Berlijnse spoorwegstaking duurt voort Toeristenreizen naar Britse zone van Duitsland Toch nog een „zeer beperkte" overeenkomst te Parijs mogelijk? WEERBERICHT 58ste Jaargang WOENSDAG 15 JUNI 1949 00 No. 26717 LEIDSCH tf'ecteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Ook Oostenrijk zou zijn aangesneden Na drie weken vergeefse discussies tet het er nu naar uit, dat de vier mi ters tenminste een basis gevonden tebben. waarop zij met kans op succes jannen overleggen over een zeer be- perkte overeenkomst tot het polijsten fer wrijvingsvlakken in Duitsland. De sinisters spraken gedurende drie uren b strikte afgeslotenheid en slechts bij gestaan door een adviseur en tolk over i> Westelijke plannen tot regeling der BerliJnse situatie en tot een economi se uitwisseling tussen beide helften 7in Duitsland. Wysjlnsky heeft hier j.ja eigen voorstellen tot regeling dezer ttestie tegenover gesteld. De bespre- 'iingen waren, toen de ministers moes- len heengaan teneinde aan te zitten tan een door Schuman aangeboden ;ner. nog niet beëindigd. Zij waren nog in zodanig stadium, üt generlei communiqué kon worden Terstrekt en zullen heden worden voort gezet, Tegelijk circuleren in de Parijse avondbladen berichten, als zou ook in bet Oostenrijkse vraagstuk tijdens de Zondag begonnen geheime conferenties oiig licht zijn gekomen. Volgens deze terichten zouden de Westelijken zich bereid hebben verklaard de Russische inspraken op voormalige Duitse bezit tingen in Oostenrijk tot een bedrag van honderd vijftig millioen dollar te er kennen. Daartegenover zou Rusland hebben toegezegd zijn steun aan de Joegoslavische grenseisen ten opzichte un Oostenrijk te onthouden. Alhoewel het bekend is, dat zowel Acheson als Bevln in de laatste twee dagen hun :ezanten in Belgrado hebben ontvan gen. worden deze Franse berichten nog net de grootste reserve beschouwd. Officiële woordvoerders doen er het nijgen toe. Conferenties met de ge- nnten waren volgens de officiële lezing (ewljd aan de mogelijkheden tot ont wikkeling van de handel tussen Joego slavië en de Westelijke landen. Er wordt op gewezen, dat de besprekingen fissen de plaatsvervangers der minis ters over de Oostenrijkse vraagstukken juist op deze beide punten absolute te genstelling der meningen hadden ge tond en het wordt daarom zeer on- aarschynlijk geacht, dat beide par tijen plotseling tot aanzienlijke mate toegevendheid bereid zouden zijn, vooraleer de Oostenrijkse kwestie conferentie is aangesneden. De besprekingen op de geheime zit ting van gisteren waren gebaseerd op te nieuwe Westelijke voorstellen, die lodens het weekeind aan de Russische minister zijn overhandigd. Ofschoon «er deze voorstellen officieel niets is medegedeeld, is uitgelekt, dat zij in hun betekenis uitgaan boven een rege ling van het BerliJnse probleem op sch. Zij omlijnen veeleer het reeds voor de aanvang der conferentie door velen ils enige reele mogelijkheid gestelde doel van een versterkte economische tand tussen de beide delen van een Duitsland, dat in de huidige omstan- dieheden nog gescheiden zal moeten blijven. De eerste drie weken der con ferentie hebben tenminste dit negatief resultaat opgeleverd dat mij het er over eens werd, dat voor 't ogenblik slechts oplossingen op basis van scheiding van Duitsland mogelijk waren. Het Weste lijke plan zou volgens het gezaghebben de Franse blad „Le Monde" in de in stelling van een Duitse instantie voor controlering van handel en personen vervoer tussen de zones voorzien. Daar boven zou 'n geallieerd lichaam gesteld worden en volgens bovengenoemd blad zou het Weston bereid zün daarin het door Wysjlnsky onvoorwaardelijk ge- eiste eenstemmigheidsbeginsel te erken nen. Het plan zou voorts beide geld soorten naast elkaar laten bestaan, doch willen trachten een vaste koers tussen belde te bepalen. De ministers hadden uit Berlijn een gecombineerd Westelijk en een