SCHUDT UW LEVER WAKKER Hoofdboekhouder van Katwijks gemeentebedrijven jubileerde „Nederland wensl souvereine, onafhankelijke Y.S. van Indonesië, indien mogelijk nog dit jaar" Parijs vreest wanordelijkheden op Zaterdag a.s. UIT DE OMSTREKEN In de wijncultuur heeft men grote verwachtingen van Benelux B<nirs van Amsterdam WOENSDAG 15 JUNI Een ontactisch initiatief van Gaulistisch burgemeester (Van onze correspondent). De Parijse prefect heeft een groot aantal politietroepen opgeroepen, ter voorkoming van eventuele wanordelijk heden op Zaterdag 18 Juni a.s. Sedert Charles de Gaulle in 1940 op diezelfde datum van Londen uit zijn KATWIJK AAN ZEE Brandweedwedstrijden voor 17 corpsen Zaterdag 25 Juni des middags om 2 uur zullen brandweerwedstrijden plaats vinden bij de Vuurtoren alhier. Aan deze wedstrijden zullen deelnemen de brand weercorpsen uit Gouda, Alphen a.d. Rijn, Hillegom, Rijswijk, Monster, 's-Graven- zande. twee groepen uit Schiedam, Alblasserdam, Voorburg, Gorinchem, Brielle Groot Ammers, Leerdam, de Landsdrukkerij uit 1s-Graven- hage. Sassenheim en Katwijk. Deze wed strijden worden geleid door de onder commandant van de brandweer uit Lei den. De organisatie ligt in handen van de commandanten van de brandweren uit Lelden en Katwijk, de heren Hage- doorn en Gesink. Deze wedstrijden zijn uitgeschreven voor gemeenten uit Zuid-Holland. De Katwljkse brandweer heeft gister avond al de opdracht gedemonstreerd, die op 25 Juni as. zal gegeven worden. Dit eebeurde op de Nieuwe Duinweg bij het gemeentehuis. De brand stelde voor een brandend magazijn en was veron dersteld zeer gecompliceerd te ziin. De juryleden zullen gekozen worden uit gemeenten, die niet aan de wedstrij den deelnemen. De jury zal letten op de manier waarop de commandant van de groep zich van zijn taak zal kwijten. LEDENVERGADERING PARTIJ v. d. ARBEID. Deze vergadering werd gisteravond in Casa Cara gehouden. Wegens verhinde ring van de voorzitter, stond deze onder leiding van de heer W. v. d. Bent. Deze herdacht in ziin openingswoord het over lijden van het lid de heer L. Hus; hij wijdde sympathieke woorden aan zijn nagedachtenis. Uitvoerig werd er gesproken over de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Allen werden aangespoord om de actie met kracht te voeren. KATWIJK AAN DEN RIJN Voor het Diploma Vakbekwaam heid Bakker en Banketbakker is de heer P. de Vries Pan. alhier geslaagd., Zaterdag a.s. zal een collecte ge houden worden ten bate der reclasse ring van alle gezindten. KATWIJK Burgerlijke Stand Geboren: Alida d. van D. van DuJjn en A. van Duljn; Neel- tje K. d. van A. van Duljvenbode en A. van Duijn; Albert z. van A. van Schle en J van Duijn; Tineke d. van K. Dljkdrent en E. Klok. Ondertrouwd: J. N. Pool en E. Harte- veld; W. H. van Rijn en A. M. van der Boog; E. A. Th. de Beer en J. G. van Rijn. Getrouwd: J. van Doorn en A. van den Oever; P. Schaddé van Dooren en C. Haasnoot; C. van der Plas en J. van Duijn. Overleden A. J. Boskamp, 79 Jaren; M. G. de Jong, 73 Jaren, wedn. v. M. Zwol. NOORDWIJKERHOUT Autotochtje Ouden van Dagen. Gistermiddag hebben de ouden van dagen een autotochtje gemaakt met 30 wagens en twee autobussen. De burge meester. ds Spaling en Pastoor Van Waarden maakten de tocht mede. Pre cies om één uur vertrok de stoet van de Koninginneweg richting Zandvoort. Op de terugweg over Haarlem werd bij Groenendaal gestopt. De oudjes wer den hier rijkelijk getracteerd op dlk- belegde broodjes en sigaren. Een ieder genoot van de prachtige natuur. Kwart over acht was men weer in Noordwijkerhout. Twee muziekcorpsen zorgden voor een feestelijke ontvangst. Op het kerkplein voor