Hr P. J. Idenburg„Wij moeten tot vernieuwing van culturele leven geraken" HET HUIS AAN DE BAAI Hoe staan de kansen in de Belgische verkiezingen? Voorspellingen zijn uiterst moeilijk en vaag Europese landen zijn het niet eens Panda en de meesterwereldverbeteraar Kerkelijk Leven Radio-programma 60ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 21 Juni 1949 Tweede Blad No. 26722 Maatschappij der Ned. Letterkunde Cultuur is niet tot massa doorgedrongen Vandaag werd te Leiden de Jaarver gadering van de Maatschappij der Ned. Letterkunde gehouden. De voorzatter, mr P. J. Idenburg, opende de-ze vergadering met een rede, waarin hy allereerst wees op de indivi dualisten ook in deze tijd veelvuldig die in iedere groepering een gevaar voor de persoonlijkheid zien. Al zijn de leden van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde uiteraard niet zozeer individualist, dat zij orga nisatie verwerpen, toch gevoelt een ieder thans de bedreiging, die er voor 'net geestelijk leven van de enkeling ligt in de groepsvorming. Verenigen verbergt dikwijls innerlijke zwakte on der de schijn van kracht. Dit komt, omdat in onze tijd wer kelijke gemeenschap bijna geheel ontbreekt. Wat wy gemeenschap noemen is niet meer dan een hoe veelheid losse individuen; wij mis sen één ideaal, dat gezamenlijk be zielt, een organisch-opgebouwde maatschappij, waarin een synthese is gevonden tussen enkeling en ge meenschap. Het Is de grote tekort koming van onze tijd, dat de cul tuur niet tot de massa is doorge drongen. In de oorlogstijd, aldus spreker, heb ben wij grote idealen gekoesterd. Hij herinnerde in dit verband onder meer aan het „Manifest aan de kunstenaars van Nederland" en stelde vast, dat in de jaren na de oorlog een ieder grote teleurstelling heeft ondervonden. Bij ve len heeft die zelfs geleid tot een soep- ticisme ten aanzien van iedere werk zaamheid op cultureel gebied. Spreker wees op het grote vraagstuk, hoe mannen van wetenschap en kunst moeten staan tegenover maatschappe lijke arbeid. Hier ligt een spanning, die niet een volledige oplossing kan ver krijgen. IVIaar dit staat toch vast, dat een ieder in deze ernstige tüd de plicht heeft, zich ernstig te beraden op de sociale taak van de cultuur. Ook een organisatie als de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. De Maatschappij heeft dit als haar plicht verstaan en arbeidt te dien aanzien thans met andere grote culturele organisaties samen, om te trachten tot een vernieuwing van het culturele leven van Nederland te geraken. Spreker legde er de nadruk op, dat zulk 'n vernieuwing uit de maatschap pij zelve moet voortkomen. De overheid heeft tot taak te steunen en mede op te bouwen. Er dient een nauwe en har monische samenwerking te zijn tussen particuliere organisaties en staat. De Maatschappij der Nederlandse GOUDEN JUBILEUM CHRISTELIJKE BOND VAN SIGARENMAKERS EN TABAKSBEWERKERS. De christelijke bond van sigarenma kers en tabaksbewerkers herdacht te Utrecht zijn vijftigjarig bestaan. Bij de aanvang gaf de voorzitter, de heer J. W. Kruithof, een overzicht van de werk zaamheden van de bond en herdacht de pioniers. Voor de naaste toekomst is da organisatie met zorg vervuld. De prijzen der tabak en de voortschrijdende mechanisatie vormen hiervan de voor naamste oorzaken. De voorzitter sprak een speciaal woord van waardering voor de aanwezigheid van de E.C.A.-adviseur mr Lee R. Smith, wie hij verzocht dank uit te brengen aan het Amerikaanse volk voor de hulp aan de Nederlandse tabaksindustrie. De twee nog in leven zijnde oprich ters van de bond. die beiden op de bijeenkomst aanwezig waren, werd mededeling gedaan van hun benoeming tot erelid. Het waren de oud-voorzitter K Kruithof (erevoorzitter van het C.N.V.) en de oud-secretaris J. Pot. Letterkunde wenst te werken aan de culturele verdieping in geheel het Ne derlandse taalgebied. Ook in België en in Zuld-Afrika wordt roet kracht door de Maatschappij gewerkt en juist de laatste tijd worden