Een Parijs „monument" bedreigd de concierge Geen kleuterschool in voormalige noodkerk te Valkenburg Officiële publicaties Laatste berichten Bem*s van Amsterdam LEID EN AAR PROMOVEERDE TE NEW YORK. Onlangs promoveerde de heer C. H. 'J Tan Schooneveld. te Lelden, aan de Columbia University te New York tot doctor in de letteren en wijsbegeerte o? een proefschrift getiteld: „A seman- 6c analysis of the past predicates in old Russian". BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn aan de beurt de gezinnen waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft tussen 56.001 tot en met 57.200. ACADEMISCHE EXAMENS. i Geslaagd voor het candidaatsexamen godgeleerdheid: de heer G. M. Spelberg i (Lelden)doctoraal examen godge leerdheid (cum laude)de heer M. de jonge (Leiden). Onlangs voltooide onze stadgenoot de heer C. H. Schooneveld zlln aan de Columbia University te New York voori- I gezette studie door te promoveren tot coctor in de Letteren en Wijsbegeerte op een proefschrift getiteld: „A Seman- tic Analysis of the Past Predicates in Old Russian." Franse kinderen vragen Uw hulp Talloze kinderen uit Nederlandse ge zinnen zijn na de oorlog met alle liefde en vriendelijkheid ontvangen in velerlei landen, o.a. Denemarken en Engeland, I om te versterken en weer gezond van 1 lijf en leden te worden. Met de grootste dankbaarheid mogen wy hier aan te rugdenken. I Het oorlogsleed is echter nog niet overal geleden. Honderd duizenden kinderen, over de gehele wereld ver spreid, hongeren nog en lelden een I oroevig bestaan. Waar dus hulp gebo den kan worden, moet deze hulp ook gegeven worden. Het geruime tijd geleden onder auspi ciën van het Humanistisch Verbond cpgerichte Buitenkerkelijk Bureau voor Pleegkinderen heeft zich tot taak ge il s'eld om naast de R.K. en Prot Chris- telijke organisaties op dit gebied te ijveren voor het in ons land onderbren gen van Franse kindertjes tussen 4 en 14 jaar en Duitse kindertjes tussen 4 en 10 jaar, die dringend moeten aan- j sterken. Welbekend is het natuurlijk, dat de U.N.A.C. de wereldorganisatie is, welke zich de zorg voor de hongerende kin- I deren en de oorlogsslachtorfertjes heeft aangetrokken. 18 Juli verwacht men de laatste groep Franse kinderen, ongeveer 200, groe pen Duitse en Franse kinderen zijn reeds voorgegaan om hier drie maan den Van 't goede te genieten dat wij kuniien bieden. De kleine bewoners van Frankrijk komen merendeels uit Parijs i of Marseille. Op allen, die dit goede werk daadwerkelijk willen steunen, wordt een dringend beroep gedaan om een kind in huis op te nemen. Verwen nen is uit de boze, hoe gewoner men ze behandeld, hoe minder zij zullen treu ren als zij 1 October weer naar hun Vaderland terug moeten keren. Het is overigens wonderbaarlijk om te zien. hoe snel de kinderen opknappen. Van morgen zagen wil in Noordwljk een longetje van zeven jaar, leuk bruin ge brand, met glanzende oogjes. Hij zat zo od zijn manier ilverig te tekenen en te kleuren alles wat hit in ons lahdje al eezieu had. Drie maanden geleden'was 't knaapje bleek, lusteloos en verre van gezond hier gekomen. Als men zo ziet hoeveel goeds men kan doen dan kan en mag men niet lang aarzelen om zich op te aeven als pleegouder. In Leiden kan men zich wenden tot de heer C. Dlrkse, Boerhaavelaan 27. in Katwijk bil mevr. Vooys, Wijborghstr. 9, In Noordwljk bil mevr. Wenckebach, Gooweg 40. Het. behoeft natuurlilk geen betoog, dat l kinderen met besmettelijke ziekten T.B. of anderszins niet in Nederland worden toegelaten. Ter geruststelling van de a s. pleeg ouders nog dit: nog geen enkele klacht is binnengekomen over het gedrag van deze kleine mensenkinderen, jiii eedragen zich allen voorbeeldig en nemen wonder baar lilk snel contact op met hun soort- genootjes. Ons werd nog medegedeeld, dat begin September weer een Duits transport ver wacht wordt, nadere bijzonderheden zijn echter nog onbekend. DINSDAG 31 j PRIESTER-ARRESTATIES IN TSJECHO-SLOWAKIJE. 