Bouwvakarbeiders congresseerden fe Arnhem Oorlogsmisdadigers staan terecht Optreden van de P. v. d. A. en woningbouw ontmoet ernstige critiek Prof. mrC. P. M. Romme op verkiezingspad 12% Met een enkel woord DINSDAG 21 JUNI Zonder Marshallhulp zou levensstandaard lager liggen Rede minister In 't Veld De Algemene Nederlandse Bouwarbei- dersbond houdt dezer dagen in „Musis- Sacrum" te Arnhem z'n algemene ver gadering. De bondsvoorzitter de heer G. Klein snrak een openingsrede uit en begroette onder de buitenlandse gasten de heer J. Lelieveld, waarnemend secretaris van de internationale vakbeweging, vertegen woordigers van de Noorse bouwarbei- dersbond. de Zweedse vakbonden, de Finse bouwarbeidersbond en van de Deense vakbonden. Ook waren aanwezig afgevaardigden van de Belgische en Zwitserse vakbonden. Namens het NVV was aanwezig de bondsbestuurder C. van der Lende. De heer Klein betoogde dat er nimmer een zo erote activiteit op wel haast ieder terrein werd ontplooid als nu. Zij, die menen dat strijd svnoniem is met sta king hebben ongelijk. Naar mate de in vloed van de vakbeweging oo het maat schappelijk en politiek gebeuren toe neemt. zal de staking als strijdmiddel aan doeltreffendheid afnemen. Van werkloosheid was in het bedrijf weinig of geen sprake. Indien echter het land niet had kunnen profiteren van de Marshall hulp. zou een belangrijke vermindering van de bouwactiviteit onvermijdelijk ziin geweest. In het algemeen kan ge zegd worden, dat de levensstandaard zonder Marshall-hulp ongeveer 12% lager zou zijn geweest dan op het ogenblik. De handel tussen de Ver. Staten van Indonesië AMERIKA OP ÉEN NA GROOTSTE HANDELSPARTNER. Volgens het weekblad „Foreign Com merce" een officiële publicatie van het Amerikaanse Departement van Handel, heeft het feit. dat voorkeur is gegeven aan de traditionele Nederlandse han delaren grote invloed gehad op de ont wikkeling van de particuliere handel •tussen de Ver. Staten en Indonesië. Het blad geeft echter toe, dat de Ver. Sta ten de voornaamste leverancier van In donesië zijn gebleven, hoewel het Ame rikaanse aandeel is gedaald van 51 pro cent in 1946 tot 39 procent in 1947 en tot 22.5 procent in 1948 tengevolge van het dollartekort en de herstelde pro ductie van kapitaalgoederen in gebie den met zachte valuta. Tevens vermeldt het blad, dat de Ver. Staten het vorige jaar op een na de grootste handelspartner van Indonesië waren. Andere landen waren Nederland (27.1 procent van de totale handel), Japan (9.7 procent) en Malakka (9.4 procent), terwijl het Amerikaanse aan deel 20.2 procent bedroeg). De situatie op de Nederlandse groentenveilingen TERUGSLAG VEEL MEE. In de vorige week werd algemeen voor de Nederlandse groentenmarkt een ca- tastrophale prijsinzinking gepaard gaan de met grote doordraai verwacht, welke verwachting gegrond was op het vrij plotseling uitvallen van de export naar Duitsland. Deze verwachtingen blijken echter gelukkig niet volledig juist te zijn geweest. Wel vertoonde het prijspeil op de veilingen een aanzienlijke daling, doch grote hoeveeheden ziin niet door gedraaid. De producten, waarvoor speciaal moei lijkheden verwacht werden, waren sla, bloemkool en spitskool. Van de hoeveel heden die van deze producten op de vei lingen in Nederland in de afgelopen week ziin aangevoerd is slechts een klein percentage doorgedraaid, aldus wordt van bevoegde zijde vernomen. Van de bloemkool draalen op de vei lingen alleen die kwaliteiten door. welke niet goed ziin, zodat over het algemeen alleen bloemkool van prima kwaliteit de consument bereikte. Dit niet geheel ongunstige verloop is voor een belangrijk gedeelte veroorzaakt door een belangrijke export naar Tsje- cho-Slowakbe. Daarnaast wordt voort durend groenten afgeleverd aan de trit- se bezettingstroepen in Duitsland. Deze laatste export is echter in verhouding tot de reusachtige aanvoer als regel ge ring. De situatie is echter wel zodanig, dat men in tuinderskringen algemeen hoopt, dat de thans lopende besprekingen over verdere uitvoer van groenten naar Duits land tot succes zullen leiden. VRIJLATING VAN PRIJZEN. In de staatscourant van gisteren is een beschikking van de minister van Eco nomische Zaken gepubliceerd, waarbij de nriizen van een aantal chemische pro ducten worden vrijgelaten. O.a. bleek- water. bleeknoeder. chloorbleekloog. am