afzon derlijk Russisch rapport ontvangen. Het is volgens deze rapporten niet mogelijk geweest in Berlijn, waar de dingen door de spoorwegstaking extra gecompli ceerd zijn, volledige overeenstemming te bereiken over het herstel van de toe stand van vóór de blokkade, doch er wordt op gewezen, dat de rapporten nochtans voldoende punten gemeen hebben om te kunnen dienen als deug delijke basis, waarop de ministers een overeenstemming zouden kunnen bou wen. Bij de Berlijnse besprekingen is blijkbaar ook de mogelijkheid van een clearing-overeenkomst onder ogen ge zien. Aan het Westelijk voorstel en de Berlijnse rapporten heeft Wysjlnsky op de zitting van gisteren nog twee stuk ken toegevoegd: een eigen tegenvoor stel en Moskou's antwoord op het Wes telijke plan. Er waren dus over het toch reeds zo gecompliceerde probleem zovele stukken op tafel, dat het niet behoeft te ver wonderen, dat de ministers er gisteren hun besprekingen niet over konden be ëindigen. Er is geen enkele betrouwbare aanwijzing over verloop dezer discus sies, doch het feit, dat zij op dezelfde voet worden voortgezet, doet verwach ten. dat thans in alle ernst getracht wordt nog tot zaken te komen. De zitting van gisteren heeft een on gewoon verloop gehad. Op verzoek van Wysjinsky vond zij in 't geheim plaats en op zijn verzoek werd zij voor twee uren onderbroken teneinde hem in de gelegenheid te stellen contact met Mos kou op te nemen. Een deel van deze tijd gebruikte de Russische minister om met een zijner naaste medewerkers in het Bois de Boulogne te mediteren. Ofschoon eerst heden zal blijken of de ministers op dit beperkte terrein tot overeenstemming zullen kunnen gera ken, herleeft de hoop, dat de conferen tie in de laatste dagen het effect van het échec der besprekingen over de grote vraagstukken enigszins zal goed maken. Een overeenkomst, die de Wes telijke positie te Berlijn erkent, de eco nomische banden herstelt en voor de studie van de grote vraagstukken het contact tussen de Grote Vier in stand houdt, is 't beste wat uit de diepte der meningsverschillen nog gered schijnt te kunnen worden. BROER VAN ATOOMBOM- DESKUNDIGE WAS COMMUNIST. De broer van een der weinige man nen. die het geheim van de atoombom ktnnen, is een oud-communist. Frank Oppenheimer, broer van de geleerde Robeit Oppenheimer, heeft namelijk voor de commissie inzake anti-Ameri kaanse gedragingen verklaard, dat hij en zijn echtgenoot zich in 1937 bij de communistische party hadden aange sloten. „Wij zochten toen", aldus Frank Oppenheimer „een oplossing voor het vraagstuk van de werkloosheid en de ellende in het rijkste en productiefste land van de wereld". Hij voegde er aan toe, dat hij in 1940, kort voor het begin van zijn werkzaam heden in verband met de kernenergie, uit de communistische partij was ge treden. Oppenheimer beweert, dat hij nooit op enige wijze is betrokken ge weest bij activiteit, die met spionnage had te maken. Men verwacht dat deze onthulling aanleiding zal geven tot felle commen taren. ARRESTATIES NAAR AANLEIDING VAN VOLKSCONGRES VERKIEZINGEN Volgens „Der Tag" (Britse licentie) zijn in de sovjet-zone alleen al te Cott- bus in verband met het hoge percen tage „neen"-stemmen bij de verkiezin gen van verleden maand voor het „Volkscongres" 21 personen gearres teerd. Volgens de „Sozlal-demokrat" (Britse licentie) zijn in verband met dezelfde kwestie te Luckenwalde en in een aantal steden in Saksen, waaronder Leipzig, eveneens arrestaties verricht. KOSTOF UIT PARTIJ GEZET. Het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij heeft medege deeld, dat het de voormalige vice-pre mier Traicho Kostof uit de partij heeft gezet. Kostof is geroyeerd wegens zijn „grove politieke fouten en tegen de partij ge richte uitingen" en omdat hij „gewei gerd heeft tot ernstige en eerlijke zelf- crltiek over te gaan." spoorwegstaking in Berlijn duurt nog ;e*ds voort. Een