Conferentie te Parijs met compromis geëindigd Excommunicatie leden „Katholieke adie" In grote lijn overeenstemming over Oostenrijk Voor Duitsland geldt„leven en laten leven" 88ste Jaargang DINSDAG 21 JUNI 1949 00 No. 26722 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57'fc5 Gistermiddag zijn de vier ministers eerst in geheime zitting bijeen geweest. Deze duurde een halfuur. Daarop volgde een openbare zitting, waar overeenstem ming werd bereikt. Onverwachts verzocht Wysjinsky later een nieuwe bijeenkomst, die aan de Quai d'Orsay plaats vond. De Rus vroeg op houden van het officiële communiqué, daar er „enige verkeerde vertalingen" in zouden zijn opgenomen. Dit bleek echter niet meer mogelijk te zijn. Een Franse woordvoerder zei. dat Wysjinsky op het laatste ogenblik in structie had gekregen een artikel aan het communiqué toe te voegen, waarin zou worden gespecificeerd, dat het over maken van de winsten, die door Sovjet- russische maatschappijen in Oostenrijk zouden worden gemaakt, vrij zou zijn. Men besloot echter niet tot het op stellen van een dergelijk artikel, maar men kwam overeen, dat de bespreking via de diplomatieke kanalen zou wor den voortgezet. Bevin is gisteravond per spoor ver trokken. Acheson per vliegtuig. Wyszin- sky vertrok heden in de vroegte per vliegtuig naar Berlijn. Officieel communiqué De ministers van buitenlandse zaken van de grote vier hebben meegedeeld, dat zij overeenstemming hebben be reikt over het Oostenrijks vredesver drag en een regeling op basis van „leven en laten leven" tussen de be zettende mogendheden in Duitsland. OOSTENRIJK. Wat het verdrag met Oostenrijk be treft hebben de ministers hun plaats vervangers opgedragen het werk onmid dellijk te hervatten, ten einde tot over eenstemming te komen over het vol tooien van een ontwerp-verdrag tegen 1 September 1949. De ministers deelden mede, dat de grenzen van Oostenrijk dezelfde zouden zijn als op 1 Januar 11938, dat Oosten rijk geen herstelbetalingen zou verrich ten en dat de Sovjet-unie 150 millioen dollar zou -ontvangen in omwisselbare valuta, in zes jaar te betalen. Oostenrijk zal zich moeten verplichten de rechten van de Sloveense en Kroati sche minderheden in Oostenrijk te be schermen. Voorts zal Joegoslavië het recht be zitten de zich op zijn grondgebied be vindende Oostenrijkse bezittingen, in de ruimste zin van het woord, in beslag te nemen. De voormalige Duitse eigendommen in Oostenrijk zullen Oostenrijks bezit wor den, met dien verstande dat de vier plaatsvervangende ministers van buiten landse zaken nader zullen uitmaken, welke Duitse eigendommen zullen wor den overgedragen, terwijl reeds direct ls bepaald, dat de bezittingen van de Do- nau-scheepvaart-maatschappij hier niet onder zullen vallen, doch als aan de Sovjet-unie overgedragen zullen worden beschouwd. Alle bezittingen van deze maatschappij in Oost-Oostenrijk en haar eigendommen in Bulgarije, Hongarije en Roemenië worden aan de Sovjet-unie overgedragen. Deze eigendommen zullen op een lijst worden vermeld, welke ver volgens door de plaatsvervangers moet worden goedgekeurd. De overdracht van bezittingen door Oostenrijk aan de Sovjet-unie en door Sovjet-Rusland aan Oostenrijk zal ge schieden zonder enige verdere eisen tot schadevergoeding of aanspraken op be taling door één der beide partijen. Dit dient te worden opgevat in de ruimste zin van het woord, zodat b.v. ook geen aanspraken tot het betalen van bepaal de belastingen kunnen werden gedaan. Deze bepaling gaat in op de wederzijdse data van overdracht. De vroegere Duitse bezittingen, welke uit hoofde van deze overeenkomst Sov- jetrussische eigendom zijn geworden, kunnen niet worden vervreemd zonder toestemming van de Sovjet-unie. In de verklaring wordt verder gezegd: dat in September te New-York be sproken zal worden, wanneer de vier ministers weder