monia en blauwsel; glycerine, stearine en oleïne; insecticiden en plant-eziek- ten-bcstry dtngsmiddelenkunstharsen, kunsthoorn en plastics: scheerzeep, scheercrême. tandpasta en tandpoeder, thee- en devotielichten. verfpigmenten en krijt met uitzondering van loodme- nie: verzoetingsmiddelen. Met ingang van heden worden de prij zen van non-ferro metalen, oude zowel als nieuwe en halffabrikaten daarvan, vrn'gegeven. Voorts zijn vrijgelaten: de prijzen voor verhuur van bouwwerktuieen en o.m. de priizen voor verschillende dienstverle ningen. zoals het repareren van rijwiel banden. het herstellen van automobie len en motorrijwielen, het schoorsteen vegen. het schoonmaken en schoonhou den van gebouwen, het geven van auto rijlessen en het maken van pasfoto's. VRACHTAUTO VIEL VAN BRUG. Bestuurder werd gedood. Een vrachtwagen van de N.V. Philips reed over de noodbrug over het Bea- trixkanaal te Eindhoven. Hij moest uit wijken voer een fietser en maakte daar bij zo'n ongelukkige beweging, dat hij door de leuning van de brug en 6 meter naar beneden schoot. De chauffeur Mulder verdronk. „REICHSWALD" BRANDT WEER. Er hangt een dikke rook over de bos sen in het gebied ten Westen van Kleef tussen de grensdorpen Kranenburg en Frasselt Het Reichswald brandt weer. Om het vele houtafval, dat tengevol ge van de houtkap een dikte van onge veer een halve meter kreeg, op te rui men. is er moedwillig de brand in gesto ken. Aangenomen wordt, dat men daar bij onvoldoende veiligheidsmaatregelen heeft getroffen, zodat de brand niet meer beheerst wordt. De vlammen zijn thans overgeslagen naar de lage den- n;bossen. Daarna liet de heer Klein de bereikte resultaten, ten aanzien van de loonrege ling de revue passeren. Van enorme be tekenis noemde hij daarbij rfe instelling van een risico-fonds, dat aan de arbei ders die wegens vorst werkloos worden, betaling van 90% van het loon, onge acht de duur van dat verzuim en daar enboven alle sociale voorzieningen waa~- boret. Spr zeide echter grote bezwaren te koesteren tegen de loonpolitiek t.a.v. het bouwbedrijf, niet alleen tegen het col lege van Rijksbemiddelaars, doch ook de Stichting van de Arbeid en andere orga nen. die met de uitvoering van de loon politiek hebben te maken en soms ook de vertegenwoordigers van eigen vak centrale in deze organen. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de indruk, dat fouten en verkeerde be slissingen hadden kunnen worden ver meden. indien wat meer vertrouwen werd geschonken aan de bedrijfsorganen zelf. In verhouding tot andere bedrijven wordt het bouwbedrijf beslist onderge waardeerd, aldus sor, In de periode van 1 Juli 1945 tot 30 Juni 1947 verlieten 10.691 arbeiders meer het bouwbedrijf, dan er uit andere bedrijven werk in het bouwbedrijf kre gen. In het eerste kwartaal van dit iaar bedroeg de teruggang alleen ruim 1C00. De ontstellende vermindering van het aantal bouwvakarbeiders in ons land is in hoge mate te betreuren, gezien de nlannen omtrent woningbouw e.-i. Niettemin steeg het ledental in de ja ren 1945 t/m '48 met 11.051. Besloten werd de algemene vacantie- week op de tweede week van Augustus vast te stellen. Men kan evenwel in ver schillende delen van het land deze aan- eelegenheid naar eigen inz'cht regelen. Het volgend jaar zal men een definitieve reeeling in het leven roepen. Veel is er gesproken op dit congres over de klasse-indeling. De bondsvoor zitter zei dat men niet kan komen tot één loonklasse. Het gaat er om het loon- verschil tussen het platte land en de stad zo klein mogelijk te doen zijn. De regering stelde een deskundige commissie samen. De ANB wenst in de toekomst tarie ven. geldend voor een bepaalde tijdsduur. Volgende week reeds kan een groot op gezette bileenkomst verwacht worden om de tariefregeling in het bouwbedrijf te bespreken. Het algemeen verslag en het beleid van het bondsbestuur werden met alge mene stemmen goedgekeurd. Het zittend bondsbestuur werd in zijn geheel herkozen. REDE MINISTER IN 'T VELD. De minister van wederopbouw mr dr J. In 't Veld sprak hedenmorgen een rede uit .waaraan het volgende is ont leend: „Wij worstelen op het ogenblik met een tekort van ongeveer 300 000 wonin gen op een totaal ran 2.200.000. „In de jaren 1946. 