n 1 m 2 Films van (deze weeks De V.V.D. op het verkiezingspad Mr M. B. Vos: P. y. d. A. wringt zich in allerlei bochten RECHTZAKEN STADSNIEUWS MIDDENSTAND EXAMEN 1950 V erkiezingsappèl in Den van de P. v. d. A. Burcht Met een enkel woord ZATERDAG 18 JONT Het Koninklijk bezoek aan Utrecht PRINSESJES KREGEN TAART VAN 1 M HOOGTE! 3U het noenmaal ln het Centraal Museum te Utrecht, waaraan 28 perso nen aanzaten, zetten H.M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bernhard hun rij toer door de stad voort, waarbij op ver scheidene plaatsen bloemen werden aangeboden. Opnieuw aangekomen voor het Stad huis werd door de Koningin en de Prins van het bordes een kort symbo lisch spel gadegeslagen, dat tot titel draagt: „Zij. die vertrouwen" en waar in de gevoelens van aanhankelijkheid en trouw aan de Koningin werden ge symboliseerd. Na afloop van het spel deed de Ko ningin de voornaamste medewerkers, de heer en mevrouw Schilp, de regis seurs Joh. Bodegraven en de heer Kor- ner aan Zich voorstellen. Bij het vertrek werd het Koninklijk Paar de laatste verrassing bereid. Na mens het gemeentebestuur bood burge meester De Ranitz een grote taart aan, waarop van chocolade een 1 meter hoge Domtoren stond, 1/112 van de werke lijke hoogte. De taart is bestemd voor cte Prinsesjes. Toegejuicht en nagewuifd door de saamgestroomde Stichtenaren, vertrokken de Koninklijke Gasten om kwart over vijf van de Stadhuisbrug naar Soestdijk. Nederland krijgt dit jaar 35.000 ton rijst VOOROORLOGSE BEHOEFTE BEDROEG 50 TON. - Rijst is het enige voedingsmiddel, dat nog aan een internationale verdeling ls gebonden. Een en ander blijft het ge volg van de ongunstige were d-rijst- situatie, die de exportmogelijkheden van dit product sterk beperkt. Voor het eerste halfjaar van 1949 was aan Nederland reeds een hoeveel heid rijst toegewezen van 18.000 ton. Thans heeft de Internationale nood voedsel commissie) de Nederlandse allocatie voor geheel 1949 vastgesteld op 35.000 ton. Deze hoeveelheid van 35.000 ton bete kent echter slechts een klein deel van het kwantum, dat ons land gemiddeld per jaar voor de oorlog importeerde. Toen bedroeg de Nederlandse rijstimport nl. ca. 170.000 ton, waarvan echter ruim 100.000 ton weer werd uitgevoerd en ca. 16.000 ten voor veevoederdoeleinden werd gebruikt, zodat ruim 50.000 ton of ongeveer 6 kg per hoofd voor de bevolking beschikbaar kwam. Thans is dit kwantum ongeveer 3,5 kg per persoon. Nederland kan de rijst aankopen, waar het product verkrijg baar is. DE TOELATING TOT DE AMBACHTSSCHOLEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Sleen (arb.) betreffende de toelating van leerlingen, die 6 klas sen van de lagere school hadden door lopen tot de Ambachtsscholen, heeft de minister van O., K. en W. geantwoord dat naar zijn mening het bepaalde in de circulaire van zijn ambtsvoorganger ook nog voor de toelating van leerlin gen tot de nieuwe cursus der ambachts scholen geldt. Aan de daarvoor in aan merking komende gemeente- en school besturen zal hij echter doen weten, dat hij geen toestemming zal verlenen om met ingang van 1 September 1949 een voorbereidend leerjaar aan de am bachtsschool te verbinden. RODE HAAN KRAAIDE. Lakspuitery uitgebrand. Gistermiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in de lakspuitinrich- ting van de meubelfabriek der firma Th. van MierloGeerts aan de Heisstraat te Helmond. Het licht brandbare mate riaal deed binnen enkele minuten een fel uitslaande brand ontstaan. Hoewel de Helmondse vrijwillige brandweer en de vaste kern spoedig aanwezig waren, brandden de werkplaatsen volledig uit. Een vijftiental machines, de volledige lakspuitinrichting en 'n hoeveelheid hout gingen verloren. De schade wordt ge raamd op ongeveer 70.000 gulden. Ver zekering dekt de schade. 