fop van de Stichting Ned. Onderwijs Film Ie zwaar Hoe hef vroeger in Leeuwarden was HET HUIS AAN DE BAAI Geen van de bestuursleden heeft plezier in zijn werk TRAWLVISSERIJ BLIJFT SLECHT Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 18 Juni 1949 Derde Blad No. 26720 (Speciale berichtgeving) Op een tweetal persconferenties, door het bestuur van de Stichting Neder landse Onderwijs Film belegd, naar aanleiding van ons artikel, waarin mis standen by deze Stichting werden gesignaleerd, hebben de directeur, prof. Kohnstamm; de voorzitter, prof. Langeveld en de secretaris, mr Van Bruggen, zich hiertegen verweerd. Toegegeven werd, dat de top van de Stichting gevormd door een directeur, een waarnemend directeur en een onder-directeur te zwaar is, maar, zo werd verklaard, „zo lang de financiële positie van de N.O.F. niet is geconsolideerd, levert het te grote moeilijkheden op, een figuur van het gewenste formaat als enig directeur aan te stellen." Geen van de bestuursleden heeft pleizier in het werk, maar, aldus prof. Langeveld, „wy mogen dat niet in de steek laten." Overigens wordt door alle bestuursleden het standpunt ingenomen, dat indien de Volksvertegenwoordiging van oordeel is, dat de kosten van de Stichting onevenredig drukken op de middelen des lands en dat ons land te arm is, om zich een dergelijk duur leermiddel te permitteren dan beter tot liqui datie kan worden overgegaan, waarbij men zich zai neerleggen. Afschaffing productie-afdeling niet mogelijk Als saneringsmiddel werd in ons ar tikel o.m. genoemd de afschaffing van de eigen productieafdeling der Stich ting en het, voor de vervaardiging van films, inschakelen van de particuliere filmbedrijven, waarbij dan onderlinge concurrentie de prijs zou kunnen druk- ;n. Prof. Kohnstamm gaf dienaangaande als zijn mening te kennen, dat afschaf fing van de productieafdeling er gijn, naar hij mededeelde, slechts twee kleine opname-ploegen, zodat er geen jprake is van een „filmfabriek", terwijl het ontwikkelen en het copiëren van de films aan particulieren wordt uitbe steed didactisch ontoelaatbaar zou zijn. In elk geval zou prof. Kohnstamm in inschakeling van het particulier film bedrijf aanleiding vinden, zyn functie neer te leggen. DE HOGE SALARISSEN. Inderdaad werd over de eerste drie a-oorlogse jaren van Rijkswege aan de Stichting ongeveer een millioen gul den aan subsidie verstrekt, waan1 oor naar werd medegedeeld niet 16 maar omstreeks 30 films werden ver vaardigd. Van dat millioen werd f. 150.000 besteed aan de productie, f. 850.000 aan de exploitatie. Prof. Kohnstamm kwam aan de hand van deze cijfers, tot een kostprijs van f. 2,50 >er filmles. En zijns inziens kan de ver- aging van deze kostprijs ook niet ge vonden worden door verlaging van de „hoge salarissen", welke in ons artikel genoemd werden. Het uitblijven van een pensioenver zekering acht prof. Kohnstamm een groot sociaal onrecht tegenover het personeel der Stichting, dat momenteel uit 48 personen bestaat. Als er geen tensioenverzekering komt, zal prof. jangeveld als voorzitter heengaan. Een drietal bestuursleden geniet, met goed keuring van O., K. en W., Financiën en Algemene Rekenkamer, een jaarlijk se vergoeding. AFSCHAFFING DER DIS TRICTSKANTOREN. Voorts is, zo betoogde prof. Kohnstamm in zijn verweer, centralisatie der film- expedjtie en daarmee gepaarde ophef fing van de districtskantoren hoogst ongewenst. Centrale distributie zou, volgens prof. Langeveld, eerst dén toegepast kunnen worden, als alle scholen t.a.v. de on^ derwijsfilm voldoende georiënteerd zou den