de banden met de culturele organisaties daar steeds nau wer. Verdieping van het Nederlandse cul tuurleven bmnen de grenzen heeft een tegenbeeld in het uitdragen van de Ne derlandse cultuur in den vreemde. Spr. wees er met nadruk op, hoezeer Neder land hier tekort is geschoten. De bete van het Nederlandse gemenebest kan kwalijk worden overschat, aldus de heer Idenburg. Gelukkig is er thans bij de overheid meer begrip. Ook hier zal echter slechts het meeste kunnen wor den bereikt, wanneer overheid en cul turele organisaties nauw en harmonisch samenwerken. Deze laatste hebben hiertoe reeds tezamen plannen uitge werkt. Zulk een samenwerking is te meer nodig, nu van internationale or ganisaties als UNESCO niet veel kan worden verwacht, ten aanzien van de Nederlandse belangen. De bedreiging van de Westerse be schaving maakt, dat het de plicht van allen is zich ernstig te beraden op hun verantwoordelijkheid. Wanneer er een cultuurgemeenschap kan worden opge bouwd, zal daarin de nodige kracht lig gen, doch daarin ook alleen, aldus ein digde spreker. Na het uitspreken van deze rede, werd een begin gemaakt met de afwer- kenis van deze nalatigheid voor het lot king van de agenda. (Van onze Brusselse correspondent). De verkiezingscampagne is tot nu toe buitengewoon kalm verlopen, en zouden de vele, maar meestal nietszeggende affiches niet de datum van Zondag 26 Juni in herinnering brengen, dan zou men niet eens merken, dat een van de belangrijkste verkiezingen in de ge schiedenis van België voor de deur staat. Spaak heeft samen met de voorzitter van de socialistische partij, Max Buset, met een karavaan auto's en motorfiet sen de Naamse en Luikse omgeving doorkruist, en in bijna elk dorp een openluchtmeeting gehouden Het thema van de Belgische premier was de ver draagzaamheid van de socialisten inza ke de godsdienstige overtuiging, waar mede hij wil beletten, dat een te groot aantal vrouwen op het platteland ka tholiek zou stemmen. De liberalen hebben op de Brusselse stadsmuren honderden blauwe affiches laten aanplakken, waarop de fiscus- veelvraat in de vorm van een afzichte lijke krokodil is afgebeeld. Hun propa- gandaleuze is, dat de directe belastin gen in België direct en zonder enig ge vaar voor het evenwicht van de staats financiën met 25% kunnen worden ver minderd. Te Brussel staan bovendien twee koningsgezinde liberalen op de candidatenlijst, o.m. de zeer populaire burgemeester van de hoofdstad. Van de Meülebroeck, en J. Hoste, directeur en eigenaar van een grote Vlaamse krant. De katholieken voeren hun propa ganda onder het motto van de greep naar de absolute meerderheid. Het ziet er inderdaad naar uit, dat de R.K., in dien zij de wind onverdeeld in de zei len krygen, versterkt uit de verkie zingsstrijd zullen komen, voornamelijk ten gevolge van de koningsgezinde pro paganda en dank zy het vrouwenkies recht, dat hen op het platteland vooral krachtig steunt. Bovendien is op hun ïysten een aantal vooraanstaande Vlaamse persooniykheden geplaatst, die voor de oorlog en zelfs tydens de be zetting een rol speelden in de niet- Duitsgezinde Vlaamse beweging. Men wil daardoor vermyden dat te veel Vlaamse stemmen verloren gaan naar de kleine spllnterlijsten van ae „Vlaam se concentratie". Men ls in België zeer onder de in druk van de liberale overwinning in Nederland, en ziet daarin een hoopge vend teken voor de verwezeniyking van de Benelux, n.l. door verzachting van de politiek der geleide economie in Ne derland. Wat de communisten betreft: men is er over het algemeen van overtuigd, dat deze hun twee zetels in Aalst zul len verliezen, terwijl de derde Tweede Kamerzetel, die ze te Antwerpen had den verkregen, in groot gevaar verkeert om toe te vallen aan de socialisten. Ook in het Waalse land. maar voor namelijk te Brussel, zal het Belgische Kominformfiliaal een slag te incasse ren krijgen. Verkiezingstechnisch be keken moet men er rekening mee hou den, dat het vrouwenkiesrecht onmo gelijk in het