9 Gisteren tegen het middaguur is te Gouda brand uitgebroken in de draad- vorm en strekinrichting van de heer Boonstra, die gevestigd is in een boer derij met rieten dak. Ten gevolge van het kille weer had men de kachel aan gemaakt. Het rieten dak heeft vlam gevat, vermoedelijk doordat de schoor steen niet deugde. Snoedig stond het gehele gebouw in lichter laaie. In het voorste gedeelte van de boerderij woonde het gezin van de tuinder Kraan. Dit gezin telt tien personen. De machines van het. draad- bedrijf zijn verloren gegaan. De eige naar was verzekerd, evenals de eigenaars van het pand. Trianon „Are de Triumphe", waar in Ingrid Bergman en Charles Boyer de voornaamste rollen vervullen, behoort zeker niet tot de films waaraan men een onuitwisbare herinnering bewaart. Deze constatering houdt stellig geen critiek in, want een film waarin Ingrid Bergman speelt, is altijd de moeite waard, maar toch achten wfj deze cre atie een van haar minst geslaagde. Het gegeven is ontleend aan het boek van Erich Maria Remarque, de schrijver van „lm Westen nichts Neues". maar het verhaal is lang niet zo sterk als het ge noemde boek. dat na de eerste wereld oorlog over de gehele wereld zu'k een geweldige aftrek vond. Het verhaal speelt zich af in Parijs in de dagen, welke aan het uitbreken van de tweede wereldoorlog vooral gin gen en verplaatst ons temidden van de talloze politieke vluchtelingen uit alle oorden van Europa, die hier een clande stien onderkomen hebben gevonden en die dagelijks geconfronteerd worden met het gevaar als ongewenste vreemdeling to worden uitgewezen Zij leven in de voortdurende vrees o~"epakt en gede- Dorteerd te worden, hetgeen voor velen eeliïk staat met een veroordeling tot de doodstraf Temidden van deze sfeer is een spannende liefdeshistorie opge bouwd, waarin Nazi-snionnen hun si nistere rol spelen. In het voorprogramma een geslaagde reportage van de voetbalwedstrijd Dene- marken-Nederland en van de eerste na oorlogse .Trooping the colour-parade" te Londen. Lido De eerste film van de nieu we productie-maatschappij Intepedent Artist „De Fluwelen Handschoen" mag zeer geslaagd genoemd worden. Reeds in de eerste meters film weet regisseur John Gage de aandacht van de toe schouwers te pakken met een moord, gepleegd door een gevierde Broadway- ster op haar theaterdirecteur. Het feit, dat de daderes aan het publiek bekend is, doet echter weinig afbreuk aan de spanning, welke tot grote hoogte wordt opgevoerd. De verdenking valt op eeri andere artiste, die van een moord uit jaloezie wordt beschuldigd, doch de werkelijke daderes mist de moed om haar daad te bekennen. Haar inwendi ge strijd en haar angsten bij de onder vraging worden op voortreffelijke wijze uitgebeeld door Rosalind Russell, ter wijl de vroegere komiek Sidney Green- street met fijne humor de rol van een politie-inspecteur speelt. Ook het spel van Olaire Trevor en Leo Glenn mag met ere genoemd worden. Casino De liefhebbers van de cir- cusromantiek kunnen in dit theater hun hart ophalen aan de film „Circus Schaduwen". Het is de geschiedenis van een leeuwentemmer, die een jong meisje in bescherming neemt, dat in moeilijkheden is geraakt. Zijn wettige echtgenote voelt echter weinig voor de overigens goed bedoelde pogingen van haar man om zijn beschermelinge weer op het Juiste pad te helpen. De on derlinge verstandhouding in de circus familie wordt er dan ook niet beter op. Vooral als een broer van de leeuwen temmer verliefd op de jonge vrouw raakt en met haar de kooi van een on getemde leeuwin binnentreedt, hetgeen genoemde leeuwin slechts matig op prijs stelt en het jonge paar aanvalt. Een aardige film welke de bezoekers enige uren aangename ontspanningbiedt Rex Randolph Scott en Ann Dvorak, een tweetal dat reeds eerder te zamen spannende avonturen op het witte doek toverde, brengt deze week in Rex een opwindende geschiedenis onder de titel „Gezag zonder genade" (Abilene Town). Het is een verhaal van stoere mannen, genadeloos harde intri ges, en een opwindende ontknoping. Wie van sensatie en spanning houdt, vindt hier een film naar zijn hart. Luxor Een acht jaar jongere Char les Boyer dan in „Are de Triomphe" en daardoor niet met het vleugje „oud" met als tegenspeelster Margaret Sul- lavan brengen Walter Saxei en Ray Smith uit „Back Street" van Fannie Huist tot leven. „De vrouw in de scha duw" cilelt van de verhouding tussei de succesvolle bankier Saxei en het winkelmeisje Smith, een verhouding, die beide levens bleef beheersen tot ln de dood toe. Saxei trouwde, doch kon Ray niet vergeten, bleef haar genegenheid zoeken. De regisseur Robert Stephenson heeft de sfeer buitengemeen goed getroffen, maakte de feitelijke tragische levens volkomen aanvaardbaar. Boyer's stem, met het charmante timbre, paste helaas niet bij die van Margaret Sullavan, wel ke enigszins eigenaardig is. Doch on danks dit kleine euvel was het spel van beiden, vooral in de laatste jaren van hun leven, volkomen verantwoord. De zoon van de Franse postbode. Boyer, heeft nog eens temeer bewezen een speler van formaat te zijn. •ofE - ciné on UJoiFSLpq ,L( .