de St. Jozefkerk werden de ouden van dagen en de vele belangstellenden toegesproken door de burgemeester, Pastoor v Waarden en ds Spaling. Het comité, dat deze tocht had georganiseerd en in het bijzonder de voorzitter de heer C. Geerling, wer den woorden van lof toegezwaaid. Ten slotte sprak de voorzitter woor den van dank aan de toneelvereniging .Meer Vreugde", die de financiële ziide van de tocht had verzorgd, de Midden- standsverendging voor haar giften en de „Sancta Maria" voor het verstrek ken van de broodjes. OEGSTGEEST' Oegstgeestenaar in Amsterdam verdronken IN EEN TE WATER GERAAKTE AUTO. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee is te Amsterdam door nog onbe kende oorzaak de blauw gespoten DKW HX-27214, bij het Koningsplein voorde R.K. Kerk in het Singel gereden. De 24-jarige secretaris E. Hilde Velt huis uit Haarlem, en de 30-jarige Am sterdamse vertegenwoordiger J. B. Biihrs, die met zijn wagen langs reed, zagen de auto alleen nog met de ach terwielen boven water steken en doken onmiddellijk het Singel in. Na ver brijzeling van een der portierruiten mocht het gelukken de inzittende naar bulten te brengen. Een uur lang werd door personeel van de G.GD. met een zuurstofapparaat en kunstmatige adem haling getracht de levensgeesten op te wekken, doch dit leverde geen resultaat op, Het slachtoffer kon later geïdenti ficeerd worden als de 47-jarige etaleur Car. J. de Wolf uit Oegstgeest. BEROEP GEREF. KERK. Candidaat C. N. Lammens te Den Haag is beroepen naar de vacature by de Geref. Kerk Mors—Rijndijk alhier. VALKENBURG BEROEP GEREF. KERK. Cand. C. N. Lammens te Den Haag is beroepen naar de vacature der Geref. Kerk alhier. WARMOND Huis aan huis zal in onze gemeente een circulaire worden verspreid met bij zonderheden omtrent het nationale ge schenk aan het Koninklijk Paar t.g.v. het kóperen huwelijksfeest. De ir'i historische oproep tot zyn landgenoten richtte, wordt de 18e Juni hier als een nationale hoogtijdag gevierd, niet. alleen door de tegenwoordige volgelingen van de generaal, de zogenaamde neo-Gaul- listen, maar door het hele Franse volk. Op initiatief van de Parijse gemeente raad, waarvan de meerderheid Gaul listisch is en die door generaals broer Pierre de Gaulle, wordt gepresideerd, zal nu Zaterdag as. aan een Parijse avenue de naam van de vorig jaar ver ongelukte generaal Leclerc worden ver leend. Tegen dit voornemen, waarmee de Franse hoofdstad haar grote erken telijkheid aan haar bevrijder manifes teren kan, worden weinig bezwaren ge opperd, ofschoon sommigen zich wel afvragen of het niet zinrijker was ge weest de gebeurtenis op 25 Augustus, de dag van de bevrijding van Parijs, plaats te doen vinden. Wat de Parijse gemeenteraad echter in hoge mate kwalijk wordt -genomen, dat is, dat voor de plechtigheid wèl ge neraal De Gaulle en niet de president der republiek werd uitgenodigd. Offi cieel, omdat de hele herdenking als een gemeentelijke aangelegenheid wordt be schouwd door de raad, maar in waar heid aangezien De Gaulle systema tisch weigert de hand van de president of enige andere „usurpator" te drukken. Voor hem bestaan deze „machthebbers" niet. Ze zyn illegaal. Het zijn de communisten geweest, die tegen dit „feestje" van de familie De Gaulle het eerste luidruchtige protest hebben aangetekend, en tegen demon straties organiseerden. Na hen heeft nu ook premier Queiulle in een brief aan Pierre de Gaulle bezwaren geopperd, omdat een „ceremonie van nationaal en symbolisch karakter, buiten de partij politieke atmosfeer gehouden dient te worden". Het minste, wat men zeggen kan, is wel dat het initiatief van de R.P.F.