bijeen zullen komen, dat de overeenkomst van New-York over het opheffen der Berlynse blok kade en der tegenblokkade nageko men zal worden, dat de vier mogendheden in Berlijn overleg zullen blijven plegen en dat stappen zullen worden genomen voor verbetering van de handel Oost-West. DUITSLAND. Aangaande Duitsland zegt de verkla ring: „Ondanks het feit, dat de ministers niet in staat zijn geweest overeenstem ming te bereiken over de economische en politieke eenheid van Duitsland, zul len de ministers hun pogingen voort zetten om deze eenheid te bewerkstel ligen". Daarna wordt een opsomming van de boven aangestipte overeenkom sten gegeven. Besloten is, dat vraagstukken van ge meenschappelijk belang met betrekking tot het bestuur van de vier Berlijnse sectoren zullen worden besproken, met het doel het stadsleven, zoveel als doenlijk is, wederom in normale banen te leiden. Ten einde dit streven te bevorderen, zullen de bezettingsautoriteiten in hun ressorten beroepen tot het verlenen van bijstand kunnen doen op Duitse des kundigen en op Duitse organisaties, die verslae van hun bevindineen aan de be treffende geallieerde autoriteiten zullen uitbrengen. Ten einde het verkeer van personen en goederen tussen de Oostelijke en de Westelijke zones van Duitsland en tus sen deze zones en Berlijn te bevorderen, alsmede ter stimulering van de door voerhandel, zullen de bezettingsautori teiten in de onder hun beheer staande zones verplicht zijn de nodige maat regelen te nemen, opdat het spoorweg-, weg- en waterverkeer normaal zal func tioneren. Dit geldt tevens voor 't post-, telefoon, en telegraafverkeer. Voorts zullen de bezettingsautoriteiten de voornaamste Duitse economische or ganen in de Oostelijke en Westelijke zones van Duitsland aanbevelen er naar te streven het tot stand komen van nauwere economische betrekkingen tus sen de zones en het op meer doelmatige wijze toepassen van bestaande handels- en andere economische overeenkomsten, te bevorderen. JAPAN. Nadat overeenstemming was bereikt over de punten Oostenrijk en Duitsland, deed Wysiinky voor de tweede maal het voorstel besprekingen te beginnen over het treffen van voorbereidingen voor het sluiten van een vredesverdrag met Japan. Wysjinsky bracht in herinnering, dat hij 23 Mei jl. voor de eerste maal het voorstel had gedaan besprekingen over dit onderwerp te openen, waarbij hij speciaal aandacht had gewijd aan de wenselijkheid. China op te nemen bij de mogendheden, die zullen worden belast met het opstellen van het verdrag. Hij vroeg de mening van zijn Westerse col lega's hierover. Hierop volgde een bespreking, die een juridisch karakter droeg. Wysjinsky hield staande, dat de raad van minis ters van buitenlandse zaken bevoegd was een beslissing in deze aangelegen heid te nemen, hetgeen door zijn collega Acheson werd bestreden. Ten slotte namen de vier ministers het besluit deze aangelegenheid via de nor male diplomatieke kanalen verder te doen bespreken. De conferentie eindigde met een alge meen handschudden. Op voorstel van minister Bevin begaven de vier minis ters zich naar het buffet van het rose naleis. waar zij op elkanders gezondheid dronken. OORDEEL VAN SCHUMAN. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Robert Schuman, verklaarde na afloop ,.In de overeenkomst wordt niet met zoveel woorden verklaard, dat de Sov jet-Unie het in de Westelijke zones van Duitsland ingestelde nieuwe bewind W heeft aanvaard, doch door minister FFRRFRICHT Wysjinsky is verklaard, dat hij geen lil \~y 11 i bezwaren meer heeft tegen het instel len van een Westduitse regering. Evenmin zal er van de zijde van de Westelijke geallieerden bezwaar worden gemaakt tegen het bewind in de Ooste lijke zone van Duitsland. Wij zijn er thans zeker van, dat de blokkade van Berlijn niet opnieuw zal worden Ingesteld." Omtrent het vraagstuk van de