«ylexteelv j Ibreestqaot 79 lElOEO TEL 2'6si Voor het Week-end en Uw eacantie niet vergeten een film bij ons te halen. Wü hebben weer een ruime voorraad Foto toestellen vanaf f 16,50. ofö -c\ne on UÜOLFSIPG uY/Y r bpeestpaot 79 leioe n - tel 2'flji ONTWIKKELEN AFDRUKKEN VERGROTEN (In twee dagen gereed) AGENDA ZATERDAG: Kaasmarkt: Tentsamenkomst Jeruël. 8 uur nam. Stadszaal: Chr. Hollands Kinderoperette „Tom Poes als Kikker", 2 uur n.m. ZONDAG: Kaasmarkt: Tentsamenkomsten Jeruël te 10 uur voorm. en 7.30 uur nam. Middelstegracht 3: Spr. J. Sevensma, 10 uur voorm. en 5.30 uur nam. MAANDAG: Den Burcht: KVP. Spr. prof. rar C. P. M. Romme. 8 uur nam. DINSDAG: 't Raedthuys (N. Rijn) Demobilisatie V.O M O. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino ..Circus schaduwen" (18 Jaar) dag 2.30. 7 en 9.15 uur; Zon 2.30, 4.45, 7 en 9,15 uur. Lido „The velvet touch" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur; dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. l.uxor „De vrouw in de schaduw" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30, 445. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon „Are de Triomphe" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 30, 7 en 9.15 uur. Rex „Gezag zonder genade" (14 Jaar) Zon 2.15. 4.15, 7.15 en 9 15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der anotheken te Lelden wordt van Zaterdag 18 Juni 13 uur tot Zaterdag 25 Juni 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rapenburg 9, Tel. 24807 en Apotheek Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek Wllhelminapark 8, Tel. 26274 De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman. Simons en Stoffers. Te Oegstgeest door dr Hugenholtz, Tel. 20390. De dienst der dierenartsen door de'heren Commandeur en Weening. „Ons land zucht onder rode beiastingpolitiek' In de goed bezette foyer der Stadsge hoorzaal hield de afdeling Leiden van de VVD gisteravond een propaganda- vergaderlng, welke met een kort inlei dend woord werd geopend door de voor. zitter, prof. mr G. de Grooth, waarin deze er zijn blijdschap over uitsprak, dat de VVD in zeer vele gemeenten zulk een belangrijke vooruitgang te boeken heeft. Mr M. B. Vos, lid van de gemeente raad, die als eerste spreker het woord voerde, zette uitvoerig het standpunt van de VVD t.o.v. de overige partijen uiteen. Wat de Prot. Chr. Partij betreft, merkte spreker op, dat deze partij is ge baseerd op een bepaalde godsdienstige overtuiging. Op grond hiervan is zij eenzijdig georiënteerd. Dit maakt het moeilijk om voor een vrijzinnig-den kend mens op haar te stemmen. Kun nen wij als VVD het in de raad op eco- nomisch-financieel gebied vaak met deze fractie eens zijn, op het gebied van onderwijs, volksontwikkeling en HAAGS GERECHTSHOF. Het werd beter Een grossier had te Zwammerdam margarine-coupures ge kocht. hetgeen op zichzelf al strafbaar is, doch die bovendien vals bleken te zijn. Maar dat laatste wist verdachte niet. Tot vier maanden gevangenisstraf was verdachte veroordeeld door de Po litierechter, van welk vonnis hij in ho ger beroep kwam bij het Haagse Ge rechtshof. Daar wilde de proc.-generaal er rekening mee houden dat 't feit weer een poosje is geleden en het met de bo ter nu wat beter is gesteld, zodat nu f 1500.boete of 2 maanden hechtenis en 4 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk werd geëist. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte veroordeeld tot f. 750.boete of 1 maand hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. Zijn schoonmoeder mishandeld Een inwoner van Alphen aan den Ron had tijdens een twist zijn schoonmoeder mis handeld, die minder vleiende woorden over hem had gezegd. De klappen wa ren nogal aangekomen, want de bejaar de vrouw is gedeeltelijk doof gebleven. De Politierechter had verdachte veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf en in hoger beroep vorderde de proc.