Deze week van beslissend belang voor Indonesië! Britse spoorwegarbeiders houden voet bij sluk Met een enkel woord STADSNIEUWS MAANDAG 20 JUNI Nederlanders en Amerikanen optimistischer dan Republikeinen In gezaghebbende republikeinse kring werd Zaterdag verklaard, dat de moei- lijkheden tussen de Nederlandse en de Republikeinse regering, die nog de te rugkeer van de Republikeinen naar •hun vroegere hoofdstad Djokjakarta, 'belemmeren, misschien kunnen worden opgelost door de komst van minister Van Maarseveen naar Indonesië. De woordvoerder voegde er aan toe, dat het uitstel van het herstel der Re publikeinse regering een wijd verspreid gevoel van onbevredigdheid onder de aanhangers van de Republiek veroor zaakt heft. Dr Van Royen verklaarde dat hij ver wachtte, dat de Republikeinse regering tegen eind Juni naar Djokja zou te rugkeren. Hij zeide, dat de bijzonder heden voor de evacuatie van de Neder landse troepen uit Djokja nu werden uitgewerkt en dat deze zou aanvangen zo spoedig deze kwestie geregeld was. Hij zeide voorts te verwachten dat de Ronde Tafel-conferentie op 1 Aug. zou aanvangen en zes tot acht weken zou duren. Uit Republikeinse kring werd verno men, dat Sukarno tegen het begin van het feest van Ramadan op 28 Juni naar Djokja wilde terugkeren, doch dat hij er aan twijfelde of dit mogelijk zou zijn. Mr Rum deelde mede, dat de infor mele besprekingen tussen dr Van Rcy- en en hem na het weekeinde zouden voortgaan. (Reuter). HET TEGENDEEL VAN EEN IMPASSE? Naar aanleiding van een bericht, waarin vermeld wordt, dat Sukarno en Hatta in een interview met een bui tenlands correspondent in Indonesië hebben medegedeeld, dat de besprekin gen over de uitvoering van het accoord Van RoyenRum in een Impasse ge raakt zijn, wijst men er ons van be voegde zijde in Den Haag op, dat de Nederlandse regering niet voornemens is over het in gang zijnde overleg een zijdig mededelingen te verstrekken, hoewel de verwachting bestaat, dat de Nederlandse delegatie op dit interview zal reageren. Wel kan gezegd worden, dat de onderhandelingen nog steeds in een gunstige sfeer plaats vinden ge tuige ook het feit, dat thans de B.F.O. door de Unci is uitgenodigd aan dit gesprek deel te nemen en dat de in lichtingen uit Batavia er op wijzen, dat oen aanvaardbaar resultaat van het overleg mag worden verwacht. (A.NP.). ALLES HANGT AF VAN BEVEL „STAAKT HET VUREN". United Press meldt uit Washington: Amerikaanse autoriteiten geloven dat deze nieuwe week van beslissend belang voor Indonesië kan worden. Indien de Nederlandse en de Repu blikeinse leiders het eens kunnen wor den over het tijdstip van de afkondi ging van het bevel „Staakt het vuren" aan het Republikeinse leger, zal de ze tel van de Republikeinse regering te Djokja hersteld worden. Het plan bestond dat dit herstel doze week zou plaats vinden, doch sommige •berichten wijzen er op dat de Republi keinen naar Djokja willen terugkeren voor dat het staakt het vuren is afge kondigd, terwijl de Nederlanders wen sen dat dit bevel voorafgaat aan of tenminste samenvalt met het tijdstip van herstel. Welk compromis echter ook bereikt wordt, de critieke krachtproef zal zijn of het Republikeinse leger en de daaraan verbonden guerillabenden 't zullen opvolgen. Waarnemers geloven dat het grootste deel van het leger gehoorzamen zal, doch dat sommige extremistische groe pen dat mogelijk niet zullen doen. In gelichte verantwoordelijke kringen, die op de hoogte met de Indonesische situ atie zijn, zeggen dat er een goed geor ganiseerde kern van communisten be staat, die actief propaganda maken met pamfletten die het hamer- en sik kel-symbool dragen en waarin er bi] de bevolking op wordt aangedrongen om het staakt het vuren" niet te gehoor zamen. De Republikeinen hebben reeds eer der een anti-communistische houding gedemonstreerd, doch niet voor dat dit bevel zal zijn uitgegeven, zal het gezag van de leiders in het licht van de ge beurtenissen sedert December hersteld zijn. Indien echter aan het .staakt het vu ren" gehoorzaamd wordt, kan men zich bezig houden met 't volgende stadium, waarbij op 'n conferentie te Den Haag de Republikeinen en Federalisten met de Nederlanders zullen discussiëren over de uitvoering van de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine mogendheid in een Unie met Neder land. De datum voor de Haagse conferentie is nog niet