Laatste Berichten Binnenkort Middelbaar of Voorbereidend Hoger onderwijs in Kalwijk! STADSNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Met eén enkel woord RECHTZAKEN UIT DE OMSTREKEN Beurs van Amsterda m Zento geopend ZIJ GEEFT EEN BEELD VAN HET GODSDIENSTIGE, MEDISCHE EN CULTURELE LEVEN LN INDONESIË. Onder grote belangstelling, waaronder yele predikanten, hoogleraren van de theologische faculteit en tal van afge vaardigden van zendingsfoes turen, is gisteravond in het koor der Hooglandse Kerk de Zento (Zendingstentoonstel ling) geopend. Ds D. J. Vossers, voor zitter van de classicale zenaingscom- missie der N.H. Kerk, die deze plech tigheid verrichtte, zette uiteen, dat deze tentoonstelling is tot stand gekomen, dank zij de hartelijke .samenwerking van het Zendingsbureau te Oegstgeest en het Geref. Zendingscentrum te Baarn. Zij heeft tot doel om de zen dingskennis te bevorderen en zo de liefde en de offervaardigheid te stimu leren. Wat dit laatste betreft, deelde d5 Vossers mede, dat de zendingsop brengst in de classis Leiden in 't laat ste halfjaar aanzienlijk is gestegen, het geen met het oog op de grote finan ciële noden, waaronder alle zendings terreinen gebukt gaan, een gunstig te ken is. Nadat spreker een overzicht ge geven had van de indeling der ten toonstelling, wees hij er nog op. dat rij de zending niet alleen moeten zien als een dure plicht ons van Godswege opgelegd, doch ook als een heerlijk voorrecht, dat ons door de Heer der Kerk is toevertrouwd. Hierna verspreidden de aanwezigen zich over de tentoonstelling, waanby zy oe voorlichting ontvingen van 'n vier tal gerepatrieerde zendingspredrkanten. Op pakkende en overzichtelijke wijze geeft de Zento een beeld van het gods dienstige, medische, maatschappelijke en culturele leven in Indonesië. Aan de band van statistisch materiaal krijgt men een indruk van de zendingsarbeid op de diverse terreinen, terwijl ook een afzonderlijke stand is ingeruimd voor Simavi. De tentoonstelling, welke tot en niet Vrijdag in Leiden blijft, is geopend van 9 tot 12 (inzonderheid voor schoolkinr deren, die in klasseverband de Zento zullen bezoeken), van 2 tot 5 en van 7,30 tot 10 uur. HAZERSWOUDE Onze plaatsgenoot P. W Stolwijk, slaagde te Amsterdam voor het Admi nistratie-diploma van de Land- en Tuinbouwbond. Tot Diaken in de Geref. Kerk is gekozen de heer Mar. Slappe.-;del in op vacature P. de Kruijf, die tot Ouderling is gekozen. NIEUWKOOP INGELANDENVERGADERING. In Hotel Van den Bosch vergaderden de stemgerechtigde Ingelanden van de Polder Nieuwkoop, onder voorzitterschap van de heer A. van Dam, De rekening over het dienstjaar 1948, welke een ba lie saldo vertoonde van f. 8562.79, werd met algemene stemmen goedgekeurd. Voorts werd besloten om over te gaan tot- verbreding, van de weg Zevenhoven Ter Aar, met subsidie uit het Tertiair Wegenfonds. Daar het momenteel niet mogelilk is om een vaste lening te slui ten op lange termijn, werd een crediet- overeenkomst aangegaan met de Bank voor Nederlandse Gemeenten N.V. te 's-Gravenhage, tot een bedrag van f.69 000.- tegen een jaarlijkse rente van 312%; ter financiering van verbeterings verken aan de Noordseweg. zomede de weg Zevenhoven—Ter Aar. De begroting voor het dienstjaar 1949 werd eveneens goedgekeurd. De omslag voor dat jaar werd met- f2.- verlaagd en gesteld op f 22.- per HA. De dijkgraaf A. van Dam, en de Heem raad, L. van Berkel, werden met bijna algemene stemmen herkozen voor 6 jaar. NIEUWE WETERING OUDEN VAN DAGEN GAAN UIT. Dit jaar voor het eerst hopen ook onze ouden van dagen een dagje uit te gaan. Al waren voorgaande jaren hier voor reeds plannen beraamd, helaas kon daar toen nog geen uitvoering aan worden gegeven. Nu echter enkele inwo ners energiek voorbereidingen hebben getroffen is er een beter resultaat be reikt, en zo kunnen zij 22 Juni aan onze oudjes een uitgaansdag aanbieden. BINNENLAND Mr H. E. Phaff uit Heemstede, refe rendaris ter Provinciale Griffie Noord-Hol land is benoemd tot gemeente-secretaris van Delft. Gisteravond omstreeks zeven uur was de bestuurder van een lesvllegtuig van de Rijksluchtvaartschool, komende van Ypenburg, als gevolg van de dikke ovist, verplicht een noodlanding te ma ken in een hooiland onder Vogelenzang. 