- notabelen van zeer weinig tact getuigt tegenover president Auriol en eveneens van weinig piëteit voor de nagedachte nis van een grote en moedige soldaat. Leclerc, de generaal, die met zijn divisie in Noord - Afrika de eerste militaire lau weren voor het herboren Franse leger oogstte, was zeker een vurig volgeling van Charles de Gaulle. Dat neemt evenwel niet weg. dat het pijnlijk aan doet zijn nagedachtenis door de R.P.F geëxploiteerd te zien. Want deze natio nale held behoort inderdaad het hele Franse volk toe en n zult 'e morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. KUNSTENAARS PROTESTEREN. Tegen verwijderen van schilderijen van Kees van Dongen uit Boymans. Bestuursleden van het gewest Rotter dam van de stichting Nederlandse Kunstschilders, van de Rotterdamse kunstenaars Sociëteit, van de Vereniging van Kunstenaars R 33, van de lande lijke Federatie van Beroepsverenigingen van kunstenaars, van de kring Rotter dam van de bond van Nederlandse ar chitecten, van de vereniging Bouwkunst en Vriendschap, van de Nederlandse beroepsvereniging van danskunstenaars en van de Rotterdamse kunstkring, als mede velen, die nauw bij het kunstleven te Rotterdam betrokken zijn. hebben een request aan het college van B. en W. ge richt in verband met de verwijdering van enkele schilderijen van Kees van Dongen van de tentoonstelling in Boy mans: waarin zij dringend verzoeken de •beraden maatregel zo spoedig moge lijk ongedaan te maken. Onberaden achten zij deze maatregel omdat, in afwijking van de usance, het college van B. en W. heeft ingegrepen op" een wijze, die de vrijheid van de kunst op ernstige wijze heeft geschaad. De kunst in het algemeen kan zich bij maaiie£ëlep als thans door B. en W. genomen, niet langer veilig voelen. DE AMBTENARENSTAKING IN FRANKRIJK. De Parijzenaars moesten het heden doen zonder postbestellingen, zonder radio-uitzendingen, behalve nieuwsbe richten en zonder luchtverkeer op het vliegveld Orly. Telefoon- en telegraafverbindingen werken alleen voor de allernoodzake lijkste gevallen, doch het geautomati seerde net van Parijs werkt normaal. Ook de bus- en ondergrondse trein diensten functionneerden gewoon even als de gas-, eleotriciteits- en watervoor ziening. Gemeenterelnigers en vuilophalers verschenen echter niet op straat, be halve voor het voeren van levendige besprekingen onder elkander, Een prijs van maximaal 100.000 Opheffing tabaksdistributie per 1 Juli De minister van Economische Za ken deelt mede, dat hij in ver band met een ruimere aanvoer van grondstoffen en een daar mede gepaard gaande uitbreiding van de productie-mogelijkheden besloten heeft met ingang van 1 Juli as. de distributie van ta baksproducten op te heffen. Teneinde de opheffing van deze rantsoenering bevredigend te doen verlopen en een regelmatige voor ziening na 1 Juli te verzekeren, is het noodzakelijk dat een ieder zich tot 1 Juli a.s. stipt aan de bestaande distributie-voorschrif ten houdt. Ministei Siikkei tot Ameiikaanse jouinalisten SCHEEPSBERICHTEN. MARIEKERK, ColomboR'ciam,, 15/6 te Marseille; MERWEDE. Calcutta—Rot terdam, 14/6 van Cochin naar Aden; NIGERSTROOM, 14/6 van Landana te Loanda; ORANJE, Batavia—Amsterdam, 14/6 van Suez; PRINS WILLEM 3, Ham burgMontreal, pass. 14/6 Kaap Race; rachïr*STADALKMAAR, li>/6 van Ant werpen te Lulea; STRAAT MALAKkA, 15/6 van Montevideo te Sao Francisco do Sul- SUMATRA, 16/6 van Batavia te Sin gapore verwacht. TJIPANAS, Kaapstad— Penang, 15/6 te Tamatave; VAN DER WAALS AmsterdamMontreal, pass. 14/6 Kaap Race; VAN OUDSHOORN. 