be trekkingen tussen Oostenrijk en Joego slavië verklaarde minister Schuman hierbij doelend op-„bet niet langer door de Sovjet-Unie steunen van de Joego slavische aanspraken op Oostenrijks grondgebied ,Ik ben er zeker van, dat Joego-Slavië op andere wijze scha deloos zal worden gesteld." Een versslaggever stelde daarop de vraag, cf deze opmerking inhield, dat Na aankomst van het 45.000 ton meten de slagschip .Missouri" en negen an dere oorlogsbodems der Amerikaanse Marine voor een achtdaags bezoek aan Portsmouth, vertrok de vlagofficier, Schout-bij-nacht Allan E. Smith per helicopter voor een bezoek aan de bur gemeester van Portsmouth. Aan boord van de ..Missouri" werd in September 1945 in de Baai van Tokio de caputila- tie van Japan getekend. De Sikorsky helicopter met aan boord Schout-bij-nacht Smith, verlaat het dek van de „Missouri". Joego-Slavië hulp overeenkomstig het plan-Marshall zou ontvangen. Schuman antwoordde: „Ik ben niet gerechtigd over Marshall-hulp te spreken, doch ik ben er zeker van, dat'het sluiten vani^unnen overgaan, doch dat zii er tot DE ATOOMBOM. In antwoord op een verklaring die professor Klemperer van de universiteit van Halle (Russische zone) op 10 Juni heeft afgelegd, als zouden „de Russen sedert korte tiid atoombommen fabrice ren" schrijft Nat Finney in het tijd schrift „Look", dat de Russen weldra tot de productie van atoombommen zullen overeenkomsten tussen Joego-Slavië mogelijk lijk ls." Oostenrijk en waarschijn- DUITSE MENING. dusver nog geen hebben. Zij zijn thans zover, aldus verklaart Finney, als de Amerikaanse geleerden in 1942. „Zulks betekent geenszins, dat de Russen spoedig over zoveel atoom bommen zullen kunnen beschikken, als wij er thans bezitten". Hij schat het aantal bommen, dat thans in de Ver enigde Staten wordt gefabriceerd, op 1 per week. De kracht van de huidige bommen zou die van de bommen, welke lrDe conferentie van Parijs heeft niet tot een openlijke oplossing geleid" zo heeft prof. Reuter, burgemeester van de Westelijke sector van Berlijn verklaard. „Het enige positieve resultaat is, dat de tu raii vier mogendheden 't accoord van 4 Mei tijdens de oorlog op Japan werden ge handhaven. De blokkade zal dus niet -- worden toegepast. Hieruit menen wij te mogen besluiten dat 't Sovjetrusslsche militair bestuur het spoorwegverkeer zal herstellen en zijn verbintenissen ten overstaan van de stakende spoorweg arbeiders zal nakomen door recht streeks met de arbeiders tot 'n accoord worpen, verre overtreffen. BELGRADO EN DE SOVJETS. De Sovjet-ambassadeur in Joego-Sla- vië Anatoly Lavrentief. is uit Moskou te f, Belgrado teruggekeerd na een afwezig- heid van zeven maanden. Volgens de te Berlijn verschijnende „Sozial-demokrat" zou in het gebied bij de Joegoslavische grens een bedrijvig heid heersen, die doet denken aan mi litaire voorbereidingen", maar dit is nog niet bevestigd. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan overdrijvende wolkenvel den. maar overdag voornamelijk in het Zuidoostelijk deel van het land ook perioden van zonneschijn. Overwegend droog weer. Matige, langs de Wadden- kust af en toe vrij krachtige Noordelij ke wind. Weinig verandering van tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 22 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder 21.04 uur. Maan op: 1.41 uur; onder 17.