voordeel van de commu nisten kan werken, zelfs niet ten voor dele van de socialisten. Het is alge meen bekend, dat de vrouw vrij con servatief stemt. Voeg daarbif het voor België typische verschijnsel van de sterk georganiseerde confessionele vrou wenorganisaties, zoals de christelijke boerinnenbonden, Maria-verenigingen, vrouwelijke arbeidersjeugd etc. Daar zal het heilig vuur wel aangewakkerd wor denDaarom ook is het zo gewaagd, wat de lezer juist zou willen horen redelijke en enigszins betrouwbare voorspellingen te doen omtrent de ko mende verkiezingen. Wy willen ons daarom beperken tot een opsomming van de factoren, die voor elke party in het voor- of nadeel spreken. C. V. P. De Christeiyke Volksparty, (de Bel gische K.V.P.) heeft een demografisch voordeel, aangezien slechts het katho lieke volksdeel direct productief werk verricht. De jonge mensen stemmen katholiek. Het goede regeringsbeleid vindt voorts steun bij industrie, land bouw, middenstand, chrlsteiyke arbei ders en sociale organisaties. Deze par ty verkreeg in 1946 ruim een millioen stemmen of 42,6%, hetgeen betekende 92 van de 202 zetels in de Tweede Ka mer, en 83 van de 167 zetels van de Senaat. De CVP-mlnister van Finan ciën, Eyskens, heeft zich echter veler antipathie op de hals gehaald door zyn belastingdruk op de middenstand. De oorlogsschadevergoedingen worden voorts door de CVP-minister Deman te traag uitbetaald. Koningskwestie en vrouwenkiesrecht zün de hoogste troe ven in handen van de CVP, SOCIALISTEN. De socialistische partij heeft weer de volledige controle verkregen over haar door de communisten geïnfiltreerde vakbonden. Het nationaal en interna tionaal prestige van Spaak is een be- langryke socialistische steun. De party kreeg in 1946 746.738 stemmen, ofwel 31,5%, 69 zetels in de Tweede Kamer. Werkloosheid kan een deel der arbei ders in handen van de christendemo craten drijven. Sociale wetgeving, ver hoging van salarissen en werklozen steun zyn troeven van de socialisten. De felle anti-koningsgezinde campag ne valt eerder in het nadeel van de socialisten uit, hetgeen te wyten zou zijn aan de te overdreven hatelykhe- den in de socialistische pers. LIBERALEN. De liberale party voerde een zwakke oppositie. De liberale pers weet echter handig de ontevredenheid over de fis cus uit te buiten. Van groot belang is dit anderzijds ook weer niet, aangezien iedereen binnenskamers toegeeft, dat hy de fiscus laat krygen wat hem zelf j goeddunkt. Gunstig voor de liberalen werken de nederlagen van het Engelse en het Nederlandse dirigisme, en de terugkeer van Frankrijk en Italië tot het economisch liberalisme. De libera len verkregen in 1946 211.143 stemmen, zijnde 8,9%, en 17 zetels (tegen 30 in 1939). Een handige zet was, ook „ko ningsgezinde liberalen" op de candida- tenlijsten te plaatsen. DE COMMUNISTEN. De communisten moeten rekening houden met een zeer ongunstig inter nationaal getij, in welker ban zy als het ware leven. Alleen het uitbuiten van de echter afnemende werk loosheid levert een dankbaar verkie zingsmotief, deels echter geneutrali seerd door de omstandigheid dat 90% der werklozen in Vlaanderen en Bra bant leeft. De „volstrekte meerderheid", het motto van ae kathoheke propagandis ten, is werkelyk de inzet van de nade rende verkiezingen. Het lykt een uto pie, maar ais de vrouwen, die in totaal 250.000 stemmen meer hebben dan de mannen, over het algemeen R.K. stem men, dan zou het geen verwondering baren, indien de CVP 100 van de 212 zetels in de Tweede Kamer zal bezet ten. Een absolute meerderheid is dit niet, doch een klinkende overwmning zeker. De liberalen zullen ongetwyfeid stemmen, die in 1946 verloren gingen ten voordele van de CVP terugwinnen. Hun leuze over oe mogeiykneid van verlaging der directe belastingdruk zon der gevaar voor de staatsfinanciën en hun campagne tegen de staatsoureau- cratie slaan sterk in. Maar of de 13 in 1946 verloren zetels heroverd kunnen worden, vait te betwyfelen. De verkiezingsstryo