15/6 van Batavia te Palembang; WATERMAN, Ba taviaRotterdam, pass. 14/6 Kaap Bou- garonie; ZUIDERKRUIS, R'dam—Java, 14/6 ter hoogte van Port Soedan. AMSTELVEEN, Lulea-Moblle, 15/6 te Kiel; ALGENIB, Buenos AiresRotter dam, pass. 14/6 Finisterre; ARENSKERK, SydneyRotterdam, 14/6 van Genua; BONAIRE, TrinidadAmsterdam, pass. 14/6 Flores, CERAM, 15/6 van Durban te jsen prijs van iiicuMiiiani Kaapstad; CLEODORA (t), Singapore— kronen is uitgeloofd voor degene, die de por|?Sald 14/6 ln Golt van Adcn. etRE- Zweedse kronen is uitgeloofd voor de- t RotterdamCurasao, pass. 14/6 gene, die de Zweedse landsverdediging Azoren; GADILA (t), 14/6 van Bombay een middel aan de hand kan deen om naar Abadan; GORDIAS, 14/6 van Bremen raket-bommen te onderscheppen. I te Hamburg; Luxembuig: land zonder zorgen. Dorado voor vacantiegangers (Van onze Belgische correspondent). Wy zijn weer eens op bezoek geweest by onze Luxemburgse Beneluxpartners, d/e in dit zorgenvolle jaar 1949 nog helemaal geen zorgen schijnen te ken nen. Het groot-hertogdom leeft rustig voort, werkt hard, kent niet de minste werkloosheid en verwacht in het ko mende seizoen een stroom van toeris ten. De eerste zonnige weekends van Pa sen en Pinksteren gaven reeds een for midabele drukte te zien. Luxemburg. Echternach met de Moeativallei, maar ook het trotse en hooggelegen Vianden zagen duizenden Belgische automobilis ten .autocars en ook reeds een respec tabel aantal Nederlandse wagens aan komen. De eendagreisjes van Nederland uit zijn nog moeilijk omdat daarvoor 'circulaire1 "gevoegde'zakjes" voor 'het in- jwerk in aanraking kwam. Namens het sluiten van een bijdrage worden 17 en gemeentebestuur bood sür. de heer Haas. 18 Juni a.s. opgehaald. I noot een theeservies aan. De aanbieding van het geschenk namens het personeel aan de heer Haasnoot. (Foto Van Rijn - Katwijk aan Zee) De heer P. van Rijn sprak namens de chefs woorden van hoge waardering, de heer A. van Duyn sprak namens het Ju bileumfonds en bood een mooie hang klok aan. Dc jubilaris wierp n ziin dankwoord een terugblik op de 25 jaren van zijn gemeentedienst en dankte God voor het hem geschonken voorrecht, ziin taak te hebben mogen vervul'en. Dankbaar was snr. voorts voor ue steeds ondervonden samenwerking en voor de eestadige groei die hij in de bedrijven heeft mogen waarnemen. Een speciaal woord van dank richtte spr, tot zijn directe mede werkers, benevens het jubileumcomité, mede namens ziin gezinsleden, die in de hulde mochten delen. Hierna werd thee aangeboden. In verband met een andere bijeen komst konden burgemeester Wollrlngh van der Hoop en de wethouders Bloot, Kleen en Van Leeuwen eerst op dit mo ment zich bii 12 Li lanestellenden van deze huldiging voegen. Z" wensten avu eens de jubilaris geluk en richtten woor den van dank voor zijn vruchtbare ai- beid aaji zijn adres Van de velen, die nadien de jubilaris kwamen gelukwensen, noemen wii de gemeentesecretaris de heer D C. O. Boekhoven, de referendaris de heer J. C. Tieleman, de gemeenteontvanger de heer F. M. M. Fornara. de directeur /an gemeentewerken de heer G. Reus be nevens belangstellenden uit rederskrin gen. medici en predikanten. De heer N. Haasnoot hartelijk gehuldigd Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer N. Haasnoot, thans hoofdboek houder bij de Katwykse gemeentebedrij ven. als klerk in gemeentedienst trad, en dit jubileum werd aanleiding voor een hartelijke huldiging, waarin alge mene waardering werd uitgesproken voor het werk van de jubilaris. Des middags werd de heer Haasnoot in het kantoorgebouw gehuldigd in te genwoordigheid van de directeur van gemeentebedrijven de heer J. A, Blom, de hoofdopzichter der bedryven de heer C. Boot, de chef incasso de lieer P. van Rijn, de fabrieksopzichter