DELFTSCHE SLAOLIE 7^ In Amerika heerst een „milde depressie" Stijgende fruit-oogst moet worden opgevangen Voor jaarsopleving is uitgebleven PRIJS FL.1.80 PER FLES STADSNIEUWS Wanneer zijn de Leidse winkels gesloten? Met een enkel woord DINSDAG 28 JUNI Beteelde oppervlakte sterk uitgebreid (Speciale berichtgeving). De Nederlandse frult-telers, in sa menwerking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, hebben maatregelen beraamd om het grote overschot aan appelen en peren op te vangen, dat jaarlijks in de maanden Augustus, September, October en No vember in onze boomgaarden wordt geproduceerd. Hoewel het gemiddelde fruitverbrulk van de Nederlandse consument aanmer kelijk lager ligt dan in vele andere lan den (40 kg bij ons tegen 58 kg in Enge land, 65 in Zwitserland en circa 100 in Amerika), is het tot dusver toch groot genoeg geweest om naast de export, die niet minder dan 24 van het to taal bedraagt onze fruit-telers een volledige afzet te waarborgen. De met fruit beteelde oppervlakte in ons land wordt echter steeds groter. In 1947 bedroeg zij iets meer dan 60.000 H.A., dat is ongeveer een oppervlakte van de Noord-Oost en de Wieringer- meerpolders tezamen. Maar in de jaren na de oorlog is er gemiddeld per jaar ruim duizend hectare bijgekomen. Die boomgaarden leveren na een jaar of vijf voor het eerst productie, wat wil zeggen dat over één of twee jaren onze oogst belangrijk zal worden opgevoerd om daarna regelmatig te stijgen. Ook ver beterde cultuurzorgen droegen tot die verhoging bij. De frult-telers-organisatie zit met het probleem hoe straks voor haar j producten een behoorlijke afzet te i vinden. Dc eerste gedachte Is natuur- I lijk: export. Inderdaad zou de reeds beduidende export (tot een waarde van 32 millioen gulden per jaar) aan zienlijk kunnen worden opgevoerd als er niet diverse moeilijkheden waren. De heren C. Boudewijn, voorzitter van de Ned. Fruittelersorganisatie, en M. Prins Jr., voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, heb ben ons daar het een en ander van ver teld. In de eerste plaats is er de han dicap van de „beurtjaren". Het ene Jaar dragen de bomen veel beter dan het andere. Er is dus het gevaar dat men in een top-jaar export-overeenkomsten sluit, welke men in een daaropvolgend slecht jaar (mede misschien als gevolg van extra-tegenslag door storm, vorst, droogte e.d.) niet kan realiseren. Bo vendien zijn lang niet alle soorten ge schikt voor export. Zweden moge dan in de eerste plaats „mooi" fruit appre ciëren, eldres ook in het binnenland, trouwens eist men fruit van uitste kende kwaliteit. En het Nederlandse frUit zo verklaarde de heer Prins staat kwalitatief nu eenmaal nog altijd teveel in het teken van het gewone. In 1947 was er slechts 11 van stan daardkwaliteit (dus werkelijk uitstekend fruit) en 54 van hulshoudkwahteit. 13 was fabrieksfruit, terwijl aan kroet (het allerslechtste) voor 22 werd ge leverd. Dank zij vele maatregelen gaat de kwaliteit hier te lande met grote spron gen omhoog, maar het juiste niveau hebben wij stellig nog niet bereikt. 4. Indien mogelijk zal door een mi- nimumprljsrcgcling worden bevorderd dat een gedeelte van de liuishoud- consumptie wordt afgenomen, In de fabrieksrcgcling wordt opgenomen. 5. Door middel van reclame zal het worden gestimuleerd. 