- generaal bij het Haagse Hof de beves tiging van dit vonnis. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Bij de vijand De boekhouder A. J. Visser te Leiden had zich voor het B. G. te verantwoorden wegens het dienst ne men bij het Vrijw. Legioen Nederland, waarvoor 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief tegen hem werd geëist. Het Hof heeft, verdachte veroor deeld tot 5 jaar met aftrek van preven tief. LEDEN VAN SONDERKOMMANDO VEROORDEELD. De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie ex-le den van het Sonderkommando Feld- meyer, de 31-jarige P. J. Smid uit Nieu- weramstel, de 35-j. G. J. T. Kniest uit Arnhem en de 26-jarige A. L. Slop uit Rotterdam. Smid gelastte in Augustus 1944 K. om twee Nederlanders, die ln de kelder van het SD-gebouw aan de Heem raadssingel waren gevangen gezet, dood te schieten. K. voerde deze opdracht uit. Slop vervoerde de stoffelijke resten van de slachtoffers. Smid en K. werden veroordeeld tot resp. levenslang en twintig jaar gevan genisstraf met aftrek. De els voor bei den was de doodstraf. Slop werd ver oordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. De straffen zullen moeten worden doorgebracht in de rijkswerkin richting. kunst blijken daarentegen wel eens te genstellingen te bestaan. Inzake het onderwijs stelt de WD zich op het standpunt: volledig wordt geëerbiedigd het recht op bijzonder onderwijs, doch gewaakt moet worden tegen achterstel ling van het openbaar onderwijs. Hetzelfde geldt aldus" spreker, voor de KVP, doch deze partij vertoont nog een ander verschijnsel, n.l. haar inner lijke gespletenheid op economisch- financieel gebied. Zij heeft n.l. een niet- rode en een rode vleugel, wat tenge volge heeft, dat op economisch, finan cieel en sociaal gebied de diverse leden der fractie elkaar soms tegenspreken, waardoor een vaste .doelbewuste lijn in haar politiek ontbreekt. Mr Vos, die meende bij het optre- den der Communistische Partij niet J lang te moeten stil staan deze partij veroordeelt zich zelf merkte 1 op, dat de doorbraakgedachte bij dc P. v. d. A. al weer geschiedenis is I geworden. Deze partij hangt vrijwel dezelfde gedachten aan als de oude S.D.A.P. en moet zich in allerlei boch- ten wringen. Met uitzondering van cn_ 1 kele idealisten, die de realiteit van de gecompliceerde menselijke maat- schappij niet kunnen of willen ver slaan en diegenen, die terwille van de carrière meedoen, bestaat de P. v. d. A. uit rasechte SDAP-ers. Vervolgens wees mr Vos er op, dat de rode belastingpoliitek in ons land een vrijwel ondragelijke belastingdruk te weeg heeft gebracht, met. als gevolg een vernietiging van het nationale vermo gen. Deze belastinghoogte, sterk pro gressief. kan men een geruisloos com munisme noemen, aldus spreker. Voorts veroordeelde spreker het te royaal om springen met het belastinggeld, vooral wanneer het de belangen van een be paalde groep, de arbeidersklasse, be- treft. Zo heeft sprekers fractie in de raad herhaaldelijk gewaarschuwd voor te dure uitbreidingsplannen met te kostbare recreatie-oorden. Zij heeft daarin gelijk gekregen door het feit, dat de hogere instanties deze plannen niet goedkeurden. Verder merkté mr Vos op, dat de P. v. d. A. ons nog steeds een veel te grote bureaucratie brengt, met legio ambtenaren aan wier beslissingen men zonder beroep gebonden is. Toch zijn er. aldus spreker, lichtpun. ten. Men begint in te zien, dat „rood" geen heilstaat brengt, en geen wonderen verricht. De realiteit bewijst, dat „rood", eenmaal aan het bewind, grotere moei lijkheden heeft, dan zij vroeger aan het kapitalisme verweet. In dit verband wees spreker op de stakingen van het Engelse spoorwegpersoneel bij de gena tionaliseerde spoorwegen. Mr Vos eindigde met er op te wijzen, dat de VVD ook in de raad constructief werk wenst te verrichten, waarbij vooral de sociale gerechtigheid op de voor grond staat. DE VROUW EN DE POLITIEK. Mevr. S. A. Th. Goudswaard—Knip - scheer, die hierna het woord voerde, wees op de belangrijke plaats, welke de vrouw in de politiek kan innemen, in aansluiting waarop zij in herinnering bracht wat door deze „politieke vrou