de heer J. van Vliet, de raadsleden van de gascommis- sie de heren A. Wassenaar en W. v. d. Luyt, benevens hun secretaris de heer J. Rampen. Uiteraard was ook het ge hele kantoorpersoneel tegenwoordig, De directeur der bedrijven, de heer Blom, voerde als eerste spreker het woord. Spr. herinnerde er aan. hoe de jubilaris tijdens ziin langdurige werk de groei van de bedrijven heeft meege maakt en daaraan ziin krachten heeft gewijd. Steeds ging zulks ln prettige en nauwe samenwerking met het personeel ?:i allen, met wie de jubilaris in zijn slechts een zakgeld van 20 francs (welk bedrag eerlang op 40 fr. zal worden gebracht) toegestaan wordt. En zoals men weet of begrijpen zal, reikt dit amper voor het betalen van een biertje en een koffie Praat men een tijdje met de Luxem burgse hoteliers of ambtenaren dan ko men Z2 wel los uit hun gereserveerde doch steeds uiterst beleefde houding. Vooral als zij merken dat men hun land kent. Wij lezen wel eens hun gro te krant, de „Luxemburger Wort", die half Duits, half Frans geredigeerd wordt en wij weten ook dat het kleine Luxem burg bijna zoveel staal produceert als België, zodat het in de Belgisch- Luxemburgs economische unie helemaal geen povere partner is, maar een hoop harde deviezen in het Benelux gemeen schappelijke öeviezenpotje binnen brengt. De wijnoogst is dit jaar echter een catastrofe. Enkele maanden geleden heeft de hagel op de rijke wijnvélden alles te gronde geslagen. Het zal dus een zeer magers oogst worden. Hst eigenaardigs van de Luxemburg se wijncultuur is dat van elke oogst slechts zeer geringe voorraden bestaan. De binnenlandse consumptie en de ex port slorpen het jaarcontingent volle dig op De bekende merken Riesling. Remich en Sylvansr gaan momenteel in kleine contingenten ook weer naar Nederland, Op de Benelux worden trou wens in Luxemburg grote verwachtin gen gebouwd, al most de Nederlander bepaald nog leren Moezslwijn te drin ken en schijnt hy aan de Franse tode Wijnen de voorkeur te geven. Moezel is als aperitief, bij het eten bijvoorbeeld van vis) of om de dorst ts lessen in de hete dagen, een voor treffelijk wijntje. De Nederlandse toerist mag men ginds gaarne. De liefde is trouwens we derkerig want voor de oorlog was het groot hertogdom het geliefde vacantie- oord van duizsnden Nederlanders. Het is een verlengstuk van de Belgische Ar dennen, maar men kan wel zeggen dat het toeristisch veel beter uitgerust is en in vele opzichten nog aantrekkelij ker natuurschoon biedt. Wat de prijzen betreft, deze zijn in het algemeen ongeveer dezelfde als in België. Alle verbruiksgoederen, tabak, textiel, schoenen etc. komen uit België ,en zijn daardoor soms een tikje duur- i der. De hotelprijzen zijn zeer geva rieerd- In het grootste hotel van i Luxemburg kan men logeren voor 70 j francs per nacht in een kleine maar nette en geriefelijke kamer. Er zijn echter ook apartementen van 300 francs. Men kan overal betalen ln Bel gische francs, maar het verdient aan beveling bij het verlaten van het land geen Luxemburgse francs mee te ne men omdat men die in België moeilijk omgewisseld kriigt tegen Belgische va luta. Men begrijpt eigenlijk niet goed, waarom de Luxemburgse franc niet een even courant betaalmiddel is als de Belgische franc in Luxemburg, nu bei de munten officieel volledig gelijkge schakeld heten te zijn. Tussen Belgen en Luxemburgers is de verstandhouding op politiek en econo misch gebied thans beter dan voor de oorlog. Enkele weken geleden werd een Luxemburger tot gouverneur van Ka- tanga, de rijkste Kongo-provincie, be noemd en de Luxemburgers kunnen in de Kongo naar alle staatsfuncties sol liciteren. Luxemburg is een voorbeeld van poli tieke stabiliteit. De huidige minister van buitenlandse zaken, Joseph Bech, die de veredeling van de wijncultuur heeft georganiseerd, is reeds een kwart eeuw minister! K.N.V.B. AFDELING LEIDEN. Uitslagen van Zaterdag. 