9b; r.'-.-j-e ajggl Vorig jaar werd' een a'anvans gemaakt met het bijeenbrengen van een uitge breide collectie oud-Hollandse klederdrachten. Deze verzameling zou aan Koningin Wilhelmina bij haar regeringsjubileum worden aangeboden ter ver vanging van 'de klederdrachten in het Arnhems openluchtmuseum, welke in de oorlóg verloren gingen. Eerst thans "nadert de couectiè haar voltooiing, zodat binnenkort kan worden vasteéstel'd wanneer envwaar deze klederdrachten aan Prinses Wilhelniina kullen worden ovefgedragén. De verzameline bestaat uit 60 verscliiirende cóstüunis. Op onze foto ziet u een deel dezer klederdrachten, waaronder de vierde en vijfde van rechts dè traditionele Katwykse costuums. De Wethouders van Lelden zijn ver- I hlnderd op Woensdag 22 Juni a s. spreek- I uur te houden. Hare Majesteit de Koningin heeft Haar dank Uitgesproken voor de gelukwensen, die Haar ter gelegenheid van Haar ver- Jaardag ook uit deze gemeente hebben bereikt. I Ter voldoening aan Haar desbetreffend verzoek breng lk deze dank hierbij over aan de bevolking der gemeente Lelden. Lelden, 21 Juni 1949. De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. Amerikaan verstond Hollandse humor „IK HEB EEN MOORD GEPLEEGD" ZEI PSEUDO-AMERIKAAN, ,Jk heb een rpoord- gepleegd," vertelr de eëjri Engels, sprekehae. man,, die zich met bebloed gezicht en handen dezer dagen bij het-militair hospitaal in Den Haag meldde. De recherche, afdeling moordzaken, rukte uit ;,öm het lijk te zoeken," De vermoorde had echter, de benen genoirien. De Engelsman, die met een volmaakt Amerikaans accent sprak en Zich'uitgaf als zeeman, vertelde, dat hij „aande rol was geweest,r en meningsverschil met een. hem onbekende man' opgelpst door deze knockout te slaan.' Deze "man had gezegd, dat^ Amerikanen.... lui warenDe „moordenaar" was zelf - met een bloedneus - uit de -strijd gekomen. ZUn tegenstander was morsdood, - zo vertelde" hij. Het „lijk" is nog steeds' zoek. Onze Amerikaanse zeeman eohter vloog in een. politie-trucje; Tijdens zijn verhoor stond hij zwaar te zwaaien op zijn zeebenen, omdat hij nietbepaald nuchter was. „Plet, sta nou niet aan het gebouw te schudden, Je ziet tooh, dat die vent niet op zijn benen' kan blijven staan," waarschuwde' een re chercheur zijn collega. De Amerikaan schoot- in de lach en daar-mede werd -hij Nederlander. Het is een man uit- De venter, die er reeds eerder in slaagde zijn rol als Amerikaan zo goed te spe len, dat men hem zes weken gratis in een ziekenhuis verpleegde en zeven we- I ken ln het transit-kamp te Heek van Holland de kost gaf, voordat -hij ont- maskerd werd. Hij was nu weer uit op gratis ver pleging bij de- politie als pseudo-moor- denaar, welk logies hem niet ver leend is. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Marie Louise, d. van F. C. van Luijk en F. de Wolf; Gerard, z. van G. Hunders- j marek en G. J. P. van den Broek. Gerrlt Tleerd Anne, z. van G. J. M. Gosllnga en J. Mol: Bernardus Cornells Maria, z. van L. Koek en J. A. van der Meer; Jakob An- :on, z. van V. Weber en L. Zonneveld; I Johanna Helena Martina, d. van J. Colpa m J. Llgtvoet; Abraham Johannes, z. van A. Brouwer en M. H. Köhler; Willem, z. I van J. Haasnoot en J. van der Mel): Geertrulda Cornelia, d. van J. Rós en C. j dp Vrecde; Aaltje, d. van C. Hoek en G. Eikelboom; Trijntje, d. van C. Hogewo- 1 nlng en M. Kuljt; Pleternella. d. van A. j Schotman en J. L. Beverloo; Marina Fran- rolse, d. van G. A. de Kater en E. W. I van den Bout. OVERLEDEN: W. Kal, dr.. 23 Jaar; S. T. Buijs, man. j 70 Jaar. GETROUWD: j G. Wolf jm en E. Paats Jd. V1SSERIJBERICHTEN IJMUIDEN. 