8et vliegtuig en de bestuurder, de leer ling-vlieger A, W. Allngs, brachten het er goed af. De Westelijke districten en federa ties van de VARA zullen Zondag a.s. in aet Westbroekpark te Schevenlngen hdn zomerfeest houden. De minister-president dr W. Drees, zal het woord voeren. De Verlnigde Dagbladpers, te Bata via in vergadering bijeen, zond een te legrafische adhaeslebetuiging aan de Ne derlandse Dagbladpers te Amsterdam ln- rake het protest tegen de ontwerp-pers- Wet in Nederland. In het afgelopen weekend werden 'rit het museum te Princeton 3 etsen van «embrandt en een pentekening van De- Sas gestolen, een totale waarde van 15 800 dollar vertegenwoordigende. BUITENLAND v Het Amerikaanse hof van beroep j-eeft bepaald, dat een congrescommissie tet recht heeft te eisen, dat een getuige of hy een communist is of niet. Kotsjl Dzodze, vroeger vlce-premler en minister van Binnenlandse Zaken van •vbanië. is Zaterdag te middernacht door kogel terechtgesteld. De Zwitserse gezant ln Roemenië, 'on Sails, Is ..voor overleg teruggèroe- j*n" naar aanleiding van de arrestatie ifr dertig Zwitserse burgers in Roemenië, waarvan er tien nog worden vastgehou- ^n. De Zwitserse regering overweegt ftpresaille-maatregelen tegen Roemenen - Zwitserland te nemen. De Amerikaanse Senaat heeft met gemene stemmen besloten tot ratlflca- *5 van de internationale tarwe-overeen- tomst. Volgens radio-Tirana waren by de jondag gehouden verkiezingen van de .orps-volkscommissies 99.1 procent van jït aantal uitgebrachte stemmen voor regerlngsiyst van het democratische r'ont(Natuuriyk de enig toegelaten -1st!). In Noord-Italië is een uitgestrekt •Heveld ontdekt. DINSDAG 13 JUNI P. v. d. A.-Middenstands- congres In Tlvoli te Utrecht werd gisteren door de Dr Wiardi Beckmanstichting in samenwerking met het Partijbestuur van de Partij van de Arbeid, een midden standscongres gehouden. De opening ge schiedde door prof. mr R. Kranenburg, wnd. voorzitter van de P. v. d. A., die er op wees, dat de partij zich interes seert voor de middenstand, blijkens haar partijprogram. Spreker bleek van oor deel, dat „de sanering van de midden stand niet mag worden overgelaten aan het vrije spel der maatschappelijke krachten, dat overigens geen spel maar harde werkelijkheid is". Na deze woorden nam de heer J. Schilthuys de voorzittershamer over. De heer P, Brinokman leidde daarna het onderwerp „De noden van de midden stand en de noden van het land" in. Deze wees er op, hoe gebleken is dat de middenstand niet verdwijnen zal, zo als vroeger wel eens is verondersteld. Daarna bezag de inleider de econo mische ontwikkeling van de wereld. Nu, na de tweede oorlog heeft de productie alom zich weer hersteld. Reeds dreigen dezelfde gevarên als zich na de eerste oorlog openbaarden, o.a. groot aantal faillissementen. De moeilijkheden voor de middenstand staan weer voor de deur. De socialisten kennen daarvoor slechts één uitweg: ordening en geleide economie, wil men niet naar de chaos afglijden. Deze weg zal ook internatio naal moeten worden gekozen. Tot nu toe zo zeide de inleider is er nog geen sprake geweest van feitelijke orde ning en gelelde economie. De regeringen hebben tot nu toe slechts hier en daar ingegrepen in het vrije spel der maat schappelijke krachten, dus in het econo misch liberale wanbeheer. Thans zal er gesaneerd moeten worden in de midden stand, maar met medewerking van die middenstand zelf. En by de vestigings eisen zal rekening gehouden moeten worden met het behoefte-element, op dat de middenstand welvarend woi*de. Dr E. J. Tobi, die „De gevaren der concurrentie" inleidde, zeide: de P. v. d. A. is niet tegen het behalen van winst. Wel tegen overmatige winst. Niet dus tegen winst tot de opbouw van een redelijk bestaan, rekening houdend met de belangen der maatschappij. Zo lang zamerhand begint ook in andere kringen de mening veld te winnen, dat geleide economie noodzakelijk is. De gevaren der concurrentie ziet dr Tobi drievoudig, zowel voor de midden stander, voor de maatschappij als voor de consument. Een der. gewenste maatregelen is de vaststelling van minimumprijzen, ten einde moordende concurrentie te voor komen. Als slot van het congres gaf oud minister ir H. Vos een „samenvatting". Had het socialisme het voorzien gehad op de middenstand, aldus ir Vos, dan was er een gemakkelijk middel geweest, nl. de middenstand over te laten aan het vrije kapitalisme. Dan had men over 20 jaar wel gezien, wat er nog van over was. 20 JAAR VOOR VERRADERS