Een Parijse professor onder de 800.000 slelf een enquefe in Franse tweelingen Van stoutmoedig luchtkasteel tot Europa's grootste gebouw Rotterdams groothandelscentrum neemt vaste vormen aan Laatste berichten Ho el dij es - voed er aar V. .J Officiële publicatie ZATERDAG 18 JDNI Jubileumtentoonstelling J. C. Roelandse IN „DE LAKENHAL". Ter gelegenheid van de 60ste verjaar- fcg van de Leidse kunstschilder, de heer J. C. Roelandse, heeft een aantal bewonderaars 'van zijn werk, het initia tief genomen om in „De Lakenhal" een expositie in te richten van het oeuvre van deze schilder. Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, die deze tentoon stelling gistermiddag opende, wees op de veelzijdige objecten, welke de heer Roelandse in de loop der jaren tot on derwerp heeft gekozen. Reeds op jeug dige leeftijd voelde de heer Roelandse, die tot de leerlingen van Van der Nat en Verster kan worden gerekend, zich tot de schilderkunst aangetrokken. Over ziet spreker thans de portretstudies, stillevens en landschappen, dan is spre ker van oordeel, dat de heer Roelandse zich heeft ontwikkeld tot een rasechte schilder, die spreker een waardige re presentant der „latere en thans nog le vende Leidse school" zou willen noemen. Vooral de prachtige kleurencombinaties hebben spreker steeds sterk getroffen. Na dit kort inleidend woord, ver spreidden de aanwezigen zich over de tentoonstelling en namen met bijzon dere belangstelling van de geëxposeerde werken kennis. Op deze expositie, welke tot 10 Juli geopend blijft, hopen wij nog nader terug te komen. Hoe beschermt men elkaar in het verkeer? RAADGEVINGEN VOOR ALLE WEGGEBRUIKERS: Houdt U altijd stipt aan de verkeers regels! Weest beleefd en hulpvaardig! Behandelt een ander op dezelfde wijze als waarop U behandelt wilt worden! Snel verkeer en langzaam verkeer, Weest beleefd, over en weer! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nscteriands recht: de dames D. S. van Hcukelom (Amsterdam) en J. Hoogen- boom (Rotterdam) en de heren H. A. Drielsma (Heemstede), H. A. L. Bo- nants (Tilburg) en H. J. van Asbeck (Leiden) Voor het doctoraal examen Genees kunde: mej. J. B. Krijgsman (Bloemen- óaal) en de heren G. J. Lammers (Den Haag) en J. W. de Lind van Wijngaar den (Scheveningen). Voor het arts examen le gedeelt de heren J. W. J. van Doorn (Voorburg)J. M. Mees (Leiden); L, M. van Putten te Leiden; P C. Visser (Voorburg); W. H. Weijne (Den Haag) en W. C. A. J. v. d. Wilde te Den Haag; 2e gedeelte de heren G. Hagen Cs-Hertogenbosch) en R. C. Kruijt (Leiden). BUURTVER. „HAAGWEGKWARTIER" Bovengenoemde buurtvereniging stelt zich voor op Dinsdag 26 Juli een auto tocht te organiseren voor ouden van dagen uit deze wijk. Drie autobezitters stelden hun auto reeds ter beschikking. De secretaris J. F. Crama, Van Lennep- straat 2, houdt zich voor meerdere aan meldingen aanbevolen evenals voor de aangifte van andere middelen om deze tocht te doen slagen. PRIJSVRAAG STOLPIAANS LEGAAT. Curatoren van het Stolpiaans Legaat, voorzitter Prof dr G. J. Thierry, te de zer stede, hebben de volgende prijs vraag uitgeschreven, te beantwoorden voor 1 Juli 1951: „Een onderzoek naar leven, werken en betekenis van Bernard Nieuwentijt (16541718), zijn plaats in de Nederlandse Verlichting en zijn in vloed op de Verlichting in Duitsland en op Chateaubriands „Genie du Christia- nlsme". BONKAARTEN HALEN. Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de gezinnen ftaarvan het Hoofd een stamkaartnum- mer heeft van 50.601 tot en met 52.800. ZOMERCONCERT. Het eerste zomerconcert in de Pieters kerk is op Dinsdag 28 Juni a.s. Solisten Z(jn Jaap Stotijn, hobo en Leo Mens, orgel. Het programma geeft werken zo wel uit de oude als hedendaagse school voor hobo van Loeillet, Gambert, Emmy Hie>- en Voormolen. Voor orgel compo sities van Pachelbel, Tournemire, Mudde en Bach. MEJ. M. A. ZWAAN EN PH. VAN HOOVEN ONTVANGEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Mej. M. A. Zwaan en de heer Ph. van Hooven, resp. handmachine-breister en meesterknecht op de wolsorteerderij van de N.V. Leidse Textielfab. Gebrs. Van Wyk, die reeds geruime tijd geleden hun gouden jubileum vierden, mochten hedenochtend tijdens een by eenkomst In één der kantoorlokalen uit handen van de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, een Koninklijke onderschei ding ontvangen. Vooraf heeft de burge meester gewezen op de belangrijke plaats, welke de wolindustrie in onze stad inneemt en waarbij de textielfa brieken van Van Wijk zulk een voor aanstaande plaats bezetten. Voorts me moreerde spreker de ijver en de toewij ding van beide jubilarissen. Hierna deed spreker mededeling, dat het H.M. de Koningin had behaagd mej. Zwaan en de heer Van Hooven de eremedaille in brons, resp. zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te. v^men. Achtereenvolgens boden de directeur, de heer J. G. J. Verhey van Wyk, en de voorzitter van de fabriekscommissie, de heer P. Philippo, gelukwensen aan. Mede namens mej. Zwaan dankte de heer Van Hooven voor deze koninklijke onderscheiding. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Marianne Petra, d. van A. P. van den Boogaart en A. K. Buys; Johanna Petro- nella. d, van P. van der Klugt en J. P. Hendriks; Deslré G()sbertus, z. van T. van Wetten cn H. R Verstraeten; Nlcolaas Adrianus, z. van M. P. van Es en J. M. Out-shoorn; Sonja Christina Fellcita, d. Van J. F. Beekman en N. Trpln; Jacoba. d. van L. Barnhoorn en N. van Velzen; Katherina, d. van L. Barnhoorn en N. van Velzen; Wllhelmina Petronella Maria, d. van W. G. A. van de KoolJ en J. C. van Benten; Hermina Roeloffina, d. van J. Oldenkamp en H. Boerdam; Hendrik, z. van H. Roest en J E. H. Staffeleu; Teun- tje. d. van J. Immerzeel en P. W. Sepers; Anneke Pauline, d. van R. van Straten «n J. C. van Hooidonk. OVERLEDEN: J. Tegelaar, vr., 63 jaar; J. Varkevisser, aan, 39 jaar; B. Roeleveld, zn.. 1 Jaar. B. Verwoerd. wed. van P. Oostveen. 71 Jaar; P. C N. Berkhout, hulsvr. van G. Lrntrok. C3 Jaar. (Speciale be richtgeviiig) Het is geen wonder, dat de vreemdeling, die ons land via Rotterdam binnenkomt, onder de indruk raakt van de kracht en het tempo, die het herstel van de Maasstad beheersen. Het ene massale gebouw verrijst naast de andere en het liikt wel of de Rotterdammers maar al te goed weten, hoezeer zii voor de toekomst afhankelijk zijn van het terugwinnen van hun oude positie als handelsstad. Thans verrijst als een symbool van Rotterdams wil tot werken, een nieuw kolossaal gebouw: het Rotterdamse Groothandelscentrum, ,,'t grootste gebouw van Europa". Het plan voor dit gebouw ontstond tijdens de oorlog in het brein van de heer F. Pot Jr, zelf groothandelaar, die al in de Meidagen van 1940 zijn eigen firma met zo vele anderen vernietigd zag. Pe eerste aarzeling bli zijn collega's en con currenten sloeg al snoedig om in een enthousiasme, dat de steun garan deerde, welke het grootse plan nodig had. EEN BAANBREKEND PLAN Want één ding stond voor de heer Pot vast: het moest een groots en baanbre kend plan zijn. De 300.000 vierkante me ter groothandelsruimte, verdeeld over 150 zaken, die verloren gingen, konden niet op de oude voet hersteld worden, wilde men althans de prioriteit krijgen, die een massale vlucht van de groothan delaren uit de Maasstad zou moeten ver ijdelen. In wezen was de opzet doodeen voudig. Brene zo redeneerde de heer Pot al die firma's in een reusachtig gebouw samen en maak gebruik van alle voordelen, die een dergelijke centralisa tie met zich mee moet brengen. Een van de belangrijkste daarvan is wel dat de winkelier, die gaat inkopen, in