21 Juni. Besommingen: IJM 87 f. 6840; IJM 213 f. 100; IJM 203 180; IJM 229 f280. Aanvoer 280 kisten. Geen haring. KATWIJK AAN ZEE. Vangstberlchten Jan hedenmorgen 21 Juni. KW 86 9 k.; j KW 67 8 k.. KW 48 2 k.; KW 38 10 k.; KW 18 5 k.; KW 49 2 k.; KW, 41 19 k.; KW 39 13 k.; KW 32 9 k.; KW 29 48 k.; KW 20 5 k KW 23 8 k.. KW 97 12 k.; KW 147 1 k.; KW 138 4 k.; KW 23 3 k„ l| KW 14 8 k.; KW 9 4 k.; KW 47 9 k.; j1 KW 44 6 k-; KW 43 5 k.; KW 42 8 k.; KW 15 5 k.; KW 50 2 k KW 170 2 k.J KW 175 12 k.; KW 127 7 k.; KW 45 9 k.; KW 167 13 k KW 151 8 k.. KW 130 17 k KW 159 17 k.. KW 129 14 k.; KW 163 4 k.; KW 124 8 k.; KW 56 14 k.; KW 16 1 k.; KW 161 8 k., IJM 268 8 k.; SCH 107 6 k.; SCH 36 1 k. Geen vangst *W 173. K LADY BADJEN POWELL NAAR NEDERLAND. De Nederlandse padvindsters krljêen in Augustus hoog bezoek. Lady Olave Baden Powell, „chief-gulde of the world", heeft namelijk toegezegd, dat zij twee of drie dagen zal bijwonen van een training voor kaboutersleidsters", die georganiseerdwordt door de we reldbond van padvindsters. Deze cur sus wordt van 16 tot 30 Augustus ge houden; op het centrum van het Ne derlandse padvindstersgikie ..Buiten zorg" bij Baarn, dat zoals bekend Za terdag- a.s. door-IJ,M- de Koningin zal worden geopend. Uit alle landen die bij de wereldbond zijn aangesloten, mógen vier deelneem sters komen. NEDERLANDS ARTIST ERNSTIG GEWOND. De Nederlandse clrcus-artist Antonius. Werkerk, die met twee partners zou uit- komèn op de 'wereldsporttentoonstelllng, welke dezè. week te Stockholm wordt ge houden. is gisteravond ernstig gewond door een val van een hoogte van zes meter bij oefening voor zijn balanceer- hummer op de motorfiets. De val werd veroorzaakt door het breken van een paar s'chróeven. Wèrkèrk Wed ln bewus teloze toestand naai- het ziekenhuis verr voerd'. Men acht zifn toestand zeer ern stig. Werkèrk en zijn twee partners.,De drie-Torini's", zijn afkomstig uit.Amr sterdam èn bekend óm hun sensatie- nummer. waarvan gezegd wordt, dat het ..enig ln Europa" is. Hierbij wordt zonder net gewerkt op een hoogte van ongeveer veertig meter, namelijk acrobatiek aan een 'zwlepmast van achttien meter bo-, venop een motor, welke zich op twintig' meter hoogte bevindt, 64-JARIGE VROUW VERMOORD. In eeii woonschuit liggende in de Vliet nabij de scheepswerf Schakenbos to Leidschendam heeft zich gistermid dag een bloedig drama afgespeeld. Toen de rijkspolitie ter plaatse- kwam, vond zij aan boord van de schuit het lijk van de opgever 64-jarige mevrouw M.. badend.in het bloed. Haar ongsveer 10 jaar -jongere echtgenoot werd aan getroffen-in een zodanige toestand van overspanning, dat niet' alleen verhoor niet mogelijk', was. maar overbrenging naar dé Stichting „Hulp en Heil'" noodzakelijk bleek. Het stoffelijk over schot van de vrouw is naar de Sint An- tóniushoVe te Voorburg .vervoerd. HET PROCES TEGEN DE MOORDENAARS VAN GANDHI. Het oppergerechtshof van Oost- Pendjab .heeft Sjankar Kistayya en Dattatraya Partsjoere vrijgesproken in verband met het door hen aangeteken de hoger beroep. Zij waren beschuldigd van medeplichtigheid aan het doden van Gandhi. Het beroep van de andere beschuldigden werd afgewezen. Het hof beval clementie aan voor Gopal Godse, de broer van Gandhi's moorde naar. In Februari werden Nathoeram God- se en Narayan Apte ter dood veroor deeld en vijf' aftdefe Hindoe-extremis ten werden tot levenslange verbanning veroordeeld. Nathoeram Godse kwam Betrouwbare kringen melden .dat Pa ter Tom as, rector van de" Taclovice-pa- rochle nabij Praag,, gearresteerd ls, om dat hij het herderlijk schrijven van aartsbisschop Josef Beran heeft voorge lezen. Een tweede priester, wiens naam niet beschikbaar is, werd eveneens in hech tenis genomen wegens negeren van het door de regering uitgevaardigde verbod om het schrijven "voor te lézen, zo zeg gen katholieke kringen. Zij menen, dat