6. Alle exportmogelijkheden zullen worden uitgebuit.. Als men ook daar mede het gewenste doel niet bereikt, zal men overwegen om de overschot ten zelf tot appelsap te laten ver werken, dat dan zal worden verkocht in die tijden, waarin de oogst door allerlei tegenslagen beneden het normale niveau is gebleven. DE GROTE VACANTlE OP DE R.II.B.S.'EN. In het Staatsblad van heden is op genomen een Kon. Besluit van 17 Juni 1949 tot nadere wijziging en aanvulling van het reglement voor de Rijks Hogere Burgerscholen. Daarin wordt bepaald, dat de grote vacantie eindigt de avond van de Maandag, onmiddellijk vooraf gaande aan de eerste Dinsdag in Sep tember en begint op de achtste Za terdag aan die Maandag voorafgaande na afloop van de schooltijd. „ROERMOND" HAD GEEN POST AAN BOORD. Naar men ons van de zijde der KLM meedeelt, bevond zich aan boord van de verongelukte „Roermond" geen post. Er is tenslotte gelijk gezegd de moeilijkheid, dat een te groot gedeelte van de oogst, die direct geconsumeerd moet worden, in een korte periode van namelijk slechts vier maanden valt. Nu kunnen de exportverwachtin gen gelukkig iets hoger worden aange slagen dan het vorig jaar. Engeland zal 15.000 ton peren en 10.000 ton appelen afnemen in December, voor Tsjecho- slowakije kan op 12.000 ton appelen worden gerekend en voor de Engelse legers in Duitsland op 2500 ton. Bo vendien zullen waarschijnlijk binnen afzienbare tijd handelsbesprekingen worden gevoerd over de export van hard fruit naar Duitsland zelf. Daarnaast wordt een deel van de oogst geleverd aan de venverkende in dustrie voor pulp en siroop, maar men vreest, dat de aard van de boterham belegging de laatste tijd zodanig is ge wijzigd, dat hier eerder een daling dan een stijging moet worden verwacht. Er is verder afname voor de be reiding van appelsap. En het is voor dit product, dat men een groot scheepse reclame wil voeren! Ir A. K. Zwede, directeur van het instituut voor bewaring en verwer king van tuinbouwproducten, vertelde ons dat in Zwitserland omstreeks 10 liter vruchtensap per hoofd van de bevolking wordt geconsumeerd. Men zal al blij zijn als men het in Nederland tot twee liter per persoon zal kunnen brengen Met dat alles is men er dan echter nog lang niet, te meer niet omdat het de vraag is of de opname-capaciteit van de binnenlandse consument dit jaar nog wel dezelfde zal zijn als tevoren. Alleen al het feit. dat het huishoude lijk budget over een zoveel groter aan tal artikelen moet worden verdeeld dan bijvoorbeeld een jaar geleden, kan als argument voor deze twijfel gelden. Een sterke prijsdaling voor het harde fruit van de nieuwe oogst wordt dan ook allerwege verwacht. De maatregelen, welke men thans, ter opvanging van de moeilijkheden, heeft opgesteld, zijn de volgende: 1. het aan de veilingen aangevoerde fruit, voor zover dit niet door de kweker gesorteerd en verpakt ter velling wordt aangevoerd, zal daar zo goed mogelijk gesorteerd en ver pakt worden. 2. Een aanvoerverbod zal worden ingesteld voor het kroet. 3. Fabrieksfruit zal niet in de verse consumptie mogen worden gebracht. Te Bonn is men druk bezig met het optrekken van het gebouw, waarin Bondsregering van West Duitsland haar intrek zal nemen. Een overzicht van het werk. i crob nieuw zou uitblijven, president Truïnan gedwongen wordt om handelend op te treden. Immers 1950 is een verk'ezings- jaar en dan willen de kiezers actie van hun regering zien bij een zo belangrijk vraagstuk als dat der werkloosheid. De „milde depressie" heeft intussen nog andere gevolgen. In de achter ons liggende jaren, toen de Amerikaanse In dustrie de vraag van het kooplustige publiek niet aan kon, werd weinig aan dacht geschonken aan de paar milliard dollar aan goederen, die door Amerika werd geïmporteerd. Nu echter de kleinhandelsmarkt ge slonken is. gaat de import zwaarder meetellen, en komt men op tegen invoer van buitenlandse fabrikaten. Meer en meer kan men horen, dat de belasting dollars van het Amerikaanse publiek vJa de Marshall-hulp gebruikt worden om de Europese Industrie te versterken en dat vervolgens