aantal stakers bezette hoofdgebouw van de Reichsbahn in Amerikaanse sector van Berlijn, dat inder Russische contróle staat. Om te 'Vorkomen, dat zij hun vesting al te iDoedie zouden moeten prijsgeven, gren sden zii alle toegangen. '*'ee Russische officieren staan beteu terd voor het „IJzeren Gordijn", dat nu tens door niet-Russen werd neergelaten. AANHOUDEND KOEL WEER. k Bilt verwacht tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met voorname- in het Noord-Oosten van het land enkele verspreid optredende lichte n. Meest matige Noordelijke wind. ic-l weer. (Opgemaakt te 10 uur). 16 JUNI. Zon op: 4.19 uur: onder: 21.02 uur. Maan op: 0.37 uur; onder: 10.03 uur IVM.). Hoogwater te Katwijk te 7.02 en 1931 uur. nummer bestaat uit zes pagina's. Geen vertrouwen Met overgrote meerderheid hebben de West-Berlijnse spoorwegmannen bij stemming besloten hun staking, die reeds 25 dagen geduurd heeft en het treinverkeer in de stad heeft lamge legd, voort te zetten. De einduitslagen van alle 12 stern- districten tonen aan, dat 2.085 stakers weer aan het werk willen, terwijl 12.626 mannen de staking willen voortzetten. Volgens officieuze schatting bracht 90 procent van de stakers hun stem uit. De voorzitter van het stakende vakver bond. Heinz Bracht, verklaarde, dat de staking zal worden voortgezet omdat de Russische waarborgen onvoldoende zijn. „Wij kunnen niet van de stakers ver wachten, dat zij het werk zullen her vatten, zolang zij voor hun veiligheid vrezen". Bracht betreurde het. dat als gevolg van de staking het interzonale trein verkeer bemoeilijkt blijft. Het voortduren van de staking bete kent, dat de meer dan 30 goederen treinen voor Berlijn, die thans in de Sovjet-zone worden opgehouden, daar zullen blijven en dat Berlijn afhankelijk blijft van wat per luchtbrug, vracht wagen en schip kan worden aangevoerd. De Britse commandant te Berlijn, gen.-maj. Bourne, heeft de Sovjet^ autoriteiten er van beschuldigd, dat zij „om politieke redenen" de spoorwegsta king wensen te verlengen. Bourne zeide, dat de verklaringen van de onder Sov- jet-toezicht staande radio en pers het vertrouwen van de stakers in de authenticiteit van de garantie tegen represailles had vernietigd. De leiding van de spoorwegen en generaal Kwasj- nin, hoofd van de afdeling vervoer van het Russische militaire bestuur, hadden deze verklaringen niet tegengesproken. De Amerikaanse commandant, generaal Howley, heeft meegedeeld dat de drie Westelijke commandanten te Berlijn heden zullen vergaderen ter bespreking van de toestand, die voortvloeit uit het besluit van de stakers' „Ik geloof dat wij er verder niets aan moeten doen en de Russen hun eigen problemen moeten laten oplossen'., al dus de generaal. 24 uur staking in Frankrijk VAN AMBTENAREN. Vandaag zullen in Frankrijk ambte naren, behorende tot alle vakbonden, van de christelijke vakverenigingen tot de communisten toe, 24 uur staken. De sta kers eisen volledige herziening van de ambtenarensalarissen vóór het eind van het jaar. Men verwacht, dat door de staking biina alle regeringsdiensten, van ministeries tot postdiensten, niet zullen functioneren, het telefoon- en telegraaf- verkeer zeer beperkt zal zijn vliegtuigen niet zullen kunnen vertrekken, de ra dio zal zwijgen en gezondheidsdiensten niet normaal zullen werken Men ver wacht echter, dat bussen en treinen, ook de ondergrondse, wel normaal zullen rijden. De reactie van de regering op de voor genomen staking, waarvan gisteren me dedeling werd gedaan, was. dat geen sa laris zou worden ultbet-aald aan stakers; hoge ambtenaren en alle ..onmisbare" Dersonen in staatsdienst, portiers van mi nisteries. brandweerlieden verpleegsters en chauffeurs van ministers en hoge ambtenaren inbegrepen, geschorst zul len worden en op wachtgeld gesteld waarbij zii de helft van hun salaris ont vangen voor een nader te bepalen periode. Indien zij staken. De