wen" in Nederland, en ook in andere landen, reeds is bereikt. Volgens spr is er geen enkele reden, dat vrouwen wel aan allerlei liefdadigheidswerk doen, doch zich niet in de politek begeven. DE WONINGBOUW. De heer P. W. A. van Dam, architect nam vervolgens de woningbouw onder de loupe, waarbij hij het sterk veroor deelde, dat door het ingrijpen van de overheid gemeentebesturen gelijk wor den gesteld als een onmondig kind, ter wijl aan particulieren elk initiatief wordt ontnomen. Scherp kantte spreker zich ook tegen de sterk doorgevoerde ambtenarij, waardoor een „papieren oorlog" ontstaat. Volgens spreker moet in dit opzicht de overheidsbemoeiing tot normale proporties worden terugge bracht. Met het oog op de bevolkings aanwas en het euvel van het samenwo nen, moeten de gemeentebesturen er ernstig naar streven, dat de woning bouw een vlotte voortgang heeft. OOK DE HEER A. O. FROHWEIN HEEFT CRITIEK. Het raadslid, de heer A. O. Frohwein, die als laatste spreker het woord voerde, had eveneens veel critiek op de wo ningbouw. Zo oordeelde spreker het niet juist, dat de VVD-fractie buiten de commissie van Openbare Werken is ge houden, in welke commissie de -wethou der van Openbare Werken niet heeft geschroomd om de meest onmogelijke voorstellen naar voren te brengen. Zo is o.a. van de 32 H A. grond, bestemd voor het plan-Noord. 22,7 HA. gere serveerd voor recreatie-doeleinden. Of schoon de WD-fractie zich op het standpunt stelt, dat inderdaad voor re creatie grond moet worden gereser veerd. gaat het toch niet aan dat op zulk een royale wijze met de grond wordt omgesprongen. Bovendien werd voor de aanleg van speelvelden nog f.300.000 gevoteerd! Ook de 5 millloen welke de gemeente voor het spoorweg plan moet neertellen, acht spreker te veel. Indien er met de Spoorwegen op meer zakelijke wijze was onderhandeld, had dit bedrag, volgens de heer Froh wein, lager geweest. Op een voorstel van sprekers fractie, om tot de bouw van een permanent tentoonstellingsgebouw te komen, ant woordde de wethouder, dat hij dit een aardig plan vond, maar daar is het dan ook bij gebleven. Waarom wordt aan dit plan geen uitvoering gegeven? De middenstand Leiden als streekge- meente zou hier ten zeerste mee zijn gebaat. De KVP neemt spreker het in het bijzonder kwalijk, dat deze partij in_ dertijd zijn voorstel niet heeft ge steund om de overheidszalen voor com munisten niet ter beschikking te stel- S.G.P. wenst een voor God verantwoord beleid SAMENWERKING MET ANDERE CHR. PARTIJEN ONMOGELIJK. De afd. Leiden van de Staatkundig Gereformeerde Partü hield gisteren in het wijkgebouw Rehoboth een propa- ganda-bijeenkomst. Nadat de avond was geopend met het zingen van Psalm 89 11, schriftlezing en gebed, sprak de heer J. v. Bochoven, uit Zeist. Soms. aldus spr.. verwijt men de S.G.P., dat de politiek, die zij yoert. drie eeuwen ten achter is. Men kan echter de S.GP. geen groter compliment maken, want de gouden eeuw was een tijd, waarin Nederland veel betekende en waarin het Woord van God het richtsnoer voor het politieke denken was. Toen Was Nederland groot, omdat de kerk groot was. Beide zijn echter in verval geraakt. Vervolgens wierp de heer v. Bochoven de vraag op. waarom men een zo klei ne groep als de S.GP. moet steunen. Zowel de tijdsomstandigheden als de tijdgeest hebben wij tegen, aldus spr. Het beginsel van de SG.P. moet echter gehoord worden, zowel in de Tweede Kamer als ln de Gemeenteraad, dit be lang van de gemeente kan niet heter gediend worden, dan op deze wijze. De S.G.P.-vertegenwoordigers zullen zich altijd de vraag stellen, wat God wil en van Zijn wil zullen zij niet afwijken. Als tweede spreker trad op de heer A. Vergunst. Het beginsel van de S.G.P. heruit op de erkenning van de souve- reiniteit Gods op alle gebieden des le vens. Deze partij zal altijd een krach tig „neen" laten horen, wanneer er ge stemd moet worden over wetten of verordeningen, die niet in overeenstem ming zijn met dit beginsel. Nederland is krachteloos geworden omdat de kracht der vaderen, Gods woord, wordt miskend. Bij alle Inoeilfikheden. die zich voordoen bü de regering van land en gemeente zoekt men steun bü mensen en men vergeet God. De S.G P. echter laat zich juist daardoor leiden. In onze stad werken \yij niet samen met de andere christelyke partijen, om dat zij ons een ultimatum stelden, dat voor ons onaanvaardbaar was. Wy kunnen geen onverantwoord beleid voeren, aldus spr. Het is de taak van ieder lid van de S.GP. er voor te zor gen. dat. het woord van God ook in de gemeenteraad van Leiden wordt ge hooid. Hierin zal de oplossing voor alle problemen te vinden zijn. Met het zingen van het 4e en 5e vers van Psalm 79 en gebed werd de ver gadering besloten. NIEUWE CURSUS Door uitsluitend bevoegde krachten. Aanvang 1 JULI A.S. Spreekuren 5—9 n.m. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. no. 26558. (Adv.) Een woord van bezinning. KAN HET ANDERS WORDEN? Dat het in de wereld werelds toegcvM kan niemand verwonderen. Maar t\w, het in de kerk alty'd kerkelijk zou toe gaan, zou een grote misvatting zijn. Ook daar is het vaak net zo werelds als in de wereld. En velen zouden ogen en oren niet geloven wanneer zij eens kon den meemaken wat er zich al zo achter de schermen op het kerkehjk erf af speelt. Dit laatste heeft er het nodige toe by- gedragen, dat er vele mensen zyn, die zich totaal niet interesseren voor theo logische kwesties. Godsdienstige tegen stellingen laten hen koud. En raak te recht! Maar wel hebben wij allen, we reld en kerk belang by de vraag óf de samenleving niet anders zou kunnen zyn dan de tegenwoordige. Of om het maar persoonlijk te zeggen: of hpt met onszelf niet anders zou kunnen worden. Deze vraag, voornamelijk wanneer het onszelf betreft, spreken wy niet uit te genover anderen. Ook voor onszelf wil len wy liever die vraag niet persoonlijk en direct uitspreken, al bekennen wij ons in een geheim hoekje van ons hart, dat wy lang niet zijn wat wü konden en moesten zyn. Niet iedereen zal dit zeggen. Er zijn n.l. enkelingen, die vinden dat zü het best met zichzelf getroffen hebben. Maar zü zijn uitzonderingen op de regel van ons, die vragen: kan het anders worden? Als wü maar eens een kans kregen, de kans van ons leven, zoals wel eens wordt gezegd. De kans, zoals zovele mensen ln het Nieuwe Testament die gehad hebben, die mèt Jezus Chris tus in aanraking kwamen. Niet altijd is het zo; maar soms kan het ons aangrijpen in het geheel niet begeerd, maar toch onvermijdelük. Wü ontmoeten iemand van wie een welda dige invloed uitgaat, of het is een pas sage uit een boek die ons trekt, of een stuk muziek, of een schilderij. En dat alles kan ons het gevoel van teleurstel ling bübrengen: het moest bij mij toch anders zün! Kan dit? Van Christus is het woord: zalig zün die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid, want zij zullen verza digd worden. Het staat er met andere woorden zo "hopeloos schots en scheef voor in de wereld en in de kerk; op al lerlei terrein staan de wissels verkeerd. Doch als het verlangen er is naar de redding uit de chaos is de roep er. de begeerte tot Christus niet tevergeefs. Het kan inderdaad anders worden. Maar dat zal betekenen, hoe wü het voorgoed moeten afleren het van lets of iemand anders dan van Christus te ver wachten. En dit is niet een algemeen praatje, maar een werkelijkheid, die ons allen zonder uitzondering geldt. Christus is machtig over deze gehele wereld. Die macht kan niet worden in gebed of ingekapseld in de een of an dere organisatie. De macht van Christus deed alle orthodoxe vormen van zün dagen uit de spanten springen. En zo zal het altüd zün. Want Hü is de Heer van wereld en kerk beiden. En als er dan een taak is voor de kerk, dan is het alleen deze: om met een evangeli sche openheid, waarvan het gehele Nieu we Testament getuigt, het persoonlük appèl te verkondigen: het kan ook bü u anders! W. H. K. Wethouder Van Schaik en Kamerlid Scheps spraken Een bevredigend aantal belangstel- lenden woonde gisteravond, ondanks de voor de tü'd van het .iaar koude avondlucht, de openluchtbüeenkomst in Den Burcht bü. welke de Partij van de Arbeid had belegd in het kader van de verkiezingsactie. In deze bijeenkomst, die werd opge luisterd door muziek van Nieuw Leven en zang van de Stem des Volks, spraken wethouder J. C. van Schaik over plaat- selüke politiek en het Kamerlid J. H. Scheps over de algemene politiek van de Partij van de Arbeid. Wethouder Van Schaik