1B Noordwijk Rijnsb. B. 3 23. Leiden 2ARC 3 24. Jun, C Rynsb. B. (B)—Lisser B. (B) 20. Adsp. e Rijnab. B. Cb) Roodenb. (d) 3—1. f Quick B. (d)—RCL (c) 14—0. Eindstrijd Zaterdagmiddagbeker: Noordwijk 1ASC 2 30. Halve finales Junioren Beker: VVSB (A)—UVS (A) 2—3. RJjnSb. B. (A)— Rouwkoop CA) 12. Juniorenkampioenschaptussenronde AZL (A)—Ter Leede (A) 0—2. Quick B. (A)—VVSB (A) 1—0. Van Zondag: Promotie-degradatie; beslissingswed strijd U.D.O, 1St. Bernardus 1 14. Ons land zoekt geen eigen voordelen in Indonesië t.o.v. andere landen Devijftien Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van dc Nederlandse Regering een reis zullen maken naar Indonesië, waren gisteravond, na een receptie in het Palace-Hotel in Sche- veningen, de gasten van de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, die hen een diner aanbood in kasteel „Oud Wassenaer". Tijdens het diner heeft minister Stik ker, na het uitspreken van een wel komstwoord, een verklaring afgelegd over het Indonesische vraagstuk waar aan wy het volgende ontlenen: „Wij, die gedurende driehonderd jaar geleefd en gewerkt hebben met de Indonesiërs, zyn niet zo blind geweest, dat wij niet zouden kunneh begrijpen, hoe sterk en wettig de krachten van het nationalisme in Zuid-Oost-Azië en hoe sterk en wettig de aspiraties van het volk aldaar ten aanzien van hun onafhankelijkheid zijn. Daarom betrof het geschilpunt nooit de onaf hankelijkheid, doch de kwestie van de te volgen methode, de vraag, hoe in Indonesië het best de overgang naar een souverein land met een sta biele regering, werkend volgens de mocratische beginselen, kon worden bewerkstelligd. De geschiedenis van onze naoorlogse verhouding met Indonesië is een tyd geweest van pogingen tot onderhande len met de leiders van de door de Ja panners bewapende Republikeinse min derheid pogingen tot het bereiken van een oplossing, die niet slechts de 'belangen van de bewapende minder heid zou beschermen, doch ook die van de grote onbewapende meerderheid, de Federalisten, die tweederden van de gehele bevolking uitmaken. Bij dit punt wil ik er de nadruk op leggen/ dat de Federalisten evenzeer onafhankelijkheid wensen als de Re publikeinen. Wanneer U in Indonesië zult zijn, zult U bemerken,'dAt de Fe deralistische leiders van dé verschei dene reeds gevestigde zelf bes turende staten allesbehalve „marionetten" zijn, zoals zij door hun opponisten genoemd werden. U zult bemerken, dat zy er van overtuigd zijn, dat welke- regering ook voor Indonesië- ingesteld zal wor den, deze regering een werkelijk repre sentatieve moet zijn. Behalve onze pogingen tot onderhan delen met de Republikeinen en het te gelijkertijd beschermen van de belan gen der Federalisten, waren er de twee Nederlandse politionele acties en onze meningsverschillen met de Verenigde Naties, 'die, zoals ik U reeds zeide, de methode en niet de doelstellingen be troffen. Voorts waren er nog de over eenkomsten- van Linggadjati en de Renville en tenslotte de verklaringen van dr Van Roy en en Moh. Rum van 7 Mei 1949. Ik ben echter van mening, dat, of schoon het belangrijk is de geschiede nis van de afgelopen jaren te kennen om de huidige toestand te begrijpen, het nuttiger en practischer is, het ver leden opzij te zetten. Beide partijen hebben fouten gemaakt. Het heeft meer nut te zeggen, dat wij de huidige overeenstemming zijn ingegaan met alle hoop, dat zij zal lei den tot de uiteindelijke oplossing. Wij geloven, dat de Republikeinse leiders nun best zullen doen hun deel van de VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 15 Juni. Besommingen: drie stoomtrawlers mot f. 29.000; IJM 39 f. 21.300; IJM 95 f.5500; KW 72 f. 3.120; IJM 241 f.50; IJM 11 f.1000; IJM 249 I. i5u; UiV) -13 x. öoo; iJivi. z2b 1. 