behandeling door Tandartsen. Spreekuur van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Toenemende concurrentie ("Van onze financiële medewerker). Evenals het verslag van de Konink lijke, zijn ook de verslagen van Phi lips cn Unilever hoogst interessant, niet alleen omdat zij de belangstel ling genieten van een groot aantal aandeelhouders en evenzeer van een groot aantal werknemers, maar veel meer omdat het wel en wee dezer be drijven en derzelver financiële uit komsten een goede graadmeter vor men voor de economische positie des lands en in breder verband, wegens hun internationale vertakkingen, van die der gehele wereld. De<ze week Is het Philips die met haar jaarstukken cn de daaraan ver bonden beschouwingen voor de dag komt. Gelijk men weet, verdubbelde ;dit' bedrijf in het voorjaar van 1948 zijn kapitaal en gaf het een obligatie lening van f. 75 millioen uit. Het bedrijf heeft zich in 1948 in ster ke mate kunnen ontwikkelen. De om zet van 1938 op 100 stellende <op ver gelijkbare prijsbasls), kon in 1947 een cijfer van 128 worden bereikt, in 1948 van 162. Ten opzichte van 1947 steeg de omzet in 1948 met 27%. Vooral in de groepen der nieuwe producten was de omzetstijging verheugend: de stij ging in de standaardproducten (gloei lampen, radio-artikelen) 'bedroeg sinds 1938 32%, die van de overige produc ten niet minder dan 146%, waaruit ge constateerd wordt dat Philips in ver schillende nieuwe producten een be langrijke marktpositie inneemt. De export steeg ten opzichte van '47 met 19%. Op basis van 1938 =100 be draagt de index voor 1947 116. voor 1948 138. waarbij tot een vergelijkend prijspeil is herleid. Het aandeel in de Nederlandse export was ln de jaren 1938, 1946, 1947 en 1943 resp. 8.3. 18, 8, 13 en 11.6%. De teruggang is het ge volg van de voorsprong, die in de eer ste na-oorlogse jaren werd genoten doordat het Zuiden eerder bevrijd was. Thans nivelleert zich dat. Niettemin vertoont de ontwikkeling van Philips een gunstig beeld. De productie van Philips in Neder land lag 55% boven het niveau van 1938, tegen een cijfer van 13% voor de gehele Nederlandse industrie. jAlleen-verkoop voor Nederland E. G. BOUWER» Handelsvereenlging Amjterdam-Z. (Adv.) FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 67) Ze zijn da&r, meneer! riep de politieagent. De regen verminderde op dat mo ment in zoverre, dat we in staat wa ren een paar honderd meter voor ons uit twee figuren te onderscheiden, die optornden tegen de stormwind. Ik kon de grote gestalte van Simpkins zien en hij scheen Judith bij haar arm te hou den. Een nieuwe regenvlaag deed de figuren weer in het niet verdwijnen. Hij moet daar een boot hebben liggen, riep Brannigan vlakbij mijnoor, daar de wind zo sterk was, dat ik an ders zijn woorden niet zou kunnen ho ren. Ik zal voorop gaan, volg me zo snel als je kunt. De inspecteur verdween in de mist van regen. Ik vroeg me af, terwijl ik achter hem aanstrompelde, waarom Simpkins het niet zó geregeld had, dat ae boot op hem lag te wachten in het smalle kanaaltje, dat tot vlakbij het huis liep. Maar ik bedacht me, dat dan de boot waarschijnlijk opgemerkt zou zijn. Het moest al gedurende lange tijd geregend hebben, want de grond was doorweekt. Ik was nu alleen. De drie •politiemannen waren Brannigan op de voet gevolgd. Mijn been bleef me pijn doen, maar toch wist ik in een vrij snel tempo voort te strompelen. Sneller, sneller, drong een stem in mijn binnenste, Judith is in gevaar. Als je niet voortmaakt, ben je mis schien te laat en zie je haar nooit weer. Diverse keren kwam ik op mijn ge zicht terecht na een sprong over de dijkjes, waarmee de laagliggende wei den waren