ook nog andere priesters zijn opgepakt. Ooggetuigen vertellen, dat in een stadje ten Westen van Praag aan een priester het herderlijk schrijven werd ontrukt nadat hij was begonnen het van at de kansel voor te lezen. Kerkelijke kringen zeggen, dat zich 2 leden van het bureau vanaartsbisschop Beran in arrest bevinden en dat in de afgelopen paar maanden naar schatting 150 priesters door de politie zijn opge pakt. United Press). KOLONIALE MAAND IN ENGELAND. Koning George van Engeland heeft heden de „koloniale maand" geopend met een toespraak, waarin hij zijn ver trouwen uitsprak in de bestuurders, politici en vertegenwoordigende licha men van de Britse koloniën, dat zij de samenwerking zullen bevorderen en zich zullen keren tegen verdeeldheid en wantrouwen. In de komende vier weken kan men te Londen verschillende tentoonstellin gen bezichtigen, welke een- beeld geven van 't leven in de koloniën. In Oxford- street kan men door een „hete West- afrikaanse jungle" wandelen, onder het genieten van allerlei dierengeluiden, die op gramofoonplaten zijn vastgelegd. Verder is aJles. wat maar iets met de koloniën te maken heeft, van post zegels tot Tse-Tse-vnég, dezer dagen ergens in Londen op een tentoonstel ling te bezichtigen. Bij K.B. Is aan dr J. G. de Beus, chef der directie Verro Oo6ten van het minis terie van Buitenlandse Zaken te Batavia, de persoonlijke titel van gevolmachtigd minister verleend. Maar ze zal het wel redden (Van onzg Parfjse correspondent). Een reoent regeringsbesluit bedreigt het bestaan van circa 100.000 Parijse concierges, doch om het belang van dit bericht op volle waarde te kunnen schat ten, moet men het leven in de Franse hoofdstad uit ervaring kennen. Er zo mogelijk zelf enige tijd gewoond hebben. Een concierge is ln het bestaan van de Parijzenaar namelijk een uitzonder lijk belangrijk personnage. Zij fungeert het beroep van concierge wordt in Frankrijk bijna uitsluitend door vrou wen uitgeoefend als voornaamste schakel met de wereld. Ze ontvangt en distribueert de post, ze int de huur- kwitantles, neemt telefoontjes en bood schappen aan en wordt bovendien ge acht het trappenhuis schoon te houden. Uit de andere richting, de richting van de buitenwereld, plegen bv. rechercheurs zich eveneens tot de concierge te wen den, wanneer ze voor een enquête bij zonderheden willen weten over het par ticuliere bestaan van een Parijzenaar. Tijdens de bezetting hebben aldus dui zenden Fransen het leven weten te red den, dank zij hun concierge, die vaak zo vriendelijk was de heren der Gestapo een rad voor de ogen te draaien. Het is voor de Parijzenaar dus wel geraden goede, en zo mogelijk zelfs har telijke relaties met zijn concierge te onderhouden, want haar vertrouwen of voorspraak kan hem soms uit benarde situaties redden. Om al die redenen wórdt er hier wel 's beweerd, dat de i keuze van een concierge nauwelijks min- der belangrijk ls dan de keuze van een levensgezel(lin) maar of dat helemaal waar is, is een vraag van tamelijk aca demische orde geworden, sinds er in Parijs een nijpende woningnood heerst en vele onbehuisden. of hotelbewoners, grif een f. 1000.sleutelgeld op tafel leggen ten einde een of. andere uitge woonde barak te kunnen betrekken Vier muren en een dak. dat is zo wat alles wat door velen vandaag gevraagd wordt. De rest wordt op de koop toe ge nomen. Het paarse bloemetjesbehang, zo goed als het lekkende plafond ,of de eventueel snauwende concierge. Om nu, zonder overbodige zwaarwich tigheid, de lezer toch iets te doen be grijpen van, enerzijds, de psychologie van de concierge en anderzijds van de speciale banden met de bewoners van „haar" huis, is het nodig haar mate riële situatie met een enkel woord toe te lichten. Omdat zij practisch geen sa laris toucheert ze heeft alleen vrij wonen en ontvangt