1947 en 1948 be droeg de bevolkingstoeneming 150.000 k 200.000 per jaar. Voor de naaste toe komst moet gerekend worden met een bevolkingstoeneming van ruim 100.000 per jaar. Dit betekent, dat alleen voor het normale accres ongeveer 35.000 wo ningen per jaar gebouwd moeten wor den. Daarbij kan men dan nog onge veer 5.000 woningen per jaar rekenen voor vervanging van woningen, die door him slechte toestand of om andere redenen aan de woningvoorraad moeten worden onttrokken. In 1948 zijn wij er in geslaagd de woningproductie op te voeren tot ruim Min. Van Maarseveen zegt: Eerst vuren staken, dan naar Djokja. United Press meldt uit Batavia: De Nederlandse minister van Over zeese Gebiedsdelen a.i. mr J. H. van Maarseveen, gaf gisteren bij zün aankomst te verstaan, dat aan het herstel van de Republikeinse Repu bliek in Djokja overeenstemming over het staken van het vuren bereikt diende te worden. De minister wilde zich niet uitlaten over de kwestie of een Ronde Tafelcon ferentie in Den Haag van nut zou zyn, indien geen „staakt het vuren" werd bereikt. Mr Van Maarseveen liet blijken, dat het niet onmogelijk was dat hij tijdens zijn verblijf republikeinse leiders zou ontmoeten, hoewel hij er de nadruk op legde, dat zijn reis geen betrekking had op de huidige Nederlands-Indonesische besprekingen. POSITIE INDIË-VLIEGTUIGEN. De Ph-ter (Roermond) met gezag voerder Moll kwam in de nacht van Za terdag op Zondag te Batavia aan. In de vorige nacht arriveerde er de Ph-tde (Eindhoven) met gezagvoerder Griffith. Gistermiddag zou in Amsterdam aan komen de Ph-tdh (Holland) met gezag voerder Krouwel. 36.000 en voor dit jaar is de verwachting een productie van bijna 40.000 wonin gen. aldus spr. Dit betekent dus, dat de huidige nieuwbouw juist voldoende is om de normale behoefte te dekken. Toch lopen wij al iets op de achterstand in, omdat van de nieuwe woningen een aantal ingericht wordt als duplex-wo- ningen. De huidige productie is evenwel nog dere inmiddels verouderde woningen te kunnen opruimen. Hieruit vloeit voort een plan tot het bouwen van ongeveer 55.000 woningen per jaar gedurende een termijn van 30 jaren. HUURVERHOGING VAN 30%! Wat het vraagstuk van de huurverho ging betreft, is de regering voornemens £5f,«ïLet, d't nog in de loop van 1949 tot een op redelijke termijn de woningnood te kun nen overwinnen. Er wordt daarom op aangestuurd de productie geleidelijk ver der op te voeren tot ongeveer 55.000, te bereiken in het jaar 1952 of 1953. Voor de oorlog kwamen wij nooit hoger dan 54.000 en dit is dan een topcijfer voor een jaar. 30 x 55.000 WONINGEN. Alle omstandigheden in aanmerking genomen, is het niet verantwoord uit te gaan van een hogere productie dan 55.000 woningen per jaar. Dit betekent, dat het nog ruim 15 jaar kan duren, voordat wii de achterstand van 300.000 woningen hebben ingelopen. Uit dit oogpunt is de bouw van zoveel moge lijk Duplex-woningen uitermate be langrijk. Daarmee kan reeds voor 1960 de toestand bereikt zijn, dat elk gezin weer over een eigen woning, zij het dan ook slechts een halve duplexwo- ning, beschikt. Uitdrukkelijk wil SDr. opmerken, dat zij slechts bedoeld zijn als noodoplos sing, Zodra in de ergste woningnood voorzien is, zullen de duplex-woningen geleidelijk weer voor bewoning door een gezin moeten, worden ingericht. Dit brengt mede, dat nog gedurende een tiental jaren het zelfde productieniveau van 55.000 woningen p. jaar zal moeten worden gehandhaafd en ook daarna zal zeker nog tien jaren lang een gelijke productie nodig zijn om krotten en an- lossing te brengen. Ook uit een ander oogpunt is deze huurverhoging dringend gewenst, aangezien de tegenwoordige huren niet voldoende ruimte laten voor een behoorlijk onderhoud. Gedacht wordt nu aan een huur verhoging van ongeveer 30%, waarvan een deel ten goede zal komen aan de eigenaar en een ander deel geheven zal worden in de vorm van een huur belasting. Voor dit jaar beloopt het bouwpro gramma 1.300 millioen, waarvan 400 millioen voor woningbouw. 