VAN „STIJKELGROEP". Het Bijz. Gerechtshof te 's-Graven hage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen W. S. van Dam, vishandelaar te 's-Gravenhage en J. van Weezel. even eens uit 's-Gravenhage. Deze mannen werden er van verdacht de Haagse „Stijkelgroep". een der eerste Nederlandse verzet-organisaties, aan de Duitsers te hebben uitgeleverd. Dit ver raad had ten gevolee. dat de leider van de groep drs Stijkel en 32 zijner mede werkers te Berlijn na een proces van 14 dagen ter dood veroordeeld werden. Een groot aantal van hen werd op 4 Juni 1943 terechtgesteld. De overigen kregen gevangenisstraffen. De procureur-fis caal eiste 14 dagen geleden de doodstraf tegen beide verdachten. Het Bijzondere Hof veroordeelde hen tot 20 jaar ge vangenisstraf. BOSKOOP Bekroningen van de Pioenenshow. KI. gouden med. Aart Hoogendoorn, voor groep pioenen, zilv. med. J. Ver boom en Zoon, groep pioenen, zilv. med. Bloemenmagazijn „Bos", groep pioenen, zilv. med. cursus Bloemschikken en Binden, voor groep bloemwerk. Getuig schriften voor cultuur Jac, de Groot Jz. en Gebr. Groenestein, voor inzending pioenen. Eervolle vermelding, Gemeen telijke plantsoendienst. Bloemenmaga zijn „Nederhof" en Brand en Zonen, voor groep pioenen. Getuigschriften van verdienste: K. Verboom, voor pioen Karina, id. voor pioen Saimi, Brand en Zonen voor pioen Peter Brand ,id. voor Pres. Wil son, id. voor F. Koppius, id. voor Jan van Leeuwen, J. Verboom en Zoon, voor Laura Dessert, id. voor Jan van Leeu wen id. Pres. Wilton, Gebr. Verboom, voor Pres. Wilson, Aart Hoogendoorn voor White Cloude, id. voor Border Gem. ,id. voor June rose. Ereprijzen verwierven: J. Verboom en Zoon, Gebr. Verboom, Bloemenmagazijn „Nederhof" en de cursus Bloemschik ken en Binden. LEVENSLANG VOOR GEWEZEN HOOFDWACHTMEESTER. De 50-jarige T, R. C. Lukassen, ge wezen hoofdwachtmeester van politie te Schiedam, is door de Rotterdamse Ka mer van het Haags Bijzonder Gerechts hof tot leveijslange 'gevangenisstraf ver oordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij als hoofd van de politieke dienst van de Schiedamse politie in de jaren 1943/ 44 op grote schaal arrestaties had uit gevoerd of had laten uitvoeren van Jo den en illegale werker^ Een aantal van zijn slachtoffers kwam in Duitse gevan genschap om het leven. De eis was de doodstraf. HAAGSE GERECHTSHOF Schippers in de drank Drie schip pers verschenen achtereenvolgens voor de rechter; twee hadden gestolen: één geheeld. De Officier vond "het kwaad werk, want het betekende misbruik van ver trouwen en bovendien is jenever nu niet direct voor noodzakelijk levenson derhoud bestemd. Behalve dan mis schien bii de helende schipper over wie de raadsvrouwe vertelde dat hil zo'n Pijn in zijn mond had. Men had hem aangeraden met jenever te spoelen, dan zou de piin over gaan Of het middel deugzaam is. vernamen we niet! In elk geval, voor de schippers uit Leiden, eiste de Officier elk zes maan den gevangenisstraf, en luidde het von nis van de rechter vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Tegen de helende schipper uit Zoe- terwoudp werd twee maanden gevange nisstraf gevraagd, dlch in dit geval vol stond de rechter met twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van drie laar. Een lelijke oplichting Ondanks het feit dat hy nog maar 20 jaar is, had een los-werkman uit Leiden al stevig met de gevangenis kennis gemaakt door di verse straffen die zijn opgelegd. Al be loofde hij nu beterschap, de Officier had er weinig vertrouwen in. Verdachte had een lelyke oplichting gepleegd, en te voren zijn slachtoffer opgebeld, waarbij een verhaal werd gedaan over geld. dat iemand zou komen halen voor een leve rantie. De Officier eiste zes maanden gevan genisstraf met aftrek preventief. Het vonnis werd vier maanden met aftrek preventief. PRESIDENT VAN „PARTICULIER INITIATIEF" IN VRIJHEID GESTELD. De Rotterdamse Rechtbank heeft giste ren de behandeling van de strafzaak tegen de-26-jarige „Chief President" van .Particulier Initiatief". R. Th. F. Lom- bert uit Maastricht voortgezet. Op Don derdag 2 Juni heeft de rechtbank zich een gehele dag bezig gehouden met het horen van getuigen in deze zaak. Aan gezien enige getuigen verstek hadden laten gaan moest de behandeling toen worden uitgesteld. Gisteren werden vijf getuigen gehoord. De Officier van Justitie, mr C. W. baron van Dedem, heeft