zijn en de kweekscholen de in structie zouden kunnen overnemen. Op het ogenblik is er verder, zo decide prof. Langeveld nog mede, eerder een tekort aan auto's dan een teveel. STOMME OF GELUIDSFILM. Invoering van de geluidsfilm zou men, volgens prof. Kohnstamm, inderdaad kunnen betitelen als „smijten met geld." Want de voorziening van onze scholen met geluidsfilms zou z.i. de kostprijs per fiimles onder overigens gelijke om standigheden in verhouding tot een voorziening met stomme films vermoe delijk tot 't drie- viervoud doen stij gen. Medegedeeld werd nog, dat er een goede samenwerking met de Onderwijs inspectie bestaat en dat er van de zijde der scholen, die lid zijn van de N.OJF1., geen klachten worden ontvangen. OP ZOEK NAAR BUITEN LANDSE FILMS. Op een opmerking van een der jour nalisten, dat eigenlyk niemand van de N.O j\ goed thuis is in het filmbedrijf en dat er toch een enorm arsenaal is aan Duitse films, die bruikbaar zijn te maken als leerfilm, werd door prof. Langeveld geantwoord, dat het 't werk is van de heer Schoevers, in het bui tenland films te zoeken. Inderdaad maakt- de heer Schoevers, aldus prof. Langeveld. vaak per auto reizen naar het buitenland, maar hy doet dat goed koop. f. 5.000,— PER FILM. Op een vraag of de productiekosten per film f. 15.000 heoben bedragen, en ae kosten van de distributie voor één film de f. 15.000 te boven zouden zijn gegaan, werd door prof. Kohnstamm geantwoord, dat de productiekosten per liJm „slechts" f, 5.000 hebben bedragen. Voor de productie der 30 in 1945, 1946 en 1947 vervaardigde film is dus f.150.000 betaald, doch voor de distribu tie van 85 films in 3500 copieen f. 850.000. Wij vragen ons af, of die distributie daarmede niet wat heel erg duur is betaald. En wat de productie kosten betreft, zou het particuliere be drijf naar ons van die zijde werd medegedeeld. eenzelfde film voor f. 1.500 kunnen vervaardigen. „MET GELD GESMETEN". Van bestuurszijde werd toegegeven, dat in 1947 inderaaad „met geld is ge smeten". In Maart kreeg men name.ijk van het ministerie van O., K. en W. de opdracht voor commerciële doelein den over te schakelen op normaalfilm, teneinde films te vervaardigen die ock in de bioscopen vertoond zouden kun nen worden. Daarvoor is toen een uit gebreide apparatuur aangeschaft van ongeveer f. 50,000. In December kwam een ter weer een tegenorder van O., K. en W. om de proauctie van normaal films te staken. Toen is verzuimd deze kostbare apperatuur is daarvoor ove rigens niet te veel betaald? van de hand te doen. Buiten de schuld van ae stichting heeft daardoor deze affaire zeer veel geld gekost. Het gevangeniswezen (2) In de loop der eeuwen is in Neder land zowel als elders in het systeem van opsluiting verandering gebracht. Er werd gezocht, maar niets voldeed. Nu meent men een oplossing gevonden te hebben. Daarover vertelde dr J. v. d. Griendt, de inspecteur van het gevangeniswezen voor de sociale verzorging: De aanvankelijk gevolgde methode om de gevangenen hun straf in ge meenschap te laten uitzitten, voldeed niet, omdat die samenvoegingen broei nesten van allerlei kwaad werden. Men bracht ..rijp en groen" by el kaar; jonge mensen die slechts schoorvoetend de eerste schreden Een gang met strafcellen. hadden gezet op het pad van de mis daad en ouderen die vergrijsd waren in het „vak". Het gevolg was dat de jeugd verknoeid werd en het cijfer der recidive onrustbarend steeg. Toen verwachtte men heil van het cellu laire stelsel. Maar de afzondering in de cel bleek grote nadelen te hebben. De verwachting dat de misdadigers