dat ene eebouw alles kan vinden, wat van 'zijn gadine is. Hij hoeft niet meer voor ziin was middelen naar Amsterdam, voor zijn kaas naar Gouda, voor ziin borstels naar Lutjebroek, hij is niet meer af hankelijk van beperkte sortering, die een reiziger hem kan bieden. In alle comfort en alle rust kan hii uitzoeken, wat hii nodig heeft (misschien zelfs wat hij niet nodig heeft). En wanneer hii naar de concurrent wil, hoeft hij maar tien passen te verzetten, want de heren uit dezelfde branche zetelen er zo broederlijk mogelijk naast elkaar. SNELLER EN GOEDKOPER. Er zijn nog meer voordelen. De sociale verzorging van het perso neel kan centraal geschieden, er is ruim tebesparing. transport kan worden ge combineerd en kan doordoor veel goed koper en veel sneller geschieden en wat het algemeen belane betreft, de prijzen kunnen door deze efficiënte werkwijze omlaag en de herbouw kost minder geld en minder materiaal dan wanneer men voor de bijkans onmogelijke taak zou hebben gestaan, de 150 verwoeste groot handels-panden stuk voor stuk te her bouwen. Zo groeide het plan en de embryonale opzet van de heer Pot. die inmiddels de functie van voorzitter van het Bouw fonds op zich had genomen, vond zijn verwezenlijking in een volledig uitge werkt bouwplan van de architecten Van Tyen en Maaskant, Twee jaar geleden ging op het bouwterrein tussen station en maastunnel een geschikter en cen traler gelegen punt is niet denkbaar de eerste schop in de grond en wie thans een kijkje bij de bouwput gaat nemen, kan zich al een aardie beeld vormen van de reusachtige grootte, die het gebouw zal krijgen. KOLOSSALE AFMETINGEN. Het gebouw zal 35 meter hoog wor den, krijgt acht verdiepingen en zal een totale omtrek van meer dan een halve kilometer hebben. De vloer-op- pervlakte is 100.000 m2, er komen 30 liftkokers in en het geheel is zo groot, dat het nieuwe, ook al erg grote ge bouw van de Rotterdamse Bank er ge makkelijk de horlepiep in zou kunnen dansen, zo het daaraan behoefte zou gevoelen. Met het oog op de 600 k 700 ton goe deren of te wel 70 spoorwagons vol, die dagelijks verwerkt zullen moeten worden, kunnen vrachtwagens gelijk vloers door het gebouw kruisen, naar de eerste verdieping rijden en naar de kelder gaan. Het Rotterdamse Groothandelscentrum zoals het worden zal. VERZEKERINGSZAKEN? VERTROU WENSZAKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Nieuwe Rijn 46 - Lelden - Telef. 23010 AVONDMUZIEK. Het programma der Avondmuziek in de Hooglandse kerk op Maandag a s. 's avonds halfnegen (organist: Piet Uiterlinden) luidt als volgt: 1. Christe. der du bist Tag und Licht.. Georg Böhm. 2. Sonate III d kl.tJ. S. Bach. 3. Wachet auf (Gezang 98)J. S. Bach. 4. Fantasia en fuga g kl.tJ. S. Bach. 5. O Mensch. bewein' dein' SUnde grossJ. S. Bach. 6. Prélüde. rugue, et variation César Franck. (De toegang is geheel kosteloos). Volgende Avondmuziek op 4 Juli. LEIDSE SMALFILM LIGA. In „In den Vergulden Turk" werd gisteravond een bijeenkomst gehouden, georganiseerd door de Haagse Amateur Filmclub, onder auspiciën van de Leidse Smalfilm Liga. In deze bijeenkomst,, welke geopend werd door ir B. M. Krol, werd een aan tal films vertoond, die tijdens de onder linge en nationale wedstrijden werden bekroond, n.l. „Een sigaret" en „Ook een Illusie doet leven" van Brumsteede, „Fuif" van De Groot, en „Gaslucht" en „Een sigaret" van Goosen. De kleuren film „Fuif", welke de derde prijs ver wierf in de nationale wedstrijd, zal Ne derland vertegenwoordigen op het In ternationale Amateurcongres. De heer H. J. v. Geest sprak een inleidend woord bij de films. De avond werd gesloten door de voorzitter van de Leidse Smal film Liga, de heer E. Timan. In aansluiting op onze gisteren ge publiceerde recensie van het boekwerk .Universitas Leidensis" zij nog vermeld dat