in de middag zitting zijn requisitoir gehouden en vor derde wegens oplichting 12 maanden ge vangenisstraf waarvan 7 voorwaardelijk met onder toezichtsteliing. De verdediger bestreed echter de ten laste legging van oplichting. Zijn cliënt heeft slechts so ciaal werk willen doen. Spr. vroeg ten slotte vrijspraak en onmiddellijke invrij heidstelling. Dit verzoek tot invrijheidstelling werd ingewilligd. De uitspraak werd vastge steld op Donderdag 23 Juni a.s. VISSERIJBERICHTEN KATWIJK AAN ZEE, 14 Juni Vangst- bericht van hedenochtend: KW 144 4 k.. KW 86 7 k.. KW 83 6 k.. KW 78 4 k-. KW 67 6 k.. KW 48 6 k., KW 38 3 k.. KW 18 2 k.. KW 49 2 k„ KW 41 15 k-, KW 39 5 k KW 32 4 k., KW 29 5 k.. KW 97 4 k., KW 147 9 k„ KW 73 1 k., KW 23 6 k., KW 9 3 k.t KW 54 5 k., KW 47 3 k„ KW 110 4 k., KW 44 1 k-, KW 42 1 k., KW 15 1 k., W 173 27 k.. KW 123 57 k.. KW 170 25 k., KW 127 5 k KW 45 2 k., KW 167 2 k.. KW 151 2 k., KW 159 6 k., KW 129 3 k., KW 163 1 k„ KW 68 1 kKW 19 4 k., KW 70 1 k., KW 161 2 k.. IJm. 268 3 k.. IJm- 74 12 k, Sch. 353 2 k.. Sch. 36 1 kantje. Geen vangst: KW 138, KW 14. KW 2, KW 140, KW 65. KW ib. i. 107. Gemiddelde vangst Vlaov.'lngen; 2 k., Schevenlngen 3 k.. Katwijk 5 k. Aan de afslag waren 148 kantjes. Prij zen: prove maatjes: 6872. kleine maatjes: 100205. SCHEVENINGEN, 14 Juni. Binnen van de haringvisserySCH 103 met 128 k van 6 schepen; SCH 78 met 285 k. van 2 schepen; SCH 5 met 285 k. van 8 schepen. Besomming: SCH 65 f.1450; SCH 82 f. 100; UK 45 f. 510. IJMUIDEN, 14 Juni. Besommingen. 1 stoomtrawler met f. 11.400; IJM 19 met f. 12.510; IJM 241 met f 260, Totale aan voer 1670 kisten en 20 kisten verse haring. HaringaanvoerKW 33 met 14 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 32 20 k„ KW 49 14 k.. KW 67 16 k., KW 78 10 k.. KW 38 43 k.. KW 18 29 k.; KW 50 met 48 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 123 18 k.. KW 173 16 k., KW 170 30 k., KW 168 60 k., KW 227 6 k Situatie rijp, toekomst een aansporing (Van een speciale medewerker) Bij de behandeling van de begroting in één der vorige Katwijkse Raadsver gaderingen is door een der leden het pleit gevoerd spoedig over te gaan tot stiohtlng van een school voor M.O. of V.H.O, op protest.-Christelijke grond slag. Bij de repliek bleek, dat het College van B. en W. sympathiek tegenover deze idee staat en dat aan deze zaak ernstig aandacht zal worden besteed. Het is interessant om na te gaan of Katwijk voldoende leerlingen zal op brengen om 'n dergelijke school levens vatbaarheid te geven. Vóór 1940 bezochten ongeveer 50 leerlingen uit Katwijk een H.B.S., Gymnasium of Lyceum in Leiden of Wassenaar. Op 't ogenblik bedraagt dit aantal 74, waarvan er 38 de Chr. H.B.S. te Leiden bezoeken. Wy merken hier dus eer. vrij aanzienlijke styging. op. Het 'lydt geen twijfel, dat dit aantal in de toekomst geleidelijk zal blyven toenemen. Katwyk is een kinderryke gemeente. Op een bevolking yan onge veer 21.000 zielen zyn er ongeveer 2CoO kinderen die een protestants-Christelij ke school bezoeken. Dat er steeds meer ouders zijn, die hun kinderen middel baar of voorbereidend hc-ger onderwijs willen laten volgen, blykt wel uit de steeds groter wordende stroom van leer lingen, die 'n opleidingsschool bezoekt. Twee jaar geleden heeft het bestuur van de Hervormde Scholen in Katwijk aan Zee eveneens de mogelykheid voor deze opleiding aan twee van zijn scho len geopend,'Katwijk telt nu 4 oplei dingsscholen, n.l. de Chr. Opl. School (hoofd de heer Van Rooyen), Herv. School (hoofd de heer Goedhart), Herv, School (hoofd de heer v. Eybergen) en de Geref. School (hoofd de heer Bar- telse).. Het spreekt wel vanzelf, dat de Chr. Opl. Schooi de meeste leerlingen aan de H.B.S., Gymn. en Lyceum levert. Een veel .groter aantal leerlingen levert deze school echter aan de U.L.O.