verloopt tot dus verre, gelyk gezegd, kalm en de pu blieke opinie lyi.t vry on verse niing. Men wacnt nog siechts op een laatste aanmaning van ae oiMOUwppen aan de katnolieke kiezel*. \an oe- ginnen LUSTRUM GRONINGS UNIVERSITEIT. Onder grote belangstelling heeft de rector magnificus der Groninger uni versiteit prof. P. Enk gistermiddag in de aula van de universiteit het cultu rele deel van het 67e lustrum der uni versiteit met een rede geopend. Na de openingsrede van professor Enk sprak professor R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer, voor de juridische faculteit over „Ds grondslag der vrijheidsrechten". Spreker wees in züjn betoog op de vrijheidsrechten als essentieel bestanddeel van vele consti tuties, ook van onze Grondwet. Spreker zside, dat men oorspronkelyk de vrij heid als norm axiomatisch aanvaardde, maar dat men sinds lange tyd van deze opvatting is teruggekeerd. Spreker be handelde voorts de verschillende theo rieën, die over deze vanzelfsprekende aanvaarding van de vrijheidsrechten ge golden hebben. Zelf zocht spreker een verklaring in de reële functionnering van de menselyke psyche. Velen hebben zich, aldus spreker, aanhangers betoond van de leer: „Wie macht heeft, heeft het recht", hetgeen volgens professor Kranenburg onjuist is. Daarom ook leven de vrijheidsrechten nu sterker dan ongeveer 50 jaar gele den. HET HOLLAND FESTIVAL. Koninklijke belangstelling. Tot grote verrassing van alle aanwe zigen betraden H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard gisteravond on der het spelen van het volkslied een der loges van de Stadsschouwburg te Am sterdam, waar het Grand ballet de Monte Carlo in het kader van het Hol land Festival zyn derde en laatste uit voering gaf. BU VECHTPARTIJ GEDOOD. Zondagnacht ontstond op de kermis te Ruischerbrug twist over politieke zaken tussen J. Keun uit Groningen en J. Jongsma uit Kolham (gem. Sloch- teren). Tydens deze twist greep J. zyn dolk en stak K. hiermede in de hartstreek. Het slachtoffer is byna onmiddellyk overleden. Verschillend inzicht over inter- Europees betalingsverkeer Eigen belang botst met algemeen belang (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zyn er moeilijk heden ontstaan in het overleg tussen de landen over de uitvoering vaif het Europese Herstel Programma. Het aan de pers verstrekte commu niqué van de begin Juni gehouden ver gadering van de ministers der belang rijkste landen, was zo vaag gehouden dat van die moeilijkheden naar bui'.en vrywel niets is doorgedrongen, maar het is desniettemin een feit dat de be sprekingen zyn vastgelopen. In het eerste jaar van de samenwer king binnen het raam van het Mar shall-plan, is er algemeen naar ge streefd om de banden met de Verenigde Staten nauwer aan te halen en op elk gebied de productie op te voeren, omdat men er van overtuigd was dat men alleen op die wyze tot herstel van het economisch evenwicht zou kunnen ko men. Maar nu men eenmaal zover ls dat in al deze landen met uitzonde ring dan nog van Duitsland de pro ductie tot boven het voor-oorlogse niveau is gestegen, nu komen de meer fundamentele problemen aan de orde en verscherpen zich ook de tegenstellin gen. GEEN ROZEGEUR EN MANESCHIJN. Op 30 Juni as. eindigt de huidige re geling van het inter-Europese betalings verkeer. Van bevoegde zyde is ons ech ter verzekerd, dat men er stellig niet In slagen zal nog vóór die datum een nieuwe regeling tot stand te brengen, zodat de bestaande regeling nog wel enige tijd geprolongeerd zal moeten worden. Er is namelijk verschil van mening over het te volgen systeem. Van meer dere zijden wordt aan de hand van de practijk wyziging voorgestaan en ook in Amerika wil men het anders. De vraag is evenwel hoe men nu de ver schillende inzichten tot overeenstem ming kan brengen. Feitelyk hebben de Amerikanen zelf de knuppel in het hoenderhok gewor pen door de wens te uiten dat voortaan de concurrentie-verhoudingen tussen de landen zullen worden