de lay-out, het bandstempel en foto omslag werden ontworpen en verzorgd door onze stadgenoot, de heer D. A. SJerag. Met het s.s. ..Waterman", dat mor gen uit Indonesië hier te lande arri veert. keren 18 militairen uit Leiden en Omgeving terug. Zij zullen door de plaatselijke Demobilisatieraad aan de grens der gemeente worden verwel komd. De buurtgenoten worden ver zocht de vlag uit te steken. Het transport zal zo'n om van e hebben, dat zelfs een combinatie van de groot ste drie particuliere vervoersmaatschap pijen niet aandurfde. De Ato zal thans het geheel verzorgen en heeft voor de zekerheid een paar mensen naar de V.S. gestuurd om daar te bestuderen, hoe het vervoer in dergelijke gelegenheden ver werkt kan worden. Er komen vier liften van 7 meter lang met losse vloeren. Zo'n lift wordt op de betreffende verdieping geladen en de last wordt met vloer en al op een vrachtwagen geladen, die het hele zaakje wegrijdt over de verkeersweg, welke dwars door het gebouw loopt en met Rotterdamse bescheidenheid „de ex peditie-straat" wordt genoemd. BESPARING. Aangezien het hele gebouw nog al war. weegt, heeft men er 3100 heipalen onder Vergadering van de B.F.O. HET STANDPUNT DER SUMATRANEN. Tot tweemaal toe verzocht de voor zitter van de B.F.O. sultan Hamld II in de hedenochtend-gehouden openbare vergadering van de B.F.O. aan de de legaties van Sumatra ermede accoord te gaan dat de behandeling van de re soluties van de tweede conferentie van Sumatra zou worden uitgesteld. „Zulks in verband met de omstandig heid dat tijdens de gisteren te Banka gehouden besprekingen tussen de lei ders en de deelstaten en de Republi keinen resultaten zjjn geboekt, waar door de resoluties van de tweede con ferentie van Sumatra waarschijnlijk door de feiten zijn achterhaald". Het voorstel tot uitstel vond in de vergadering geen weerklank, waarop sultan Hamid de vertegenwoordiger van Oost-Sumatra, Dhamrah, in de gele genheid stelde repliek te geven op de algemene beschouwingen over de reso luties. Dhamrah trad op als woordvoer der van de delegatie van Sumatra's Oostkust, daar zowel Mansair als Abdulmalik en de vertegenwoordiger van Tapanuli, mr Abbas, afwezig wa ren. De heer Dhamrah sprak daarna drie kwartier, betogend, dat Sumatra geenszins de bedoeling had de situatie te vertroebelen, doch juist hierin ver heldering wilde brengen. Hij ging uit voerig in op de positie van de z.g. TB.A.-gebieden (gebieden waar „ter ritoriale bestuursadviseurs" optreden), die streven naar een eigen status. De ontwikkeling werd geremd door het accoord Van Royen-Rum, doch volgens de delegaties van Sumatra bestaat er voor deze gebieden geen bezwaar lid te zyn van de B.F.O. Dit is de kern van de resolutie, die tegen niemand gericht zijn. De betrokken „TJ3.A.-gebieden kunnen niet in eeuwigdurende staat van oorlog" worden gelaten. Spreker rdong aan op aanneming van de reso luties en verklaarde met nadruk, dat Sumatra volledig achter deze resoluties staat en bereid is alle consequenties daarvan te aanvaarden. Na afloop van de vergadering werd nogmaals een vraag gesteld met betrek king tot de op Banka bereikte resul taten. De voorzitter verklaarde dat hier over niets meer te zeggen valt dan in de vergaderine reeds is gebeurd. De ver gadering werd verdaagd tot Maandag. (Aneta). SURINAAMSE DELEGATIE SAMENGESTELD. Het Statencollege heeft zich verenigd met de suggestie van gouverneur Huen- der om een delegatie naar Nederland te zenden, teneinde de bezwaren tegen de interimregeling met minister Van Schaik te bespreken. De door de staten gekozen delegatie bestaat uit: S. van der Schroef, J. Buiskool, J. Lachmon, P. Wijngaarde en de vertegenwoordiger in Nederland dr Pos. Tot voorzitter van de staten werd benoemd G. van der Schroef, tot on dervoorzitter E. de la Fuente. geslagen en en