vastgesteld, doch men neemt hier aan dat hij zal vallen binnen een maand na de vestiging van het Repu blikeinse regiem in Djokja en het „staakt het vuren". De autoriteiten hier zijn optimistisoh ten aanzien van de kansen op succes oie de Haagse conferentie heeft. In dien de conferentie slaagt en de ge projecteerde Unie van de Verenigde Staten van Indonesië en 't Koninkrijk der Nederlanden gevormd wordt, dan zal dit zonder politiek precedent zijn. AMERIKAANSE JOURNALIS TEN TE BATAVIA. Zondagochtend is de greep Ameri kaanse Journalisten te Batavia aange komen. De gouverneur van Batavia, Hiiman Djajadiningrat, bood de Ame rikanen een lunch aan. Op deze wel- komstlunch waren onder meer aanwe zig leden van de voorlopige federale re gering, vertegenwoordigers van de BFO en leden van het college van bestuur voor Batavia evena.s Repuollkelnen, Chinezen en buitenlanders. Des avonds organiseerde de Ondernemersbond voor Indonesië een cocktailparty. Hier wa ren onder meer aanwezig dr Van Roy en, Rum, sultan Hamid, leden van de BR.O, en leden van de U.N.C.I. Voor heden staat een lunch bij de burgemeester en een ontvangst bij dr Van Royen op het program. De heer Koets zal de journalisten op het Paleis ontvangen. Volgens plannen zal het ge zelschap zich Dinsdag naar Banka be geven voor een ontmoeting met Sukar no. (Aneta). Het Koperen Huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard ERE- EN UITVOEREND COMITÉ GEVORMD. Ter gelegenheid van de viering van het Koperen Huwelijksfeest van HM. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden. is een Ere- en Uitvoerend Comité gevormd. In het onder voorzitterschap van de Minister j/an Staat, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice president van de Raad van State, staande Ere-Ccmité, vrachtruim gedurende de vlucht op de waarin met de Regering, de Volksver- gewenste temperatuur gehouden kan tegenwoordiging, de Commissarissen der worden. De zendingen zijn bestemd voor de normale verkoop aan het Engelse pu bliek. Bevroren maaltijden per K.L.M. naar Engeland VAN „KOUDE KIP" GESPROKEN Hedenochtend om 8 uur is een begin gemaakt met een serie vrachtvluchten tussen Amsterdam en Londen, die een zeer bijzonder karakter hebben, Met 'n speciale vracht-Skymaster van de KLM zijn ruim 7 ton diepgevroren maaltij den naar Londen vervoerd. In deze maaltijden zijn om. kippen, biefstuk, groenten en tomaten verwerkt. In de speciale vracht-Skymaster is een in- tallatie aangebracht, waardoor het Demonstraties te Parijs verlopen rustig Een leger van 25.000 politiemannen en manschappen van de republikeinse garde zijn in het geweer geweest om de achttienduizend mensen, die een com munistische demonstratie te Parils bij woonden, weg te houden vau een andere menigte van dertigduizend personen, welke de plechtigheid bijwoonde waarbij ook generaal Charles de Gaulle aanwe zig was. ter gelegenheid van de negende verjaardag van de oproep van De Gaulle uit Londen aan alle Fransen om de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Bij deze plechtigheid werd de Avenue d'Or- leans omgedoont in Avenue du general Leclerc. ter nagedachtenis aan de be vrijding van Parijs. Er viel niet meer voor. dan een tref fen tussen politie en Gaullisten, waarbij een Gaullist op het hoofd werd geslagen met een gummistok, zodat hij op een brancard moest worden weggedragen. SCHUMACHER OP HET VERKIEZINGSPAD. De voorzitter van de Duitse sociaal democratische partij. Schumacher, heeft in een verkiezingsrede te Gelsenkirchen op een bijeenkomst van meer dan 60.000 personen onder meer gezegd, dat Duitsland weliswaar erkent verplicht te zijn tot herstelbetaling, doch dat het herstel van de door de agressie van Hitler aangerichte schade niet op de schouders van één enkel land kon rusten. Duitsland had door het voorlo pige verlies van zijn souvereiniteit, het verlies van gebieden in het Oosten en een bezetting door twee groepen bezet ters reeds betaald. De ontmantelingen werden om economische redenen uitge voerd. Onder gejuich van de menigte wees hij het beginsel van collectieve schuld van de hand. Een Frans-Duitse ver zoening vormde de grondslag voor iede re Europese samenwerking. Van een Europees ideaal kon echter geen sprake zijn, zolang de Duitse metaalproductie op „een belachelijk laag peil" werd ge houden. En het zwaartepunt van de Euiopese metaalproductie naar Frank rijk werd