afgebakend. Op een gege ven moment raakte ik zelfs de weg kwyt, aangezien het gordijn van regen zo dicht was geworoen, aat. iet mogelijk was een meter voor je uit te zien, maar een kreet en een schot in de mistige schemering deden me de goe de richting hervinden. Opeens hoorde ik het snorrende ge luid van een motorboot en al mijn hoop vervloog. Met alles wat er aan kracht in me over was, rende ik in de rich- flfog van het geluid en binnen enkele minuten had ik de oever bereikt. Bran ik hem toe en er klonk een beschuldi ging in mijn uitroep. De blik, waarmee hij me aankeek, v/as die van een doodvermoeid mens. Ik kon zien, dat deze man, ondanks zijn enorme lichaamskracht, thans op z'n laatste benen liep. Ik was er op voorbereid, dat dit misschien de opzet van de afperser zou zijn, en ik had een politieboot klaar liggen, maar bij dit slechte zicht is hij er waarschijnlijk onopgemerkt langs kunnen glippen, schreeuwde Branni gan terug. Die kerel speelt met de Dui vel zelf onder één hoedje! Opnieuw verminderde de regen. Ik kon nu de open zee zien, die vol met witte schuimkoppen was. De wind, die ons uit zee tegenwoei, was guur en van een geweldige kracht. Onder normale omstandigheden zou nooit een kleine motorboot bij een dergelijke orkaan uitgevaren zijn. Ik tuurde in de richting van de gol ven. Eerst daoht ik, dat de motorboot waarschijnlijk al verdwenen was m de mist, want ik kon niets zien, dat er op geleek, ook al hoorde ik het geluid van de motor nog steeds, doch plotseling zag ik het te voorschijn komen, op een afstand van een meter of dertig. De kolonel lag geknield op het ach terdek met zijn armen om Judith heen. Vaag kon ix verder nog de gestalte van een man aan het roer onderscheiden. Brannigan hief zijn revolver omhoog, maar scheen te beseffen, dat hij niet kon schieten zonder Judiths leven in gevaar te brengen. Spijtig liet hij zijn wapen weer zakken. De motorboot verwijderde zich in de richting van de zee. Ik schatte dat het nog maar even zou duren, dat we haar in het oog konden houden, want reeds kondigde zich een volgende zware re genbui aan. Toen opeens zag Judith mij. Ze wor stelde In de armen, die haar omvat hielden, en ik denk, dat ze ook gegild moet hebben, doch haar stem ging on der in het geraas van de storm en het gebulder van de golven. Ze streed te vergeefs. De man, die haar beet hield, was vasbbeslot-en haar niet te laten ontsnappen. Ik realiseerde me op dat moment fel, wat dit alles voor mij be- tekèhde. Ik besefte, dat, wanneer een nieuwe storbbui de boot aan ons ge zicht zou onttrekken, ik Judith nooit zou weerzien. Ze zou óf omkomen in de golven óf verdwijnen naar een vreemde uithoek van deze aarde, waar vandaan ze onder Simpkins' bewaking wel niet zou kunnen wegkomen, Ik voelde een stalen greep om mijn arm. Brannigan schreeuwde iets in mijn oor, Zfjn ogen keken triomfantelijk. Ik keek in de richting van -de zee en zag opeens de boeg van een andere motor boot zichtbaar worden. Vervolgens kwam de hele boot te voorschijn en kon ik de helm van een politieagent achter het roer ontdekken. Brannigan en ik schreeuwden als waanzinnigen. We moeten een wonderlijke aanhlik opgeleverd hebben, zoals we daar in de golven stonden te dansen en orders naar de politieboot schreeuwden, die naar alle waarschijnlijkheid niet ge hoord konden worden. (Wordt vervolgd) Bovenstaande cijfers geven een goede indruk van de gunstige ontwikkeling van het Philipsbedrijf na de oorlog. De oorlogsschade is hersteld en langzamer hand zullen ock de sporen daarvan uit de balans verdwijnen. Geconstateerd wordt dat in de loop van 1948 steeds duidelijker werd, dat de markt in een overgangsstadium