6uU; IJM. 52 f. 260. KATWIJK, 15 Juni. Vangstberlchten van hedenochtend. KW 86 1 k., KW 83 3 k.. KW 88 4 k„ KW 18 3 k., KW 78 12 k., KW 49 2 k., KW 41 2 k-, KW 39 1 k., KW 32 26 k.. KW 29 4 k., KW 97 5 k., KW -147 5 k., KW 138 20 k„ KW 73 19 k., KW 28 19 k.. KW 23 7 k.. KW 14 10 k., KW 2 2 k.. KW 9 10 k., KW 140 6 k„ KW 54 4 k„ KW 47 17 k.. KW 110 16 k., KW 44 1 k.. KW 42 4 k., KW 15 9 k., KW 123 7 k., KW 173 8 k., KW 168 14 k„ KW 170 14 k-, KW 167 5 k., KW 127 3 k„ KW 65 15 k„ KW 163 6 k., KW 159 25 k., KW 129 16 k KW 68 3 k., KW 19 15 k.. KW 16 3 k., KW 70 1 k„ KW 161 3 k.. IJM 74 8 k., IJM 268 2 k., SCH 353 15 k., SCH 107 17 k„ SCH 36 11 k. Gemiddelde Vlaardlngen 2 k., Scheve- nlngen 4 k., Katwijk 8 k. SCHEVENINGEN, 15 Juni. Besom mingen kustvlssers van 14 Juni. SCH 33 met f.240, SCH 119 met f 70, BR 14 met f.210, ARM 8 met f.200, ARM 14 met f, 210, KW 61 met f. 230, OD 3 met f 80, OD 2 met f. 100, OD 15 met f. 120, OD 7 met f. 200, OD 5 met f. 280, OD 9 met f. 280, OD 20 met f. 250, OD 6 met f, 290, OD 22 met f.130, SL 8 met f.110 SL 16 met f. 180, SL 6 met f. 240. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 15 Juni. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 271 partijen, le soort 168—173, 2e soort 162—166. zware 177, extra zware 182, Handel matig. overeenkomst uit te voeren en wij ho pen, dat zij in staat zullen zijn de machtige extremistische en communis tische elementen, die geen oplossing 'behalve die van henzelf wensen, te beheersen. Ik zou U thans gaarne in een ver klaring een overzicht geven van de huidige positie van onze regering ten opzichte van Indonesië. Er zijn negen punten, waarvan de meesten in een of ander verband reeds tot uitdrukking zijn gekomen, doch waarvoor zich niet de gelegenheid voor deed ze in deze vorm uiteen te zetten. 1. De Indonesiërs wensen onafhanke lijkheid en de Nederlanders wensen, dat zy deze krygen. 2. De Nederlanders wensen de vesti ging van de souvereine en onaf hankelijke Verenigde Staten van In donesië, indien mogelijk voor het ein de van dit jaar. 3. De Nederlanders wensen, dat de nieuwe regering gevormd wordt vol gens de voorwaarden, die het mo gelijk maken alle elementen in de bevolking rechtvaardig te vertegen woordigen zonder dwang of overheer sing door bewapende minderheden. 4. De Nederlanders geloven, dat de meerderheid van de leiders in Indone sië een democratische regering wensen te vestigen, die in staat is recht en orde te handhaven, eerlijk onderhandelt met buitenlandse investeerders en de poli tieke en economische ontwikkeling van Indonesië bevordert. Het alternatief hiervoor is chaos en eventuele machtsoverneming door de communisten. 5. De Nederlanders geloven, dat de meerderheid van de Indonesiërs de steun van Westerse democratieën wen sen en nodig hebben, totdat een der gelijke regering de kans gehad heeft zich definitief te vestigen en totdat aan de zeer dringende economische problemen tegemoet getreden is. 6. Wegens de historische banden tus sen Nederland en Indonesië zijn de Nederlanders bereid de grootste sa menwerking aan de Verenigde Staten van Indonesië te bieden en hebben zij als middel tot een dergelijke samenwer king voorgesteld een Nederlands-Indo nesische Unie, waarbij de verhouding van beide landen zou worden omschre ven door een geheel vrijwillige over eenkomst en welke een verhouding zou zijn van gelijkwaardige souvereine mo gendheden. De Federalistische en Re publikeinse leiders in Indonesië heb ben in beginsel toegestemd in een der gelijke Unie en tot het bijwonen van een Ronde Tafelconferentie te Den Haag, die deze zomer gehouden wordt tot het vestigen van de Unie en het regelen van de bijzonderheden van de souvereiniteitsoverdracht. 