deze Europese industrie „met de produchten van haar goedkope arbeid" (dit is nog altijd een geweldig populaire uitdrukking bij de protectio- nisten) thans de Amerikaanse fabrikant komt beconc-ureren en goéde Amerika nen werkloos maakt. In de practljk uiten deze klachten zich in brieven aan het congres en het de partement van handel en vraagt men om bescherming tegen het buitenlandse product. Het ligt" ln de lyn dër verwach- HET EINDE DER BERLIJNSE SPOORSTAKING. Hedenmorgen te acht uur is de Ber- lijnse spoorwegstaking, die 39 dagen heeft geduurd, zonder verdere inci denten geëindigd. Klokslag acht uur werd de stroom ingeschakeld en de electrische klokken op de stations begonnen weer te lopen. Enkele minuten later begon de eerste proefrit over de reeds danig geroeste en door gras overwoekerde sporen. De Duitse politie van de Westelijke secto ren begon ae stationsgebouwen te ont ruimen 'en de terugkerende spoorman- nen, gewapend met schrapyzers en bezems, begonnen de perrons van het mos te zuiveren. (Van onze correspondent te New York) De optimistische verwachtingen, door president Truman en zijn adviseurs ge uit, dat zich na 15 Maart een econo mische opleving zou voordoen, zijn niet door de feiten der laatste maanden ge staafd. Integendeel: toen eenmaal de achterstallige vraag, ontstaan gedurende de oorlogsjaren, bevredigd was, zette de kopersstaking zich voort in wat men thans euphemistisch „een milde depres sie" noemt. De uiterlijke kentekenen van deze depressie zyn een productiedaling met tien percent, een daling der groothan- delsprijzen met 8 pet, een daling van de kosten van levensonderhoud met 3 pet en een werkloosheid, die thans reeds 4 millioen geheel en 4 millioen gedeeltelijk werklozen omvat. De niet zichtbare ken tekenen, maar niettemin in ieders brein aanwezig, zijn de grote vragen: hoe lang zal het dit keer duren en hoe ver zal het zich voortzetten. Het land bevindt zich momenteel in een deflatieperiode. Na gedurende vele jaren op de vloedgolf van de inflatie te zijn voortgestuwd. Hoewel de regering nog niets ondernomen heeft ter bestrij ding van de werkloosheid, zijn daar wel plannen ln studie. De regeringsecono men zijn wat voorzichtiger geworden ln hun voorspoedsvoorspellingen. De laatste op dit gebied is dat wij momenteel zijn gekomen op een punt waar de conjunc tuur zich spoedig kan oprichten, of ver der doorzakken. Het kan dus vriezen of dooien, en ieder kan kiezen, wat hem zint. Men kan zeggen dat de Industriële productie over de gehele linie is ge daald, met uitzondering van de bouw nijverheid en de automobielindustrie. De bouwnijverheid vertoont belangrijke schommelingen met de seizoenen en een daling in deze tak van bedrijvigheid te gen de herfst wordt algemeen aangeno men. De automobielindustrie spuwt mo menteel nog een enorm aantal wagens uit. de fabrieken (raming productie 1949: 6 millioen), maar de verwachting is, dat met de zomer (en de vacanties achter de rug) ook Detroit wat langzamer zal gaan draaien. Het hopen is nu, dat tegen het najaar de deflatie in de overige industriën zal zijn uitgewerkt en de opgaande lijn weer zal worden Ingeslagen, waardoor de teruggang in de bouwnijverheid en de automobielindustrie kan worden opge vangen. Is dat niet het geval dan dan bestaat er een flinke kans dat de milde depressie omslaat in een echte, met een productiedaling van 15 20 pet en een werkloosheid van 6 millioen (ge heel werklozen). Zou de depressie zich binnen deze limiethouden dan nog is er geen reden om van een zware crisis te spreken. Immers 6 millioen werklozen op een totaal van 64 millioen werkwilligen, is aanzienlijk beter dan de 8 millioen werklozen op 56 millioen juist voor de oorlog of de 12 k 13 millioen werklozen uit de zwartste jaren van de depressie ln de dertiger jaren. Overigens is het duidelijk dat wan neer onverhoopt de najaarsopleving op- Ds W. H. Kelder beroepen te Utrecht Naar w(j vernemen heeft de kcr- keraad der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht gisteren een beroep uitge bracht op ds W. H. Kelder, Ned. Herv. predikant alhier. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen godgeleerdheid: de dames H. Alons (Leiden) en E. Miskotte (Leiden); doc toraal examen Nederlands recht: de heren J. Nolen (Amstelveen) en J. Rietveld (Den Haag); candidaatsexa men Chinees-Japanse taal- en letter kunde: de heer J. Fontein (Leiden). A-s. Zaterdag zal het 25 jaar ge leden zyn dat mej. Truus den Holder als winkeljuffrouw haar intrede deed in het manufacturenbedrijf van tie heer Jac. Vlasveld, Doezastraat 20 alhier. tingen dat, wanneer de toestand zich verder toespitst, de georganiseerde ar beid zich bij deze Jammerklachten zal gaan aansluiten. Immers kort geleden kwam er reeds een stem uit die richting, die zeide „dat de vakverenigingen zich achter het programma van internatio nale handel van de president scharen, maar dat gewaakt moet worden, dat niet tegelijk met het Europese product de werkloosheid geïmporteerd wordt. Een ander gevaar, dat in de situatie schuilt, is dat wanneer de president maatregelen tegen de werkloosheid gaat nemen, de werkverschaffing (publieke werken e.d.) grote bedragen van de schatkist gaat eisen. De schatkist heeft voor het lopende jaar al met. een tekort te kampen en het is zeer goed denkbaar dat het congres, wanneer het opgeroe pen wordt om uitgaven en inkomsten min of meer met elkaar ln overeenstem ming te brengen, met de bezuinigingsbijl zal gaan zwaaien, die dan wel eens op het Marshallplan terecht kan komen. Zoals in de laatste weken is gebleken, is er reeds een groep ln Washington, die wil beknibbelen op de dollars voor het Europese herstel programma. Resumerend kan gezegd worden dat, hoewel de situatie momenteel nog aller minst alarmerend is, er factoren aan wezig zijn, die de situatie snel kunnen verslechteren. De daling in de conjunctuur, begon nen in 1948, is nog niet tot staan ge bracht. In de maanden SeptemberOc tober aanstaande zal het „weest op uw hoede"-seln in Amerika uithangen Om wit te knippen en te bewaren Het gebeurt nog al eens dat huisvrouwen bij het doen van haar inkopen de winkeldeur gesloten vinden doordat zij niet precies op de hoogte zijn op welke tijdstippen bepaalde zaken ingevolge wettelijke en/of plaatselijke bepalingen gesloten zijn Een dergelijke ervaring is in Let bijzonder onaangenaam voor de ingezetenen van omliggende gemeenten, die naar Lelden komen om hier hun Inkopen te doen en dan onverrlchterzake huiswaarts moeten keren. Daarom laten wy hieronder een lijstje volgen, ons op ons verzoek verstrekt door de Leidse Middenstandscentrale, dat een overzicht geeft op welke dagen bepaalde zaken gesloten zijn. Wij geven onze lezers en lezeressen ook die in de stad Leiden in overweging dit lijstje uit te knippen en te bewaren. Het kan ook hun van pas komen en hun een vergeefse gang besparen! Maandagmorgen ziin gesloten: Maandagmiddag zijn gesloten: Dinsdagmiddag ziin gesloten: Donderdagmiddag zijn gesloten: textiel- en confectiezaken, schoenwinkels - Juweliers. slagerswinkels boekhandel - kantoorboekhandel papierhandel - kapperszaken kruidenierswinkels - drogisterijen rijwielhandel. fotografische ateliers (foto-handel is geopend). binnenland Vanmorgen heeft minister van Maarseveen onderdelen van de Kon. Marine te Batavia bezocht. Vergezeld van vlce-admiraal Plnke, diens adjudant e.a vertrok hij van