in de eenzaamheid gauwer tot inke ring zouden komen, ging niet in ver vulling. Integendeel, de cel, de afzon dering, bracht veelal verharding en knakte bovendien menigeen in phy- siek opzicht. Straffen beneden de vijf jaar werden in de cel ondergaan, veroordeelden die nog langer moes.en zitten werden in de Bijzondere Strafgevangenis in Leeu warden daarna in de gemeenschap ge bracht. De ervaring was dat de meesteri na die vijf jaar cel geheel onhandelbaar geworden waren. Wrakken in moreel en geestelijk opzicht. GEVAREN VOORKOMEN, Nu gaat men op advies vari cfe' Staatscommissie voor de reorganisatie van het gevangeniswezen naar een gulden middenweg. Overdag werken in gemeenschap en 's nachts verblijven ln een cel. De gevaren die vroeger aan het gemeenschappelijk verblijf kleefden, wil men voorkomen. Allereerst door een se lectie van de veroordeelden, die moge lijk wordt door de verschillende gevan genissen voor bepaalde groepen te be stemmen. De veroordeelden die min stens vijf jaar voor de boeg hebben, blijven voorlopig in Leeuwarden. De zware recidivisten gaan naar Gronin gen, psychopaten naar Averest, en de Jeugdgevangenis te Zutphen blijft be houden. De bestemming van alle ge vangenissen staat nog niet vast, die hangt nauw samen met de verdere uit werking der reorganisatieplannen. Die wordt bemoeilijkt door de omstandighe den dat de bestaande gebouwen grote bezwaren hebben. Daarover later meer. Natuurlijk beperkt de reorganisatie van het gevangeniswezen zich niet tot deze verandering. Die is ongetwijfeld belangrijk, maar van nog groter bete kenis achten wij dat er een geheel an dere geest gekomen is in de wijze waar op de gevangene bekeken en behandeld wordt. Om dit duidelijk te maken nemen wij baar, geladen met haat jegens de maatschappij en het recht. Ook waren er die door de eenzame opsluiting en het troosteloze van hun vooruitzicht tot wezenloosheid vervallen waren. Doffe berusting, die toch af en toe tot verzet leidde. De mensen moesten werken, maar onder die omstandigheden was werken geen zegen meer. Was alleen een plaag die hielp de tijd te doden. Slechts een streng regiem kon onder die mensen de orde handhaven. Toch De gevangenis te Leeuwarden. de lezers in gedachten mee naar de Bijzondere strafgevangenis in Leeuwar den, waar de reorganisatie het eerst is aangepakt en waar zy reeds voor een groot deel is toegepast. EENS EEN OORD DER VERSCHRIKKING Vroeger was de gevangenis in Leeu warden inderdaad een oord der ver schrikking. De schrilste kleuren zijn nog niet fel genoeg om de toestanden die daar heersten uit te beelden. Er zaten 200 veroordeelden. Moorde naars, inbrekers, rovers en andere misdadigers die voor langer dan vyf jaar uit de maatschappij gebannen waren, een groot deel zelfs levens lang. De eerste vyf jaar hadden zy in het algemeen cellulair „opgeknapt", nu mochten zij het resterende deel van hun straf in Leeuwarden in ge meenschap doorbrengen. Het was een droeve verzameling, wrakken op de levenszee, mensen waaraan weinig menselijks was overgebleven. De meesten waren verhard en onhandel- kwam het zo nu en dan tot uitbar stingen. Vooral was dit het geval bij de tot levenslange gevangenisstraf veroordeel den. Die werden geheel trouwens afge scheiden gehouden van degenen, die, als zy het leven hielden, nog uitzicht hadden weer eens vrij te komen. Dat was de periode van sleutels en grendels, waarover in het eerste artikel gesproken werd. Wij geven hier een foto van de cachot-afdeling. Een lange donkere gang met cellen die nog veel somberder waren dan de gewone. Daar