ver keert van een verkopers- naar een kopersmarkt. De achterstallige vraag wordt geleidelijk ingehaald: na de snel le uitbreiding in de afgelopen jaren verwacht Philips dat 1949 over het ge heel genomen een jaar van consolidatie zal zijn. De gang van zaken in het nieuwe boekjaar is tot dusver gunstig. Dc toeneming van dc concurrentie wordt echter steeds sterker gevoeld. Voorzo ver thans kan worden gezien, zal het resultaat over het boekjaar 1949 be vredigend, doch ten hoogste gelijk zijn aan dat van het verslagjaar. Er werken thans 3 4.5 0 0 personen bij de Philipsbedrijvcn, onder wie 6000 vrouwen. TE SCHERPE INKOMENSNIVELLERING. Aan het slot geeft de directie van Philips enkele belangwekkende be schouwingen over enkele aspecten van de economische toestand. Zjj pleit voor een intensieve economische sa menwerking in West-Europa, die zo veel mogelijk moet voorkomen dat dit deel van dc wereld in een groot aan tal relatief kleine door contingente- ringen en tarieven beschermde gebie den verdeeld blijft. Een dergelijke verdeeldheid vormt Philips spreekt uit ervaring een groot gevaar voor de positie van West-Europa ten op zichte van grote economische eenhe den, zoals dc V.S. en Rusland, waar de enorme afzetgebieden grote mo gelijkheden tot efficiënte massapro ductie en specialisatie bieden. Voorts keert het verslag zich tegen een te scherpe inkomensnivellering, die schadelijk is voor de kundigen en de energieken, maar tenslotte ook voor de economisch zwakkeren, die nimmer enig voordeel kunnen hebben van de algemene verarming, welke het gevolg van een dergelijke politiek zal zijn. Van de landen van West-Europa wordt Nederland wej zeer ernstig door de po litiek van te scherpe inkomensnivelle ring getroffen. Philips wijst ook op de wenselijkheid van verlaging der overheidsuitgaven en op de noodzakelijkheid van belasting verlaging. Zij betreurt het tenslotte dat de nieuwe wetsontwerpen inzake belas tingherziening voor de bedrijven, in volstrekt onvoldoende mate aan de be zwaren van het bedrijfsleven tegemoet komen. BEPALINGEN VOOR HET JACHTSEIZOEN. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald dat de jacht op verschillende wildsoorten in de volcende perioden zal ziln eeonend: Grof wild: reebokken van 25 Juli 1949 t/m 6 Aug. 1949; reebokken en reegeiten van 21 November 1949 t/m 26 Nov. 1949, Kle'nwild: patrijzen van 2 September 1949 t/m 31 Dec. 1949; fazantenhanen van 1 Oct. 1949 t/m 31 Jan. 1950; fa- zantenhennen van 1 Oct. '49 t/m 31 Dec. 1949; houtsnippen van 1 Oct. 1949 t/m 31 Jan, 1950: hazen van 1 Oct. 1949 t/m 31 Dec. 1949: korhanen van 1 Dec. 1949 t/m 31 Dec. 1949. Waterwild: alle soorten ganzen, be halve brandganzen en Canada-ganzen van 1 Aug. 1949 t/m 15 Febr. 1950; alle soorten eenden, behalve bergeenden en eidereenden van 1 Aug. 1949 t/m 15 Jan. 1950; watersnippen van 15 Aug. 1949 t/m 15 Jan. 1950; meerkoeten van 15 Oct. 1949 t/m 15 Jan. 1950; goudplevieren van 15 Oct. 1949 t/m 15 Dec. 1949. Het vangen van waterwild door mid del van eendenkooien is toegestaan tei> aanzien van alle soorten eenden, be halve bergeenden en eidereenden van 1 Aug. 1949 t/m 15 Jan. 1950. Het vangen van waterwild door mid del van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd is slechts toegestaan ten aan zien van de volgende wildsoorten; alle soorten ganzen, behave brandeanzen en *nada-ganzen van 2 Aug. 1949 t/m 15 Febr 1950; goudplevieren van 15 Oct. 1949 t/m 15 Dec. 1949. ALS EEN KAT IN HET NAUW ZIT Voor het station Hollandse Spoor te Den Haag wandelt een sandwichman" heen en weer met een eroot bord, waar op men om. het volgende kan lezen: ..Wie ruilt mijn flat te Rotterdam