regering deelde verder mede. dat geen vergade ringen in regeringsbureaux mogen wor den gehouden en posten niet is toege staan. Van de zijde der drie niet-com- munistische vakbonden is in een ge meenschappelijk communiqué aan de re gering ten antwoord gegeven, dat wy ons krachtie zullen verzetten tegen de ongrondwettige pogingen van de rege ring tot intimidatie." FINSE REGERING KREEG MEERDERHEID VAN TWEE STEMMEN. Finse premier, Fagerholm, heeft de vertrouwenskwestie gesteld, nadat de oppositiepartijen critiek hadden ge oefend op zijn financiële politiek en de stijgende werkloosheid. Bij de stemming kreeg de sociaal de mocratische minderheidsregering een meerderheid van slechts twee stemmen: 94 stemmen werden voor de regering uitgebracht en 92 tegen. „De Russen hebben de blokkade een voudig niet opgeheven en dit ls alleen maar een nieuwe uitvlucht. Ik verwacht nooit dat de Russen hun beloften lan ger houden dan hun past. Sinds myn bespreking met generaal Kwasjnin op Vrijdag zijn nieuwe orders binnenge komen van Wysjinsky of het Kremlin. De stemming heeft bewezen, dat de U.GO (niet-communlstische vakver eniging) geen marionet is". Over de stappen, die tot de stemming hebben geleid, zei generaal Howley nog, dat hij besloten had iets aan de zaak te doen. nadat was gebleken, dat de kwestie de besprekingen te Parijs be lemmerde". Ik besloot een bezoek aan generaal Kwasjnin te brengen. Hij is een spoor wegman en scheen de staking gaarne beëindigd te zien. Hij garandeerde elk punt In het aanbod aan de spoorwegen, dat de basis vormde van mijn brief aan de stakers, waarin ik hen verzocht weer aan het werk te gaan. Het was een zeer aangenaam onderhoud. De succesrijkste conferentie die ik met de Russen gehad heb zolang ik in Berlijn ben. Wij spraken zelfs over koetjes en kalfjes. „Kapitein" Harry Truman marcheerde aan het hoofd van batterij D. tijdens de parade van de 35ste divisie te Little Bock (Ark.). Met zijn breedgerande Stetson zwaaide hij vrolijk naar de menigte, die de parade gadesloeg. Links van hem liepen de minister van oorlog. Louis Johnson en de gouverneur van Arkansas, Sir McMath en rechts generaal-majoor Harry Vaughn. Actie tegen Sovjet-satellieten wordt voortgezet Van gezaghebbende zijde wordt te Londen vernomen, dat Engeland een neutrale commissie bijeen zal roepen, die de Britse klacht, dat Bulgarije, Hon garije en Roemenië door de veroordeling van opposanten tegen het regime de clausules over de mensenrechten van de vredesverdragen hebben geschonden, moet overwegen. Deze commissie zal bestaan uit een vertegenwoordiger van de beschuldigende mogendheid, een van de beschuldigde mogendheid en een neutrale vertegenwoordiger. Daar twee maanden moeten verlopen, voordat aanklagende mogendheden tot deze stap kunnen overgaan, zal de neu trale commissie na 31 Juli bijeengeroe pen worden. Op 31 Mei werd de Sovjet- Unie tot de besprekingen over verdrags breuk uitgenodigd, zy weigerde. DE KERKSTRIJD IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Het orgaan van de „katholieke actie" de organisatie van priesters, die de regering steunen heeft de verzeke ring gegeven, dat het bevel tot regis tratie van alle kerkelijk bezit in Tsje- cho-Slowakye. met inbegrip van de in komens der geestelijken, niet bedoeld Is als voorbereiding tot confiscatie. Volgens het orgaan hebben de gees telijken in sommige streken van het land zich gehaast om de waardevolle bezittingen van de kerken te verbergen. Het orgaan waarschuwt de geestelijken, die weigeren de vereiste lijsten in te dienen, geen „ongehoorzaamheid aan I de staat" te plegen. Het orgaan publiceert ook details van een order van het departement van Voorlichting, waarbij het doen circule ren van gedrukte of op andere wijze vermenigvuldigde stukken zonder spe ciale toestemming wordt verboden. De aartsbisschop van Praag, mgr Beran, had gestencilde brieven doen toekomen aan