passant kan vermeld worden, dat de ontdekking, dat de palen wel een meter korter konden, maar eventjes f. 100.000 bespaarde. Wanneer men bovendien bedenkt, dat er in het gebouw 24.000 invoegertjes (in beton is het slecht spijkers slaan) komen en dat die bii elkaar een kleine mille kosten, dan klinkt de verklaring, dat de totale bouwsom dichter bij de twintig dan bij de tien millioen gulden zal liggen, alles zins geloofwaardig. Vindt men in de kel der de centrale expeditie met een spe ciale pakruimte. plus een volledig gara gebedrijf en een grote parkeerplaats, od de eerste etage komt men via een enorme ontvangst-hal in het restaurant. Voorts komen er nog een bank. een post kantoor. een kapper, een bloemist, een sigarenwinkelier en een aantal gemeen schappelijke show-rooms. Op de hogere étages zijn dan de kantoren en de op slagplaatsen van de verschillende fir ma's en helemaal boven zijn de cantines en de cafétaria's voor 5000 mensen die in dit rfïbouw zullen werken. SNEL GEBOUWD Dat dit gebouw niet uit de grond ge stampt kan worden is begrijpelijk, maar toch schiet het bijster hard op. Het zal ln vijf porties worden afgebouwd (geen enkele aannemer durfde het in een keer aan) en het eerste deel zal. als alles goed loont tegen het eind van volgend jaar af zijn. Men krijgt bewondering voor die Rotterdamse zakenman, voor wie za ken doen niet zonder meer geld ver dienen is, maar mede voor het omhoog brengen van zijn stad door ziin werk kracht, durf en brede initiatief. VISSER1JBERICHTEN IJMUIDEN. 18 Juni. Besommingen: KW 51 met f.5200; HP 125 met f.1720; IJM 229 met f.2390; IJM 11 met f.1340; IJM 230 met f. 1200; IJM 226 met f. 150; IJM 249 met f. 290; IJM 213 met f. 130; KW 92 met f. 160; KW 94 met f. 2600. Aangevoerd 800 kisten HarlngaanvoerKW 140 met 14 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 5 10 k., KW 25 22 k KW 47 17 k., SOH 353 20 k.. SCH 107 62 k. VLAARDINGEN. 18 Juni. Binnen van de haringvisserij VL 71 met 101 k. van 6 schepen. Prijzen maatjes klein 96143; maatjes groot 6483; makreel 18, alles per kantje. Aan de vlshal: 7 kustvlssers met f. 2392 aan verse vis. KATWIJK. 18 Juni Vangstberlcht van hedenochtend KW 86 4 k.; KW 67 4 k.; KW 48 2 k.; KW 38 4 k.; KW 18 3 k.; KW 49 2 k.; KW 39 3 k.; KW 29 5 k KW 41 2 k KW 32 1 k.; KW 20 1 k.; KW 97 2 k.; KW 147 1 k.; KW 25 2 k KW 14 2 k.: KW 3 6 k.; KW 5 2 k.; KW 9 4 k.; KW 54 1 k. (thulsstomend)KW 47 2 k.; KW 44 2 k.; KW 173 7 k KW 123 2 k.: (thulsslomend); KW 170 2 k KW 50 16 k.; KW 167 6 k.; KW 151 6 k.; KW 65 2 k.; KW 45 8 k.; KW 163 8 k.; KW 159 50 k.: KW 129 4 k.; KW 124 7 k.; KW 56 8'k.: KW 19 3 k.; KW 16 3 k.; KW 70 3 k.; KW 161 1 k-; SCH 353 1 k.; SCH 107 1 k.. IJM 75 12 k. Geen vangst: KW 138, KW 23. KW 2. IJM 268. SCH 36, KW 42. KW 195, KW 127. KW 110 (thulsstomend). Gemiddelde Vlaardingen: 5 k., Scheve ningen 3 k.. Katwijk 4 k. Aan de afslag 150 k. Prijzen: maatjes kl. 102—125, middelsoort 70—85, groot 5060; alles per kantje. SCHEVENINGEN, 18 Juni. Be somming kustvissers van 17 Juni: SCH 12 met f 1040, SCH 10 met f200, KW 215 met f 160. TH 47 met f. 120, UK 45 met f.120, ARM 8 met f.270. OD 17 met f, 80, OD 2 met f. 80, OD 1 met f. 80. OD 20 met f, 100. OD 5 met f. 240, OD 6 met f. 220. OD 7 met f. 180, OD 8 met f.180, SL 16 met f.75, SL 8 met f. 100, SL 6 met f. 280, SL 47 met f1300, SL 12 met f. 170, SCH 119 met 1. S0. [Jmuidense Staatsvissersbedrijf in het goud Toen ln 1899 het Koninklijk Besluit het licht zag, waarbij werd bepaald, dat de verkoop van vis in IJmulden voort aan geschieden zou door van Rijkswege aangestelde beambten, werden de fun damenten gelegd voor het Staatsvis- sershavenbedrijf, zoals het thans kilo's zeebanket voor binnenland en export omzet Op 1 Juli a.s. bestaat dit bedrijf een halve eeuw en sinds de officiële oprich ting