-school. Het is niet onmogelyk, zelfs zeer waarschijnlijk, dat als Kat wijk zelf b.v. een Lyceum rijk is, de U.L.O. School leerlingen aan dit Ly ceum zal verliezen. Immers, de ouders zullen veel gauwer geneigd zijn him kinderen naar een Lyceum te sturen door het wegvallen van de kosten van het reisgeld enz,, enz. Door hetzelfde raadslid werd boven dien aangedrongen op beschikbaarstel ling van studiebeurzen van gemeente wege aan onvermogendeu. Het behoeft geen betoog, dat financiële tegemoet komingen een toenemend aantal leer lingen tengevolge zal hebben. Natuur lijk zal een dergelijke school de eerste jaren moeten beginnen met een klein aantal leerlingen. Dit kan het onder wijs echter alleen ten goede komen. Katwyk met zijn 21.000 inwoners heeft nu de kans om met Rykssubsidie een Lyceum te stichten. Naar wy me nen moet de Gemeente Katwijk ook nu reeds by dragen in de kosten van de bovengenoemde 74 leerlingen, die in een buitengemeente een H.B.S., Gymn. of Lyceum bezoeken. Vanzelfsprekend zal de financiële last by stichting van een Lyceum groter worden. Dat offer zal de gemeenschap echter moeten brengen ten bate van de studerende jeugd, de toekomst van Katwijk. KATWIJK AAN ZEE Onze plaatsgenoot, de heer L. Hus, die verleden week te Goes bij een mo torfietsongeval levensgevaarlijk werd ge_ wond, is aldaar in een ziekenhuis over leden. KATWIJK AAN DEN RIJN Voor het diploma A Ziekenverple ging slaagde mej. Gerda Castenmiller alhier. De Zendingscollecte in de Ned. Herv. Kerk bracht f. 370.04 op. NOORDWljK AANBESTEDING By de hedenmorgen door B. en W. ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor het maken van aarden banen en het leggen van riolen waren 11 inschry vin gen binnen gekomen. De laagste in- schryver was de firma G. Hulsebosch te Bloemendaai in massa voor f. 19.625.-; de hoogste H. én A. Bunschoten alhier in massa voor f- 29.907.-. De begroting was f. 28.000.-. De gunning werd aangehouden. Het 5de internationale graslandcongres In de tweede helft van deze maand zal alhier het 5de internationale gras landcongres geopend worden. Ter be zichtiging van Nederlandse weiden en bedrijven en op verzoek van tal van deelnemers tevens voor een bezoek aan Walcheren wordt een achtdaagse rondreis aan dit congres verbonden. Het aantal deelnemers is ongeveer 150. Het congres telt 5 secties, t.w.: 1. grond en bemesting; 2. genetica, ver edeling en zaadproductie van grassen en klavers; 3. sociologie en ecologie, botanische analyse van grasland; 4. aanleg .behandeling en gebruik van grasland; 5. voedingswaarde van gras en voederconservering. Naast de sectievoordrachten in de namiddagen zullen er in de morgen uren, voor alle deelnemers gezamenlijk, zeven hoofdvoordrachten worden ge houden. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal de openings plechtigheid verrichten. RIJNSBURG Vergiftiging bleek lichte vorm van paratyphus Het onderzoek naar de aard van de leverworstvergiftiging, waarvan onge veer 300 personen in deze gemeente het slachtoffer werden, voerde tot de conclusie dat men te doen heeft met paratyphus. Hoewel het geen ernstige vorm van deze ziekte betreft, dient, naar wij van ^edische zijde vernemen, de uiterste 'voorzichtigheid in acht te worden geno men. Slechts door stipte naleving van de medische voorschriften kan deze vergif tiging, dank zij het feit dat het een lichte vorm betreft, zonder ernstige ge volgen worden overwonnen. Vooral moet een ieder zich stipt houden aan het voorschrift, dat alle melk voor het ge bruik gekookt dient te worden. Op grond van genoemde conclusie omtrent de aard en het verloop van de ziekte is besloten, dat kinderen uit de niet-besmette gezinnen morgen weer naar school mogen. Het onderwijs wordt derhalve weer hervat. BIJEENKOMST C.H.U. Gisteravond kwam de Chr. Hist. Unie in de Chr. Kleuterschool aan de Brou werstraat bijeen. Door afwezigheid van de voorzitter opende de 2e voorzitter de heer D, v. Egmond, deze av^nd met een woord van welkom, in 't bijzonder voor de heer G. Verschoor uit Sassenheim, die zou spreken over Principiële gemeen tepolitiek. Na een korte inleiding en het laten zingen van Ps 25 4 ging hij voor in gebed. Hierna werd het woord aan de spreker gegeven. Hy roerde o.a. aan: Wat is politiek? Speelt by de gemeenteraad de princi piële politiek een rol? Wat is het begrip gemeente? Verder besprak de heer Van Egmond de gemeente autonomie, de be moeienissen van de raad zoals subsidies voor het onderwijs, het woningvraagstuk, zorg voor noodlijdenden, en de lichame lijke opvoeding voor de jeugd. Met dankgebed werd de avond beslo ten. VALKENBURG BEROEP GEREF. KERK. Door de Geref. Kerk alhier is een beroep uitgebracht op de heer G. N. Lammens, theol. candidaat te Den Nederlands Elftal Helsinki Voor de wedstrijd tegen Finland welke Donderdagavond a.s. te Helsin ki wordt gespeeld, is het Nederlands voetbalelftal als volgt samengesteld: Doel: De Munck, Achter: Van Bun en