voor een woning te 's-Gravenhage?" Wie weet of binnenkort niet nog an deren met borden en opschriften in deze zin voor de stations heen en weer zullen drentelen 7). De oude. ongewassen heer Kas- sus, de huisbezitter, scheen helemaal te vreden gesteld te zijn door het dure hor loge, dat Joris Goedbloed hem overhan digde en zo kwam het, dat Joris en Panda nu ongehinderd het vertrek bin nen konden gaan, dat Joris in dit huls bewoonde. Het was een eenvoudig, ja zelfs armelijk vertrek, zoals op de teke ning hier boven duidelijk is afgebeeld. mEr hingen echter enkele leerzame spreu- ihgari"stónd al tot zijn knieën in het i ken aan de wand. Op de ene stond: I zeewater met een revolver in zijn hand. „Wie geeft wat hij heeft, is waard dat 1 Je hebt ze laten ontsnappen, riep j hy leeft" en op de andere: „Wie goed doet, goed ontmoet". „Dat is mooi", i dacht Panda, ,,dat zal ik onthou- I den. En Joris is toch wel echt góéd ge worden, wanneer er in zijn kamer zulke dingen te lezen zijn!" „Neem plaats, ventje", sprak Joris in tussen, terwijl hij zelf ook ging zitten. „Zo ge ziet leef ik in uiterste soberheid om daarmee een goed voorbeeld te ge ven. Nu ge dan eenmaal secretaris van onze Maatschappij tot Uitvoering en In standhouding van Goede Werken z(jt, doet ge er goed aan te bedenken, dat ik geen praalzucht en weelderigheid tfan u zal verdragen! Nu zal ik u uitleggen, waaruit uw taak zal komen te be staan En dat wilde Joris juist gaan doen, terwijl Panda diep onder de indruk toe luisterde, toen er iets heel merkwaar digs gebeurde. De deur ging open en... ja, en wie kwam daar binnen? Niemand minder dan de heer Jeroen de Blaet, wie Joris juist het dure horloge had af handig gemaakt. Joris schrok zó erg. als lieden met zuivere gewetens maar zel den schrikken Opnieuw f 500.000 boete geëist tegen Bijenkorf Mr W. J. A. M. Smit, Officier van Justitie bij de Amsterdamse economi sche politierechter, heeft „wegens op zettelijk niet nakomen van voorschrif- schriften ter voorkoming van prijsop drijving" tegen de NV magazijn ,.De Bijenkorf" een geldboete van f. 500.000 geëist met inbeslagneming van diverse goederen, die naar schatting een waarde van f. 125.000 vertegenwoordi gen. De politierechter mr W. C. Hassoldt, bepaalde de uitspraak op 4 juli a.s„ des middags te 2 uur, doch voegde er aan toe. dat hi1 dan waarschilnli.ik een interlocutoir vonnis zal wijzen, zodat een definitieve uitspraak nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Met deze eis heeft mr Smit zich in feite aangesloten bij het vonnis, dat de tuchtrechter verleden jaar over de Bijen korf heeft uitgesproken aan het einde van het prootste proces, dat de prijsbe- heersing in ons land heeft gevoerd. HAAGSE GERECHTSHOF VILLA LEEG GEPLUNDERD. De reputatie vail de koopman K. C. de Voogt is bij de rechtbank gevestigd, en toen hij enige tijd geleden terecht stond wegens een inbraak in een villa te Wassenaar, had hij als gevolg daar van drie jaar gevangenisstraf gekregen. De villa was volkomen geplunderd, en een karrevracht vol goederen was er uit gesleept. In hoger beroep bij het Haagse Ge- rechtshof, beloofde verdachte zijn leven te verbeteren. Het Hof heeft thans 8 I maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief opgelegd. De medeplich tige A. Bosch, die eveneens tot drie jaar was veroordeeld, kreeg tjians een jaar gevangenisstraf. 