van de "huisheer een zakgeldje dat varieert van f. 1.50. tot f. 16.per maand is de concierge practisch op de fooien aangewezen (een goed kan gebruiken, dan moet men wel erg sterk in z'n schoenen staan om haar de helft niet af te schuiven. De zuinig heid zou de wijsheid bovendien nader hand wel eens kunnen bedriegen Dit element van betaald vertrouwen, en gehonoreerde hulpvaardigheid, geeft voor de buitenlander soms wel 's een wat bittere bijsmaak- aan de vriende lijkheid, waarmee zijn concierge hem tegemoet pleegt te treden. Maar de Pa rijzenaar zou het zwaar betreuren, wanneer de concierge uit zijn bestaan verdween. Dat bestaan is voor hem zonder haar zelfs niet meer in te den ken. Haar verdwijnen zou een revolutie betekenen in zijn leven. In weerwil van de hardnekkige legende is de Fransman een oer-conservatief wezen, en daarom geloof ik, dat ondanks het genoemde decreet ze nog wel stand zal blijven houden, de Parijse „ptplette", met haar stofdoek om het hoofd, de blote voeten in pantoffels en de bezem in de hand, die elke bezoeker luidkeels toeroept, toch vooral niet te vergeten, z'n voeten te vegen. Ze is voor de Parijzenaar een monu ment, gelyk de Eiffel toren, of de Sacré- Coeur en monumenten leiden nu een maal een heel hardnekkig leven. Lezers schrijven VEILIG VERKEER. Notaris -W. S. Jongsma schrijft ons: „In de laatste dagen zijn er pamflet ten met - nuttige verkeersaanwijzingen aan kinderen uitgereikt en staan er ver maningen in de kranten alles tér be vordering van de veiligheid van het ver keer. Hoewel deze maatregelen ongetwijfeld nut zullen hebben, toch zal voor belang rijke verkeersvérbetering meer nodig ZlHet verkeer ls. zoals een bekend Week- I stelsel tussen haakjes, in Frankrü'k veel* - J breder toegepast dan bij ons: dit land lijkt sóms bevolkt uitsluitend door ho telportiers).. Haar hele leven speculeert de con cierge op de compassie van haar mede mensen: de uitspraak „het - bestaan is toch wel erg hard geworden, m'n arme nieneer" ligt in haar mond bestorven, en ze vindt het zeer natuurlijk, dat de geringste vriendelijkheid het openen van een deur of zelfs een beminnelijke glimlach, met een biljet wordt beloond. Wanneer een postbode een chèque heeft aangereikt dan verwacht ze haar per centage en als in haar „loge" een pakje arriveert, dan meent ze, dat ze er recht op heeft te weten, wat er nu precies wel in .zit. Als 't toevallig wat eetbaars is of iets anders, dat zij ook Juist zo •blad schreef van misdadige gevaarlijk heid geworden en vraagt dringènd om krachtie ingrijpen. Het uitreiken van foldertjes en het vermaan in de krant kan moeilijk als een krachtig ingrijpen Worden be schouwd. daarvoor is nodig een voort durend en streng pölitietoezlcht. En, wederom zoals bedoeld Weekblad schreef het is uitsluitend de Amster damse Politie geweest die op grote schaal iets heeft ondernomen. Ook Leiden met zijn intens verkeer vraagt dringend doeltreffende voorzie ning. - Het moet niet zo zijn, dat een taxi straffeloos onder de ogen van een poli- tle-agent met grote snelheid rechts een "andere auto kan Inhalen, zoals lk eens ób een hoek van de Apothekersdyk zag gebeuren. Verder ls het ten hoogste gewenst dat voetgangers leren om op de trottoirs te blijven. Speciaal langs de Singels heeft het publiek- de gewoonte om rechts op de rijweg te lopen, hetgeen vooral bij avond levensgevaarlijk is. Een soortge lijke toestand treft men aan op de Steenstraat, waar buiten het trottoir lo nende. liefst links houdende voetgangers, fietsers en automobilisten dikwijls ln moeilijke posities brengen. Door eenvoudige surveillance moet hier toch verbetering zijn aan te bren gen. Voetgangers moet geleerd worden om „haaks" een kruispunt te nemen. Nu ziet men dikwijls volwassenen alleen of met kinderen op de ongelukkigste wijze oversteken, waarbij