Schyvenaar. Midden: Van Schijndel, Tcrlouw en De Vroet. Voor: Van der Tuyn, Schaap, Van Roessel, Wilkes en Clavan, Behalve Lenstra is ook Timmermans vandaag naar Nederland vertrokken. „Zeeslag" bij Hoek v. Holland ZEEBLIEK-STRATEGIE BEWERKTE NEDERLAAG DER MAKRELEN. Gisteren is er een „zeeslag" geleverd in de monding van de Nieuwe Water weg. Een school zeebliek raakte daar slaags met een armada van Makrelen. De zeeblieken zagen dat ze het ondèr- spit zouden moeten delven en verzonnen daarom een krijgslist, die kan wedijve ren met het turfschip van Breda en het paard van Troje. Omdat ze zo klein zijn kunnen ze zich gemakkelijk in zeer ondiep water bewe gen en daarom vluchtten ze in allerijl in de richting van het strand. De ma krelen zagen in haar blinde woede het gevaar niet, zwommen achter de blieken aan, maar raakten vast aan het strand en verloren zo de slag. De kampeerders van Hoek van Holland hadden slechts te scheppen en zijn op de vleesloze dag van vandaag rijkelijk van vis voorzien, Het aantal vissen dat ze konden be machtigen liep in de duizenden. Na tuurlijk zijn er onder de bliekjes ook slachtoffers te betreuren, maar de meesten zijn ontkomen en zwemmen nu met opgeheven kop als overwinnaar rond. SCHEEPSBERICHTEN. AMSTELD1JK, R'damJapan 13/6 van Aden; ALDABI, Buenos AiresR'dam 14/6 te Santos; ALHENA, R'damBuenos Aires 13/6 Fernando; BOISSEVAIN, 13/6 van Tanga naar Lorenzo Marquez; CONGO- STROOM, DakarA'dam 14/6 te Antwer pen verwacht; DELFSHAVEN, 14/6 van Lagos te Grand Bassam; GROOTEKERK, A'damBclra pass. 23/6 Ouessant; GAAS- TERKERK. 12/6 van Mombassa naar A'dam; KEDOE, JavaR'dam 14/6 te Suez; LIEVEVROUWEKERK, R'dam—Cal cutta pass. 13/6 Aden; MAETSUYCKER, pass. 13/6 Straat Soenda Singapore Fremantle; MANOERAN, 13/6 van Bahrein naar Muscat; MARPESSA, 13/6 van Sin gapore naar Aden; MEERKERK, R'dam— Japan 13/6 van Hongkong; MOLENKERK, Japan—R'dam 14/6 te Singapore; MURE- NA (T), 14/6 van'Singapore te Colombo: MIJDRECHT, 13/6 van Port Arthur te Londen; PR. WILLEM 2, Philadelphia— A'dam pass. 14/6 Scilly; ROTTI. New York —Bahrein pass, 13/6 Gibraltar; RIJNLAND Buenos AiresA'dam 13/6 van Santos; RUYS, 13/6 van Mombassa naar Mauri tius; SCHIEDIJK, 13/6 van Slngora te Singapore: STAD LEIDEN, 14/6 van Houston te Hamburg; TEGELBERG. 13/6 van Hongkong naar Yokohama; TRITON, 14/6 van New York te Puerto Cabello; VAN OUDSHORN, 13/6 van Batavia naar Palembang; VAN 'T HOFF, 14/6 van Dur ban te Lorenzo Marquez; WESTERDAM, 13/6 van R'dam te New York; IJSEL, A'damParamaribo pass. 13/6 Ouessant; ZWIJNDRECHT, LuleaIJmuiden pass- 13/6 Brunsbuttel; BATAM. 12/6 19 uur v Abadan naar Basra; LIMBURG 14/6 van Janga te Rosario verwacht; SALATIGA, vermoedeiyk 18/6 van Calcutta naar Pa cific; SARANGAN. 4/6 van Los Angelos te San Francisco: WATERMAN. Java R'dam pass. 13/6 10 uur Malta; WILLEM RUYS, pass. 13/6 21 uur Gibraltar, wordt 16/6 8 uur te Southampton verwacht; ZUIDERKRUIS. R'damJava pass. 12/6 15.25 uur Suez. Burgerlijke Stand Geboren: Ankie Maria, d. van A. de Vries - en A. B. Klomp; Aaltje Diewertje, d. van H. de Vries en W. van Vliet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Juni, Coöp. Groenteveiling. Per 100 kilo: Rode kool 10; SSvoye kool U; Groene kool 8; Rabarber 612; Peen 2536; Oude aardappelen '2.406 20; Nieuwe aardappelen 916; Andyvle 826; Aardbeien 168180; Snijbonen 110160; Stambonen 175185; Doperwten 5661; Peulen 3775: Postelein 815; Tuinbo nen 3742; Spitskool 7—14; Spinazie 829; Tomaten 28106. Per 100 stuks: Komkommers 12—34; Bloemkool 6—25; Sla 24.60; Perziken 10—23, Per 100 bos: Kroten 8—11; Peterselie 2—3.10; Radijs 44.40; Selderie 2^3.80; Uien 4; Peen U—29. BODEGRAVEN, 14 Juni. Aangevoerd 198 partyen kaas: le soort f. 1.681.73; 2e soort f. 1.621.66; zware soort tot f. 1.82. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 Juni Vroege aardappelen, grote f. 1417; Drie lingen f. 11—14; Kriel f. 9—12; Bospeen f. 18—34; Sla f. 2—5.40; Rabarber f. 6.20 —8-30; Spitskool f. 7—7.10; Bloemkool I f. 19—25; idem II f. 13—15; Postelein f. 12 14; Komkommers f. 2527;; Pterselle f. 2.70—3.70; Selderie f. 4.60—5.10; Bos- kroten f, 7.10—9.30; Spinazie f. 6—12; Radijs f 4.705.30; Aardbeien p. k.g. 1.05—1.40. ROELOFARENDSVEEN. 13 Juni Bloemenveiling: Pioenen 1450 ct; Iris sen 517 ct; Margrieten 611 ct; Bruidsanjers 26 ct; Spitfire 935 ct; Duizendschonen 6—11 ct; Lelies 0.18 1.90; Campanula 1530 ct; Esther Read 1039 ct; Vlolieren 1334 ct; Scablosa 30—35 ct. ROELOFARENDSVEEN. 