werden de gevangenen in gestopt die tegen de huisregels hadden gezondigd. Op de stenen krib kon men alleen liggen. Na tuurlijk kregen de gestraften hier alleen water en brood. Een veroordeelde was In die tijd al leen een nummer. Geen mens. Nummer zoveel kwam en na een zekere tijd werd hij óf in vrijheid gesteld, óf naar het kerkhof gedragen. Hoe het nu geworden is wordt in een derde artikel beschreven. Moeilijkheden op Curasao COLLEGE VAN ALGEMEEN BESTUUR DIENT ONTSLAG IN. Gistermiddag hebben de leden van het college van aleemeen bestuur da Costa Gomez, Beaujon Eman, Newton en Römer de gouverneur medegedeeld, dat zij. gezien de huidiee omstandigheden, in het landsbelang hebben besloten af te treden en dat zij mitsdien om ont slag verzochten. Aangaande de ontslagaanvrage dient de adviesraad tp worden eehoord. De af tredende leden ziin bereid oo diens ver zoek met de eouverneur te blijven mede werken zolang de opvo'eers no2 nietl ziin benoemd en beëedigd. Naar vernomen wordt is nog geen nieuwe formateur aangewezen. Z.H. Mit TOT REDDING VAN SCHIPBREUKELINGEN. Uit het Jaarverslag over 1948 blijkt, det in totaal de reddingsboten van de Z.H. Mij tot Reddine van Schipbreuke lingen 30 mensen veilig hebben binnen gebracht. Vele malen cingen echter ook de boten uit. zonder dat het nodig was hulo te verlenen. Verheugend mag het genoemd worden dat de contributiën nog steeds toenemen evenals de giften-ineens, temeer daar '48 werd afgesloten met een nadelig sal do van ruim f. 35.000 -. aanzienlijk min der dan het jaar daarvoor BAKKERSTENTOONSTELLING TE BREDA. De internationale tentoonstelling van brood- en banketbakkerij die van 17 tot 26 Juni in Breda in „Concordia" wordt gehouden, is gisteren officieel geopend na een korte toespraak van burgemees ter mr dr Cl. Prinsen. De burgemeester betoogde dat thans veel vakmanschap en gedegen kennis wordt gevraagd, iets wat de jongeren nog altijd niet schijnen te begrijpen. De tentoonstelling bevat in het tótaal 120 en 2100 inzendingen van bakkers. Er zijn ware kunstwerken uit suikergoed e.d. te bewonderen. Voor de tentoonstelling bestond reeds direct een zeer erote belangstelling, ook uit België en Luxemburg Er zullen zelfs extra treinen van België lopen. LANDBOUWVAKGROEP STAAKT HAAR WERKZAAMHEDEN. Zo hoort het Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Landbouwgroep besloten haar werkzaamheden met ingang van 1 Juli volledig stil te leggen. Het in dienst zijnde personeel ls tegen die datum ont slag aangezegd. De strekking van dit besluit is dat de vrije organisaties op het terrein der landbouwambachten voortaan uitslui tend met de behartiging der bedrijfsbe langen belast zullen zijn. Ook haringaanvoer valt tegen. (Van onze deskundige medewerker). De resultaten der trawlvisserij zijn de laatste weken weer niet best. De log gers en kotters kunnen nog wel een redelijke besomming maken, maar voor de grote boten schijnt er, voorlopig althans, bij het huidige abnormaal hoge kostenniveau, op de Noordzee geen rendabele exploitatie mogelijk te zijn. Reikhalzend wordt daarom uitgezien naar het begin van het haringtrawl- seizoen. Omtrent de vooruitzichten daarvan val nog weinig te zeggen. Al les zal afhangen van de afzetmogelijk heid. Met Tsjecho-Slowakije werd reeds een behoorlijke hoeveelheid afgesloten. De gunstige opening van het haring- drijf netseizoen werd gevolgd door een veertiendaagse periode van abnormale schraalte. Dientengevolge zijn de prij zen, welke reeds aanzienlijk waren ge daald, weer sterk opgelopen, waar vooral de handel van de zijde