300 millioen voor openbare werken, 240 millioen voor bedriifsbouw en verder kleine bedragen voor boerderij bouw, kerken, scholen, zie kenhuizen, onderhoudswerken e.d. Het woningbouwvolume wordt aan de hand van bepaalde richtlijnen verdeeld over de provincies, waarna de provinciale be sturen voor de verdere verdeling over de gemeenten zorg dragen. Een zelfde regeling geldt voor de openbare werken. Overigens is aan de gemeentebesturen de bevoegdheid gedelegeerd om over kleine werken binnen bepaalde grenzen zelf te beslissen. Op deze wijze trach ten wil aan de bezwaren van een te sterke centralisatie zoveel mogelijk tege moet te komen. Ook wat betreft de wederopbouwplan- nen van verwoeste steden en dorpen aldus besloot spr. is het zwaartepunt meer naar de gemeentebesturen ver legd. Veikiezingsappèl Piot. Chi. Gioep Aan S.G.P. is geen ultimatum gesteld Het drama nabij de Woeste Hoeve Voor het Bijz. Gerechtshof te Arnhem stond gisteren terecht de Hauptsturm- führer O. C. Gerbig, die o.a. de leiding heeft gehad bij de massa-executies na bij de Woeste Hoeve. De beambten van de „Dlenststelle" te Apeldoorn hadden het plein voor de Woeste Hoeve afgezet. De executies werden uitgevoerd door recru-ten van een „Waffeesehule" onder leiding van de „Grüne Polizei". De slachtoffers werden met groepen van 20 per bus aangevoerd. Na aan komst van iedere bus sprak Gerbig de mensen met de volgende woorden toe: „In de nacht, van 6 op 7 Maart is een lafhartige moord gepleegd op personen der bezettende macht. Als repressaile zullen verscheidene honderden perso nen worden doodgeschoten. Daar be hoort u ook toe." De S.D. man Slagter trad op als tolk. Op afstanden van 60 a 70 meter van elkaar werden de gevangenen gefusil leerd. Na de aankomst van iedere nieu we bus er waren 6 bussen vorm den soldaten een gelid voor de reeds gevallenen, opdat de nieuw aangekome- nen de lijken niet zouden zien. Slagter als getuige gehoord, zeide, dat hij tel kens nadat een bus was aangekomen en hij de woorden van Gerbig had ver taald, achter een schuur ging ^taan omdat hij het drama niet kon aanzien. Een soldaat, die weigerde te schieten, werd naast de gevangenen opgesteld en door zijn eigen kameraden met de Ne derlanders gefusilleerd. De „Kriminalrat" Harders, die met Schreieder bij de S.D. te Zwolle werk zaam was en belast werd met het toe zicht op het onderzoek in zake de aan slag op Rauter verklaarde, dat Gerbig tijdens de executies een flauwte nabij was. Niet vrij van minachting in zijn stem, zeide de S.D.-officier Gerbig te hebben moeten vasthouden en dat het een Duits officier niet betaamde zwak heid te tonen". Op de terugweg naar Zwolle had hij aan Slagter verteld, dat Gerbig in moeilijkheden zou komen omdat hij om ontheffing van de execu tie-opdracht had gevraagd, daar de Woeste Hoeve niet onder zijn ressort, doch onder dat van de Arnhemse S.D. lag. Ook had hij geweigerd nog 33 per sonen „te leveren" omdat Schöngarth het totaal op 150 gebracht wilde zien. Harders verklaarde voorts, dat de S.D. sporen in handen had die wezen in de richting van de K.P. te Apeldoorn. De leider Goossens zou de hoofddader van de aanslag op Rauter zijn en aan de hand van diens foto door Rauter, die zich dood had gehouden na de aanslag, zyn herkend. Deze getuige zeide er nog steeds van overtuigd te zijn, dat de aanslag op Rauter geen toeval maar vooraf beraamd was. Rauter was im mers een „doorn in het oog van de ille galiteit". Professor van Eek: ,Vond u het behoorlijk zoveel mensen dood te schieten zonder vorm van preces?" Getuige Harders: „Ja, deze mensen waren allen illegalen en zouden toch worden doodgeschoten". De procureur-fiscaal mr Huber zeide in zijn requisitoir, dat het moeilijk is, gezien de afschuwelijkheid van een massamoord bij Woeste Hoeve, een zuiver oordeel te vellen. In eerste in stantie verantwoordelijk zijn Seys In- quart en Schöngarth. Beiden hebben hun gerechte straf, ook ten aanzien van de Woeste Hoeve, reeds te pakken. Maar ook hun ondergeschikten zijn verantwoordelijk te stellen. Gezien de reeds tegen ondergeschikten van Gerbig gerequlreerde straffen, die om en bij de 20 jaren liggen, achtte de procureur- fiscaal een levenslange gevangenisstraf op haar plaats, waarbij hij rekening hield met de mildheid, die verdachtes beleid elders had gekenmerkt. Mr Stoppelsteen uit Amsterdam vroeg het Hof z(jn cliënt te zien als iemand die op een post werd geplaatst, waar hij niet tegen de situatie bleek opgewassen Hij was slechts de uitvoerder van het bevel van Schöngarth, dat door deze was gegeven In overleg met Seys In- quart en Himmler. De verdediger vroeg ten slotte vrijspraak. Gerbig verdedigde zich ook nog en gaf te