verplaatst, Stalin noemde hij op Hitier na „de grootste oorlogsmisdadiger ter wereld". Hij keerde zich verder tegen de com munisten en de Sovjet-Unie. De Chris ten-democraten verweet hij, dat zij de gevolgen van de oorlog op de arbeiders klasse schoven. RAJK EN SZOENYI GEARRESTEERD. Het Hongaarse ministerie van binnen landse zaken heeft thans medegedeeld, dat Laszlo Rajk en dr Tibor Szoenyizijn p^arresteerd onder beschuldiging van spionnage voor een vreemde mogend heid (Gelijk niet anders te verwachten was!) Rajk is voormalig minister van buiten landse zaken: dr Szoenyi was lid van het centrale comité van de communisti sche partij. Volgens het communiqué zijn nog achttien ..medeplichtigen" gearresteerd doch er is ,niet een industrie-arbeider of boer onder hen". Helden van de „De Ruyter" geëerd DE SLAG IN DE JAVA-ZEE. Op 27 Februari 1942, aan het einde van een fatale da.g in de historie van onze Koninklijke Marine, waren er nog twee Nederlandse schepen overgebleven van de strijdmacht, waarmede men in de Java-zee traohtte de Japanse vloed golf te keren: Hr Ms kruiser „De Ruy ter", het vlag,geschip van schout bij nacht Doorman, en Hr Ms kruiser .Ja va". Beide oorlogsbodems streden een hopeloze strijd en werden kort voor mid dernacht. vrijwel tegelijk, door vijan delijke torpedo's getroffen. Er brak brand uit en spcedig zonken de oor logsbodems. Zo voltrok zich de laatste acte in het drama van de Java-zee, dat slechts door weinigen overleefd werd. Thans is het moment aangebroken waarop de helden van het vlaggeschip Hr Ms „De Ruyter", worden geëerd. Negen onderscheidingen worden af gekondigd. waarvan zeven posthuum, t.w.: wijlen kapitein ter zee E. E. B. Lacomblé, ridder in de Militaire Wil lemsorde 4de klasse; wijlen luitenant ter zee 1ste klasse A. P. L. de Gelder en luit. t.z. van de Technische Dienst lste klasse A. A. M. van Rosbergen, de bronzen leeuw; wijlen de officier van gezondheid le klasse P- S. Walma van der Molen, wijlen de officier MSD 2de klasse A. Jansen, wijlen de majoor-te legrafist P. J. Zegers, wijlen de mili cien matroos ziekenverpleger A. M. Moorman, wijlen de kwartiermeester M. Kempeners en de korporaal (thansser geant)-machinist D. de Koster, allen het bronzen kruis. NEDERLANDSE VROUWEN PROTESTEREN. De Nederlandse Vrouwenbeweging heeft in verband met terreuractie te gen en mishandeling van vrouwen in Spanje, India en Argentinië een protest gericht tot de Economische en Sociale Raad van de Uno, waarin gevraagd wordt om maatregelen ten einde aan voortdurende, onrechtmatige gevangen schap en kwellende mishandelingen een einde te maken. Koningin in de onderscheidene provin cies, en de buiten het Moederland lig gende delen van het Koninkrijk zullen ertegenwoordigd zijn, hebben mede zitting de Rechterlijke Macht, het Le ger, de Vloot en de Luchtmacht zomede de Gemeenten, de Wetenschap (prof. mr E, M. Meyers uit Leideji als alg. voorzitter van de Kon. Akademle van Wetensohappen) en het economische leven, terwijl de Nederlandse vrouw in de enige vrouwelijke burgemeester in Nederland hare vertegenwoordigster heeft gevonden. Het Uitvoerend Comité wordt voorge zeten door mr L. A. Kesper, Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid- Holland. In laatst bedoeld Comité heeft het Nederlandse Volk in zijn onderschei dene geledingen vertegenwoordiging ge vonden, terwijl een uit zes personen bestaand Dagelijks Bestuur zich heeft belast met de voorbereiding en uitvoe ring van de desbetreffende plannen. POSTZAK GEEXPLODEERD OP STATION AMERSFOORT. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur werden de passagiers op het station Amersfoort opgeschrikt door een hevige knal. Het bleek, dat een postzak, gelegen op een wagentje, dat de post naar een trein zou brengen, geëxplodeerd en ver brand was. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor en de materiële scha de beperkte zich tot een viertal post zakken, die door de beginnende brand grotendeels werden vernietigd. De Amersfoortse politie werd onmid dellijk gewaarschuwd en begon aan een onderzoek. Onmiddellijk circuleerden na tuurlijk geruchten, dat een bom zou zijn geëxplodeerd. Het onderzoek was omstreeks halfacht zover gevorderd, dat vrijwel met zeker heid kon worden gezegd dat van een bom geen sprake is geweest. Vermoe delijk werd in postpakketten een licht brandbare vloeistof of iets dergelijks vervoerd en is door het schokken tijdens het vervoer op het wagentje de verpak king mogeijk een fles gebroken. de Werkgelegenheid in mei. In de loop van de maand Mei ciaalde het aantal als werkloos geregistreerde mannen over het gehele land van 57.524 tot 52.735, t.w. 31.540 geheel werklozen (vorige maand 33.0.91), 1222 wachtgel ders (862) en 29.973 DUW-arbeiders (23.571). De vraag naar mannelijk personeel daalde van 25.900 tot 25.096. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 3852 tot 3596. De vraag naar vrou welijk personeel nam van 19.138 af tot 18.914. STRAALVLIEGTUIGEN OP SCHIPHOL? Eerste Uinvliegtuig mogelijk in 1953 naar Amsterdam. Er bestaat gerede kans. dat de eerste geregelde luchtdienst ter wereld met straalvliegtuigen voor passagiersvervoer via Amsterdam zal worden geleid. De Engelse Vickers Armstrong-fabrie- ken hebben namelijk aangekondigd, dat zil een nieuwe versie van de „Viscount" hebben vervaardigd, uitgerust met straalmotoren. De genationaliseerde Britse lucht vaartmaatschappijen hebben sinds ge ruime tild grote belangstelling getoond voor de Viscount, Het ligt in de bedoe ling deze vliegtuigen onder meer in te zetten op het Hjnennet van de British European Airways, waaronder ook de Ujn Londen-Amsterdam-Hamburg res sorteert. Verwacht wordt evenwel dat het vllegtuie niet eerder dan begin 1953 in gebruik kan worden genomen. De afstand LondenAmsterdam zal dan in nauwe lijks meer dan een halfuur worden af gelegd. I.v.m. het enorme brandstofver bruik zullen zij waarschijnlijk voorrang krilgen bij het landen. HANDELSVERKEER MET JOEGO-SLAVIÉ. Na besprekingen te 's-Gravenhage tussen een Nederlandse en een Joego slavische delegatie kwam een voorlopi ge regeling van het handels- en beta lingsverkeer tot 1 November a.s. tot stand. In het desbetreffende protocol zijn aan de vroegere contingenten enige nieuwe posten over en weer toegevoegd Over een verdere uitbreiding van het handelsvolume, dat thans circa 30 mil- lioen gulden aan beide zijden bedraagt, VARA vierde Zomerfeest Dr DREES NOEMT NEDERLANDSE OMROEP, DIE VAN HET VRIJE WOORD. In het Westbroekpark te Schevenin- gen hadden de Westelijke districten en federaties van de VARA gisteren een zomerfeest georganiseerd. Dit feest werd geopend door de waar nemend voorzitter van de VARA, de heer K. de Jonge. Na muziek en zang volgde het hoog tepunt van de dag. de toespraak van minister-president dr W. Drees. De premier, die onder het gejuich der pl.m. 15.000 aanwezigen het podium be trad, begon met de opmerking, dat de VARA diep in het hart van tiendui zenden is geworteld. Reeds in de bezetting, aldus de mi nister, werden besprekingen gevoerd over de toekomst van de VARA en over het gemeenschappelijk werk voor de om roep. „Ik ben er van overtuigd", zo ver volgde dr Drees, „dat er meer ge meenschappelijks in ons volk leeft, dan soms wordt aangenomen. De premier qualificeerde de omroep in Nederland, als de omroep van het vrije woord, hetgeen in de dictatuur- staten onmogelijk is. Er zijn dictaturen, zo sprak dr Drees. die er afkerig van zijn. dat de volken het vrije woord be luisteren en daarom met stoorzenders dit trachten te verhinderen. Als wij dit zien, dan worden wij ons de waarde van de vrijheid en van de democratie diep bewust. De minister juichte het toe, dat in ons land het socialisme ook door de radio tot het volk kon worden gebracht. So cialisme, zo zeide de bewindsman, is een gemeenschappelijke levenshouding. Het betekent een maatschappij, waarin sociale rechtvaardigheid heerst, waar vrijheid en recht worden gevonden en waar de gemeenschapsgedachte wortel heeft geschoten, zonder de rechten van het individu aan te tasten. Na de bevrijding is een drang ont staan naar vernieuwing der maat schappij. Dr Drees sprak de hoop uit, dat de moeilijke internationale verhou dingen en de spanningen in de wereld de vrede niet zouden verstoren. In dit verband wees hij op de samenwerking en aansluiting der Westerse democra tieën om pal te staan voor vrijheid en recht. Ook wees de minister op de Marshall hulp en zeide dat degenen, die hiervan afkering zijn, voor een verhoogde werk loosheid en een verlaagde levensstan daard pleiten. Hij prees de vakvereni gingen voor haar medewerking om het herstel te bespoedigen. Ten slotte keerde de premier zich te gen fanatisme op religieus gebied en te. gen de rassenhaat en hij