de groten alweer 'n verkeerde verkeersgrondslag leggen bij de jeugd. Overtreders van deze verkeersregel terugsturen en nog eens, maar dan beter laten oversteken zal de beste re medie zijn. Een aanhoudende propaganda van de elementaire verkeersregels is onmisbaar. Bijna iedere fietser meent b.v. dat hij van rech;skamende, voorrang heeft boven het snelverkeer en werkt woe dende blikken naar de automobilist, die niet tijdig genoeg stopt om hem zijn vermeend voorrangsrecht te laten uit oefenen. Voorlichting steeds weer en voortdu rend toezicht, ze kosten geld, maar een MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 20 Juni. Rozen. gr. bloemig per bos: Vlerlandon 2 002.80; Roealandla, 1.101.80; Florox 1.20—1.50; Duisburg 1.30—1.90; Edlth Helen 2.20—3.20; Hadley I.50—1.80; Better Times 1.50—2.40; But terfly 1.20—1.70; PcchthOld 2.0O—2.60; Parel van Aalsmeer 1 101.60: Gemengde rozen 4070. Babyrozen per dos: Sweet heart 901.30; Orango Triumph 4065; Wolfsplorie 80—1.40; Juweeltjes 00—1.80; Rosa Mundl 601.00; Ingar Olsaon 40 60; Gloria Mundl 951.40. Else POulsen 6090; Polyantharozen 1.001.50; Ellen Pcxilsen 5080; Diversen per boa: Pioe nen ln soorten 701.60; Campanula blauw 1015; Idem wit 2540; Lelies 5060; Lathyrus 1015: Irla 1419; Anjers 810; Lupinen 1217. KATWIJK a. d. RIJN, 20 Juni. Oroentè- velllng. Aardappelen bonken 12.8013.20; idem groten 1214.40: Drielingen 8.40— II.80; Kriel 7—9.20; Bospeen 18—26; Sla 2.10— 6.50; Rabarber 8.30—8.70; Spitskool 7—fl; Bloemkool I 13—18; Idem II 6—11: de openbare wegen zo veilig mogelijk gemaakt worden. In dit verband wil ik wijzen op enkele zeer gevaarlijke be plantingen, waarvan ik alleen maar wil noemen die op de hoek van de Ko- ninginnelaan en de Lammenschansweg, waardoor het uitzioht volkomen wordt weggenomen. Het is te hopen dat maatregelen wor den getroffen, voordat ernstige onge lukken nadere aandacht vragen". indertijd op tegen' de beschuldiging van gespaard mensenleven is er niet te duur samenzwering doch bekende Gandhi mee betaald. gedood te hetobeh. Ten slotte mag men venvachten dat POST VOOR DE „GROTE BEER". Het s.s'. „Grote Beer" vertrekt morgen uit Amsterdam haar Indonesië. De op varenden kunnen in Fort Said post uit gereikt krijgen, mits deze uiterlijk 23 Juni gepost wordt. Bij aankomst in Batavia kan post worden uitgereikt mits déze uiterlijk 6 Juli op de bus is gedaan. POSITIE INDIE-VLIEGTUIGEN. Gisteren vertrok gezagvoerder De Wijs met de PH-TDI uit Amsterdam. Uit Batavia vertrok gezagvoerder Ameels met de PH—TET ^Tilburg). KW 25, KW 2. KW 19. KW 70, IJM 75. Gemiddelde: Schevcnlngen 6 k.; Vlaar- Olngeo 5 k.; Katwijk 7 k. Aan de afslag waren 130 kantjes. INBREKERS GEGREPEN. Twee van de drie daders van een in braak in een kantoor aan de Van Zaeck- straat te Den Haag zijn gearresteerd, toen zij door een agent bil nacht en ontij op een tennisbaan werden ontdekt. Bij een poging tot ontvluchting werd een der mannen in een boen geschoten. Hij werd licht gewond..De agent, die de twee mannen greep, omdat zli in de kleed tent van de tennisbaan inbraken, vond op het grasveld voor 1300 gulden bank papier. dat van de inbraak;in 't kantoor afkomstig was. Men zoekt thans de derde man. *- DE „ORANJE" DEBARKEERT MORGEN. De debarkatie van--het nis „Oranje" zal morgenmiddag reeds om 2 uur aan de Javakade bij de Mij. „Nederland" beginnen. Buslijn wordt niet doorgetrokken naar Katwijk Maandagavond kwam de gemeente raad van Valkenburg bijeen. Na de opening door burgemeester De Wilde deelde deze méde dat er een schrijven van de directie der N.ZH.V.M. was binnengekomen dat zij de buslijn, ge zien de ongunstige exploitatie, niet konden doortrekken tot Katwijk. Na een wijziging van de begroting '49 ging men over tot bespreking over de aankoop van het gebouw der noodkerk. De kerkvoogdij