kennen, dat hij zich eerst later van het wezen van het Nederlandse verzet rekenschap had kunnen geven. Hij betreurde ten zeerste de gevolgen dezer massa-fusillade, doch wees er op, dat, zelfs indien hij geriskeerd had het bevel te weigeren, dit geen enkele in vloed gehad zou hebben op het besluit van zijn meerderen. De executies zou den toch zijn ujtgevoerd. Uitspraak 1 Juli in Zwolle. t Het Bijz. Gerechtshof te Groningen veroordeelde de 38-jarige Georg Haase, die in dienst van de S.D. eveneens tal van misdaden heeft gepleegd, ter dood. De advocaat-fiscaal had levenslang ge- eist. Tegen de 41-jarige Sturmscharfiihrer C. C. F. H. Richter, die te Rotterdam aan tal van executies heeft deelgeno men, eiste de proc.-fiscaal bij de Rot terdamse Kamer van het Haags Bijz. Gerechtshof eveneens levenslange ge vangenisstraf. In de Stadsgehoorzaal, waar plm. 800 personen bijeen waren, hield de Prot. Chr. Groep gisteravond een verkie zingsvergadering, welke met een kort inleidend woord werd geopend door het Tweede Kamerlid, de heer Chr. v. d. Heuvel. Deze wees op het resultaat der reeds gehouden gemeenteraadsverkie zingen. Ondanks het feit, dat de com munistische partij bijna is gehalveerd, openbaart zich geen stijging in het stemmenaantal bij de P. v. d A. Voor spreker is dit het bewijs, dat de winst, welke deze partij op de communisten boekte, is weggevloeid naar de V.V.D, en de Prot. Chr. Groep. Hiermede is volgens spreker het schimmetje door braak verdwenen; overgebleven zijn slechts enkele intellectuelen, waarmede voor spreker in zeker opzicht het schriftwoord is bewaarheid „dat deze dingen voor de wijzen en verstandigen verborgen zijn gebleven en dat zij de eenvoudigen zijn geopenbaard", WETHOUDER D. v. d. KWAAK OVER „VERTROUWEN". Wethouder D. v. d. Kwaak, die hierna sprak over ..Vertrouwen", zette aller eerst uiteen dat de candidaten van de Prot. Chr Groep gewone mensen zijn, die het kiezersvolk niet met beloften wensen te paaien, doch onder biddend opzien tot God en trouw aan hun be ginsel al hun krachten in dienst van de gemeenschap willen stellen. Spreker, die hierna de woningbouw- polltiek onder de loupe nam, zeide, dat de Prot. Chr. raadsfractie hier zeer cri- tisch tegenover staat. De toestand op woninggebied in Leiden laat zeer veel te wensen over, daarom zullen de leden van deze fractie in de toekomst ook hoger eisen stellen. Er moeten wonin gen worden gebouwd! De P. v. d. A. belooft in één van haar verkiezingsma nifesten de jonge kiezers nu wel een woning, doch dit ziet spreker als een bedrog, omdat nog duizenden gezinnen voor een woning staan ingeschreven. Volgens spreker zal er nog heel wat tijd overheen gaan voor en aleer deze jonge mensen, bij de momenteel trage voort gang in de woningbouw, aan een wo ning worden geholpen. Deelt men thans deze zijde in een propaganda-blaadje mede, dat cr in 1939, dank zij het optreden van niet- progressieve personen in de raad, geen woningen beschikbaar waren, spreker kan hier verklaren, dat hem by inzage van de advertentie-pagina's in het L.D. van dat jaar in de tyd van 40 minuten is gebleken, dat nog rond 1200 woningen worden aangebo den. Wat de grondpolitick betreft, deelde spr. mede, dat door het gemeentebe stuur sedert 1945 geen enkele nieuw bouw van een woning behoefde af gewezen te worden, omdat Leiden geen bouwrype grond had. Beziet spreker de thans toegepaste woningbouw in het plan Noord (met een W.C. boven), dan vraagt hij zich af, wat méér gewaardeerd wordt: dit woningtype of het voor de oorlog toe gepaste type, zoals wjj dit zien in Haagweg- en Morskwartler, Tuin Stad wijk en Professorenwyk (fabrikaat K.V.P. steunt op de kracht van het beginsel In de bijna geheel gevulde Burchtzaal hield de afd. Lelden van de K.V.P. gis teravond een propaganda-samenkomst waarin de voorzitter van de Tweede Ka merfractie der KVP, prof. mr C. P. M. Romme. het woord heeft gevoerd. Spr. zette uiteen, dat de KVP in de politiek op drie pijlers steunt. Ten eerste: de kracht van onze be ginselen. In dit opzicht liggen we voor op al onze tegenstanders, omdat we we ten. dat onze diepe beginselen nu een maal de ware zijn. Ten tweede: de helderheid van ons inzicht, om de juiste toepassing te vin den van onze diepe beginselen, in de gegeven omstandigheden van tiid en plaats. Ten derde: de macht van