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.43 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. te komen." Wilhelm Pieck, voorzatter van de so cialistische eenheidspartij heeft er zijn spijt over uitgesproken, dat de confe rentie van Parijs de politieke en eco nomische eenheid van Duitsland niet heeft hersteld, als voorwaarde voor een vredesverdrag, overeenkomstig de voor stellen van Wysjinsky. „Wij moeten ons evenwel verheugen over de door de mi nisters gemaakte vorderingen," zo be sloot hij. OOSTENRIJK VERHEUGD. De Oostenrijkse bondskanselier Figl heeft de te Parijs bereikte overeenstem ming betreffende het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk als een „vreugdeboodschap voor Oostenrijk" be schreven. Hij verklaarde dat, indien het vredesverdrag getekend en de bezet tingstroepen teruggetrokken zouden zij n, het Oostenrijkse volk zou weten, dat het wederom voor zichzelf werkt, ook al zouden er nog vele moeilijkheden op te lossen zijn. Men Jcan de mening der Westelijke delegaties, ondanks de voldoening over het feit dat er tenminste een overeen komst gemaakt is, het best samen vat ten in de woorden „wait and see". Het Oostenrijkse verdrag is op papier esp stuk verder gekomen, doch het wachten is op de vraag, of de plaatsvervangers de nog hangende geschillen zullen kun nen oplossen. Erkenning van de breuk rechtvaardigt realistisch vertrouwen Onze Parjjse correspondent telefoneer de ons hedenmorgen: Na precies vier weken werd gister avond om kwart voor zeven de 23ste en laatste samenkomst van de grote vier in Parijs beëindigd, doch daarmede bleek de conferentie nog niet te ziin besloten. Toen het eind-communique namelijk al aan de pers was uitgedeeld en minister Schuman in de salon de l'Horloge van de Quai d'Orsay voor en kele honderden journalisten de inhoud van een kort commentaar voorzag, werd hem plotseling door zijn pers attaché een briefje in de hand geduwd, waarna met een doorzichtig voorwend sel de zitting in allerijl werd opgehe ven. Even later werd bekend .dat Wys jinsky middels dit briefje zijn collega had verzocht de publicatie van het communiqué uit te stellen en in extremis een nieuwe bijeenkomst had voorge steld. Grote consternatie onder de res terende journalisten het grootste deel was namelijk al vertrokken die zich in hoge spanning afvroegen, of door deze Russische coup de theatre alle resultaten van vier weken nijvere be sprekingen op losse schroeven waren gezet. C.a. een uur later stelde Wysjins ky ons gerust. Het communiqué bleef geldig, zei hij. maar het Kremlin had om toevoeging van een clausule over Oostenrijk gevraagd, die door de Weste lijke ministers was gewijzigd en daar- DE RAADSVERKIEZINGEN MORGENAVOND PUBLICATIE VOOR ONZE BUREAUX. Der gewoonte getrouw zullen wü morgenavond voor onze Bureaux aan de Witte Singel het resultaat van de Gemeenteraadsverkiezingen in Leiden bekend maken. De eerste uitslagen kunnen te ruim 6 uur op de zeer overzichte lijk ingedeelde borden worden ver wacht. Er zijn weer bananen! EN ER KOMEN ER NOG MEER!! Het motorschip „Coolhaven" heeft dezer dagen in Rotterdam 275 ton Ca- narische bananen aangevoerd, waarvan een deel wordt gedistribueerd onder hen. wier bonnen nog niet zijn gehono reerd en de rest in de vrije handel wordt verkocht. De banaan was voor de oorlog een zeer belangrijk product. Er werd per jaar ongeveer 35.000 ton ingevoerd, hetgeen neerkwam op 5 A 6 kg per hoofd. De meeste bananen de Fyffes kwamen uit West-Indië. slechts 15 p.Ct. kwam van de Canarische eilan den. De nu aangevoerde zijn Canarische. wel wat kleiner, maar volgens deskun digen iets geuriger. Er is een transactie afgesloten voor 1800 a 2000 ton voor de eerstkomende twee maanden. Van dit kwantum vor men deze 250 300 ton de eerste zen ding. De volgende boot wordt aan het eind van deze maand verwacht. Ge hoopt wordt echter, dat het met deze transactie niet afgelopen zal zijn. De prijs zal f. 1,82 per kg bedragen (11 k 12 vruchten). De aanvoeren zullen eerlijk over het gehele land verdeeld worden. De Commandant van de B-divisie, generaal-majoor J. K. Meijer was aanwezig bij het afscheid van het Detachement Midden Java. dat uit Semarang vertrok voor demobilisatie. De soldaten wachten gepakt en gezakt op de kade tot het .ogenblik, waarop hun naam wordt afgeroepen en zij aan boord kunnen gaan. om langs diplomatieke