der Ned.Herv. Kerk heeft in een schrijven de houten nood kerk aan de gemeente te koop aange boden met 200 stoelen. Wanneer dit gebouw door de gemeente geëxploiteerd zou worden, zou dit per jaar bij zo gunstig mogéUjke resultaten tooh een nadelig saldo van f. 900 opleveren. Zou het als kleuterschool Ingericht Een voorstel tot aankoop van brand weermateriaal voor f. 850 werd aange nomen. Een voorstel tot .toekenning, van f. 25 aan „de= bond tegen het vloeken" werd eveneens aangenomen. Een aanvraag van de stichting „De mens en zijn ar beid" werd echter met 5 tegen 2 stem men verworpen. Een aanvraag om sub sidie van „Soli Mio" te Noordwljk tot een bedrag van f. 1314 werd aangehou den. Voor'het uitdiepen van de grote We tering werd door de gemeente Katwijk f. 594 bijgedragen. Een kwart van de kosten zal door Valkenburg worden bc taald, terwijl het gehele werk als D.U.W.-object zal worden uitgevoerd onder toezicht van het Hoogheemraad schap Rijnland. Tot slot werden ln de commissie tot nazien der rekening 1945 benoemd de heren v. Dijk, N. Ouwersloot en D. M. Paul. De commissie van onderzoek, benoemd Tien geboden voor de automobilist 1. Geef bij het links afslaan het recht- uit-gaande verkeer altijd voorrang, zelfs als het een fietser is. Verleen de tram steeds voorrang en be- beleefdheldshalve ziekenauto's. 2. Wees uiterst voorzichtig bij het openen van portieren aan de zijde van de rijweg; denk aan de dode hoek gevormd door de openstaande delen van de carrosserie. 3. Geef geen extra gas om het gele licht nog net te „halen". 4. Passeer verkeersheuvels met groene zuil slechts links, wanneer rechts daartoe werkelijk geen ruimte is. 5. Houd rekening met de feilbaarheid van uw medemens, speciaal van oude mensen en kinderen. (Statistisch is vastgesteld, dat de handelingen van deze categorie on berekenbaar zijn.) 6. Rijd in de stad met stadslichten; rijdt men met groot licht dim dan voor elke tegenligger; ook op de bui tenwegen. 7. Zorg bij het parkeren niet een ander „vast te zetten". 8. Rijd rechts vóór; keer slechts in een straat bij uiterste noodzaak. 9. Rijd niet gedachteloos of in ge dachten. 10. Heer blijft heer. Ook in htt ver keer! Petersolie 2.302 80; Bosuien 0.604.90; Boskroten 4.50—6.10; Selderie 4.704.90; Bonenkruid 3.404; Aardbeien 0.751.00. ROELOFARENDSVEEN. 20 Juni. Bloe menveiling Violieren 930; Lelies 10—20; Esther Read 1226; Duizendschonen 5 9; Campanula 619; Dahlia 2021; Sca- blosa 317; Spitfire 926; Irissen 719. ROELOFARENDSVEEN. 20 Juni. Groen teveiling. Aardbeien 1730 per pond; Kropsla 1.503.60; Bloemkool 6.0018.00: Bospeen 6.0011.00 por 100: Kassnijbonen 11.50—13.00; idem stok 7.508.50; Peu len I 5.20—8.30: Idem II 2.70—3.80; Dop erwten 4.605.30: Capucijners 4.805.50: Tuinbonen 2.803.30 per 10 kg. ROTTERDAM, Veemarkt, 21 Juni. Aan gevoerd 2971 stuks. 125 vette koelen en ossen; 915 gobrulksvee; 84 graskalveren: 647 nuchtere kalveren: 355 biggen; 61 voulons; 283 paarden; 324 schapen en lam meren; 101 bokken en gelten: 96 varkens. PrlJzon per stuk: kalf koelen le soort 875, 2o soort 765, 3e soort 645; melkkoeien 875, 765, 645; varekoolen 500, 430. 360: vaar zen 640. 520, 400; pinken 530, 430. 350; graskalveren 340, 240, 120: biggen 53. 45, 40: hitten 760. 560, 425: werkpaarden 885. 685. 