herinnerde aan enkele van de belangrüke werken en acties, die in de laatste drie jaar in Leiden zijn uitgevoerd op initiatief en met krachtige steun van de sociaal democratische raadsfractie. Zo heeft bijvoorbeeld de wethouder van openba re werken het grondbedrijf van de ge meente geschoeid op een leest, welke voorgoed het profijt trekken door de enkeling van de noden der zich uitbrei dende gemeenschap onmogelijk maakt- Het spoorwegplan, dat nu ruim veertig jaar aan de orde is, werd eveneens on der sociaal-democratische drang ln de finitieve vorm gegoten, tegen zware be denkingen in van de VVD, die zich in len. En dat terwijl men van deze zyde onophoudelijk schreeuwt om het commu nisme met kracht te bestrijden! Nadat de heer Frohwein tenslotte nog een lans had gebroken voor de midden stand wees hü op de samenstelling van de candidatenlüst der VVD ,om te eindigen met een hartelijke opwekking om a.s. Woensdag zü'n/haar stem op deze partij uit te brengen. BINNENLAND De vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer ln wier handen het wetsontwerp tot afschaffing van het besluit Oorlogspleegkinderen ls gesteld. Is met de regering van oordeel, dat de tijd gekomen ls om de commissie voor oorlogspleegkinderen op te heffen Haar taak kan worden overgedragen aan de Voogdijraad te Amsterdam. BIJ K.B. ls aan Jhr J. P. W. van Doorn, op zün verzoek, met ingang van 1 Juli 1949. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Heemstede, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. Naar wü vernemen ligt het ln de bedoeling met Ingang van 1 Juli a.s. tot voorzitter van de Mijnlndustrleraad te benoemen mr J. M. L. Th. Cals te Nij megen. De officiële benoeming ls dezer dagen te verwachten. Gistermiddag is het Internationaal congres van dagbladdirecteuren te Am sterdam gesloten. De heer J. van de Kleft (Ned.) werd herkozen tot president Het volgende congres zal worden gehouden ln Rome. vermoedelijk ln de maand Mei. In de loop van gisteren bezochten ongeveer 2000 belangstellenden de Diamantteiitoonstclllng in de Diamant beurs te Amsterdam. Naar het tentoon- stelilngsbestuur mededeelde bestonden de bezoekers voor 20 pet uit buitenlanders. Gistermiddag werd in de grote ver gaderzaal van. het Ministerie van O., K. en W. een monument onthuld ter nage dachtenis van de ln de oorlog gevallen ambtenaren van dit departement. BUITENLAND Vijftien hoge ambtenaren van de prefectuur van Versailles zijn op order van Armand Zlwes. prefect van het departe ment Seine et Olse, ontslagen wegens deelneming aan de ambtenarcnstaklng van 24 uur op Woensdag J.I., ondanks de waarschuwing der regering, dat verant- woordelüke ambtenaren gestraft zouden worden. Indien zij staakten. Tijdens een processie Is te Warschau een straatgevecht ontstaan tussen R.K. en communistische studenten De laatste trachtten een katholieke processie, waarin priesters en kloosterzusters voorop liepen, tc verstoren door met stenen en flensen te gooien en met hun gejoel de kerkelijke gezangen te overstemmen. Later begaf zich een groep katholieken naar het studen tenhuls. waar zij de verantwoordelijke studenten met stenen bekogelden, totdat de politie tussen belde kwam. Dr Schacht, Hitlers minister van financiën, heeft verklaard, niet meer van zins te zijn enigerlei politieke actie te voeren of zich bij een der thans bestaande Duitse politieke partijen aan te sluiten. Hij heeft dit gezegd in antwoord op een verklaring van de plaatsvervangende Ame rikaanse gouverneur-generaal Hays, vol gens wie er geen bezwaar ls tegen een eventuele benoeming van dr Schacht a's minister van economische zaken van de toekomstige bondsregering. De Brits-Amerikaanse bezettings autoriteiten hebben het definitieve bevel gegeven tot ontbinding van het Duitse Bosch-concern als een „overmatige con centratie van economische macht". Er werken meer dan 15.000 arbeiders in de Bosch-fabrieken. Alle aandelen der maatschappü zün in handen van de fa milie Bosch. Uit Algiers wordt bericht, dat een dertigtal personen, onder wie drie Fran sen. om het leven zijn gekomen bij In cidenten waartoe het kwam toen een groep Inlanders bij verrassing de militaire post te Sebbah, ln Fezzan, overviel. Naar gemeld wordt zijn ln Italië de