wekte de toe zal eerst kunnen worden onderhandeld, l hoorders op, de socialistische levens- hAliHinff ra Hianan on p/wvin <pf fn wanneer de resultaten van de komende oogst in Joego-Slavie bekend zullen zijn. Ten aanzien van de invoer uit Joego-Slavië kunnen als voornaamste producten worden vermeld koper, lood, magnesiet, zinkerts, gezaagd zacht en hard hout en van de komende oogst mais en hennep. Als belangrijkste pro ducten, welke Nederland zal leveren, worden vermeld diverse zaaizaden, vlas lint, kunstzijde, garens en vezels, elec- trotechnische producten, diverse che mische en pharmaceutische producten, verven, lakken en vernissen, essences, ruw ijzer, cokes, tin en tinalliages, rub ber, kinine, specerijen enz, houding te dienen, en socialist te zijn in de organisatie, in de opbouw der maatschappij en in de verhouding tot andere volken om zo tot een waarlijke gemeenschap te komen. Het is ook de taak van de VARA, aldus besloot dr Drees, aan dit doel mee te werken. Een amusementsprogramma besloot dit feest. Londen weldra in het donker? (Van onze Londense correspondent) Drie struikelblokken lagen er OP de weg naar hervatting der onderhande lingen over het loonconflict bij het ge nationaliseerde spoorwegbedrijf, name lijk de telkens terugkerende Zohdags- staking in het Noord-Oosten als protest tegen de wederinvoering van vooroor logse expresstreinen. welke het noodza kelijk maakt dat locomotiefpersoneel een nacht per week van huis weg blijft, ver der een circulaire van de vakorganisa tie waarin aangespoord wordt de meest recente van de nieuw ingevoerde taken niet te verrichten, en ten slotte het ul timatum van de Londense districten om op 4 Juli een langzaam-aan-actie te be ginnen. indie op die datum de looneis van tien shilling (vijf eulden) per week niet zou zijn ingewilligd. Het spoorwegbestuur weigerde de be sprekingen verder voort te zetten, zolang de vakbond geen blijk had gegeven van zijn autoriteit tegenover de stakers en zolang de bewuste circulaire niet was ingetrokken. Onder de druk der regering en publieke opinie hebben de Zondags stakers thans ingebonden De vakbond blijft echter bil zijn advies aan het per- sone.el om de nieuwe taken niet te ver richten. Ook het dreigement van de ver- tragingsactie kon blijkbaar niet onge daan gemaakt worden. Integendeel, de nationale conferentie van vakbondsge delegeerden besloot te overwegen deze vertragingscampagne in het gehele land te organiseren, indien de looneisen niet vervuld worden. Het ultimatum loopt thans op 28 Juni af. Ook het aanbod Van de spoorwegen om de laagst betaalde beidsconflicten snel op te lossen. groepen een kleine opslag te geven, werd van de hand gewezen. Een gunstige wending is evenwel, dat het spoorwegbestuur. nu de Zondagssta kingen zijn opgeheven, bereid is de on derhandelingen voort te zetten. Hoewel de atmosfeer daardoor iets verbeterd is, blijft de toestand toch nog uiterst ge spannen. Londen wordt echter ook van andere zijde bedreigd. Blijbaar aangemoedigd door de actie van het spoorwegpersoneel hebben de geëmployeerden van de Lon dense electrlsche centrales met in acht neming van de wettelijke termiln van drie weken aangekondigd het werk neer te leggen, indien niet voldaan wordt aan hun eis tot loonsvermeerdering. Dit is dus wederom een kort geleden genationaliseerd bedrijf, waarin zich moeilijkheden voordoen. Indien het con flict zou doorgaan, zal het betekenen, dat dertig centrales zullen stoppen, met het gevolg dat Londen in duisternis zal worden gehuld en de ey.orme industrie in deze stad zal worden lamgelegd. Als deze staking zou samenvallen met de langzaam-aan-actie, zou het leven vol komen ontwricht worden. Trolleybussen zouden niet kunnen rilden de verkeers lichten zouden uitgaan, dagbladen niet verschijnen. Ook zal men de narigheid niet kunnen ontvluchten door maar in de bioscoop te gaan zitten, want ook deze zal niet kunnen draalen. Terecht vraagt men zich af. waarom de arbeiders het publiek de dupe willen laten worden, sympathie zullen zij daar mede allerminst opwekken. Erger nog is, dat dit alles drelet te gebeuren in het midden van het toeristenseizoen. Het zal de uiterste inspanning kosten deze ar- Altruïstische verkiezingspropaganda „Stemt mijn concurrent"! De lijstaanvoerder van een der partijen in een Limburgs dorp liet duizenden strooibiljetten drukken, waarop hij de bevolking