het getal. In dit opzicht staan we met al onze tegenstanders gelijk; we hebben alle maal één stem en brengen die uit. Spr. weidde vervolgens uit over het principieel verschil, dat bestaat tussen de verkiezing van een gemeenteraad en van een Tweede Kamer. Bij de eerste is de invloed van de kiezer veel groter, want. de gemeenteraad is het hoogste besturend lichaam in de gemeente: de wethouders worden door en uit de raad gekozen De Tweede Kamer echter be stuurt. niet en heeft geen stem in de benoeming van ministers. Er ziin mensen, die de raadsverkie zingen in een ander licht zien en den ken. dat beginselen alleen bij parle mentaire verkiezingen in het geding komen. Maar 16 jaar ervaring in de Amsterdamse gemeenteraad hebben spr. BINNENLAND De Deense gezant bij ons hof. de heer A. Wassard, wordt bevorderd tot ambassadeur by het Noorse Hof. In de 507de staatslotery derde klasse, eerste ïyst, ls de f. 25.000 geval len op 15785. De reorganisatie van de Arnhemse Orkestvereniging heeft thans een defini tieve oplossing gevonden ln de vorming van een „Stichting het Gelders Orkest". De Bond van personeel van de poli tieke recherche-afdelingen ln Nederland heeft zich ln een open brief tot de mi nisterraad gericht. In deze brief verzoekt óe Bond de medewerking van de minister raad voor een spoedige afdoening van de z.l. urgent geworden kwestie, de be langen van het voormalige P.R.A.-perso- neel. Gistermorgen ls uit Parijs op Schip hol een aantal Turkse oud-mlnlsters en kamerleden voor een kort bezoek aan ons land aangekomen. Het gezelschap zal vijf dagen ln Nederland biyven en op 25 Juni weer naar Frankrijk vliegen. Het troepenschip „Grote Beer" zal morgen met detachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger, de Koninklijke Marine en de Konlnk'llke Landmacht uit Amster dam naar Indonesië vertrekken. Met 21 stemmen voor en 12 tegen heeft de gemeenteraad van Groningen besloten, het tapverbod voor sterke drank, dat sinds laren gedurende de kermis gold, op te heffen. Een 23-Jarlge vrouw, die de keuken ramen op de eerste etage van haar woning ln de Govert Fllnokstraat te Amsterdam stond te laopen, geraakte met een been ln een waslijn verward en viel naar be neden. Zy ls aan de verwondingen over leden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr dr J. In 't Veld, zal van 23 t/m 26 Juni a.s. een bezoek bren gen aan het Schwarzwald, teneinde de hout aankap. die raidaar onder auspiciën van zijn ministerie geschiedt. In ogen schouw te nemen. BUITENLAND In een te Londen gepubliceerd revo- lutionnalr rapport van een regerings commissie wordt gepleit voor geboorte regeling en deskundig advies daartoe. Dit rapport van de vyf Jaar geleden door de kroon Ingestelde 'commissie voor bevol kingsvraagstukken zal waarschijnlijk stormachtige crltlek ontketenen van de zyde der R.K. kerk en enkele medische kringen. „De zomermanouevres van het Rus sische bezettingsleger zullen aan de noordgrens van Berlijn worden gehouden", zo schrijft het Berlijnse blad met Franse vergunning „Der Kurier". Tokat in Noord-Anatolle (Turkije) is overstroomd ten gevolge van een zestien uur durende stortregen. Veertig personen zijn verdronken en 80 gewond, vyfdulzend personen ziin dakloos. Grote gebieden bouwland staan blank. Generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur ln Duitsland zal heden per vliegtuig naar Londen vertrekken voor besprekingen op het ministerie van buitenlandse zaken. De Egyptische regering heeft de be treffende instantie te Port Said opdracht gegeven om de restricties te verzachten op het verkeer van buitenlandse schepen door het Suezkanaal. De leden van de Belgische unie voor strafrecht hebben zich tegen het gebruik van het zgn. waarheidsserum ln de recht spraak uitgesproken. De meeste aanwezigen keurden het ge bruik van het serum af. omdat de be klaagde in een toestand komt te verkeren, eeleerd. dat men dagelilks gecontroleerd wordt met z'n beginselen. Wy denken slechts aan het onderwijs, waarvoor onze voorouders de pioniersstrijd ontreden hebben. Wat zij hebben verworven, al dus prof. Romme. moet door ons tot levende werkelijkheid woraen gemaakt. De financiële gelijkschakeling moet tot haar recht kunnen komen. In dit op zicht is de taak van de gemeenteraad zeer belangrijk, HET SOCIALE HOOFDTERREIN Toch ligt het