525. Prijzen per kg: slachtpaarden 1.50, 1.30, 1.10. BEURSOVERZ1CHT De eerste beursdag van de nieuwe week leverde geen aspecten van bete kenis op. Alleen viel to constateren, dat er lichte vraag bestond naar aandelen Kon. Olie, waardoor deze Iets boven het slotpeil van Vrijdag kwamen te lig gen. Ook de andere Internationale fond sen waren een kleinigheid beter, met uitzondering van Aku, maar koersstij gingen van betekenis kwamen niet voor. De internationale politieke situa tie is er na de Parijse ministersconfe rentie, uiteindelijk niet slechter op ge worden. Het resultaat geeft althans nog een zekere voldoening, maar te weinig, om daarvan enige uitwerking te zien op de fondsenmarkt. Het publiek blijft nog sterk gereserveerd en stimuleren de factoren ontbraken volkomen. Toch was er vandaag op de beurs een leven dige hoek en wel in de Scheepvaartaf- deling, waar de aandelen en claims KNSM druk verhandeld werden. Toch was de algemene tendens op de Soheep- vaartmarkt niet flauw, want Scheep vaartunie was eerder aan de vaste kant. Het verloop van de beurs ln het algemeen was evenwel ongeanimeerd. Een tweede factor die do aandacht trok, was de stijgende koers voor ver schillende Nederlandse Staatsfondsen. Er ging ook iets meer om dan de vo rige week op de Staatsfondsenmarkt. Een vrij vaste tendens bestond verder voor Bankaandelen. Aandelen Vrede- stein Rubber en Vredesteln Autoban den werden tegen hogere prijzen uit de markt genomen, onder Invloed van het vandaag gepubliceerde gunstige Jaar verslag. Voor de Cultuurfondsen was de belangstelling zeer gering. Vooral de Rubberwaarden konaen zich niet ont trekken aan een gedeprimeerde stem ming en Amsterdam Rubber verloor zelfs 3%. Er heerste hier weer in te genstelling tot de vorige week, een meer pessimistische stemming. Daaren tegen wisten de Suiker- en Tabaks- fondseri zioh betrekkelijk goed te hand haven. Het verdere verloop van de markt was betrekkelijk onbelangwek kend en het slot kwam zonder grote veranderingen. worden, dan zou dil :saldo tot f. 750 in de raadsvergadering van 28 Maar. per jaar terug gebracht worden. Op J L, had een voorlopig rapport samen- grond hiervan adviseerden B. en W. gesteld. By de toelichting zei de heer van deze aankoop af te zien. De heer Ouwersloot dat, mocht de Raad met Ouwersloot betoogde dat, gezien de dc- gegevens, we'ke voorgelegd zouden grqte behoefte aan een kleuterschool, worden, geen gei.oegen nemen of deze de 'gemeente dit offer brengen moet. onvolledig achten, dan zal de commis- De heer v. Dijk vond dat de gemeen- sle hier op een volgende vergadering te,: waijnéer,x& overgaat tot het in- terug komen. De burgemeester was van stellen van een kleuterschool, beter mening dat de commissie zich alsnog een stenen gebouw kan laten zetten, iu veroinding zal moeten stellen met al liggen de kosten dan ook hoger, instanties in Den Haag. Hij verzoekt By stemming werd het voorstel van i rapport niet te publiceren, omdat B. en W. aangenomen. Tegen was al- het onvolledig was. Hierna voegde slui- leen de heer De yries._ ting. Dinsdag 21 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige O. K. koers v. heden 100% 98 J i06H Ned. '48 3^ Ned. '47 3JA 3 Dollar-Ing. '47 3 Investeringscert. 3 Ned. p. 1062/4 m.b. 3 Indlë '31 A 3 Grootboek '46 3 05% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank N. Ind. H.bank Ned. Handelmy A.K.U Lever Br256% Philips 2303/^ Wilton Feyenoord Kon. Olie Amst. Rubber Dell-Bat. My Holl. Amer. iyn Kon. N Stoomboot Ned Scheepv. Unie H.V.A Java Cult Deli Bat. Mij Dell My146% Senembah 132 80^ 112 X 152 K 163 K 155 X 296% 133 95 147 121^ 101 Vi 152% 80 130% 163% 261 230% 298% 135% 122% 153% 147% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100 100A Den Haag 1947 I 3 Z R'dam '37 I, II 3% 101% Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3% Kon. Petr. My 3% 103% 1037/a NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Amsterd, Bank 158 Rotterd Bank 167% Twentsche Bank 162% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr. 308% Rott. Droogd. My. 329 Zwanenb. Organon 176 Handelsondernemingen Born. Sum. H. My 143% Internatlo 182% Spoorwegen Dell Spoorw. My. ..60 Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 186% Ned. My Walv.Vrt. .113 Amerik. fondsen Anaconda 25% Shell Union33

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3