alle priesters na voorlezing van een herderlijke brief van de kansels. Dit zal volgens het blad niet meer zijn toegestaan. MINISTER ALEXANDER TERUG. Alexander, de Britse minister van Defensie, die na een reis van 12 dagen naar Hongkong en andere Engelse bases in het Verre Oosten te Londen is teruggekeerd, verklaarde, dat de situatie, die hij te Hongkong had aan getroffen, geruststellend was. Hij zeide „ten zeerste bemoedigd" te zijn. JOODS-SYRISCHE WAPENSTIL STANDSBESPREKINGEN AFGEBROKEN. De wapenstilstandsbesprekingen tus sen Syrië en Israël zijn afgebroken we gens „Joodse schendingen" van de overeenkomst van Rhodos. aldus is of ficieel te Damascus bekend gemaakt. „Daar de Joden herhaaldelijk over eenkomsten schenden ls Iedere Arabi sche regering gerechtigd niet langer op hun woord te vertrouwen". Het Syrische departement van voor lichting verklaarde, dat de Joden twee brigades in het gebied van Jeruzalem hadden geconcentreerd, terwijl de over eenkomst van Rhodos slechts van twee bataillons sprak. Binnenkort naar de Amerikaanse en Franse zones? (Specule berichtgeving). Gelyk reeds in het kort werd gemeld, zal van 21 Juni af een nieuw schema voor toeristenreizen naar de Britse De- zettingszone van Duitsland in werking treden. Naar wy van welingelichte zijde ver nemen, houüt dit schema in dat aan een ieder, die daartoe schriftelijk bU het Allied Military Permit Effice, Nieu we Parklaan 17 te Den Haag, een aan vrage indient, zonder meer een visum zal worden verstrekt. Met nadruk wij zen wij er op dat uitsluitend voor toe ristenreizen, dus niet voor zakenreizen, CONFERENTIE OVER HET MIDDEN OOSTEN. Op initiatief van Bevin. De Britse minister van buitenlandse zaken heeft alle Britse ambassadeurs en gezanten in het midden Oosten de op dracht gegeven naar Londen te komen om de mogelijkheid te bespreken voor een Marshallplan in het midden Oos ten. De conferentie die in de laatste week van Juli gehouden zal worden, wordt bijgewoond door de Britse vertegen woordigers in Egypte. Irak, Perzië, Ara- bië, Syrië, Libanon. Transjordanië en Israël, Voorts zullen tal van experts en kenners van het midden Oosten de conferentie bijwonen. De conferentie is een idee van Be- vin. ^Toen hij aan het bewind kwam in 1945, heeft hij ook alle Britse vertegen woordigers uit dit gebied naar Londen ontboden om de toestanden in het midden Oosten te bespreken en na te gaan welke maatregelen genomen moes ten worden om de economische toe stand te stabiliseren. Hij wil er zich van overtuigen, welke resultaten hij be reikt heeft en voorts wil hij bespreken, wat er gedaan kan worden om de irri gatie werken te verbeteren. Zoals hij eens in een toespraak duidelijk maakte, hoopt Bevin verdere maatregelen te treffen met de steun van de Verenigde Staten. Naast deze economische proble men zal de algemene politieke toestand in het midden Oosten ter tafel komen en vooral de consequenties die de vor ming van de Joodse staat met zich heeft gebracht. Voorts zal het probleem van de Arabische vluchtelingen behan deld worden. (United Press). BELGISCHE ZEE- EN RIVIER- LOODSEN IN „UNIFORMSTAKING". De Belgische zee- en rivierloodsen zijn sinds 1 Juni in een eigenaardig soort staking gegaan n.l. een uniform- staking. Reeds geruime tijd geleden hadden zij op het betreffende Belgische departement de toezegging ontvangen, dat zy een uniform-vergoeding zouden krijgen. Deze vergoeding laat echter nog steeds op zich wachten. De loodsen besloten daarom hun uniform uit te trekken en de Noordzee en Schelde in colbertcostuum te beloodsen to'.dat de vergoeding zal zijn uitgekeerd. Het personeel van verschillende offi ciële maritime diensten in België ls in sympatniestaking gegaan; ook daar heeft men de uniform voorlopig in de kast gehangen. op bovenvermelde wijze een visum zal worden verleend, en tevens dat alleen schriftelijke aanvragen ln behandeling worden genomen. Het