verscherpt. Sommige gaan daar mede accoord, andere menen dat de mogelykheden en voorwaarden in alle landen nog lang niet gelyk zyn en dat men daarom die concurrentie nog belangryk dient te beperken. Er is verder een vry ernstige Engels- Belgische controverse. Beide voelen voor afschaffing van handelsbelemmeringen. Engeland betoogt echter dat de goud- UITSLAG NATIONAAL VOCALISTENCONCOURS. Na de nationale zangwedstrijd, welke in Den Haag van 1320 Juni werd ge houden, maakte dejury de einduitslag bekend. De eerste prijs voor de categorie „ope ra en lied" ging naar Maria van Veen Muller (Landsmeer). De eerste prijzen voor de afdeling „Oratorium en lied" werden toegekend aan: Leo Ketelaars (Vaals, Limburg) en Clementine Oomes (Hilversum). De tweede pry zen voor de categorie .opera en lied" werd verworven door: Vera Dorüska (Rotterdam), Willy Rin- nooy (Wassenaar) en Gee Smith (Den Haag). De tweede prijzen voor de afdeling .Oratorium en lied" kende de jury toe aan: Gerard van den Berk (St. Oeden- rode. N. Brabant). Riek WaasRaen (Amsterdam) en Jeanne Baciliek (Am sterdam). De derde prijzen vielen voor de cate gorie „Oratorium en lied" ten deel aan: Mien Blekxtoon (Rotterdam en Anny Delorie (Amsterdam). FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 61) Judith stak haar hand in de myne. Als Je werkelyk denkt dat er een kans is, dan ga ik met Je mee, ver klaarde ze. We vonden de weg terug door de doodstille gewelven. Ik was voorbereid op de mogelijkheid, dat de afperser zou I komen kyken naar wat er verder van Fellowes geworden was, en daarom bleef ik telkens stilstaan om scherp te luis- I :eren. Maar ik hoorde geen enkel ge- I luid, behalve het voortdurende gedrup- 1 pel van water langs de wanden. We lieten de geheime deur ln de muur open staan, opdat we ons in ge val van nood daardoor snel zouden kunnen terugtrekken. Enige ogenblik ken later keken we weer door het ge- I traliede venster in het vertrek, waar I Fellowes onder handen was genomen. Hier was niets veranderd, de papieren I lagen nog precies zo verspreid over de vloer, terwyi de stoel, die Fellowes om ver geworpen had in zyn vlucht, in precies dezelfde positie was blyven lig- I gen. Ik staarde aandachtig naar de ene hoek van het vertrek, waar ik een j klein rookpluimpje had gezien, nadat het noodlottige schot was gelost, maar I het was op deze afstand niet mogeiyk, i een opening in de muur te ontdekken. Houd je taai, liefste, erger dan dit kan niets meer zyn, fluisterde ik. Judith drukte myn hand vol vertrou wen. Ik draaide de grote ouderwetse sleutel om, welke in het slot van de A zware, massieve deur stak, en trad het vertrek binnen. Instinctief bleef ik even staan wach ten. of de metalen stem zou beginnen te spreken, maar er gebeurde niets van dien aard. Hoewel ik me bewust was, dat we geen minuut te verliezen had den, kon ik toch de verleiding om de I schryfmachine even te proberen, niet 1 weerstaan. Ik behoefde slechts enkele woorden te tikken om er zeker van te zijn. dat dit de machine was, waarop de dreigbrieven aan de gechanteerde mensen werden geschreven. Eén van de middelste laden van het schryfbureau bevatte enige boeken met styve kaften. Ik keek haastig de blad- tijden door. Hier stonden alle details j Tan de chantage-procedure in 'n zorg vuldig handschrift zwart op wit neer geschreven. Aan ieder slachtoffer was een afzonderiyke pagina gewyd. Ver rassend groot was het aantal vrouwen. De bedragen, die betaald werden, wa ren soms ontstellend hoog. Judith was bezig de brieven door te kijken, die met touw ln bundeltjes ge bonden waren en nu op de grond ver spreid lagen. Opeens slaakte ze een uitroep: Maar deze brieven moeten door Arthurs moeder geschreven zijn! Ik keek snel de brieven, die ze my overhandigde, door. Het adres aan het hoofd van het briefpapier was Mount Street, het woonhuis van de gravin in de stad, maar het papier begon geel te worden. De datum was zesentwintig jaar geleden! Het waren hartstochtely- ke, openhartige