aanspoor de: „Stemt allen op no. 1 van lijst x". Deze propagandist voor eigen verkiezing vergiste zich echter deerlijk, aangezien hij lijstaan voerder van „lijst y" is Toch komt hier een geluk bij een ongeluk, want de Kieswet staat niet toe, dat candidaten op deze wijze (eigen kosten) propaganda voor zich zelf maken. Indien het UJst- nummer goed was geweest, zou deze candidaat na eventuele ver kiezing de zuiveringseed" niet hebben kunnen afleggen. De „no, 1 van lijst x" is zijn opponent na tuurlijk zeer erkentelijk voor de onverwachte reclame. BINNENLAND De minister van buitenlandse zaken mr D. U. Stikker heeft ln de Luxemburgse hoofdstad uit handen van zijn ambtge noot de heer Bech de „Orde van de Eiken kroon" ontvangen. Vijftig Rotterdammers, die zich gis teren te goed wilden doen aan de Betuwse kersen, zijn bij het aan land gaan in Culomborg door het dek vai» een rijnaak gestort en ln het twee meter diepe ruim terecht gekomen. Ondanks deze massale valpartij liepen slechts enkelen hunner lichte verwondin gen op. Zaterdagavond heeft burgemeester Boot van Ede als geschenk der burgerij een electrlsch torenuurwerk, verlichte wijzer platen en een automatische geluidsinstal latie aanvaard ter vervanging van de ln 1942 door de Duitsers geroofde klokken. Ede gaat nu sparen voor een carillon Mevrouw C. R. Lovlnk, echtgenote van de Hoge Vertegenwoordiger van De Kroon ln Indonesië en mej. C. W. A. Walburgh Schmidt, secretaresse van de H.V.K., zijn vandaag per K.L.M. van Am sterdam naar Batavia vertrokken. De Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Haarlem en omstreken zal het volgend voorjaar een oude traditie ln ere her stellen door de inrichting van een Voor- Jaarsbeurs. In de dezer dagen gehouden hoofd bestuursvergadering der Vereniging Nederlands Fabrikaat werd. ln de plaats van dr Ir M. H Damme, die ln verband met zijn vele werkzaamheden en met het oog op zlln gevorderde leeftijd wenste af te treaen, tot voorzitter gekozen de heer E. J. Muller, oud-directeur der Shell Nederland N.V. Mr J. H. van Maarseveen, de Neder landse waarnemende minister van Over zeese Gebiedsdelen, is hedenmorgen op het vliegveld Kemajoran gelana. Het laatste traject werd de Constellation ge ëscorteerd door vier Jarens. BUITENLAND Eugene Thomas, soelallstisch staats secretaris van posterijen, heeft op een bijeenkomst bij Rljssel verklaard, aat de socialistische ministers uit het coalitie kabinet van Queullle zouden treden, in dien maarschalk Pétaln uit zijn interne ring zou worden vrijgelaten. De Belgische loodsen lopen weer met uniformen en be-ankerde petten ln plaats van met colbertjes en „alpilntjes" op de Vllsslngse boulevard daar uitbetaling der vergoeding ls toegezegd. Kerkelijke autoriteiten hebben de berichten bevestigd, dat 15 R.K. druk kerijen ln Polen gedurende de laatste weken onder staatscontrole zijn geplaatst. Zaterdag is de grootste veerboot voor auto's ln dienst genomen tussen Dover en Oostende, Deze boot kan 110 voertuigen en 700 passagiers vervoeren en ls 373 voet lang. Te Genua ls een wilde zeelieden- staking uitgebroken waardoor meer dan honderd fc,- Volgens het algemene Italiaanse vakver bond verlieten twintigduizend zeelleden de schepen uit protest tegen nlet-inwilli- glng van eisen tot loonsverhoging. Het hoofdbestuur van de Zwitserse vakbond heeft met 73 tegen 6 stemmen besloten, dat de bond zich terugtrekt uit het wereldvakverbond. Het overschot aan geboorten boven sterften bedroeg het vorig jaar in Frank rijk 358 000. welk cijfer nog nooit ge ëvenaard werd. In het gebied van Newcastle ln Nieuw Zuid Wales (Australië) ls de Hunter-rlvler bulten haar oevers getreden. Vijf duizend gezinnen hebben hun wo ningen moeten verlaten. Er zijn 7 doden. Tussen MarakesJ en Casablanca (Algiers) ls een autobus gekanteld en ln brand gevlogen. Vijf personen kwamen om het leven en 10 liepen ernstige ver wondingen op. De Duitse bladen delen mede, dat er een proces gevoerd zal worden naar aanleiding van de „Roehm-Putach" van 1934. De openbare aanklager van Muen- chen bereidt een proces voor waarbij ook Hess en Sepp Dietrich, die belden een levenslange gevangenisstraf uitzitten, tot de beschuldigden zullen behoren. Westphal. de leider van „de Valken" werd door de Russen te Berlijn tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld wegens aanvallen van en weerstand bieden tegen de