indienen vaneen mondelinge aanvrage js doelloos. Deze regeling geldt niet voor de Britse zone van Berlijn. Visa voor Ber lijn worden slechts afgegeven na goed keuring van de betreffende autoritei ten aldaar. Aanvragen hiertoe dienen eveneens ingediend te worden bü het Permit-office. Voor zakenreizen naar de Britse be zettingszone van Duitsland dient men eveneens by dit bureau een aanvrage ln te dienen, dus niet bij het Bureau zakenreizen van het ministerie van Economische Zaken, Op vertoon van het visum, afgegeven voor een toeristenreis, kan bij een de- viezenbank een aanvrage worden inge diend voor het verkrijgen van deviezen. De Westduitse valuta kan worden ver kregen met Zwitserse franken, dollars, ponden en guldens. De vlca voor toe ristenreizen zijn twee maanden gelaig, één heen en één terugreis. Het is dus niet geoorloofd meer dan een keer van Nederland naar de Britse bezettings zone, en terug, te reizen. Deze regeling is niet van kracht voor bezitters van een vreemdelingenpas- poort, waar dus ae zogenaamde staten- lozen eveneens onder vallen. Verder vernamen wij nog dat wel mag worden aangenomen, dat een dergeiyk systeem voor de Amerikaanse bezet tingszone van Duitsland ln voorberei ding is. Men hoopt dat voor de Franse bezettingszone een dergelijke regeling binnen niet al te lange tijd in werking zal treden. Ernstig treinongeluk bij Meppel 1 DODE EN ERNSTIG GEWONDE. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf heeft de uit het Noorden ko mende Diesel-electrische trein op de onbewaakte overweg over de Lankhor- sterweg, even voorbij het station Mep pel, een met stenen geladen vracht auto aangereden. De vrachtauto werd in het midden getroffen. L. werd uit de cabine geslingerd, maar schijnt geen letsel te heoben opgelopen. Ernstiger waren de inzittenden van de stuurca- bine van de Diesel trein er aan toe. Met behulp van snijbranders moesten zy uit de geheel ingedrukte cabine bevryd worden. Een der slachtoffers, namelijk de treinbestuurder, de heer K. R. Stuut uit Uirecnt, is aan de gevolgen van de opgelopen verwondingen overleden. De toestand van zijn coilega, de heer Ag- teroerg, eveneens uit Utrecnt, is, hoe wel zeer ernstig, met hopeloos. SALARISSEN RIJKSPERSONEEL. De bond van algemeen rijkspersoneel, die te Breda een algemene vergadering hield, heeft een motie aangenomen, waarin de regering verzucht wordt, met de meeste spoed de salarissen van de laagstcezoldigden te orengen op net niveau van deze tijd, daar volgens de bond deze salarissen ..verre beneden de meest redelijke behoeften liggen". De bond acht een verhoging van ten min ste 20% noodzakelijk. Sultan van Djokja legt verklaringen af WORDEN REPUBLIKEINEN UIT MAGELANG VERWIJDERD? In een gisteren te Djokja gehouden persconferentie heeft de sultan van Djokja verklaard, dat zijn bezoek aan Batavia en Banka bevredigend was. Ver moedelijk zal deze week bekend worden, wanneer de overdracht van het bestuur zal geschieden. De overkomst van Su karno. Hatta en andere prominenten naar Djokja zal waarschijnlijk geschie den twee of drie dagen na de formele overdracht. Deze overkomst hangt voor namelijk af van de toestand in de resi dentie Djokjakarta. Na de sultan eaf de voorzitter van de Masjumi. dr Sukiman. een uitvoerige uiteenzetting over het bezoek van Hatta aan Atjeh: het spijt het gezelschap zeer, dat men Sjafruddin niet kon ontmoeten, doch hieraan zijn eeen ernstige gevol gen verbonden, aldus Sukiman. Hij leg de er de nadruk op. dat geheel Atjeh de verklaringen van dr Van Royen en Moh, Rum steunt Voor de komst van Hatta c.s. stelde de PNI zich scherp tegen de overeenkomst, doch zii wilzigde haar standpunt na het aanhoren van de ver klaringen van mr Ali Sastroamldjojo. Sukiman deelde ten slotte mede: het vliegveld van Longah ln Atjeh werd de dag voor aankomst van het republikein se gezelschap door Nederlandse troepen uit de lucht