13 Juni Groentenvelling: Aardbeien 2746 ct. per i pond; Kropsla 2.003.10; Bospeen 13.0020.00; Bloemkool 6.00—24.00; Peu len I 4.50790; Peulen II 2.603.90; Doperwten 4.405.00; Capucyners 4.10 4.80; Tuinbonen 3J203.60; Kassnljbo- nen 10.0012.00; Idem stek 7.508.50 per 10 K.G. ROTTERDAM, Veemarkt 14 Juni. Aan gevoerd totaal 3126 stuks. 100 vetten koeien en ossen; 693 gebruiksvee; 103 graskalveren; 708 nuchtere kalveren; 461 biggen; 32 veulens; 234 paarden; 632 schapen en lammpren: 90 bokken en gel ten; 73 varkens. Pryzen per stuk: kalf- koelen le soort 880. 2e soort 770, 3e soort 650; melkkoeien 880, 770, 650: varekoeien 525, 435. 365; vaarzen 640, 520, 400; pinken 530, 430, 350; graskalveren 340, 240, 120; biggen 53, 45, 40; hitten 675, 555, 400; werkpaarden 875. 675, 500. Prijzen per kg: slachtpaarden 1.40, 1.20, 1.00. VOORSCHOTEN Verkeersexamen voor de jeugd. Maandagmiddag werd het practische gedeelte voor de jeugd, van het ver keersexamen gehouden. Om 2 uur reik te het dochtertje van de heer J. Aten, secretaris van het voorl. comité, de schaar over aan burgemeester C. J. v. d. Hoeven, waarmee hij het lint door knipte dat de scheiding vormde tussen de wachtende candidaten en de uitge stippelde route. Eerst konden de voetgangers tonen wat zij waard zijn, vervolgens de wiel rijders. De deelnemers vertrokken met grote tussenpozen, zodat men niet sa- men kon lopen of rijden. Het examen was geheel aan de practyk gelijk. In de eerste plaats liep de route voor een groot deel door de drukke Schoolstraat, terwijl velerlei verkeersborden waren aangebracht en echte verkeerslichten niet ontbraken. De ernst, waarmee men ds jongens en meisjes de examens zag doen. geeft goede hoop voor de toe komst, Zij deden allen hun uiterste best zo min mogeiyk fouten te maken. Hun zenuwachtigheid speelde sommigen parten by een verkeersagent, een fi guur die zf) in deze gemeente nooit zien. Een candidaat raakte door het verkeerd lezen van een bord uit de koers. Over gebrek aan belangstelling hadden zij niet te klagen. De examencommissie zal uitmaken wie in aanmerking komt voor het ver- keersdiploma. Da uitreiking hiervan vindt plaats in de Raadzaal op Zater dag 25 Juni door de burgemeester. De speurtocht in de etalages heeft ook reeds een aanvang genomen en daardoor leren de kinderen spelender wijs de verkeersborden en verkeersre gels. Voor het examen voor ouderen gaven zich reed-s velen op en naar wij verna men komt de Marine met een zeer gro te groep candidaten. In het kamp zul len eerst enkele lessen worden gege ven door verkeersdeskundigen. De collecte voor Het Rode Kruis heeft alhier f. 552,56 opgebracht. Officiëel bezoek Koninklijk Paar aan Haarlem en Velsen De Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr J, E. baron de Vos van Steenwijk, heeft heden in de ver gadering van de Provinciale Staten voor de behandeling der agenda verklaard, dat H.M. de Koningin hem heeft verwit tigd, dat zij voornemens is op 19 en 20 Juli a.s. vergezeld van Z.K.H. Prins Bernhard een officieel bezoek te bren gen aan Haarlem en tevens aan de in de oorlog zo zwaar beproefde gemeente Velsen. Kath. Arbeiders Beweging LEDENTAL NADERT DE 300.000. Het ledental van de Katholieke Ar beiders beweging kan op het ogenblik op 290.000 worden gesteld, aldus deelde de voorzitter van dit verbond mee in de gisteren gehouden verbondsvergade ring te Utrecht. En er is nog een voort durende groei. In het afgelopen jaar hadden alle vakbonden samen een winst van ruim 16.000 leden. In het eerste kwartaal van dit jaar boekten 13 van de aangesloten vakbonden al weer ruim 4400 nieuwe leden. Bij de mededelingen, die de voorzit ter verder nog na zyn openingsrede deed, werden verscheidene internatio nale vraagstukken aangeroerd. De materiële positie der arbeidersge zinnen is een punt van voortdurende zorg bij de leiding der K.A.B. Het is noodzakelijk, dat het economisch leven gezond wordt gemaakt, hetgeen van groot belang is óók voor de arbeiders. By enkele candidaatstelling werd ge kozen tot gesalarieerd verbondsbestuur- aer de heer Jac. Alders van de Utrecht se diocesane bond. De Verbondsraad verenigde zich in principe met de conclusie van het rap port, dat was uitgebracht door een com missie, Ingesteld door de raad van vak centrales, waarin