15 JAAR VOOR SS STURMSCHARFFÜHRER. De Rotterdamse Kamer van het Haag se Bijz. Gerechtshof heeft de 41-j. C. C F. Richter, die als SS Sturmschar- führer bij de SD te Rotterdam in de oorlogsjaren deel bad genomen aan het doodschieten van enige Nederlandse burgers, veroordeeld tot 15 Jaar gevan genisstraf met aftrek. De eis luidde levenslang. Neil. Herv. Kerk Beroepen te Hoo- geveen (3e pred.pl.) J. W. de Bruyn te Sprang; te Wllnls C. v. d. Wal te Daarle (O.), te Langerak (Z.H.) S. Go'verts te Valburg; te Rllssen (vac. W. L. Mulder) J. de Lange te Nunspeet; door de generale synode als pred. ln alg. dienst met bin ding van standplaats aan de kerk ln haar geheel dr W. A. Visser 't Hooft te Geneve, secr.-generaal van de Wereldraad der kerken. Bedankt voor Bréukelen (2e pred.pl.) W. Slrag te Alblasserdam; voor Oudewater (toez.) P. J. F. Lamens te Elspeet; voor Krulnlngen G. W. IJzerman to Badhoeve dorp. Benoemd tot docent aan de Hogere Theol. School te Batavia N. K. v. d. Akker te Rhenoy. Gcref. Kerken Beroepen te Lopper- sum W. Wlersma te Oudega (Sm.); te Kommerzijl J. Z. Potjer te Kollum. Aangenomen naar Barneveld A. Brouwer te Soestdljk. Bedankt voor Applngedam IJ. Feenstra te Augustlnusga-Surhuizum; voor Zeven hulzen (Gr.) J, Brouwer te Mlddelstum; voor Bunschoten-Spakenburg (vac. H. Torenbeek) Th. Boersma te Ulthuizer- meden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gro ningen J. C. Marls te Haarlem-Noord. Gcref. Gemeenten Bedankt voor Rot terdam (C) (vac. wijlen G. H. Kersten) M. Blok te Zeist. VOOR WOENSDAG 29 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek. 7.30: strijdlied; 7.33: muziek bij het ontbijt; 8.00: nieuws; 8.15: orgelspel; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: Beethoven-concert: VPRO 10.00: moeder en kind; 10.05: morgenwij ding door ds D. Richards; VARA 10.20: voor de keuken; 10.35: als de stofzuiger zwijgt; 11.00: populair nonstop-program- ma; 12.00: Mlller-sextet; 12.30. mededelin gen; 12.33: voor het platteland; 12.38: Hammondklanken; 1.00: nieuws; 1.15: kalender; 1.20: populair concert; 2.00: gesproken portretten; 2.15: gram.pl.; 2.25: liederencyclus; 3.00: de regenboog; 3,30: de Roodborstjes; 3.50. waar zwerven wij?: 4.00: het orkest van de week; 4.15: voor de kleuters: 4.30: vragen staat vrij; 4.55: zo de ouden zongen, piepen db jongen; 5.15; Promenade-Orkest; 6.00: nieuws: 6.15: varia; 6.20: André Kostelanetz en zijn orkest; 6.30: Ned. strijdkrachten: 7.00: al gemene wonlngpolltlek; 7.15: Paul God- wln-Trlo; VPRO 7.30: levensopbouw; 7.40: weekkronlek; 7.45: een woord tot de stu denten: 8.00: nieuws; 8.05: Nationaal Programma. Hilversum II (415 M) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: muziek bij het werk; 9.00: ochtend bezoek: 9.30: waterstanden: 9.35: sympho- nlsch morgenconcert: 10.30: morgendienst door ds H. Hornstra; 11.00: zeven bekende Spaanse volksliedjes; 11.15: Hlldebrand- mlnlaturen; 12.00 Boston „Pops" Orkest: 12.30: mededelingen; 12.33: Zigeuner orkest; 1.00: nieuws; 1.15: Vrij en Blij; 1.45: gram.pl.; 1.50: Omroepkamerorkest; 2.30- bondsdag: 3.30: Juup Raphael, alt viool; 4.00: balletmuziek; 4.15: voor onze Jongens en meisjes; 5.30: gram.pl.; 5.45: Surinaams hqut; 6 00: Nederlandse koren on korpsen: 6.30: herinneringen aan Franz Léhar; 6.45: plano-duo; 7.00: nieuws: 7.15: nieuws uit Indonesië; 7.30: actueel geluld: 7.45: oud-Nederlandse huismuziek; 8.00: nteuws; 8.05: Nationaal Programma. Nationaal Programma ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard. 8.00: nieuws: 8.05: Marlnlerskapel: 8.45: eindexamen 1949; 9.05: Nederland viert feest: 10.05: gram.muzlek: 10.10: het Nederlandse landschap ln poëzie: 10.20: ons lied; 11.00: nieuws: 11.15—12.00: Dolf van der Linden met het orkest der witte anjelieren. AGENDA DINSDAG. Ambachtsschool: Ledenvergadering to 4) uur nim. Pieterskerk: Eerste zomerconcert (Jaaf Stotijn, Leo Mens) 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5