politie. Michael Hipplsley, de veertienjarige Engelse Jongen, ale aan onophoudelijk niezen leed, heeft Zaterdagavond genezen en wel een Londense kliniek verlaten. Hongarije heeft Zaterdag het voor de duur van vijf Jaren ln Juli 1947 gesloten handelsverdrag met Joego-Slavlë opgezegd. De directie van de Britse spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat de onderhan delingen over lonen met de vakverenigin gen van spoorweglleden onmiddellijk her vat zullen worden. Op het traject LondenEdinburgh was de treinenloop gisteren normaal, hetgeen de vijf voorafgaande Zondagen door on officiële stakingen niet het geval was. André Boissarle, procureur-generaal bij het Parljse hof van appól, die gisteren werd benoemd tot advocaat-generaal bij het Franse hoge gerechtshof, heeft als zodanig zijn ontslag aangeboden en te kennen gegeven ook geen prijs meer te stellen op een rechterlijke functie in het algemeen. HET BELGISCH—NEDERLANDSE HANDELSVERKEER. Van gezaghebbende zijde wordt mede gedeeld, dat de onderhandelingen tus sen België en Nederland, die de vorige week te Parijs zijn aangevangen met het oog op de totstandkoming van een handelsovereenkomst, te Brussel worden voortgezet. In verband met de thans gevoerde onderhandelingen voor de totstandko ming van de zgn. voorunie van de Bene lux schijnt men in belanghebbende kringen van mening te zijn, dat het nieuwe handelsverdrag eerst tegen het einde van September a.s, kan worden voorbereid. Inmiddels zou men de mo gelijkheid overwegen tot het sluiten van een voorlopige overeenkomst voor de periode van 1 Juli tot 30 September a.s. De besprekingen vinden plaats onder Leidse Chr. Kampeervereniging DE STADSJEUGD IN DE KAMPEN. Elk jaar organiseert de Leidse Chr. Kampeervereniging enkele weken voor- het kampselzoen begint een bijeen komst van leiders en leidsters, tenein de zich gezamenlijk op het belangrijke werk te bezinnen. Zo werd Zaterdag in „Allemans- geest" onder Voorschoten deze verga dering gehouden, welke goed bezocht werd. Te ongeveer 3 uur opende de voorzitter, de heer A. J. v. d. Pompe met een hartelijk woord van welkom. Het leek het bestuur zeer gewenst en kele na-oorlogse problemen aan te snijden en de voorz. hoopte, dat er na de inleidingen een uitvoerige discussie zou ontstaan. Spr. deelde mede. welke vernieuwingen in het materiaal zijn aangebracht, hetgeen met vele finan- tiële zorgen gepaard ging. Hierna sprak de secretaris de heer J.v. Leeuwen over „de Stadsjeugd in onze kampen". Spr. zette eerst het doel van de kampeervereniging uiteen en weid de vooral uit over de principiële grond slag. Vervolgens ging spr. de verschil lende oorzaken na van de hedendaagse stadsjeugdmentaliteit en noemde de verbeteringen, welke het kampleven aan de dikwerf onverschillige, opper vlakkige jeugd schenken kan. mits de leiding er zich voldoende van bewust is, wat er onder de jongeren leeft. Een geanimeerde bespreking volgde hierop. Na het instuderen van enige kamp liederen werd gezamenlijk de avondbo terham gebruikt, waarbij oude vriend schapsbanden werden aangehaald en nieuwe gelegd. In de avondvergadering sprak de heer H. J. v. d. Werff over de plaats en de betekenis van sport en spel in het kampleven. Spr. betreurde het. dat de voetbalsport een zo grote plaats by de jeugd inneemt en noemde verschil lende andere spelen, die z.i. in de kam pen veel te weinig beoefend worden. Voor de meisjeskampen en de gemeng de kampen noemde hij tal van moge lijkheden om toch de sport en het spel een voldoende plaats in het dagpro gramma te geven. Spr. bond de leiders op het hart toch vooral het toenemende kwaad van on- sportiviteit, tegen te gaan. Ook over deze inleiding werd langdu rig gediscussieerd. Aan het einde van de avond werd aandacht besteed aan het binnenspel en. onder hilariteit, een enkel spel be oefend. Het was reeds laat in de avond, toen de voorz. deze goedgeslaagde bijeen komst sluiten kon. Daar de leiders niet 'meer bijeenkomen vóór de kampen, wenste hij allen prettige kampweksn toe. Tom Poes in de Stadszaal JEUGD GENOOT ONVERDEELD, Tom Poes mèt Panda de populair ste creatie van Marten Toonder —was Zaterdagmiddag te gast in de grote Stadsgehoorzaal, waar 1100 kinderen hem een enthousiaste ontvangst bereid den. Zijn inkomst hield verband met de ej"schijning van een nieuw boek, waar- In Olhe B. Bommel en Tom Poes de hoofdfiguren z(jn