bezitters van boerderüen het met vak verenigingsleiders eens geworden over duurtetoeslagen voor landarbeiders, een der belangrijkste eisen van de reeds vier weken stakende landarbeiders. Ondehandelingen over een basisloon worden voortgezet. De 7636 ton metende „Meerkerk" van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij „HollandOost-Azlé- Lijn" ls het eerste schip sinds negen dagen, dat ln de haven van Shanghai ls aangekomen. De Yangtse ls thans van mijnen gezuiverd. Een kleine tekening van Rembrandt werd op een Londense auctie voor 4200 pond sterling verkocht. Engeland zal het Franse leger 100 vliegtuigen met straalaandrijving leveren, waarvoor de kosten zullen worden ge dragen door het lnter-ceallieerde militaire hulpfonds, zo heeft de Franse minister van defensie. Ramadler. ln de nationale vergadering meegedeeld. Een aantal van deze vliegtuigen ls reeds geleverd. Verder zijn ln Engeland 45 „Vamplres" besteld. deze verkiezingstijd opwerpt als kam pioen van dit grootste Leidse werk. Wanneer de Prot. fractie critiek heeft op de langzame woningbouw verliest zij enerzijds uit het oog hoezeer de Partij van de Arbeid deze thans bevordert en stimuleert, en anderzüds hoezeer vroe gere bewindvoerders voor een groot deel de schuld verdienen voor de armelijke woningtoestanden waarin wü thans verkeren. Op het gebied van sociale zorg en jeugdzorg heeft de P. v. d A. voortreffelijk werk gedaan. Spreker herinnerde aan de sterke vooruitgang van het lichamelijk en geestelük wel- zü'n van de Leidse bevolking geduren de de laatste dertig jaar, grotendeels op grond van de stimulans, welke uit ging van de sociaal-democratische ge dachte. Nog meer echter valt er op dit terrein te doen. Spr. vroeg zich af of het juist was. dat de gemeenschap, de staat f. 60.000.bijdraagt voor iedere student te Delft, alvorens deze zün ingenieurs diploma behaalt, terwül een daarbij vergeleken minimaal bedrag wordt be steed aan de opleiding en vorming van de kinderen der grote midden- en be neden-massa van ons volk Daarin im mers ziet spreker de basis van een bloeiend volksbestaan, daarop dient ook het streven van de Partü van de Arbeid gericht te zü'n. Zo zorgde de P. v. d. voor de gemeentelyke subsidie voor de buitenschoolse jeugdactie, voor kam- peerbenodigdheden voor de jeugd elders in den lande, voor het Leidse Studie fonds etc. Er valt nog meer te doen, zoals de stichting van een eigen vacan- tiehuis voor de jeugd ergens in de va- cantieoorden van Nederland, en een verdere vergroting van de studiemoge- lükheden der minder bedeelden. Als marktcentrum van RÜnland heeft de P. v. d. A Lelden een landbouwschool gegeven, terwijl in de toekomst ook nog wel een tuinbouwschool tot stand zal komen. Ten slotte wees spreker op de stichting van het Leidse Kunstcentrum. Dit alles bracht spr. er toe een drin gend beroep op Leiden te doen, deze politiek te steunen en ook ln de toe komst mogely'k te maken. De heer Scheps vroeg zich af. waar wü thans zouden staan als de doorbraak indertijd geheel gelukt was. De Partij van de Arbeid heeft thans niet een eer lijke kans gekregen, een constructief beleid te voeren, doordat zij haar beleid moest aanpassen aan de verlangens van een partner, en anderzüds tegen gewerkt werd door een oneerlijke en onverantwoordelijke oppositie. Ter ver- gelyking merkte spr. op, dat de heer Tilanus voor de oorlog beweerde dat de CHU een overbodige partü zou zijn als de SDAP Iets meer weg had van de Engelse Labour Partij, terwül dezelfde de Partü van de Arbeid na de oorlog verweet teveel naar Engeland te heb ben gekeken. Spr. waarschuwde er voor, dat wij thans, door dergelijke tegenwer king en onderlinge strüd, dreigen terug te vallen in de bevroren politieke con stellatie van 1939. Tegen de bewering als zou het socialisme de deur openen voor het communisme stelde spr. de constatering, dat de sociaal-democratie juist tracht de voedingsbodem voor het communisme weg te nemen door de maatschappelijke schuld aan te tonen van allen die door hun economische politiek de massa in communistische richting hebben gedreven. Ten slotte voerde de heer Scheps het woord over de verenigbaarheid van socialisme en Christendom.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2