Prlok naar het marine vliegkamp. De minister maakte o.a. per admiraalssloep een tocht door de haven van Prlok. De Canadese ambassadeur Pierre Dupuy reikte gistermiddag te Den Haag aan vier Nederlanders studiebeurzen uit, die door de Canadese regering vla de Unesco beschikbaar waren gestold voor een half Jaar studie ln Canada. Zi) werden uitgereikt aan de heren Van Dijk (film), mr J. A. Buurma (opvoeding), ir H. T. Wiersema (landbouw) en A. J. Schuwer (Journalistiek). - BU de dienstplichtige soldaat V. V. uit Rotterdam, gelegen ln de Cort Heyll- gerskazerne te Bergen op Zoom heeft zich Zaterdagmiddag tijdens zijn verlof een lichte nekkramp geopenbaard Er is geen reden tot bijzondere ongerustheid. Zoals gemeld heeft men Zaterdag ln de buurt van het v.m. concentratie kamp Vught een aantal stoffelijke resten gevonden. Uit het onderzoek, dat Inge steld werd, ls gebleken, dat de overblijf selen niet afkomstig kunnen zijn van menselijke lichamen. De uitvaartdienst voor generaal-ma- Joor A. C. de Ruyter van Stevenlnck. oud commandant van de Prinses Irene-brlgade zal Donderdag a.s. gehouden worden in de R.K. kerk ln de Parkstraat te Den Haag, waarna om 12 uur de begrafenis zal zijn op de R.K. begraafplaats Kerkhoflaan. De afdeling Amsterdam van de Nederl. Vereniging ..Onderlinge Vrouwen bescherming" ontving van het Koningin Juliana fonds een gift van f. 7000 voor de opbouw van het Jamma-klnderhuls ln de hoofdstad. buitenland De Luxemburgse gezant te Washing ton heeft aan het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken het ratificatie document van het Atlantische pact over handigd. Thans hebben Engeland, België, Luxemburg en Canada het pact geratifi ceerd. Voordat het van kracht wordt zul len Nederland, Frankrijk en Amerika het verdrag nog moeten ratificeren. Het nieuwe Br lts-Argentijnse han delsverdrag ls ondertekend. Argentinië verplicht zich hierbij ln het eerste Jaar van het handelsverdrag, dat ls aangegaan voor een periode van 5 Jaar, minstens 300.000 ton vlees te zullen leveren. Voorts neemt Argentinië de verplichting op zich er naar te zullen streven deze hoeveelheid te verhogen tot 400.000 ton per Jaar. De Amerikaanse geheime dienst heeft ln een zakenpand. niet ver van het Witte Huls, valse bankbiljetten ln beslag geno men, die een gefingeerde waarde van 100.000 dollar vertegenwoordigden. Vier mannen en een vrouw werden gearresteerd. De bond van het personeel der Atheense gasbedrijven heeft zijn leden bevel gegeven hedenmiddag het werk stop te zetten. De bond heeft deze beslissing genomen omdat de regering zijn eisen niet heeft Ingewilligd. De „Sozlaldemokrat" (een Berlijns blad met Britse licentie) verklaart, dat door het achterwege laten van voorzorgs maatregelen, bij het lngebrulk nemen van een schietbaan door Sovjet-soldaten, vier kinderen gedood zijn. De Sovjetrussische ambassadeur ln Hongarije Poesjkln, is door het presidium van de opperste Sovjet der Sovjet-Unie van zijn functie ontheven. Tlsjok ls ln zyn plaats benoemd. Te Cremona (Italië) ls de algemene staking afgekondigd als protest tegen Inci denten tussen stakers en politie. De Britse regering, die zich geplaatst ziet tegenover een steeds toenemende financiële crisis, heeft een bijeenkomst" van de ministers van financiën van het gemenebest uitgeschreven, waarop maat regelen zullen besproken worden om een einde te maken aan de afvloeiing van goud- en dollarreserves. Men verwacht, dat de conferentie op 8 Juli zal worden ge houden. Omtrent de vroegere generaal van de ..Wehrmacht". Karl Rehmer. die op 22 Juli 1944 met z()n troepen te Beriyn de samenzweerders tegen Hitler onschadelijk maakte en thans werkt als metselaar, werd door een