der af nemers harde noten over .te kraken gekregen heeft. De aanvoeren waren echter dermate gering, dat aan de vraag slechts voor een zeer gering per centage kon worden voldaan. Gelukkig komen e de laatste dagen wat betere berichten uit zee. De vloot bevindt zich thans op de hoogte van Fraserburg, ca. 400 mijl van IJmuiden, en lets ten Zui den daarvan. Mocht deze visserij even doorzetten, dan kan men wel wat be tere aanvoeren verwachten en krijgt de handel misschien gelegenheid om wat voorraad in te slaan. De prijzen fluctueerden voor de klei ne maatjes van f. 130100 per kantje, voor de grove maatjes van f. 50—75. Voor de export liggen deze laatste te hoog. Ook de rederij zou gaarne zien, dat er wat meer gevangen werd, zodat de handel zich normaal zou kunnen ontwikkelen. SOFOELIS VERWEERT ZICH. De Griekse premier, Sofoelis, heeft commentaar geleverd op het verzoek der Franse socialistische partij, de Griekse kwestie op de conferentie der vier mi nisters te Parijs te behandelen. Een der gelijk voorstel, aldus de premier, was be ledigend voor het Griekse volk en geen internationale usance. Hij reageerde fel op de Frans-socialistische voorstelling van zaken, als zou het aftreden van zijn kabinet bijdragen tot de pacificatie van het land. In ziin kabinet waren alle de mocratische krachten verenigd om tegenstand te bieden tegen de door het buitenland gesteunde communisten. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 59) We moeten daar uren gezeten heb ben. Judith viel in slaap en ik had zelfs moeite om niet in te dommelen, toen opeens een vreemd geluid me klaar wakker maakte. Er kiwam iemand de gang af. En ik meende te horen, dat deze persoon in zichzelf mompelde. Ik maakte Judith voorzichtig wakker en met mijn vinger tegen haar lippen be duidde ik haar doodstil te zijn. Dicht naast elkaar hurkten we in de duister nis, terwijl het gemompel steeds duide lijker werd. De gewelven bleken het geluid te versterken, want het duurde nog wel enkele minuten, voordat een hee.T en weer zwaaiend licht de nade ring van de man, die in zichzelf sprak, aankondigde. In het vage licht werd de omtrek van de maskerkap zichtbaar. Judiths hand ging naar haar mond in een gebaar van schrik, maar het ge luid dat haar even ontsnapte, werd overstemd door het gemompel, dat van onder de kap hoorbaar was. Ik kreeg de stellige overtuiging, dat dit niét de zelfde man was, die de dreigende woor den tot mij- had gesproken in de afge lopen nacht de bouw van^deze fi guur was, hoewel niet véél afwijkend, tóch anders. De man met de kap opende de deur van het vertrek, waar ik hulpeloos had liggen worstelen met mijn touwen, en ging naar binnen. Ik wenkte Judith mij te volgen en voorzichtig slopen we acnter hem aan. De man stond stil voor de ene muur van het vertrek en druk te op de twee uitspringende stenen. Een deel van de muur begon te wijken met hetzelfde knarsende geluid van icnarnieren als ik al eerder had ge boord. De man, die nog steeds in zich zelf mompelde, haastte zich door de opening, zonder van het apparaat ge bruik te' maken, dat de deur weer ach ter hem afsloot. Hem volgend merkten we, dat we ons bevonden ln een stenen gang van ca. 1 meter breedte. Een 30 meter voor ons uit zwaaide de lan taarn van de man. die ons voorging. Ik had onze eigen lantaarn om toch maar vooral onopgemerkt te blijven moeten achterlaten en zo tastten we onze weg in de duisternis. Opeens was er een dreunende slag, alsof een deur werd dichtgegooid. In plaats van het l.cht van de lantaarn was er nu een vierkant van licht zichtbaar. We