brieven, vol met uitla tingen van een vrouw, die een man waanzinnig lief had en haar liefde in woorden tot uitdrukking wilde brengen, wanneer de man in kwestie door om standigheden van haar weg was. Toen ze deze brieven schreef, was ze echter al getrouwd. Ik had de man, aan wie deze brieven gericht waren, gekend. Hij was een vooraanstaand politicus, die tydens 'n jachtparty door een ongeluk de dood vond, even vóór de aanvang van de tweede wereldoorlog. Ik was niet van plan de brieven met veel aandacht te lezen, maar één zinsnede trok mijn aandacht, terwyl ik de stapel door keek: „Ik zal onder het een of ander voor wendsel naar myn zuster moeten gaan. Ik zou het niet kunnen verdra gen ons kind te krygen, terwyl hij om me heen is en my hulde betuigt voor het ter wereld brengen van een zoon als het tenminste een zoon zal zyn." Ik onderdrukte de uitroep, die me onwillekeurig ontsnapte, maar Judith merkte de veranderde uitdrukking van mijn gezicht op en zei verschrikt: Is er iets niet in orde? r Nee, niets, verzekerde ik haar. Maar ik besefte heel goed, wat deze brief kon betekenen. Arthur Carfrew was de zoon over wie het in deze brief ging. Zou hy thans de chanteur kun nen zijn, die het geheim van zijn ge boorte gebruikte om zyn moeder geld af te persen? Hy had de brief op de oorspronkeiyke bergplaats natuuriyk gemakkeiyk kunnen bemachtigen. Er bleef dus over te bewyzen, dat hy ook de leider van deze gecompliceerde ben de was. Ik stopte de brief in myn zak, vast besloten deze aan Brannigan te laten zien, als we ooit levend hier vandaan kwamen. Judith sloeg me angstig gade. Ik wist, dat ze iets vermoedde, maar ik wilde haar. toch geen aanwijzingen geven over mijn nieuwste ideeën in deze affaire. En nu aan de slag, zei ik. Ik be gin by het ene eind van de muur en jy by het andere. We behoeven de muur, waar de deur in zit, niet te onderzoe ken. De andere drie zullen we beurte lings bekyken. We betastten ieder plekje van de eikenhouten betimmering, drukten op uitspringende ornamenten, trokken en duwden er aan, doch alles zonder re- 1). Panda wandelde door de straat en dacht na over zyn toekomst. „Nog altyd", zo dacht hy, „heb ik geen vaste betrekking. O o... als myn vader toch eens wist dat ik niet vooruit kom in de wereldIk wil toch een hoogstaand per soon worden! Misschien moet ik naar een werkkring zoeken, waar wat idealis me in zit". Dat is een moeilyk woord idealisme maar Panda wist precies wat het betekende. Hy is nameiyk lang niet dom, zoals je wel gemerkt zult heb ben. Om kort te gaan Panda dacht cn dacht en terwyl hy dacht liep hy het park binnen. Nu moet je weten, dat dit niet alleen maar een gewoon park was; dit was een park, waar heren toespra ken hielden. Heren, die boos waren over de Baldadigheid der Jeugd, of over de Duurte der Rozynen, gingen naar dit park toe en gingen daar op een kistje staan en hielden een toespraak en dan waren er altyd wel voorbygangers die bleven luisteren om iets leerzaams te horen. Nu Panda wilde ook graag iets leerzaams horen en ging dus by de c.rste de beste heer staan luisteren. Maar die heer riep juist uit: „Waarom zyt gy zo suf? Waarom komt gij niet vooruit in de wereld? Omdat gy mis bruik maakt van pruimtabak! Uw vrou wen en kinderen verkommeren door uw walgelyke gewoonte om te pruimen..." „Nee, dat klopt niet" dacht Panda. „Ik pruim niet en tóch kan ik geen be trekking vinden. En ik heb ook geen vrouwen en kinderen om te laten ver kommeren Hy keek dus eens rond naar een vol gende redenaar en toen zag hy in de verte.... ja.... zag hy het goed....? sultaat. Na een uur voelde ik me uitge put. Judith was met groot enthousias me begonnen, maar ze was verzwakt door wat ze meegemaakt had en ook zy zou het spoedig moeten opgeven. Op een ogenblik dacht ik, dat ik suc ces had. Onder het tasten moest ik op een geheime veer gedrukt hebben, want een klein luikje sprong met een slag open. waarbij myn neus geraakt werd. Met een kreet van pyn bracht ik myn handen