heeft zioh rond de steeds groeiende vishalcomplexen een „stad aan de zee" ontwikkeld, die thans de 45.000 inwo ners benadert. Wanneer het jubileum op 30 Juni a.s. met een sober gehouden plechtigheid wordt gevierd, gaat de heer Cornells Oud als directeur heen, de man, die sinds 1931 de scepter over het grote en modernste centrum der Ne derlandse visaanvoer zwaait. De man ook, die na de bevrijding een verba zingwekkend snelle wederopbouw wist te bewerkstelligen, zodat thans de meest zware en lichte wonden rond de IJmui- dense vissershaven geheeld zyn. De geschiedenis der visafslag zoals zij zich in haar oervorm uit de tachti ger jaren der vorige eeuw ontwikkelde uit de incidentele aanvoer van kust- vaardertjes en transporten per hon denkar naar de klant is nauw ver groeid met de gemeente Velsen. Nu heeft, men de beschikking over een ultra moderne vissershaven van 1000 meter diepte, over grote afslagruimten en over plannen tot verdere uitbreiding der outillage Binnenkort begint men n.l. met de bouw van een postkantoor bij de vishal .speciaal ten dienste van hen die bij de vishandel betrokken zyn. Ook de scheepshellingen aan de ha ringhaven, die tijdens de bombarde menten vernield werden, zullen herrij zen. Voor iemand met een rustig ge weten, is een wekker onontbeerlijk. Het is alleen maar zo jammer, dat er zonder de wekkerverko pers te willen beledigen bijna altyd wat aan schort. Een wekker valt op het meest onverwachte moment van het nachtkastje, de veer breekt by het opwinden, men schiet by het ,.ge- lyk-zetten" altyd precies over het doel heen en wanneer het er op aan komt, een slaper met oorver dovend lawaai uit de zalige droom te scheuren, gaat-le óf te vroeg, óf te laat óf helemaal niet af. Wekker-verkopers zullen bewe ren, dat ik óf overdrijf óf lieg, maar ik kan er heus niets aan doen: het zyn zo myn ervaringen, die ik waarheidsgetrouw over myn eigen wekker neerschrijf. Misschien heb ik met een goed koop prul te doen en de wekker verkoper zal vriendeiyk zeggen: „Mijnheer, koop een nieuwe en U heeft beslist geen last meer", maar ik ben vasthoudend en erg gesteld op het ouwe ding, dat al zoveel lange jaren de nachtwake naast myn sponde heeft gehouden. Zonder wekker is het immers ook niet alles. Ik heb zo het gevoel, dat ik een gat in de dag zou slapen, als dat goeie, ronde zy het ouwe ge val er niet was, om me al of niet op tUd weer tot bewust- zyn te brengen. Wekkers zyn dus niet zo maar te verwerpen, vooral niet, nu ze nog voor andere belangrijke zaken dienstbaar gemaakt kunnen wor den. Wat te zeggen van die merk waardige installatie op de uitvin dingen-tentoonstelling te New- York, waarvan een doodgewone wekker deel uitmaakt? Denkt U eens in: „U gaat uit, maar Uw hondje moet' thuisbiy- ven". Daaraan zyn problemen verbon den. Op een bepaald ogenblik krygt dat zielige hondje byvoorbeeld hon ger en U bent er niet, om het arme beestje te voeren. Dan is daar gelukkig dat nieuwe instrument, hierby afgebeeld: de automatische hondjes-voederaar, waarvan het alarmsignaal afgaat op het door U voor Uw hondje be stemde etensuur. Het kastje gaat open, het diner van kleine Hector of Fikkie kan beginnen, en als het eten op is, gaat „floep" het kastje weer dicht. Wetenschappelijk onderzoek (Van onze Paryse correspondent) Een Franse geleerde, prof. Zazzo, di recteur van het Paryse „Centrum voor kinderpsychologie^' stelt met weten- sohappelyke gedegenheid een onderzoek naar het verschynsel der tweelingen in. Onder de 800.000 tweelingen, die Frank- ryk momenteel telt, dat is ongeveer 2 procent van de bevolking, heeft de pro fessor een enquête ingesteld, en 'n tabel, gecompliceerd als een belastingbiljet, die ook uw correspondent als vader van een jeugdige tweeling of wel een menseiyke „viervoeter", zoals Iemand zich 's heeft