onderwijs thans niet op ons hoofdterrein. We moeten onze on veranderlijke beginselen toeoassen oo de steeds veranderlijke omstandigheden; telkens moet het politiek hoofdterrein worden verlegd. Thans ligt dit en zeker voor Leiden, de stad van Aalberse op het sociale vlak de bevordering n.l. van de organisatie van het open bare gemeenschaDsleven. zodat de mens menswaardig kan leven, volgens de eisen van zijn zedelijke natuur. Spr denkt daarbij aan de zorg voor een behoorlijke huisvesting. De KVP heeft in het gemeente-Drogramma staan, dat de raad geen middel onbe proefd mae laten om de woningbouw te verbeteren en daarbij bijzondere aandacht moet schenken aan de gro te gezinnen. Uitvoerig ging prof. Romme in op de bescherming van het errote gezin. Een tweede opmerking maakte spr. over het privaat-eigendom; de handha ving hiervan moet gezien worden als een noodzakelijke grondslag van ons econo misch leven. Naast de volkshülsvesting noemde prof. Romme de zorg voor die takken van onze economische samenleving, welke door hun karakter nauw met de Gemeente verbonden zijn. n.l. de handel, het kleinbedrijf en de nijverheid, o.a. door het inschakelen van kleine aan nemers bii de wederoDbouw. VERKIEZINGEN OOK EEN LANDSBELANG. Ten slotte maakte spr. nog een op merking over het landsblang dat met dezo verkiezingen gemoeid is. Alhoewel de gemeente geen staats-orgamsatie waarin h{j niet meer kan oordelen over doch een zelfstandigheid-, raken deze verkiezingen het landsbelang ln zoverre, dat zij de Communisten opnieuw een klinkende nederlaae kunnen toebrengen Het is met de CPN precies als vóór de oorlog met de NSB; als binnenlands verschilnsel is zil n et gevaarliik Ons volk is daar te nuchter voor. zeker wan neer de CPN zo met vunzigp modder blijft gooien zoals onlangs tegen dr Beel. Maar de CPN is meer. Paul de Groot heeft het onomwonden verklaard: het is tevens de vijfde colonne en in dit op zicht ziin zii veel gevaarliiker dan de NSB. We mogen dus geen gelegenheid verzuimen hen terug te dr'neen en hen de voedingsbodem te ontnemen, door ons conseouent te richten op de verwezen- "-;vra van de sociale rechtvaardigheid. De heer St. Menken, voorzitter van de KVP afd Leiden, dankte prof. Rom me voor ziin betoog Medewerking aan deze avond verleen den het ..Sleutelkoor" en de K.A.B.- symphonie. hetgeen bij al dan niet wil zeggen. Ten slotte werd het gebruik van verdovende middelen ter verkrijging van een beken tenis met algemene stemmen afgekeurd. Het Griekse ministerie van oorlog heeft alle employé's van omroepstations, die betrokken zijn bij een sinds Vrijdag aanhangige staking van het personeel bij openbare instellingen, opgeroepen zich binnen twee uur bij het leger te melden. Vier uit de Labour-party gestoten leden van het Britse Lagerhuis hebben de vorming van een nieuwe fractie mede gedeeld, de „nieuwe onafhankelijke Labour-fractle". Een groep geleerden ls door de Sovjet-academie van wetenschappen uit gezonden om het nog volledig intact zijnde lichaam van een mammoet, dat aangetroffen werd ln de permanent be vroren bodem van het schiereiland Tai myr ln Siberië uit te graven. Onderzoe kingen hebben aangetoond, dat het vlees, de Inwendige organen en de harige huid van het dier door het fjs- ln een uit stekende toestand bewaard zyn gebleven. „reactionair"). Volgens spreker treedt de geestelijke armoede van de P. v. d- A. wel byzon- der aan de dag. als men van de diver se propaganda-folders inzage neemt. Boven ieder pamfletje kan wel haast gezet worden „brood en spelen". Arm volk, aldus spreker, indien uw verte genwoordigers met allerlei lokmiddeltjes uw stem trachten te verwerven. De heer Van der Kwaak wees er vervolgens op, dat ook t.o.v. de finan ciën de grootste waakzaamheid gebo den blyft. Wat dit betreft staat spr. op het standpunt, dat er veel te bereiken is, indien particulieren en overheid de handen inéén slaan, waarbij echter weer niet tegen de overheid aangeleund moet worden. Hoewel spreker erkent, dat er in het verleden fouten zyn gemaakt, heeft het er alle schijn van, dat de P. v. d. A. geen enkele fout maakt. In deze krin gen geldt de conclusie: maakt men één fout, dan is men reactionair, maakt men vele fouten dan is men progressief, 't Is echter wel opmerkelijk, dat nu de Engelse Labourparty 3 jaar aan het bewind is, er een