kanalen in stu die zal worden genomen. Hos luidt nu de uiteindelijke balans van de conferentie? Wat het verdrag met Oostenrijk be treft, zijn er ongetwijfeld positieve re sultaten geboekt: in September kan dit verdrag waarschijnlijk getekend worden en voor het einde van het jaar zal het land door de bezettingstroepen worden ontruimd. T. a. v. Duitsland, zo meent men in Parijs, is het maximum bereikt, wat onder de gegeven omstandigheden mo gelijk is geweest. Geen fundamenteel accoord dus, waarop de politieke een heid van Duitsland te grondvesten is, maar wel een basis voor een modus vi- vendi. Onlangs merkte „Le Monde" op, dat het moeilijk is. na de scheiding van vele maanden, die incident op incident had opgeleverd, plotseling in de ver eiste goede verstandhouding tot een huwelijk te komen. Dat is thans inder daad gebleken. De harmonie, de eens gezindheid over elementaire beginselen, ontbreekt op zeer evidente wijze en de kans is gering, dat deze in de naaste toekomst geschapen zal kunnen wor den. De scheiding blijft zo dus bestaan, maar het nieuwe element, dat te con stateren valt. is de berusting: men be rust wederzijds in de breuk. De kleine en grote plagerijen, die het leven aan beide kanten de laatste tijd verzuurden, zullen, verwacht men, in de toekomst achterwege blijven. De koude oorlog is dus beëindigd. De realistische erken ning van de tegenstellingen tussen West en Oost. tegenstellingen, die niet weg te redeneren zijn, heeft over het alge meen de stemming van deze Parijse conferentie gekarakteriseerd. Het was de eerste conferentie der grote vier. merkte gisteren iemand op. waarbij niet met inktpotten werd gesmeten. Deze maand van intens diplomatiek verkeer heeft zo geen spectaculaire resultaten opgeleverd, maar de overeenkomst op gelimiteerde punten rechtvaardigt een realistisch vertrouwen in de toekomst. De tweespalt van Duitsland is, kan men zeggen, gelegaliseerd, maar de psy chologische ontspanning in de verhou ding met Rusland, zoals Robert Schu man gisteravond opmerkte, tevens offi cieel bevestigd. In Tsjecho-Slowakije Het Vaticaan heeft de excommuni catie bevolen van alle leden van de onlangs door de Tsjechoslowaakse re gering georganiseerde „katholieke ac tie". In het betrokken decreet, dat de con gregatie van het Heilig Officie heeft u'tsevaardigd. wordt om. gezegd: .De betuigd, doch integendeel hadden gewei gerd. „Om al die redenen keurt de congre gatie van het Heilig Officie, welks taak het is het geloof in de zedeleer ongerept te bewaren, genoemde actie, waaraan de bedriegeliike naam van „katholieke ac tie" wordt gegeven, af en wordt deze als schisma veroordeeld. Allen, geestelijken leI=ldIf"ken; d'e- bewust en «UwU- tegenstanders van de Katholieke kerk ^edf,,,ï„e"treden slln of m de toe in Tsjecho-Slowakije hebben een zoge naamde ..katholieke actie" in het leven geroepen, ten einde daardoor de katho lieken in het land aan te sporen de ka tholieke kerk de rug toe te keren, en de wettige kerkehike overheid ongehoor zaam te worden. Een zodanige actie is des te onrechtvaardiger, daar de propa gandisten er van er niet voor terug deinzen vele oersonen met eeweld of be- dro? er toe te brengen zich bij die actie aan te sluiten Zii drijven het zelfs zo ver op de openbaar gemaakte toetre- dingslijsten de namen van talrijke gees telijken en andere personen te schrij- ven, die nooit hun toestemming hebben sommige "kerken te Praag voorgelezen. komst zullen toetreden tot die „katho lieke actie", en In 't bijzonder de ont werpers en de stichters er van. vallen ipso facto onder de speciale vorm van excommunicatie, die aan de Heilige Stoel is voorbehouden." De Tsjechische veilighe'dspolitie heeft aan de RK oriesters in het gehe'e land doen weten, dat de jongste herderlijke brief van de aartsbisschop van Praag, mgr Josef Beran. in de kerken niet mag worden