7. De Nederlanders pogen geen bij zondere voorrechten te verkrijgen, die staan tegenover die van andere lan den in de economische betrekkingen, die men misschien met de toekomsti ge Verenigde Staten van Indonesië zal hebben, 8. De Nederlanders geloven, dat de Westerse democratieën alle beslissin gen met betrekking tot de toekomst van Indonesië moeten berien in het licht van het voortgaande communis me in Azie. 9. De Nederlanders geloven, dat de Westerse landen wegen moeten zoeken, waarlangs zy kunnen bijdragen de le vensstandaard van Indonesië te verho gen, een democratische regeringsvorm kunnen handhaven en ontwikkelen en Indonesië kunnen doen staan als een bolwerk van vrijheid in Zuid Oost- Azië. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 14 Juni. Het verslag van de Nederlandsch In dische Escompto Maatschappij trok vandaag aan de Effectenbeurs sterk de aandacht. Het voorgestelde dividend van 161/9% maakte een goede indruk. Terstond bij opening van de markt vormde zich ln dit fonds een open hoek en de aandelen liepen op van gisteren 95 tot vanaaag 102. De Holland Suma tra Rubber Maatschappij heeft haar dividendbetaling hervat en declareert 9% over 1948, Het gevolg hiervan was, dat alle Indonesische waarden een iets betere markt kregen, vooral H.V.A., die tot 149 opliepen tegen gisteren 146. Amsterdam Rubber opende zwak, doch herstelde zich. Over het algemeen bleef de handel echter beperkt. Enige aandacht ging weer uit naar de Scheep vaartmarkt, waar aandelen KNSM tot 127 herstelden. De internationale valu tafondsen konden zich aanvankelijk slechts met moeite handhaven, doch herstelden zich. Zo verlieten aandelen Koninklijke de markt op 289, na een opening van 286, In de internationale industriefondsen ging maar weinig om. Koloniale Bank lag aan de vaste kant. Wat de obligatiemarkt betreft viel te constateren dat de dollarleningen al gemeen aangeboden waren. Ook de in guldens luidende Nederlandse staats fondsen waren iets zwakker. Woensdag 15 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3% 100 Ned. '47 3% 3 97% Dollar-Ing. '47 3 105 Investerlngscert. 3 97f?, Ned. p. 1962/4 m.b. 3 98,V Indië *37 A 3 80% Grootboek '46 3 101^ ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 80 79 N. Ind. H.bank 110% 111% Ned. Han delmij154 AK.U 163% 163 Lever Br249% 250 Philips 224% 223 Wilton Feyenoord-.. 159 Kon Olie 288% 291% Amst. Rubber 129% 130 Dell-Bat. Mij90 Holl Amer UJn 145% Kon N Stoomboot 127% Ned Scheepv Unie 159% 153 H V.A147% 148% Java Cult, 79 Dell Bat Mij125 Deli Mij143% 142% Senembah 127% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 99^ Den Haag 1947 I 3 R'dam '37 I. II 3% 101 Industr. Obligaties Lever's Zeep Mij 3% 104 Kon. Petr. M« 3% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd. Bank 156% Rotterd. Bank Twentsche Bank 165 V! 162 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr. 301 Rott. Droogd. Mij. 331 Zwanenb. Organon 176 Handelsondernemingen Born. Sum. H. MIJ 143 Internatio 180 Spoorwegen Deli Spoorw, MU 60% Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 184 Ned. Mij Walv.Vrt. 113 Amerik. fondsen Anaconda 25% Shell Union»1% 60K

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3