belangrijke zwenking naar rechts te constateren valt. Ten opzichte van de door een der sprekers van de S.G.P. afgelegde ver klaring, dat de Prot. Chr. Groep aan deze party een ultimatum had ge steld. verklaarde spreker met nadruk, dat dit niet het geval is geweest. Het optreden van deze partij betreurt spreker ten zeerste, omdat alle stem men, Woensdag op deze party uit te brengen, als verloren dienen te wor den beschouwd, ja. wat erger Is, aan één der ernstigste tegenstanders kun nen toevallen. Ten slotte belichte de heer Van der Kwaak nog het beginsel, waaruit de Prot. Chr. Groep wenst te leven en dat is gebaseerd op het woord van God. MR C. J. WOUDSTRA OVER „ONZE TAAK". De voorzitter van de Prot. Chr. raads fractie, mr C. J. Woudstra, sprak ver volgens over „Onze taak", waarbij hij er op wees, dat de pijlers waarop de Prot. Chr. politiek rust, de goddeiyke souvereiniteit en de menselijke verant woordelijkheid zijn De leden van de Prot. Chr. raadsfractie wensen op deze beide pylers hun politiek op te bouwen. Nadat spreker gewezen had op de belangrijke functie van het raadslid maatschap, merkte htf op, dat het hem was opgevallen, dat al hetgeen na de oorlog in Leiden op verschil lend gebied was tot stand gekomen, wordt toegeschreven aan de prestaties van de beide socialistische wethou ders. Volgens de heer Woudstra is dit een beschouwing, welke met de wer kelijkheid in stryd is. Het College van B. en W., en ook de raad, bestaat in meerderheid niet uit socialistische wethouders, dan wel raadsleden. Er is toch nog altyd zo iets als een wethouder van Financiën, die voor al hetgeen is tot standgekomen de mid delen wist te vinden, aldus spreker. Ten slotte heeft ook spreker nog ge wezen op de beginselen, waaruit de le den van de Prot. Chr. Groep leven. De samenkomst, die werd afgewisseld met gemeenscha ppelyk gezang en mu ziek van het Chr. Muziekgezelschap Concordia, werd door wethouder Van der Kwaak met een kort woord geslo ten. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP. Bevorderd tot proponent de heer P. den Broeder. DE VOLA OP EXCURSIE. Een groot aantal leden van de Ver. ran Oud-leerlingen der Ambachts school maakte een excursie naar de Sted. Liohtfabrieken, waar het grote belangstelling toonde voor de ontwik keling van dit bedrijf en de fabricage methoden. AFSCHEID W. G. ALDERSHOFF. De oud-leerlingen van de Geref. Ulo- Kopschool aan de Hooglandse Kerk- graoht zullen Zaterdagavond 9 Juli af scheid nemen van hun vroegere leer meester, de heer W. G. Aldershoff. Er heeft zich een huldigingscommis sie gevormd, waarvan secretaris is de heer P. S. Anes, Oude Herengracht 19 en penningmeesteres mej, J. van Driel, Vondellaan 28, giro 226285. PLANTSOENCONCERT Het Plantsoenconcert zal deze week niet worden gegeven op a-s. Donderdag, doch op Zaterdag 25 Juni. Aanvang 8 uur. Het concert zal worden verzorgd door de Chr. Muz. Ver. „Concordia". Het programma luidt: 1. Koraal Psalm 150. 2. Camerades, mars D. D. Belleflamme. 3. Secret de Sphinx G. Gadenne. 4. Steadfast and True, mars C. Teike. 5. Wals selectie Alb. Meyns Wzn. Pauze 6. Engelandvaarders, mars D. Schild. 7. Per Aspera ad Astra, mars E. Urbaoh. 8. Fantasie de Weber arr. Jos. Bauwens 9. Met meed voorwaarts, mars G. Dik. EINDEXAMENS GEM. H.B.S. Geslaagd voor het eind-examen B. van de Gem. HB.S. (Burggravenlaan 2): T. Brinkman. J. Bult. Leiden; P. J- van Duin Noord wijk a/Zee; Jopie de Graaff Leiden: C. Hameter, Voorscho ten; D. Kanbier. Leiden; H. I. C. Jume- let. Llsse; H. Kindt. H. Klaassen J G. Kriek, J. Kuk'er. Jet van Leeuwen, H. Th. E. Roskamp, allen te Leiden: Tine ke Scheffers. Sassenheim; W. Schotel, G. C. Stolk, L. Timmers, Lelden; Han- ny Wassenaar, Noordwijk Binnen: J Wondergem, D. H. van Wijhe. Leiden; I den Boe»-, Wassenaar; Ans Eichhorn. Bertie Hertz. M Kiel L. Kok, Ineke Kriek, allen te Leiden. Teruggetrokken: 1. Afgewezen: 7. Deze uitslag betreft de eerste drie groepen. KAPPERSEXAMENS. Od de gisteren in Rotterdam door de Ver ter bevordering van de Vakoplei- d ng gehouden eezellen-examens. werd het dio'oma behaald door de heren: W. Brocks. Sassenheim; A Koevoet. Leiden; H. Oudewater. Oegstgeest en P. Zoet, Lisse; allen leerlingen van de Leids# school van de Ned. Ver. van Vakscholen voor kapsera.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2