voorgelezen of rondeegeven. On danks dit verbod is de brief toch in Prinses Wilhelmina erevoorzitster Stichting 1940-'45 H.K.H, Prinses Wilhelmina bezocht gistermiddag, de vergadering van het hoofdbestuur van de Stichting 1940—'45 te Amsterdam. Zij werd toegesproken door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. Smallenbroek. die herinnerde aan de band. die er reeds tijdens de be zetting bestond tussen haar en het ver zet. HM herinnerde ook aan de talrijke blMken van belangstelling, die H.K.H. voor de verzetslachtoffers heeft getoond, o.a. in haar radiotoespraken, met het afstaan van een deel van Paleis het Loo als herstellingsoord en door haar per soonlijke correspondentie met getroffe nen. Vervolgens installeerde de heer Smal lenbroek H.K.H. als ere-voorzitster van de Stichting. De Prinses dankte de heer Smallenbroek voor ziin woorden en ver klaarde gaarne het ere-voorzitterschap te hebben aanvaard, daar zii zich zozeer met de slachtoffers van het verzet ver bonden voelde. Na de installatie bleven de Prinses en het hoofdbestuur aan de thee bijeen, waarbil zij zich met ver scheidene bestuursleden onderhield. BOTER VRIJ? (Van onze Haagse redacteur) Naar verluidt zal de boter in de komende distributie-periode van de bon gaan. BRITS SCHIP TER HOOGTE VAN WOESOENG AANGEVALLEN. Onbekende vliegtuigen hebben het 8.287 ton metende Britse passagiers schip Anchises van de .Blue Funnel" met bommen bestookt en gemitrailleerd. Het schip bevond zich voor de ingang tot de haven Woesoeng. aan de mond van de Whangpoe, ten Noorden van Sjanghai. DE STAKINGEN IN ITALIË BREIDEN ZICH UIT. De „Confederterra" de sectie land- bouwarbeiders van het onder commu nistische leiding staande Italiaanse ar beidersvakverbond heeft een oproep doen uitgaan tot de arbeiders in de voornaamste graanstreken in de Po- valei en in Apulië, om de oogstwerk- zaamheden te staken. Deze nieuwe sta- kingsoproep werd uitgegeven na 't mis lukken der onderhandelingen tussen landeigenaren en losse boerenarbeiders. Het Italiaanse kabinet zal heden ver gaderen, teneinde de situatie te bespre ken. In Noord-Oost-Italië staken de zee lieden; de in Genua begonnen staking heeft zich thans uitgebreid tot de in de provincie Genua .gelegen haven plaats Savona. TELEGRAM VAN WESTDUITSE PREMIERS. De premiers van West-Duitsland heb ben de raad der vier ministers van bui tenlandse zaken te Parijs verzocht een gemeenschappelijk besluit te nemen ten aanzien van de invrijheidstelling van de Duitse krijgsgevangenen, die zich nog in de Sovjet-unie bevinden. Begroting O. K. en W. in Eerste Kamer UITBREIDING WETEN SCHAPPE LIJKE STAVEN DER UNIVERSITEI TEN STELLIG STREVEN VAN DE REGERING. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting voor Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, waaraan wl) het volgende ontlenen. Aan de Senaten der universiteiten is een voorstel toegezonden omtrent ge lijkwaardigheid van Universitaire ge tuigschriften in Nederland en België. Dit voorstel is gebaseerd op de over weging, dat bij de kwestie der gelijk waardigheid van Universitaire getuig schriften niet moet worden gelet op volkomen gelijkheid van de overeen komstige examenprogramma's in ae twee landen, doch op de vraag in hoe verre de in eigen land verkregen vor-4 ming de candidaat in staat zal stellen; zich met vrucht op het volgend examen in de overeenkomstige faculteit in het andere land voor te bereiden. In het binnenkort te verwachten nieuwe bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijksambtenaren zal blijken, dat de wetenschappelijke ambtenaren in dienst van Universiteitsbibliotheken niet in een uitzonderingspositie zullen geraken, waarvoor vrees werd uitgesproken. Een taakverdeling tussen de universi teiten en hogescholen blijft de minister om meer dan één reden noodzakelijk achten. De wijze waarop dit