slopen op onze tenen naderbij en zagen hoe onze weg werd afgesloten door een ste vige houten deur, waarin een getralied venster was. Behoedzaam ging ik op mijn tenen staan om door dit venster te kijken. En hier keek ik dan tenslotte in het vertrek, van waaruit de afper ser opereerde Een zestal lampen verlichtte een kleine kamer, die met eikenhout be timmerd en behoorlijk ingericht was. Tegen een muur stond 'n grote schrijf tafel met daarop een schrijfmachine. De figuur met de maskerkap, wiens ge mompel niet meer hoorbaar voor ons was, zocht koortsachtig in de laden van de schrijftafel. Stapels brieven, kaarten en schrijfpapier k/wamen op de grond terecht, terwijl lade na lade leegge maakt en doorzocht werd. Na 'n poos je keerde de mysterieuze figuur zich met een gebaar van wanhoop naar een grote bcekekast, waaruit hij ieder boek apart aan een inspectie onderwierp. Ik kreeg de indruk, dat de man, die wij gadesloegen, niet de werkelyke eigenaar was van deze kamer. Terwijl hij aan het zoeken was, keek hij aldoor angstig achterom, als verwachtte hij ieder ogenblik gestoord te kunnen worden. Tenslotte had hij de hele boekekast nagezocht en hield hij even op. Hij wist kennelijk niet, waar hij verder nog moest zoeken. Juist op het moment, dat hij zijn aandacht aan het karpet wilde gaan wijden klonk opeens een onwezenlijke metaalachtige stem. Ik dacht het wel, Fellowes, dat je nog terug zoudt komen. Waar zoek je naar, ellendige schoft? Dus Fellowes was de mysterieuze figuur met de maskerkap, die rondom het Huis aan de Baai had gespookt? Ik had echter geen gelegenheid om over de consequenties van deze ontdek king na te deniken. aangezien zich voor mijn ogen een klein drama afspeelde. Fellowes bleef aan de grond genageld staan en trok de kap van zijn hoofd. Met zijn lange magere nek en uitpui lende ogen leek hy meer dan ooit op een roofvogel. Waar ben je? riep hij uit. Kom te voorschijn en treed me als een man tegemoet. Het enige antwoord was een spotten de lach. De stem, die ik destijds in het sousterrain van het café in het East End had gehoord, scheen nu uit de richting van het plafond te komen. Waarom zou ik me aan jou ver- i tonen, Fellowes? Je bent nooit achter mijn identiteit gekomen. Maar al jaag je de dorpelingen schrik aan met die maskerkap, op mij heb je nooit enige indruk gemaakt. Waar heb je je schuil gehouden, Fellowes? De ongelukkige man keek de kamer rond als wilde hy een mogelijkheid ontdekken om aan de meedogenloze stem te ontkomen. Ik kreeg: de indruk, dat hij overlegde of hy niet door de deur zou kunnen verdwijnen, maar zijn bewegingen werden kennelijk gevolgd. Blyf staan, waar je staat, Fello wes, zei de stem. Als je je verroert, zal het je laatste beweging hier op aarde zijn. En beantwoord nu myn vraagt Ik heb een kamer genomen in Hythe, in de buurt van Colchester, antwoordde de man gemelyk. Was je alleen? Fellowes bevochtigde zijn droge lip pen met zijn tong. Naast mij luisterde Judith, even gespannen als ik, toe, We voelden wat deze vraag betekende. Nee, fluisterde Fellowes op nauwelijks hoorbare toon. Edith Simp- kins was bij my. 18). JaPanda dacht: „Maar toch.." Hy vond het allemaal erg verwarrend en wilde de toestand eens rustig over denken en dus stapte hij toen maar zelf in de overblijfselen van zijn kinderwa gen, waar hij werkelijk zacht en prettig zitten kon. „Nu moet ik het allemaal eens even goed nagaan", dacht hy. „Joris zei dus., dat loterij-briefje was van hem... en daardoor was dat geld dat ik er mee verdiende van hemen hij gaf me de rijksdaalder terug, dat