en dat op deze wy'ze door de uitgever in samenwerking met een Leidse boekhandel werd geïntrodu ceerd. De verzorging was opgedragen aan t Haagse Operettegezelschap van Chris Hofland, dat niet geheel en al opge wassen bleek tegen de moeiiykheden, verbonden aan het optreden voor een dergelijk auditorium in een dergelijke zaal. Toegegeven dat de zaal allesbehalve „muisstil" was (mag men dat overigens verwachten?) waren er toch tal van technisohe tekortkomingen, zoals het spreken van achter maskers en zelfs van achter doeken, waardoor de tekst, ook al door de slechte accoustlek, zelfs op de eerste rijen al moeliyk te volgen was. Het. gevolg was dan ook een toe nemende onrust achter in de zaal, wel ke zich geleidelijk naar voren ver plaatste. Natuurlijk en gelukkig! vond de jeugd het tóch wel prachtig en op luidruchtige wyze werd er meegeleefd met de duivelse streken van Kwaker- r.aat, die een zogenaamde Watergeest mensen in kikkers liet veranderen, maar ze in werkelijkheid opsloot ineen benauwd hok en ze van hun geld en sieraden beroofde. En hoe laaide de vreugde op toen het bedrog werd ont dekt en alle slachtoffers veilig en wel uit hun hokje kropen!! Ach, waarom wordt een mens crlti- scher naarmate hij ouder wordt....?? De jeugd genoot onverdeeld en Uw verslaggever misschien juist daarom het meestl DS P. M. LUCA BEROEPEN TE AMSTERDAM. Ds P. M. Luca, Rem. Geref. predi kant te dezer stede, ontving een beroep van de Rem. Geref. Gemeente te Am- »urïavnoof deebrulSUnSseBhlSdMe?. vervulling van Ue ^de JAARVERGADERING B.T.A. Tijdens het week-einde hield de Bond van middelbare en hogere technische ambtenaren (B.T.A.) ter gelegenheid van zijn 30-jarig bestaan in Hotel Kurhaus te Scheveningen de jaarlijkse algemene vergadering. Na de openingsrede van de voorzitter de heer H L. Engberts. hield de heer J. A. Sorel, oud-algemeen secretaris van de B.TA., thans secretaris van het Ned. Instituut van middelbare en hogere technici een lezing over: ,De noodza kelijkheid van een versnelde industri alisatie en de problemen, die daarbij moeten worden overwonnen",waarna de heer E. W. de Jong voorzitter van ge- noi md institu it- tfn overzicht ^af van de belangrijkste werkzaamheden van die instelling Ten slotte deed mr Plomp secretaris van het Ambtenarencentrum enkele me dedelingen over die organisatie. JUBILEUMVLUCHTEN K.L.M. Gisteren heeft de K.L.M. haar 250ste retourvlucht naar Zuid-Amerika uitge- votrd. Sinda de opening van de Zuid- Amerika lijn in October 1946, werden niet niindei dan 6 millioen K.M m bijna 13.C0C uren op het ruim 12 000 KM. lange Iraject tussen Amsteidam en Buenos Aires afgelegd. Op deze vluchten weiden by na 24.000 personen, 47 ton post en ruim 850 ion vracht ver voerd. Op 24 Juni a.s., ruim 30 Jaar na de eerste geslaagde Oceaanvlucht van de Engelsen Alcock en Brown, zal de K.L.M haar 600ste retourvlucht naar New York uitvoeren sinds de opening van deze lyn in Mei 1946, Op deze vluchten werden 38.000 pas sagiers, ruim 140 ton post en 190 ton vracht vervoerd. predikantsvacature. De prijs van Nederlandse paspoorten COMITÉ BENELUX VRAAGT VERLAGING. Het nationaal hoofdbestuur van het comité Benelux heeft in een brief aan de minister van Financiën verzocht om spoedige verlaging van de prijs van paspoorten tot een minimum. Aange zien, zo meent dit bestuur, het houden van een paspoort beschouwd wordt als een contróle op het medenemen van deviezen naar het buitenland door Ne derlanders, welke contróle als nood zakelijk wordt erkend, zou verlaging van pry's het verkeer tussen de Bene- luxlanden vergemakkeiyken en een zware druk van de reizigers wegnemen. In de naaste toekomst moet naar de mening van het comité aan de regerin gen der Beneluxlanden worden verzocht, om in het onderling verkeer tussen de drie landen de paspoorten af te schaf fen en toe te staan dat hiervoor in de plaats bewijzen van Nederlanderschap of identiteitsbewijzen kunnen worden gebruikt. NEDERLANDSE DELEGATIE NAAR DE V.N. Naar het ANP verneemt zal mr G. J. van Heuven Goedhart plaatsvervangend voorzitter zijn van de Nederlandse dele gatie naar de algemene vergadering der V.N.. welke in September te Lake Suc cess zal beginnen, De minister van bui tenlandse zaken, de heer D. U, Stikker, leider der deleeatie zal n.l slechts een gedeelte der zitting kunnen bijwonen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2