uitgedrukt toe werd gezonden, hebben we thans hier voor ons liggen. Welke dag, welk uur en wtfar bent u geboren, lykt u op uw vader of uw moeder, door welke uiter- ïyke details onderscheidt u zich van uw dubbelganger, heeft u gemeenschap- peiyke aspiraties? Dat zyn zo enkele vragen, waarop prof. Zazzo gaarne nauwkeurige en volledige antwoorden ontvangen wil. Die antwoorden zullen hem dan dienen als materiaal voor een systematisch onderzoek, waaruit hy over drie, vier jaar zyn wetenschap- pelyke conclusies hoopt te trekken. Met dit uitvoerige onderzoek wordt, naar het schijnt, voor het eerst op nationale schaal een poging ondernomen het verschynsel van de tweelingen, deze caprice der natuur, gelijk dat heet. wetenschappeiyk uit te putten. Statisch wist men er al het een en Geen nood dus. Biyft de vraag: waarom is er nog geen instrument dat helpen kan, wanneer Hector of Fikkie uitgela ten moeten worden en U juist rus tig in Uw stoel wilt biy ven zitten? FANTASIO. Posthume-onderscheiding generaal S. H. Spoor BEVORDERD TOT COMMANDEUR IN DE M.W.O. Op voordracht van de Raad van mi nisters heeft Hare Majesteit de Ko ningin de generaal S.H. Spoor post- huum bevorderd tot commandeur ln de Militaire Willemsorde. Deze hoge onderscheiding is verleend wegens zyn uitzonderlyke plichtsver vulling, en de uitnemende leiding se dert begin 1946, door hem onder uiterst moeilyke omstandigheden gegeven aan de Nederlandse strydkrachten te land in Indonesië by de vervulling van haar taak om orde, recht en veiligheid in Indonesië te herstellen en tevens als erkenning van de uitstekende daden van moed, beleid en trouw door de troepen onder zyn bevel verricht, waar bij hy door zyn herhaalde persoonlyke aanwezigheid tydens gevechtsacties in dc voorste posten hen is voorgegaan in het betonen van die moed en onver schrokkenheid, welke ook de troepen onder zyn bezielende leiding aan de dag hebben gelegd, en waar by hy als gevolg van de voortdurende algehele inzet van zyn persoon, die er hem toe bracht het uiterste van zyn krachten te vergen zonder zich in het minst te ontzien, in de getrouwe vervulling van de hem opgedragen taak op 25 Mei 49 is overleden. MR DR J. WIJNVELDT OVERLEDEN. Op 65-jarige leeftyd is in zyn woning te 's-Gravenhage plotseling overleden mr dr J. Wynveldt, advocaat-generaal by de Hoge Raad der Nederlanden. De ontslapene was ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. De begrafenis van het stoffeiyk overschot heeft in alle stilte plaats gehad. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE KLEUTERKLASSEN AAN DE PAUL KRUGERSTRAAT EN AAN DE MARESINGEL. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat tot 1 Juli a.s., gedurende een kwartier vóór de aanvang van elke schooltyd, gelegen heid bestaat tot Inschrijving van leerlin gen voor de omstreeks 1 September a.s. te openen klassen voor voorbereidend lager onderwys (kleuterklassen) ln de school gebouwen aan dc Paul Krugerstraat 28 en aan de Mareslngel 54. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating de leeftijd van 5 Jaar hebben bereikt. Lelden. 18 Juni 1949. De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. ander van. B.v. dat er gemiddeld op 80 geboorten één tweeling wordt ge teld. En verder stonden er nog ver schillende curiositeiten geregistreerd. Zoals die vrouw uit Sicilië, die liefst 22 tweelingen ter wereld bracht en die andere vrouw uit Zweden, zelf het kwart van een vierling, die met haar man (die deel uitmaakte van een twee ling) 32 kinderen kreeg, bestaande uit 2 vierlingen, 6 drielingen en 3 twee lingen. Uit dergeiyke en andere voor beelden valt wel op te maken, dat het krygen van tweelingen over het alge meen, wat men noemt, „in de familie moet zitten". Maar het verschynsel heeft nabuurlyk nog andere kanten. Enkele dier aspecten