zuiveringshof te Jenver, ln de buurt van Oldenburg, verklaard dat hy ,.nlet betrokken" ls geweest by strafbare handelingen der voormalige Duitse natlo- naal-soclallstische partij. Oranje Garde organiseert concours 500 HOORNBLAZERS, TAMBOERS EN PIJPERS KOMEN NAAR LEIDEN. Ter gelegenheid van het 15-jarlg be- staan van het vendel Leiden van de Chr. Oranje Jeugdvereniging „Oranje Garde", dat om bijzondere redenen on 4 Febru ari jl, niet kon worden herdacht en dat nu on 16 Juli zal worden gevierd, orga nlseert d't vendel die dag een concours voor hoornblazers, tamboers en Dljners. Reeds thans hebben zich ruim 500 per sonen. o.a afkomstig uit Schiedam, Vlaardingen. Maassluis. Rotterdam, Delft. Den Haag en Zevenbergen doen Inschrijven. De deelnemers aan dit concours ver trekken om haifdrle van Den Burcht" voor een mars door de stad. tijdens welke rondgang de diverse groenen door een jury zullen worden beoordeeld. Na afloop van deze mars volet een défilé, waaraan nok aHe vendels van de Oranie Garde zul'en deelnemen. Voor de mars vindt op de Burchtheuvel een uitvoering plaats, waarvoor leder koros een sDeclaal nummer heeft in^sfudeerd. Ook deze nummers zullen door de jury worden be oordeeld. Van de laaggestelde èutree- orys komt ten goede aan de Niwin. Er za^l een 1ste. 2e en 3e prils beschik baar worden gesteld voor de deetoe- mende tamboers- en piioerskorpsen, ter- wiil 'n eeliik aantal prijzen wordt uitge loofd voor de bands, welke de beste in druk maken. Voorts is er een priis voor de tamboer-maitre. die zijn band de be^te leiding weet te geven. De dag wordt besloten met een boot tocht over de Kager- en Brasemermeren Het Leidse vendel telt momenteel ruim 70 gardisten. CHR. HIST. VROUWENGROEP AFD. LEIDEN. Gisteravond hield de Chr. Hist. Vr. groep, afd. Leiden, haar laatste bijeen komst in dit seizoen De belangstelling was zeer goed te noemen. Na opening en afdoening van enkele huishoudelijke zaken, in verband met de alg. verg. in de eerste helft van Juli te Baarn. sprak de heer N. Heertjens uit Oegstgeest over het onderwerp: ,Ook het Evangelie bracht de Hollan der naar Indië." Beginnende bij de Oost-Ind, Comp,, die, zij het eveneens met handelsoogmerken, ook een domi- né of ziekentrooster uitzond, kwam spreker by de Zending. Wat is Zen ding? Werkelijke Zending is geven, niet nemen. Zending betekent opdracht, trouw zijn. Ook de individuele mens staat in dienst van de Zending, wan neer zijn levensgedrag in overeenstem ming is met de opdracht die elk mens in de wereld heeft, n.l. „Dient elkander door de liefde". Het gaat in de Zending niet om de werkers, maar om het werk. Is het al dat de mannen en vrouwen vermoord werden, het werk ging door. Zoals b.v. een moeder sprak, toen zij bericht kreeg dat haar zoon, als zendeling uitgetrokken, vermoord was: „Maar ik heb nog een zoon". Verschillende Zendingsgenootschappen met hun werkterreinen en bevolking werden belicht. Na enige jaren Japanse overheersing blijkt dat vele gemeenten, ondanks terreur en verbod, zyn biyven bestaan, ja versterkt uit de strijd, te voorschijn zyn gekomen. God laat niet les wat ZUn Hand begon. Dat, als ge volg hiervan, de Europese zendeling de leiding uit handen meet geven, omdat blijkt dat ook de Inlander zendeling kan zijn, wat mag dit deren? Het gaat, om het werk! Verheugend is dat er samenwerldng is en de blanke man, als de oudere in dit werk, om advies ge vraagd wordt. Of is het geen veroly- dena feit dat, nu Atjeh voor de Euro peaan gesloten is, de Batakker hier als zendeling gaat werken? Laten wij, ieder van ons op de plaats waar wy gesteld zyn, geen sta-in-de-weg-zyn voor het werk Gods, maar doen wat onze hand vindt om te doen. Laat ons leven beiyden zyn en alzo doende, het Zendingswerk ook in onze eigen ge meente, voortgang vinden, zo besloot spr. zyn met grote aandacht gevolgde rede. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Successen in Den Haag. Op de Internationale Terriershow, welke Zondag Jl. in Den Haag werd ge houden werd. wisten enkele leden van de Kynologen vereniging „Rynland" wederom mooie successen te behalen. Het succes van de dag was voor de Schotse terrier van de heer J. J. van Koolbergen uit Boskoop. Speciaal voor de bekende kampioen Roseland Rich Reward. Deze boekte de volgende suc cessen: beste Schotse Terrier, beste laagbenige Terrier, beste zelfgefokte hond van de Show en verder de hoogste bekroning van de dag: beste hond van de tentoonstelling Hierdoor ontving de heer Van Koolbergen o.a. de twee me dailles, welke door H M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard beschikbaar wer den gesteld. Roseland Rin-tln-tin werd derde in de open klasse Reuen met uitmuntend, ter- wyi Roseland Right on Top kampioen werd bij de teven. De heer H. Baks uit Wassenaar werd met ziin Airedale terrier Bernard v. Dog's Delight derde met uitmuntend in de open klasse, terwijl deze tevens de beste zelfgefokte Airedale werd en tweede beste zelfgefokte hoogbenigf» ter rier. De Aairedale teef Simone van Dog's Delight werd tweede met „zeer goed" in de jeugdklasse. De ruwharige foxterrier reu van de heer Baks werd tweede met Lzeer goed" in de Ned Fokkersklasse. Mevrouw Bakker uit Leiden behaalde met haar ruwharige Foxterrier Top Hat's Admiring de kwalificat'e „goed" in de nationale Fokkersklasse. Mevrouw Smits uit Leiden legde met haar Schotse terrier reu „Henco" be slag op de eerste prijs met „zeer goed" in de Puppyklasse Voor de K.V. Rijnland werd deze ten toonstelling aldus wederom een succes volle dag. Vrijdag a.s. zal het 25 jaar geleden ziin, dat de heer L. Hofman, conducteur bil de N.Z H.VM.. bij deze onderneming in dienst trad. Op Juli d.a v. zal de werk ster. mej. J. Ju eveneens haar zilveren jubileum in dienst der N.H.V. vieren. „OUD-LEIDEN" GING NAAR KOUDEKERK. De ver. „Oud-Leiden" bracht gister avond een bezoek aan de gemeente Koudekerk a/d. Ryn om iets meer te zien en te weten van de heerlijkheid „Oud-Poelgeest" en de Ned. Herv. Kerk. Ongeveer 100 personen waren in de koorzaal der Ned. Herv. Kerk byeen toen de heer H. J. de Kort JDzn een causerie hield over de historie van bovengenoemde gebouwen. Na afloop werd het gebouw bezich tigd, waarbij ook het Avondmaalszllver ten toon was gesteld De organist-kerk voogd, de heer Jac. Vonk bespeelde het orgel. De algemene Indruk was die ener zéér geslaagde excursie. J. W. STAPEL 25 JAAR TANDARTS. Onder buitengewoon grote belangstel ling en temidden van een schat van bloemen, heeft de heer J. W. Stapel gis teren het feit herdacht, dat hii voor "5 jaar het tandarts-examen aflegde. Behalve het bestuur van de Leidse Tandartsenvereniging en de Sociëtiet .Amicitia". hebben vele vrienden en be kenden. patiënten en oud-patienten de gelegenheid aangegrepen om deze „zil veren" tandarts hun gelukwensen aan te bieden. Daarnaast was er een stroom van telegrafische en schriftelijke felici taties waaruit het hartelijk medeleven van velen sprak. 27 Juni 1949 zal voor de heer Stapel een dag blijven, waaraan hii steeds met genoegen zal terugdenken! De waarde ring voor ziin werk was groot en het medeleven hartelijk! 