gemitrailleerd en gebom bardeerd. Van bevoegde militaire zyde te Batavia werd de Juistheid van de laatste mededeling met de meeste na druk ontkend. De sultan van Djokjakarta gaf voorts een verklaring uit. waarin wordt gezeed. dat ongeveer 100 republikeinse autori teiten en particulieren met hun gezin nen door de Nederlanders uit Magelan? naar Dlok.ja zijn uitgewezen. Het tran sport begon op 10 Juni en een gedeelte, waaronder ir Saksono vice-minister van. landbouw in het kabinet-Sjahrir. kwam 11 Juni in Djokja aan. Als reden voor een en ander werd van Nederlandse zijde mondeling oDeeeeven. dat deze per sonen eevaarlilk worden eeacht voor de ODenbare rust en orde. Verder was van Nederlandse zyde aan andere republi keinse autoriteiten gezegd, dat zij door de republikeinse regerine naar Djokja waren geroepen. Later bleek dat geen dergenen,, de naar Djokja waren gegaan, waren opgeroepen, noch door de repu blikeinse regering, noch door de republi keinse delegatie. Volgens mededeling van betrokkenen hadden zii slechts twee da gen tild om hun vertrek voor te berei den. De voorzitter van de republikeinse delegatie is, zo wordt in de verklaring van de sultan o.a. gezegd, van deze kwestie op de hoogte eebracht, met het verzoek, door bemiddeling van de Unci een sterk protest aan te tekenen tegen de uitwijzing BIJ bevoegde Nederlandse zijde te Ba tavia was over het vorengaande niets bekend. (Aneta). UITNODIGING AAN HAMID II EN ANDEREN. De Unci heeft een uitnodiging gezon den aan Hamid II. de voorzitter van de BFO. waarin de sultan en .vijf andere vertegenwoordigers van gebieden ln In donesië, andere dan de Republiek, leden van de BFO. uitgenodigd worden deel te nemen met voorbehoud van rechten, aanspraken en posities der partijen in de besprekingen, welke momenteel te Batavia worden eehouden onder auspi ciën van de Unci". Deze formele uitnodiging is een ge volg van het besluit dd 10 Juni van de Nederlandse en Republikeinse delegaties. Tijd en plaats van de eerste bijeenkomst waarbij de vertegenwoordigers van de BFO uitgenodigd zullen worden, zullen nader door de Unci worden vastgesteld. (Aneta). AANVAL OP ONDERNEMING AFGESLAGEN. Een 100 man sterke bende, bewapend met ongeveer 60 Sten- en Lewisgeweren en een Japanse granaatwerper heeft een aanval gedaan op de onderneming „Tjempaka" nabij Tjibeber in het Tjl- andiurse (Java). Tweemaal liep de bende storm op het emplacement, zii werd beide keren afge- slaeen door de ondernemineswacht. die de bende na een gevecht, dat de eehele nacht duurde, terugdreef met achterla ting van 4 doden en 16 gewonden. Er werd één ondernemingswachter gedood. Gratificatie voor rijkspersoneel Naar het A.N.P. verneemt zal met betrekking tot het geven van een grati ficatie aan rijkspersoneel de regering dezelfde gedragslijn volgen als verleden jaar, dat wil zeggen, dat aan hen, die een salaris hebben van minder dan f. 4560 over 1949 een gratificatie zal worden toegekend van 2 pet. van het salaris, met een maximum van 50 gul den per persoon. ONZE VERUEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen ln Indonesië zijn gerappor teerd Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld: Vrij will dpi sold. 2e kl Djailan, afkomstig uit Indo nesië. Ambs. sold, le kl. Inf. J. Lopulalan, afkomstig uit Indonesië Jav. sold 2e kl. inf. Simin, afkom stig uit Indonesië. Oveiieden t.g.v. oorlogsverwonding. Tim. Sold. 2e kl. mf. E. G. Volkerts afk. uit Indonesië. Amb. korp inf. O. B Pelupessy af komstig uit Indonesië. Amb sold. 2e kl. inf. Huwae, afk. uit Indonesië Mil, serg inf. A. L. Llndehovius, afkomstie uit Indonesië. Jav. sold, le kl. Ngadino, afkom stig uit Indonesië. Jav soid le kl. inf. Senen, afkom stig uit Indonesië. Chin mil. so'd. Ong Bok Slang af- komst-g uit Indon. Overleden t.g.v. oorlogsverwondine. Amb. sold le kl. Riupassa, afkom stie uit Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1