aan myn gezicht, Judith riep echter vol vreugde uit: O liefste, kyk daar eens! Voedsel! Ik knipperde de tranen uit mijn ogen. Inderdaad was in het open luik een soort buffetje zichtbaar met een grote schaal vol biscuits, enige flessen Bour gogne en twee glazen. Judith knabbelde al op een biscultje. Ze zijn heerlyk vers. Hier, neem er ook een. En laten we niet praten, voordat we alles opgegeten hebben. Ik schonk twee glazen wijn in. Zwij gend dronken we elkaar toe. Toen de schaal leeg was, scheen Judith nieuwe krachten gekregen te hebben. Haar ogen straalden met nieuwe moed. En nu gaan we het verder probe ren, zei ze. Denk je, dat er een moge- lykheid is, dat ze ons in het Huis aan de Baai zouden horen, als we hard met onze vuisten op de muren slaan? Ik kan de lengte van de doorgang niet precies schatten, antwoordde ik. Maar het is in ieder geval de moeite waard om het te proberen. We sloegen een stoel uit elkaar en pakten ieder een stoelpoot. Even was er opnieuw angst in Judiths ogen te lezen. Wat moeten we doen, als door ons lawaai de aandacht van die vreselijke man op onze aanwezigheid hier geves tigd wordt? vroeg ze. Hij zit misschien wel ergens in deze gewelven op de loer. s We moeten het riskeren, ant woordde ik met een zelfvertrouwen, dat meer schijn dan werkelykheid was. Klaar? Ga dan je gang, zo hard als je kunt. Judith en ik sloegen met de stoelpo ten tegen de wanden met alle kracht die in ons was. Onder andere omstan digheden zou ik het betreurd hebben, dat we het fraaie houtwerk zo moesten toetakelen, maar op dit ogenblik had ik er geen aandacht voor. Het glas rode wijn had stimulerend op myn overspannen zenuwen gewerkt en ik ging nu te keer met een energie, die ik een uur geleden zeker niet had kunnen opbrengen. Myn armen trilden van de krachtsinspanning, maar ik ging door met slaan, terwyl zweetdroppels over mijn gezicht liepen. (Wordt vervolgd) en dollarvoorraden in Europa zo be perkt zyn dat deze landen by onder linge transacties geen betaling in goud of dollars van elkaar moeten vragen. Maar België is het daar geenszins mee eens. Kan men haar niet betalen in Belgische francs, dan weigert het an dere valuta's te accepteren en meent het recht te hebben op goud of dollars. Wie daar niet aan kan of wil voldoen, moet maar zorgen dat zyn handelsba lans met België in evenwicht is. Over enige weken (misschien reeds einde van deze maand) zullen de ver tegenwoordigende ministers der Mar shall-landen te Parys weer bijeen ko men om te trachten de wederzijdse standpunten te coördineren. Ten slot te zal men daar wel in slagen, maar hel is zo verzekerde men ons van bevoegde zyde toch goed dat het publiek buiten de officiële commu nique's om, eens te horen krygt dat alles lang niet even gemakkelijk en vlot gaat als men zich dat aanvanke lijk wel had voorgesteld. Algemeen en eigen belang dreigen nu met eikaar in conflict te komen PREDIKBEURT VOOR HEDEN. Alphen a. d. R(|n Oud Geref. Ge meente: Van Mandersloostraat: 7.15 uur ds v. d. Breevaart van H.I. Ambacht. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG. Katwijk aan Zee Chr. Geref. Kerk: 8 uur ds P. v. d. Byi. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zutphen P. v. Wynen te Dronrljp; naar H. i. Ambacht (2e pred.pl.) c. Batenburg te Alblasserdam. Bedankt voor Vlanen (toez.) A. Mak- kenze te Tienhovenvoor Woubrugge A. Barendrecht te Klundert. Geref. Kerken Beroepen te 's-Graven- zande (vac. dr E. Masseyink) G. Brouwer te Harllngen; te Onne (Gron.) drs K. Runla cand. te Leeuwarden; te Rockanje J. H. Zelle, cand. te Leeuwarden. Aangenomen naar Oudehorne S. Boer- sema, evang. pred. te TJuchem-Mcedhul- zen. die bedankte voor Goënga, Vlnkeveen en Westerlee (Gron.). Bedankt voor Zuldland S. Grevlng te Zlerlkzee; voor Amersfoort (3e pred.pl) G. v. Wllgenburg te Aalten; voor Dedemsvaart (vac. S. Neerken) J. v. d. Staal te Leens. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te HIJken (Dr.) D. Deddens, cand. te Kam- besl')Clle bedankt0 voor Pernis (nadere Tweetal te Groningen W. Heerma te Rotterdam-C. en J. C. Marls to Haarlcm-N. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Hallum A. Veldstra. prop. te Warns, die bedankte voor Ytens-Baard. Medem- biik, Surhuisterveen en voor Twlsk-Abbe- kerk. Gcnieente» Aangenomen naar Stadskanaal G. W. Tyman te Utrecht. Geref. Gemeenten Bedankt voor Gle- sendam T. Dorresteln te Opheusden; voor viisslngcn D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Theologische studenten en de dienstplicht De Vereniging van Studenten ln de Theologische Faculteit ln Nederland, om vattende de theologische studenten aan de RIjKsunlversltelten te Lelden, Utrecht en Groningen, aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam, aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, aan de theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen, aan het Oud-Katho liek Seminarie te Amersfoort, aan de Theologische School der Chr. Geref. Ker ken te Apeldoorn en aan de Theologische School der Vrije Evangelische Gemeenten te Utrecht. In vergadering te Utrecht byeen, overwegende: 1. dat zij, die tot een geestelijk of menslievend ambt worden opgeleid, ziln vrijgesteld van militaire dienstplicht, 2. dat hiermee onderscheid gemaakt wordt tussen theologische en andere studenten, verzoekt naar aanleiding van een op i;1, ln een vergadering der Theolo gische Faculteit der Leldse Studenten aangenomen motie, aan Synoden en Ker kelijke Overheden anderszins opnieuw ln discussie te stellen, of de opleiding voor een geestelijk of menslievend ambt de betreffende persoon terecht ln een uit zonderingspositie brengt t.o.v. de andere leden der kerk t.a.v. de militaire dienst plicht. VOOR WOENSDAG 22 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: soc. strydlled; 7.33: filmselecties; 8.00: nieuws: 8.15: orgelspel; 8.50; voor de hulsvrouw; 9.00: Parys conservatorium - orkest; VPRO. 10.00: „moeder en kind"; 10.05: morgenwydlng door ds D. Richards: VARA 10.20: onze keuken; 10.35: als de stofzuiger zwijgt; 11.00: populair nonstop programma: 12.00: orgelspel; 12.30 mede delingen: 12.33: voor het platteland: 12.38: plano-duo; 1.00 nieuws; 1.15 kalender; 1.20: metropole-orkest; 2.00: gesproken portretten; 2.15: omroepkamerorkest; 3.00: de regenboog; 3.30 de roodborstjes; 3.50: waar zwerven wij?, 4.00: het orkest van de week; 4.15: voor de kleuters; 4.30: vra gen staat vr(J; 4.55 zo de ouden zongen, piepen de Jongen! 5.15: Malando en zijn orkest; 5.40: Adelaïde Hall zingt; 6.00: nieuws; 6.15: VARA-varla; 6.20: mond- accordeonmuzlek; 6.30: voor de strijd krachten; 7.00: esperanto en de blinden: 7.15: sllvestrl-kwartet; VPRO. 7.30: voor de Jeugd; VARA. 8.00 nieuws; 8.05: ver kiezingsuitslagen; 11.00 nieuws;: 11.15: verkiezingsuitslagen; 12.00 sluiting. Hilversum II (415 m.) NCRV. 7.00: nieuws; 7.15: te deum laudamus; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: muziek by het werk; 9.00: ochtendbe zoek: 9.30: waterstanden; 9.35: morgen- concert; 10.30: morgendienst door dr J. D. Dozy; 11.00: gramof.muzlek; 11.15: Hllde- brand-mlnlaturen: 12.00: uit de puszta; 12.30: mededelingen; 12.33: trio „Fan tasia"; 1.00: nieuws; 1.15. orgelconcert: 2.00: zendingsdag op „Sandwyck"; 3.00: Franse volksliederen; 3.30: Blanche Schlff- mann, cello; 4.00: causerie; 4.15: voor onze meisjes en Jongens; 5.30: „de vyf Za- Ëakara's"; 5.45: Nieuw Guinea; 6.00: onze ederl. koren en korpsen: 6.30: ensemble Lachman: 7.00: nieuws; 7.15: nieuws uit Indonesië; 7.30: het actueel geluld; 7.45: vacantle-voorpret; 8.00: nieuws; 8.05: pro gramma-proloog: 8.1512.00: uitslagen gemeenteraadsverkiezingen; 10.45: avond- overdenking; 11.00: nieuws; 12.00: slui ting. AGENDA 't Raedthuys (N. Ryn) Dcmoblllsatl» V.O.M.O. 8 uur nam. DONDERDAG: Hooglandse Kerk: Chr. Oratorlumvf®. „Con Amore" 8 uur n.m. Siadszaal (foyer): Einduitvoering leef* lingen Muziekschool M. v. T., 7.30 ut» nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5