doel het beste bereikt kan worden vormt nog een punt van nadere bestudering aan de hand van de binnengekomen advie zen van de colleges van curatoren. Het is stellig het streven van de mi nister, de wetenschappelijke staven vaa de universiteiten uit te breiden in even redigheid met de groei van het aantal studenten en de behoefte van de we tenschap. De technische herziening van 't bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijks ambtenaren zal de mogelijkheid openen tot een niet onbelangrijke verbetering van de salariëring van het wetenschap pelijk personeel. Naar de mening van de minister ls het gewenst door wijziging van het beurzenstelsel een regeling te treffen, waardoor het voor elke uitgesproken begaafde leerling, die het voorbereidend hoger onderwijs met succes beëindigd heeft, financieel mogelijk moet zijn des gewenst hoger onderwijs te volgen. Voorts vestigt de minister met na druk de aandacht op de mogelijkheden tot kostenverlaging bij de vermenigvul diging van dissertaties. Onlangs heeft de minister hierop ook aangedrongen bij de universiteiten. Enige beperking in de omvang van vele proefschriften ware tevens naar de mening van de minister gewenst. Het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw HOE DE REGELING WERKT. Zoals bekend is de wet van 17 Maart 1949, die de mogelijkheid van verplich te deelneming in een bedrijfspensioen fonds inhoudt, op verzoek van de Stich ting voor de Landbouw thans voor de eerste maal toegepast op arbeiders, werkzaam in de land- en tuinbouw. De directeur van het bedrijfspensioen fonds voor de landbouw, de heer J. C. Schroder, heeft voor de radio het een en ander verteld over deze pensioen regeling. Het voornaamste doel van de regeling, aldus de heer Schroder, is een ouderdomspensioen op 65-jarige leeftijd, dat na tenminste 40 Jaar premiebetaling f. 12 per week zal bedragen. Voor arbeiders, die de 65-jarige leef tijd hebben bereikt, en dus geen 40 pre miejaren kunnen hebben, is een over gangsbepaling in het leven geroepen. De oudsten, dus zij die de 65-jarige leeftijd al dicht zijn genaderd, ontvan gen een uitkering van f. 6 per week. De jongeren ontvangen meer naarmate zij nu nog verder van het 65e jaar af zijn. Ook aan degenen, die door invalidi teit geheel of gedeeltelijk ongeschikt zijn om te werken, wordt een pensioen verstrekt, dat twee derde zal bedragen van het ouderdomspensioen, waarop zij recht zouden hebben gekregen als zij tot aan hun 6oe jaar onafgebroken hun. premie hadden kunnen betalen. Het Bedrijfspensioenfonds verstrekt verder aan de weduwen van hen, die bij hun overlijden in landbouwdienst waren, een direct ingaand pensioen van f. 5,— per week. dat eindigt bi) het bereiken van de 60-Jarige leeftijd. Sterft de vader, dan ontvangen de kinderen tot hun 17e jaar f. 1— per week; voor wezen be draagt de uitkering f. 2— per week. De premiebetaling is als volgt ge regeld: voor volwassen arbeiders be draagt de premie f. 2,50 per week. De helft komt voor rekening van de werk gevers, terwijl de andere helft door de arbeiders moet worden betaald. Hun lonen zijn dan ook van 1 Mei 1949 af verhoogd met een bedrag ter grootte van hun aandeel ln de premie. Reeds verleden jaar hebben zich ruim 100.000 arbeiders vrijwillig voor het fonds aangemeld. Nu de deelneming verplicht is gesteld, zullen naar schat ting 200.000 deelnemers in het fonds moeten worden opgenomen, zodat zich nog een groot aantal moet melden. STAND GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Na de verkiezingen in 26 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, waar op 15 en 20 Juni is gestemd is de stand aldus: 1946 i949 A.R48 53 C.H36 49 SGP2 2 P.C.G40 42 Alle Chr. Part. tesamen: 126 146 C P.N85 48 K.V.P192 195 P. v. d. A196 198 V.V.D39 58 Overige 10 17 643 6C2

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1