het vraagstuk van het verplichte lidmaatschap van de vak beweging werd behandeld. Het rapport zegt, dat er 'n mogelykheid geschapen moet. worden om de niet georganiseer- den te doen bijdragen in de kosten, welke de bona fide vakbeweging zich getroost ten behoeve van de gehele Ne derlandse arbeidersbevolking. Extra toelagen voor de opleiding tot onderwijzer MAXIMAAL f. 300 PER JAAR. De regering heelt besloten een aantal extra-toelagen voor de opleiding tot on derwijzer beschikbaar te stellen. Deze toelagen, welke niet behoeven te worden terugbetaald, zyn bestemd voor jonge vrouwen en jonge mannen, die een gym nasium, een hogere burgerschool met vijfjarige cursus, een handelsschool met vyf jarige cursus of een middelbare meisjesschool volledig en met goed ge- vole hebben doorlopen en die tot dus verre geen kweekschool bezochten - m.i.v. 1 September a.s. in de derde klasse van een dergelyke (vier leerjaren tellende) school willen aanvangen om zich te be kwamen voor het onderwijzersambt. De grootte der toelagen is afhankelyk van de financiële draagkracht der ouders of verzorgers. Het maximum bedraagt f.300.- 'sjaars. Bovendien wordt een be perkt aantal toelagen van maximaal f.800.- 'sjaars beschikbaar gesteld voor hen, die op een zodanige afstand van de door hen gewenste kweekschool wonen, dat zij gedwongen ziln elders in pension te gaan. De helft van deze laatste toe- Jagen moet later worden terugbetaald. Indien de toelage minder dan f.600.- bedraagt, zodat de helft kleiner is dan f. 300.-, wordt laatstgenoemd bedrag als het niet terue te betalen gedeelte be schouwd. De leerlingen aan wie een toe- laee is toegekend zyn, ongeacht de grootte daarvan, vrilgesteld van het be talen van schoolgeld; boeken en leermid delen blijven voor eigen rekening. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 13 Juni. Zoals Vrijdag J.l. al te bespeuren viel, is de effectenmarkt weer vervallen in 'n zeer apathische stemming. Factoren met enige stimulerende invloed ontbre ken en over het algemeen is men te ruggekeerd tot het afwachten van de verdere loop der gebeurtenissen. Het gevolg was, dat de koersen zich niet volkomen konden handhaven. Hoewel zich met betrekking tot de toestand in Indonesië geen nieuwe gezichtspunten hebben voorgedaan, was het verloop voor Indonesische fondsen weinig ge animeerd. Over de gehele linie viel een dalende tendenz te bespeuren. Ook Amsterdam Rubber en Deli-MU. lagen zwak. Op de Industriemarkt moest Unilever 5% vrygeven, Philips 3% en Aku ruim 1%. Het verdere ver loop van de markt was weinig belang wekkend. De transacties waren gering. Trouwens ook Vrijdag was dit reeds het geval, want de omzet op de aandelen markt kwam toen slechts nauweiyks boven de 1 millioen gulden uit. De af deling der Nederlandse staatsfondsen kon zich niet aan de gedrukte tendens onttrekken. Opmerkeiyk is, dat de obli gaties met de stygende aandelenmarkt zyn opgelopen, maar nu ook in een da lende markt reageren. Alle toonaange vende staatsfondsen waren iets zwak ker. De markt sloot stil en merendeels op het laagste peil, uitgezonderd de Scheepvaartpapieren. Dinsdag 13 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3% loo Ned. '47 3% 3 97ff Dollar-Ing. '47 3 104f} Investeringscert, 3 97% Ned. p. 1962/4 m.b. 3 98»/-» Indië *37 A 3 95% Grootboek '46 3 97% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 78 N. Ind. H.bank 108 Ned. Handelmy152 A.K.U164 162% Lever Br249"% 248 Philips 225 223 Wilton Feyenoord 162 Kon. Olie 288»/2 286% Amst. Rubber 130 128 Dell-Baf My 91 Holl Ampr iyn 145% Kon N Stoomboot 125% 126 Ned Scheepv Unie 156% 157% H VA146 147% Java Cult79 Dell Bat. My123 Deli My143% 143 Senembah 126 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 99ffc 101 103% 103% Den Haag 1947 I 3 R'dam '37 I, II 3»/2 Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3H Kon. Petr. My NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinsteUingen Amsterd. Bank 156% Rotterd. Bank 166 Twentsche Bank 162% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir.fabr. 301 Rott. Droogd. My. 331 Zwanenb. Organon 176 Handelsondernemingen Born. Sum. H. My 143»% Internatio 177 Spoorwegen Deli Spoorw. My 60% Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 184 Ned. My Walv.Vrt. 113 Amerik. fondsen Anaconda 26»% Shell Union31%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3