is toch eer lijken de taart en de achtbaan en de wagen krijg ik van hem cadeau jamaar tochEn nu ben ik weer even ver als toen ik begon. De wagen is kapot en ik heb geen betrekking, alleen maar een rijksdaalder En zo werd Panda moe dat begryp je wel; na al dat sjouwen en denken ja, daar wórdt men moe van. Hij viel in slaap; dat kon; want hij zét zo lekker, zio je, Na enige tyd gebeurde het, dat Bri gadier Broos, een yverig politieman, zyn ronde maakte door het werk. Daar trof hy de slapende Panda aan, in zyn overi gens onbeheerde wagen en snel ging nu Brigadier Broos ln gedachten de wetten en voorschriften na om te zien, of dat klopte. En het klopte niet! Hy besloot plichtsgetrouw zyn maatregelen voor het herstel van orde en rust te treffen. De stem bleef enige tyd zwijgen, als of de ondervrager over dit antwoord en zyn consequenties nadacht. Waar is zy nu? was de volgende vraag. Ik heb haar achtergelaten om hier terug te komen. Je wilde het geld natuurlyk heb ben, niet waar Fellowes? Ik had je aandeel voor je klaar liggen. Waarom kwam Je het niet halen, na me daar van op de gebruikelyke wijze in kennis te hebben gesteld? Fellowes bleef zwygen. Opnieuw kreeg ik de indruk, dat hy in de richting van de deur wilde gaan, maar wederom weerhield de metalen stem hem hier van. Als jy het me niet zeggen wilt, Fellowes, dan zal lk het je vertellen. Je wilde méér hebben dan wat Je toe kwam. Je wilde alles hebben. Is dat niet de waarheid, ellendeling? Deze laatste vraag nad ae scherpte van een messteek. Op Fellowes' lippen vormde zich het antwoord „ja", zyn handen trilden. Hy was blijkoaar ten prooi aan een hevige angst. Ik zal me nu niet bezig houden met je pogingen om het geld te krijgen, ging de stem voort. Vertel me iets van Edith Simpkins. Wat betekent ze voor jou? vroeg Fellowes en zyn stem klonk kordater. Dat zelfde zou ik Jou kunnen vra gen, antwoordde de onzichtbare. Ze was myn vrouw, verklaarde Fellowes. Opnieuw heerste er enige ogenblik ken stilawygen. Je vrouiwehFellowes, zei de metalen stem tenslotte. Ik vermoed de al zo iets, toen jullie samen ver dwenen. Ik vraag me af, hoe haar broer daar nooit achter is gekomen. Je hebt ons gezegd, dat die stom me ezel nooit iets moest weten van wat er voorviel onder de dekmantel van zyn zaken, antwoordde Fellowes. Edlth zei, dat hy er waarschynhjk bezwaren te gen zou hebben. Hy zat wel by haar onder de duim, maar hy zou een en ander voor mij toch zeer onaangenaam hebben kunnen maken. Dat is zo, stemde de onzichtbare man toe. Maar waarom is ze vandaag niet hier met jou, Fellowes? Ze ls niet erg goed, antwoordde Fellowes kortaf. Leeft ze nog? By deze vraag viel de ongelukkige man op zyn knieën. Ik kon niets voor haar doen, wer- keiyk niet, stamelde hy. terwtyl hy zyn handen ophief, als stond hy voor een onzichtbare rechter. Ze had aldoor erge pyn en toen vroeg ze me of ik haar helpen wilde. (Wordt vervolgd) VOOR ZONDAG 19 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA 8.00: nieuws: 8.15: postduivenberlchten; 8.17: strijdlied; 8.20: gram.pl.; 8.30: voor de tuin; 8.45: Barcarole; 9.10: postdulvenbe- richten; 9.15: verzoekprogramma; 9.45: geestelijk leven; VPRO 10.00: Zondags halfuur; 10.30: (IKOR) kerkdienst. Voor ganger ds J. Jaanus; 11.45: berichten: AVRO 12.00: aan boord van het s.s, Bona- ventura; 12.30: de Zondagclub; 12.40: een Internationale snelvlucht op het kla vier; 1.00: nieuws; 1.15: mededelingen; 1.20: Romancers; 1.50: even afrekenen, heren: 2.00: Waalse dans; 2.05: boeken halfuur; 2.30: zo geniet u meer van mu ziek; 4.00: fllmpraatje; 4.15: Skymastcrs; 4.40: sportrevue; VPRO 5.00: tussen kerk en wereld; 5.20: een mooi kerklied; VARA 5.30: Vara-zomerfeest; 5.45: socialistische strijdliederen; 6.00: nieuws; 6.15; sport; 6.30: Ned. strijdkrachten; 7.00: radlo- lympus; 7.30: Godwin en Sllberman pre senteren; AVRO 8.00: nieuws; 8.05: ac tualiteiten; 8 15: Wiener Geschlchten; 8.55: de laatste dagen van Pompei; 9.30: Llangollen 1949: 10.15: radio raadt maar raak; 10.35: het Gertler kwartet; 1100: nieuws; 11.1512.00: Melodieus avond concert. Hilversum II (415 M.) NCRV 8.00: nieuws; 8.15: Concerto Grosso; 8 30: (IKOR) kerkdienst; door ds G. J. Waar denburg; KRO 9.30: nieuws; 9.45: muziek van Chopln; 9.55: Inleiding; 10.00: Hoog mis; 11.30: Slavische mars; 11.40: Omroep Kamerorkest: 12.15: apologie; 12.35: mu ziek van Schubert; 12.40: Amusements orkest; 12.55: zonnewyzer; 1.00: nieuws: I.20: Amusementsorkest; 1.45: uit het boek der boeken; 2.00: Residentie Orkest: 2.30: causerie: 2.40: A'damsc Politie Kapel; 3.40: kroniek beeldende kunsten; 3.50: Hooglledmotetten; 4.10: reportage: 4.25: vespers. NCRV 5.00: kerkdienst door ds H. W. Wlerda; 6.30: claveclmbel; 6.45: avondzangen: 7.15: kent gy uw by bel?: 7.30: nieuws; KRO 7.45: gram.pl.; 7.50: ln 't Boeckhuys; 8.05: de gewone man; 312: uit en thuis; 10.30: actualiteiten: 10.45: avondgebed en liturgische kalender; II.00: nieuws; 11.1512.00: muziek van Johan Straus*. VOOR MAANDAG 20 JUNI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.pl 8.00: nieuws; 8.15: ochtend- varia; 8.55: van vrouw tot vrouw; 9 00: muziek van Tsjalkofskl; 9.30; een dans liedje deint; 10.00: morgenwijding door prof dr A. A. van Ruler; 10.15: arbeids vitaminen; 10.50: Dlck Haymes, zang; 11.00: op de ultkfjk; 11.15: orgelconcert: 12.00: The Rhythm Club; 12.30: mede delingen; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: les gars de Paris; 1.00: nieuws; 1.15: John Renova and hls music; 1.50: Fred Astalre zingt; 2.00: wat gaat er om ln de wereld; 2.20: Franse kamermuziek; 3 00: bonbon- nlére; 4.00: soli6tenconcert; 4.45: Latynse muziekcultuur; 5.30: hoort zegt het voort; 5.45: de Islam ln Indonesië: 6.00: nieuws; 0.15: tennlsreportage; 6.30: Ned. strijd krachten; 7.00: radio filmkrant; 7.30: In leiding tot muziekbegrip; 7.45: landbouw- rubrlelc; 8.00: nieuws; 8.05: ln het radio zoeklicht; 8.15: Kurhaus concert; 10.15: verzoekprogramma: 11.00: nieuws; 11.15 12.00: swing corner. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: een woord voor de dag: 8.00: nieuws; 8.15: muziek bij het werk; 8.45: muziek van Beethoven; 9.15: ochtendbezoek bij Jonge zieken; 9.30: waterstanden; 9.35: Chicago Symphony Orchestra; 10.30: mor gendienst door ds J. H. de Boer; 11.00: Grlnke trio; 11.20: van oude en nieuwe schrijvers; 11.40: Yvonne Dellow, sopraan; 12.10: Metropole orkest; 12.30: mededelin gen: 12.33: Metropole Orkest; 1.00: nieuws; I.15: Mandollnata; 1.45: planoduo; 2.00: schoolradio; 2.35: NCRV-koor; 3.00: mooie bloelcomblnatles; 3.30: Joh. Otten, plano: 4.00: bybellezlng; 4.45: muziek van H&n- del; 5.00: het kleuterklokje klingelt; 5.15: Jubileum schoolzangwedstryd; 6.15: sport; 6.30: met band en plaat; 7.00: nieuws; 7.15: onder de NCRV-leeslamp; 7.30: vacantlevoorpret; 7.45: NCRV-kwartet; 8.00: nieuws; 8.05: proloog: 8.15: Prome nade Orkest: 9.00: rondom onze volks gezondheid; 9.20: Fryske stlmmen; 9.50: populaire ore-HbesDellng: 10.15: Sweellnek kwartet; 10.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.1524.00: operetteselectlcs.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 9