neemt prof. Zazzo nu onder zyn wetenschappeiyke loupe. Een onderzoek is, zoals men begrypen zal, vooral van belang in verband met vragen betreffende erfelykheid, opvoe ding en milieu. Is de hele toekomst van een mens al bepaald by de geboorte, uitsluitend door de mogeiykheden, ta lenten en gaven, die een baby erfelyk heeft meegekregen? Dat ongeveer meende Darwin. Ofwel wordt een in dividu voornamelyk „gevormd" door zyn milieu? Victor Hugo o.a. was die overtuiging toegedaan. „De mensen zyn in de wieg geiyk, schreef n.l de dichter, het ene kind is niet meer dan het an dere waard". Beide factoren, afstam ming en omgeving, vallen, om zo te zeggen, by een tweeling samen. Theo retisch zouden de levenslopen van twee lingen dus parallel moeten gaan en ge- ïyke „resultaten" op dienen te leveren. In verschillende gevallen ziet men dat tnderdaad ook gebeuren. Bekend zyn b.v. In Frankryk de tweeling-generaals Bret, de internationale athleten Vernier, de revuesterren de Rowesisters en voor al de minister van koloniën Coste-Flo- ret en zijn dubbelganger het kamerlid. Interessant is in dit verband ook het experiment van de Amerikaan Newman, die een twintigtal tweelingen by de geboorte van elkander scheidde om op ryper leeftyd na te kunnen gaan, in hoeverre de gewyzlgde omgeving een stempel op hun ontwikkeling had ge drukt. Er bleek toen, dat de uiterlijke gelykenis wel onveranderd was geble ven, doch dat het karakter, de smaak, het verstand, de belangstelling opmer- kelyke verschillen in richting en evolu tie vertoonden. Waaruit dus zou volgen, dat de invloed van de erfelykheid zeer sterk door uiterlyke condities wordt be heerst. De Franse professor heeft zyn onderzoek op veel uitgebreider schaal ingesteld dan zyn Amerikaanse collega en het zal daarom belangwekkend zyn mettertyd te vernemen of zyn conclu sies niettemin eensluidend zullen blijken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Juni. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kilo: Rabarber 814; Peen 1223; Aardappelen 412; Andijvie 525; Aard beien 68144; Snybonen 160—185; Stam- bonen 180195; Doperwten 54157; Peu len 3178; Postelein 715; Tuinbonen 2839; Spitskool 7; Spinazie 821; To maten 24118. Per 100 stuks: Komkom mers 620; Bloemkool 627; Sla 23 80; Perziken 5.7031. Per 100 bos: Kroten 4.908 30; Peterselie 1—3; Selderie 2— 3.10; Uien 3^1; Peen 7—22. ROELOFARENDSVEEN. 17 Juni. Bloe menveiling. Campanula 619; Margrieten 614; Duizendschonen 39; Pioenen 1842; Esther Read 1332; Bruidsanjers 26; Convlllie 6—26; Violieren 9—34; Scablosa 9—21; Lelies 11—80. ROELOFARENDSVEEN. 17 Juni. Groen teveiling. Aardbeien 1526 per i pond; Kropsla 2.002.70; Bospeen 6.00^—12.00; Bloemkool 6.0022.00 per 100; Kassnljbo- nen 14.00—16.00; Idem stek 8 00—11 00; Prlnsessebonen. 18.00: Peulen I 5.207.90; Idem II 2.103.60; Doperwten 4.305.10; Capucljners 4.605.50; Tuinbonen 2.90 3.40 Der 10 kg. KATWIJK a. d. RIJN. 17 Juni. Groente veiling. Aardappelen grote 10.2513.40; Drielingen 711; Kriel 58 40; Bospeen 14—25, Sla 2—7.60; Rabarber 7.90—8; Soltskool 78; Bloemkool I 1520; Idem II 9—13: Prlnc. bonen 1.45—1.70: Kom kommers 3031; Radijs 5.505.60: Selde rie 3.904.70: Peterselie 2.903.40: Bo nenkruid 3.304.60; Aardbeien 75—1.11; Bosuien 3.403.50: Boskroten 3.506.10; Kervel 6.20: Spinazie 67. RIJNSBURG. 18 Juni. Bloemen wiling. Dubb. Margrieten 2.004.00: wittp Mar grieten 50—1.10; Galardta 1.20-^2.00: Mal va 1.00—1.50: Regal T.elles 6 0O -7.50: Campanula wit 1 50—3.50: Idem blauw 2.004.00: Scablosa 1.50—3.00: Gladiolen wit 15.00—20.00 Idem rood 6.00—10.00; Zinnia klein 2 00—2 30; Lelies wit 34 00; Convill wit 4.006.00- Idem rood 3.00 6.00; Pioenen wit 6.0012.00: Idem ms 8.0014.00 per 100. Gele Margriet 1825; Duizendschoon 1020 per bos.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3