25-JARIG JUBILEUM BU DE L.D.M. JuIi a s h°Pen de heer en mevr. Melkert-v. d. Heuvel de dag te herden ken waarop zij vóór 25 jaar ln dienst traden bij de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij. Gedurende deze tijd heb ben zij als congierges dienst gedaan. De heer L. Melkert. in onze stad een beken de figuur, verricht tevens kantoordien sten Door bijzondere omstandigheden zal het echtpaar eerst op 11 Juli ten kantore der Mij, door de directie en het personeel worden gehuldigd. K. en O. OP EXCURSIE. K. en O. had gisteren een excursie ge organiseerd naar Amsterdam, waar al lereerst een bezoek werd gebracht aan het Stedelijk Museum. Met grote belang stelling namen de deelnemers kennis van de Interessante tentoonstelling „Schil derkunst van 5 generaties. 1805 tot he den". Na een gemeenschappelijke maal tijd volgde een rondvaart door de Am sterdamse havens, waarbil speciaal aan dacht werd gevraagd voor de werven van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij Zeer voldaan over deze tocht, keerde men om plm. 6 uur ln de Sleutelstad terug MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID". Het bestuur van dit koor is gewy'zigd en thans als volgt samengesteld: Jac. Ginjaar, voorzitter; F. T, Bies jot, secretaris, Rynsburgersingel 22a; P. A. Klinkhamer, penningmeester; W. J. J. van Velzen, bibliothecaris; C. Kleer, 2e voorzitter; Jac. de Groot, 2e secretaris; A. Verlind, 2e penningmeester; J. Later- veer. commissaris; B. Bakels, algem. secundus. UITSTAPJES. Begunstigd door fraai weer heeft de ontspanningsvereniging der Instrumen tenfabriek Smit gisteren haar jaarlijk se uitgaansdag gevierd. Acht autobussen stonden 's morgens om 7 uur by de H.B.S. gereed om 334 personen te vervoeren. Ging de tocht andere Jaren naar het Oosten van het land, nu waren de blikken naar het Zuiden gericht. Door de Maastunnel gmg het naar Dordrecht, via de Moerdykbrug, naar Breda waar de koffietafel werd gebruikt. Vandaar ging de tocht verder naar het natuur bad „De Waranda" waar de gehele middag werd verpoosd met zwemmen, varen enz. enz. Verder gingn de tocht via het veer over Gorkum dwars door de Betuwe naar Utrecht waar het diner genuttigd werd. Er was aan deze dag een foto-wed strijd verbonden, waarvoor veel animo bestond. Ook de inwonenden van het Rust- en Verpleeghuis „Solglytt" maakten een autotocht en brachten een heerlijke dag in de vrije natuur dopr. Via Rot terdam door de Maastunnel, over de Moerdykbrug ging de reis over Breda, 's Hertogenbosch naar Zaltbommel, waar gedineerd werd. In Herwynen werd in een kersenboomgaard het des sert genuttigd. Zeer voldaan keerden allen huiswaarts na een genotvolle dag, die nog lang in hun herinnering zal blUven. DRIEVOUDIGE HULDE BIJ REINIGINGSDIENST. Bij de Gemeentelijke Rqinigings- en Ontsmettingsdienst waren gisteren twee jubilarissen. De heer J. van Heus- den was veertig jaar in dienst als die per. de heer D. C. van der Blij als ambtenaar. Bovendien nam de heer C. Laterveer afscheid als straatveger, daar hem wegens gezondheidsreder.nen ver vroegd pensioen is verleend. In aanwe zigheid van het voltallige personeel sprak de directeur, de heer J. H. de Jong het drietal toe. Spreker schetste de heer Van der Bly als een vertrou wensman van de directie, die tijdens de bezetting waardevdffe goederen aan het oog der Duitsers wist te onttrek ken. Beide jubilarissen ontvingen, mede namens het gemeentebestuur een en veloppe met inhoud. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door de wethouder van Open bare Werken, de heer A. J. Jongelsen, de heer D, A, Landaal, hoofdadminis trateur en de opzichter J. Neuteboom. De voorzitter der personeelsvereniging, de heer A. van der Mey. bood ten slotte allen geschenken aan. terwijl de dames met een blosmetje werden verrast. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Aan het Seminarium der Remon stranten is bevorderd tot Vicaris dd beet F. Palmboom.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2